DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijd langs Suez-kanaal in alle hegvigheid opgelaaid NO. 1 VAN LIJST 3 SIMMERS NO. 4 VAN LIJST 3 JOHNY VAN VAN VELTHOVEN NO. 5 VAN LIJST 3 P. R. M. v. d. SNEPPEN Minister dr. Klompé opende „Het Dorp" stemt nO* 1 van lijst 3 J. A. v. d- Bijl Nieuwe loongrens ziekenfondswet Roemenië blijft eigen koers varen Hogere prijzen benzine en olie NO. 2 VAN LIJST 3 BART LEIJDEKKER Vrouw bekent man te hebben vergiftigd NO. 3 VAN LIJST 3 TESSA BRAAT Lima (Peru) getroffen door aardschok Dubcek naar Praag WILT U f 500 - VERDIENEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muun<la<! 1 juni 1970 I2Gste jaargang Nr. 2(111(1 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lonnewekken 11, Zierikzee, Postbui 1, l«|. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OttfO) 2158, Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v 'h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contracfprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 »/o B.T.W. In dit nummer: Brand weerwedst rijden l<> EU entert Het Midden-Oosten Dit nummer bestaat «i( 8 patrrr CAIRO/TEL AVIV, 31-5. De strüd aan het Egyptisch-Israëlische front langs het Suez-kanaal is het afge lopen weekeinde in ongekende he vigheid opgelaaid en heeft met name aan Israëlische zyde verrrassend grote verliezen teweeggebracht. Hoe wel uit de verwarrende en tegen strijdige berichtgeving van Cairo en Tel Aviv geen duidelijk beeld is te krijgen staat wel vast dat in totaal 13 Israëlische soldaten werden ge dood, vier gewond en twee door Egyptische troepen gevangengeno men. Bovendien zouden vier Israëlische tanks en eveneens vier pantservoer tuigen geheel zijn verwoest. Het begon allemaal zaterdagoch tend toen een Egyptische commando- eenheid* bij Ras El-Fisj, 15 km van Jort Said, het Suez-kanaal overstak. De Egyptenaren vernietigden op de oostelijke oever twee Israëlische tanks en twee pantservoertuigen en namen een Israëlische militair ge vangen. Volgens een woordvoerder in Cairo werden tevens alle militai ren van een Israëlische pantserko- lonne gedood. Israëlische vliegtuigen die opstegen om de Egyptenaren te verdrijven werden door de Egypti sche luchtafweer verjaagd. Tweede oversteek Deze eerste Egyptische actie werd later op de dag gevolgd door een tweede oversteek naar de oostelijke cever van het kanaal, nu bij EI-Cap op ongeveer 30 km van Port Said. Het doel van de actie was opnieuw een Israëlische kolonne. Volgens Cairo werden nu 16 Israë lisch gedood, één krijgsgevangene gemaakt en de gehele kolonrie ver nietigd. Cp de beide commando-ac ties volgde een hevig artillerieduel dat bijna zeven uur aan een stuk duurde. Van Egyptische zijde werd dit duel voornamelijk gevoerd om de eigen militairen veilig naar hun ba sis te kunnen laten terugkeren. Van Israëlische zijde kon aanvan kelijk niets over de Egyptische com mando-acties worden vernomen. Zondagochtend echter bevestigde een woordvoerder in Tel Aviv dat er twee dergelijke acties geweest waren en dat in totaal 13 militairen waren gesneuveld en vier gewond. Hij deelde ook mee dat nog 2 Is raëliërs worden vermist en dat ze vermoedelijk door de Egyptenaren krijgsgevangen zijn gemaakt. voor een doelmatig middenstandsbeleid Herdenking op Margraten MARGRATEN. 30-5. Op het Ame- rikaanse militaire kerkhof in Mar graten bij Maastricht, waar 8301 ge sneuvelde Amerikaanse soldaten uit de tweede wereldoorlog liggen be graven ,was het zaterdag Memorial Day. Tijdens de plechtigheid die door enkele duizenden mensen werd bij gewoond, heei't de Amerikaanse am bassadeur in ons land, J. W. Mid- dendorf, de doden herdacht en een krans gelegd. Een escader vliegtui gen bracht een eresaluut, een solda- lenkoor zong toepasselijke liederen en na het spelen van de Amerikaan se en Nederlandse volksliederen werden bij het monument op het kerkhof en op de graven tal van kransen en bloemen gelegd. Advertentie geen schuttingen maar woningen Franz Stangl door schoonzoon verraden DUSSELDORF, 30-5. De voorma lige commandant van het concentra- tiekomp Treblinka, Franz Stangl (62) die zich voor een rechtbank in Düs- seldorf wegens moord op 400.000 Jo den moet verantwoorden, is volgens zijn vrouw Therese in Brazilië door zijn eigen schoonzoon aan „Eich- mann-jager" Simon Wiesenthal ver raden. Mevrouw Stangl sprak vrij dag als getuige in het px-oces van „een heel treurige en afschuwelijke familiezaak". Dreigende watersnood <D in Zuuid-Slavië BELGRADO, 30-5. De Zuidslavi- sche x-egexüng is vrijdag in spoedzit ting bijeengeweast om de toestand langs de rivier de Tisza ten nooi'den van de hoofdstad te behandelen. De rivier dreigt delen van Wojwodina, het landbouwgebied van Zuid-Slavië onder water te zetten. Het kabinet heeft besloten vijf miljoen dinar uit te trekken om de dijken te verster ken. De rivier voert de massa's wa ter af uit noordwest-Roemenië en Hongarije. Advertentie stel „prijs" op goed onderwijs ARNHEM, 30-5. „Het Dorp" is niet alleen een ontwikkelingspx-oces op zich, het is ook een fase, een stap in de ontwikkeling in onze maat schappij. waax-uit alternatieve leef- en woonvormen voor gehandicapten aan het groeien zijn. Ik durf dan ook niet zonder meer te stellen, dat er meer „dorpen" moeten komen. Het is veeleer een zaak om de hele maat schappelijke groei en Het hier gerea liseerde nauwgezet te volgen, zodat op het'goede moment ook het goede beslissing zal kunnen worden geno men". Dit zei de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klompé, zaterdagoch tend bij de opening van „Het Dorp" in Arnhem. Vrijdag is „Het Dorp" officieel als nieuwe wijk van Arn hem in gebruik genomen. De be windsvrouwe legde er de nadruk op dat de fysieke toegankelijkheid van vooral openbare gebouwen en voor zieningen van allerlei aai'd kan die nen als belangrijke stimulans voor gehandicapten. Zij deelde in dit ver band mee, dat haar ministerie er in de toekomst voor gaat zorgen, dat bij realisering van gebouwen en voox-zieningen, waar haar departe- ment bemoeienis mee heeft, deze ook toegankelijk zullen zijn voor ge handicapten. „En ik zeg gaarne toe te zullen bevorderen dat déze ge dragslijn niet tot mijn departement of tot de rijksoverheid beperkt blijft" aldus minister Klompé^ Advertentie Kiezers van BROUWERSHAVEN DEN HAAG, 30-5. Het kabinet heeft besloten de loongrens in de ziekenfondswet per 1 januai'i 1971 vast te stellen op f 16.000. Boven dien zal worden voox*gesteld deze grens per die datum aan te passen aan de gemiddelde stijging van de indexcijfex-s van lonen en prijzen over 1970. Minister-president De Jong zei vrijdag, na afloop van de wekelijk se bijeenkomst van de ministerraad, dat de loongrens in de ziekenfonds wet jaarlijks wordt aangepast aan de gemiddelde stijging of daling van de indexcijfers van lonen en prijzen. Vox'ig jaar bedroeg de gx-ens f 13.800. Aanpassing per 1 januari 1970 leidde tot f 14.850. De ziekenfondsraad heeft echter voorgesteld de grens autonoom te vei'hogen tot f 16.00, omdat de kos ten van de gezondheidszorg de laat ste jaren belangrijk meer zijn geste gen dan de inkomens' van de werk- nemex-s, waardoor deze kosten extra zwaar drukken op personen van wie hej. inkomen juist' boven de loon grens ligt. V ei'kiezingscampagne in Engeland gestart LONDEN, 30-5. Het 44ste Britse parlement is vrijdag voor de laatste maal bijeen geweest, waarna de ver kiezingscampagne in ernst is begon nen. Premier Harold Wilson opende voor zijn Labourpartij en Edward Heath voor de Conservatieve partij drie weken van intensieve politieke activiteit. Wilson sprak in Cardiff, de hoofdstad van Wales, en Heath in zijn kiesdistrict bij Londen. Een opiniepeiling toonde vrijdag aan dat Labour 3,2 procent voor staat op de Conservatieven. Waar nemers in Westminster voorspellen echter een nek-aan-nek-race, zoals in 1950 en 1964. WENEN-BOEKAREST, 30-5. Met verwijzing naar de beide verrassen de bezoeken die vooi-aanstaande Roemeense partij-delegaties deze week aan het Kremlin hebben ge- bracht heeft partijleider Nicolae Ceaucescoe nog eens duidelijk de nadruk gelegd op zijn koers van „on afhankelijkheid en nationale soeve reiniteit". Volgens het Roemeense persbureau Agerpres zei Ceaucescoe tijdens een rede in het door over stromingen getroffen zuid-oosten van zijn land dat „hij ook in deze moei lijke dagen niet vergeten was dat in de huidige wex-eld-situatie alles moet worden gedaan om de politiek van de heex*schappij, van de dictatuur en van het kolonialisme uit te bannen. In de internationale samenleving moeten de principes gelden van de volledige gelijkheid. ROTTERDAM, 30-5. Als gevolg van gewijzigde marktomstandighe den zullen op maandag 1 juni 1970 de prijzen aan de pomp van super- benzine en gewone benzine worden verhoogd met 0,6 cent per liter en zullen de prijzen van zware stook oliën met f 3,20 per 1.000 liter-kilo gram omhooggaan, zo delen de ge zamenlijke oliemaatschappijen mede. Deze prijsverhogingen vinden plaats binnen het kader van de door het ministerie van economische zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffeq. Zaterdag zijn in Ellemeet brandweerwedstrijden gehouden, waaraan door atie Schouwen-Duivelandse korpsen en St. Philipsland werd deelgenomen. Een landbouw schuur aan de Kuijerdamseweg brandde en hel ernaast ge legen woonhuis liep gevaar". Hierboven tracht een van de blussers uit breiding van het vuur naar het woongedeelte te voorkomen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). sport en jeugd door jeugd BREDA, 30-5. De 62-jarige Adria- na E.-V., tweede echtgenote van de zes jaar geleden door een ongeluk invalide geworden Hendrïkus E. in Breda, heeft vrijdag tegenover de politie bekend dat zij haar man in twee perioden van enkele weken om de dag thallium in de thee heeft ge geven. De man is zaterdagmorgen om half negen in het Academisch ziekenhuis in Utrecht overleden. De vrouw werd donderdagavond ,jl. al aangehouden, omdat de politie haar ervan vex*dacht de thallium in de thee gedaan te hebben. Tot vrij dagnacht ontkende zij „bikkelhard", aldus de politie. Om kwart voor twaalf gaf zij plotseling toe dat zij haar 64-jax'ige man de afgelopen weken driemaal vloeibaar thallium had gegeven. Zaterdagmiddag vulde zij haar be kentenis aan. Volgens de vrouw heeft zij bij haar man in oktober van het vorige jaar gedurende circa vier weken om de dag thallium in de thee gedaan. De man werd als ge volg daarvan opgenomen op 28 no vember in een Bx*edaas ziekenhuis en behandeld door een neuroloog. De vei"schijnselen van thaïliumver- giftiging zijn namelijk identiek aan Vliegtuig neergestort in de Ver. Staten ATLANTA, 30-5. Een tweemotorig vliegtuig is. zaterdag bij Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, te gen een wegoverspanning gevlogen en op een daaronder gelegen ver keersweg gestort. Hët raakte daar een auto, waarvan vijf inzittenden werden gedood. Onder de 44 inzit tenden van het vliegtuig, dat een chartervlucht met kandidaatkopers van grond maakte, vielen een dode en 31 gewonden. die van een aantal neurosegevallen. Op 20 februari j.l. verliet de man nagenoeg genezen het ziekenhuis. Ongeveer vier weken geleden begon de vrouw opnieuw het vergif in zijn thee te doen. Toen de man 20 mei j.l. weer doodziek bij dezelfde neuroloog kwam, liet deze direct een ui*ine- monster opsturen naar het xijksinsti- tuut voor volksgezondheid in - Utrecht. Op 22 mei kwam daarvan de mededeling dat er duidelijke spo ren van thallium gevonden waren. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: In de nacht en ochtend veel bewol king en tijdelijk enige regen, gevolgd door opklaringen; overwegend ma tige wind tussen west en noord; de- zelfde temperatui'en als vandaag of iets hogere. Voor woensdag: Aantal uren zon; 5 tot 13. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperatui-en: van ongeveer normaal tot 4 gi-aden boven noi-maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 pi'ocent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pi'ocent. 2 juni. Zon op 4.25, onder 20.51. Maan op 2.52, onder 19.45. Nieuwe maan: 4 juni (3.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 juni 1.38 v.m. 14.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 juni 1.30 v.m. 13.53 n.m. Spx-ingtij: 6 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied strekt zich uit van de Azox-en over Fi'ank- rijk naar dè Balkan, terwijl op het noordelijk deel van de Atlantische oceaan en boven Scandinavië de luchtdruk laag is. In het overgangs gebied tussen beide zones worden met krachtige westelijke wind oce- aanstoringen via de Britse eilanden oostwaax-ts gestuurd. Het afgelopen weekeinde gaf daardoor een wissel vallig weerbeeld te zien, waarbij perioden met regen gevolgd werden door so"ms langdurige zonneschijn in de opklaringsgebieden tussen twee opeenvolgende storingen. De tempe raturen liepen in ons land nog op tot dicht bij de 20 gx-aden. Vex-der naar het zuiden was het warm met in Spanje zelfs temperaturen boven 30 graden. Inmiddels begint zich een uitloper van het eei-dergenoemde hogedïrxkgebied te vormen ten wes ten van de Britse eilanden. Nadat eex-sl nog een nie.uwe storing van nacht wat x-egen kan geven, wor den daarna de regenkansen belang rijk kleinex-. Ook de temperaturen kunnen dan geleidelijk iets hoger worden. Advertentie voor beter beheer en beleid Advertentie JMUTYRKT Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterfand Telefoon (01114)495 LIMA, 31-5. De Peruviaanse hoofd stad Lima is zondag rond 21.00 uur (Ned. t(jd) getroffen door een zware aardschok die b(jna een minuut duurde. Na de schok vluchtten de mensen in Lima in gx-ote getale de slx-aat op. Velen waren ten prooi aan een ze nuwinstorting. Volgens de ladtste berichten heeft de aax-dbeving aan niemand het le ven gekost. Het aantal gewonden in Lima en omgevixig schijnt wel aan zienlijk te zijn. Volgens het Peruvi aanse observatorium lag het epicen trum van de aardbeving in de Stille ISTANBUL, 30-5. De voormalige leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij Alexander Dubcek, thans ambassadeur in Tur kije, is zaterdagochtend uit Istanbul naar Praag vertrokken. Dubcek, die na zijn val als partij leider begin dit jaar als ambassa deur naar Ankara kwam, is nog steeds het doelwit van orthodoxe communisten die onlangs het paxie- menl aandrongen op processen tegen de liberalen van het regime-Dubcek. Het is niet bekend waarom Dub cek naar Praag is gegaan. Oceaan op een afstand van ongeever .300 kilometer ten noox-dwesten van Lima. Ook in dx-open ongeveer 100 kilometer ten zuiden van de hoofd stad waren de aardschokken duide lijk merkbaar. Dat de aai-dbeving in Lima geen slachtoffers heeft geëist, is waax-schijnlijk te danken aan het feit dal vele 'inwonei'S hun vrije zon dag buiten de stad doorbrachten. Advertentie Of meer *9- Zie pagina 6 Honderden gnldcns voordeel V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1