Moeders tweede leven Rijkspostspaarbank rente tot 7% BLIK DOOR HET WERELD De N.AJ.O. en de luchtvervuiling voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Bedrag voor sauna van Deens zakenman Verkiezing leden gemeenteraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 me» 1970 Nr. 20408 Advertentie De N.A.T.O.-conferentie in Rome weersjiiegelt de misère van deze or ganisatie. Er is over de mogelijkhe den en de noodzakelijkheden in eigen kritig een niet geringe verdeeldheid en men heeft de merkwaardigste za ken moeten bedenken om de bijeen komst enige allure te geven. Zo is op initiatief van president Nixon de verontreiniging van het leefmilieu uan de orde gesteld, waar voor inderdaad een internationale samenwerking wel erg nuttig is maar dan ook alleen als de N.A.T.O. een aaneengesloten oppervlak van lan den zou vertegenwoordigen. Maar dat is nu juist niet het geval: Noor wegen bijvoorbeeld is wel, Zweden geen lid en Griekenland ligt vrijwel geheel omgeven door niet-leden. Veel praktisch profijt hoeven we daarom niet te verwachten van dit nieuwe taakje dat de N.A.T.O. zich toemeet. Dal was ook niet verwacht - wat men veeleer beoogt is de N.A. T.O. een etiket te geven dat wat minder militaristisch klinkt omdat militaire zaken en machtspolitiek al om in de N.A.T.O.-landen een slech te naam hebben gekregen. Vandaar Tuinder sloeg 14-jarige jongen neer PIJNACKER, 27-5. Een tuinder uit Delft heeft de 14-jarige H. J. Blankstij n het ziekenhuis in gesla gen. De jongen keerde van een sport dag huiswaarts via een binnenpad over de landerijen op de grens van Pijnacker en Delft. Hij was samen met een vriendje. Ze vonden een bal, die gemerkt was met de naam van, de tuinder. Toen het slachtoffer de bal daar af gaf .ontstak de tuinder om niet bekende reden in woede en sloeg de jongen een hersenschud ding. De jongen is opgenomen in een Delfts ziekenhuis, de tuinder kreeg proces verbaal. ook dut men weliswaar discussieert over de Middellandse Zee, waar de Sowjet-vloot groeit en de tegenstel ling tussen Israël en de Arabieren zich toespitst, maar daarenboven minstens zo druk doende is met re ageren op de al zo vaak uit het oos ten vernomen wens dat een Euro pese veiligheidsconferentie wordt gehouden. Redely ke toon Wanneer men afziet van het pro bleem dat menig N.A.T.O.-land, zo als Denemarken en Noorwegen, geen lust heeft aan dezelfde kant van een onderhandelingstafel te zitten als de Griekse kolonels en de Portugezen, zou er wellicht iets te bespreken zijn met de Russen en hun bondgenoten. Maar wie heeft hierop veel hoop? Wat de Sowjets graag zouden zien bijvoorbeeld is het verminderen van de Amerikaanse troepensterkte in Europa. Maar waarom zouden ze er over onderhandelen? Als ze de Ame rikaanse kranten lezen en vooral luisteren naar ivat in de Washing- tonse senaat wordt gezegd, dan weten ze al van tevoren dat in de V.S. de mening veld wint dat de Europese landen het zo langzamerhand maar eens zelf alleen moeten opknappen zonder Amerikaanse troepen. Moskou krijgt dus toch wel zijn zin, ook zonder dat het zelf aan de conferentietafel een concessie heeft te doen. Die zal het dan ook zeker niet doen, waarmee al gelijk de zin van zo'n conferentie vervalt. Voor de N.A.T.O.-ministers wordt het dan wel moeilijk tets te beden ken waardoor het vereiste slot- communiqué van hun gesprek nog een beetje redelijke toon krijgt. In vredesnaam dan maar de milieu verontreiniging. SINGAPORE. Een uit drie landen bestaande werkgroep die tijdens de conferentie in Djakarta over Cam bodja is ingesteld, zal op 4 juni in Koeala Loempoer zijn eerste bijeen komst houden, zo heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken Kicchi Aichi dinsdag meegedeeld. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zaterdamiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 30 mei luidt: 2e klasse A: Kapelle II-Wemeldin- ge II. 3e klasse A: WIK II-Apollo II (16.15 u., M. N. Krijger); Wolfaarts- dijk II-Nieuwland II; Middelburg VI-GPC I. J uniorencompetitie Groep A I: Zierikzee A I-Terneu- zen A I (14.30 u., L. Juffermans); Kapelle A I-HVV A I; Terneuzense Boys A I-Axel A I. Pupillencompetitie Groep XVII: Zierikzee C I-MEVO C I (14.30 uur). DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht vanaf Rouen (Fr.) -af stand 325 km, gelost 6.30 uur met goed weer, aankomst eerste duif 10.53, laatste prijswinnende duif 10.18 uur. De uitslag luidt als volgt: A. de Koning 1, 7 ,8; J. Quist 2; L. de Bruine 3 24; P. Stekete 4, 6, 17; B. de Ruiter 5, 27; H. v. Noorden 9, 25 en 26; P. Dooge 10; J. J. de Jonge 11, 16, 18; Abr. IJzelenberg 12, 28; A. de Ruiter 13; J. Jumelet 14, 29; C. Zandijk 15; J. Folmer 19, 20, 21; B. Schot 22; F. M. Dalebout 23, 30. Sucrosa.de kaloriebesparendc zoetma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak Druggebruik in jeugdsociëteit GIETEN, 27-5. Het bestuur van de Stichting Jeugdsociëteit Gieten-As- selte heeft met algemene stemmen besloten de ruimten van de sociëteit die in gebruik waren bij de groep ,,The House of the rising sun" voor lopig tot september te sluiten. Dit besluit, waarvan de betrokken jon geren op de hoogte zijn gesteld, hangt samerr met het gebruik van drugs door deze groep. Het gebruik van soft drugs was door de leiding voor een beperkte groep, zij het ge controleerd, toegestaan, maar dit liep volkomen uit de hand. Aspergecampagne gestart GRUBBENVORST, 27,5. In het tuinbouwcentrum Noord-Limburg is de jaarlijkse aspergecampagne be gonnen. Het koud? voorjaarsweer is er oorzaak van dat de oogst in dit seizoen later valt dan in voorgaande jaren het geval was. Op de C.V.V. in Grubbenvorst bij Venlo, de belang rijkste aspergeveiling van Nederland bedroeg de aanvoer maandag ruim 180 ton. De prijs ligt hoog en vari eerde van 3,28 gulden tot 3,77 gulden voor de beste sorteringen per kilo gram. Noord-Limburg levert onge veer driekwart van de nationale pro- duktie die op de C.V.V. wordt ver handeld. BEJAARDENWACHT MAASTRICHT, 27-5. Deze week wordt in Maastricht gestart met een zg. bejaardenwacht. In navolging van hun Amsterdamse collega's zullen 130 melkslijters, aangesloten bij de melkslijtersvereniging Maastricht en Omstreken, zich, wanneer daartoe aanleiding bestaat, in verbinding stellen met de alarmcentrale van de melkslijtersvereniging in Maastricht. De alarmcentrale zal dan politie en dokter waarschuwen. De heer A. Royen, secretaris van de melkslij tersvereniging Maastricht, die zich belast heeft met de instruëring van zijn collega's, acht de bejaarden- wacht van grote betekenis. Loonkostenstijging dit jaar 8,9 procent UTRECHT, 27,5. Tot nu toe zijn voor ruim 1,3 miljoen werknemers de c.a.o.'s voor 1970 herzien. Voor ruim 600.000 van hen is dat gebeurd in meerjarige contracten die al voor 1 januari 1970 zijn ingegaan, voor 730.000 werknemers zijn nieuwe contracten afgesloten, die op of na 1 janauri van kracht werden. In totaal bedraagt de gemiddelde loonkostenstijging voor deze 1,3 mil joen. werknemers 6,6 procent. Daar komt nog een kostenstijging van ge middeld 2,3 procent bij 'voor arbeids- tijdverkorting en verlenging van LAND- EN TUINBOUW Interventieregeling voor appelen LUXEMBURG. 27-5. Nederland mag de interventieregeling voor ap pelen, waarbij dit produkt uit de markt kan worden genomen zonder dat er sprake is van een „crisis", tot 1 juli voortzetten. De E.E.G.-raad van ministeis van landbouw heeft het hiertoe door Nederland gedane verzoek ingewilligd. De regeling zou aan het eind van deze maand aflo pen, maar, zo betoogde minister Lar- dinois, de appelvoorraden in ons land zijn nog zo groot dat bij niet verlengen een zeer grote interventie in de laatste week te vrezen zou zijn. Er weid in dit geval vlot gewerkt. De Europese commissie had al ge zorgd voor een ontwerp-verordening, waarin de verlenging geregeld werd en deze werd door de raad meteen vastgesteld. BEIROET. Uit solidariteit met de slachtoffers van de Israëlische aan vallen op Zuid-Libanon werd in Beiroet een algemene staking ge houden. KERKNIEUWS Beroepen te Daarle (toez.) A. Tromp, kandidaat te Amsterdam- te Noord-Oost-Polder (wijkgemeente Nagele-Tollebeek) (toez.) G. A. Cnos- sen te Twijzelerheide; te Nieuwer- kerk aar. den IJssel T. Lekkerkerker te Oosterwolde. Bedankt voor Dreischor E. C. van Offeren te Gelselaar. Gereformeerde Kerken Bcicepen te Hengelo J. J. R. Baas te Eeetsterzwaag. Aangenomen naar Anna Jacoba- polder (in tijdelijke dienst) dr. P. J. Richel to Heemstede. Geieformcerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Bunschoten-Spaken burg J. M. Goedhart te Drachten. Aangenomen naar Zwijndrecht J. Meilof te Beverwijk, die bedankte voor Hattum. Bedankt voor Delfzijl, Ermelo en Den Helder D. Nieuwenhuis te Har- lingen; voor Hoogeveen H. D. van Herksen te Heemse. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Clifton (U.S.A.) J. C. Weststrate te Meliskerke. De comhi zwembad sporthal Trouwen in Joegoslavië SCHIPHOL, 27-5. Van Schip- hol is een anderhalf jaar ver loofd paartje uit Lisse naar Ljubljana in Joegoslavië ver trokken om deel te nemen aan een massale trouwpartij in deze stad. Naar dit trouw feest trekken aanstaande echt paren uit tien landen van alle continenten. De 23-jarige Maya de Wijs en haar 24-jarige ver loofde Albert van der Mark waren op de luchthaven als bruidspaar in folkloristische klederdracht gestoken. De or ganisatie in Joegoslavië berust bij het „Boerenbruiloft '70- comité" en de plaatselijke V. V.V. van Ljubljana. ZIERIKZEE, 26-5. Bij gelegenheid van de uitreiking van de sportbekers voor 1969, tijdens een ten stadhuize gehouden plechtigheid, heeft burge meester D. W. Kastelein medege deeld dat, dankzij toezegging van een belangrijke schenking in geld - de toekomstige combinatie zwembad -sporthal waarschijnlijk zal worden verrijkt met een sauna. Wat de com binatie verder aangaat, hoopt men volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Het sauna-idee is van de heer Caj Herforth, directeur van Emulsion a/s Palsgaard in Denemarken. De heer Herforth nam kennis van de grote plannen voor Schouwen-Duiveland en tekende in op de lening voor f 5.000. Nadien informeerde hij naar BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 24 mei Johan Adriaan Herman, z. van Jacob Philippus van Ast en Maria Anna ter Poorten (Brouwershaven). Gehuwd. 22 mei Paulus Korsten- broek, 49 jr. (Zandvoort) en Leuntje Aagje Nortier, 46 jr. (Zierikzee). Overleden. 19 mei. Johannes van der Werf, 70 jr., echtg. van Jenneke van Hoogenhuizen (Zierikzee). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode), de inbouw van een. sauna, een object in het project, waaraan tevoren nog niet was gedacht. Voor de realisering van een sauna zegde hij een gift toe van f 5.000. Tijdens een bezoek aan de druk kerij v/h Lakenman Ochtman kregen wij gelegenheid van de heer Herforth een plaatje te schieten, een begrijpelijke zaak, gelet op de wijze waarop deze bekende Deense za kenman in het stadsnieuws komt. De burgemeester van de gemeente Zierikzee brengt ingevolge artikel I 8 der kieswet ter openbare kennis, dat op 3 juni 1970 van des morgens acht tot des avonds zeven uur de stemming ter verkiezing van de le den van de gemeenteraad zal plaats hebben. Hij wijst op het bepaalde artikel 128 van het wetboek van strafrecht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Zierikzee, 26 mei 1970 'd© burgemeester voornoemd. D. W. KASTELEIN FEUILLETON Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Ook lopende door de vertrekken wist Willemien; nu ben ik weer echt teruggekeerd in de periode van mijn leven, waarin ik zo gelukkig was. Wat jammer, dat ik geen vijf en twintig meer benik zou hier weer willen werkenals ik die grote witte onbeschreven vellen pa pier zie op die tekentafels, dan moei ik me gewoon inhouden om geen potlod te grijpen en te gaan schet sen. Ik heb een idee.een geheel nieuwe vorm „Je studio is er nog altijd. Ga maar mee, onze Justus zit daar al enige jaren en van hem komen de mooiste, meest- exclusieve ontwer pen. Ik zal je wat vertellen.... Prinses Gracia heeft dit voorjaar hier japonnen gekocht. Ze was er een hele middag en we hebben in allerijl een show geïmproviseerd. Hare koninklijke hoogheid toonde zich verbaasd over onze prachtige collectie. Ze heeft belooft vaker te komen. Heb je haar laatste foto in de krant geizen, enkele dagen gele den? Droeg ze een creatie van Jus tus. Het was een der mooiste ont werpen van na de oorlog. Maar komlaten we zien of Justus je nog kent. Hij is ouder geworden, zag Wille mien in één oogopslag, maar toch gedistigneerd. Nog altijd de bohé mien, misschien zelfs de bon-vivant, wie zal het zeggen. Ook Justus herkende haar. „A la laQuelle surprisema chérie, Willemiendaar sta ik van te trillen op mijn voetenen wat zie je er fantastisch uitheb je de klok stilgezet? Je bent nauwe lijks veranderd.... wat zelfbewus tere uitdrukking in je mooie ogen, maar voor de rest...." Hij drukte haar zo heftig de hand, dat ze op haar lippen beet om de kreet van pijn te weerhouden. Desondanks lachte zegoede, oude Justus, nog altijd de charmeur, nog niets veranderd in die een en twintig ja ren. Alleen word je grijs aan de sla pen. Hij pakte haar met beide handen bij de schouders en bekeek haar on derzoekend. Altijd was je een knap pe vrouw en heb ik je bewonderd. Je bent het nog, na al die tijd. Dit gaan we vieren. Madame.... voor vandaag neem ik verder vrijaf. Had u maar niet met Willemien moeten komen. U bent me vandaag kwijt, finalement. Deze dag is veel te be langrijk om nog' één potloodstreep te trekken. Ga mee, Willemien, bui ten staat m'n wagen. We gaan er samen vandoor. Waar zullen we gaan drinken op hét weerzien? Hier, in de stad? Of ver weg van deze ra zernij, die de stad der mode wordt genoemd? Eh bien?" Ze is helemaal overdonderd door het enthousiasme van deze pur rang Fransman: Maar ze koestert zich aan de stroom van sympathie, die over haar wordt uitgestort. Madame staat er lachend bij te kijken en knikte enkel ten teken, dat ze er geen bezwaar tegen heeft, dat hij ophoudt met werken. Zoiets kan al leen maar in Frankrijk gebeuren, denkt Willemien. Hier is men zo ge makkelijk. „Kom gauw een keertje terug, ma fille," zegt de oude vrouw. „En wees mijn gast. Ik heb een groot huis.. Waarom zul je in een hotel gaan, als ik hier kamers voor je heb?" Willemien belooft het. Weigeren zou een belediging zijn. Ze voelt zich als een poes, die onophoudelijk geaaid wordt. En ze spint van genoe gen. Enkele minuten later rijdt ze met Justus in zijn oude Renault weg. Dwars door de drukke stad. Mis schien luistert ze nauwelijks naar wat hij allemaal te vertellen heeft. Alleen het feit, dat ze weer terug is in Parijs bij de oude bekenden, die haar als een vorstin verwelkomd hebben, die haar dus na al die ja door Henk van Heeswijk ren niet zijn vergeten, is voor haar voldoende. 7. Die eerste nacht verblijft ze toch in het hotel. Madame heeft begrip getoond. Je kunt niet meteen weer vertrekken. Maar het blijft bij lo gies met ontbijt. Dat heeft ze de ge rant al verteld. Hij trekt een spij tig gezicht. Wat jammer, madame vertrekt morgen alweer? Kent ma dame Parijs? Ja, madame kent Parijs en ze weet het nu weer: ze houdt van Pa rijs. En van de Parijzenaars. Dat ze een paar dagen haar intrek neemt bij madame Legrand gaat hem niets aan. Hij zou het ook niet begrijpen. Het is ver na het middernachte lijk uur, als ze zich eindelijk uit kleedt. Justus is onvermoeibaar en heeft haar van de ene gelegenheid naar de andere gesleept. Ze hebben gegeten in een klein restaurant van een nog kleiner dorpje op een half uur rijden afstand van Parijs. Maai de keuken is er beroemd en dat merkt Willemien zelf aan twee fei ten. Het is er rond het middaguur vol; geen stoel is er onbezet. En het eten is inderdaad voortreffelijk. Ik moet hier niet te vaak komen, denkt ze, want dan groei ik dicht. En ik ben nog. weL zo trots op m'n figuur. Sinds het vertrek uit de rue Pa- thetique heeft Justus haar twintig keer verzekerd, dat ze bijna niet is veranderd. Zo'n mooi gezicht blijft ecuwig verklaarde hij plechtig, dat. kan immers niet veranderen? En geen rimpeltje te zien, zelfs nog geen grijs haar. Vrouwen bezitten het geheim van de eeuwige jeugd. O la la en dan wij arme mannen zie ik er niet uit als een grijsaard met m'n zes en veertig jaar? De vrouwen beginnen me te ontlopen of lachen me uit. C' est la vie...." besluit hij bedroefd-wijsgerig. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7