lekker lui Treffer if WINST KABOUTERS EN C.P.N., VERLIES BOERENPARTIJ Galadiner in koninklijk paleis Amsterdam ter ere president Ivoorkust Dé V.N.G. en de huursubsidie De kredieten aan V.M.F. Vaststelling huurwaarde voor de heffing van de loonbelasting Gromyko over het Midden-Oosten Het Staelduynse hos Vogels sterven in Zeeuws-VIaanderen Groot olieveld voor Noorse kust ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag juni 1970 126ste jaargang Nr. 20112 WAARIN OPGENOME». DE ZIERIKZEESCHE COURANT <lDAKME EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbui 1, tel. (01110) 2255, .4 18 00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8.| de Vaale. lel (01110) 2938. Uitgave: NV Drukkerij h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagl onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B T W In dit nummer: De verkiezingen in (Ie regio De gemeenteraadsverkiezingen Concentraties geen succes DEN HAAG, 3-6. Hoewel er toch nog wel interessan- Ie „dingen" zijn gebeurd hij de woensdag - onder fraai zomerse omstandigheden - gehouden raadsverkiezin gen, valt in grove lijnen gemakkelijk een vergelijking te trekken met de recente Statenverkiezingen. Terw(jl enerzijds de linkse tendering in het politieke denken, zoals dit door de verkiezingen manifest werd, doorzette, zien we toch een verlies van de P.v.d.A., steeds meer aangeslagen door de versplintering en ook - nogal merkwaardig - een verlies van 1)'6G, die het mceilyker zal krygen het aureool van de party van vernieuwing, vast te houden. Wel duidelijke winst boekte de C.P.N. Catastrophaal is het verlies van de Boerenpartij, die van het politieke toneel werd weggevaagd. De oorza ken vallen niet ver te zoeken. On enigheid in eigen kring en als ge volg daarvan afsplitsingen en het feit dat een' minimum aan intelli gentie tenslotte vereist is om op den duur met vrucht politiek te kunnen bedrijven. Een nieuwigheid in de politiek - de Kabouters - hebben het meest furore gemaakt in de grote steden. In Am sterdam zullen ze zelfs met vyf ze tels vertegenwoordigd zyn. Hun optreden wordt het „speelse element" in de politiek genoemd, maar het is natuurlijk de vraag - vrijwel alle commentatoren zijn het hierover eens - of men vier jaar lang speels kan blijven en toch nog nut tige dingen kan doen. Zonder opkomstplicht Opmerkelijk is verder het bezet ten van enkele zetels hier en daar door de bejaardenpartijen, een echt tijdsverschijnsel, dat een smal. op één doel gericht plan, enig succes kan hebben. Tenslotte zijn er veel bejaarden in Nederland. Het is intussen de vraag of Ne derland er verstandig aan heeft ge daan de opkomstplicht af te schaf fen. Plicht; verplicht zijn. ligt dit volk niet erg, maar vrijheid lijdt ge makkelijk tot slapheid en daarom zijn er weer miljoenen stemmen ver loren gegaan, omdat vele potentiële kiezers thuis bleven. Hierbij dient aangetekend, dat het verschijnsel van thuisblijven in de grote steden groter was dan ten plattelande. slopen AMSTERDAM, 3-6. De president van Ivoorkust en mevrouw Hou- phouet-Bcigny hebben in de krijgs- iaadzaal van het Koninklyk paleis op de Dam aangezeten aan een ga ladiner, dat te hunner ere door ko ningin Juliana en nrins Bernhard was aangeboden. In haar welkomstwoord zei de vorstin, dat de verstandhouding tus sen Nederland en Ivoorkust door hel bezcek van de gasten zeker zal wor den verdiept. Zij wees er op dat de huidige en komende generaties staan voor gigantische vraagstukken, die zich in de gehele wereld voordoen en in feite van elkaar afhankelijk zijn en niet te scheiden. „Daarom mesten wij elkaar leren begrijpen, helpen en bijstaan in onze gemeen schappelijke strijd voor de verove ring van een leefbare toekomst, een toekomst die het menselijk bestaan zal garanderen", aldus de koningin. Samenwerking geen succes Een geweldig succes zijn de sa menwerkingsverbanden ook in de praktijk van deze verkiezingen niet gebleken. Het rechts-christelijke blok boekte geen grote winst, maar kon zich wel handhaven, in verge lijking met de Statenverkiezingen. Eenzelfde verschijnsel' bij de voor- uitstrevenden in samenwerkingsver band. De P.P.R. heeft het allemaal niet duidelijk kunnen maken en DS '70 ging wel veelbelovend .op pad, maar kwam tot niets. In concreto heeft het allemaal alleen maar ver lies opgeleverd voor de P.v.d;A„ ^en langzamerhand veel geplaagde partij, wier image in de loop der jaren duidelijk heeft ingeboet. Sterk uit de bus kwam de V.V.D.. vooral als. men de getotaliseerde uit slagen van de raadsverkiezingen 1966 als vergelijkingsmateriaal gebruikt. Heel merkwaardig is gisteren ge weest de slechte opkomst van de kie zers in de grote steden. Men maakt daar de grootste politieke drukte, maar als het op stemmen aankomt (in Den Haag bv. bleef 45 pet. thuis) geven velen niet thuis. Aan de verkiezingen zijn weer duizenden mensen te pas gekomen woensdag. Met name het A.N.P. en de t.v. hebben zich beijverd vele ..kopstukken" commentaren af te tappen, die wel nuances vertoonden, maar winst toch niet in verlies - wie zou dat .willen - en verlies niet in winst - wie zou dat niet willen - kenden omzetten. Algemene teneur van de comment tttrórt 'is* dht vooV dèKameiVèrkie- 2iri£en in 1971 geen al té s'ensatio- n'elé'vërhnderin'geh 1 vvörde/i Vèr- U'acht! >X'ié wéét: „een'bal is ri'óg' al tijd rond", zegt men in sportkringen. DEN HAAG, 3-6. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (V.N. G.) is verheugd, dat de reeds in de rijksbegroting 1970 in het vooruit zicht gestelde regeling voor aanvul lende individuele huursubsidie op 1 juli a.s. in werking zal treden. Een woordvoerder van de V.N.G. ver klaarde woensdagochtend, dat de vereniging nauw betrokken is ge weest bij het vooroverleg over de regeling. Op tal van onderdelen is aan haar wensen tegemoet gekomen. Vooral de administratieve afwikke ling van de subsidie kon daardoor veel eenvoudiger worden dan aan vankelijk het plan was. DEN IIAAG, 3-6. De regering ziet in de aan de Verenigde Machine fa- bi ieken gebeden kredietgarantie van 30 miljoen gulden een duidelijke pi laar voor de herstructurering v. n het Concern. Minister mr. R. J. Nelissen van Economische Zaken vertolkte dit kabinetsstandpunt dinsdagavond in de Tweede Kamer tijdens het de bat over de moeilijkheden bij Werk spoor. De steunverlening zal worden toe gespitst op 2 projecten: de vervaar- diging van scheepsmotoren en kunslstofmachines. V.M.F. moet daervccr in de jaren 1971 en 1972 ïcrd 60 miljoen gulden investeren. Van deze investering wordt een goe de rentabiliteit verwacht. De rege- rirg heelt gemeend tot een bedrag var 30 miljoen gulden krediet ga- ïantie te mceten \erstrekken. Het zal, zo meende de bewin^?- rran, voor de V.M.F. niet eenvoudig zijn de ontbLekendc 30 miljoen aan le trekken. „Maar het moet kunnen. Ik denk b.v. aan de bankiers". WENEN. Prins Bernhard en prinses Beatrix werden bij hun aankomst in Wenen begroet door burgemeester Bruno Marek (links). Prins Bernhard zal in Marchegg het natuurreservaat Marchauen openen, in zijn funktie als president van het Wereldnatuurfonds. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 3-6. In verband met de huurverhoging per 1 juli 1970 kan voor de heffing van de loonbelasting (tv en premie A.O.W./A.W. de gelds waarde 'van het gebruik van wonin gen met ingang van de zelfde datum worden bepaald volgens de onder staande normen. „Vrije sector"-wo- ningen: 180 pet van de huurwaarde, die geldt voor de heffing van de per- PARIJS, 3-6. De Russische minis ter van buitenlandse zaken Andrej Gromyko, heeft woensdag in Parijs terugtrekking van alle Israëlische strijdkrachten uit de bezette Ai'abi- sche gebieden een hoofd voorwaarde genoemd voor een vredesregeling in het midden-oosten, die het bestaan en de onafhankelijkheid van alle soevereine staten, met inbegrip' van Israël, waarborgt. Tijdens een ontvangst in de Rus sische ambassade te Parijs, legde Gromyko er voorts de nadruk op, dat de Sowjet-Unie een vreedzame rege ling in hét midden-oosten wenst. Jongen gedood door oorlogstuig GFLBRGP. 4-6. Woensdagmiddag is de elfjarige Martien Meulendijk uit Geldrop levensgevaarlijk ge- word, toen hij bezig was een stuk munitie uit de Tweede Wereldoor log te demonteren. Enkele minuten ra de ontploffing overleed de jon gen. MAASSLUIS, 3-6. De werkgroep „Staelduyn" deelt mee dat de parti culier secretaris van prins Claus aan de werkgroep „Staelduyn" heeft ge schreven dat er naar het oordeel van prirs Claus langs juridisch-bestuur- lijke wijze geen kans meer bestaal voer een oplossing zoals de werk- gicsp die ziet. De mogelijkheid die in theorie nog wel openstaat voor de oveiheid, is het vinden van een ge schikt alternatief terrein en te tiachten hiermee overeenstemming te vinden met de Rotterdamse Golf club en andere betrokken instanties. Man drenkt erwten in vergif ZIERIKZEE, 4-f>. De kleuters genoten gisteren (woensdag) op de Zierikzeese Paardenmarkt van hun dagje vrij volop van het fraaie weer en niet minder van de kinder-draaimolen op hel Havenplein. De draaimolen met z'n jeug dige bemanning in de el-gekleurde „voertuigen" bood een feestelijke aan- bWc. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, In Zeeuws-Vlaan deren is een ernstige vogelsterfte gc- ccnstaleeid. Op een met tarwe be groeid bouwland vonden ambtenaren van de rijkspolitic uit Tcrncuzen en een jachtopziener uit Biervliet grote aantallen vogels, waaronder patry- zen, Icite'-, post- en houtduiven, veldleeuweriken, graspiepers, kie vieten en wilde eenden en bovendien een voor Nederland zeldzaam ge worden roofvogelsoort, namclyk de kit kendief. Vei moed wordt dat hier sprake is ven opzettelijke vergiftiging door een in de landbouw verboden be st i ijdingsprodukt. Volgens de gemeentepolitie in Ter- neuzen. die het onderzoek in han den heeft, is de dader thans bekend. Het is D. H landbouwer. 84 jaar, uit Tcineuzen, Westenrijkpolder. De heer H. zou maandag erwten neeigestrooid hebben, die hij een dag had geweekt in een zwaar ver- giftigingsmiddel. waarschijnlijk pa- rathion. Het onderzoek wordt dooi de politie voortgezet. sonele belasting 1969/1970. Premiewoningengereedgekomen in 1963 of eerder; percentages van de huurwaarde, personele belasting 1969/1970. 140. 1964:150. 1965 160, 1966 en 1967 165, 1968/170, 1969 en 1970/180. Oudbouwwonin'gen (woningen ge reedgekomen vóór 5 mei 1545): in de regel 140 procent van de huurwaar de personele belasting 1969/1970. Voor de volgende categorieën van oudbouwwoningen gelden echter af wijkende percentages: voor wonin gen waarvan de huurwaarde op 31 december 1965 - afhankelijk van de gemeenteklasse - minder bedroeg dan f 900, f 840 of f 720 per jaar: 115 procent indien de woning vóór 1 januari 1921 is gereedgekomen; 135 procent indien de woning na die da tum is gereedgekomen. Voor woningen waarvan de huur waarde op 31 december 1965 - af hankelijk van de gemeenteklasse - méér bedroeg dan f 1600, f 1500 of f 1320 per jaar: 155 procent indien de woning na 1 januari 1921 is ge reedgekomen. Zwitsers referendum over gastarbeiders BERN. 3-6. Zondag zullen de man nelijke Zwitsers in een referendum besluiten over het al dan niet ne men van drastische maatregelen te gen het snel stijgende aantal gast arbeiders in hun land. De stemming gaat over een voorstel van James Schwarzenbach, partijloos vertegen woordiger van het kanton Zürich in de Nationale Raad. die een „buiten landse overheersing" van 'Zwitser land vreest. Het parlement, de vakbonden, de kerken, de politieke partijen en an dere toonaangevende landelijke or ganisaties hébben vrijwel eenstem mig verwerping van het voorstel aanbevolen. Niettemin schijnt in brede kringen van de bevolking sym pathie voor Schwarzenbach's voor stel te bestaan. De volksstemming van aanstaande zondag heeft meer emoties teweeg gebracht dan Zwit serland in jaren heeft meegemaakt. MILAAN. 3-6. De Italiaanse olie maatschappij Agip in Milaan heeft bekendgemaakt, dat het Internatio nale Consortium waartoe de maat schappij behoort en dat verder be staat uit dc Amerikaanse Phillips Pctrofina (België) en Pctronord (Frankryk) in het Noorse deel van de Noordzee een groot olieveld heeft gevonden. Uit de resultaten van proeven die in de afgelopen twee weken zijn ge nomen blijkt dal de tweede put. Eko- fisk 2, in hel gebied 1.500 ton ruwe olie per dag kan leveren, een pro- duktie die vergelijkbaar is met die van de rijkste velden in het Midden- Oosten, zo zegt Agip. Dc olie is van uitstekende kwaliteit. Er zit zeer weinig zwavel in. Het veld ligt 300 kilometer ten westen van de Noorse kust en 320 kilometer ten oosten van Schotland. Deze zomer zullen nog meer putten worden geboord. Menig vrouwenhart is als de telefoon: hel is> vaak in ge sprek, soms met de verkeerde verbondexx en zo nu en dan zit er een derde op de lijn. Verwachting tot vrijdagavond: Oostelijke wind Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krachtige ooste lijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 6 of meer. Minimum temperaturen: omstreeks normaal. Maximum temperaturen: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54 Maan op 4.41, onder 23.00 Nieuwe maan: 4 juni (3.21). 11 oor. w ATERSTA N DEN ZIERIKZEE: 5 juni 4.04 v.m. 16.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 juni 4.22 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 6 juni. HET WI I KOYKK/ICin DE BILT. 4-6. Het K.N.M.I meldt: Een hogedrukgebied. dat dl en kele dagen regelmatig in noordoos telijke lichting trok. was donder dagochtend ten noorden van Oslo aangekomen. Aan de zuidflank van dit systeem wordt droge lucht aan gevoeld. waaiin dé temperaturen op de meeste .plaatsen tot boven 20 gra den kernen. In de nacht trok over het ncorden van het land een laag hangend wolkenveld naar het wes- len. Kort na zonsopgang scheen overal de zon. Het'gebied met hoge barometerstanden verplaatst zich vei der in de richting van Finland. Ten noorden van Odessa lag don derdagochtend een depressie, die langzaam naar Hongarije koerst. Een warmtefront hiervan veroor zaakt bewolking en buiige regen. In i-7e omgeving verandert er ech ter in het komende etmaal weinig, afgezien van een toename van de oostelijke wind.. SAIGCN. In Phan Rang. hoofd stad van de Zuidvietnamese pro vincie Nirh Thcean, heeft een 24- jarige Boeddhistische non zich don- dei dag door zelfverbranding om het leven gebracht. Zij liet een blief achter waaiin stond dat haar daad bedeeld is om hen. die voor het her stel van de vrede in Vietnam, te heipen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1