rrico Dolle Mina's voor tweehonderd jaar BLIK DOOR HET WERELD Viëtcong krijgt het moeilijker prettig weekend in Zandvoort of Mexico ONZE PUZZELRUBRIEK De „Dolle Mina's noemen zich naar de feministe Mina Kruseman en her leiden haar afkomst tot de suffx-agettes of „kiesrechtvrouwen" in het begin dezer eeuw. Maar het is niet te verwonderen, dat ook tijdens de alles onderstboven kerende Franse revolutie „Dolle Mina's" opkwamen voor de rechten der vrouw. Alleen hebben ze die toen niet gekregen Als eind deze maand president Nixon belooft dat de Amerikaanse troepen - althans die op de fronten - Cambodja verlaten zullen hebben, zal de strijd er opgewekt verder gaan, dat is wel duidelijk. In de eerste plaats maken deZuid- Vietnamezen geen aanstalten om te vertrekken en bovendien stuurt Thailand zowel vrijwilligers als re guliere troepen. Beide landen gaan uit van de fi losofie, dat, als tegen communisti sche guerrilla's gevochten moet wor den, men dit beter op andermans grondgebied kan doen. En dat, als ze zo niet handelden, de strijd niet zou uitblijven, maar steeds heviger in Vietnam zelf en ook in Thailand gevoerd zou worden. Het is de do minotheorie van het achtereenvol gens vallen der Zuidaziatische sta ten, maar dan in omgekeerde rich ting. Meer Aziatisch Men aanschouwt thans dat de Amerikanen door de duchtige trai ning der Zuidvietnamezen bereikt hebben, dat deze Aziatische oorlog meer en meer gestreden wordt door de Aziaten zelf. Dat ivas ook één van Nixon's oogmerken, zoals hij hel in zijn Guamrede uiteengezet heeft: de Verenigde Staten willen wel helpen, maar het merk moet allereerst do or de Aziaten zelf gedaan worden. Noord-Vietnam en de Vietcong Met het toenemende fraaie weer is de belangstelling voor onze weke lijkse puzzel langzamerhand iets minder geworden. Dat betekende dus een wat minder grote stapel in zendingen deze week. Onder de in zenders van foutloze oplossingen - en dat waren er nog heel wat - werden zoals elke week weer twee boeken prijzen verloot. De eerste prijs gaat naar: Mevrouw H. de Jonge Watermolen 23 ZIERIKZEE De tweede prijs is bestemd voor: De heer Gertj. Anker Zuidweg 29 ZONNEMAIRE De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 2. boterletter; 12. O.L. 14. para; 15. toog; 16. re; 17. mot; 19. kersten; 21. heg; 22. port: 24. Namen; 25. mode; 26. apert; 28. kin.; De nieuwe puzzel luidt als volgt-: Horizontaal: 1. houtsoort'; 11. alge meen bekend; 12. klein voetstuk voor borstbeelden; 14. muzieknoot; 15. gehoororgaan: 17. water doorla tende; 18. eminentie (afk.); 20. wild rund. dat vroeger in Europa leefde; 22. toiletbenodigdheid; 24. wapen schouwing; 26. deel v.e. boom; 27. livreibediende; 29. rang in een thea ter; 30. niet harde klap; 31. telwoord; 33. onderricht; 34. landbouwwerk tuig; 35. rekenkundige opgave; 36. vaatwerk met dikke buik en korte hals; 38. bijbeldeel (afk.); 39. kik vorsachtig dier; 40. inhoudsmaat; 42. oogholte; 44. beeld van onschuld; 45. getakte horens v.e. hert; 47. in- sekt; 48. gebeurtenis of omstandig heid waarvan de werkelijkheid vast staat; 49. beugelt je met pin om bv. een riem vast te maken; 50. soort look; 52. krijgsmacht; 54. kraaiach- tige vogel; 57. tenen mand, o.a. voor fruit en vis; 59. snelle loop; 60. door, met (Latijn); 61. voorzetsel; 63. zee hond; 65. benedendeel v.e. winkel gevel; 66. gelukkig nieuwjaar (afk.); 67. niet bevestigd; 6.9. onderaards bomvrij gewelf in permanente ver dedigingswerken; 72. grondsop, droe sem; 73. bovenste bloemkroonblad v. e. vlinderbloem; 75. wijd metalen vat met hengsel; 76. rivier in Rus land; 77. Russisch gebergte op de grens van Europa en Azië; 79. tel woord; 80. mannelijk dier; 81. stoom schip (afk.); 82. handelbaar, gedwee; 84. kuip waarin men zich baadt; 85. chemisch symbool; 86. rode appel vormige vrucht; 89. aanhanger van Menno Simonsz (1496-1561); 91. ka juitsraampje. hoeven door deze ontwikkeling niet tot wanhoop te zijn gebracht. Maar minder mogelijkheden tot aanvoer, meer en beter geoefende tegenstan ders, een uitgestrekter gevechtster rein, het zijn allemaal faktoren die het nu moeilijker maken en het is eigenlijk voor het eerst dat de strijd zich hier voor hen in ongunstige zin ontwikkelt. Twee miljoen bromfietsen AMSTERDAM, 2-6. Berekeningen van de R.A.I. hebben uitgewezen dat deze maand de twee miljoenste bromfiets in Nederland op de weg zal komen. De laatste enquete gaf een park van 1.825.000 bromfietsen in juli 1968 aan. Op basis van de sindsdien verkochte aantal brom fietsen - en rekening houdend met versleten exemplaren, die aan het park worden onttrokken - komt de R.A.I. tot de conclusie, dat de twee miljoen deze maand zal worden vol- gemaakt. In 1948 verscheen de brommer op de weg en in 1959 er één miljoen bromfietsen. De „Academie Francaise" heeft de gouden medaille van de prijs voor de Franse taal toegekend aan het Nederlands instituut in Parijs. 29. koren; 30. koet; 32. kies; 33. O.K. 35. Groenland; 38. d.i.; 39. eik; 41. mosterd; 42. koe; 43. reep; 45. N.P.; 46. id.; 47. zoen; 48. stiib; 49. ineen; 50. spel; 51. el; 53. en; 54. Eris; 56. pijl; 57. meekrap; 60. set; 61. in; 62. salangaan; 64. te; 65. klad; 66. laag; 68. garen; 70. bed; 72. luier; 74. emoe 75. basis; 77. wede; 78. lot; 79. wai'- taal; 81. rag; 82. er; 83. peso; 84. naad; 86. me; 87. steenkarper. Verticaal: 1. pompadoer; 3. op; 4. tak; 5. eren; 6. x*ax-ak; 7. Etten; 8. toen; 9. ton; 10. eg; 11. negentien; 13. loop; 16. rede; 18. trek; 20. smient 21. hors; 23. trog; 25. moed; 27. term; 29. kind; 31. toonbeeld; 32. kax-di- naal; 34. kiespijn; 36. esp; 37. lei; 38. doeniet; 40. ketel; 42. koers; 44. pil; 47. zee; 50. spiegelei; 52. Lea; 53. erg; 55. stelx-egel; 57. maan; 58. knoest; 59. paal; 62. slee; 63. nauw; 65. krot; 67. gier; 69. Amor; 70. ba ron; 71. Diana; ,73. Edam;, 75. base; 76. Saar; 79. wee; 80. Lap; .83. Pt; 85. de. Verticaal: 1. soort onderWijè (afk.) 2. kleinste deel v.e. scheikundig ele ment; 3. hevige wervelwind; 4. iemands afstammelingen in rechte lijn; 5. nummer (afk.); 6. loofboom; 7. niet massief; 8. als verfstof die nende aai'dsooi't; 9. voox-stad van Brussel; 10. voox-zetsel; 11. klein, on beduidend; 13. onware mededeling; 14. sterk prikkelende kruiderij; 16. zeker bindmateriaal; 19. titel na af gelegd doctoraal examen in de rech ten; 21 .recht stuk v.e. vaarwater tussen twee bochten; 22. hulzen van gedoi-ste kox-enaren; 23. bloeimaand; 25. geheel gevuld; 27. kleefstof; 28. loofboom; 31. lomp, lor; 32. vlaag van eigenzinnigheid; 35. helder fon kelend blauw edelgesteente; 37. vis; 39. letter van het Griekse alfabet; 40. lengtemaat; 41. schermwapen; 43. muzieknoot; 45. schelle kx'eet; 46. Eui-opeaan; 50. dier der poollanden; 51. laagtij; 53. innei'lijk besef van goed en kwaad; 55. paax*deslee; 56. opgewekt kort muziekstuk voor ko per; 58. uiteinde v.e. niet rechtop staand rondhout; 60. figuur van het ganzenbord; 62. schade aan schepen op zee door moedwil toegebracht; 64. deel v.e. wagen dat op onderstel rust; 65. pen om dx-aaiend werktuig vast te zetten; 66. oox-d, landstreek; 68. plaaggeest; 70. uitgestrekte water vlakte; 71. onbepaald voornaam woord: 72. lidwooi-d; 74. derde letter v.h. Gx-iekse alfabet; 76. punt aan de hemelbol dat loodx'echt onder on ze voeten ligt; 78. vex-gevorderd in tijd; 80. rank vaartuigje; 83. onder stel v.e. drukpers waax-op de letter- vox-m heen en weer loopt; 84. vogel die gemakkelijk leert praten; 87. voorzetsel; 88. het. gaan van eb en vloed; 89. Militaix-e Politie (afk.); 90. sint (afk.). Flitsen uit het buitenland PARIJS Pax-ijse munitie-deskun digen hebben een bom van 500 kilo uit de Tweede Wex-eldoox-log onscha delijk gemaakt. De bom werd aan- getxoffen op een bouwplaats. Het is de 25ste bom uit de Tweede We reldoorlog die dit jaar in Parijs en omstreken is gevonden. TEL AVIV. Israël ondex-nam zijn langste serie luchtaanvallen op Egypte sinds juni-oox-log van drie jaar geleden. De Israëlische lucht macht was met ondex-bx-ekingen ruim zevehtien uur in actie, zo deel de een militaire woox*dvoerder in Tel Aviv mee. SAIGON. In Cambodja is ver moedelijk het lijk gevonden van George Syvertson, correspondent van de Amex-ikaanse omroepmaat- schappij C.B.S. die met nog zeven buitenlandse, correspondenten ver mist wex-d. TEL AVIV. Tijdens een lucht gevecht ten westen van het Suez-ka- naal heeft de Isx-aëlische luchtmacht drie Egyptische Migs neergeschoten, zo is in Tel Aviv meegedeeld. Het gevecht ontstond toen de Egypte- nax-en Isx-aëlische straalbommen- werpers trachtten te onderscheppen. WASHINGTON. De Amerikaan se regexing heeft nog geen beslis sing genomen over een opheffing van het sinds 1967 bestaande em bargo op de vex-koop van wapens aan Griekenland. Dit is woensdag meegedeeld door de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald ZiegJex*. PARIJS. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, heeft zijn officiëel be zoek - van drie dagen - aan Parijs besloten. De Franse regex-ing heeft de gesprekken met Gromyko „in teressant en positief" genoemd. LONDEN. Volgens een gepubli ceerde opinie peiling is het aantal Engelse dat op de Laboux-partij wil stemmen gx-oeiende. Wanneer de verkiezingen nu gehouden zouden worden in plaats van over veex-tien dagen, dan zou Labour 4,5 procent meer stemmen behalen dan de con servatieven. TEL AVIV. Twee mensen zijn, gedood en een nog onbekend aantal gewond na een beschieting van de Israëlische stad Tiberias door Jor daanse ax'tillerie, zo is in Tel Aviv bekendgemaakt. Het is voor het eerst sinds >1948 dat de stad aan het Meer van Gali- lea onder Jordaans vuur kwam te liggen. DJAKARTA. De afgelopen maand hebben 320 leden van de vex-boden Indonesische Communischtische par tij zich overgegeven aan de plaatse lijke legex-leiding van Tangerang, ten wésten van Djakarta, zo be richtte het bulletin van de Indone sische' legerleiding woensdag. LISSABON. Do Zuidafrikaanse premier Voi-ster is in Lissabon aan gekomen aan het begin van officiële bezoeken aan vier Eui-opese landen: Portugal, Spanje, Fx-ankrijk en Zwit- sex-land. Vorster blijft vier dagen in Lissabon'.' Vóó?- de Franse revolutie had de vrouw helemaal niets in te brengen. De enigen, die een (soms belangrijke) rol speelden, waren de vriendinnen en maitressen van hooggeplaatste personen en met name van de di verse Franse Lodewijken, voor ivie buitenechtelijke verhoudingen zo normaal waren, dat men zelfs het instituut kende der „maitresse-en- titre", wier kinderen deelden in alle voorrechten van koningskinderen, al liep er dan een bastaardbalk door hun wapen. Dames zoals Montespan, Mainte- non, Pompadour en anderen maak ten geschiedenis, maar hun minder gelukkige zusteren waren totaal on mondig. De breisters Het sprak welhaast vanzelf, dat de revolutie nieuwe ideeën bracht. Het was echter wel tekenend, dat er al leen werd gesproken van „broeder schap" naast vrijheid en gelijkheid. Er zat dan ook niet één vróuw in het parlement, niet één vrouw be-' kleedd.e een officiële positie. De re volutie was een mannenrevolutie. Lang niet alle vrouwen namen daarmee genoegen en die moesten (evenals nu) haar toevlucht nemen tot „buiten-parlementaire acties". Te verwaarlozen was daarbij het aan deel van de „tricoteuses", de vrou wen, die met haar breiwerk iedere dag aan de voet van het schavot za ten te genieten wanneer aristocraten (of in ongenade geraakte volksmen ners, zoals Danton en Desmoulins) „in de mand niesden".. Etta Palm Een der vooraanstaande feminis ten van die tijd was een Nederland se, Etta Palm geheten, die eerst on der de naam Baronesse d' Aelders, later als „burgeres" d' Aelders intri geerde. Zij richtte zelf een met pie ken bewapend vrouwenkorps op en verdiende er een centje bij door te spioneren, nota bene voor de Hol landse Oranjepartij! Zij kwam uit Groningen, was na haar echtschei ding niet „fatsoenlijk" meer en trok naar Parijs, waar ze haar welspre kendheid en organisatietalent korte tijcl kon uitleven. Een andere leidster was Theroigne de Méricourt, een zeer mooi maar zeer onevenwichtig jong meisje, dat met een rode muts en een grote sa- RECIITSZAKEN bel rondliep, maar later in het krank zinnigengesticht verzeilde. Ook Rose la Combe, een toneelspeelster, roer de, zowel letterlijk als figuurlijk, de trom om de vrouwen op te roepen, die met name in de beruchte Jaco- bijnenclub bijzonder veel praats hadden en soms doordrongen tot de Conventie, waar ze altijd zéér hof felijk werden ontvangen, maar die niets klaarmaakten. De deugzame Vooral Robespierre heeft er het zijne toe bijgedragen om aan dit soort activiteiten een einde te maken. Hij, de „Deugdzame", als jonkman reeds bejaard, verloofd met een zeer stijf burgermeisje, dochter van zijn hospita, haatte al dat vrouwengedoe. Tijdens zijn régime hoorde of zag men de dames vrijwel niet meer. Maar ook Robespierre moest de trappen van het schavot bestijgen en toen met hem zijn terreur-régime ten grave daalde, leefde het vrou- wèlijk bedrijf naar aloude trant weer op in de „salons". Dames zoals Therèse Cabarrus, „Notre Dame de Thermidor", vrouw van de terrorist Tallien, geliefde van de speculant Ouvrard, lichtzinnig, maar zeer schoon en ook zeer genereus, oefen den veel invloed uit. Een andere vrouw-met-een-salon was Josephine Tacher de la Pagerie, weduwe van Beauharnais. Zij was het, die door haar minnaar Barras werd afgescho ven naar een generaal met de won derlijke naam Buonaparte De keizer Toen de generaal met de wonder lijke naam Keizer Napoleon I was geworden, hadden de vrouwen zich helemaal koest te houden. De ener gieke, schrandere en invloedrijke Madame de Stael werd hei land uit gestuurd, de rest iverd uitgehuwe lijkt aan maarschalken,' op bevel des keizers. Napoleon, zelf niet afkerig van buitenechtelijke manoeuvres, was, zoals dat zo vaak'voorkomt naar buiten toe de Deugd zelve en eiste van de vrouwen, dat zij zich bemoei den met de kinderen en de keuken, en dat zij het haar mannen naar de zin maakten. Hij veroorloofde zich jegens het schone geslacht platte aardigheden, oefende in het openbaar kritiek uit op haar uiterlijk en maakte eens en vooral duidelijk, dat het tijdperk, waarin Frankrijk Dolle Mina's voort bracht, voorgoed was afgesloten. De mannen bleven (toen) de baas. De Zierikzeese Nobelpoort is altijd zichzelf gebleven, zij het toch veran derd in de loop der jaren. Recente lijk uiteraard door de uitgebreide restauratie. Hier een foto van het poortencomple uit de dertiger jaren. Links een reeds lang vergeten „hoofdstuk", de toenmalige brand weerkazerne. Haile Selossie in Parijs PARIJS, 4-6. Keizer Haile Selas sie van Ethiopië is donderdag uit Moskou in Parijs aangekomen, ver- gezeld door zijn minister van buiten landse zaken, KetemaYifrou. De Ethiopische monarch zal in de middag een ondex-houd hebben met president Georges Pompidou. Don derdagavond vertrekt de keizer naar KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam C. J. P. Lam te Putten (Gld.); te N.O. polder (gem. Marknesse) J. A. Rietberg te Vaassen. Bedankt voor Tholen P. J. Bos te* Ameide; voor Kollum (Fr.) Ph. J. Stoutjesdijk te Hellendoorn, voor Ermelo en Naaldwijk M. A. Boogert te Hellendoox-n; voor Bax-neveld C. den Boer te Zeist; voor Cai'ltonville' (Tx-ansvaal) (Nederduits Herv. Kerk te Afx-ika) G. J. H. Gijmink te Rot terdam; voor Zeist H. Jongerden te Veenendaal. Geref. Kerken Kandidaat W. Stoker te Amster dam-Zuid kan met ingang van I ok tober 's zondgs^de kei-ken dienen, maar i.v.m. studie nog geen bei*oep aannemen. Bedankt voor Zaandam B. Koek koek te Waddinxveen. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Rotterdam W. Bley te Amstelveen. Engelsen hebben niets tegen gehuwde priesters LINTEN, 4-6. R.K. priesters uit alle delen van Engeland en Wales willen dat gehuwde mannen in de toekomst tot pi-iester gewijd kun nen woi-den. Op een confex-entie te Linten in noordoost-Engeland spi-aken woens dag 94 afgevaardigden die 5.000 priestei-s vertegenwoordigen, zich woensdag uit voor toelating tot het priestei-schap van de gehuwde man. Zij denken hiex-bij speciaal aan oudei-e gehuwde mannen die zich betrekkelijk vroeg uit het zakenle ven hebben teruggetrokken of ge pensioneerd zijn en aan gehuwde predikanten uit andere kei-ken die zich tot het Roomskatholicisme heb ben bekeerd. De confei-entie ging echter ak- kooi-d met handhaving van het celi baat. voor de priester. De celibaats- gelofte van de priester mag niet worden aangetast. Ï.MC.Ü Klaaswaal de eerste HILVERSUM, 3-6. In de race tussen de gemeenten om het eerst de verkiezingsuitslag compleet geteld en becijferd te hebben is Asperen, dat op 18 maart jl. bij de Statenver kiezing voorop liep, deze maal verslagen door het Zuid-Hol landse Klaaswaal. Om 19.27 uur kwam hel telegram met de uitslag van deze kleine ge meente (er werden 1214 geldi ge stemmen uitgebracht - ruim 71 pet.) bij de verkiezings- dienst van het A.N.P. in de Hilversumse studio 2 binnen. Precies vijf minuten later ivas het telegram de talloze con- troleschijven gepasseerd en had de rij van uitslagen op het telexnet geopend. Intussen had zich ook Asperen aangediend, drie minuten na Klaaswaal. Vrouw doodde pasgeboren kind ROTTERDAM, 4-6. De 29-jarige Mina K. uit Zwartewaal, die op dei*- tien september voi-ig jaar haar pas- geboi-en kind om het leven bracht, werd donderdag door de rechtbank in Rottei-dam veroordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De officier van justitie, mr. P. A. H. Bos, eiste veei-tien dagen geleden acht maan den gevangenissti-af met aftrek, vier maanden voorwaardelijk. Op verzoek van de raadsman mr. J. Mulder was de zaak met gesloten deuren behandeld. Uit een destijds gehouden onder zoek bleek dat de vrouw, die gehuwd is en vijf kinderen heeft, het kind doodde door het tussen de benen te knellen. Terwijl er bezoek was, begaf de vrouw zich naar de zolder en bracht het kind daar zonder enige hulp ter wei*eld. Na haar daad ver borg zij het lijkje in een naaimachi nekoffer en voegde zich weer bij het gezelschap. Niemand zou van haar zwangerschap op de hoogte zijn ge weest. Op twintig februari vond haar echtgenoot bij het opruimen van de zolder het babylijkje en deed aan gifte bij de politie. WEEKEINDE- ARTSENDEENST Zaterdag 6 en zondag 7 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Van Hoorn en dokter Bontkes. Dokter H. J. Simons, Rcnessc, tel. (01116)280, neemt waar voor dokter Stenger en dokter Tex-p- stra. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. s (01114)-1280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zandc, Nieuwcr- kerk, tel. (01114)-1388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zr W. C. Steutel, Haamstede, telef. (1115)-1226, neemt waar voor voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. BERGSMA, Nicuwcr- kerk, Ooststraaat 51, tel. 01114 -1788, neemt waar voor dieren arts Van Roon. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. 'Advertentie niet vergeten. Fr toeten frico, kaas met een grote k De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4