(WAFF) Hollands stadhuis in New York zou opgegraven zijn Heemschut moet nog altijd waken voor de schoonheid van Nederland STREEKNIEUWS ZIEKLKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag i jum 1970 Nr. 20114 Advertentie Ruil bij ons uw oude naaimachine in (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF electrische zigzag lichtgewichtmachine Ons zigzag-programma loopt van 259,- tot 998,- compleet in koffer. PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeeslraat 17 Telefoon (01640) 35878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: Plaats: Merkwaardige uitslag verkiezingen te Bruinisse BRUINISSE, 8-8. De verkiezingen te Bruinisse hebben voor de direkt betrokkenen een nogal sensationeel verloop gehad, die een nabeschou wing zeker wettigt. In de eerste plaats de opkomst. Het aantal kiesgerechtigden was 1806. Er kwamen 1350 mensen stem men, dus bleven 247 mensen thuis (of verzuimden en machtiging af te geven, toen het daarvoor tijd was). Twintig mensen vulden hun stem biljet verkeerd, of in het geheel niet. in. Aantal geldige stemmen 1339. Kiesdeler 1339 :7 is 191 2/7. De grote verliezer is de Partij van de Arbeid, die voorheen 2 zetels had en nu officieel niet meer in de raad vertegenwoordigd is, al behoeft niet te worden getwijfeld aan c!c begin selvastheid van de heer M. J. van de Velde, di ehoewel geen zitting meer hebbende voor de P.v.d.A., toch na tuurlijk het socialistisch beginsel ze ker nog zal uitdragen, zoals hij dat deed toen hij nog voor de partij in de raad zat. Hij werd met Algemeen Belang, de grote winnaar bij deze raadsverkiezingen. Hij .kreeg name lijk 200 stemmen op zijn naam' en 223 stemmen op zijn lijst. Het gezamenlijk optrekken van de rechtse partijen als één groep was beslist geen succes. Verzamelden de ze partijen bij de Statenverkiezingen nog 663 stemmen op zich, nu slechts 608. „Algemeen Belang", die bij de Sta tenverkiezing als V.V.D. slechts op 180 stemmen op zich verenigde, to rende daar hoog bovenuit met bijna het dubbele. 363 stemmen. In 1966 kreeg .Algemeen Belang" 327 stem men (op een totaal van 1367), in 1962 297. Het zetten van een vrouwelijke kandidaat op een verkiesbare plaats door de V.V.D. was een goede greep. Mevrouw A. J. van Leeuwen-Sieling kreeg 92 stemmen en mevr. Coppool- se-de Koning nog 14. Maar nu de uitslag. De P. v. d. A. bleef 3 7 van een stem, onder drie kwart van de kiesdeler, zodat de heer Bal die 143' stemmen op zijn lijst verenigde net niet werd gekozen. Het overschot van de heer van de Velde was 33 5/7 stem, het over schot van de Prot. Chr. Groep was 34 2/7. De te x-erdelen restzetel kwam dus aan de P.C.G. met een zeer mi niem verschil. Eén stem had hier dus grote veranderingen kunnen bren gen. De vroege aardappelen DEN HAAG. 6-6. De aanvoeren van Nederlandse vroege aardappelen aan de groenteveilingen, zo verwacht men in veilingkringen, zullen voor lopig klein blijven. Door het koude voorjaar is er bij de oogst een achterstand van ten minste veertien dagen. In deze krin gen verwacht men dat de nieuwe aardappelen voorlopig duur zullen blijven, mede doordat er niet meer zo veel oude zijn. Bij het produktschap voor aardap pelen ziet men het anders. Daar con stateert men'een veel grotere import van vroege aardappelen dan vorig jaar: tot einde mei 12.000 ton tegen 2.500 ton vorig jaar. Bovendien zijn de Nederlandse oude aardappelen nog niet op. Volgende maand zullen de prijzen wel gezakt zijn, verwacht men daarom bij het produktschap. ItOERMON. Een flinke bermbrand heeft gewoed langs de spoorbaan on der Maasbracht in Limburg. De brand is veroorzaakt door vonken van de heet gelopen wielen vande trein Heerlen-Zandvoort, waarvan de remmen vastzaten. De brandweer van oermond is tot Iaat in de avond bezig geweest met de bestrijding van het vuur. J DURE LOK 0 VERSAILLES, 6-6. Een haur- t lok van Napoleon heeft op een t veiling in Versailles bijna twee duizend gulden opgebracht. Er ging een groot aantal Napo- t Icon-souvenirs, afkomstig uit paritculiere verzamelingen, van de hand voor een totaalbedrag J van circa 48000 gulden. Doodden Chinezen Moslem SRINAGAR, 7-6. Communistisch China heeft in de afgelopen 20 jaar in oost-Toekestjm, dat nu deel uit maakt van de Chinese provincie Sinkiang, 360.000 moslem gedood en ruim een miljoen mensen aangehou den. Dit heeft de leider van een in Turkije gevestigd „centrum voor de bevrijding van oost-Toerkestan" ver klaard. Volgens deze leider. Isa Joc- soef Alptekin, is de islam in Sinki ang verboden. De moskeeën zouden zijn verwoest een de i slamische meisjes zouden worden gedwongen te trouwen met Chinezen, van wie er zich vijf miljoen in oost-Toevkes- tan hebben gevestigd. NEW YORK, 6-6. In de afgc'opcn weck zijn in New York delen bloot gelegd van een oud bouwwerk waar van men aanneemt dat het New York eerste stadhuis is, gebouwd door de Nederlanders die zich hier vestigden. De opgravingen aan de zuidpunt van het eiland Manhattan worden geleid door professor Joseph Shel ley en mevrouw Regina Keilerman. Deze laatste besteedde vijf jaar aan vooronderzoek, zowel in de stad New York als in Nederland. Men is nog niet voor de volle hon derd procent zeker van de vondst, maar Goudse pijpen, typisch Holland se dakpannen, spijkers en andere rilMIK I voorwerpen indiceren toch heel sterk dat men hier inderdaad met het eer ste stadhuis van de wereldstad te maken heeft. In 1641 bouwde de West-Indische Compagnie die het toenmalige Nieuw-Amsterdam be stuurde van 1625 tot 1653, een her berg voor zeelui en handelslieden. In 1653 nam men de herberg in gebruik als stadhuis annex gevangenis. Tot in 1699, toen de Engelsen het gebouw neerhaalden, bleef /iet deze dubbele funktie vervullen. Het ligt in de bedoeling dat op cle plaats van de opgraving het hoofd gebouw van een investeringsbank wordt neergezet. Maar een zegsman van de bank heeft al verklaard dat men zeker niet eerder met de bouw zal beginnen, voordat met volledige zekerheid de aard van het opgegra ven bouwwerk is vastgesteld. Zierikzee" ziet terug op goed geslaagd toernooi ZIERIKZEE, 6-6. Dc voetbalvere niging Zicrikzee mag terug zien op een uitstekend geslaagd toernooi voor A, B en C junioren dat zater dag op het sportpark Bannink plaats vond. Aan het toernooi werd deel genomen in Poule A door Brusc Boys Kloetinge, Middelburg en Zicrik zee II en in poule B door Fortuna (Vlaardingcn), HVV *24, MEVO en Zicrikzee. Bijzonder goed kwamen de teams van Middelburg en Fortuna voor de dag daar zij in hun poules zowel bij de A, B als C junioren op de eerste plaats wisten te eindigen. De finales werden hierdoor een volkomen gele genheid tussen Middelburg en For tuna. Middelburg boekte hierbij het meeste succes daar zij in twee van de drie finales op de eerste prijs be slag wisten te leggen. Het B team van Middelburg, dat in zijn poule ge lijk was geëindigd met Kloetinge', maar zich door het beter nemen van de strafschopen zich in de finale plaatste, won op overtuigende wijze met 5-0 van Fortuna. Een spannende strijd leverden de C-jes waarbij tot enkele minuten voor tijd de stand diibbel blank bleef. Een keurig ge nomen vrije trap besliste toen de strijd in het voordeel van de Mid- dlburgers. Ook de A junioren, Mid delburg speelde met haar 2e keus daar het eerste team te Zeist uit kwam in de strijd om het kampioen schap van Nederland, gaven elkaar bijzonder weinig toe. Hier eindigde de wedstrijd in een doelpuntloos ge lijkspel waardoor strafschopen uit eindelijk de beslissing moesten bren gen. De Vlaardingers bleken hierin het best bedreven waardoor zij de Het klassiek geworden gezicht op het Bolwerk vanaf de Zierikzeese havendijk. Duizenden films zijn hier op verschoten en geliefd schilders toneel is het altijd geweest. Deze foto geeft een beeld van de, inmid dels iets gewijzigde, situatie in 1936. Ie prijs mee naar huis konden ne men. Stipt op tijd Dank zij de uitstekende organisatie kon het 36 wedstrijden omvattende programma stipt op tijd worden af gewerkt. Het uitstekend geslaagde toernooi werd afgesloten met de prijsuitreiking door de voorzitter de heer J. Th. Brouwer die in het bij zonder alle medewerkers welke deze dag zo uitstekend hebben doen sla gen woorden van gewaardeerde dank bracht. Jammer genoeg vond in de voormiddag in de wedstrijd tussen Zierikzee B en Mevo B een ongeval letje plaats. De Mevo speler René Verwijs had in deze wedstrijd n.l. het ongeluk een van zijn polsen te breken. Uitslagen A junioren: Bruse Boys- Kloetinge 2-0; Fortuna-HVV '24 1-0; Middelburg-Ziex-ikzee 4-2; Mevo- Zierikzee 2-0; Bruse Boys-Middel burg 0-2; Fortuna-Mevo 2-1; Kloe- tinge-Zierikzee II 5-1; HVV '24-Zie- rikzee 2-2; Bruse Boys-Zierikzee II 6-0; Fortuna-Zierikzee 1-1; Kloetin- ge-Middelburg 0-3; Mevo-HVV'24 0-2 B junioren: Bruse Boys-Kloetinge 0-5; Fortuna-HVV '24 3-2; Middel- burg-Zierikzee II 6-0; Mevo-Zierik- zee 0-2; Bruse Boys-Middelburg 1-2; Fortuna-Mevo 1-0; Kloetinge-Zierik- zee ir 2-1; HVV '24-Zierikzee 0-1; Bruse Boys-Zierikzee II 2-1; Fortu na-Zierikzee 2-0; Kloetinge-Middel- burg 0-0; Mevo-HVV '24 0-0. C junioren: Bruse Boys-Kloetinge 0-2; Fortuna-HVV '24 2-0; Middel- burg-Zierikzee II 8-0; Mevo-Zierik- zee 0-2; Bruse Boys-Middelburg 0-3; Fortuna-Mevo 4-0; Kloetinge-Zierik- zee II 6-0; HVV '24-Zierikzee 7-0; Bruse Boys-Zierikzee II 1-0; Fortuna -Zierikzee 9-1; Kloetinge-Middelburg 1-4, Mevo-HVV '24 0-5. Finales: A junioren: Middelburg- Fortuna 0-0 (Fortuna w.n. strafsch.); B junioren Middelburg-Fortuna 5-0; G junioren Middelburg-Fortuna 1-0. Diefstal bikini leidt tot ontdekking spionage WEST BERLIJN. 7-G. Dc West- bcrlljnsc politie heft als gevolg van dc diefstal van een bikini de band weten te leggen op een spionnen- echtpaar, aldus heeft het Westber- lijnse zondagblad ,,Bild am Sonntag" gemeld. Terwijl de man toekeek stal de vrouw in een warenhuis een bikini en liet die in haar tas glijden. Do diefstal was evenwel gezien door een opmerkzame winkelbediende, die de politie waarschuwde. Bij het onder zoek van de tas van de vrouw werd ontdekt dat deze niet alleen de bikini bevatte, maar ook sleutels vari ver scheidene bagage kluizen van een Westberlijns station. Een onderzoek bracht nog meer gestolen voorwerpen aan het licht, maar ook valse paspoorten en identi ficatiepapieren, die volgens de politie afkomstig waren van de Oostber- lijnse geheime dienst. Voorts ontdekte d politie dat het echtpaar sinds 1965 in West-Duits- land had gewoond onder een valse naam. De „Verschrikkelijke Sneeuwman" KATMANDOE, 7-6. Een lid van een Britse expeditie die eind mei de zuidelijke helling van de ruim 8000 meier hoge Anapoera heeft beklom men, heeft zondag in Katmandoe verklaard, dat hij onderweg een we zen heeft gezien, dat geleek op de „verschrikkelijke sneeuwman". De 36-jarige Don Williams zei dat hij ook „vreemde sporen' 'had gezien. Williams en de plaatsvervangende leider van de elf leden tellende ex peditie, de even oude Dougal Haston, bereikten op 27 mei de 8.010 meter hoge top. Drie dagen later kwam hun reisgenoot Ian Clough door een vallend stuk ijs om het leven. AMSTERDAM, 6-6. Dc doelstelling van dc bond Heemschut, die in dc jaren 1909-1911 door dc besturen van enige tientallen vooraanstaande verenigingen werd geformuleerd als: waken voor dc schoonheid van Ne derland, is thans nog even actueel als destijds. Dit zei zaterdagmiddag de heer Ton Koot, secretaris van de bond, in zijn verslag over het afgelopen jaar uitgebracht op de algemene leden vergadering in Amsterdam. De strijd om de aantasting en algehele vernie tiging van waardevolle bouwkunst en eigen karakter te stuiten heeft volgens de heer Koot zoveel aan dacht gevraagd van de achtereenvol gende bondsbesturen, dat door der den op Heemschut het stempel werd gedrukt van behoudend te zijn, zich in te spannen voor alles wat oud was en geen oog te hebben voor vernieu wing en vooruitgang. Een betreu renswaardig misverstand. Het een zijdige vooroordeel dat Heemschut verweten werd zat diep bij de te genstanders. Opmerkelijk verschijnsel Het meest opmerkelijke verschijn sel van het afgelopen jaar mag vol gens de heer Koot wel genoemd wor den, dat de juistheid van Heem- schuts jarenlang ingenomen stand punt gerechtvaardigd werd door al- lei*wege acties uit de burgerij, en zeer in het bijzonder van die jonge ren, wie allerminst behoudendheid verweten kan worden. Wat eens en tot voor kort in Heemschuts optre den nog fel en agressief werd ge noemd zinkt in het niet bij het ver zet dat telkens overal opleeft tegen het onbegrip, de traagheid en het ge brek aan visie bij verschillende over heidslichamen, aan wie de zorg en het beheer van ons stads-, dorps- en landschapsschoon is opgedragen. Wij schijnen, zo meent de heer Koot, in een overgangstijd te verkeren van een zoekende generatie, die meer be grip toont voor schoonheid, behoud van eigen waarden, ook zoals dat zich in bestaand' stads-, dorps- en landsschapsschoon aftekent. ZIERIKZEE Noordhaven poort Onder een vrijdag gepubliceerde oude foto van de Noox-dhavenpoort is abusievelijk het woord Nobelpoox-t terecht gekomen. Een „slip of the pen", waarvoor hier rcdaktionele ex cuses. Onze oud-stadgenoot Jaap J. Nieskens Iz. slaagde aan het Goeso Lyceum voor het eindexamen Gym nasium B. Excursie C.P.B. De Chr. Plattelandsvrouwenbond maakt op donderdag 11 juni een ex- cux-sie in de Domeinen. DREISCHOR Gaan de bomen dood! Een aantal jong geplante bomen aan de Bogex-dweg staat er niet best voor. Door de di'oogte van de laatste weken hangen de blax-en slap en men vreest dat een aantal dood zal gaan. Men heeft nu wat gaten x-ondom de jonge stammetjes gemaakt, doch of dat nog zal helpen is nog een kwes tie van afwachten. NIEUWERKERK Zwemresultaten 1969-1970 Sedert de ingebruikname van het gemeentelijk ovex-dekt 1 zwembad „Döl-fijn" te Nieuwei'kex-k, in mei 1969, is er door jongelui zowel als door oudex-en, op gi'ote schaal les ge zwommen. Gebruikelijk is dat na een aantal lessen de „zwemcux-sisten" te water gaan om het zwemdiploma te halen. Ook dit is gebeux-d. De zwem- instrukteur, de heer J. Gi-oenenbei-g, en zijn assistente, mej. J. Roks, mo gen zich vei-heugen in het mooie re sultaat van hun werk. Het aantal geslaagden bedi'oeg in het cux-susjaar 1969-1970: 426. Slechts twaalf kan didaten moesten worden afgewezen, hetgeen ongeveer drie pj'ocent be draagt van het aantal opgekoiTien declnemex-s voor het zwemexamen. De zwemexamens weiden afgeno men in het gemeentelijk instruktie- bad (ovei-dekt) te Middelharnis. Jeugdmiddag district Zuid Cer. Gemeenten Zaterdag 6 juni ji. werd in „Ons Dorpshuis" te Nieuwex-kerk een bij eenkomst gehouden van Distrikt Zuid van de Bond van Jeugdvei-enigingen der Gerefomeerde Gemeenten. Velen hadden aan de oproep ge hoor gegeven en waren op deze bij eenkomst aanwezig. De distrikts- voorzittcr. dc heer Huisscn, liet de aanwezigen Psalm 25 veis 6 en 7 zingen cn ging voor in gebed. Ver volgens heette hij allen hai'telijk welkom, waarna hij het woord gaf aan dc spi-ekcr, de heer G. van Mal- kenhoi-st uit Gouda. Het onderwexp van deze middag was „Omgang jon gen-meisje". Dc heer Van Malken- horst behandelde dit onderwerp op zeer open cn duidelijke wijze. Hij waarschuwde tegen de golf van sex die de hedendaagse jeugd ovei-spoelt. „Huwelijk, liefde en scxualitcit is oen éénheid en een geschenk van God", zo zei hii; „en men mag hel één niet van het ander scheiden". Na de lezing werd pauze gehouden, waar- na er enkele vi*agen gesteld en be- spi-oken werden met betrekking tot het gesproken. Tenslotte werd af scheid genomen van een drietal le den van het disti'iktsbestuui-, waar na de vooi'zitter eindigde met het laten zingen van Psalm 84 en met dankgebed. OOSTEKLAND Bij de te Goes gehouden exa mens slaagde voor Mulo-diploma A, met aantekening Middenstand, onze doi-psgenoot de heer C. M. Zeijler H. Jzn. Deel jeugd Chr. School zag „De Efteling" Begunstigd door zeer fraai zomer weer hebben de leerlingen van klas se 1, 2 en 3 van de chr. school alhier, hoofd de heer D. J. Bart, een prach tige schoolreis gemaakt naar de be kende sprookjestuin „De Efteling" te Kaatsheuvel. Met 43 leerlingen en een vijftal leidex-s(stei-s), waaron'der het ondei-- wijzend personeel, vertrok men per autobus omstreeks acht uur van het doi-p. Via het pontveer te Zijpe ging het regelrecht op het doel af, zodat men i-eeds om 10 ui!xr op de plaats van besteiriming aiTiveerde. Het eerst stond op het pi-ogx-amma een bezoek aan het bekende spi'ookjesbos. waai de kindei-en hun ogen uitkeken naai de vele attributen die hier staan op gesteld en waarbij in schijnbaar dode elementen langs elektronische weg leven woi-ijt gebracht, 's Middags wei-d een bezoek gebracht aan de speeltuin waar de kindei'en zich kostelijk wisten te vermaken en waar het maar al te vlug half vier was, tijd ofn weer de bus te bestijgen voor de tei-ugreis. In het mooie Bx-e- dase bos wei"d nog enige tijd gepau zeerd voor een traktatie en kon ook hier nog even van de mooie natuur woi'den genoten. Hieiwandaan vei-- ti-okken, kwam men om zes uur weer op het dorp terug, booi-devol indruk ken van hetgeen op deze zo zeer ge slaagde dag was gezien en genoten. Volgende week komen de drie hoog ste klassen aan bod voor een reis. BRUINISSE Pech voor mosselvaartuig Er is dit jaar bijzonder wéinig pech bij dc mossclzaadvisserij, maar heleiriaal glad verliep deze caiTipag- ne toch ook weer niet. Vorige week stootte de Bru 14 (firma C. Olte en Zonen) met dc schi-oef op een onder water drijvend voorwei'p, met het gevolg dat het schip niet op eigen kracht voider kon varen, door een mankement aan de schx-oef. Gesleept door dc Bru 24 (fa. HoogciTieide- Elcnbaas) bexeikt het schip met hel mosselzaad dc thuishaven. Nieuwe oven Bakker W. Jumclet te Bruinisse liet naast de bestaande oven, die nog met hout etc, werd gestookt, een nieuwe oven bouwen van buiten lands fabrikaat, die wat de verwar ming betreft geheel afwijkt van de bestaande Nedci-landse typen. De oven wordt met olie gestook! en heeft vijf etages, zodat in een keer heel wat kati worden gebakkon Flitsen uil het buitenland BONN. Na een afwezigheid van vijftien maanden was Frankrijk weer vertegenwoordigd in de ministerraad van de Westeuropese Unie, die ge- voi'md wordt door de zes E.E.G.- landen en Engeland. TURIJN. Fiat heeft de Franse re gering gevi-aagd of zij haar belang in Citi-oën van vijftien tot twintig procent ïnag vergroten. Dit heeft een woordvoei-der van de Italiaanse au-, to fabriek meegedeeld. LONDEN. Prinses Margai'et van Engeland cn haar echtgenoot Ioi-d Snowdon zijn voor een officieel be zoek van een weck naar Zuidslavie vei'trokken. Zij zullen de gasten zijn van president Tito. DOUGLAS. De Britse motoi*cou- reur Denis Blower, die woensdag tijdens de training voor de T.T. van Man op het circuit van Douglas ern stig gewond ï'aakte, is in een zieken huis ovei-leden. PRAAG. De 59-jarige Josef Smrkoysky. die de rechterhand was van de voormalige Tsjeehoslowaakse partijleider Alexander Dubcek, ligt met kanker in een Praags ziekenhuis zo hebben zijn vrienden dondei-dag meegedeeld. ROME. De Italiaanse onderwijzers hebben donderdag bevestigd, dal zij de eindexamens voor miljoenen scholieren deze zomer zullen boycot ten tenzij de regering al hun eisen aangaande hogere lonen en admini stratieve hervoi-mingen inwilligt. WASHINGTON. Vei'scheidcne Ame rikaanse senatoren hebben verklaard dat zij voox-zichtig optimistisch zijn aangaande de mogelijkheid van de veiicoop aan Isx-ael van tenminste enkele gevechtsvliegtuigen mei straalaandrijving. DJAKARTA. Op hun wei'eldreis in het kader van het li-adilionèle in ternationale vlagvertoon zijn de Ne derlandse fregatten „Van Speijk" en „Van Galen" in de Indonesische hoofdstad Djakarta aangekomen. WESTBERLIJN. De burgemeester van West-Bei*lijn Klaus Schuetz, en di'ie van zijn naaste medewerkers zullen voortaan dag en nacht woi-den bewaakt door speciale politiemannen Hiertoe is besloten naar aanleiding van anonieme di-exgementen. PHNOM PENH. De gevechten lus sen Cambodjaanse troepen cn strijd krachten van de Vietcong bij Setbo, 16 kilometer ten zuiden van de Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh, worden voortgezet. DEN HAAG. Tijdens het twaalf dó International Road(weg) Transport Union-congres werden de Francaise Sophie Coulant en de Oostenrijker Hans Rodler (rechts) voor hun moe dig gedrag tijdens twee verkeerson gelukken onderscheiden door de voorzitter de heer C. Auderset uit Zwitserland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3