garantie i§© gemak de postgiro Girobetaalkaart da's makkelijk Onderzoek naar problemen rond de sluiting van Oosterschelde niiiiH'ii/.ijdr llariiigvlit-tiluiii worill met griml afgesloten STREEKNIEIJWS te Schüddebeurs Eerste Zeeuwse „dag van liet paard" .voor wie 'm aanneemt voor wie'm afgeeft Lees maar! Schrijf maar! Gemis...voorwie 'm nog niet heeft VOLLKNIIOVE, 10-6. liet Waterloopkundig Laboratorium „De Voorst" in üc NoorUoostpolder, dat in een daarvoor speciaal ontworpen hal drie model len van de Oosterschelde heeft ingericht, is in oudracht van Rijkswaterstaat begonnen de problemen te onderzoeken, waarvoor Rijkswaterstaat kan komen te staan bij de sluiting van de Oosterschelde die in 1978 zal moeten geschieden. „We hopen groot profijt te hebben van wat hier wordt onderzocht. Wat bü het onderzoek als niet goed wordt ervaren wordt steeds uitgezeefd, en zodoende zal die methode overblijven die bij het sluiten van de Ooster schelde de beste kans van slagen biedt". Aldus heeft het hoofd van de af deling Sluitingswerken van de Deta- dienst van Rijkswaterstaat, ir. N. Biezeveld, op een woensdag in het laboratorium „De Voorst' gehouden persbijeenkomst meegedeeld. Hij ging de Deltawerken vanaf 1953 na om te eindigen bij ht dichten van het Haringvliet, dat op het ogenblik door betonblokken is afge sloten. Desondanks laat de dam het water nog voor veertig procent door. Thans is men bezig de binnenzijde van de Haringvlietdam (dus niet de Onderzoek naar oorzaken miljoenenzwendel BRUSSEL, 10-6. De Europese Commissie in Brussel is momenteel bezig met een grondige studie naai de oorzaken die hebben geleid tot een miljoenenzwendel mei certifica ten van oorsprong bij in- en uitvoer- transacties. Deze zwendelzaak dien de onlangs voor de rechtbank te Rotterdam. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sommclsdijk (tocz.) H. A. van Slooten te Nijkerk; te Lathum en Giesbeek drs. J. Th. Witvliet, kan didaat te Weesp. Aangenomen naar Eerbeek W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth- Heelsum; naar Zelhem F. Gerbrandy te Lutten; naar Zoeterwoude S. L. Schoch vicaris te 's-Gravenhage. Bedankt voor Edervcen (toez.) L. van Nieuwpoort te Sliedrecht; voor Barneveld H. Jongerdcn te Veenen- daal. Gereformeerde Kerken Beroepen te IJsselstein-Benschop W. C. P. den Boer te Ferwerd; te Winsum-Obergum (tweede predi kantsplaats) C. Glaubitz te Deventer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogeveen M. Bran- des te Hengelo; te Mussel P. Deddens te Rozenburg; te Valkenburg en Katwijk G. Spijker te Rotterdam- Kralingen. Aangenomen naar Steenwijk B. Gratz, kandidaat te IJsselmuiden, die bedankte voor Blokzijl en Mark nesse, Kornhorn en Marum, Noord- bergum en Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen naar Carman (Man. Canada) J. Geertsema te Surhuister- veen en Opende. kant aar. zee) met grind af tc slui ten, om daarna de zaak af te werken door het aanbrengen van een mengr sel van zand en bitumen. Doordat het spuisluizencomplex in het Ha ringvliet steeds geopend is, is de waterdruk aan beide zijden van de dam gelijk, hetgeen bij de toekomsti ge constructie van de Oosterschelde- dam niet het geval zal zijn. Eerst moet evenwel nog het Brouwersha- vense Gat in 1971 worden gesloten. SteiU'ii voor aardappelen ROERMOND, 10-6. In Limburg is een nieuwe vorm van op lichterij ontdekt, nl. het ver kopen van stenen voor aard appelen. Gebleken is dat een aardappelhandelaar met een vrachtauto met gevulde zak ken aardappelen langs de hui zen trekt en de aardappelen verkoopt voor 40 a 50 cent per kilogram. Als de koop is ge sloten brengen de handelaar en zijn knecht de aardappelen bij de koper binnen. Als na derhand de aardappelen voor de consumptie zullen worden gebruikt, blijken zich tussen de aardappelen stenen te be vinden die in kleur en dikte goed overeenkomen. Politie arresteert gebruikers van verdovende middelen ROTTERDAM, 10-6. Na ccn uiige- breid onderzoek heeft dc Rotterdam se recherche zes inwoners van dc Maasstad gearresteerd wegens het gebruik van verdovende middelen. De lichamelijke conditie van de zes arrestanten, in leeftijd variërend van '20 tot 25 jaar, was volgens de re cherche door het gebruik van de ver dovende middelen zeer slecht. Tij dens hun verblijf op het politiebu reau moesten zij medisch -worden begeleid. Alle zes waren van het ge bruik van hasjiesj en marihuana na verloop van tijd overgegaan op het gebruik van opium. De recherche nam kleine hoeveelheden opium en attributen om te injecteren bij de zes arrestanten in beslag. Behalve de zes gebruikers van verdovende middelen hield de politie ook nog twee Rotterdamse kooplui van 30 en 31 jaar aan die de „stuff" aan de zes hadden geleverd. De acht arrestanten zijn inmiddels aan de officier van justitie voorgeleid. WerkeilauUen Naast het onderzoek in het labora torium „De Voorst" is men ter plaat se reeds bezig met het aanleggen van werkeilanden, hetgeen in 1971 vol tooid zal zijn. Tot 1977 zullen de bo dembescherming en de drempels in de sluitgaten van de Oosterschelde worden aangelegd, evenals de bouw- dokken. Er werden verder in deze jaren caissons gebouwd, kabelbanen opgesteld en betonblokken gemaakt. In 1971 begint ook de droge ontgra ving van de bouwputten voor de sluisbouw op het werkeiland „Rog- genplaat". Van 1975 tot 1977 wordt de uitwa teringssluis gebouwd. In 1978 worden de sluigaten gedicht, zodat in 1979 het damlichaam van de Oosterschel de kan worden afgewerkt, tenminste wanneer dit schema kan worden aangehouden. Handleiding van het Zeeuwse Roode Kruis De Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis heeft dezer dagen een in plastic map verzorgde handleiding uitgegeven, tevens adres- en tele foonlijst. De handleiding is in 't bij zonder bedoeld voor gebruik bij ram pen, zowel ten dienste van de Rode Kruisfunctionarissen als van ande ren die onder ramp-omstandigheden de hulp van het Rode Kruis willen inroepen. Behalve als handleiding bij rampen kan deze losbladige map ook worden benut voor het verkrij gen van algemene en bijzondere in formatie over het Rode Kruis in Zeeland. Distrikt Zeeland Ned. Organistenvereniging Het distrikt Zeeland van de Ne derlandse Organi'stenvereniging, houdt op zaterdag 13 juni in de her vormde kerk te Burgh, een vergade ring. Na de vergadering wordt het orgel in de kerk bespeeld en nadien het nieuwe orgel van de gerefor meerde kerk. ZIERIKZEE Mevr. II. G. J. de Regt-de Rijke heeft zich als vaste pianiste verbon den aan de Zierikzeese Oratorium Vereniging. SCHUDDEBEURS Zendingsdag Chr Oer. Kerken De jaarlijkse zendingsdag van dc classis Middelburg van de Chr. Ge reformeerde Kerken zal gehouden worden op zaterdag 20 juni a.s., op het terrein Weelzicht bij Schudde- beurs. Sprekers op deze dag zullen zijn ds. M. Tanis, Sliedrecht en ds. M. de Boer. Vlissingen. Medewerking zal worden verleend door het kinderzangkoor van Mid delburg en het koor van de kerk te Zierikzee. De leiding van deze jaar lijkse zendingsmiddag is in handen van ds. P. Op den Velde, Zierikzee. KERKWERVE Coloradokever aangetroffen De heer C. Ringelberg, werkzaam op het Delta-eiland in de Ooster schelde, vond een coloradokever. De diertjes spoelen op het eiland aan, bekomen wat van de schrik en be ginnen dan te vliegen richting vaste land. Niet zo'n opwekkend bericht, dat wel vraagt om oplettendheid. OOSTERLAND Kijkavond „Radda Barnen" Er bestond dinsdagavond goede belangstelling voor de „kijkavond het bezichtigen van het werk der leerlingen van de chr. kleuterschool „Riidda Barnen" alhier, hoofd mej. M. K. Beije. Beide lokalen van het schoolgebouw hingen vol kleurig werk van de kinderen, zoals vlecht werk, plakwerk .tekenwerk, kleuren, borduur-, doedel-, schilderwerk, te veel om op te noemen. Talrijke ouders en verdere belangstellenden waren aanwezig om deze „expositie" die een zeer verzorgde indruk maak te, te bezichtigen. Op alle werk stukjes was de naam van de leer ling vermeld, zodat de aanwezige oudere het werk van hun kinderen er uit konden halen. De beide on derwijzeressen van de school, het hoofd mej. M. K. Beije en de leidster mevr. S. Dalebout-van Dijke, heb ben ongetwijfeld veel werk gehad om de kinderen dit allemaal bij te brengen. Het moet tot voldoening stemmen dat zo veel ouders etc. het werk in ogenschouw kwamen nemen. De beide dames hebben eer ingelegd met dit werk. Een 25-tal kleuters gaat straks weer de school verlaten en vertrekt naar de basisschool. Rupsen in bomen Evenals de meeste jaren (maar dit jaar toch wel zeer erg) hebben de bewoners van de Sandströmstraat, dc Burgem. Van der Havestraat, de Mo lenweg etc. overal waar bomen voor komen, veel last van grote hoeveel heden rupsen, die in de bomen hui-1 zen en gedurig uitwerpselen of afval stoffen naar beneden laten vallen in de vorm van een vettige substantie die legen ramen en op geparkeerde auto's terecht komt en hiervan niet gemakkelijk is te verwijderen. Of de heersende droogte deze rupsenplaag in de hand werkt is onbekend, feit is dat de betrokken bewoners graag zouden zien dat van gemeentewege iets aan dit euvel zou worden gedaan. Bejaarden naar de Biesbos De jaarlijkse bejaardentocht. die wordt gehouden onder auspiciën van het bestuur van de Oranjevereniging voor mensen boven de 65 jaar, zal dit jaar plaats vinden op woensdag 24 juni a.s. Vermoedelijk naar de omgeving van de Biesbos, met een vaartocht en een rondrit in de mooie omgeving. Naar vernomen wordt zijn er nog enige plaatsen over in de bus voor bejaarden van 65 jaar en ouder die deze mooie tocht willen meema ken. Liefhebbers kunnen zich opge ven tot maandagavond 15 juni a.s. bij één der bestuursleden van de Oranjevereniging. SIRJANSLAND Ree gesignaleerd In de onmiddellijke omgeving van Sirjansland is een ree gesignaleerd. Waarschijnlijk is het dier de drukte van de Westhoek ontvlucht en heeft de rustige omgeving in de Dillings- weg opgezocht. Met zijn prachtige gewei is het dier in deze streek een ongewone verschijning. Een oud onbekendweggetje in het Renesse van medio 1930. Het is Haak- mansweg, dat hier zich zeer landelijk presenteert. Belangrijk gebeuren in (le hippische en Fokkerswereld paard en pony op 20 juni KAMPERLAND, 10-6. Dc Zeeuw- sc afdelingen van de paarden- en ponystambockcn, evenals dc Gewes telijke Bond van Landelijke Rijver- enigingen in Zeeland, hebben de handen ineengeslagen en zijn in on derlinge samenwerking gekomen lot het besluit een „dag van het paard" voor deze provincie tc organiseren. Op 20 juni a.s. wordt op dc Rui- lerplaat bij Kamperland deze eerste Zeeuwse Dag van het Paard gehou den. De voormiddag wordt besteed aan keuringen van de verschillende stamboeken. Dit resulteert in een Rassenshow waarop van alle in Zee land aanwezige rassen de beste ver- Hartafwijkingen BREDA. 10-6. Een bevolkingson derzoek onder bijna 40.000 inwoners van Breda, die niet via de bedrijfs geneeskundige dienst of de school - artsendienst regelmatig onder medi sche controle staan, heeft bijna 500 nieuwe gevallen van hartafwijkin gen aan het licht gebracht. Tijdens het onderzoek werd bij 938 vrouwen en mannen een afwijkende hart- schaduw gevonden. 493 van hen wis ten niet dat er met hun hart iets mis was. Nadat een elektrocardio gram was gemaakt bleek dat bij 285 onderzochten sprake was van een vrij ernstige tot ernstige hartziekte. Bij de overige 208 personen kon via medicijnen voldoende helpend wor den opgetreden. Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,-per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! de rekeninghouder. Betaal met de pen prompt en precies hel juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaio of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. vergelijk gegevens mot giropos Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus. vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wond u tot oen van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan do weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij do Postgiro, dan kunt u Iweo vliegen in ccn kfap sfaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! legenwoordigers worden geloond één hengst en drie merriën per ras, een keur dus van 40 uitgelezen stamboekdieren. Dat zijn dan achtereenvolgens: Shetland-, Dartmoor-, Welsh-, New Forest-, Connamara-, IJslandse po ny's en Fjorden-, Haflinger-. Ara bische, Warmbloed- en Trekpaar den. Daarna wordt gedemonstreerd wat men zoal met paard en pony kan doen: dressuurrijden individueel zo wel als groepsgewijs, springen ca- rousselfiguren rijden op muziek wat .zowel door ponies als paarden wordt vertoond en voorts aangespannen nummers voor het dagelijks werk en het luxe rijtuig. Het zal een snel wisselende aaneenschakeling kun nen worden, waaruit de veelzijdig heid van paard en pony in het ge bruik door volwassenen en kinde ren aan het pbliek zullen worden getoond. Per taxi van en naar de gevangenis BRUSSEL, 10-6. Een 36-jarige Belg uil Trazegnies, die dezer dagen uit de gevangenis in Brussel werd ontslagen, is maar enkele uren op vrije voeten geweest. De man naxn een taxi om zich naar huis te laten rijden maar dichtbij zijn woning overviel hij de chauffeur en beroof de die van ongeveer 140 gulden. Hij zit nu weer in de gevangenis, dit maal te Charleroi. Wijziging subsidieregeling voor part. huurwoningen DEN HAAG, 10-6. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft besloten het toelaat bare bruto-rendement voor gesubsi dieerde particuliere huurwoningen met ingang van 1 juni 1970 te ver hogen van 10,4 tot 10,6 pet. Dit in verband met dc hoogte van de rente op de kapitaalmarkt. De subsidiere geling voor de bouw van particu liere huurwoningen zal in verband daarmede op dit punt worden ge wijzigd. Voor het overige zullen de' subsidieregelingen voor de woning bouw onveranderd blijven. De gel dende hoogte van het subsidie blijft derhalve gehandhaafd. Na val aangereden OLDEMARKT, 10-6. Dinsdagavond is dc 18-jarige J. van Elp uit Oldc- markt in die plaats met zijn brom fiets in botsing gekomen met twee wielrijders. Hierdoor kwam de jon gen tc vallen waarna hij door een personenauto werd aangereden. Hij was op slag dood. TIEL. Op enkele plaatsen in de Betuwe kan een begin worden ge maakt met het plukken van dc eer ste vroege kersen. Dc verwachtin gen voor de oogst zijn gunstig. Zware straffen wegens vernietiging oproep militaire «Heust CHICAGO, 10-6. Een Karmelic- liscch geestelijke, een man en een vrouw zijn dinsdag door een recht bank in Chicago bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hel vernietigen van oproe pen voor militaire dienstplicht uit profest legen de oorlog in Indo-Chi- n;j. Zeven anderen die hadden ge holpen kregen vijf jaar gevangenis straf. Een van hen kreeg bovendien 293 dogen omdat hij had geweigerd op tc saan als het Hof de rechtzaal binnenkwam. Allen kregen bovendien nog 10 jaar voorwaardelijk. Een jaar geleden hadden zij in oen recrutingsburoau een groot aan tal oproepen vernietigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4