Firma II. J. Bax zn heropent in tweeverdiepeingen bouwwerk v i ïii i ci AGEN DA Voor 35 jaar Nieuw voorlichtingscentrum verwarming Fa. Saman-Deurloo is officieel geopend STREEKNIEUWS Gemeente Bruinisse won geschil over naleving van Horecawet Ruim 14.000 V.M.F.'ers staakten een uur SPINAZIEBLAD Rondvaarttoeht te Rotterdam Brouwershavens© bejaarden bezochten Sche\ eningen Vrjjdag 5 juni Oud gebouw onderging totale restauratie ZIERIKZEE, 4-6. Op vrijdag 5 juni heropent de firma II. J. Bax en Zn. de zaak in het vernieuwde pand Havenpark 2, een tweeverdiepingen bouwwerk, dat uiterlijk oogt en binnen over zeer uitgebreide koopruimten beschikt, verdeelt over een beneden- en bovenverdieping met elkaar verbonden door een stijlvolle trap, die op zichzelf een brekend en artistiek element vormt in het geheel. De zeer ingrijpende verbouwing van het oude gebouw - feitelijk moet men spreken van nieuwbouw - ging in augustus 1969 van start. De heer Bax ziet tot zijn voldoening dat de nieuwe zaak nog juist voor de grote zomerdrukte open kan. Start in Nieuwe Boogerdstraat De oudste firmant, de heer H. Bax is al „even" te Zierikzee en het is interessant na te gaan, waar het be drijf in de loop der jaren was ge vestigd. De heer Bax startte reeds iri 1934 met een handeltje in ijzer waren en gereedschappen in een voorkamerjte van een huis in de Nieuwe Boogerdstraat. Dat was het eerste en primitieve be gin. Door bemiddeling van derden kreeg hij later de beschikking over het pand in de Nieuwe Boogerdstraat waarin thans geyestigd kapperszaak Van Dam. Het gebouw vroeg toen om een nieuwe pui en die kwam er. De zaak bleef daar tot 1955, toen het pand Havenpark 2 werd betrokken, •destijds eigenaar van de kachelhan delaar de heer J. Timmerman. Historisch paiul Het Havenpark 2 is een historisch gebouw. Hoe oud precies is niet he lemaal duidelijk, maar tijdens de verbouwing kwamen delen voor, die terugliepen tot 300 jaar. Merwaardig was in het oude ge bouw een kelder, met aansluitend een gang, die doorliep onder de hui zen aan het Havenplein zuid-zijde. Een bejaarde man heeft de gang vroeger eens doorgelopen tot het pand kunstzaak Murk „maar durfde toen niet verder". Intussen is de kel der volgestort met zand en wande lingen door de onderaardse gang zul len er derhalve ook niet meer bij zijn Intussen trekt de ouderdom van het pand een lijntje naar Monumenten zorg, die dan ook allerlei bemoei ingen heeft gehad met de verbou- •wingen. De pui bleef in zijn oor spronkelijke staat en men heeft let terlijk alles gedaan de zijmuur aan de Visstraat mooi oud/nieuw te ma ken. Het is een succes geworden. De firmanten hebben duidelijk blijvend ge-opteerd voor deze plaats, omdat hij zo centraal gelegen is en natuurlijk ook (een beetje) om de parkeerplaats, die het Havenplein nu eenmaal is. De totale vloer opper- Woningbouw april 1970 DEN HAAG, 4-6. In de maand april 1970 werd volgens definitieve gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11.483 woningen begonnen en zijn 9.960 woningen voltooid. In april '69 waren deze aantallen resp. 11.257 en 9.660. Studiecommissie landbouwonderwijs AMSTERDAM, 4-6. In Den Haag is dezer dagen de studiecommissie Coördinatie Wetenschappelijk Land bouwonderwijs - Hoger Landbouw onderwijs (WLO-HLO) geïnstalleerd. De commissie staat onder voorzitter schap van ir. P. van der Schans, di recteur van het landbouwonderwijs van het ministerie van landbouw en visserij. Haar taak is de kwalitatie ve aspecten te bestuderen van de co ördinatie van wetenschappelijk en hoger landbouwonderwijs, met name ter bevordering van de doelmatige ontwikkeling van het hoger land bouwonderwijs. Zitting in de com missie hebben o.m. docenten van het wetenschappelijk (landbouw-) onder wijs, het hogere (landbouw-) onder wijs, alsmede studenten en afgestu deerden. ZIERIKZEE. Vanwege de Rijks gebouwendienst is looensdag het ver bouwen en uitbreiden van de Rijks Hogere Burgerschool te Zierikzee aanbesteed. De laagst ingeschrevene was J. van Almkerk te Zierikzee voor 69.995. DREISCHOR. Zondag zal in de voormiddagsgebedsoefening de heer Dekkers spreken over de zending in Rusland. ZIERIKZEE. De kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente te Zierikzee heeft aan vrouwelijke lidmaten en meisjes, die zich aanmelden tot het doen van belijdenis, de toegang tot het heilig avondmaal ontzegd zo zij hun haar volgens de mode van de laatste tijd kort dragen. BRUINISSE. In de gehouden ver gadering van de Dijkraad werd de begroting voor .het dienstjaar '35-'36 vastgesteld op 17.915,78. ZEELAND. Tussen Flakkee en Noord-Brabant zal op maandagoch tend de nieuwe stoombootverbin ding officieel geopend worden. ZIERIKZEE. De Concertzaal-bios coop vertoont a.s. zaterdag „De ko ning der wildernis"een film uit de bekende „Tarzan"-serie met in de hoofdrol Buster Crabbe, de Olympi sche zwemkampioen. RENESSE. De Vereniging Zieken- huisv er pleging Noordwelle en Om streken hield in café Kappers haar gewone jaarlijkse ledenvergadering. ZIERIKZEE. De vereniging van- konijnenfokkers" „Schouwen en Dui- veland" kwam in algemene verga dering bijeen en besloot een jong- dierenshow te houden op 5 juni a.s. vlakte (beneden en boven) bedraagt 250 m-\ Extra ruimte werd o.m. ver kregen door het bijtrekken van een achterliggende kamer. Beneden vindt men een kantoor en koffiekeuken met kasten. Boven - evenals bene den - aansluitende magazijnen, van een omvang die een royale sortering mogelijk maken. Boven zullen vooral tuin- en vakantiemeubelen, koffers en tassen e.d. een plaats vinden èn beneden komt het zeer gevarieerde sortiment, w.o. „tegen het tourisme aanleunende artikelen". Naar een ontwerp van de architect L. H. A. de Jonge werd het werk uit gevoerd en tijdig opgeleverd door: fa. Kloote Zn. (hoofdaannemer), Fa. Steutel (gas, water en elektriciteit), Gebrs. Koster (schilderwerk) en De Spirt (vloeren). Samenvattend herrees hier een zeer functioneel, maar toch in hef geheel passend gebouw, dat zonder twijfel zal voldoen aan de eisen van de firmanten en de cliëntèle. BROUWERSHAVEN. 5-G. De be jaarden van Brouwershaven hebben begunstigd door fraai zomerweer hun jaarlijkse reis er weer opzitten. Met een bus van de firma van Mou- lik uit Dinteloord vertrok het ge zelschap naar Rotterdam, waar in het Deltahotel de koffie werd ge bruikt. Van hier ging het naar Hoek van Holland en Scheveningen over de boulevard. Vla Den Haag kwam men in Alphen aan de Rijn, waar een be zoek werd gebracht aan Avifauna. Vol bewondering was men voor de vele mccie vogels, van diverse plui mage. De/terugtocht ging weer naar Rotterdam, waar het gezelschap zich inscheepte op een Spidoboot vcor een tocht door de havens. Vooral de grote zeeschepen hadden veel be kijks. In het zalencentrum „Paia- mont" stond reeds een prima ver zorgd diner te wachten, wat men zich voortreffelijk liet smaken. In middels was de tijd aangebroken om huiswaarts te keren, waar de mur ziekvereniging Apollo en Con Amo- re reeds stonden te wachten om de, bus met een pittige mars naar liet Marktplein te begeleiden. Na enige pittige marsen sprak de presidente mevrouw Boersma een hai lelijk dankwoord tot allen, die het moge- hadden gemaakt, deze voortreffelij ke reis te doen slagen. Speciaal de heer V?n Mourik werd dank gezegd vcor zijn keurig verzorgde reis. De heer J. Koopman sprak- een dank woord tot de „muziek" voor de mu zikale ontvangst, waarna de heei W. Janse een algemeen dankwoord sprak in zijn funklie van voorzitter van dë Bond van Bejaarden. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE. 5-6. Gisteren, don derdag werden het nieuwe yoorlich- tingcentrum verwarming en de ver nieuwde showroom van de firma Saman-Deurloo aan de St. Domus- stra2.t 43 door burgemeester D. VV. Kastelein van Zierikzee offciëel ge opend. De burgemeester opende daartoe met de sleutel de deur. Daarna zei hij onder meer dat de nieuwe zaak deer deze grondige verbouwing goed is ingesteld op de koms\ van hel aardgas. Het pand dat stijlvol ingericht is, heeft nu een vloeroppervlakte van 70 m-, een uitbreiding van maar liefst 30 m'-\ voor het nieuwe voor lichtingscentrum, dat op de plaats is gekomen van het vroegere ma gazijn. Een familielid van de firman ten de heer J. G. Langeraar van hel kleurenadviesbureau B.K.A. uit Gces, heeft de inrichting ontworpen, van het voorlichtingscentrum als mede de verantwoorde aanpassing van de oorspronkelijke showroom. In het centrum is onder andere een speciaal ontworpen spiegel aange bracht, die is verdeeld in rechthoek jes. De firma Saman-Deurloo heeft dit nieuwe voorlichtingscentrum opge zet om in de toekomst haar clientele op een rustige en verantwoorde wtf- ze te kunnen adviseren bij haar aan kopen. Achter in de zaak slaan o.a. moe derkachels, radiatoren en ketels, zo dat men niet alleen uit de ruim aan wezige voorraad documentatiemate riaal zijn keus behoeft te bepalen. Niet alleen de burgemeester .sprak de firmanten toe. De heer F. Koster, adviseur van de Olveh, J. Nuning- hoven, adviseur van de metaalunie en de heer J. Polderman die sprak namens de PEZEM, deden hetzelfde. Opmerkelijk was dal veel collega's van de firmanten aanwezig waren. Tot slot bedankte de heer E. Sa- man alle sprekers. Het timmerwerk voor de verbouwing werd verzorgd door de firma D. Quant en zoon, het schilderwerk was van de firma C. Hagestyn, vloerbedekking leverde de firma Joh. den Boer, de aanleg van het elektra nam de firma Saman- Deurloo voor eigen rekenng. Een kijkje in het juist geopende voorlichtingscentrum/showroom. Het feestpubliek temidden van het sor timent „verwarmende objekten". ZIERIKZEE Afd. Schouwen PlattelandsvroüWénbond 'Op doncflerdag111 juni1 érgbniseert de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen eén wandeling door het natuurreservaat .De Schelphoek".' Zomeravond Turrrdemonsfratier Gp zaterdag 6 juni a.s. worden uitgebreide tumdemonstraties ge houden op het Havenplein te Zie rikzee. Aan deze sportieve manifes tatie werken mee: S.D. Delta-sport te Zierikzee, G.V. Sparta-Hygiëa, Middelharnis. S.V. Duiveland, Oos- terland en S.V. Kwiek te Bruinisse. De demonstraties zullen be staan uit o.a.: individuele vrije oefeningen, brug ongelijk, lijk, minitramp en paard, lange mat, evenwichtsbalk en vrije oefeningen massaal. In tegenstelling met het geen op de raambiljetten staat ver meld, is te Zierikzee de toegang tot deze demonstraties uiteraard geheel gratis. Vergadering .Zevibel" Op zaterdag 20 juni a.s. wordt in Mondragon de jaarvergadering ge houden van de Vereniging tot be vordering der Zeeuwse Visserijbe- langen „Zevibel". RENESSE Leerlingen basisschool op reis Donderdag maakten de leerlingen van de openbare basisschool te Re- nesse de jaarlijkse schoolreis, die ditmaal naar Zandvoort leidde waar het Dolfirama werd bezocht. Vóór dit bezoek had men echter eerst Am sterdam aangedaan, waar de leer lingen van de hoogste klassen het Rijksmuseum bezochten en de lage re klassen een rondvaart maakten door de grachten. Op de terugweg werd de speeltuin „Drievliet" met een bezoek vereerd. De kinderen konden zich hier op en aan de ver schillende speeltoestellen uitleven. Na een geslaagde dag was de jeugd rond acht uur weer le Renesse. NOORDGOUWE Excursie Plattelandsvrouwenbond Gp dinsdag 9 juni organiseert de afdeling Ncordgouwe van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een feestelijke bijeenkomst in het kamp huis „De Schelphoek" te Seroosker- ke. NIEUWERKERK Kollekte „Het Hoogeland" Beekbergen In de week van 8-13 juni aan staande wordt hier ter plaatse dooi de stichting „Hel Hoogeland" een kollekte gehouden voor het werk van het opvoeden; verzorgen, ver plegen en reclasseren van relatie- gestoorden, alcoholisten, maatschap pelijk onaangepasten, thuislozen, meerderjarige debielen en imbecie len, ouden van dagen en zieken. Al dit werk vraagt geld. De Nicuwer- kerkse afdeling van de genoemde stichting wil deze collecte van harte aanbevelen. BRUINISSE Auto botsing Woensdagmiddag reed de heer H. J. v. d. O. afkomstig uit Bruinisse in zijn 2 maanden oude Fialauto op do Grevelir.gendam, toen hij halfver- wege meest afremmen voor een traktcr van Rijkswaterstaat, die be zig was de wegbermen te besproei en. Achter hem kwam een auto be stuurd door mevr. J. M. uit Fijnaart, deze auto1 eveneens twee maanden oudv kon niet tijdig gênosg' remmen de autó-i'eed-van achtev <op de Fiai, in, met'het-gevolg dat beide» auto's zwaar, werden .beschadigd. 1 Poging tol diefstal buitenboordmotor In Bruinisse-hoort men. de laatste weken steeds meer van diefstal en inbraak of pogingen daartoe. In de werkhaven werd deze weëk gepro beerd een aan een boot vast zittende buitentoerdmotor los te maken. Men had de twee beugels, waarmee een dergelijke motor aan een bóót be vestigd wordt reeds los gemaakt. Men slaagde er echter niet in de mo tor los te krijgen, omdat die op een nog andere manier vast zat. Voor de eigenaars (gebr. Stouten) een geluk, voor anderen een waarschuwing om buitenboordmotoren mee naar huis te nemen of extra goed te bevesti gen. (Foto: J. Krakeel). Gebruik „piereverschrikkertje" aan boord sportvissersschepen is toegestaan BRUINISSE, 5-6. De hengelsport is een „koude" sport en wie zou de vissersman in de kou z\jn pierever schrikkertje niet gunnen? Niemand doet dit. Maar de wet moet worden nageleefd, aldus dacht waarschijnlijk de politie te water, die schipper W. de G. van de „Albatros" op een kwade dag een bekeuring gaf, samen met een collega uit Sint-An- naland omdat hij geen „vergunning" had om „geestrijke dranken" aan boord te hebben, terwijl door de mannen van de R.P. 18 aan boord die drank wel was gevonden. Ge volg: een zaak voor het kantonge recht (in 1969) waar De G. de raad kreeg, naar het gemeentehuis te gaan en daar een vergunning te gaan ha len, als bedoeld in artikel 3 van de Drank- en Horecawet. De schipper verweerde zich dat hij een dergelijke vergunning niet nodig had, aldus had men hem verteld bij de Kamer van Koophandel. Maar noch de officier, noch de kanton rechter, die wel graag een gaatje wilden zoeken, waardoor De G. en zijn Sint-Annalandse collega kon den ontsnappen, zagen kans voor vrijspraak. „Sterke drank aan boord van een ,als transportmiddel dienst doend vaartuig, is toegestaan, maar een sportvissersvaartuig is geen vervoer middel dat een dienst tussen twee plaatsen onderhoudt en het ligt bo vendien stil wanneer er gevist wordt". Aldus de redenering van het kantongerecht. Maar deze heren hadden volgens de gemeentesecretaris van Bruinisse wel wat al te simplistisch gerede neerd. Aan het uitreiken van een vergunning als bedoeld in artikel 3, eerste lid, sub a van de Drank- en Horecawet zijn bepaalde consequen ties verbonden en bovendien in ar tikel 9 van genoemde wet staat dat de bepalingen voor sportvissers bui ten werking blijven. De secretaris weigerde op deze grond een vergun- nng als door de kantonrechter be doeld, af te geven. In beroep bij G. S. De heer De G. ging in beroep bij Ged. Staten tegen dit besluit van de gemeente Bruinisse, een en ander in overleg met de gemeente. Ged. Staten gingen te rade bij de inspek- teur van de drankwetgeving in Den Haag. Zij hielden er rekening mee dat door De G. alles was gedaan om het advies van de kantonrechter op Zierikzee Gravensteen, 10-22 uur, aquarium- tentoonstelling „Heloden". Renesse „Het Wapen van Renesse", 2.30 uur, bijeenkomst horecabedrijven. Zaterdag 6 juni Zierikzee Havenplein, 7.30 uur, turndemonstra- lies. Gravensteen, 10-22 uur. aquarium- tentoonstelling „Heloden". Schuddebeurs Terrein achter HeeSterlust, 2.15 uur officiële opening muziek festival. Zondag 7 juni Zierikzee Gravensteen, 13.22 uur," aquarium- tentoonstelling ..Helodea". Maandag 8 juni Zierikzee Gravensteen, 10-22 uur, aquarium tentoonstelling .Helodea". Dinsdag 9 juni Zierikzee Gravensteen, 10-22 uur. aquarium tentoonstelling ..Helodea". Scrooskcrke Kamphuis De Schelphoek, 2.30 uur, feestbij een komst afdeling Noordgou- we e.o. Plattelandsvrouwen. Woensdag 10 juni Zierikzee 's Landskamer. 1.30 uur. vergadering Waterschap Sch.-Duiveland. Donderdag 11 juni Serooskerke Kamphuis, 2.15 uur, excursie afd. Schouwen Plattelandsvrouwen. Zaterdag 13 juni Zierikzee Excursie „Stad en Lande' naar Dor drecht. Gezelligheidsrit M.A.C. „Sparta" in schrijving bij „De Vier Bannen, Ou- werkerk; 1.30 uur. Advertentie te volgen, dat hem dus geen schuld trof, terwijl uit het overleg met de. inspekteur van de drankwetgeving is gebleken, dat Bruinisse het gelijk aan zijn zijde had. Sportvissersvaar- tuigen, ook al liggen ze enkele uren stil, vallen toch onder de bepaling van vrijstelling. Ergo: ieder sport - vissevijvaartuig kan thans, mits met mate, eén borrel serveren aan dc vissende cliëntèle. UTRECHT, 4-6. Ruim 14.000 werk nemers van tot het V.M.F.-concern behorende bedrijven hebben giste ren een uur gestaakt uit protest te gen de beslissing van de V.M.F.-di- rectie de afdeling rollend mate riaal van Werkspoor in Utrecht, eind volgend jaar te sluiten, zo blijkt uit gegevens die de N.V.V.-metaalbe- drijfsbond in het district Utrecht heeft verzameld. Niet gestaakt werd onder meer bij Stork-Werkspoor Diesel in Zwolle, Hel kamp Vledder DEN HAAG, 4-6. Het lid van de Eerste Kamer voor de P.S.P., mr. J. H. van Wijk, heeft de suggestie ge daan om het kamp Vledder als dienstweigeraarskamp op te heffen. Gezien de talrijke verbeteringen, die in de loop der jaren zijn aange bracht in de outillage, zou het kamp naar zijn mening bestemd kunnen worden tot jeugdherberg of een soortgelijke instelling. Mr. van Wijk heeft deze suggestie vervat in schriftelijke vragen aan minister Den Toom (defensie). Hij vraagt daarin, of de sterkte van het kamp thans bestaat uit vier erken de dienstweigeraars en zes man per soneel en - zo wil hij verder weten - is het waar dat die verhouding eerlang zal zijn teruggebracht van drie tegen zes? Holland Bergen op Zoom. Stork Friesland (Gorredijk, Grouw en Sneek), Stork Jaffa in Utrecht en Stork Hengelo. Beide laatsten be drijven verklaarden zich in een te legram solidair met de eisen van dc vakbenden en met hun collega's bij Werkspoor. Nog geen terugtrekking van Amerikaanse troepen WASHINGTON, 4-6. Er zijn geen troepenterugtrekkingen op grote schaal uit Vietnam te verwachten, voordat de Amerikaanse strijdkrach ten uit Cambodja zijn teruggekeerd, zo heeft het ministerie van defensie in Washington bekend gemaakt. Pre sident Nixon deelde woensdag mee. dal er vóór 15 oktober 50.000 man zal worden teruggetrokken en dal de Amerikaanse militaire operatie in Cambodja volgens plan eind deze maand zal zijn voltooid. Volgens dc woordvoerder van het Pentagon is de sterkte van de Amerikaanse troe pen in Cambodja nooit boven de 20.000 man gekomen. SPEIJK. De 76-jarige T. Bondse- ma uit Spcijk is op zijn fiets door een vrachtauto in die plaats aange reden en om het leven gekomen. Vreemd geld en Reiselieqnes NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Een moderne Bondsspaarbank! ZIERIKZEE Collecte Rode Kruis In verband met de Rode Kruis- collecte geven wij hier opnieuw het gironummer van de afdeling: 1690940. Royale stortingen zijn zeer welkom, want er moet heel veel be taald. De afdeling Zierikzee/Kerk wet ve rekent op het publiek. Als U een boos mens van eigen goede bedoelingen kunt overtuigen, bent U rijp voor de orde Overre dingskracht en Zelfbeheersing met het spinazieblad. Hoewel die groen te mij wel ligt, zal de orde altijd mijn neus voorbij gaan, want in zo'n gesprek hé, wil het een twistgesprek noemen, zit men te zenden op ver schillende frekwenties en volgens de wetten van de natuurkunde, valt er dan bijna niets te verstaan of te be grijpen. Hebt U dat ook; intermen selijke strubbelingen als ze zo vol slagen en volmaakt, ongelegen ko men, dat men het wel kan uiijanken van ellende? Dit moet nog en dat en vergeet zus en zo niet en dan begint de sorus, ingeleid door een serie materiële ongemakken. De au to start niet, maar het mag ook een lekke achterband van een fiets zijn, het schrijfmachinelint loopt vast, de rits van een broek blijft haken en waar heb ik in vredesnaam mijn sleutels gelegd. Enfin een hele rij mogelijkheden. Dan komt er iemand of wordt er getelefoneerd en men moet „daar" toch op tyd zijn, geen routinekioes- tie echter, maar een „moeilijk ge val". Er is iets; zou er nooit iels ivat zijn? Men vergat wat of men was niet vriendelijk genoeg, of men icordt verdacht twn kwade trouw of er zijn prestigekwesties. Alle mo rele wetten verbieden in allereerste instantie en als hel voornaamste, dan uit te schieten en heel de rommel zolder aan ongekuiste woorden over hoop halen. Hel mag niet en het kan niet en men probeert het met de rede en de relativerende overleggin gen. Een troep in de wereld hier en daar; 40.000 doden in Peru en blaf fende kanonnen daar en de geachte oponnent blijft maar moeilijk doen. Maar misschien is het wel onze eigen schuld en we moeten toch op tijd „daar" zijn. Telefoons moesten cr niet zijn en door een druk op de knop zou een mens zich tijdelijk on zichtbaar moeten kunnen maken. Er zouden spuitbussen, vredes- en iicr- brocderingsspray moeten zijn. Even een wolkje en de ivolken trekken weg. Hebt U dat ook? Dat U dan wel kunt janken en overal een schop tegen geven en gaat U de mensen dan ook een beetje haten of bent U heel anders, beheerst en met dat tikje nonchalance van „ze kunnen me wat". Dan krijgt U de orde zie boven). Ondergetekende alleen hef spinazieblad. SCH1EREILANDMAN 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2