Zierikzeese politie neemt sexhlad in beslag STREEKNIEIIWS Iets in petto voor goedkoop-woners Dodental waarschijnlijk reeds 40.000 Nationale rouw in Peru Neil Armstrrong in Moskou Kruidje roer me maar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 1 juni 1970 Nr. 20112 Onderzoek in overleg mei Officier ZIERIKZEE, 3-6. De politie van de Groep Zierikzee heeft bij de tijd- .schriftenhandelaar V. d. IC. het jong ste nummer van het sexblad „Chick" in beslag genomen, omdat zij ener zijds meent dat de inhoud - in beeld en tekst - te vei is opgerukt in de richting van de pornografie, ander zijds omdat het blad - en andere sex- bladen - verkocht werd(en) aan zeer jeugdigen. Orn enige klaarhid in de onderwer- pelijke materie te krijgen stelt de politie een onderzoek in en is het ge noemde tijdschrift overgelegd aan de officier van justitie te Middelburg, die zich een oordeel zal vormen, waarna overwogen wordt of proces verbaal dient te worden opgemaakt. Met de kwestie zit men ook hier midden in de landelijke problematiek van wat niet en wat wel mag, on hanteerbaar en voor smalle of brede uitleg, vatbaar de wet op dit punt is. Feit is - een mening die de poli tie deelt - dat het in sexbladen al lang niet meer gaat om het estetische De Zeeuwse collecte 1969 Het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland heeft een ovei- zicht verstrekt vsn de Zeeuwse co- lecte 1969. De bruto-opbi engst be draagt f 40.543,96, hetgeen ten op zichte van 1968 een stijging bete kent van ca. f 2.800,Na aftrek van de vei wervingskosten, alsmede de 18 procent ten behoeve van plaatselijke sociaal-culturele doeleinden, res teert f 30.000,voor de in overleg met de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning vastgestelde projecten. De op brengst van de collecte op Schou- wen-Duiveland was in totaal f 3.572,97. In Brouwershaven werd bijeengebracht f 448,33, (Brouwers haven f 105,45, Zonnemaire f 80. Dreischor f 152,88, Noordgouwe f 110,in Bruinisse was de op brengst f 203,49; in Duiveland f 810,37, (Nieuwerkerk 1' 251,34, Ou- weikeik f 291,50, Oosterland f208,44. Sirjanslar.d f 59,09) Middenschou- wen: f 352,83; Westerschouwen: f 981,23 (Noordwelle f 180,Se- rocskerke f 60,50, Haamstede en Burgh f 49(7108, Renesse f 244,05) Zierikzee: f 776,72. Het bedrag per inwoner, uitge drukt in centen was als volgt: Brou wershaven 14, Bruinisse 9, Duive land 20, Middenschouwen 17, Wes terschouwen 24 en Zierikzee 10. NOORDWELLE Leerlingen openbare basisschool naar Den Haag De leerlingen van de openbare ba sisschool van Noordwelle maakten een dezer dagen met een bus van de firma Van Oeveren hun jaarlijkse schoolreis naar Den Haag en omge ving. Na een voorspoedige reis werd omstreeks tien uur de residentie be reikt, waar allereerst een bezoek ge bracht werd aan het bekende Pano rama Mesdag. Na een tocht langs de vissershavens en de boulevard van Scheveningen konden de kinderen in het zee-aquarimum de talloze, zo wel uit de Noordzee als uit de Ver schillende tropische zeeën afkomsti ge vissen, bewonderen. Vooral de twee grote zeeschildpadden en de hondshaai hadden de grootste be langstelling. Een bezoek aan het dierenpark van Wassenaar was een volgend punt in het reisprogramma. In de namiddag bracht de bus de jongens en meisjes naar het ontspan ningspark „Duinrell" bij Wassenaar. Hier werd naar hartelust gezwom men en geroeid. Veel te snel moest de terugreis aanvaard. naakt of desnoods het iets realisti scher naakt, maar om concepties die steeds duidelijker een porno-karak ter gaan dragen, met name ook wat de verhaaltjes betreft. Met de Inbeslagneming c.q. het onderzoek wil de politie bereiken dat de aandacht van ouders en voogden op deze zaak wordt gevestigd, omdat zij - los van de vraag wat mag geto lereerd - het niet a priori vanzelf sprekend vindt, dat met name zeer jeugdigen vrijelijk over dit „semi- porno"-materiaal kunnen beschikken Papyrusboot doet het goed HAMBURG, 3-6. Met de papyrus boot „Ra 2" waarmee de Noor Thor Heyerdahl de Atlantische oceaan poogt over te steken, gaat het goed. Dank zij een gunstige wind heeft men enkele dagen lang 150 km. per dag kunnen afleggen. Nu gaat het iets langzamer. De vrouw van Hey erdahl die in verbinding met de be manning staat, gaf als laatste positie van de „Ra 2" op: 34 graden 38 mi nuten noorderbreedte en 15 graden 59 minuten westerlengte. De be manning is vol goede moed. DEN HAAG,. 3-6. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. ir. W. F. Schut, zal de vol gende week de Kamer een brief stu ren, die gaat over het gehele pro bleem van de volkshuisvesting en waarin de bewindsman ook zijn ge dachten uiteenzet ten aanzien van „hen, die te goedkoop wonen".. Ver andering in deze situatie zal met wetswijzigingen gepaard moeten gaan, maar dit zal een kwestie wor den voor het volgende zittingsjaar van het parlement. Zuid-Slavië en Albanië BELGRADO, 3-6. De Zuidslavische pers heeft woensdag grote aandacht gewijd aan een rede van de Albanese communistische partijleider Enver Hodza, waarin Hodza de hoop uit spreekt, dat er tussen Albanië en Zuid-Slavië goede betrekkingen zul len ontstaan na de jaren van poli tieke onenigheid tussen beide landen. De twee belangrijkste Zuidslavi sche bladen, Borba en Politika, schrijven, dat Hodza onlangs op een bijeenkomst in de buurt van de Zuid- Slavische grens heeft verklaard, dat Albanië de handels- en andere be trekkingen met Zuid-Slavië wil ver beteren en vriendschap wil bevor deren tussen de volkeren van beide landen. Officier treedt op tegen woningkraken DEN HAAG, 3-6. De officier van justitie in Den Haag, rar. J. Kolkert, heeft woensdag de Haagse politie gegeven by woningkraken op te treden in de gevallen, waar duide lijk sprake is van lokaal- of huis vredebreuk, teneinde aan een flag rante'schending van de rechten van anderen een einde te maken. Op grond van deze opdracht is een legertje van 35 politiemannen in burger onder leiding van een geüni formeerde politieofficier naar het pand van Hoogenhoucklaan 60 in Den Haag gegaan, dat in de nacht van maandag op dinsdag door tien tallen kabouters werd bezet. De po litie trof er woensdagmiddag negen kabouters aan en. een vropw met haar drie- kinderen van twee en één jaar en van vier maanden, wier man juist in de tuin vertoefde. De aardbevingen in Peru Engelse schrijfster Clare Sheridan overleden LONDEN, 3-6. De Engelse schrijf ster, journaliste en beeldhoudster, Clare Sheiidan is zondag in Londen overleden. Zij werd 84 jaar. De schrijfster heeft verscheidene maan den aan de rand van de Sahara en in een Indianenreservaat in Noord- Amerika gewoond. Haar ervaringen heeft zij neergelegd in haar boeken „Een Turkse kaleidoscoop", ..Ara bische tussenspel" en „Indiaans tus senspel". Clare Sheiidan, nicht van Win ston Churchitt, heeft verder de bus te gebeeldhouwd van Ghandi, Lenin, Trotski en Churchill. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft de 28-jarige Surina mer A. J. L. aangehouden, die ervan wordt verdacht zaterdagavond de expressobarexploitant W. F. van Eelen op de Oudezijdsvoorburgwal ernstig te hebben mishandeld. LIMA, 3-6. De regering van Peru heeft voor de slachtoffers van de aardbevingsramp acht dagen natio nale rouw afgekondigd en als eerste hulpmaatregel 20 miljoen dollar be schikbaar gesteld. De vrouw van de Peruaanse pre sident Consuelo de Veiasco, die deel neemt aan de leiding van de hulp acties, is dinsdag in gezelschap van de Amerikaanse ambassadeur naar het zwaar getroffen Andesdal Huay- las gevlogen. Boven dit dal zijn in middels met valschermen artsen, verpleegsters en andere helpers, als mede levensmiddelen en medicamen ten neergelaten. Twee doden bij- verkeersongeluk VEEN, 4-6. Woensdagavond om streeks half zes is in Veen (N.B.) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de zeventigjarige heer A. de Bok en de 63-jarige heer A. Kraai, beiden uit Veen, het leven verloren. Ze reden in een bestelwagen in de richting Wijk en Aalburg toen ze op tot nu toe onverklaarbare wijze in botsing kwamen met een andere bestelwa gen. De heer Kraai werd op slag ge dood, de heer de Bok overleed kort na aankomst in een ziekenhuis. MOSKOU", 3-6. De Amerikaanse ruimtevaarder Neil Armstrong is in het Kremlin ontvangen doom de Russische premier, Alexis Kostfgin. Armstrong bood de Russische pre mier. monsters aan van maange- 'steente, dat door de bemanhing van de Apoilo-11 is verzameld. t)e Ame rikaan gaf Kosygin zijn indrukken weer tijdens zijn verblijf op de maan. De Russische premier verzocht Armstrong, zijn dank over te bren gen aan de Amerikaanse president voor de ontvangen maanstenen. Ko sygin prees „de grote moed van alle kosmonauten, die bijgedragen heb ben tot de verovering van de ruim te". Op één na overleden rijkste man LIMA, 4-6. Twee gewonde en uitgeputte politiemannen strompel den woensdag de Noordperuaanse stad Huaraz binnen en vertelden, dat twee bergdorpen met resp. 7.000 en 4.000 i nwoners onder lawines waren bedolven. Dit betekent dat de aardbeving van zondag jl. waar schijnlijk 40.000 mensenlevens heeft geeist. De twee agenten waren getuige geweest van de ondergang van de dorpen Aija en Sucho, en konden Huaraz pas na een barre tocht be reiken. Het dodental stijgt ook als gevolg van koude en voedselgebrek er drei gen epidemieën, uit te breken. In sommige wijken van Huaraz, dat zelf yoor het grootste deel is ver woest, verspreiden, in staat van ont binding verkerende lijken een on draaglijke stank, en in de lucht zijn gieren 'verschenen. In het volledig weggevaagde Yangaj vormt een enorme steenmassa het massagraf van 17.000 mensen. Er kunnen heel weinig lijken worden geborgen. In het rampgebiedworden verder tal rijke plaatsen door overstromingen bedreigd. Er zijn naar schatting 600.000 daklozen. Zierikzeese bejaarden maakten prachtige reis Ditishet recept: Kaasfonduevan Nedeiiandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudss toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat •n wat kirsch. tgen. Binden mc ZIERIKZEE, 2-6. Begunstigd door bijzonder fraai vyeer maakten de bejaarden van Zierikzee jl. dinsdag het jaarlijks uistapje. De reis werd met een vijftal bussen gemaakt. De tocht ging via de Haringvliet-brug, langs Rotterdam door de Benelux- tunnel en het Westland naar Hoek van Holland. Hier werd de koffie genuttigd. Verder ging het richting Den Haag langs de Scheveningse vissershaven en de boulevard over Wassenaar en Voorschoten naar Alphen aan de Rijn. In het restaurant van het vo gelpark Avifauna kreeg men een voortreffelijke warme maaltijd op gediend. In het park werd nadien nog geruime tijd vertoefd. Via Bos koop, Benthuizen, Bleiswijk en Berg- schenhoek werd koers gezet naar Hillegersberg. Bij het restaurant Lommerrijk werd voor de laatste keer gestopt. Hier gebruikte het ge zelschap koffie en belegde broodjes. Om half 7 vertrok men via Rot terdam weer richting Zierikzee. Tro- ditie getrouw maakte de Kon. Har monie „Kunst en Eer" zijn opwach ting in de Hoofdpoortstraat om het gezelschap onder de lonen van op gewekte marsmuziek te begeleiden naar het Havenplein. Door de voorzitter van het bejaar dencomité, de heer J. G. L. Simmers werd een dankwoord gesproken aan het adres van al degenen, die door hun bijdrage opnieuw de mogelijk heid hadden geschapen een derge lijke reis te organiseren. Ook de ste delijke harmonie werd dank gebracht voor het muzikale welkom. Hierna sprak namens de deelnemers aan de reis, de heer H. G. van Velthovon: „Hartelijk dank voor deze onverge telijke dag, waarop we bijzonder veel hebben genoten! Van het eten mis schien wel te veel". Spreker dankte zeer nadrukkelijk de dames van het comité, zr. v. d. Sluis-b. d. Vaate van de Rode Kruis-kolonne en de chauffeurs van de bussen. Namens de reisgenoten bood de heer Van Velthoven de dames een fraai boeket bloemen aan, besluitend met de wens dat een dergelijke reis nog vele ma len mag worden hertfaald. DODELIJKE ONGELUKKEN UDENHOUT) De 5-jarige Catha rine van Delft uit Udenhout is op de Groenestraat in haar woonplaats door een personenauto 1 aangereden en óp slag gedood. Het meisje stak volgens de politie van achter een bestelauto de weg over. ROLDE. In het Wilhelminazie- kenhuis in Assen is de 17-jarige H. Mensinga uit Peize overleden. De jongeman werd dinsdagmorgen om 7 uur, toen hij naar zijn werk in Rolde ging, bij een botsing met zijn bromfiets tegen een personenauto op de weg Baloo-Rolde ernstig gewond. WINNEWEER. In Winneweer (ge meente Ten Boer) is de 49-jarige Mense van der Leest uit die plaats in het Damsterdiep verdronken. De man had in Ten Post een vergade ring van de voetbalclub bijgewoond. Op weg naar huis heeft hij nog eni ge leden die hij voorbijreed op zijn bromfiets ingehaald en gegroet. ZIERIKZEE, 4-6. In het monumentale Gravensteen kan men nog terecht tot en met dinsdag 9 juni aanslaande voor een bezoek aan de aquariumtentoonstelling van „Helodea", de Zierikzeese afdeling van de Nederlandse Bond „Aqua-Terra". Deze aantrekkelijke tentoonstelling, waar zo'n vijftien honderd siervisjes in diverse aquaria te bewonderen zijn, heeft na de opening vorige week een bijzonder goede start gemaakt. Er konden al heel wat bezoekers worden genoteerd en ook genoten enkele schoolklassen reeds van de vele fraaie vissoorten in soms de meest uiteenlopende kleurschakeringen. Sommige aquaria, zoals het tropische zee-aquaria (foto) een Noordzeeaquarium en een zogenaamd gezelschaps aquarium van 1000 liter met een assortiment van enkele honderden visjes, vormen de pronkstukken van deze ge slaagde tentoonstelling. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). SPORT BILJARTEN GEMEENTE WESTERSCHOUWEN Burgerlijke Stand Succes voor „Entre Nous" en loop der bevolking PITTSBURGH, 4-6. De Ameri kaanse bankier Richard King Mel lon, vermoedelijk een der rijkste mensen ter wereld, is woensdag op 70-jarige leeftijd in Pittsburgh over leden. Zijn fortuin is eens geschat op meer dan drie miljard dollar. Daarmee overtrof hij de Rockefellers en bleef hij alleen achter op de olie baron Paul Getty. Mellon stond aan het hoofd van een familiedynastie die belangrijke zeggenschap heeft over grote maatschappijen als Gulf Oil en Alcoa. Tijdens te Goirle (N.B.) gehouden wedstrijden voor de gewestelijke fi nales biljarten voor 4-tallen, waar aan ook door het le viertal van de biljartvereniging „Entre Nous" werd deelgenomen, doordat zij zich dopr voorwedsti'ijden tegen clubs uit Ber en op Zoom en Vlissingen wisten te plaatsen, is het le viertal van „En tre Nous" er in geslaagd beslag te leggen op de kampioenstitel van het Gewest Brabant-Zeeland in de C 3 klasse. Door dit behaalde resultaat - mogen zij -nu'deelnemen aan de na- tionale kampioenschappen van Ne derland, die gehouden worden 27 en juni te Enschedé. TURNEN Succes voor groepen s.v. „Duiveland" Aan de adspirantenwedstrijden van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het Koninklijk Nedei'lands Gym- nastiekverbond in de Spoi'thal te Goes werd ook door een groep meis jes en een groep jongens van de sportvei'eniging „DVriveland" deelge nomen. De wedstrijd bestond uit een driekamp, nl. voor meisjes: rythmi- sche oefening, bi-ug ongelijk, en paardsprong. Voor de jongens: brug, rek en lange mat. Bij de pi'ijsuitrei- king bleek dat de meisjesgroep een tweede prijs had behaald, terwijl de jongensgi'oep als hoogstgeplaatste in zijn afdeling was geëindigd. Uit handen van de vooi'zitter van de Zeeuws-Brabantse Tui'nki'ing ont ving de leider een fi-aaie standaard met insci-iptie. De meisjesploeg, on der leiding van mevrouw R. Beije- Plug bestond uit: Nanda Hoogen- doorn, Tineke Stuij, Ellie Rotte, Mai'griel Quist, Mieneke de Latei', Matty de Jonge, Jolanda Vermaas en Nelleke de Later. De jongensploeg, onder leiding van de heer J. A. Waas- doi-p was als volgt samengesteld: Hans van der Have, Jan van den Bei'g, Ad. van den Berg, Adrie van den Bex-ge, Wim Ista en Joop Stout- jesdijk. Na afloop was er, in verband met het 75-jarig bestaan van de Zeeuws-Brabantse Turnkring, nog een feestelijk adspirantenbal. Om streeks negen uur kwam de finale van dit bal en keerden allen na een sportieve strijd, gevolgd door een leuk feest, voldaan huiswaai'ts. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" St. Philipsland Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te Sint Philipsland vanaf Coi'beil. In con cours waren 163 duiven. Ze werden gelost met nooi'dwestenwind om 7.30 uur. De Snelheid van de eei'ste duif was 1130.65 m.m. Aankomst 11.43.44. De snelheid van de laatste duif was 895.08 m.s. Aankomst 13.06.27. L. Vermeij en Zn. 1, 2, 3, 7, 10, 19, 21, 28, 41, 44; W. v. Dommelen 4; H. Kaashoek 5; Kr. Reijngoudl 6, 17, 26; Jac. Geense 8, 31, 35, 49; A. Faasse 9, 12, 14, 23, 38, 42. 47, 48; A. Verwijs 11, 24, 40, 43, 51, 53; Joh. Quist 13, 32, 37, 45. 54; J. C. Vei'wijs 15. 22, 25; M. Geuze 16, 36; J. Zuid- weg 18, 27; C. Verwijs 20; Gebr. Fonteijne 29, 52, 55; L. Reijngoudt 30, 34, 46; J. Verwijs en Zn. 33; Jac. van Oeveren 39; M. v. d. Est 50. AMSTERDAM. Dc 74-jarige moe der-overste van het klooster Doch- tei's van Maria en Jozeph in de Pijnackei'straat in Amsterdam-Zuid, is dinsdagmiddag beroofd van haar tasje met f 3.000,dc vrouw, die het geld juist van de bank had ge haald, wilde omstreeks kwart voor vier i'et klooster binnengaan toen een ongeveer 20-jorige jongeman haar van achteren vastpakte en het tasje onder haar arm vandaan gris te. Verti'okken: 1. J. den Boer (Haam stede) naar Amstelveen; mej. P. Boot (Haamstede) naar Heukelum; me vrouw J. Hendrikse-Janse (Burgh) naar Kerkwerve; 6. H. P. Bouwman en gezin (Haamstede) naar Oostburg; 12. Jkvr. A. C. van Citters (Burgh) naar Canada; 15. R. Bienefelt en echtgenote (Renesse) naar Kloetinge; 19. mej. J. C. Jonker (Haamstede) naar Zwitserland; 21. B. de Jonge (Haamstede) naar Rottei'dam; 26. J. A. de Glopper (Haamstede) naar Brouwei'shaven; 28. J, van. Hekke (Burgh) naar Oude Tonge; mejuf frouw J. de Korte (Burgh) naar Oude Tonge. Aantal inwonei-s per 1 mei 1970: 4212. j Geboi'en: 3. Johan Adi'iaan, z. v. J. C. Hanse en M. M. Hanse (Sei-oos- kei'ke); 5. Johannes Cornelis, z. v. N. A. Tuinman en G. J. Glerum (Burgh) II. Johanna Pefronella, d. v. P. Ber- ï-evoets en J. E. W. van Bergen; 15. Jan Edwin, z. v. P. C. Bouwman en P. E. van de Zande (Haamstede); 16. Laurina Jerina, d. v. J. van Nieu- wenhuize en M. W. Kentei's (Haam stede); 21. Cees Jan, z. v. C. W. Koo- man en L. M. van der Klooster (Burgh). Overleden: 7. Dooge, Adxaana Le na, 87 j., wed. v. M. Capelle (Haam stede, overleden le Haamstede); 16. Geleijnse, Tona, 73 j. (Haamstede); 17. De Jonge, Neeltje, 80 j. (Haam stede). Gehuwd: 1. Jan Pieter van Loon, 27 j. en Johanna Wilhelmina Maatje Kloet, 23 j. (Renkum-Middenschoü- wen); Jan Leendert Hendrikse, 20 j. en Joppa Janse, 18 j. (Kerkwerve- Burgh); Adriaan Padmos, 26 j. en Adi'iana Fi'ancina Prince, 24 j. (Re- nesse-Haamstede); 15. Leendei't Adrianus Bei-evoets, 22 j. en Livéra Lioba Caesarina Natte, 22 j. (Zierik- zee-Noordwelle); Johannes Francis- cus van Uden, 21' j. en Jenny Lenny de Meij, 20 j. (Zierikzee-Burgh); 29. Mai'inus van der Weele, 22 j. en Ma rianne Krijger, 20 j. (Elkerzoe- Burgh); Simon Leendert de Feiter, 20 j. en Alida WilhelmiAa van dei- Wekken, 19 j. (Burgh-Haamstede); Bernardus Johannes van Schie, 23 j. en Jacoba Krina van Driel, 26 j. (Rotterdam-Haamstede). Synthetische gen MADISON, 3-6. Geleerden van de universiteit van Wisconsin zijn er als eersten in geslaagd een volledig synthetisch gen - drager van erfelijke eigen schappen - te vervaardigen. Deze wetenschappelijke door braak is tot stand gebracht onder leiding van dr. H. Go- bind Khorana, die in 1968 met twee anderen de Nobelprijs voor medicijnen kreeg. Op een studiebijeenkomst aan de uni versiteit van Wisconsin ver klaarde dr. Khorana, dat. het maken van een gen de weg opent voor beïnvloeding van de biologische structuur van levende organismen. Het was nog „heel ver weg", maar dit zou uiteindelijk de mogelijk heid kunnen scheppen van ge nezing van kanker, suikerziek te en erfelijke ziekten. In dc verre toekomst zou men mis schien ook tot genetische orde ning overgaan - „het ontwer pen i>an mensen naar patro nen, atleten bijv. of intellec tuelen", aldus dr. Khorana. Hij vreesde dal de ontdekking in de sensaticsfeer zou ivorden gelrokken, maar gaf toe dat zij voor hel wetenschappelijk onderzoek uitgestrekte nieuwe terreinen openlegde. BLOKKER. - De veertienjarige Reinder Groen uit Hem (gem. Ven huizen) weid woensdagmorgen op de weg Enkhuizen-Blokkei', toen hij met zijn fiets een kruising overstak, ge grepen door een pei'sonenauto. Gaat u ook op vakantie, kijk dan uit wat u eet Gok deze zomer gaan de meeste mensen weer op vakantie en hoog tepunten van het uit zijn voi'men vaak de maaltijden. Maar omdat daarbij soms niet gehoeg aandacht aan de hygiëne geschonken woi'dt. Hebben veel mensen vooral in de vakantie en weekeinden test van zo- merdiari'ee. Dit geldt in neg sterkere mate voor het zuiden waar door de warmte het eten veel vlugger bedexll. Besmet tingsbronnen zijn vlees, melk, vis, ei, rauwe groenten en watei*. Bederf dcor de salmcnellabclerieën kan dus öcor de salmonellabacterieën, kan. Voedselvergiftiging kan voorkomen werden door hygiëne; dus zo vaak mogelijk handen was sen, koeling, waardoor de bactei'ie zich niet kan voortplanten en uiter ste verhitting, want de bacteriën vei'dragen geen temperaturen boven 80c C. Afwassen kunt u het beste in heet sop en groente en fruit moeten ge wassen worden in zuiver watei', als u het niet vertrouwd kook het wa ter dan minstens 10 minuten. Rest jes mag u niet bewaren, thee- en handdoeken na gebruik wassen en liefst in de zon ophangen. Als u twij felt aan de kwaliteit van het drink water drink dan minei'aal watei'. Eten moet snel aan de kook ge bracht woi'den en minstens een kwartier doorkoken. Eet geen half- rauw of rauw vlees. Als u deze raadgevingen opge steld voor het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag op volgt, krijgt u deze vakantie mis schien geen diai'ree. Zou dat niet ge weldig zijn? Goed eten is verantwoord eten Het Vooi'lichtingsbureau voor de Voeding uit Den Haag heeft een aantal brochui'es laten hei-drukken en een niéuwe aan de reeks toege voegd. „Goed snoep voor feestjes en par tijtjes", de nieuwe uitgave geeft ideeën voor goed snoep, wat bete kent geen zoet snoep. Want dat sui ker slecht is voor het gebit weet langzamei'hand iedereen. Piodukten die voor een verantwooi'd hapje in aanmei'king komen zijn: kaas, groen ten, vei'se vi'uchten, aardappelen, vlees en vis. In de brochure „Er zijn soepen en soepen", staan aardige ideetjes voor het aankleden van kant en klaar soepen en het maken van een eigen soep. Vooial dc vissoep met garna len leek me erg lekkei'. In „Lekkei'hijen voor huiselijke feestjes" worden leuke en niet al te bewerkelijke recepten gegeven voor o.a. kaaskoekjes, zebra's en allerlei taarten. Ook de hartige hapjes zijn niet vergeten. Een heel leuke en op de tegen woordige kokersbelcngstelling voor tuinkruiden afgestemde uitgave, is de herdruk „Tuinkruiden". Daarin een compleet overzicht van de tuin kruiden met kweekwijze. gebruik van de plantjes en de gerechten waarin ze verwerkt kunnen worden. Verder bevat hot boekje een ï-ceks originele recepten, of al u al eens biefstuk niet rozemarijn, kervelmocs of gesmoord witlof met koriander? Als dat niet zo is, kunt u het krui denboekje en dc andere bi'ochui'es bestellen bij het Vooi'lichtingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenbui'ch 44, Den Haag. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3