DOELEMAN DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEEN KREDIETGARANTIE VOOR HET V.M.F.-CONCERN No. 1 van lijst 4 Raketaanval op stad in noord-Israël Russen lanceren bemand ruimteschip Woensdag: Stoelendans om de raadszetels Vele verzekeringsmaatschappijen zullen moeten verdwijnen Ernstige droogte in Brazilië Overtollige boter wordt duur betaald WILT II f 500- VERDIENEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juni 1070 126ste jaargang Nr. 20111 WAARIN OPGENOMEL 1797 - 1889 «ÊDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lanneweklcen 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. dij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: NV. Drukkerij h lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bi) vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. In dit nummer: Aanleg Zuidweg c};fitanrschoon Wel medewerking voor werk in Amsterdam en Hengelo, maar Regering wenst een aangepast herstructureringsplan DEN HAAG, 1-6. De regering is bereid mee te werken aan het schep pen van de mogelijkheden tot hel bijeenbrengen van dc helft van de fi nanciële middelen ad. f 60 miljoen die nodig zijn om de toekomstige rentabiliteit en werkgelegenheid in het V.M.F.-concern te verzekeren. Deze f 60 miljoen zijn nodig voor de seriematige produktie van t.m. 410 dieselmotoren in Amsterdam en de opzet van een seriematige pro duktie van kunststofmachines in Hengelo. Aldus minister Nelissen in een no ta aan de Kamer. In deze nota staat verder dat de regering niet ingaat op het verzoek om toekenning van een algemeen krcdictgarantie ter ver sterking van de liquiditeit van het V.M.F.-concern. een geboren Zierikzeeënaar Da's de man, die weet wat in Zierikzee kan In de mede door de minister van sociale zaken ondertekende brief schrijft de regering dat zij niet kan voldoen aan het verzoek van de V.M.F. om de bestelling van plus mi nus 70 rijtuigbakken per jaar gedu rende vijf jaar garanderen. Uit ver richte onderzoeken is gebleken, dat ook bij een gewijzigde opzet geen perspectieven op een rendabel ma ken van deze activiteiten aanwezig moeten worden geacht. Reële pers pectieven voor internationale samen werking lijken evenmin aanwezig, gezien de internationaal bestaande overcapaciteit in deze sector. De ministers merken op dat de Neder landse Spoorwegen overwegende be zwaren naar voren hebben gebracht tegen een ordergarantie. Een derge lijke garantie zou bovendien in strijd zijn met de bepalingen van de Euro pese verdragen. Een overname dooi de Nederlandse Spoorwegen van een deel van de activiteiten van de afde ling rollend materieel, nog daargela ten de eigen problematiek van de Nederlandse Spoorwegen, zou slechts hebben geleid tot verschuiving van de moeilijkheden, aldus de brief. Bij het innemen van dit standpunt is de regering zich bewust dat dit aanwijzing kan zijn voor de leiding van het V.M.F.-concern voor het ne men van besluiten die vérstrekkende gevolgen kunnen hebben voor de be trokken werknemers. In de brief wordt opgemerkt dat de thans lopen de bestelling van de Nederlandse Spoorwegen van 80 bakken eerst in de periode oktober 1970 tot oktober 1971 dient te worden afgeleverd. Bo vendien herinnert de regering eraan dat de staatssecretaris van verkeer en waterstaat zich eerder in beginsel accoord heeft verklaard met een be stelling tegèn in beginsel concurre rende prijzen voor 60 rijtuigbakken. af te leveren in de periode medio 1971 medio 1972. Tijdens de maandagmiddag ge voerde besprekingen met de leiding van de V.M.F. hebben de ministers Nelissen en Rooivink duidelijk ge maakt dat de uitvoering van de door hem gedane toezeggingen afhankelijk wordt gesteld van de opstelling door de leiding van de V.M.F. van een aangepast herstructureringsplan met een daarbij behorende en sluitende finauciering9opzet. De regering meent, aldus de brief dat voor de opzet van een dergelijk herstructureringsplan de V.M.F.-lei- ding de medewerking van betrokke nen dient te verkrijgen. De regering heeft als voorwaarde gesteld het instellen van een onderzoek voor een organisatiebureau naar de beheers structuur van het concern, waarbij de V.M.F. zich dient te verplichten de daaruit voortvloeiende aanbe velingen op te volgen. Indien aan de ze voorwaarden wordt voldaan, zal over de toegezegde medewerking bij het verkrijgen van 30 miljoen gulden financieringsmiddelen nader overleg met de V.M.F.-leiding dienen plaats te vinden. Daarbij moeten voorzie ningen worden getroffen die moge lijkheid geven op een toezicht op be steding van deze middelen. Er zullen onder meer voorwaarden worden ge steld ten aanzien van eventuele divi denduitkeringen en ten aanzien van toezicht op de besteding van de be doelde middelen voor het doel waar voor zij zijn bestemd. Bijna 8 miljoen kiezers DEN HAAG, 1-6. Een slordige 7,9 miljoen Nederlanders mogen op 3 juni hun stem uitbrengen om exact 11.463 gemeenteraadsleden te kiezen Vcor die 11463 zetels zgn er 54.006 kandidaten in de 853 gemeenten waar zal worden gestemd. In een aantal gemeenten wordt niet gestemd in verband met lopende grenswijzigingen of omdat er kort geleden nieuwe gemeenteraadsleden zijn gekozen, nadat er nieuwe ge- BEISSAN/TEL AVIV, 1-6. De strijd in het Midden-Oosten heeft maandagmorgen weer een nieuwe wending gekregen met een door Arabische guerrila-strjjders uitge voerd raket-aanval op de stad Peis- san in het noorden van Israê'I. Vol gens de laatste berichten is een Is raëlisch schoolkind gedood en wer den twintig anderen gewond van wie één ernstig Ock drie volwassenen zouden ver wendingen hebben opgelopen. De ra ketten ven het type Katyoesja wer den vanaf Jordaans grondgebied af- MEXICO. - De souvenirhandel in Mexico Stad heeft geweldige vor men aangenomen. Hier een verkoper van vaantjes van maar liefst 18 lan den, die - vlakbij het Aztekenstadion - goede zaken doet met voetballief hebbers. gevuurd en kwamen in het centrum van de stad neer. Twee schoolgebou wen en enkele huizen liepen zware beschadigingen op. Onmiddellijk na de aanval kwam het antwoord van Israël. Steeds weer nieuwe formaties straaljagers stegen op om het Jordaanse gebied (en noorden van Beissan onder vuur te nemen. Ook de Israëlische artille rie kwam in actie en ooggetuigen vertelden dat zware explosies ten r.corden van Beissan onder vuur te nemen. Ook de Israëlische artillerie kwam in actie en ooggetuigen ver telden dat zware explosies op Jor daans gebied werden gehoord en dat na enige tijd grote rookkolommen opstegen die tot in een verre omtrek waren te zien. Met name in het ge bied van Irbid werd het artillerie vuur door het Jordaanse leger be antwoord. De Sojoez-9 in baan 0111 <le aarde meentegrenzen waren vast gesteld. In twee gemeenten heeft men ver kiezingen overbodig gemaakt door zogenaamde enkele kandidaatstel ling. Dat is in Rozendaal (Gld.) en Riethoven (N.B.), waar nu dus al bekend is wie daar zitting in de ge meenteraad zullen hebben. Kabouters Behalve de bekende politieke par tijen en combinaties daarvan nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 3 juni 2090 groeperingen deel die alleen ter plaatse bekend zijn. niet „echt" als politieke partij lan delijk bekend staan. Nieuw, uiter aard wel landelijk bekend zijn de lijsten van DS '70 en van de Kabou ters. DS '70 komt in 11 gemeenten uit. de kabouters in 12. Van de „erkende" politieke partij en diende de P.v.d.A. de meeste kan didatenlijsten in, namelijk 466. Daar na volgde de V.V.D. (348), C.C.P. (356), K.V.P. (278), A.R.P. (205), C.H.U (192), D'66 (178), S.G.P. (171), C.P.N. (157). Boerenpartij (118), G.P.V. (116) P.A.K. (96).. P.S.P. (66), Binding Rechts (56) en P.P.R. (40). In Katwoude is een kandidaat die 20 stemmen op zich verzamelt ver zekerd van een zetel. Een Amster damse kandidaat moet ongeveer 8.300 stemmen krijgen om zich ge kozen te zien. WASHINGTON. Meer dan 60 van de honderd leden van de Ameri-r kaanse Senaat hpbben maandag drin gend gepleit voor de verkoop van nog 25 Phantoms en 100 Skyhawks aan Israël. MOSKOU, 1-6. Na een pauze van bijna zeveneneenhalve maand zijn de Russen maandag een nieuw ruim te-experiment begonnen, en hebben zij mei een eerste nachtelijke lan cering het ruimteschip Sojoez-9 met twee kosmonauten in een baan om de aarde gebracht. De cabine wordt bestuurd door een „veteraan"-kolo- nel Adiran Nikolajev, getrouwd met 's wetelds enige ruimtevaarster tot dusver, Valentina Tcreskova. De an dere kosmonaut is de ingenieur Vi- tali Sewastjanov. Het persbureau Tass maakte be kend dat de bemanning van de So- joez-9 éen uitgebreid programma van technisch-wetenschappelijk on derzoek en experimenten wacht „in omstandigheden van een solo-vlucht om de aarde". Dit schijnt erop te wijzen dat er geen andere ruimte schepen zullen volgen, zoals oktober jl. het geval was, toen achter elkaar drie Sojoez-cabines in de ruimte werden gebracht met in totaal ze ven kosmonauten. Niettemin houdt het Westduitse instituut voor ruim teonderzoek in Bochem er rekening mee, dat heden dinsdag nog een on bemand instrumentendeel gelan ceerd wordt. Dr. Kaminski, de leider van het instituut, 2ag de vlucht als een nieuwe voorbereiding op de bouw van een ruimtestation. Het instituut ontving duidelijke, opmer kelijk krachtige radiosignalen van hét ruimteschip. Op een andere fre quentie zonden grondstations voor de bemanning symfonische en ope- ra-muziek uit. De lancering van de Sojoez-9 vond naar alle waarschijnlijkheid plaats vanaf de lanceerbasis in Baikonoer, in de steppen van Centraal Kazak stan, waar ook alle andere bemande ruimtevluchten van de Sowjet-Unie zijn begonnen. DEN HAAG, 2-6. De solvabiliteits- eisen, die straks in E.E.G.-verband zullen worden gesteld, zullen tenge volge hebben, dat „een niet onbe langrijk aantal" verzekeringsmaat schappijen in ons land of hun wejRk- zaamheden moeten staken of zullen moeten samengaan met andere, fi nancieel krachtiger ondernemingen. De voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, jhr. mr. W. M. de Braauw, heeft de Ne derlandse verzekeringswereld hierop dinsdag in de algemene vergadering RIO DE JANEIRO, 1-6. De Bra ziliaanse regering heeft haar vierde legerkorps gemobiliseerd om voedsel en medicamenten te brenben aan de duizenden hongerende boeren in de door een langdurige droogte getrof fen gebieden in het noordoosten van Brazilië. Ongeveer 200.000 mensen zijn uit het binnenland naar de kust getrok ken op zeek naar voedsel en drink water. Uit de zwaarst getroffen sta ten, Ceara en Paraiba, worden plun deringen gemeld van schepen, le vensmiddelenwinkels en goederen treinen. Dc minister van binnenlandse za ken Jose Costa Cavalcanti, heeft een reis door Europa afgebroken. Hij keerde maandag naar zijn land te rug om de hulpverlening të organi seren. Evenals bij vorige hongersnoden - die in Brazilië eens in de tien jaar plegen voor te komen - wordt de bevolking van de getroffen gebieden ook nog geplaagd door van honger en dorst dol geworden vleermuizen. ENSCHEDE. Het nieuwe landelijke visseizoen was nog meer enkele uren aan de gang toen de heer H. Matte- maker uit Enschedé zich bij de foto graaf vervoegde met een spiegel- karper van maar liefst 24 pond, die hij in hel Twentekanaal had gevan gen. Na de foto repte de fortuinlijke visser zich weer naar hel kanaal, om de vis, die vol kuit zat. weer te rug te zetten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ophouden met roken is niet moeilijk, niet opnieuw begin nen is het probleem. van deze organisatie voorbereid. Hij sprak over de invloed, die de Euro pese Gemeenschapen op het Neder landse schadeverzekeringsbedrij f zullen hebben. Deze invloed zal in hoofdzaak uitgaan van de invoering van een aantal richtlijnen van de raad van ministers, die enerzijds ten doel hebben de vrijheid van vesti gingen en de vrijheid van dienstver lening op het gebied van de schade verzekering te realiseren en ander zijds de zo uiteenlopende wetgevin gen van de vei-schillende landen te harmoniseren. BRUSSEL, 1-6. "De overtollige boter heeft de E.E.G. vorig jaar met 1,98 miljard, bijna twee miljard gulden gekost. Dit wil zeggen: rond 610 miljoen gulden meer dan in 1968. Toch daalden de boteroverschotten sterk. Er ging namelijk 50.000 ton van af. Op het ogenblik bedragen zij ongeveer 220.000 ton. Dit blijkt uit voor lopige cijfers die maandag in Brussel zijn gepubliceerd. Hoe gek het ook klinkt, hoe meer boter wordt, verkocht, des te meer de E.E.G. ervoor moet uitgeven aan subsidies voor uitvoer en voor gebruik van boter voor andere doeleinden, die nog veel meer kosten dan de opslag van de overschotten. Iets hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Koude nacht met plaatselijk nacht vorst; morgen droog en zonnig weer met weinig wind en iets hogere tem peraturen dan vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 9 of meer. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaluren: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog' etmaal: 90 procent. 3 juni. Zon op 4.25. onder 20.52. Maan op 3.17, onder 21.03. 4 juni. Zon op 4.24. onder 20.53. Maan op 3.52, onder 22.09. Nieuwe maan: 4 juni (3.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 juni '2.29 v.m. 4 juni 3.19 v.m. 15.00 n.m. 15.45 n.m. BROUWERSHAVEN: 2.16 v.m. 3.01 v.m. 3 juni 4 juni 14.42 n.m. 15.26 n.m.' die in grote zwermen de mensen aanvallen en duizenden slangen die de dorpen en steden binnendringen. Of meer? ~9- Zie pagina 8 -9- Honderden guldens voordeel Springtij: 6 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-6. Het K.N.M.I. deelt medé: Een gebied van hoge lucht druk waarvan het centrum dinsdag ochtend bij zuidwest Engeland lag. bepaalt in een groot deel van Euro pa het weer. Over de Oostzee trekt een in betekenis afnemend lagedruk gebied naar het zuidoosten. Een hier bij behorend front drong in de och tend de Balkan met wat regen bin nen. Over noord-Frankrijk liep dit front als warmtefront naar een sto ring bij Schotland die naar het noordoosten koerste. Boven Enge land en Schotland kwam plaatselijk lichte regen of motregen voor, maai de activiteit van het front nam ge leidelijk af. Midden op de oceaan dringt een tweetal depressies naar het oosten op, hetgeen tot gevolg heeft dat de kern van het gebied met hoge barometerstanden over zuid- Engeland#naar onze omgeving trekt. Dit betekent weinig wind en hogere temperaturen overdag, maar in de nacht kan het kwik, evenals in de afgelopen nacht plaatsgiijk aan de grond tot iets onder het nulpunt dalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1