gast^jE) kriskras- abonnement Extra plus Rijkspostspaarbank rente tot 7% oncedgfj.dg driejarige onderwijzers opleiding 591 op de bus Algemene vergadering van Waterschap Schouwen - Duiveland Honger in Lesotho Personeel van inrichting op slechte pad Jaarlijks reisje bejaarden van Ellemeet ZIEHIKZEESCHE NIEUWSBODE Dundrrdigii iui>: n-ii Nr. ïihk Dijkgraaf A. M. Geluk: „Noordelijke on I si ui tings weg mag gerust van streekplankaart worden weggelaten*" Nadere studie nodig; gedacht l.a.v. de gesehotheffing DEN HAAG, 10-0. Uü de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wetten op het voortgezet en het lager onderwijs. Met dit ontwerp wordt beoogd de cursus aan de pedagogische acade mies met een jaar tot drie jaar tc verlengen, zodat studenten aan deze academies niet meer in twee jaar een onderwijsbevoegdheid kunnen behalen. De verandering is bedoeld om reeds het komende cursusja r te worden doorgevoerd. Wie zijn studie in het eerste leer jaar van de eerste leerkring aan een pedagogische academie is begonnen voor 1 augustus 1970 krijgt in 1972 nog de kans het eindexamen van de eerste leerkring af te leggen. Langer uitstel van invoering van een inge deelde driejarige onderwijzersoplei ding acht staatssecretaris Grosheide van onderwijs en wetenschapen in de memorie van toelichting op het wetsontwerp ongewenst. Met ingang van 1 augustus van dit jaar zullen alleen die leerlingen tot de pedagogische academie worden toegelaten, die in het bezit zijn van een havo-diploma. Advertentie Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan ■i per persoon. KERKNIEUW Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam als pre dikant voor buitengewone werk zaamheden: ds. M. B. Blom, pastor bij de Herv. Stichting voor Geeste lijke Volksgezondheid: te Nijkerk: W. van de Berg, Huizen (N.H.). Bedankt voor Wierden: J. Smit, Putten; voor Nunspeet (toez.): L. van Nieuwpoort, Sliedrecht; voor Has selt: A. den Hartogh, Ede. Beroepbaar: P. Lootsma, Utrecht- seweg 102, Amersfoort. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Apeldoorn: drs. D. Deddens, Leeuwarden. Bedankt voor Daarlerveen: R. Koolstra, Driebergen-Rijsenburg. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Enschedé en te Mur- merwoude: P. Roos, Middelharnis. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Katwijk aan Zee: kand. A. Wink, Gouda. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Almelo: H. van dei- Werf, 's-Gravenhage. Doopsgezinde Sociëteit Aangenomen naar Groningen: mej. M. Keyser, Haren en .Ernmen. Vrij Evang. Gem. Aangenomen de benoeming tot le- gerpredikant: H. Onderstal, Frane- ker. Zij hebben tot dan geen enkele voorbereiding gehad op de beroeps opleiding. Volfgens mr. Grosheide kan de opleiding tot onderwijzer in ruim anderhalf jaar niet voldoen aan de eisen, die het basisonderwijs en DEN HAAG. 10-6. Teneinde de slachtoffers van de grote aardbe vingsramp in Peru te helpen, heefi het „Nederlandsche Roode Kruis" per vliegtuig de volgende artikelen ;.an het Peruaanse Rode Kruis ge zonden: duizend dekens t.w.v. f 11.000 140.000 capsules antibiotica t.w.v. t 10.000, zeventig sets gedroogd blocdplasma t.w.v. f 4200, een mil joen Davitamon Tropical tabletten t.w.v. f 10.000. Bovendien zullen komende week per schip 650 ziekenhuisledikanten met matrassen t.w.v. f 73.000 naar Peru worden verscheept. Gezien de bijzonder grote nood wordt nogmaals dringend een beroep a Na een onderbreking tijdens de regionale verkiezingen wordt nu in Italië de reeks stakingen weer voort gezel. DIVERSE BERICHTEN AMSTERDAM. De 17-jarige M. V., die dinsdagavond bij het Natio naal Monument in Amsterdam een andere jongen een dodelijke steek toebracht, heeft bij de kinderpolitic verklaard uit zelfverdediging te hebben gehandeld. DRIEBERGEN. De 6-jarige in valide L. Nab uit Driebergen is op de Arnhemse Bovenweg in die plaats vermoedelijk ten gevolge van een hartaanval, met zijn personenauto tegen een boom gereden. De man overleed ter plaatse. UTRECHT. De rijkspolitie in het district Utrecht heeft de vermoede lijke daders aangehouden van de overval op het postkantoor in Cu- Ihen op 7 april van dit ja&r. Het zijn de 21-jarige T. U. uit Utrecht en de 24-jarige P. S. M. ten B. uit Maars- sen. DEN HAAG. Regering en velk van Nederland zul»en vermoedelijk in totaal ongeveer 2.735.000 gulden bijdragen voor hulp aan slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru en ongeveeer 750.000 gulden voor hulp aan de slachtoffers van de overstro mingen in Roemenië. DORDRECHT. Omdat de gemeen teraden van Klundert en 'Zevenber gen, alsmede het college van gede puteerde staten van Noord-Brabant de bezwaren van de gemeente Dor drecht tegen het ontwerp-bestem- mingsplan industrieterrein Moerdijk ongegrond hebben verklaard, hebben burgemeester en wethouders van Dordrécht beroep ingesteld bij de Kroon. HAARLEMMERMEER. Op rijks weg 44 in Haarlemmermeer werd de 24-jarige C. Verkerk uit Ouderkerk aan de Amstel aangereden toen hij een wiel van zijn auto stond te ver wisselen. Hij was op slag dood. EINDHOVEN. Een Turkse en een Marokkaanse gastarbeider zijn op de Smallehaven in het centrum van Eindhoven tegen de lamp gelopen bij het verhandelen van verdovende middelen. AMSTERDAM. Woensdagmiddag is tijdens het zwemmen in 't Noord- Hollandse kanaal bij de Willemsluis in Amsterdam de 19-jarige Italiaanse fabrieksarbeider G. Deidda - woon achtig in Amsterdam - verdronken. Ondanks het dreggen door de poli tie kon het stoffelijk overschot van de man tot nu toe niet worden ge vonden. Advertentie de ontwikkeling hierin, aan de vor ming van de onderwijzer stellen. Van de gelegenheid is meteen ge bruik gemaakt om een grotere vrij heid van inrichting van het onder wijs te realiseren. gedaan op de Nederlandse bevol king bijdragen te storten op giro 7 7 7 van het .Nederlandsche Roode Kruis". MASEROE. 1U-6. Premier Leaboea van de Afrikaanse staat Le- soth o heeft woensdag een beroep ojv ae were:ci en op internationale organisaties gedaan zijn land te hulp te komen, aangezien het door een ernstig voedseltekort wordt bedreigd. .n een verklaring voor de radio van Lesotho zei do premier dal de graanopbrengst door de grote droog de s.echts eenderde is van de oogst van vorig jaar, en die was al niet best. ZIERIKZEE, 10-6. In de gisteren (woensdag) gehouden algemene ver gadering van het Waterschap Schou- wen-Duiveland vestigde de dijkgraaf de heer A. M. Geluk, in zijn ope ningsrede de aandacht op een twee tal belangrijke reglementen waarmee het Waterschap in het waterschaps- bestel te maken heeft. Op 1 januari 1970 is in werking ge treden - nadat de Koninklijke goed keuring daarop was verkregen - het Reglement van politie op de Water kering cn de waterbeheersing in Zeeland. Dit reglement is in de plaats gekomen van het zogenaamde Regie ment van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland. Het nieuwe reglement is beter aan gepast aan de huidige tijd. Er is vooral gestreefd naar mogelijkheden om meer verantwoordelijkheid te la ten bij de 9 geconcentreerde water schappen in Zeeland. Maar ook is er voor gezorgd dat de eenheid in de regelingen voor de gehele provincie zo goed mogelijk bewaard is geble ven. Een verbrokkeling past immers niet bij de te verwachten ontwikke lingen in de zeventiger jaren. Op 20 maart 1970 is door de Staten van Zeeland aanvaard het nieuwe Algemeen Reglement voor de water schappen in Zeeland, met daarnaast o.a. het bijzonder reglement voor hel waterschap Schouwen-Duiveland. dat voornamelijk de grenzen aan geeft en de districtsindeling regelt. De Koninklijke goedkeuring dient nog te worden afgewacht. Ook over dit reglement is veelvuldig en inten sief overleg gepleegd tussen Gedepu teerde Staten, de waterschappen in Zeeland, het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond. Vooral bij de bepalingen t.a.v. de geschotsheffing, waar onder andere het begrip belang bij de heffing van watrschapslasten is ingevoerd, plaat sen wij nog al enkele vraagtekens, aldus de heer Geluk. Bjj het vaststellen van nieuwe re glementen - hoe belangrijk op zich zelf ook - bereikt men nimmer een eindpunt. Zo zal er b.v. nadere studie plaats moeten vinden t.a.v. de ge schotsheffing bij waterschapen cn t.a.v. de samenstelling van de bestu ren, opdat gebouwd en ongebouwd beiden aan hun trekken komen. Van niet minder belang is op wel ke wijze de waterschapen een taak krijgen bij de zuivering en afvoer van het afvalwater. Ook dit zal na dere beoordeling van de bestuurssa menstelling noodzakelijk maken. Waterschappen zijn, en ook wij er varen dif in ons waterschap Schou wen-Duiveland, geen statische orga nen, vastgenageld door reglementen. Het is omgekeerd: de dynamische ontwikkeling van deze tijd maakt tel kens een vlotte en soepele aanpassing der reglementen noodzakelijk. Slechts op deze manier zullen de water schappen hun belangrijke arbeid voor de streek blijvend kunnen vervullen. „Wanneer we in dit verband den ken" aldus de heer Geluk aan het ontwerp streekplan voor Schouwen- Duiveland, „dan beseffen wij dat ook planologische bestemmingen van enorme invloed zijn". Wij hebben er begrip voor, dat men de ruimte moet indelen. Maar waar weinig ruimte en veel schoons is, moet men uiterst voorzichtig te werk gaan. Het strand, de duinen, het vlakke land, de fraai beplante erven der boerderijen, de djjken, het is als porselein. Wie daar hoeks en dwars grote snelwegen door pro jecteert, beseffe dat hij bezig is op ELLEMEET, 10-6. Dinsdagmorgen waren de bejaarden van Ellemeet om acht uur present voor hun jaarlijks reisje. Winterjassen en regenkleding werden als overbodige attributen thuisgelaten en wélgemoed trok men met de Van Oeveren's tourbus naar Rotterdam, waar op het Zuidpleiu, onder het aanschouwen van de ko mende en vertrekkende metro-trei nen de eerste koffie werd genoten. Avi-Fauna te Alphen aan de Rijn was het volgende doel. De hier aan gerichte koffietafel werd, onder de aanblik van flamingo's, pelikanen, kraanvogels en ander gevogelte, alle eer aan gedaan. De volgende pleisterplaats was het nieuwe Schiphol, waar ieder de grote uitgebreidheid van onze internatio nale luchthaven cn de bedrijvigheid ter plaatse kon bewonderen. Via Zandvoort en Noordwijk be gon nu de terugtocht. In het restaurant „De Grevelin- gen" werd de warme maaltijd ge bruikt en kreeg de voorzitter van het comité, de heer C. D. Gast gelegen- ASSEN, 10-6. Acht verplegers en leerling-verplegers van de psychia trische inrichting Dennenoord in Zuid-Laren werden woensdag dooi de Asser politierechter mr. J. C. F. Scmmelink veroordeeld tot boetes variërend van 25 gulden tot 200 gul den. Zij hadden in de laatste jaren brand gesticht in een wachthuisje Bijna twee miljoen voor Pern DEN HAAG. 10-0. Dc directeur- generaal van Unicef, dc heer La- bouissc, heeft f 1.800.000 gulden be stemd voor hulp bü het opbouw werk ten behoeve van kinderen en moeders in Peru. Door de recente aardbevingen zijn tal van gezond- hcidscentra verwoest. Uniecf's in lichtingen vermelden op het ogen blik 60.000 doden cn 1.000.000 dak lozen. Dc Nationale Unicef Comités werdt dringend gevraagd zoveel mogelijk geld voor dc Peruviaanse kinderen in te zamelen. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 7515 van Unicef, Den Haag. k'ompen door deze porsleinkast te lopen. Voor ons kan - omdat we de rea lisering daarvan binnen 10 jaar toch niet zien - de zogenaamde noorde lijke ontsluitingsweg wel van de kaart van het streekplan weggela ten worden, aldus de dijkgraaf. „Wij beschikken over een goed, doelmatig aangelegd wegenstelsel. Wanneer de overheid voldoende middelen beschikbaar stelt om deze te verbreden en te verbeteren, ver wachten we daarvan meer heil." „Bovendien versnijden we dan niet een kostbare verkaveling, waar voor de streek nog 27 jaar de lasten moet opbrengen." Zo men hier begrip toont voor het toenemen van de recreatie (die zich overigens meer te water dan le land zal afspelen), zo zal omgekeerd de recreatie begiip op moeten brengen voor de gevestigde en meest doel matige verkaveling en wegenaanleg in ons waterschapgebied. In het algemeen, aldus de heer Geluk, is het jaar 1969 voor het wa terschap een gunstig jaar geweest, waar noch stormschade noch over matige regenval grote kosten met zich mee hebben gebracht. Wel veroorzaakt het toenemend verkeer steeds grotere uitgaven voor weg- verbreding en onderhoud, wat in de toekomst tot lastenverhoging zal lei den. heid de heren <?p den Brouw, Koo- man en Linders te danken voor het ophalen van oud papier, waardoor het mogelijk werd deze reis te orga niseren zonder met een lijst geldelij ke steun te vragen. 40 procent van de kosten werden daardoor gedekt, terwijl' de overige 60 procent door de deelnemers zelf en vrijwillige bij dragen werd bijeengebracht. Dank werd gebracht aan chauffeur Van Aken en aan de wijkverpleegster zr. Kunst. De heer L. D. Stoel vertolkte ,de dank van de bejaarden voor het werk van het voorbei-eidingscomité en mevrouw Koster die van „de jon geren". Alle deelnemers waren het er over eens dat men een prettig en gezellig reisje had gemaakt en dat men graag het volgend jaar weer van de partij hoopte te zijn. b Een door het Bureau Harris ver richtte opiniepeiling geeft Labour een voorsprong bij de algemene ver kiezingen van 7 procent op de con servatieven. van busdiensten in Zuid-Laren, ben zine gestolen uit melkmachines cn uit geparkeerde auto's, brandweer en politie in Groningen en Zuid-Laren loos alarm gegeven en in Dennen oord verschillende diefstallen ge pleegd. De verdachten verklaarden voor de politierechter de misdrijven uit verveling te hebben gepleegd. Uit rapporten bleek, dat de verdachten te weinig gelegenheid kregen om hun spanning door het zware werk in paviljoen zeven van Dennenoord af te reageren. De Officier van Justitie, mr. C. J. van Moldenbeek, wilde in verband met de omstandigheden goen vrij heidsstraffen eisen. DEN HAAG. De minister van de fensie heeft uit voorraden hospitaal- goederen van do koninklijke land macht 650 matrassen en een zelfde aantal opvouwbare veldbedden ter beschikking gesteld van hel Rode Kruis, ten behoeve van de bevolking van het door daardbevingen getrof fen Peru. ireek open zeilwedstrijden gehouden. Op de foto: een trapezewerkster in aktie tijdens de wedstrijden in de klasse Stern A. Doden bij aardbeving in de Sow jet-Unie MOSKOU, 10-6. De aardbeving van vorige week vrijdag in de Sow- jet-Russische Kirgizische republiek heeft aan enkele mensen het leven gekost, zo berichtte het Russische partijdagblad Prawda woensdag. De Prawda gaf geen cijfers, maar deelde mee dat er „in enkele families tra gedies waren". Door de aardbeving vorige week in deze bergachtige republiek, die aan de Chinese provincie Sinkiang grenst, zijn 20.000 mensen dakloos geworden. Fles frisdrank explodeerde in zwembad ALKMAAR, 10-6. In het zwembad aan de Sportlaan in Alkmaar is de 5-jarige Arne van den Broek woens dagmiddag aan zijn benen gewond geraakt, toen een grote fles frisdrank bij het openmaken explodeerde. Glas scherven sprongen in het rond, waarvan enkele zich in de benen van de knaap drongen. Hij werd in allerijl naar het ziekenhuis gebracht waar men de scherven heeft verwij derd en de wonden gehecht. Mevr. Houtkoper uit Oudorp, die ook in de nabijheid van de explosie was kreeg een glasscherf in haar oog. Zij is er het ernstigst aan toe. Andere omzit- tenden, op het bijzonder drukke zo- merbad, een broertje van Arne en twee vriendjes bleven ongedeerd. Advertentie jun i-j u 1 i-august us „.„.146.- Met een geldige Tiener- toerkaart. of een kriskras- abonnement 50% reductie op alle buslijnen, echter niet voor stadsvervoer. Voor de bootdienst - Enkhuizen-Staveren v.v. een zelfde reductie. ^-%-y voordelig Vw uit met NS Ook coloradokevers in Leiden LEIDEN, 10-6. Ook in Leiden zijn nu coloradokevers waargenomen. Twee exemplaren werden hier aan getroffen in een tuin. Ze zijn vernie tigd, zoals wettelijk is voorgeschre ven. Eerder deze week werden colo radokevers gesignaleerd in Zeeland cn langs dc IJsselmeerkust van Noord-Holland. (Zie elders in dit nummer). Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. Een gevarieerde trip

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3