UITSTRALING ROTTERDAMSE MEDISCHE FACULTEIT OP DE REGIO IN BREDER VERBAND Alitalia-toestel gedwongen naar Cairo Bevestiging en intrede ds. H. van den Heuvel te Nieuwerkerk Z1ER1KZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 1 juni 1970 Nr. 20U0 Ace «•nl op hart- en lonKi'lnrursne (Van onze redakteur) ROTTER DAM, 29-5. De uitstraling vail tie zevende medische Tak uitrit, met het Dijkzigt-ziekenhuis als ukatlemisch ziekenhuis, naar de regio, inclusief Zee land (Sehouwen-Duivelapd) is reeds belangrijk, maar zal in de toekomst steeds duidelijker en groter vormen aannemen. Dit tot heil van de patiënt, met name wat betreft de hart- en long- chirurgie, omdat het instrumentarium, dat overtuigend het büvoegel\jk naam woord „elektronisch" vordert qua omvang en complexe technische samen stelling uniek is, niet alleen in Nederland, maar stellig ook in West-Europa. Tijdens een persconferentie en rondgeleiding door het ziekenhuis en het dominante hoogbouw-gedeelte van de fakulteit, hebben de hartchirurgen prof. dr. J. Nauta en prof. dr. P. G. llugenholtz, hier vrijdag voor een groot aantal persvertegenwoordigers over verteld, zij het dat liet mcdisch-technisch jargon uiteraard wat moeilijk was om te verteren, e.q. te vertalen in populaire krantentaal. Akademisch ziekenhuis Toen men in de Maasstad in 1965 met de medische fakulteit van start ging, is het Dijkzigtziekenhuis wel als voorhanden zijnde pré aange merkt, maar het is fout te denken dat „zomaar een ziekenhuis", ook al is het nieuw en. modern, ook een akademisch ziekenhuis zou kunnen zijn. Het eiste belangrijke nieuwe, typische voorzieningen en dito uit breidingen en dat moest nog allemaal uitzonderlijk snel gebeuren ook, want in september 1966- kwamen de eerste honderd studenten al. In dat jaar trouwens kwam men reeds tot het hoogste punt van de hoogbouw, hoger zelfs dan de Euromast, waar op men toen snel nog een stuk heeft gezet, om er boven uit te komen, grapt men in Rotterdam. In het akademisch ziekenhuis moest ruimte geschapen worden voor een wetenschappelijke en niet- wetenschappelijkc staf en in Djjkzigt II, creeërde men het hart- en long centrum. Vooral wil men alles doen tegen „killer I" het hartinfarkt, zoals de dekaan van de medische fakulteit en lid van het D.B. prof. D. C. den Haan het uitdrukte. Wetenschappelijke staf Bouwen en sjouwen zijn daarom de slagwoorden geworden voor de Medische Fakulteit te Rotterdam, dat in de „hoogbouw" zijn laboratoria en collegezalen vindt. Alles moest tegelijk en moeilijk punt was het aantrekken van de we tenschappelijke staf, waarin men - mede door recrutering uit het bui ten land - uitnemend is geslaagd. Het zijn doorgaans jonge, ambitieuze ge leerden, voor wie het pionierswerk in een nog niet door tradities ver zwaard milieu, uiterst aantrekkelijk is. Heel zo'n fakulteitsmachinerie op gang brengen inklusief de nouveau- té's op het punt van de opleiding, is een verschrikkelijk werk. Streefdoal bjj de opleiding vooral is de psycho-sociale facetten van het vak duidelijk te accentueren, zon der dat zulks gaat ten koste van de somatische, want Rotterdam wil geen computerartsen afleveren. Een ander punt (volledigheid zou te ver voeren) is de snelle confron tatie met de patiënt; al in het eerste studiejaar. Bijzonder dan verder de colleges huisartsgeneeskunde in het vierde jaar en junior- en senior-co- assistentschappen. Audio-visuele middelen De audio-visuele middelen zijn troef bij de opleiding. De student heeft zijn projektor, zijn geluidsbandje en zijn koptelefoon. Hij hoort zijn „prof" praten en ziet waar hij het over heeft, maar voor de rest moet hij het zelf doen, tot aan de groeps besprekingen met de docenten, die tweemaal per week plaats vinden en waarop dan het hele scala van ont moete haken en ogen op het matje van de collegezaal wordt gelegd. De hoogbouw van de medische fa kulteit - om daar even mee te be ginnen - is een soort hoofdstedelijke wolkenkrabber, een tempel van we tenschap, nog niet helemaal voltooid, maar op sommige afdelingen waar van (laboratoria en collegezalen) het al krioelt van studenten, die - als ze het allemaal goed doen - in zes jaar hun doktoraal examen kunnen doen, een dik jaar korter dan voor de nor male artsenopleiding. Het zou natuurlijk (na één mid dagje) pure hoovaardij zijn te be weren te weten hoe de resusfaktor van menselijk bloed wordt bepaald, maar we hebben het in de praktijk wel zien doen. Ook kregen we een scala van menselijke akeligheden te zien, als een woekering in de nier schors en hoe dat zit met een hart (op sterk water) dat het destijds niet n^eer zo gced deed. 't Vormde inlei ding óp 'n soort ambulant college (in 't ziekenhuis van prof. Nauta, later overgenomen door zijn collega en een Engelse „prof", waaruit te le ren viel hoe belangrijk „de goot" is. Niet-de goot om in te liggen, na een drupje te veel geestrijk vocht, maar de goot, waarin het elektronisch in strumentair is gemonteerd, dat du moment bij het bed van de patiënt (dus) kan worden gebruikt. Het brengen van de „spullen" bij het bed van de patiënt is een soor tech nisch ei van Columbus, maar zonder de simpelheid van het ei zelf uiter aard. Verder opvallends: geen ingewik kelde en storende vertogen meer bij de patiënt, maar in een groeps- spreekkamer, waarin de geleerden samenkomen om „het geval" te be spreken en gevoed worden door op een intern t.v.-scherm verschijnende gegevens, die door een computer worden geleverd. Ja genezen is te genwoordig echt meer dan een drankje laten slikken. Een arts is een technicus aan het worden en een chirurg helemaal. Financiële perikelen Intussen zou het allemaal bijna vol maakt zijn, als de M.F. niet worstel de met financiële perikelen. Er is op de vrijdag gehouden persconferentie geweldig met cijfers gegoocheld, zuLks naar aanleiding van een tikje dat destijds de Algemene Rekenka mer uitdeelde er op attenderend dat verleden jaar de kostenf 234 miljoen hoger waren dan het begrote bedrag van f 436 miljoen. De Rekenkamer is - naar mening van de bouwcura- tur de heer W. Beets - verre van volmaakt in dit cijfermatig hoge- schoolwerk. Uiteindelijk zullen de kosten ko men op f 700 miljoen komen en dan schrijft men 1980. Intussen moet men dit gigantische progressieve projekt het financieel niet te lastig maken, want een tem porisering c.q. een uitlichten van vi tale onderdelen van het ambitieus programma „betekent de doodsteek voor de Medische Fakulteit", zoals prof. Den Haan zich uitdrukte. Ge-integreerd in het projekt wordt verder het Sophia Kinderzieken huis, het oudste kinderziekenhuis van Europa, waarover de geneesheer -directeur prof. dr. H. K. A. Visser vrijdag talrijke interessante bijzon derheden vertelde, waar makend dat met name ook de kindergeneeskunde in het totaal van het medische fa- kLilteit-programma niet kan worden gemist. Dr. Mansholt over zijn herbenoeming BRUSSEL, 30-5. Dr. S. L. Mans- holt, de Nederlandse commissaris die nu opnieuw een aantal jaren in de Europese commissie in Brussel zit ting zal hebben is bijzonder ver heugd dat de Nederlandse regering besloten had hem opnieuw voor te dragen. Enkele minuten nadat hij in Brus sel het nieuws van zijn herbenoe- ming had ontvangen verklaarde hij desgevraagd tegenover het ANP er zich ook bijzonder over te verheugen dat juist deze Nederlandse regering eht heeft voorgedragen. Het getuigt van „grote politieke sportiviteit dat een regering een man van de oppo sitie, de socialist Mansholt, heeft voorgedragen voor benoeming. Dat betekent een goede mentaliteit in de politiek", aldus dr. Mansholt. Eerste aardappelen van de koude grond BROEK OP LANGENDIJK, 30-5. Aan de groenteveiling te Broek op Langend ijk zijn de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Vorig jaar was dit op 5 juni. Een hoeveelheid van. 195 kg. Eerstelin gen, nl. 135 kg. grote, die f 1,40 per kg. opbrachten en 60 kg. kleine, voor f 1,20 per kg. Aanvoerder tuinder was de heer Abr. Balder en koper D. Keizer, bei den uit Broek op Langendijk. Haamstede heelt jongste zweef\ liegbew ijskouder Drelcen en bouwen voor hel Muaastedelijk projekt. President Nixon naar Salt-conferentie WENEN, 30-5. In kringen van de Salt-conferentie in Wenen gaan ge ruchten dat president Nixon wel licht de slotfase van de Amerikaans- Russische besprekingen over de be perking van, de strategische bewa pening zal bijwonen tijdens een be zoek aan Europa, eind juni-begin juli. Van Amerikaanse zijde zegt men, niets van een dergelijk plan te weten. Het Witte Huis ontkende eerder al dat Nixon van plan was Scandinavië en Spanje te bezoekên, zoals de „Washington Post" had ge meld. SPORT KORFBAL NOAD—DOSKO 8-2 In de 2e klasse van de Schouwen- Duivelandse korfbalcompetitite speel-' de NOAD I een competitiewedstrijd tegen haar oude rivaal DOSKO I uit Noordwelle. Uit de cijfers blijkt dui delijk, dat NOAD nogal wat meer in haar mars had dan de rood-zwar- ten. Reeds na 7 minuten spelen gaf mevrouw Danie Verburg-Ganzeman de blauw-witten de leiding (1-0) en nauwelijks drie minuten later liet Toon Schouwenaar de bal voor de tweede maal in de DOSKO-korf ver dwijnen (2-0). NOAD was pverwe- gend sterker en vooral veel gevaar lijker bij de korf. Mevrouw Sisca Kommer-Maijs maakte er na een kwartier spelen 3-0 van en NOAD bleef het initiatief behouden. Drie minuten later zorgde Wim Hooger- hüis reeds voor 4-0 en DOSKO kon hier eigenlij'k maar weinig tegenin brengen. Na een half uur spelen slaagde Ko de Jonge er in om de voorsprong op te voeren tot 5-0 en pas kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft kon DOSKO door Gilles Plandsoen aan een tegenpunt komen (5-1). Door mevrouw v. d. Klooster-de Vrieze kwam DOSKO opnieuw terug (5-2) en Toon Schou wenaar zorgde voor een 5-2 rust stand. In deze eerste helft hadden beide ploegen elk een strafworp ge mist. Ook in de tweede helft slaag den de gasten er niet in om het NO AD erg lastig te maken. Na 20 mi nuten spelen maakte de van WIK naar NOAD overgekomen Cor Kloet er 7-2 van. Dezelfde speler bepaalde tenslotte de eindstand op 8-2. De ,,KORT"-l>eker Uit het bericht over de gemeente lijke sportbekers, welke ten stad- huizë door burgemeester D. W. Kas telein van Zierikzee werden uitge reikt, kon door het wegvallen van een regel tekst niet worden gelezen, dat de beker voor de clubs (de zg. Kort-beker) voor de korfbalvereni ging „All Ready" in ontvangst werd genomen door voorzitter K. T. Post- ma. De verminking van het bewuste bericht is hiermee dan weer recht gezet. DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht vanaf Corbeil (Fr.) af stand 355 km aantal duiven 161, gelost cm 6.30 uur aankomst 1ste duif om 11.44 uur laatste prijswin nende duif om 12.37 uur. De uitslag luidt als volgt: F. M. Dalebout 1, 3, 9, 15, 21, 32, 33 38; J. J. de Jonge 2, 20, 27. 34, 39; C. Zandijk 4, 7, 19; B. de Ruiter 5, 8, 14, 40. P. Dooge 6; A. de Ruiter 10, 25, 30; P. Stekptee 11; H. v. Noorden 12, 13, 16. 18, 23, 36, 37; J. Quist 17, 22 26; A. de Koning 24, 29;.L. de Bruine 28; Abr. IJzelenberg 31; J. Folmer 35. „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht op 23 mei '70 vanaf Rouen; afstand 326 km. G. Flikweert 1, 9, Tl, 12; A. de Wilde 2; J. M. Kloet 3; A. J. Flikweert 4, 7, 10; Com. Wesdorp 5; Joh. Flik weert 6, 8. Voetbal K.N.V.B. Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Toren Boys il-V.A.B. 2-1, Kon. Zeelandia-Smit Bolnes 2-1. Heden (maandag)avond wordt ge speeld: Vclocitas-Rijkswaterstaat (19 uur tc Scrooskcrkc). DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is dé 35-jarige Amsterdammer H. M. Momber met zijn auto in het water van de Suezhaven in Amsterdam ge reden. De auto zonk onmiddellijk en de bestuurder verloor het leven. Zijn stoffelijk overschot is later op de dag door een kikvorsman van de Amsterdamse brandweer boven wa ter gehaald. TERNEUZEN. Zaterdagmiddag is de 61-jarige fabrieksarbeider J. Ber- naerd uit Graauw (Zeeuws-Vlaan- deren) op de provinciale weg bij Hulst met zijn bromfiets gevallen en later aan de gevolgen van de opge lopen verwondingen in het Sint Li- duinaziekenhuis in Hulst overleden. HEERHUGOWAARD. De 3-jarige Willy Bul uit Heerhugowaard is za terdagavond in een sloot vlak bij de ouderlijke woning verdronken. DEN HAAG. In de nacht van za terdag op zondag is een personenau to tegen een woonhuis m Scheemda gebotst. De bestuurder, de 38-jarige uit Scheemda afkomstige kabelleg ger A. van der Gans, liep vermoe delijk een schedelbasisfractuur op en overleed op weg naar het ziekenhuis. LOCHEM. De 78-jarige W. van Hattum uit Lochum is in het zieken huis te Lochem overleden aan de ge volgen van een ongeval dat hem donderdag j.l. was overkomen. De heer Van Hattum stak met zijn fiets op de rijksweg Lochem-Zutphen de rijbaan over en werd aangereden door een tegemoet komende perso nenauto. STADSKANAAL. In Stadskanaal kwam de 4-jarige Joyce Gorter om het leven. Het meisje stak plotseling de weg voor het ouderlijk huis over en werd gegrepen door een perso nenauto. Zwaar gewond werd het slachtoffertje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het korte tijd later overleed. SCHIEDAM. De 86-jarige voet ganger J. Holswilder werd in zijn woonplaats Schiedam door een 21- jarige bromfietser aangereden. Hij overleed in de nacht van zaterdag op zondag in het ziekenhuis. UTRECHT. De 9-jarige Ronald varv Leur uit Utrecht stak zondag ochtend onverhoeds de provinciale weg 19 in 's Graveland over. Hij werd gegrepen door een personen auto'en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. HAAMSTEDE, 30-5. Han de Glop- per, lid van de vliegclub Haamstede is Neerlands jongste zwecfvliegbe- wyshouder geworden. Zaterdag werd deze enthousiaste zweefvlieger 16 jaar, deed op die dag zijn examen voor het zweef vliegbe wijs en slaagde. Grote vreugde in het Haamsteedse vliegkamp, want daar mede is Han de jongste zweefvlieg- bewijshouder van ons land gewor den. Vorige week stonden in diverse kranten berichten over een eveneens 16-jarige jongeman die dit examen had gedaan, doch Han was vrijdag nog 15 jaar. Hij is leerling van de Technische school in Zierikzee en als het weer maar even meewerkt zit hij op het vliegveld. Volgens zijn in structeur heeft hij veel talent en zal hij het ver schoppen in de zweef- vliegsport. ROME, 30-5. Een gewapende man heeft zaterdag een DC-9 van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia gedwongen naar het Midden oosten te vliegen. Het landde zater dagavond op het vliegveld van Cairo De DC-9 was 's middags uit Genua vertrokken met bestemming Rome. Aan boord bevonden zich 31 pasa- giers en vier leden van de beman ning. Toen het toestel in de lucht was bedreigde de man de gezagvoer der met een vuurwapen en gelaste hem naar Napels te vliegen om daar brandstof te tanken. Op het vlieg- Vietcong-tegenstand in Cambodja neemt toe SAIGON - BANGKOK - PHNOM PENH, 30-5. Het verzet van de Viet- cong en de Noordvietnamezen tegen de aanvallende Zuidvietnamese en Amerikaanse troepen in sommige Cambodjaanse grensgebieden is toe genomen, zo bleek uit Amerikaanse en Zuidvietnamese bekendmakingen. De gezamenlijke geallieerde een heden stuitten in de Vishaak van Cambodja op tegenstand van vijan delijke eenheden ter sterkte van pe lotons, maar de Zuidvietnamese troe pen die veel dieper in Cambodja doordringen ondervonden tegen stand van bataljons van 800 man bij de stad Kompong Tsjam. Volgens een Zuidvietnamees communiqué doodden de regeringstroepen 72 te genstanders terwijl aan eigen zijde twee soldaten sneuvelden en 19 ge wond raakten. Amerikaanse gevechtshoefschroef- vliegtuigen doodden donderdag in de Vishaak 34 guerrilla-strijders. veld van deze stad gaf de kaper toe- steming wat vracht en post uit te laden. Men kwam echter niet aan tanken toe, want toen de man een grote politiemacht zag arriveren gaf hij bevel onmiddellijk te vertrekken. Hij wilde naar Lybië, maar aange zien de brandstofvoorraad daarvoor niet toereikend was veranderde hij zijn plannen en liet de gezagvoerder naar Cairo vliegen. Schip overvaren BRUSSEL, 29-5. Het Britse schip „Atlantic Bridge", dat 45.000 ton meet heeft vrijdag in de Antwerpse haven, bij het binnenlopen, ter hoog te van de havendokken, het 9941 ton metende Noorse schip ..Bolda" over varen. De „Baldo" koerste juist de haven uit. De „Baldo" liep bij die botsing zulke ernstige schade onder de wa terlijn op dat het onmiddellijk begon te zinken. De bemanning is gered. Schip te Vlissingcn te water gelaten VLISSINGEN, 30-5. Zaterdagmid- dag is op de werf van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen - lid van de Rijn- Schelde groep - het vrachtschip „Venezuela" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Ligia de Velasquez, echt genote van de Venezolaanse minis ter van verkeer. Opdrachtgever voor. het schip is de Compania Anonima Venezolana de Vavegacion (C.A.V.N.) te Caracas. NIEUWERKERK,31-5. „Hem ver kondigen wy, wanneer wij ieder mens terugwijzen en ieder mens on derrichten in alle wijsheid om ieder mens volmaakt te doen zijn in Chris tus" (Col. 1 28). Dit was de tekst waarmee kandidaat H. van den Heu vel in de morgendienst van zondag 31 mei j.l. door ds. J. van den Bosch te Goes als predikant van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Nieuwerkerk in het ambt werd be vestigd. Voor déze dienst bestond veel belangstelling. 's Middags vond, eveneens onder grote belangstelling, de intrededienst plaats. De tekst was Col. 4:3 en 4: „Bidt tevens voor ons, dat God een deur voor ons woord opene, om te spreken van het geheimenis van Christus, terwille waarvan ik ook gevangen zit. Dan zal ik het zó in het licht stellen als Ik behoor te spreken". De predikant begon met de vraagstelling „Wat mag een ge meente van haar predikant ver wachten?" Nu, de beroepsbrief van, de kerkeraad gaf daar een goed en duidelijk antwoord op: verkondiging van het Woord, bediening van de sacramenten, zielszorg, catechese en het catechiseren in de gemeente. Voorbede Ds. van den Heuvel draaide nu de vraag om: „Wat mag een predikant van zijn gemeente verwachten?" Hij sprak over de voorbede die hij mag verwachten. „De gemeente moet er np toezien dat men niet het gevaar loopt dat eigen woorden voor Gods woorden doorgaan. Aandacht, mede leven, medewerking, zo nodig kritiek, zijn van node, daar God u deze ver antwoordelijkheid heeft gegeven. Onder een voorbede verstond de dominee niet zomaar een keertje bidden, maar het aangrijpen van de Heilige Geest, is voor gemeente zo wel voor de predikant, dezelfde taak t.o.v. het JSvangelie van het Konink rijk van God, Sprekers De verzen 1, 2, 3 en 4 van Gezang 79 volgden op de boeiende predi king. Staande werd het geloof bele den, waarna, na gebed, de gemeente •Psalm 89:1 en 7 zong: „Hoe zalig is het volk, dat U de lofzang zingt!" Tot slot van de dienst nam na mens de kerkeraad, kerkvoogdij en gemeente van de Hevv. Kerk te Nieuwerkerk, de heer J. Goedege- bure het woord. „Tussen dit ogen blik en het afscheid van ds. Wester hof ligt precies een half jaar. Nie mand heeft kunnen vermoeden dat de Heer der Kerk zo spoedig al voor een nieuwe herder en leraar zou zor gen" .aldus de spreker. Hij dankte ds. J. Post, uit Bruóinisse, die zowel als consulent werk werkzaam' ge weest.als catecheet 'op de openbare bississchool; de heer J. Jumelel voor de kelkcatechisaties in de afgelo pen winter, ds. M. G. Westerhof voor de diverse werkzaamheden en de heer N. A. Lievense voor medewer king op materieel gebied. Tol ds. van den Heuvel sprak de heer Gocdogeburc hartelijke woor den van welkom. Hij merkte op dat het werk in de gemeente geen glad gestreken blad is. Hij liet de predi kant Gezang 171A 1 en 2 toezin gen: „Staat op en strijdt de goede strijd!" Na een kort dankwoord van ds. van den Heuvel, waarbij hij voorts de familie H. Wandel harte lijk dankte voor de (tijdelijke) ter beschikkingstellirig van hun woning (UNAstraat 7), als pastorie, werd deze dienst besloten met de uitno diging het gemeentelijk samenzijn in „Ons Dorpshuis" voort te zetten. Ring en Classis ds. J. Post uit Bruinisse. die zowel toe nog consulent van de Herv. Ge meente van Nieuwerkerk. feliciteer de predikant en gemeente met deze dag. Hierna nam ds. J. v. d. Schee (te Zierikzee) het woord als verte genwoordiger van de Ring van her vormde predikanten op Schouwen- Duiveland en de classis Zierikzee. De heer.D) J. van Dijke sprak namens de plaatselijke kerken. Oud-predi kant. ds. M. G. Westerhof, wenste ds. van den Heuvel een goede tijd toe in zijn nieuwe standplaats en las een passage uit zijn afscheidspreek voor. voor de goede gang van zaken. Bur gemeester J. D. de Kam legde het accent op de parallel tussen kerk en gemeente. De heer Gaasbeek, afge vaardigde van de Gereformeerde Theologische Studentenvereniging „Phoetius" te Utrecht, gaf dc pastor en Zijn gemeente 1 Petrus 4 7 t.m. 1 lals levensmotto mee. Namens we derzijdse familie spraken de heren A. v.d. Heuvel en A. Wemm'ers gemeente en predikant toe. Ook de heer Pad mos uit 'Rotterdam wenste ds. valt den Heuvel hel allerbeste töé. De heer d'ert Hollander hield een' Speech te namens dc kerkerand van Goes (Zuid), waai- dé predikant énige maanden stage heeft gelopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3