Crisis ontstaan in Argentinië - President Ongania treedt af Jongeman komt om bij brand in winkel Aardbeving treft Kirgizië Jeugdige Tsjechische kapers dwongen vliegtuig naar West-Duitsland Europese ministers laten de landbouwprijzen zoals ze zijn Gekraakte panden drie maal ontruimd Aardbevingsramp Peru: 60.000 doden u u: waterstanden het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juni 1970 l'iüslr Jaargang Nr. 20415 WAARIN OPGENOMEI, DE ZIERIKZEESCHE COURANT <1 DAM IÉ fcN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22SS, •a 18 00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bi| de Vae'e. lel. (01110) 2938. Uitgave: NV. Drukkerij H Lekenmen 6 Ochlman, Zierikzee Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per osse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! .7e advertentieprijzen zijn exclusief 4 o/o B.T.W. In dit nummer De koinemle eisserij ten loon s telling BUENOS AIR OS, 8-6. Generaal Juan Carlos Ongania is afgetreden. HU verliet maandagavond het presi dentiële paleis in Buenos Aires, waar h(j zich gedurende de dag had ver schanst, en begaf zich naar het hoofdkwartier van de bevelhebber van het leger. Daar verklaarde hij toe te zullen geven aan de eerder gestelde eis van de drie bevelhebbers van de strijdkrachten dat hU als staatshoofd van Argentinië zou af treden. Ongania werd vervolgens on der militaire begeleiding met onbe kende stemming weggevoerd. Ongania. die op 29 juni 1966 aan de macht kwam toen de gekozen president Arturo Illia bij een staats greep werd afgezet, heeft zich uren lang verzet tegen het besluit van de drie bevelhebbers van de strijd- krach het „handvest van de revolu tie" zodanig te wijzigen, dat zij meer medezeggenschap zouden krijgen bij het nemen van fundamentele politie ke besluiten. Hij ontsloeg onmiddel lijk de bevelhebber van het leger. Deze en zijn collega's van luchtmacht en marine reageerden daarop met een regelrechte staatsgreep. Zij ver klaarden dat Ongania niet langer president was en dat zij zolang de macht in handen namen tot een nieuw staatshoofd was benoemd, hetgeen binnen een tiental dagen zou geschieden. Militairen bezetten de nationale omroep en omsingelden het paleis van Ongania. Vechtpartij in Dordts park DORDRECHT, 8-6. In het Wan- tjjpark te Dordrecht heeft een masa- le vechtpartij gewoed tussen Turkse gastarbeiders en een aantal jongelui. Enkele Turken hadden naar de zin van de jengelui eenbeetje te veel be langstelling getoond voor het amou reuze spel van twee paartjes. Er vie len vier gewonden door messteken. Een meisje, twee jongens en een Turk moesten in een ziekenhuis wor den behandeld. De Turk van wie vaststaat, dat hij een mes had ge trokken en twee van zijn landgeno ten zijn gearresteerd. In het gehele land heerst volledige rust. De junta heeft een beroep op de ministers en hun ambtenaren gedaan hun functies te biyven uitoefenen tot een nieuw staatshoofd is benoemd. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de onlangs ontvoerde ex-president generaal Aramburu zal worden vrij gelaten. Iemand die zei te spreken namens het „Commando Juan Jose Valle", een ondergrondse organisatie die zegt voor de ontvoering verant woordelijk te zijn, verklaarde dat met de afzetting van Ongania aan de belangrijkste eis van de organisatie handelen onmogelijk aldus de woord voerder. WINKEL, 9-6. Een ongeveer 24- jarige man is om het leven gek omen bij een felle brand, die in de afge lopen nacht een winkelpand met woonhuis in de Bosstraat in de Noordhollandse gemeente Winkel totaal heeft verwoest. Het slachtoffer, Cornelis Vogelpoel uit Alkmaar, was een familielid van het echtpaar van Groos. dat met Hulp nodi» voor Cambo(lja-vluchte]in«en GENEVE, 8-6. Het Internationale comité van het Rode Kruis en de Li ga van Rode Kruisverenigingen heb ben opgeroepen tot steunverlening aan 165.000 vluchtelingen, te weten 75.000 Cambodjanen, die hun woon steden moeten verlaten en 90.000 Vietnamezen in Cambodja, die naar Vietnam terug moeten. MOSKOU, 8-6. Een aardbeving heeft vrijdag in de Sowjet-Itussische deelstaat Kirgizië 5.000 huizen ver woest woordoor 20.000 mensen dak loos zjjn geworden, zo meldt het persbureau „Tass" maandag. De beving trof een graan- en wijngebied ten oosten van de stad Przjevalsk. Ook maandag zijn nog krachtige schokken geregistreerd. Er - zijn medische ploegen naar de ge troffen gebieden gezonden. NEURENBERG, 8-6. Een Tsjecho- slowaaks ljjnvliegtuig is maandag door acht gewapende passagiers ge- Dode en zwaar gewonden bij verkeersongeluk ITTERVOORT. 8-6. Op 500 meter afstand van de Nederland-Belgische grens te Ittervoort, onder de ge meente Hunsel, (midden-Limburg) is een personenauto uit een flauwe- bocht van de weg gevlogen en fron taal tegen een boom gebotst. In de auto zat een gezelschap van zes personen, dat vanuit Roermond onderweg was naar België. Een van hen, de naast de chauffeur zittende 27-jarige kantoor bediende J. H. Visser, uit Roennond, werd op slag gedood. De chauffeur en drie in zittenden, allen rond de 20 jaar en afkomstig uit Roermond, werden zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. Een persoon raakte licht gewond. kaapt en gedwongen tot een landing in Neurenberg. De kapers, vier mannen en vier vrouwen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar met een kind van twee jaar bij zich, hebben politiek asiel in West- Duitsland gevraagd. Als reden van hun vlucht noemden zij de politieko- en economische toestand in hun land. Het gekaapte vliegtuig was een tweemotorige Iljoesjin-14. en had in totaal 25 passagiers en drie beman ningsleden aan boord. Kort na het opstijgen uit Karlovy Vary (het vroe gere Karlsbad) voor een vlucht naar Praag, waren de kapers de cockpit binnengedrongen om de piloot te dwingen tot een koerswijziging. Met vier pistolen, een revolver en dolken hielden ze de bemanning en de ove rige passagiers in bedwang. Na de veilige landing op de luchthaven van Neurenberg werd het toestel omsin geld door enkele tientallen politie mannen. Zij ontwapenden de kapers, die het eerst naar buiten kwamen. Pas later stapten de overige inzitten den uit. twee kinderen het pand bewoonde. Dezen konden zich in veiligheid stel len doch de heer Vogelpoel is ver moedelijk in zijn slaap verrast door hel snel om zich heen grijpende vuur. Nederlandse toezegging aan de V.N. gehonoreerd NEW YORK. 8-5. De nieuwe Ne- derlandse ambassadeur bij de Ver enigde Naties, de heer Robert Fack, heeft maandag aan secretaris-gene raal Thant een schrijven namens de Nederlandse regering overhandigd, waarin voor 1970 een bedrag van ruim drie-en-een-half miljoen gul den wordt gegeven voor het fonds voor planvorming en ontwikkeling. Tijdens de algemene vergadering van de V.N. in november 1969 deed de Nederlandse minister Udink in New York toezegging voor deze bij drage. Interkerkelijke actie ten bate van Peru UTRECHT, 8-6. Maandag is een in- terkerkelijk initiatier genomen, uit gaande van de Rooms Katholieke kerk en de protestantse kerken in Nederland cm een gemeenschappe lijke hulpactie voor Peru te begin nen. Daarmee wil men een doeltreffend antwoord geven op de uitdaging in de dringende verzoeken uit Peru om hulp voor directe noodleniging en wederopbouw. Overleg over coördi natie, nationaal en internationaal, van de kerkelijke hulpverlening, vindt thans plaats. De Stichting Oe cumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen hoopt dit overleg bin nen twee dagen te hebben afgerond. Daarna zal ook een gemeenschappe lijk gironummer bekend worden ge maakt. Zeer ernstige droogte c_ o' in Brazilië RECIFE, 8-6. De Braziliaanse re gering heeft zaterdag een hulppro gramma bekendgemaakt dat ten minste hulp moet bieden aan een half miljoen slachtoffers van droogte waardoor vijf noordoostelijke staten van Brazilië worden geteisterd. De Braziliaanse president heeft verklaard dat er in de eerste plaats voedsel moet zijn voor de hongerlij denden en vervolgens werk. Er zou den onmiddellijk gelden moeten ko men voor projecten als wegenbouw en -herstel en voor bevloeiïngprojec- ten. De Braziliaanse president, die een bezoek heeft gebracht aan de nood lijdende gebieden, zei voor de radio nog, dat ongeveer 50 procent van de oogst in het getroffen noordoostelijke gebied en vee verloren is gegaan. Dui zenden mensen waren op zoek naar eten. water en werk. LUXEMBURG. 8-G. De landbouw ministers van de E.E.G. hebben maandag in Luxemburg besloten niets meer aan de landbouwprijzen te doen, dat wil zeggen, dat vanaf 1 juli a.s. tot 1 april 1971 de prijzen op hetzelfde niveau zullen blijven en dat er ook niets verandert in het me chanisme van de marktordening. Tegelijkertijd hebben de ministers de Europese Commissie uitstel ge geven van haar verplichting om voor 1 juli met nieuwe prijsvoorstellen voor het landbouwjaar 1971/72 te ko men. De executieve, zo is afgespro ken, brengt die voorstellen nu begin oktober in de raad, maar dan wel in een ruimer kader, dat wil zeggen dat ze vergezeld zullen worden van voorstellen voor steunmaatregelen of afschaffing daarvan en met struc- tuurmantregelen. De Nederlandse landbouwminister. Lardinois, die niet bijzonder gelukkig was met het feit, dat de raad na 18 maanden dis- AMSTERDAM. 8-6. Toen de Am sterdamse politie maandagmiddag bij de reeds drie keer gekraakte twee gemeentepanden in de Sarphatistraat verscheen om deze opnieuw te ont ruimen. stond een vijftal nog over gebleven bewoners klaar om weg te gaan. Ze hadden hun spullen al op een handkar geladen. Een uur tevoren was de illegale bewoners officieel door een ambte naar van bouw- en woningtoezicht aangezegd, dat zij moesten vertrok ken. Reeds op 2 juni haddon b. en w. laten weten dat de panden ontruimd moesten worden. Op 20 mei werden de twee huizen vóór de derde koer gekraakt, toen door de kabouters. Via het nieuwe C.B.H. van André Schmidt (voorzitter der Stichting Vrij) waren ca 35 personen, alleen staanden en gezinnen erin getrok ken. Eind maart werden de twee huizen door de Actie 70 voor de eer ste keer gekraakt. cussiëren tenslotte geen besluit over de prijzen nam, toonde zich v/el in zijn schik met een belofte die hij de Belgen wist af te dwingen. Die belofte houdt in, dat de Belgen voor 1 januari het zogenaamde posi tie correctief zullen afschaffen, het geen betekent dat hun hogere garan tieprijs voor de boter dan vervalt, zo dat er eindelijk een gemeenschappe lijke prijs in de zes landen zal zijn. Frankrijk en België hadden inder tijd deze uitzondering gekregen. Frankrijk maakte ze ongedaan na de devaluatie van de Franse Franc en de Belgen hebben nu dus formeel verklaard, het positief correctief tc zullen laten vervallen op 1 januari als zo ook de B.T.W. invoeren. In do raad is ook afgesproken dat de zes landbouwministers binnenkort eens epn gedachtenwisseling met land bouwcommissaris Man&holt zullen hebben om het pakket van maatre gelen dat de commissie in oktober op tafel moet leggen, te verkennen. Maandagavond gingen de landböuw- ministers verder discussiëren over een gemeenschappelijk reglement vnor de vis. DEN HAG, 8-6. Volgens inlichtin gen waarover Unicef, het kinder fonds der V.N., beschikt bedraagt het aantal doden ten gevolge van de aardbevingsramp in Peru 60.000. Een miljoen mensen zijn dakloos gewor den. De directeur-generaal van Unicef Henri Labouisse, heelt een bedrag ter waarde van 1.800.000 gulden be- Kind verdronken PRINSENBEEK. In de vijver van het openbare plantsoen langs de rijksweg Dordrecht-Breda in Prin senbeek. is maandagavond de zeven jaar oude C. M. de Graaf bij het spe len te water geraakt en verdronken. De reddingspogingen van omstan ders en' kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De gemeente Prinsenbeek heeft pas onlangs een laan hekwerk langs de vijver ver wijderd. Roemeense over middel tegen veroudering DEN HAAG, 8-6. De uitvindster van Gerovital H 3, mevrouw profes sor Anna Asian, directrice van het instituut voor geriatrie in Boekarest brengt een bezoek van vier dagen aan Nederland. Op een persconferentie maandag morgen in Den Haag onderstreepte zij nog eens de goede therapeutische wreking van dit preparaat op de ou der wordende mens. Zij blijven gees telijk meer valide, voelen zich fitter er treedt minder werkverzuim op en heeft in het algemeen een vitalise- rende invloed, aldus prof. Asian. Dit gevaarloze middel dat ook geen na delige complicaties heeft, volgens de Roemeense hoogleraar, is uitvoerig getest op dieren en in dubbelblind onderzoekingen op patiënten. In Roemenië wordt van staatswege Gerovital H3 voorgeschreven aan al- 'le gepénsioneerden. Echtpaar verongelukt |)e begrafenis van GRATHEM. 8-6. De'66-jarige heer W. J. G. vnp Hcysl Amulet dam en zijn 66-jarige echtgenote zijn maan dagmorgen om hot leven gekomen, toen hun auto op de Napoleonswcg in het midden Limburgse Grathem in de flank word aangereden door een Duitse truck mot oplegger. Hot echtpaar was op slag dood. Na de botsing schoot de Duitse combinatie een woning binnen, die grotendeels werd vernield. Een 15-jarig meisje in deze woning werd licht gewond en moest met een ernstige shock op genomen worden in hot ziekenhuis lc Roermond. De Duitse chauffeur raakte licht gewond. ex-premier Pengel PARAMARIBO. 8-6. Het stoffelijk overschot van oud-premier Pengel zal woensdagmiddag worden begra ven. De beslissing is genomen op een partijraadsvergadering van de Na tionale Partij Suriname, waarop ook besloten is tol oen compromis tussen een staatsbegrafenis en wat de over ledene zelf verlangd had en als „een eenvoudige volksbegrafenis' werd aangeduid. Woensdagmiddag zal van 2 uur af het stoffelijk overschot in het partijgebouw aan de Wanica op gebaard liggen. Dit nummer beslaat uil J0 pagina's j f Wie voorrechten hoger schot f don beginselen verliest beide. V/AT UQT Dt BILT STOCKHOLM. Uitprotest tegen het uitstellen 'van onderhandelingen óver salarisverhogingen is een u\ilde staking uitgebroken ónder de pOlitie run de Zweedse hoofdstad. Als gevolg hiervdn werden de staatsdrankwinkels geplunderd, opslagplaatsen van bier leeggehaald; in winkels boor dames- en herenmode, in warenhuizen en sigarenwinkels kwamen inbraken voor. Op de foto halen jongelui de etalage van een sigarenwinkel leeg. Warm Zonnig weer met later kans op een onweersbui; meest zwakke wind en aanhoudend warm. Voor donderdag: Aantal uren zon: 5 lot 13. Min. temperaturen: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temperaturen: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Verwachting tol woensdagavond: 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58 Maan op 10.33, onder 0.33 11 juni. Zon op 4.20. onder 20.59 Maan op 11.44, onder 0.44 Eerste kwartier: 12 juni te 5.07. ZIERIKZEE: 10 juni 11 juni 7.19 v.m. 7.58 v.m. 19.29 n.m. 20.10 n.m. stemd voor leniging van de directe n.ood en hulp bij het opbouwwerk ten behoeve van kinderen en moe ders. De nationale Unicef-comité's is dringend gevraagd zoveel mogelijk geld voor de kinderen in Peru in te zamelen. (Bijdragen kunnen worden gestort op giro 7515 van Unicef, Den Haag). Toenemend Amerikaans toerisme in Eitropa NEW YORK, 8-6. Ondanks de zor gelijke situatie van de Amerikaanse economie en de schaarste op de geldmarkt verwacht men dat dit jaar meer Amerikanen dan ooit een reis naar Europa zullen maken. Het is opvallend - zo wijst een onderzoek van de New York Times uit - dat veel Amerikanen ondanks de ver slechterde economie weigeren af te zien van een Europese reis. Zij zoe ken wel de beste aanbiedingen van reizen waarbij kosten van vliegbil jet en hotelruimte zijn gecombineerd. Griezelige keus: olie of vissen OSLO. 8-6. De olievelden die in de Noordzeebodem zyn ontdekt vormen een reusachtige bi on van verontrei niging die in grote gebieden de vis stand kan vernietigen. Deze vrees heeft maandag de voor zitter van de visserij commissie in het Noorse parlement, Magnus Andersen uitgesproken. In een vraaggesprek met de krant „Arbeider-Bladet' zei hij, dat er wel licht een situatie zal ontstaan, waar in men zal moeten kiezen tussen do oliewinning en het behoud van de visstand. Als gevolg van de sterke stromingen zou een eventueel lek grote gebieden kunnen besmetten. BROUWERSHAVEN: 10 juni 7.01 v.m. 19.25 n.m. 11 juni 7.42 v.m. 20.09 n.m. Doodtij: Zondag 14 juni. DE BILT, 9-6. Het K.N.M.I. doelt mede: Aan de noordflank van een eitgestkret lagedrukgebied boven Frankrijk wordt met oostelijke win den droge en warme lucht van con tinentale oorsprong naar ons 'and gevoerd. In deze lucht kan slechts sporadisch een onweersbui tot ont wikkeling komen. In grote lijnen verandert er op de weerkaart weinig zodat verwacht mag worden dat hot warme zomerweer nog enige l;.,d aanhoudt. Bouwvakker viel van twaalfde verdieping RIDDERKERK. 9-6. De 19-jarige bouwvakarbeider A. Piasmans uit Steenbergen is maandagmiddag in Ridderkerk op slag gedood, toen hij van de twaalfde verdieping van een in aanbouw zijnde torenflat omlaag viel. Het slachtoffer, gehuwd en va der van een kind, schijnt volgens de plaatselijke politie iels te hebben willen verschuiven aan een hijslast. Hij heeft hierbij misgetast en daar bij zijn evenwicht verloren. Onderhandelingen tussen zes en de vier LUXEMBURG, 8-G. Op 30 juni openen de zes E.E.G.-landen in Luxemburg de toetredingsonderhan delingen met het Verenigd Konink rijk. Op 21 juli volgt de eerste werk vergadering met Groot-Brittannnië. Op 21 september vindt het eerste ge sprek plaats met Ierland en Dene marken en op 22 september volgt het eerste gesprek met Noorwegen. Daartoe hebben de ministers van buitenlandse zaken van de zes maan dag in Luxemburg besloten. «I jnieuw treinongeluk in Duitsland -10 gewonden HANNOVER. 8-6. De sneltrein Kiel-München is maandagmiddag met een snelheid van 120 km per uur in de omgeving van de Neder- sasische stad Alfeld ontspoord, waardoor ongeveer 10 mensen wer den gewond en' een persoon om het leven kwam. Het was het tweede ernstige treinongeluk in West-Duits land binnen enkele dagen. Vorige week vrijdag liep tussen Kiel en Stuttgart do „Konsul" uit de rails op een defecte, wissel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1