garantie gemak de postgiro Moeders tweede leven dofs makketijk! iLc. Girobetaalkaart Schrijf maar! gepoetste schoenen... maar uu/ fiets? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Y'rydag 5 juni 1970 Nr.20413 Advertentie KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de toespraak, die premier De Jong tijdens het re geringsdiner voor de president van Ivoorkust hield, noemde de heer De Jong Ivoorkust de personificatie van een jonge Aftikaanse staat, die be zig is zich zijn eigen plaats in de familie der volkeren te verwerven. TI EL. In Tiel is het tot een tref fen gekomen tussen politie en grote groepen Ambonese jongeren. Hierbij raakte een jongen van zeventien jaar gewond, door een schot dat door de politie werd afgevuurd. Aan de zij de van de politie waren drie ge wonden. DEM HAAG. De vice-minister en tevens minister van Buitenlandse handel von Bulgarije, mr Latchezar Avramoy heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de tijd is aan gebroken voor het voeren van on derhandelingen tussen zijn land en Nederland over een gemeenschappe lijke handels- en schipvaart over eenkomst. LEN HAAG. Tijdens een inter nationaal festival dut te Parijs werd geoiganiseeid door de Federatie van verenirgen voor natuurbescherming, is de film „Pan" van Herman van der Horst met de grote prijs onder scheiden. Leze zal hem op 10 juni woiden uitgereikt. HAARLEM. De eerste zitting voor de Haarlemse politierechter mr. J. d. Vink, tegen bezetters van de Katholieke Pedagogische Academie in Beverwijk, wan bij 4 van de 108 vc-i dachten veroordeeld zijn tot een boete var i' 100,wegens lokaal- vredebieuk. heeft woensdag na af loop tot moeilijkheden geleid. HAARLEM. In de politieke sa menstelling van het college van ge deputeerde staten van Noord-Hol land is één wijziging gekomen. In plaatts van twee vertegenwoordigers van de KVP zijn gekozen één KVP- cr en één lid van de Communistische Partij van Nederland. DEN HAAG. De bosbrand in de bosen tussen Hogerheidc en Ossen- drecht heeft, in tegenstelling tot wat gemeld is, niet meer dan acht tot tien hectare natuurrond (bos, heide en jonge aanplant) verwoest. DEN IIAAG. Leden van een par lementaire delegatie uit do beide Kamers zijn woensdagmiddag van uit Den Haag voltrokken naar Bonn. waar zij ondermeer een bezoek zul len brengen aan de Duitse Bonds dag. voor wie 'm aanneemt voor wie'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot7 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dankzijdedagafrekeningen. de rekeninghouder veigetyL gegeven* met gïropes Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaaltl Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe q aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! LANGZAAM MAAR ZEKER EN OP VELE PUNTEN Frankrijk en Duitsland Veranderingen in de landbouw PARIJS. 4-6. Frankrijk hoopt op het welslagen van de huidige onder handelingen tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland, opdat „De absur de vetdeeldhoid" tussen oost en west uit <3e 'wéVeld gbholpen en het ver- ircuwè'nin geheel Euitopó -wordt •heistcld. Dit heeft de Franse presi^- dent, Gccrgcs Pompidou, verklaard arr. een mr.ch ter eie \an de zich thc-rs in Parijs bevindende Russi sche minister van buitenlandse za ken. Andrej Giomyko. De Franse president zei verder, dat zijn regering trouw blijft aan de politiek van generaal De Gaulle, die gericht was op nauwere banden met de Sowjet-Unie. Volgens Pompidou is de Frans- Duitse verzoening een van de op vallendste naoorlogse gebeurtenis sen. Koningin stelt radiotelescoop in gebruik DEN HAAG, 3-6. H. M. de konin gin heeft het voornemen op woens dag 24 juni in Westerbork de offi ciële ingebruikstelling te verrichten van de synthese-radiotelescoop. Deze bestaat uit een twaalftal be weegbare radiotelescopen met elk een doorsnede van 25 meter. Teza men vcimt dit complex als het wa- te één grote reflectortelescoop met een doorsnede van anderhalve kilo meter. De synthese-radiotelescoop is bestemd voor het doen van radio- a troncmische waarnemingen in het gebied builen het stelsei van onze melkweg. SAN CLEMENTE (Califomië). Pre sident Nixon pleegde overleg met zijn militaire adviseurs, over de si tuatie in zuidoost- Azië en kwam tot de conclusie dat de operatie in Cam bodja de meest succesvolle geweest is ran de hele Vietnam-campagne. Op grond van de resultaten zullen alle militairen voor het eind van dr:e maand uit Cambodja worden teruggetrokken. (i) Futorologische beschouwingen worden vaak gepubliceerd tegen de jaar wisseling, omdat verondersteld wordt dat de ovërgang naar een nieuw jaar de mensen aan het pelnzèn zet over de toekomst. In land- en tuinbouw kan zoiets beter midden in h'eÉgroeiseizoen gebeuren, omdat dan 'de' nalóije toe komst beker te overzien is. dan op 31 decpmberv Voor. wie ér tóch de kalender bij wil halen: op 30 juni eindigt de eerste jaarhelft van 1970 en als dat halve jaar om is, is er zoveel gebeurd, dat gesproken kan worden van grote veranderingen. Wij zullen enkele van die punten noemen en hopen daarna aan te tonen dat een en andèr ook betekenis heeft voor de toekomst op lange termijn. OVERSCHOTTEN EN TEKORTEN kunnen zijn, dat de economen in het najaar van 1070 wat voorzichtiger werden in het doen van aanbevelin gen om landbouwgronden uit pro- duktie te nemen en in het algemeen de totale produktie niet meer te be vorderen, want niet alleen de na tuur werkt een topproduktie tegen. Prijsdalingen Allerlei agrarische groepen zijn dit halfjaar in verzet gekomen tegen hun lot: hard werken en een zeer laag inkomen. De noordelijke akker bouwers, de Friese veehouders, de fruittelers en tenslotte ook nog de legpluimveehouders komen in actie. Elke groep heeft zeer specifieke moeilijkheden en elk van hen wacht een harde strijd als zij haar lot ivil verbeteren. Omdat ook de andere groepen het moeilijk hebben (gemo derniseerde bedrijven uitgezonderd) is de lust om boer te worden duide lijk aan het afnemen bij de jonge ren. Worden er snel gunstige af vloeiingsregelingen geschapen, dan kan de heer Mansholt op vrij korte termijn zijn zin krijgen. De traditionele overschotten zijn reeds verdwenen en varvangen door andere: fruit en eieren, straks wel licht ook siachtkuikens en varkens. De dierlijke veredeling is in bewë- ging. De legpluimveehouders zitten in ontzaglijke moeilijkheden en vra gen naar marklinterventie en rege ling van ,de produktie om niet tel kens opnieuw in de misère te gera ken. De slachtkuikenmesters zien een nieuwe produktiegolf aankomeij. en als de Oostbloklanden niet kopen in de E.E.G. zal er een flinke prijsda ling optreden. Bovenal maken zij zich zorgen over de geruchten, vol gens welke het toekomstige mesten op moderne batterijen een fabrieks matige bezigheid wordt, waarvoor eigenlijk geen agrariërs meer nodig zijn. Wat de varkens betreft is ook dit voorjaar wel duidelijk geworden.dat de mengvoederfabrieken door aller lei vormen van integratie (en soms ook door ingrijpen in de fokkerij) een grote rol gaan spelen. Dit bete kent, dat de produklie-uitbreiding steeds groter vormen gaat aannemen. De laatste weken zijn de varkens- prijzen al gevoelig gedaald. Het vet is er af en algemeen is het gevoelen dat de gouden jaren iworbij zijn. Terwijl achteraankomende publi cisten nog steeds jammeren over de boterberg, de graanberg en de sui kerberg, zijn deze bergen, vrijwel af gegraven. Wat deskundigen al ver wacht hebben is geschied: de melk- produktie in de E.E.G. liep sterk te rug. Zo is er in België al een daling van 7 procent t.a.v. 1969 berekend. Alleen Nederland kende nog een kleine stijging en die gaat door om dat nog steeds bouwland in gras wordt gelegd. De natuurrampen in oost-Europa OSLO. Het Koninklijk Huis van Noorwegen heeft bekend gemaakt, dat Scnja van Noorwegen, een kind verwacht. De geboorte zal in januari of fetiuari van het volgend jaar plaats vinden. en de Balkan laten ruimte voor de veronderstelling dat er voorlopig geen terugkeer van graan- en suiker bergen te duchten is. Zo staat het nu al vast, dat in heel west-Europa de suikerbieten een zeer matige op brengst zullen geven, tenzij de na tuur voor een wonder zorgt. Te late zaai, koud weer, korstvorming, in sectenvraat en structuurbederf heb ben op vele percelen de opkomst slecht beïnvloed en men was tóch al te laat om een maximumopbrengst te kunnen verwachten. Ook de gra nen zullen dit jaar vermoedelijk geen topopbrengst geven. Het ontbreken van een echt voor jaar (de winter ging op 1 mei over in een zomer) zal op velerlei gebied de produktie drukken. Ook de aard appelen zijn uitgesproken laat in hun ontwikkeling. Het zou wel eens FEUILLETON fr-Av.f Kunt u daar nog wel mee voor de dag komen? Laat uw fiets toch regelmatig door de vakman nazien en onderhouden! Ons volkomen geluk dateerde van af de eerste dag. Niets mankeerde er meer aan. En toen we wisten, dat er een baby zou komen, waren we alleen maar dankbaar. Het mocht niet, madame. Tien minuten na de geboorte van de kleine Louis, stierf ze. In mijn armen, madame. Kunt u het zich voorstellen, wat dit bete kent? Het liefste, wat je op aarde bezit, in je armen te hebben en met je eigen ogen zien, dat het leven ei* langzaam maar onbarmhartig zeker, uitvloeit?" Willemien stond getroffen te luis terenDat dat moet ver schrikkelijk zijn geweest! Cest ter rible!" De man knikte. „Dat was het ma dame. Waartoe dient voor mij nu het leven? Waarom moest Louise zo jong sterven? Nauwelijks twintig •jaar?" Ze zuchtte. Wat moest ze hierop antwoorden? „Er zijn zoveel vraag tekens in het leven, monsieur, waar voor we geen verklaring kunnen ge ven. En uw baby? Leeft hij nog?" „Oui, madame. De kleine Louis is bij mijn moeder. Wat moet ik alleen mei een pasgeboren kind? Dat is toch niets voor een man? Hij is nu ruim vijf maanden en lijlct op Louise. Wc Ik heb hem naar haar ge roemd. Hij zal me altijd aan haar herinneren." Samen wandelden zc terug naar het dorp. Hij had zich voorgesteld: Etienne was zijn voornaam. Met hem was ze naar het huis van zijn ouders gegaan. En had de kleine Lcuis gezien. Een schattig kereltje, dat ze in haar armen had genomen. Een kind is toch eigenlijk een Gods geschenk. besefte ze op dit ogénblik. Stakkerdje, dat bij zijr. geboorte zijn moeder al had verloren. „Is hij niet lief, madame?" Ja, ze vond hem inderdaad lief. En Etienne's ouders waren vriende lijke mensen, zoals je ze haast overal in dit deel van Frankrijk kon aan treffen. Eenvoudig, doch hartelijk en gastvrij. Ze ging aan tafel zitten niet de kleine jongen op haar schoot. Even een kopje koffie meedrinken. Men zag de beide ringen non haar vinger. Ze vertelde, dat ze in het afgelopen najaar haar man had verloren. „Mais j'ai deux enfants, une fille de dix- neuf ans et un gargon de dix-sept. Et la fille est marié.Ze vertelde van de fabriek van Bram, die nu door haar dochter werd beheerd, dat haar zoon ook op hel bedrijf werkte en ze niet meer zo nodig was voor haar' kinderen, die langzaam hun eigen weg vonden in het leven .Van daar.... dat ze nu wat reisde. Naar oude kennissen in Parijs. Een paar dagen hier om uit te rusten en straks weer terug naar Holland. De mensen probeerden haar te troosten. „Madame zal wel eens her trouwen, madame ziet er nog zo jong uit. U ontmoet een keer een aardige man. Waarom zult u voor de rest van uw leven alleen blijveri? Te meer omdat uw kinderen al bijna volwassen zijn? En onze zoon zal ook wel eens een lief meisje vinden, dat Haè'r hart en hand aan hem wil geven. En ze zullen opnieuw Jcin- ciergeluk bekomen. Hij heeft nu nog verdriet, omdat hij zoveel van Lou ise heeft gehouden. Maar verdriet slijt, madame. Het leven kan hard zijn. voor armen en rijken, voor iedereen. De tijd gaat echter door". zEtienne bracht haar terug naar het hotel. Ze nodigde hem uit een glas wijn te drinken, maar hij schudde zijn hoofd. „Liever niet, madame, want dan wil ik mijn verdriet ver drinken en kan ik niet ophouden. Dan vergeet ik het, maar morgen is het er opnieuw. Het heeft dan ge'eh zin. nietwaar?" De volgende dag ontmoette zé hem pógmaals. Samon wandelden ze door het dorp, over dé störrrike- ring ca opnieuw door het dorp. Hij vertelde van zijn vak: goudsmid, dat hij geleerd had in een stadje, niet ver van deze kustplaats. Doch dat hij sinds de dood van zijn vrouw niets meer had gedaan. „Waarom niet. Etienne? Jc moet juist weer aan het werk. Dat ver zet de zinnen. Het geeft afleiding. En je moet toch ook zorgen voor je zoon, dat lieve kereltje? Daar ben je verantwoordelijk voor. Je kunt het door Henk van Heeswijk toch niet helemaal afschuiven op je moeder en je vader? Je moet weer geld verdienen. Ik ben ervan over tuigd, dat jouw Louise er net zo over zou denken." Na enige tijd nagedacht te hebben, antwoordde hij: „Misschien hebt u wel gelijk, madame. Ik kan niet al tijd rond blijven hangen. Ik had wat geld gespaardhet was niet meer nodig. Voor Louise..., een verras sing voor als ze weer thuis zou zijn. Daar heb ik van geleefd. Goed ma dame, ik ben blij u ontmoet te heb ben. Iets trok me in u, omdat u we duwe bent, begrijpt u? Ik wilde mijn hart eens uitstorten bij een ander. Toen ik liw vinger zag, dacht ik, de ze vrouw zal me begrijpen." Willemien knikte. „Ik kan me uw verdriet zo goed indenken. Gaat u nu leven voor uw schat, van een zoon. Als u hem ziet, zult u altijd met dankbaarheid kunnen terugden ken aan de blijde en gelukkige tijd met uw Louise." Zelf bracht ze hem de volgende morgen naar de stad, waar zijn baas hem terstond aan het werk zette, uitbundig enthousiast over zijn on verwachte terugkeer. Waarna ze omdraaide en wegreed naar Holland. Twaalf dagen na haar vertrek ar riveerde ze bij de oude villa aan de Amstelveenseweg. Alleen Toolje verwelkomde haar, blij, dat me vrouw weer heelhuids en gezond te rug was. De gedienstige maakte in allerijl een kop koffie klaar, dal ze zoor haar neerzette en vertelde toen, dat Lettie en meneer Willem uit wa ren, op verjaarsvisite, en dat Simon een half uurtje geleden met een vriend was weggereden. „En hebt u plezier gehad, me vrouw?" „Fijn, Toolje. Heerlijk genoten en iedere dag mooi weer gehad. Giste ren was ik nog in Frankrijk, aan zee. Het was er heerlijk." En ze dacht: Misschien ga ik er nog wel eens een keer heen. Etiénne is een aardige jongen over een paar jaar is hij al les grotendeels vergeten. Er zijn im mers nog zoveel lieve, aantrekkelij ke Francaises! (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7