5 gulden premie* van de Amro Bank Moeders tweede leven Sparen? De Amro Bank is er voor. Veranderingen in de landbouw wanneer u nü een Spaarboekje of Spaarrekening opent (414 tot 7% rente!). Nieuwe tweeverdiepingen-gebouw firma H. J. Bax zn. geopend Wat biedt de BEELDBUIS? y LANGZAAM MAAR ZEKER EN OP VELE PUNTEN Advertentie *Bij een eerste inleg van minimaal f 10.-. (Geldig t/m 30 juni 1970.) Plechtigheid zaak Kon. Textiel Unie gaat 500 man personeel afstoten ZIERIKZEE, 5-6. Tijdens een ge zellige bijeenkomst op de tweede verdieping van het pand firma H. J. Bax zn. aan het Havenpark, werd vrijdagmiddag de vergrote en ver nieuwde zaak geopend, in aanwezig heid van verschillende genodigden en familieleden. Gelukwensen namens het gemeen tebestuur werden overgebracht door wethouder C. Bij de Vaate, die op merkte dat de nieuwe zaak van on dernemingsgeest getuigt. De restau ratie stemt tot voldoening. Juist ve le panden in de binnenstad die aan herstel toe zijn baren grote zorgen voor het gemeentebestuur. Van veel belang in de toekomst zal dan ook zijn het z.g.n. komplan. De zelfstan dige ondernemer heeft een moeilijke tijd - zo vervolgde de wethouder - zulks door stijgende onkosten en de onmogelijkheid die op te vangen door een grotere omzet. Gelukkig breidt de bevolking van "Zierikzee zich langzaam uit en het gemeentebestuur hoopt zeer dat de middenstand hier- De misdaadbestrijding in Amerika WASHINGTON, 6-6. President Nixon heeft een Nationale Raad voor de bestrijding van de misdaad gevormd. In dit orgaan, dat wordt geleid door de minister van justitie John Mitchell, zijn alle nationale instellingen vertegenwoordigd die voor het naleven van de wet moe ten zorgdragen, zoals de douane dienst, de belastingdienst en de fe derale recherche (F.B.I.). Interimregeliiig ziektekosten ambtenaren 1970 DEN HAAG, 6-6. In de te Den Haag gehouden vergadering van het Centraal georganiseerd overleg in ambtenarenzaken onder voorzitter schap van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, kon geen overeenstemming worden bereikt over de interimre geling ziektekosten ambtenaren 1970. Van regeringszijde werd voorgesteld de regeling - behoudens de bedra gen der tegemoetkomingen - gelijk luidend te doen zijn aan de regeling voor 1969. De tegemoetkoming voor de ongehuwden werd voor 1970 ge steld op f 225,voor de gehuwden op f 450,en voor studerenden en minder-valide kinderen van 16 tot 27 jaar op f 184,80. van zal meeprofiteren. Het komplan tenslotte kan straks mede de mid denstand stimuleren. Hij hoopte voor de familie Bax dat met deze nieuwe zaak de verwachtingen nog zullen worden overtroffen. Mijlpaal De heer Bax had tevoren de aan wezigen verwelkomd en de dag als een mijlpaal aangemerkt. Het moest inderdaad een van de grond af ver nieuwen worden, daar het oude pand in zeer slechte toestand verkeerde. „Wij zijn met dit alles héél ei'g ge lukkig, ook voor onze zoon, die thans medefirmant is geworden", aldus de heer Bax, die dank bracht aan de architect de heer L. H. A. de Jonge, de directeur van Gemeentewerken de heer J. Louwerse, de hoofdaanne mer en de onderaannemers. Hij wenste de hoofdaannemer de heer J. Kloote - die ernstig ziek werd - be terschap toe. Ook het personeel van de zaak, inzonderheid de winkeljuf frouw betrok hij in zijn dankwoord, evenals verschillende familieleden, die hun medewerking verleenden. Vele moeilijkheden waren te over winnen, maar spoedig was deze mid dag het moment aangebroken dat de kleinzoon van de familie de sleutel aan de heer Bax overhandigde en met deze symbolische handeling, was de opening een feit. De aanwezigen bezichtigden hierna de nieuwe zaak. SAN MARINO. De regering van het 18.000 inwoners tellende berg- republiekje San Marino heeft het internationale nietverspreidingsver- drag voor atoomwapens geratifi ceerd. De algemene raad van de re publiek ratificeerde tevens een ver drag met' Italië, dat de status van de betrekkingen tussen beide landen tot diplomatiek niveau verheft. HENGELO, 6-6. De Koninklüke Nederlandse Textielunie (5.600 werk nemers) gaat een aantal concernde- len afstoten, waardoor 500 perso neelsleden overbodig worden. De personeelsinkrimping zal geschieden door vacatures niet te vervullen en door het natuurlek verloop. De K.N.T.U. streeft er naar in een groter verband met internationaal karakter op te gaan. Teneinde dit te bereiken en een interessante partner te worden, is een adempauze nodig. In deze pauze zal gestreefd worden naar een afstoten van een aantal concerndelen, hetwelk naar verwacht mag worden nog in de loop van dit jaar, althans op korte termijn zal ge schieden. Aldus heeft de heer J. Scholten, woordvoerder van de raad van be stuur van de Koninklijke Nederland se Textielunie, meegedeeld naar aan leiding van de verschijning van het jaarverslag over 1969. Drie doden hij verkeersongeluk AARDENBURG, 6-6. In de nacht is op de rijksweg Sluis-Oostburg, in Draaiburg (gemeente Aardenburg;, een personenauto van de weg ge raakt en tégen een boom gereden. De inzittenden, de 30-jarige café houder F. C. M. Jansen en zijn echt genote M. T. W. Jansen-Dijks uit Draaiburg, waren op slag dood. De derde inzittende, de 36-jarige tim merman G. J. Beun uit Aardenburg, is op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Het echtpaar laat twee kinderen (2 en 3 jaar) achter. Scheepvaartberichten Attis, 3-6 Bremen naar Antwerpen. Gulf Swede, 3-6 Gulfhaven naar Bantrybaai. Kenia, 3-6 300 m. n.w. Port Darwin. Kara, 3-6 240 m. n. Haïti. Tara, 3-6 15 m. n. Duinkerken. DINSDAG 9 JUNI NED. I. Voor achten vanavond Bruintje Beer en Daktari, de Wraak van het luipaard. Het gaat over een merkwaardige dame die op safari wil om een luipaard dat haar vader gedood zou hebben, af te maken. Na het nieuws brengen Jacq. Grijpïnk, Ad Langebent en Ed van Westerloo Vanavond in Nieuwspoort. Na vijf SUS-minuten de Andy Williams- show, met het bekende showwerk deze keer van Jimmy Durante, Rolf Harris, Jackie DeShannan en The Grass Roots. Verder zijn de Heren van Zichem aanwezig, vanavond on der de titel „Ik zag daar een poepe- ke heel sarmant". Jef de Smid wil meedoen aan de verkiezingen, maar of dat zal lukkenTot besluit nieuws en Ruimtelijke Ordening. NED. II. Na Den Haag-vandaag en wetenswaardigheden over het Holland Festival, Het wonder der natuur. We nemen een kijkje in de kleurrijke dierenwereld van Vene zuela. Na het nieuws Peyton Place, het verleden van Stella Chernak is erg interessant, althans dat denkt Steven Cord, dieervoor naar San Francisco reist. Allison heeft het nog steeds erg moeilijk met zichzelf en wil beslist nog niet naar huis. Zoals vanouds maakt Willem Duys hierna zijn vuist en presenteert Wibo van der Linde Televizier-magazine. DINSDAG 9' JUNI, NED. I: 18.45 Pipo; 18.55 Nieuws; 19.04 Bruintje Beer; 19.07 Daktari; 20.00 Journaal; 20.20 Vanavond in Nieuwspoort; 21.10 SUS-17; 21.15 Andy Williams- show (kleur); 22.05 Wij, heren van Zichem; 22.50 Journaal; 22.55 Ruim telijke Ordening. NED. II: 18.45 Pipo de clown; 18.55 Nieuws; 19.04 Den Haag-vandaag; 19.09 Holland Festival 1970; 19.30 Het wonder der natuur; 20.00 Jour naal; 20.20 Peyton Place; 21.10 Voor de vuist weg; 22.10 Avro's televizier- magazine; 23.00 Journaal. FEUILLETON 52 door Henk van He'eswijk (Slot). Hel is duidelijk, dat in de prijzen geen beweging te krijgen is, voor zover het gewaarborgde produkten betreft. De regeringen in de landen van de E.E.G. zijn veel te blij dat er althans één groep produkten is waarvan de prijzen niet of nauwe lijks stijgen, dan dat er grote be reidheid zou zijn om mee te werken aan prijsverhogingen. Wat dit be treft, en met name voor de zuivel, zijn alle akties bij voorbaat vruch teloos. Dit zit niet in de markt en niet in de publieke mening. Dit is ook de achtergrond van de verbittering bij de fruittelers: wél hulp, maar geen regelingen waarbij een behoor lijke prijs voor goed fruit min of meer vust staat. Dit is ook de ach tergrond van het verzet van Den Haag tegen een marktregeling voor eieren: we hebben graag goedkojie eieren en als de prijs tóch oploopt kunnen we de poorten open zetten voor eieren uit derde landen, zoals in het verleden dan ook geschied is Er ivacht de agrariërs dan ook een harde strijd, willen zij op alle fronten een redelijk bestaan ge waarborgd hebben. Helaas moet ook gezegd worden, dat de verdeeldheid groot is. Iedere groep die in het nauw zit (thans dus de fruittelers en de legpluimveehouders moet op eigen gelegenheid voor haar belan gen vechten, want de drie C.L.O.'s doen het niet, weigeren het zelfs. Hier heeft Mansholt een grote kans. Krachtige aanpak Nu het vele agrariërs zo slecht gaat vindt het gewijzigde plan van KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Op een met automa tische knipperlichten beveiligde over weg in Nijkerk is de 16-jarige Bar- tus Janssen uit Nijkerk om het le ven gekomen. Hij botste met zijri bromfiets tegen de intercity-trein Zwolle-Amersfoort. GRONINGEN. De 31-jarige R. R. Bakhuijs uit Hoogezand is in het academisch ziekenhuis in Groningen overleden aan de verwondingen die hij donderdagmiddag in Foxhol bij een verkeersongeluk had opgelopen. De man reed in die gemeente met zijn bromfiets frontaal tegen een personenauto. ZOETERMEER. De Christelijke Historische Unie (C.H.U.) in Zoeter- meer heeft bezwaar aangetekend tegen de telling van de stemmen, die woensdag bij de verkiezing van de gemeenteraad werden uitgebracht. De hertelling begon onverwijld. BREDA. In een ziekenhuis in Breda is" overleden de' 51-jarige van Wanrooij uit Tilburg. De man werd op 15 mei jongstleden ernstig gewond bij een aanrijding onder Gilze Rijen op de Rijksweg Brecla- Tilburg. DEN HELDER. Op ongeveer 10 km van Den Helder, nabij de rijks weg van Alkmaar op een terrein van 80 hectare groot in het polder land van Julianadorp, heeft de com missaris der koningin mr. F. J. Kra nenburg, voor de provincie Noord- Holland, de eerste steen gelegd voor de bouw van het Christelijk Cen trum voor geesteszwakken „Noor- derhaven". DEN -HAAG. Van 19 tot 25 juni is een groep van 46 oorlogsnabe staanden uit Polen te gast in ons land, om hier een bezoek te brengen aan de graven van hun in de jaren 1940-1945 gesneuvelde familieleden. DEN HAAG. Het totaal aantal studenten aan Nederlandse universi teiten en hogescholen is in één jaar toegenomen met tien procent, van 85.100 in april vorig jaar tot 93.300 in april dit jaar. Daarnaast steeg het aantal studenten voor universitaire M.O.-akte-examens met procent, van 3.000 tot 3.6000. DEN HAAG. Een plan is opge maakt om voor f 4 miljoen de jeugd herberg „Ockenburgh" in Den Haag te verbouwen en uit te breiden. De gemeenteraad wordt gevraagd hier voor een krediet beschikbaar te stel len. Bij een redelijke bezetting en enige verhoging van de tarieven zal een sluitende exploitatie kunnen worden bereikt. AMSTERDAM. De 81-jarige me vrouw A. de Waard-Hoogland is in de nacht overleden aan verwondin gen die zij bij een aanrijding op de Papaverweg in Amsterdam-noord had opgelopen. De vrouw, die wilde oversteken, was halverwege terug gekeerd en daarbij aangereden door een bromfiets. Mansholt een onthaal dat stukken beter is dan dat van zijn eerste plan. Toch is bekend, dat de heer Mans holt zich niet stoort aan de open bare mening als die z.i. verkeerd is. Hij zegt wat hij juist acht. Hij heeft vaak gezegd en geschre ven, dat beheersing van de produk- tieomvang in de E.E.G. (wat land en tuinbouw betreft dan) nodig is. Daarin had hij gelijk. Hij heeft er ook wel eens aan toegevoegd, dat bij beheersing van de produktie het be heersen of reguleren van het prijs peil eveneens mogelijk is. Deze ge dachte is logisch, want in een maat schappij die blaakt van werkgele genheid zou het dwaasheid zijn de agrariërs te binden aan een produk tie die onverkoopbare overschotten geeft. We kunnen tegenwerpen dat de traditionele overschotten thans zijn vervangen door andere. Dat is ook zo, maar op langere termijn weet niemand of de traditionele over schotten niet terug zullen keren en ook de nieuwe zijn schadelijk en te vermijden. Intussen gaat de E.E.G. verder en beginnen de gedachten bepaald' te worden door het ideaal dat voor 1980 bereikt moet zijn, n.l. naast de eco nomische ook een monetaire unie, al dan niet na inschakeling van de E.V.A.-landen. Het is te verwachten dat dit vooruitzicht meer en meer de gedachten gaat beheersen en dan is een landbouwpolitiek mogelijk die de grote vraagstukken van thans krachtig aanpakt. Ook dit is in de roerige eerste helft van 1970 duide lijker geworden dun voorheen. W. GELDOF Al kruisbessen in Zeelaml KAPELLE, 6-6. Vandaag (maan dag) wordt op Zuid-Beveland een begin gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Op die dag zal in Kapelle-Bieze- linge de eerste veiling van dit pro- dukt worden gehouden. Er wordt niet gerekend op een groot aanbod gedurende de eerste dagen van deze week, want het areaal kruisbessen is in Zeeland niet groot en er hangen dit jaar weinig vruchten aan de struiken, die bovendien door de droogte van de laatste tijd ook nog klein van stuk zijn. Meestal worden de eerste kruis bessen in Zeeland gekocht voor ex port naar Zweden. Ook Engeland is soms aan de markt voor dit produkt. MARKTBERICHTEN DE EIERVEILINGEN ;Aaj\\£9er 1.233.236 stuks; stemming vlot; prijzen (in guldens per honderd stuks): eieren van 53-54 gram f 6,18 tót f 6,43; 56-57 gram f 7,02 tot f 7,16; 60-61 gram f 7,63 tot f 7,93; 64-65 gram f 8,38 tot f 9,26. Aanvoer 712.975 stuks; stemming vlot; prijzen (in guldens per honderd stuks): eieren van 51-52 gram tot f6,— tot f6,35; 56-57 gram f6,93 tot f 7,40; 61-62 gram f 7,62 tot f 8,26; 66-67 gram f 9,13 tot f 9,68. Aanvoer circa 2.100.000 stuks; han del kalm; eieren van 50-58 gram f 6,35 tot f 7,65 per 100 stuks; kg- prijs f 1,27 tot f 1,32; eieren van 59- 64 gram f 7,95 tot f 9,25 per 100 stuks; kg-prijs f 1,35 tot f 1,45; eie ren van 65-70 gram f 9,55 tot f 11,75 kg-prijs f 1,47 tot f 1,68; witte eieren 25 tot 50 cent per 100 stuks lager. KERKNIEUWS Ger. Gemeenten in Nederland Renesse: Woensdagavond a.s., 10 juni, 7 uur ds. Mallan. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Amstelveen-Buitenvel- dert A. J. Hoorn te Vlaardingen te Brummen J. A. Heldring te Heeze. Geref. Kerken Beroepen: te Nieuw-Vennëp G. den Heeten te Rotterdam-IJsselmonde te Bennekom (3e pred. pi.) J. J. R. Baas te Beetsterzwaag. Bedankt: voor Dronten en voor Zaandam B. Koekkoek te Waddinx- veen. Ger. Kerken (vrij gem.) Beroepen: te Hoogkerk M. van Doo- ren te Vlaardingen te Mariënberg bij accl. J. M. Goedhart te Drachten. Geref. Gem. in Nederland Beroepen: te Rotterdam (C) A. Wink te Gouda. Verkiezing leden gemeenteraad Terinzagelegging proccs-verbaal van de zitting van het hoofdstembureau, waarin de uitkomst der stemming werd vastgesteld. De voorzitter van het hoofdstem bureau voor de verkiezing van de le den van de raad der gemeente Zie rikzee maakt bekend, dat het proces verbaal van de zitting van dit hoofd stembureau, waarin de uitkomsten van de op 3 juni 1970 gehouden stemming ter verkiezing van de le den van de gemeenteraad zijn vast gesteld, ter secretarie dezer gemeen te voor een ieder ter inzage is ge legd. Zierikzee, 5 juni 1970 De voorzitter voornoemd, D. W. KASTELEIN Verkiezing leden gemeenteraad Terinzagelegging proces-verbaal van de zitting van het centraal stembu reau, waarin dc uitslag der verkie zing werd vastgesteld. De voorzitter van het centraal stembureau waarin de uitslag der verkiezing van de leden van dc ge meenteraad, ingevolge de stemming, gehouden op 3 juni 1970, is vastge steld. ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Zierikzee, 5 juni 1970 De voorzitter voornoemd, D. W. KASTELEIN i Het jaar daarop moest de negen tienjarige Simon in dienst. Midden in de winter en precies één dag voor Sinterklaas: 4 december. Zelf vond hij het kinderachtig. „Het lijkt wel, of ze je van het eerste ogenblik af willen pesten,was zijn mening. „Net of het vaderland in gevaar zal komen, als wij ons 6 december mel den" Doch al het gemopper deed niets af van het feit, dat hij die kou de decembermorgen per eerste reis gelegenheid na 06.59 moest vertrek ken. Willemien had aangeboden hem met haar wagen naar zijn garnizoen te brengen, doch dat had hij met een kleur geweigerd. „Hoe kun je nu zoiets voorstellen, moeder. Net iets om me meieen een bijnaam te bezor gen voor de hele diensttijd: wie heeft je gebracht? Je moessie!" Willemien schoot in een lach. „Ik zou je een paar kilometer van de kazerne kunnen afezetten", deed zë als tussenvoorstel. En dat leek hem. „Daar zit iets in. Breng me dan alleen maar naar Roosendaal, in de buurt van het station. Vandaar zullen ze wel auto's hebben om ons naar Ossendrecht te brengen. Nogal naast de deur: Os sendrecht. Had u er ooit van ge hoord?" Willemien moest bekennen, dat ze het plaatsje eveneens voor het eerst van haar leven hoorde. De vierde december reed Wille mien met haar zoon in de ochtend schemering weg, nagewuifd door Lettie, Willem en Tootje. Enige tijd reden ze zwijgend door de Haarlem mermeer, maar toen de wagen een maal op de rijksweg naar Rotter dam was gekomen en Willemien de gaspedaal dieper indrukte, vroeg ze: „Zie je er tegenop?" De jongen haalde zijn schouders op. „Och, ik weet het niet. Aan de ene kant is het een gok; wordt het wat of niet? Aan de andere kant vind ik het niet erg. Ik ben nu met goed fatsoen van de fabriek af en dat blijft zo. Na m'n diensttijd zie ik wel verder". Ze keek hem even aan. „Bedoel je dat je niet meer naar de fabriek te rug wilt?" „Zo is het, moeder. Laat Lettie het maar alleen doen. Ik blijf toch altijd iemand die er een beetje bij blijft hangen. Van de oorspronkelijke op zet, dat Lettie en ik geleidelijk aan samen de directie zouden vormen, komt niets terecht." „Waarom niet?" „Om de eenvoudige redenen, dat Lettie dit niet wil. Dat merk ik im mers in alles? Zij duldt niemand naast zich en zeker niet haar broer. Ze kent me nergens in en neemt al leen haar beslissingen. Soms moet ik het van de mensen horen, dat ze een of ander nieuw ding in fabrica ge heeft gebracht. En ik zit zo'n beetje voor flauwekul op de boek houding, een afdeling, waar ik niet de minste invloed kan laten gelden." Gedurende lange tijd was het stil Tenslotte stelde Willemien voor: „Zal ik eens'niet Lettie praten?" De jongen schude zijn hoofd. „Heel lief van je, moeder, maar het heeft waarschijnlijk geen enkel nut. Lettie is de baas en blijft de baas. Geloof maar, dat ze zich laat gelden als het zo uitkomt. Dan ontziet ze niemand, zelfs mij niet Ze mag blij zijn, dat ik altijd zo'n gemakkelijk mens ben. Een ander had er al lang genoeg van gekregen. Maar toen ik goedgekeurd was voor dienst, dacht ik: zolang houd ik het nog wel uit Nu kan ze me niets verwijten van „in de steek laten of zo." En over anderhalf jaar zien we wel weer verder." In Breda dronken ze samen nog koffie. Daar opende ze haar tas en haalde er een paar bankbiljetten uit, die ze de jongen overhandigde. „Ik wil niet, dat je geldgebrek hebt. Als je te zijner tijd geld nodig heb, hoop ik, dat je je moeder wilt bellen of schrijven. Je diensttijd is een soort noodzakelijk kwaad. Probeer maar een beetje te genieten van het leven in je vrije tijd. En in het nétte na-, tuurlijk." Verlegen lachend nam hij de beide briefjes aan en borg ze weg. „Moe der, je bent altijd de bovenste beste geweest voor mij. Dank je wel." „Dus je houdt nog wel een beetje van je oude moeder?" „Allicht, mam, dat weet je toch zeker wel? En praat niet van „oude moeder". Bob, mijn vriend zei een poosje geleden tegen me: Die moe der van jou is zeker erg jong ge trouwd, hé? Ze ziet er nog zo jeug dig uit! En daar had hij gelijk in." Ze bloosde bij dit compliment. „Dank je. lieve jongen", zei ze zacht. Dicht bij het RoosencIaalSG SMon zaten ze nog even bij elkaar in de stilstaande wagen. „Maak er het beste van, Simpn. Hoewelik maak me geen 'zorgen over je. Je slaat je er wel doorheen. En mis schien is het wel goed voor je, dat je een poosje uit het ouderlijk huis weg bent". Met een handdruk namen ze af scheid. Waarom geeft hij me nu geen zoen? dacht ze. Maar dat kwam niet in Simon's hoofd op. Dat deed hij al in geen jaren meer. Terugrijdend dacht Willemien: Ik 'kan eigenlijk best even aan gaan in Hiilegersberg. Daar ben ik in weken niet geweest. Gewoon schandalig. (wordt vervolgd) Helft van vakantiegangers blijft in Nederland DEN HAAG, 4-6. Dc helft van de bevolking gaat voor 1 oktober met vakantie, de helft van de vakantiegangers blijft in ons land Dit blijkt uit een steekproef van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. ingesteld om inzicht te verkrijgen in het „recreatief beste dingspatroon" van de Nederlandse bevolking. In april startte een uitgebreid onderzoek, dat uit een aantal onderdelen bestaat. Het zal tot begin oktober duren. In dc laatste week van april werd een representatief deel van de Nederlandse bevolking (een steekproef van circa 2000 personen) ondervraagd over de eventuele vakantieplannen. Uit het enquete- materiaal blijkt dat op de enquetedatum 51 procent van de onder vraagden plannen had voor 1 oktober met vakantie te gaan, 35 pro cent gaat vermoedelijk niet, 14 procent heeft nog geen concrete plannen. Van de vakantiegangers zal volgens de plannen 51 procent dc be langrijkste vakantie binnenslands doorbrengen, 38 procent gaat naar het buitenland en 11 procent weet het nog niet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4