AGENDA Dingen die men weten moet uit de Beslissing over methode sluiting Oostersclielde valt in 1971 R.T.M.-dienstregeling Jasje uit in de Tweede Kamer Irak wenst gesprek van „front'Manden Veel auto's met technische gebreken Landbouwschap achter pakket wensen van de afdeling fruitteelt Afvoerleiding moet gedempt om kabelvervoer uit te voeren P.T.T. wil dit jaar 170.000 nieuwe telefoonaansluitingen realiseren ARAM EN DE BROEDERS DER KUST STREEKNIEUWS HH lp De grootste sluiting van ile Deltawerken Drie stroomgaten - Hammen. Schaar van Koggenplaaten Roompot - zullen gelijktijdig worden gedicht VOLLEN 110 VE, IU-G. Medio 1971 /al Rijkswaterstaat moeten beslissen op welke wy/e de drie stroomgaten van de Oosterschelde, De Hammen, de Schaar van Roggenplaat en de Roompot, /uilen worden gesloten: een snelle sluiting met doorlaatcais- sons of een geleidelijke sluiting met behulp van kabelbanen of een com binatie van de/e twee systemen. IIoc de beslissing zal uitvallen hangt me de af van de onderzoekingen, die door het waterloopkundig laborato rium „De Voorst" in de Noordoost- polder in opdracht van Rijkswater staat worden verricht. Dit heeft de hoofdingeiiieur Deltadienst van de Rijkswaterstaat ir. II. A. van der Tuin, op een woensdag in het labo ratorium gehouden persbijeenkomst verteld. De drie stroomgaten van de Oos terschelde zullen gelijktijdig worden gedicht, waarvoor behalve naar het nu aangevangen onderzoek ook zal worden teruggegrepen op de erva ringen, die met eerdere sluiting zijn opgedaan, alsmede met de sluiting van volgend jaar van het Brouwers- havense (Jat, waarbij twee stroomga ten tegelijk zullen worden gedicht. Indien nodig zijn nog twee kabel banen voor de sluiting van de Oos terschelde voorhanden, namelijk die welke gebruikt is voor het Haring vliet en die welke het volgend jaar voor de sluiting van het Brouwers- havense Gat zal worden gebruikt. Resluit men in 1971 om met drie kabelbanen te gaan werken, dan zal nog een derde moeten worden ont worpen en gebouwd. Daarnaast kun nen ook doorlaatcaissons een rol gaan spelen en op papier is er reeds een ontworpen van 100 meter lengte by een breedte van 33 meter en een hoogte van 27 meter. De sluiting van de Oosterschelde is de grootste sluiting van de Delta werken. Om dit te illustreren vertel den ir. Van der Tuin. dat de hoe veelheid water die bij elke eb weer naar zee stroomt voor de mond van de Oosterschelde 1100 miljoen ku bieke meter bedraagt, bij een gemid deld tijdverschil van 2.80 meter. De overeenkomstige cijfers voor het Brouwershavense Gat zijn respectie- velijk 360 miljoen kubieke meter en 2.30 meter, voor het Haringvliet 260 miljoen kubieke meter en 2.60 en voor het Veerse Gat 70 miljoen ku bieke meter water en 2.90. 100 miljoen kub. /and De totale lengte van de dam dooi de Oosterschelde zal 11 km bedragen met de grootste te overwinnen diepte aan de zuidkant van 4 meter en aan de noordkant 21 meter. De omvang van het werk kan verder worden ge- illustreerd door de volgende cijfers: bij de sluiting zal 100 kubieke meter zand worden verwerkt, 2 miljoen ton mijnsteen en 2Va a 3 miljoen ton stortsteen. Tenslotte weer ir. Van der Tuin op de invloed, die de Del tawerken hebben gehad: het aanne mersmateriaal is zo verbeterd, dat als gevolg daarvan weer grotere werken kunnen worden uitgevoerd, zodat in dit opzicht de Nederlandse concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland niet alleen is gehand haafd, maar ook verbeterd. De we tenschap heeft een enorme stimulans gekregen doordat onder meer een verbeterd inzicht in de hydraulische verschijnselen is verworven. ZIER1KZEE, 10-6. De nieuwe dienstregeling van de R.T.M. is het bestuderen waard, want er komen verschillende dingen in voor, die men weten moet. In de eerste plaats zijn daar de snelle T.D E. diensten, en de snel- diensten, die er maar een uur over doen om van otterdam naar Zierik- zee te rijden en omgekeerd. Gewaar deerd moet worden dat deze bussen ook te Bruinisse op halte Sluis stop pen, dat wil dan natuurlijk zeggen de halte langs de rijksweg. Het is te hopen dat daarvan ook gebruik wordt gemaakt, want indien dit niet BAGDAD, 11-6. Naar aanleiding van de gevechten in Jordanië heeft Irak voorgesteld een spoed-confe- rentie te beleggen van de zg. .„Front"-landen, Egypte, Jordanië, Syrië en Irak. Dit is in de Iraaksc hoofdstad Bagdad vernomen. DEN HAAG, 10-6. De hoge tem peratuur, ook in 's lands vergader zaal, is woensdagmiddag aanleiding geweest tot een uniek besluit: by wyze van uitzondering stond ka mervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thicl toe dat de kamerleden hun colbertjasjes mochten uitdoen. Van die gelegenheid werd spon taan een druk gebruik gemaakt. De temperatuur in de Kamer bedroeg woensdgmiddag 82 graden Fahren heit (of 29 graden Celcius). De Kamervoorzitter wees er op dat hij zelf, zeer recentelijk terugge keerd van een reis door de West, de hoge tempex-atuur als vrij nox-maal had ervaren. Zijn besluit baseerde hij op het eex-der op de dag door de Anti-Revolutionaixe nu-. W. Aantjes geschapen precedent in de vaste commissie voor justitie. Want als voorzitter van de deze eommissie- vergadei-ing had mr. Aantjes de aanwezige Kamerleden ook al toe stemming gegeven in hemdsmouwen aan de bex-aadslaging deel te nemen. Onvoldoende slaat van onderhoud DEN HAAG, 10-6. Vorig jaar werd in Nederland waar geen ge meentepolitie is, vier procent van alle auto-ongelukken uitsluitend of mede veroorzaakt door technische gebreken aan auto's. In de gemeente Den Haag was dit percentage ruim 2,5. Wordt hiermee Verhoging gewenst van totale rooipremie hij hedrijfsheëiiuliging DEN HAAG, 10-6. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich in zyn woensdag gehouden vergade ring gesteld achter een door de af deling fruitteelt van het schap op gesteld pakket van wensen, zoals dat door het dagelijks bestuur was geamendeerd. Men wil verhoging van de totale rooipxemie bij bedrijfsbeëindiging tot f 5.000 per hectai'e. Dat zou be tekenen dat de rooipremie bij be drijfsbeëindiging, die het Nedex-- landse ontwikkelings- en sanerings fonds geeft, wordt verhoogd van f 1.200 tot f 3.200 per hectare. Sa men met de EEG-rooipremie van f 1.800 (ook zonder bedrijfsbeëindi ging gegeven) maakt dat f 5.000. De premie van f 3.200 per hectare uit het O en S-fonds wil men ook als het beëindigde bedrijf niet ge- x-ooid wox-dt, maar wox-dt overge nomen door een bestaand bedrijf, dat door deze vergx-oting meer per spectief krijgt. Voor zelfstandigen die in de fruit teelt hun hoQfdberocp hebben wil het Landbouwschap alsnog een uit kering voor levensonderhoud over het jaar 1969/70, indien hun inko men minder blijkt te zyn dan f 10.000. Deze uitkering zou maxi maal f 10.000 moeten bedragen. Men wil vcx-dcr een renteloos ovex-bx-uggingskiediei voor elk pcr- spektief biedend bedrijf met een werkelijk liquiditcitstckort. De vrees, dat het al cf niet theoretisch aanwezig eigen vermogen een be lemmering vormt om in aanmerking te komen voor het ovex-bruggings- krediet, zou daardoor woi-den weg genomen. Overbruggingskredieten De afdeling Fruitteelt wilde de toezegging dat de aflossing der overbi'uggingskredictcn niet ten las te van de fruittelers komt, zolang de crisis in de fx*uittecit voortduurt en daarna zolang de financiële po sitie van de bedrijven geen aflos sing mogelijk maakt. Het thans van i-egeringswege toegezegde uitstel van aflossing betekent volgens de afdeling in feite slechts uitstel van executie. Dagelijks bestuur en bestuur van het Schap denken hier toch anders ovei\ Zij willen op dit punt niet een zo concx-ete uitspx-aak van de minis ter vx-agen, zolang de toekomstige situatie van de fruitteelt nog niet duidelijk is. Minister Lai'dinois heeft al toegezegd dat, wanneer de prij zen slecht blijven, in het oogstjaar 1970' '71 uitstel van aflossing zal worden gegeven. Bestuur en dage lijks bestuur vertrouwen er op dat de ïrxinister ook in de toekomst de perspectief biedende bedi'ijven niet in de steek zal laten en menen, dat van jaar tot jaar bezien moet wor den wat met de aflossing dient te geschieden. Sluiting Brouwershavense Gal BRUINISSE, 10-6. Er is bij dc af sluiting van het Brouwershavense Gat momenteel enige achterstand ontstaan, doordat de kabelbaan nog niet gereed is en men daardoor enigszins op het werkschema achter is. Dat wil overigens niet zeggen dat men volgend jaar niet op tijd met de afsluiting zal kunnen beginnen. Men hoopt natuurlijk in de nog te ovei'bruggen periode de achterstand te kunnen inlopen. Men is zo goed als gereed met het maken van de caissons in het bouwdok te Bomme- nede. Deze zullen de noordelijke geul afsluiten cn hiex-mee wil men in maart 1971 beginnen. De zuidelijke geul zal worden afgesloten met be tonblokken op dezelfde manier als de afsluiting van het Rak van Scheelhoek, die worden vervaardigd te Dintelsas. Hiermee hoopt men in augustus 1971 te kunnen beginnen. De kabel voor de kabelbaan is nog niet gearriveerd. Het transport van deze 185 ton zware kabel schept pro blemen en vraagt' bijzondei-e voor zieningen. Er is maar een plaats waar deze kabel kan worden gelost, dat is de Schelphoëkhaven. Vandaar moet de kabel dan wei land naar Scharcndykc worden ver voerd, maar daarbij moet men een brug passeren. Men vreest dal de brug het zware tranport niet zal kunnen dragen. Daarom heeft Rijks waterstaat met het Waterschap Schouwen een overeenkomst geslo ten waardoor een gedeelte van dc brede afvoerwaterleiding zal wor den gedempt om daarover het tran sport te doen plaats vinden. Verder gebruikt men daarvoor de nieuwe weg die van Schax-endijke af dwax-s het eiland doorsnijdt, een ge deelte van de zogenaamde dammen- weg. Op de gisteren gehouden vei-gadc- ring van het watei-schap Schouwen- Duiveland gaven dijkgi'aaf Geluk en het hoofd van de Technische Dienst ir. G. D. Kloosterboer bovengemelde bijzonderheden. DEN HAAG, 10-6. In het streven de wachttijd voor een telefoonaan sluiting te verkorten, wil dc P.T.T. dc netto-produktic van telefoonaan sluitingen opvoeren van 135.000 in 1969 tot 170.000 dit jaar. Volgens de P.T.T. kan dit aantal gehaald worden nu in de eex-ste vier maanden van dit jaar al 36 procent van het vóorgenomen aantal aanslui tingen gereed is gekomen. Vei'gele- ken met dc ovei-eenkomstige periode van 1969 is dc brutoloeneming in dc maanden januari tot en met april - ondanks de slechte weersomstandig heden begin 1970 - vrij groot geweest namelijk van 37.900 (1969) tot 62.600 dit jaar. De P.T.T. neemt thans proefne mingen om dc telefoonaansluitingen nog sneller tot stand te brengen. Ieder tclefoondistrict levert zijn bij drage aan deze produktieverhoging. Zo heeft men het in het telefoon district Arnhem gezocht in de vor ming van zogenaamde produktie- teams. Dc Gelderse hoofdstad wil dit jaar netto 22.000 aansluitingen ma ken, dat is 5000 meer dan vorig jaar. Deze produktie moet geleidelijk aan oplopen tot 28.000 in 1974 en in prin cipe zonder toeneming van het aan tal pex-soneelsleden. Premier Kosygin van dc Sowjet- Unic heeft woensdag het Amerikaan se imperialisme de voox-naamstc oor zaak van de internationale spanning genoemd. Kosygin zei dit in een toe spraak op een vei-kiezingsbijeen- komst in het Bolsjoi-theater in Mos kou. 41. Inmiddels had Scewart dc Schuimer een boodschapper aangewezen, die zo snel mogelijk naar Tudor moest gaan. ,En denk eraan, addei-gebroed, dat go hem mijn boodschap woordelijk over brengt! Anders zal ik uw tong zodanig la ten bewerken, dat ge nooit van uw leven meer een boodschap kunt overbrengen Herhaal wat ik u gezegd heb!" snauwde de Schuimer tot de man, die bibberend herhaalde: „Tamahia, uw zuster bevindt zich in de macht van Seewarl de Schuimer. Wanneer gij hem vijfduizend goudstukken doet toe komen, zal zij ongedeex-d bij u terugkeren. Weigert go. dan zult ge haar niet levend weerzien!" Onbewust van dil alles keek Aram, die er in geslaagd was zieh op hel stuk wrak hout te hijsen, op datzelfde ogenblik in hol gelaat van Scewart dc Handelaar. En Ier- wijl hij de vloot van de Schuimer langzaam aan tie einder zag verdwijnen, voegde hij de man bitter toe: „Zie ellendeling, dal hebt ge bereikt met xiw laag verraad! Daar gaat uw schurk achtige broeder en Tamahia bevindt zich in zijn macht." Doch juist toen de Handelaar zich wilde verdedigen, gleed er plotseling een angsti ge lick over zijn gelaat cn verschrikt riep hij uil: „Daar! Red u!" En zijn bevende hand wees naar de zwarte rugvin van een enorme haai, die met onheilspellende snel heid op lxon afkwam. het geval zou zijn, zou de directie en dan ging die snelle reismogelijk- ze misschien te zijner tijd opheffen heid letterlijk en figuurlijk aan onze reis voorbij. Men moet er wel rekening mee houden, dat begin en eindpunt van deze bussen de halte Zuidplein is. Ook na 's middags kwart voor vijf vertrekken er geen bussen meer van Centraal. Het is voorgekomen dal passagiei-s in vol vertrouwen stonden te wachten op de bus, die niet kwam. Trouwens, wie met de trein om plm. kwart over het hele uur, op het Centx'aal Station aankomt, kan door een beetje geluk en snel de mcti'O in te duiken, nog net de bus halen, die op het halve uur van Rotterdam- Zuid vei'trekt. Men moet dan weer wel weten dat de vertrekplaats bij de metro op het Zuidplein veranderd is. De bussen vertrekken nu van dc Gooilandsingel. Ook 's zondags be hoeft men op dc dag niet uit te kij ken naar bussen bij Centraal, ook op die dag moet men de metro ge- bi'uiken als men uit de stad naar het Zuidplcin wil, vanwaar de bussen vertrekken. Het is maar een weet, maar men kan er zijn voordeel mee doen. WAMEL. Op de ki-uising Zijveld- Licsterstraat in Beneden Leeuwen (gemeente Wamel) is woensdagmid dag de 46-jarige wegwerker J. Luk- de invloed van het technisch ge brek aan voex-tuigen op het onge- vallencijfers enigszins geïllustreex'd, daarnaast is er de invloed van dc technische staat, waarin het voer tuig verkeert, maar die nog juist binnen de wettelijke nonnen blijft. Door verwaarlozing, waarbij bij zonder gedacht wordt aan remmen en banden, zijn er auto's, die niet het remvermogen opleveren, dat mogelijk of wenselijk is. Bovendien zijn dit nog dc percen tages, die becijfers werden uit de door de politie geregistreex'de onge lukken. Ze werden woensdag ver- strekt namens de Centrale Politie Vei'keex'scommissie in een toelich ting op het kernthema voor veiliger verkeer, dat voor het. tweede kwar taal van dit jaar aandacht vx*aagt voor de technische staat van de au to. Gebleken is, aldus de Verkeers- commissie, dat een belangrijk deel van het Nedei'landse wegenpai-k in onvoldoende staat van onderhoud verkeert, wat vooral voor de perso nenauto's geldt. ZONNEMAIRE Geslaagd Aan dc Rijksopleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg slaag den voor de akte A (leidster), de da mes: Ria van Klinken te Zonnemaii-e en Joke van Schelven te Dreischor. OUWERKERK Geslaagd Aan het Chr. Lyceum te Goes slaagde voor het eindexamen H.B.S. A mej. A. M. van Damme te Ouwer- kerk. SIRJANSLAND Schoolreisje Op 24 juni a.s. hopen de leerlin gen van de Openbai-e Basisschool hun jaai'lijks schooli-eisje te maken. Reisdoel is Den Haag. BRUINISSE Man viel van hooiwagen De heer Jac. W., werkzaam op het bedrijf „Dijkzicht" van de familie Hanse te Bruinisse, viel dinsdagmid dag terwijl men hooi aan het los sen was, van de wagen. Hij klaagde over inwendige pijnen en later bleek dat de man een sleutelbeen had ge- broken. Zomerreisjc N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond maakte vorige week haar zomeiTeisje. Nadat 's moi-- gens om 7 uur was gestai't, ging het op Den Haag aan, waar koffie werd gedronken. Het tweede doel was Zaandam. In Zaandam werd wal ge wandeld en gewinkeld en de oude Zaanse huizen en bedi'ijven wei-den bekeken. Jammer dat men geen ver gunning had om het oude winkeltje van Albert Heijn te bezichtigen. Maar wel werd in Zaandam nog ge noten van een uitstekend vërzoi-gd diner. Hoofd- en einddoel van de tocht was Volendam, waar natuur lijk ook heel wat te kijken viel. Om dat Volendam en Marken veel over eenkomst vertonen werd besloten, deze plaats niet meer te bezoeken, maar huiswaarts te kei-en, waarbij men in de uitspanning Dx-ievilet, op de tei-ugweg nog een kop koffie ge bruikte. Concert door „Crescendo" en „Nieuw Leven" Op zatci-dag 13 juni a.s. zal op uit nodiging van de plaatselijke muziek vereniging „Nu met Hope" een con cert worden gegeven door de geza menlijke muziekkorpsen „Cx-escendo" uit Dreischor en „Nieuw Leven" uit Ouwex-kerk. Directeur is de heer J. van der Weijde. Aanvang 7.30 uui\ Vooraf een korte muzikale ï-ondgang door het doi-p (bij gunstig weer). Na- tuui-lijk wordt ieder geacht geduren de dc uitvoering in de muziektent stil tc zullen zijn. Het volgende pi'ogramma zal ten gehore worden gebracht: 1. Vrolijke studenten, mars, H. H. M. Ramaker; 2. Le Spcranza, fantasie, capi-ice, A. Boscollo; 3. De K., mars, Adr. J. Maas; 4. Bloemen uit Holland, wals, F. Jakina; 5. Black Diamond, mars, C. J. N. Cori; 6. Gemaskerd bal, suite in vier delen, J. Beekhoven; 7. Vo- ran im Schritt, mars, W. Hafcli; 8. La Visiona, fantasie, G. Gadcnnc; 9. Montana, mars, Oscar Tschvor; 10. Populaire fcestpotpourri, Willem Zeeland presenteert, mars, P. de Cierc, arr. J. van der Vekcn; 11. Booy. Man bekneld De 69-jai-igc P. W. Gelvoct uit Gclvoet uil -Hecnvliet, werkzaam bij een aannemersbedrijf, dut in dc vluchlhaven tc Bruinisse steigers vernieuwt, werd dinsdagmiddag be kneld tussen een stapel balken toen een vrachtauto plotseling achteruit reed, toen dc man zich tussen do auto en de balken bevond. Hij werd met inwendige pijnen naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis ver voerd, waar men gelukkig consta teerde dat dc kneuzingen die hij had opgelopen, niet van ernstige aard waren. Wel moest hij enkele dagen in het ziekenhuis worden verpleegd. Collecte De collecte voor de zending op do zondagsschool le Bruinisse bracht f 69.86 op, zodat het bedrag dut. kon worden opgezonden samen met de kerkcolleete ruim f 1100 bedroog, een ïccord. Donderdag 11 juni Serooskcrke Kamphuis,' 2.15 uur, excursie yfd. Schouwen Plattelandsvrouwen. Burgh Start bij pompstation, 2.30 uui\ ex cursie C.P.B. Zaterdag 13 juni Zierikzec Excursie „Stad en Lande' naar Dor drecht. Gezelligheidsrit M.A.C. „Spuria" in schrijving bij „De Vier Bannen, Ou- werkerk, 1.30 uur. Vismarkt, 7.30 uur concert „Kunst en Eer". Burgh 2.15 uur, vergadering distrikl Zee land Ned. Organisten Vereniging. Maandag 15 juni Zierikzec Havenplein, 6.45 uui-, start Avond vierdaagse. Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenleiaad. Donderdag 18 juni Nieuwerkcrk Clubgebouw, lcdevcrgadcring S.K.N.W.K. Vrijdag 19 juni Brouwershaven Ncd. Herv. Kerk, concert Hulster Gem. Koor, o.l.v. Jo Ivens. Schouwburg „De Kring", 2 uur, alg. verg. Z.L.M. Zaterdag 20 juni Zierikzec Mondragon, 10 uur, jaarvergadering „Zevibel". Schuddcbcurs „Weelzicht", zendingsdag Chr. Geref. Kerken. Advertentie. Dagelijks geopend van 9-4 uur. Donderdagavond van 7-8 uur. NUTSSPAARBANK ZIERÜCZEE Havenpark 16 Sclieepvaartberichten Ampenan, 9-6 1250 m. o. Yokohama. Acmaea, 9-6 180 m. n. Geoi-getown. Abida, 9-6 170 m. o.n.o. Loui'enco Marques. Calamares, 9-6 420 m. n.o. Flores. Diloma, 9-6 pass. Minico Eil. naar Sydney. Geeststar, 9-6 60 Om. w.z.w. Flores. Kenia, 8-6 Port Moresby naar Lae. Zafi-a, 9-6 100 m. w.n.w. Bombay. KASTEELCONCERT HAAMSTEDE Dc dirigent Antoon Krelage. HAAMSTEDE. 10-6. In de serie Kasteclconccrtcn van de Nederland se Omroep Stichting, wordt woens dag 1 juli a.s. in het Slot Haamstede te Haamstede een concert gegeven door een ensemble, bestaande uil Else Bongcrs, viool; Dick Boon, fluit cn blokfluit: Rinus Hillcbrand, cello; cn Jan Luykcnaar, clavecimbcd cn door het Omi'ocpkwarlet onder lei ding van Antoon Krelage. Hel Om- rocpdubbclkwarlcl is een formatie uit het Groot. Omroepkoor van de N. O.S. Op het programma van het con cert staan werken van G. F. Handel, P. Hindemith. J. L. Krebs, Orlando di Lassa, H. Schülz en G. Ph. Telë- mann. Het concert dal om 20.15 uur begint, wordt door dc N.O.S.-radio opgenomen voor uitzending op woensdag 15 juli a.s. van 20.00 tot 21.30 uur via Hilversum 2. VOORBURG. Hel linncnverhuur- bedrijf Ilocatcx in Voorburg is door brand geteisterd. Dc schade aan ge bouwen. voorraden cn inventaris wordt dooi de brandweer geschat op tenminste driekwart miljoen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2