lekker lui Treffer nuehtmod» Banken bezorgd over kredietrestrictie ERNSTIGE TOESTAND IN JORDANIË - AL 500 DODEN J Colorado-kevers uit zeedie kwamen uit het oosten Het ontstaan van de maan Onweer en voortdurende droogte in België ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Doiilll'l'da^; 11 jlllli 1070 12Gstc jaargang Nr. 20111» WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - VerscSijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzen! ")e advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. m au nummer: Waterschap wil geen noordelijke weg AMSTERDAM. 10-6. De banken beschouwen het als haar taak op efficiënte wyze overheid, bedrijfs leven en i» rticulieren te financie ren. Zij zijn onder de huidige om standigheden - als uitvloeisel van de monetaire conjuctuui politiek - in een positie gebracht waarin zij deze laak niet kunnen vervullen zoals zij dat zeuden wensen. In het lender van een goede voor lichting vnn hel bedrijfsleven en pu bliek achten de Nederlandse Ban kiersvereniging en de centra es der Landbouwkredielbanken het op haar weg liggen van haar bezorgd heid blijk te geven. Zij delen dit mee in een woens dag verschenen communiqué over de gevolgen van dc kredietrestric tie voor het bedrijfsleven en bank wezen. Een en ander geschiedt n ia aanleiding van de bekendmaking van het door de banken in de perio de van 15 juni tot 15 juli aan te hou den zogenaamde compenserende de posito ad f 236 miljoen, dat rente loos bij de Nederlandsche Bank meet weiden aangehouden in ver band met de overschrijding der voor korte kredietvei lening vastgestelde plafonds. •WrcrliMiln- t Dit nummer bestaat uit 10 pagina's a Een vrolijke past is niemand j J tot last. koning Hoessein: „Dit is de droevigste periode uit mijn leven" Palestijnse Commando's eisen lussen komst Arabische staatshoofden AMMAN/GENEVE/BEIItOET, 10-6. In internationale kringen in Geneve zjjn woensdagavond berichten ont vangen volgens welke bjj de strijd in Jordanië 500 doden en meer dan 1000 gewonden zouden zyn gevallen. Radio-Amman meldde woensdag avond dat er een einde aan het schieten is gekomen en dat de rust in de Jordaanse hoofdstad is weer gekeerd, maar de „Stem van Asifa" ocelcfe uit Cairo mee dat Radio- Amman „liegt" en dat er nog steeds hevig gevochten wordt. Volgens berichten uit Amman pa trouilleren gemengde patrouilles door de hoofdstad om de wapenstil standsovereenkomst kracht bij te zetten. Ambulances spoedden zich door de vrijwel verlaten straten om de doden en gewonden op te halen. „De Stem van Asifa" beschuldigde Jordaanse „verraders" ervan in „sa menwerking met Israël te trachten de inmenging van de Amerikaanse zesde vloot te bewerkstelligen. De Palestijnse verzetsradio deed een be roep op de legers van Irak, Syrië en Egypte ten gunste van de Palestijnse tussenbeide te komen. In Cairo deelde een woordvoer der van „El Fatah" woensdagavond mee dat de Jordaanse artillerie om 21.45 (Ned. tijd) de beschieting van een aantal Palestijnse vluchtelingen kampen heeft gestaakt. Hij zei dat de toestand in Jordanië ernstig blijft. Volgens latere berichten worden in het Philadelphia-hotel in Amman 35 mensen in gijzeling gehouden. Het zijn Amerikanen. Britten. Canade zen. Japanners. Korcanen. Fransen Italianen en enkele Arabieren. Het „State Department" heeft in middels de dood van de Amerikaanse militaire attaché majoor Robert Per ry bevestigd. Een andere ambassade functionaris heeft een kogelwond in een been. De gemengde patrouilles in Amman bestaan uit leden van de Palestijnse commando-organisatie, Jordaanse Vliegtuigkaping in Polen mislukt WARSCHAU. 10-6. In Polen is dinsdagavond een poging om een vliegtuig te kapen, mislukt. Het Poolse persbureau PAP meldde woensdag dat twee gewapende man nen hebben geprobeerd een lijntoe- stel. dat een binnenlandse vlucht van Katowice naar Warschau maakte, te dwingen naar Wenen te vliegen. Dankzij bijzondere voorzorgsmaatre gelen en de houding van de beman ning kon het vliegtuig toch in War schau landen, aldus PAP. Het pers bureau vermeldt niet hoe de be manning er in geslaagd is de kapers te overmeesteren. De kapers, beide inwoners van Warschau, werden onmiddellijk na aankomst op het vliegveld gearres teerd. oj) de aardappelvelden LONDEN. Door een staking van het grafisch personeel zijn in Engeland voor het eerst in vijftien jaar, geen kranten verschenen. Op de foto: de werkloze pers van de Londense Evening News met op de voorgrond cle laatste editie van dinsdag. SAARBRUCKEN, 10-6. Alle tot dusver ontworpen hypothesén over het ontstaan van de maan,zijn „in hun eenvoudige vorm" niet juist en moeten worden herzien. Vooral de „accumulatietheorie", volgens welke de maan of enige manen uit een ring zoals die van Saturnus zouden zijn gecondenseerd, staat in discus sie. Tot deze gevolgtrekking zijn de Duitse geleerden gekomen, die aan het begin Van de vergadering van het Max-Planck-genootschap woens dag in Saarbrücken verslag hebben uitgebracht over het onderzoek van de maanstenen die door de Apollo- 11 en 12 zijn meegebracht. Twaalf gewonden na botsing twee busjes BERKEL-ENSCHOT, 10-6. Op de afslag van de rijkswegen Tilburg- Eindhoven en Tilburg-Den Bosch zijn woensdagmorgen om kwart over zeven twee busjes met werklieden op elkaar gebotst. Twaalf personen werden gewond overgebracht naar het Sint Elisabethziekenhuis te Til burg. Een van hen liep ernstige ver wondingen op. Het ongeluk gebeurde, doordat de bestuurder van een der busjes ko mende uit de richting Eindhoven, door een rood stoplicht reed qn fron taal in botsing kwam' met een busje uit Tilburg. Van het eerste busje werden drie personen, van het twee de busje negen personen gewond. Verwachting tot vrijdagavond: Iets minder warm Droog en zonnig weer, maar vooral in de kustgebieden tijdelijk meer be wolking; zwakke tot matige noorde lijke wind en in het algemeen iels minder warm. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temperaturen: 3 tot 8 graden boven normaal. Max. temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 12 juni. Zon op 4.20. onder 21.00 Maan op 12.55, onder 0.54 Eerste kwartier: 12 juni te 5.07. MOOI, W ATERST ANDEN ZIERIKZEE: 12 juni 8.45 v.m. 20.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 juni 8.32 v.m. 20.59 n.m. Doodtij: Zondag 14 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag lag een vlakke la- gedrukzóne over het zuiden van ons land, over Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije. In en nabij deze zóne ont stonden in de middag enkele on weerscomplexen, waarbij hier en daar ook hagel viel., Dé neerslaghoe veelheden bleven beperkt, met als uitzondering Berlijn, waar 37 mm gemeten werd. De zóne verplaatste zich het afgelopen etmaal naar het oosten onder invloed van luchtdruk stijgingen boven Schotland en west- Frankrijk, waarbij de wind in onze omgeving noordelijk werd. Een zwak front boven de Noordzee trekt met de noordelijke stroming mee en wordt morgenochtend langs de Wad- denkust verwacht, zodat het weer daar tijdelijk een wat minder zonnig karakter zal hebben. Landinwaarts zal het merendeel van de bewolking echter oplossen. De temperaturen komen opnieuw op een iets lager niveau. MIDDELBEERS. Woensdagmiddag te Westelbeers de 14-jarige J. Ven- nix uit Diessen verdronken. De jon gen was met zijn vader naar het hooiland gegaan en zocht verkoeling in deze ondiepe stroom. Op het punt echter waar het ongeluk gebeurde komt een waterloop in het riveirtje uit en door de hoge waterstand in het voorjaar is daar een diep gat ontstaan, waar het slachtoffer in te recht is gekomen. DEN HAAG. Voor het eerst in de geschiedenis van de Tweede Kamer werd het de Kamerleden toegestaan in hemdsmouwen de vergadering bij te wonen in verband met de hoge temperatuur. Foto: links Dijkstra (D '66), rechts Laban (P.v.d.A.). DEN HAAG, 10-6. Hoe gek het ook klinkt, de coloradokevers die deze week, (zie ook elders in dit blad) aan onze Noordzeestranden zijn aangespoe'd komen uit het cos- ten. Trekkend van oost naar west hebben de diertjes zich verspreid over de hele breedte van ons land, tot boven zee toe. Daar vonden ze ineens niet meer de temperriuur van minimaal 25 graden die ze no dig hebben om te kunnen vliegen, zodat ze neerstortten en gedeeltelijk aanspoelden. Niet alleen van onze stranden van Zeeland tot Ameland, maar uit heel Nederland ten zuiden van de lijn Den Helder - Winschoten komen meldingen over coloradokevers. Se cretaresses' en automobilisten zien ze binnenvliegen door de ramen van hun kantoren en wagens, ze landen op tuinparasols en in slaapkamers. De meeste meldingen komen uit be- volkinscentra, maar dat komt meer door het van nature grotere aantal waarnemers in die centra dan dooi de kevers. Het aantal kevers per melding varieert van enkele honder den tot enkele tientallen. De oostenwind, vertelt de plan- tenziektenkundige dienst in Wage- ningen, heeft de kevers meegevoerd. Heel globaal zou men kunnen zeg gen dat de kevers die in het oosten van ons land worden aangetroffen uit Duitsland komen, de kevers die rren in het westen vindt, uit het oosten van ons land. Wat men be noorden de lijn Den Helder - Win schoten heeft gevonden is met zee stromingen meegekomen, zo b.v. enkele honderden kevers op het Amelandse stx-and. Temperatuur Vanwaar die plotselinge kever explosie? Dat komt doordat een temperatuur waarbij .kamerleden hun jasje uittrekken de coloradoke vers tct daden aanzet. In de jaren zestig hielden de kevers zich koest, omdat in het algeineen vrij koud weer was. Wel waren er in het oos ten des lands wat sluimerende haardjes van geen betekenis. Maai in 1908 konden de kevers in mei, juni en juli alweer profiteren van redelijk goed weer en van de intus sen verminderde waakzaamheid van de boeren. Ook in Duitsland, België en Frankrijk staken ze de kop op. zodat de plantenziektenkundige dienst toen zijn aandacht al richtte op die landen en op oost-Nederland, omdat een eventuele invasie daar vandaan zcu kunnen komen. Nu blijkt het dan een oost-west- beweging te zijn: van Duitsland naar Nederland, van oost-Neder land, naar west-Nederland. Geen paniek Reden tot paniek is er niet, zegt de plantenziektenkundige dienst. Grootscheepse bestrijdingsacties langs onze stranden, zoals men die vroeger wel op touw heeft gezet, heeft men laten varen. Evenmin veelt men er iets voor „met vlieg tuigen Nederland te vergiftigen", cn waarom ook, als iedere coloradoke ver die geen aardappelveld vindt gedoemd is kinderloos te sterven, omdat hii de aardappelplant noch als voedselbron noch als eierplaats kan missen. 'De slag tegen de kever zal dan ook in dc komende weken gccon- centreerd worden op de enige plaats wair het dier kan gedijen en onheil stichten: het aardappelveld. Dc ke ver dig zo'n veld weet te bereiken sterft een paar weken na dc ci-af- zettittg, maar uit de eitjes komen bij dc huidige temperaturen na een dag of acht larven, die, alweer op voor- waaide dat het zo warm biyft, na een dag of veertien volwassen wor den. In de komende weken za' dc boer dus z(jn land moeten schoon- plukken of besptoeicn. anders kan liU in het najaar de nodige narigheid verwachten. militaire politie en Jordaanse veilig heidseenheden. De telefoon en telexverbindingen met de buitenwereld zijn nog niet hersteld, maar het luchtverkeer van en naar het vliegveld van Amman is enigszins op gang gekomen. CAIRO, 10-6. Het centgalc comité van de Palestijnse commando-orga nisatie heeft de staatshoofden van de Arabische landen opgeroepen onmid dellijk tussenbeide te komen om een einde te maken aan de slachtpartijen in Jordanië. Woordvoerder Kamal Nasser zei dat een dringende nota is gezonden aan Arabische koningen en presiden ten. In de oproep wordt gewezen op „samenzweringen van reactionaire machten die de Palestijnse revolutie willen liquideren". „In de nota wordt de staatshoofden om onmiddellijke en beslissende in terventie gevraagd om een einde te maken aan de slachtpartijen van mensen en om bloedvergieten te voorkomen teneinde de Palestijnse revolutie te bewaren voor de beslis sende slag tegen het zionisme, de ge meenschappelijke vijand". AMMAN, 10-6. „Dit is de droevig ste periode van mijn leven. De vijand treft onze strijdkrachten en het Palestijnse verzet". Dit zei ko ning Hoessein van Jordanië woens dagavond in een boodschap tot de natie die door de radio werd ver spreid. De Jordaanse vorst deed een beroep op alle partijen de kalmte te bewaren en waarschuwde dat „voortduring van de broederstrijd ons allen dreigt te vernietigen". „Het bloed dat heeft gevloeid, zal niet tevergeefs vergoten zijn als ie dereen zich opnieuw van zijn ver antwoordelijkheid bewust weet. Wij zullen onze nationale eenheid her stellen. Mijn leven is gewijd aan het verzet". De koning waarschuwde dat voort during van de strijd de hoop van de vijand in vervulling zou doen gaan. BRUSSEL, 10-6. Woensdag heeft zich boven cle Belgische plaats Halle een hevig onweer ontladen dat ge paard ging met stortregens en hef tige rukwinden. Daarbij heeft zich ook een wervel wind voorgedaan die in drie wijken een spoor van afgerukte^dakpannen, vernielde televisie-antennes en ver brijzelde ruiten achterliet en die zelfs forse bomen ontwortelde en een geparkeerde auto omver* wierp. Er waren geen slachtoffers. Het warme weer en de daaruit voortkomende droogte die ook Bel gië in hun greep hebben, zijn er oor zaak van. dat hier en daar in het land de watervoorziening in gevaar komt. In Diksmuide heelt de burge meester zijn gemeentenaren verbo den leidingwater te gebruiken voor het sproeien, autowassen etc. Dit verbod kwam overigens wel wat laat want woensdag was het water in Diksmuide al zo schaars geworden dat de industrie onvoldoende leiding water kreeg. De brandweer hielp 'de bedrijven aan niet-drinkwater. In het gehucht Lapscheure dat nog niet op de waterleiding is aangeslo ten. zat de bevolking woensdag zelfs geheel zonder drinkwater. De putten waar men daar op aangewezen is stonden volkomen droog. Er moes ten tankwagens ingezet worden om de bevolking althans van drinkwater te voorzien. e Volgens Joodse kringen in Mos kou hebben 75 Russische Joden een oproep tot Oe Thant gericht hen te helpen bij hun pogingen naar Israël te emigreren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1