Stemt V.V.D.! DE ZIERIKZEESCHE COURANT WILT IJ 500- VERDIENEN? ZIERIKZEE, LIJST 4 Franse regering zet grote politiemacht in tegen de studenten Honderdjarige Belgische in het „Haagje" feestelijk onthaald Hoog water van Donau bedreigt nog steeds zuidoost-Roemenië De toestand in Indo-China J. A. v. d. Bijl ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 mei 1970 126ste jaargang Nr. 20109 waarin opgenomel 1797 - 1889 «EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Pojtbui I, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8ij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie) 4» 9/o 8.T.W. In dit nummer: Nieuw fotoboek Zierikzee verschenen Of Zie pagina 6 Honderden guldens voordeel Hevige straatgevehten in Parijs I)it nummer bestaat uit 14 pagina's in smeer kuil 1 dus voor ons allemaal VENHORST, 29-5. De 14 maanden oude Sandra Bevers is donderdag avond in een open smeerkuil voor de ouderlijke woning in Venhorst (ge meente Boekei) gevallen en verdron ken. In de kuil stond 14 cm water. De baby werd slechts tien nimuten gemist, maar toen de verdwijning werd ondekt, wat het al te laat. ïïimiiiiiimmminui i Wie door het raam ran zijn f buurman naar binnen gluurt riskeert zijn ogen. f t DEN HAAG, 28-5. De Belgische mevrouw Bertha Thierry heeft in het bejaai dentehuis Zwcdcnburg in Den Haag denderdag haar 100ste verjaaidag gevierd. Overweldigend was de belangstelling vanuit België. Burgemeester en schepenen en enige laadsleden van de gemeente Halen, waar de jarige werd geboren, in ge zelschap van hun echtgenoten en een aantal verre familieleden, waren naar Den Haag gekomen om de oude patriciërsdochter uit het Doornikse geluk te wensen. De Belgische ambassadeur dr. W. van Couwenberg bood de 100-jarige een geschenk van koning Boudewijn en koningin Fabiola aan: een zilve ren Bonbonniere met de initialen van het vostenpaar er in gegraveerd. BurgemeesterMarcel van Schoen beek, geflankeerd door de schepenen Prosper Baeten en Joseph Everaert offreerde de jarige een album met foto's van oude gebouwen in Halen uit de tijd dat mevrouw Thiery nog in dit stadje woonde, en een wapen schild. Mevrouw Thiery die ge trouwd is geweest met een Belgische bankier Cruis kwam in 1928 met Toenemend aantal slachtingen DEN HAAG, 27-5. In de woens- dagochtend gehouden openbare be stuursvergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees te Den Haag heeft de secretaris, de heer F. Bik ker. bij de bespreking van de markt situatie melding gemaakt van een toenemend aantal slachtingen. Voor rundvee is het aantal slachtingen in het eerste kwartaal met 17 procent gestegen in vergelijking met het vo rig jaar. Deze toeneming is groter dan men aanvankelijk had ver wacht. Voor vette kalveren en gras kalveren is de toeneming 23 pro cent, terwijl het aantal slachtingen van nuchtere kalveren regelmatig blijft teruglopen. Het aantal slach tingen van varkens was 4,3 procent hoger dan vorig jaar. BOEKAREST - Arbeiders van een agrarische onderneming in Braila verstevigen de dammen om het land te beschermen tegen de overstro mende Donau. PARIJS, 28-5. De Franse regering heeft alle beschikbare politicmannen in de strijd geworpen met linkse studenten, die donderdag een filiaal van een bank vernielden en' een groot aantal auto's danig toetakelden tydens de hevigste straatgevechten in Parijs sinds de reilen van mei en juni 1968. Linkse studenten - somtijds meer dan duizend in getal - leverden felle straatgevechten met de politie tij dens protestacties tegen de gevan genisstraffen die een rechtbank in Parijs donderdagochtend uitsprak over twee redakteuren van het Muo- istische blad „La cause du peuple", waarvan de Franse filosoof Jean- Paul Sartre nu hoofdredakteur is. Stenen, stokken, stukken metaal en traangasgranaten vlogen over en weer in de studentenwijk op de lin keroever van de Seine tijdens ge vechten die de gehele middag en avond voortduurden. Op een be paald moment verdedigden gehelmde en met ijzeren staven gewapende stu denten een van auto's en uit hun scharnieren gehaalde deuren ge bouwde barricade tegen honderden politie-agenten.Politie-helikopters. hingen boven het strijdgewoel om aanwijzingen te geven. Toen de straatgevechten uren had den geduurd, ontruimden 's avonds twee compagnieën oproerpolitie het gebouw van de faculteit voor na tuurwetenschappen van de Sorbon- ne-universiteit. Verscheidene hon derden studenten, die zich in het ge bouw hadden verschanst, bestookten de politie met stenen, flessen en an der materieel. Verwachting tot zaterdagavond: Iets lagere temperaturen Veel bewolking en af en toe enige regen; meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen; iets lagere middagtemperaturen. Voor zondag: Aantal'uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Vietcong hebben donderdagmorgen aanvallen ondernomen op twee Cambodjaanse plaatsen: Prey Veng, halverwege tussen de hoofdstad en de grens met Zuidvietnam, en Tang Krasang, ongeveer 100 km ten noor den van Phnom Penh op de weg naar Angkor. Aan de gevechten bij Prey Veng zou zijn deelgenomen door een Noordvietnamese divisie ter sterkte van ongeveer 3.000 man, die reeds eerder in deze streejt was gesigna leerd. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de afgelopen week in Indo- China 142 man aan doden verloren tegen 217 in de week daarvoor. Al dus is donderdag meegedeeld door een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon. Va ndeze doden zijn er in Cambodja 61 om het leven gekomen. In totaal werden- 808 man gewond, waarvan 249 in Cambodja. Het Zuidvietnamese dodencijfer is de afgelopen week gestegen van 553 tot 734. Het aantal gewonden be droeg 2080 man en er worden 42 Zuidvietnamese militairen vermist. Volgens Amerkaanse opgave be droeg het dodencijfer van de Viet cong 3321 man, dit is 403 minder dan de voorgaande week. In „Het Dorp" ruim 35 miljoen geïnvesteerd ARNHEM, 28-5, In bouw en in- richting van Het Dorp, dat vandaag (vrijdag) als nieuwe wijk van 'Arn hem officieel in gebruik wordt geno- menen zaterdag als nationaal pro ject officieel in gebruik wordt ge steld door minister dr. M. A. M. Klompé, is tot dusver ruim 35 mil joen gulden geïnvesteerd. De totale exploitatielasten belopen thans ruim 6 miljoen gulden per jaar, die geheel via de sociale wetgeving kunnen worden gefinancierd. Er zijn zo vertelde directeur mr. W. P. Bijleveld donderdag, bij de grote financiële actie voor Het Dorp naast veel geld en giften in nalura *ook grote hoeveelheden goederen en diensten aangeboden. Adv>ertentie Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 30 mei. Zon op 4.28. onder 20.47. Maan op 2.07, onder 15.36. 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.48. Maan op 2.19, onder 16.59. 1 juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 2.33, onder 18.22. Nieuwe maan: 4 juni (3.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 mei 11.08 v.m. 31 mei 12.17 n.m. 1 juni 0.37 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 mei 10.59 v.m. 31 mei 12.05 n.m. 1 juni 0.35 v.m. Doodtij: 30 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-5. Het K.N.M.I. deelt medé: De, luchtdrukverschillen in Europa zijn momenteel klein, zodat storingsgebieden en gebieden met op klaringen zich slechts langzaam ver plaatsen. Op die plaatsen, waar de zon flink kan schijnen, lopen de tem peraturen op tot waarden boven 20 graden. Dit was donderdag het geval in Spanje, Italië, Frankrijk, Enge land en hier en daar in ons land. In zuidoost- en oost-Europa kwam veel bewolking voor, waardoor de maxi ma daar veelal niet boven 16 graden uitkwamen. Hierbij viel vooral in Roemenië plaatselijk opnieuw 15 tot 20 cm regen. Inmiddels is de depressie-activi teit op de oceaan toegenomen. Een eerste oceaanfront, dat vrijdag over ons land trekt, heeft nog niet veel betekenis, maar een tweede frontale storing trekt over Ierland naar het oosten. De bijbehorende lagedruk- kern zal zich over of dicht langs ons land verplaatsen. n.m. 13.17 n.m. 23JJ2 n.m. n.m. 13.04 n.m. Dolle Mina's contra bestrijdingsmiddelen EINDHOVEN, 28-5. In Eindhoven hebben Dolle Mina's en Kabouters dersvergadering van de Boerenleen bankorganisaties verstoord met een demonstratie die gericht was tegen het onverantwoordelijk gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw. Ongeveer 20 Mina's en Kabouters, uitgerust met gasmaskers, mestzak- ken, plastic flessen met vergiften en een lijkkist werden tot de verga dering toegelaten. De actie was vooral gericht tegen het ondeskun dig en onverantwoordelijk gebruik van insecticiden door landbouioers. Advertentie Diiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiii Wilt U op 3 juni a.s. niet thuis blijven, 1 maar even gaan stemmen op een partij 1 voor doodgewone mensen, De bezetting geschiedde op ver zoek van de deken van de faculteit, die de politie had gevraagd de waar devolle inrichting te beschermen. Hij gelastte voorts de sluiting van de ra- culteit tot maandag. Ook de faculteit voor letterkunde, waar zich donder dag eveneens botsingen met de po litie voordeden, is tot maandag ge sloten. De studenten, die met hun acties begonnen toen woensdag het proces tegen de redakteuren van „La cause du peuple" werd geopend, volgen een taktiek van „wegwezen en elders op duiken" zodra de politie verschijnt. Niettemin worden nu en dan felle gevechten geleverd, waarbij de schilden dragende politie zich van grote hoeveelheden traangas bedient. Veel gewonden zijn tot dusver niet gevallen. Volgens voorlopige berich ten hebben drie politiemannen letsel gekregen en zijn ongeveer 70 perso nen gearresteerd. haar dcchter naar Nederland, haar zoon Maurice had zijn moeder reeds in 1918 verlaten. De avontuurlijke jongeman die toen 2o was liet niets meer van zich horen. De jarige had als grote wens dat zij nog eens iets van hem zou vernemen. De Belgische autoriteiten vonden sporen die leid den naar Kor\£o en naar Mexico. Een paar weken geleden kreeg men meer houvast in Canada. Vast staat dat Maurice Cruis daar bij een spoorwegonderneming werkte tot 1961. Ook is achterhaald dat hij ge trouwd was en een dochter had. Tot vandaag is het niet gelukt antwoord te krijgen op de vraag of Maurice Cruis die nu 72 jaar zou zijn, nog leeft en waar hij dan wel woont. Watersnood eiste tot nu toe 148 mensenlevens - 27 vermisten PHNOM PENH/SAIGON, 28-5. Noordvietnamese troepen en de WENEN BOEKAREST, 28-5. Roemenië bereidt zich voor op „de grote slag aan de Donau" met het natuurgeweld. Het persbureau „Agerpress" meldde donderdag uit Boekarest dat talrijke militaire en burgerkolonncs momenteel het hoogtepunt van het hoogwater in de Donau verwachten. De rivier verwerkt nu driemaal zoveel water als normaal. Het hoogwater van de Donau zal nog langer dan tien dagen het hele zuidoosten van het land, met een landbouwareaal van ongeveer 400.000 hectare, bedreigen. Tot dusver heeft de watersnood in Roemenië 148 doden geëist. Er wor den 27 mensen vermist; 270.000 per sonen moesten worden geëvacueerd; bijna 900.000 hectare land staat on der water; 70.000 dieren zijn ver dronken. Ongeveer 2.500. bruggen zijn vernield of ernstig beschadigd. Kiezers van BROUWERSHAVEN stemt HO- 1 van lijst 3 In het hele land zijn telefoonverbin dingen verbi-okeri. Het grootste gevaar loopt de ko mende dagen de Donau-delta, waar men vreest voor de haven Galatz en „het grote eiland Braila", dat enige^ jaren geleden met grote kosten uit drooglegging van de Braila-moeras- sen is gevormd. Hongarije Ook in Hongarije en Zuid-Slavië is de toestand zorgelijk. Een deel van de graanschuur van Zuid-Slavië, de Wojwodina, wordt steeds ernstiger door het wassende water bedreigd. Dinsdag is in een deel van dit land de uitzonderingstoestand uitgeroepen. In Kanjiza, een stad aan de Tisza, zijn tientallen huizen ontruimd om dat zij door het water werden onder mijnd. Langs deze rivier zijn duizenden mensen over een lengte van 278 km bezig de dijken te versterken om een overstroming te voorkomen. De ri vier staat nu 9,23 meter boven nor maal, een peil dat sinds 1932 niet meer iS voorgekomen. i In de nacht van dinsdag op woens dag stonden 40.000 mensen in de de zuid-Hongaarse stad Szeged klaar om de d(jken van de Tisza te be schermen. Voor het Roemeense rampgebied zijn intussen over de hele wereld hulpacties begonnen. Twee doden door rijden niet grote snelheid NIEUWE NIEDORP, 29-5. Op de provinciale weg in de gemeente Nieuwe Niedorp is donderdagavond een bestelwagen met grote snelheid uit een bocht in de weg gevlogen, in een sloot beland en vervolgens tegen een boom gebotst. De beide inzitten den van de auto kwamen om het leven. De bestuurder was de 26-jarige chauffeur J. J. C. Muller uit Wor- mer; de naast hem zittende bijrijder de 28-jarige H. S. Soedarmo, even eens uit Wormer. Klrnter verdronken PARIJS. In het Quartier Lafin in Parijs heeft zich een ware veldslag ont wikkeld tussen politie en studenten. Aanleiding tot de rellen was het proces dat gevoerd werd. tegen twee journalisten. Er werden auto's omgegooid en in brand gestoken, traangas vloog over en weer en de politie kreeg een hagelbxii van stenen over zich. Hier een beeld van de voorste linies, bij de wetenschappelijke faculteit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1