Op 3 juni moet u 'kaas uit't vuistje' even laten staan. SIMPLEX (HaêD Restauratie van het historisch stadliuis te Brouwershaven De Russische invloed in het Midden-Oosten Gebelgde reactie op late komst aardgas op Schouwen-Duiveland S.I.S. ontvangt opdracht komst aardgas op Schouwen-Duiveland voor te bereiden Vraag om processen Ts j echo-Slowakije ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Voor 60 jaar.... Advertentie Resten gevonden ouder dan 16e eeuwse houw BROUWERSHAVEN, 27-5. Zoals bekend zal het stadhuis aan de Markt te Brouwershaven, na ?even jaar het stadsbeeld met zyn steigers ontsierd te hebben, worden geres taureerd. Architect ir. K. I. Ruige heeft de supervisie, bijgestaan door architect J. W. C. Besenicr. De architecten Ruige en Besemer hebben een kort verslag betreffende plan en uitvoering van het stadhuis te Brouwershaven gemaakt, waar aan de volgende gegevens zijn ont leend. In eerste instantie zal het stadhuis in de toekomst als representatief gedeelte van het gemeentehuis fun geren, en bij de restauratie zal dan ook getracht worden het karakter van de oorspronkelijke ruimten, voor zover dit thans nog bewaard is, te handhaven of te ondersteunen. In dit verband was de plaatsing van de trap een belangrijk punt, omdat er vanuit werd gegaan dat deze zo makkelijk mogelijk beloopbaar zou zijn met het oog op de ligging van de raadszaal op de bovenverdieping. Wat betreft het exterieur werd op gemerkt dat kappen en andere oor spronkelijke onderdelen zoveel mo gelijk gehandhaafd zullen worden, zij het dat een grondige restauratie noodzakelijk. De klokketoren zal op dezelfde plaats als voor de res- tauratie worden gesitueerd. Over de voorgevel dient nog een nadere be slising te worden genomen mede, omdat het restauratiemateriaal uit' 1890 verweringsverschijnselen ver toont. Geschiedenis Bij werkzaamheden in verband met het restauratieplan is aan het licht gekomen dat ook vanaf de dijk- zijde tot de huidige scheiding tussen voor- en achterbouw reeds bij de eerste aanleg bebouwing ontstaan is. Er zijn resten gevonden van met selwerk, z.g. kloostermoppen, die waarschijnlijk ouder zijn dan de 16e eeuwse achterbouw. Het meest land- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). inwaarts gelegen gedeelte is vermoe delijk in de eerste helft van de 16e eeuw ontstaan. Het gebouw moet in die tijd een bcgc behuizing geweest zijn met een drietal getrapte topgevels en een daktorentje. Het oorspronkelijke karakter van het interieur is in hoofdzaak terug te vinden in de balkenzoldering, met nog enkele gotische natuurstenen moerbalk consoles, de deuropenin gen en de gotische schouwen. Het schotwerk met enkele deuren van de gevangenis op de zolderverdieping is eveneens waardevol, vooral door de inscripties van vroegere gevangenen in het hout van de cellen, aldus de architecten. De voorbouw De voorbouw van het stadhuis dat aanvankelijk niet zo ruim was opge zet is in de jaren 1599, 1600 tot stand gekomen. Het karakter is nog terug te vinden in de beschilderde balken zolderingen en de kapkonstruktie. Als onderdeel van de uitbreiding van de voorbouw is aansluitend op de achterbouw een trappenhuis op getrokken. Deze door Jan Pieterse, stadstimmerman van Veere ontwor pen torenepbouw aan de zuidoostge vel moet vrij hoog geweest zijn, maar weid in 1344 gedeeltelijk af gebroken. Aan de noordwestzij de van het stadhuis heeft volgens de ar chitecten Ruige en Besemer geen to ren gestaan. De op een tekening van C. Pronk uit 1745 aangegeven twee de toren berust waarschijnlijk op fantasie. Hollandse nieuwe haring VLAARDINGEN, 28-5. Woensdag even na middernacht zijn de eerste ladingen Hollandse Nieuwe aan de Vlaardingse afslag over de blok ge gaan. Het waren 100 kantjes eigen vangst, aangebracht door de VL 105 („Elizabeth") van de "N.V. Rederij W. Kwakkelstein en 100 kantjes, vangst van twee schepen, aange bracht door de VL 115 („Vooraan") van de N.V. Doggogmaatschappij. JERUZALEM, 27-5. De premier van Israël, mevrouw Golda Mcir, heeft vcor het Israëlische parlement verklaard dat de toenemende Russi sche invloed in het Midden-Oosten de situatie in dit gebied aanzienlijk heeft verslechterd. Vooral in de afgelopen weken is de toestand aan het zuidelijke front (het Suezkanaal) veel slechter ge worden, aldus mevrouw Meir, die verder opmerkte, dat volgens Isra ëlische schattingen de Russen twin tig bases voor hun Sam-3 raketten in Egypte hebben gebouwd en dat zich in dit land duizenden Russische militaire experts bevinden om deze bases te doen functioneren. Sinds de zesdaagse oorlog heeft de Sow jet- Unie achthonder vliegtuigen, twee duizend tanks en ander militair ma terieel aan Egypte en andere Arabi sche landen geleverd, zei de premer. Personeel had homverlof HAARLEM, 27-5. Nadat de Haar lemse politie in de loop van woens dagmorgen haar onderzoek naar een mededeling dat een bom geplaatst zou zijn in het chemisch en farma ceutisch bedrijf Merck Sharp en Dhome ie Haarlem had afgesloten kon het personeel, dat uit ongeveer 400 man bestaat, weer in het bedrijf terugkeren. Het was dinsdagavond naar huis gezonden. De politie heeft de hele dinsdagnacht en woensdag morgen het bedrijf doorzocht. Zij heeft niets kunnen vinden dat een aanwijzing kon zijn op de telefoni sche mededeling. Doordat het bedrijf vele uren stil heeft gelegen is er aanzienlijke scha de ontstaan. Wij willen ons niet met politiek bemoeien. Als kaasmakers beperken we ons tot één kleur: goudgeel. Maar we willen ook niet koste wat kost het onderste uit de kan. Bij de Staten-verkiezingen zijn veel mensen thuisgebleven met 'kaas uit 't vuistje'. Gezellig natuurlijk en profijtelijk voor ons - maar we vinden dat demokratie gaat vóór demokazie. Ga dus op 3 juni eerst stemmen en als u daarna kiest voor 'kaas uit 't vuistje'; hartelijk dank vanzelf. Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 26-5. Op de raadsvergadering onder voorzitterschap van bur gemeester D. W. Kastelein, is wethouder mr. K. A: Keuning uitgevallen tegen de N.V. Ned. Gasunie in verband met he feit dat - gelijk bekend - het aardgas voor Schouwen-Duiveland nog niet per 1 september er zal zijn, zoals aanvankelijk werd beloofd. Het debatje ontstond naar aanleiding van een vraag van de heer Leydekker over de aansluiting van het aardgas, waarop de voorzitter repliceerde met een van de zijde van de N.V. Ned. Gasunie ontvangen schrijven over de onderwerpelijkc materië. In bedoeld schrijven wordt mede gedeeld dat dit jaar de transportlei ding zal worden voltooid, waarna aansluitingen te Zierikzee als eerste plaats, zullen volgen. In de interim- periode zal worden gezorgd voor een voldoende voorraad propaan-lucht. Ter zake is met de P.Z.E.M. en de Gasunie overeenstemming bereikt. Mr. Keuning vond het allemaal maar vaag en greep terug op de indertijd gedane belofte dat er gas zou zijn per l september. Nu de zaak wordt uitgesteld is de vraag relevant hoe Zesde klasse openbase basisschool Burgh-Haamstede had een fijne Walcheren-vakantie ZIERIKZEE, 27-5. Het bestuur van de S.I.S. (Samenwerkende In- sta'ateurs Schouwen - Duiveland) deelt mede dat zij thans officieel opdracht heeft ontvangen van de N. V. PEZEM té Middelburg, om met de voorbereidende werkzaamheden te beginnen in verband met aardgas vcorziening van Schouwen-Duive land. Daar eerst Zierikzee zal worden voorzien van aardgas en, de omscha keling nog dit jaar zal plaats vinden zal iedere gasverbruiker een schrij ven ontvangen van de N.V. PEZEM wat hij moet doen en hoe hij ter za ke moet handelen. In de toonzaal van het gasbedrijf te Zierikzee zal een voorlichtings centrum met gasshow worden ge houden te beginnen op 8 juni tot en met. 4 juli a.s. Op de gasshow vindt men het volledig pakket gasver- warming en kookapparatuur. Daar alles in een vlot tempo moet verlopen wordt de gasverbruiker zich verzocht te houden aan 'n door N.V. PEZEM uit te geven schrijven. Advertentie Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! 'n Simplex! BURGH-HAAMSTEDE, 266-7. De 6e klasse der openbare basisschool te Burgh-Haömstede heeft het „uitje" er weer opzitten. Drie heerlijke da gen verbleven de meisjes en jongens in de jeugdherberg „Nieuw Walche ren" te Domburg. Was het weer misschien wat min der goed, de stemming was opper best. De 6e klasse werd met perso nenauto's een eind op stap gebracht, want aan de Veerse dam wachtten de fietsen die een vriendelijk vracht auto-eigenaar daar heen gebracht had. Vandaar werd per - fiets naar PRAAG, 27-5. In de Tsjechoslo- waakse volkskamer, het federale parlement, heeft een conservatieve- communistische afgevaardigde woensdag aangedrongen op proces sen tegen „contra-revolutionaire en anti-Russische krachten". Kort tevoren had de kamer, vol gens het persbureau C.T.K. met al gemene stemmen, het ontslag be krachtigd van de president en zes rechters van het hooggerechtshof. Hun wordt verweten dat zij "zich bij de uitoefening van hun ambt tijdens de hervormingsperiode in 1968 niet tegen anti-RuSsische en anti-socia listische opvattingen hadden verzet. De afgevaardigden hechtten vervol gens hun goedkeuring aan de be noeming van Vojtech Prichystal als opvolger van de ontslagen president van het hooggerechtshof, Otomar Bocek. Ook de aanstelling van 22 nieuwe rechters, verdeeld over hoog gerechtshof, lagere rechtbanken en het militaire gerechtshof, werd be krachtigd. 33. Seewart de Schuimer beschikte over een groot aantal schepen van zeer uiteen lopende maaksels en onmiddellijk nadat hij en Aram deze vloot bereikten, begon er een rumoerige bedrijvigheid te heersen. Ijlbo den trokken naar alle kroegen en speel holen van de havenbuurt om de beman ningen aan boord tc roependc zeilen wër- flen bijgezel ankers gehesen, dc trossen losg' gom.l en nog juist voordat do vloed verliep kon de vloot de haven verlaten. En nu jii. vreemdeling" schreeuwde de Schuimer. Waarheen? CM if'W :i.r 'M'/.egd flat ge wIkI ve|k«* k»>er: Sr. a irl d^ 'Innde- ldar zou varen. hem mij, dal iz, uw deel van onze overeenkomst en wanneer ge liegt, dan zal ik u laten bengelen aan de hoogste ra!" „Hij koerst langs de Klip der zee-aren den. Dat zei hij mij voordat hij mij prijs gaf aan dc verdrinkingsdood", sprak Aram kort. De Schuimer stiel een schelle lach. uit. ..Goed!" riep hij. ..Gij zijl hei waard dat ik u in hel leven liet! Ik zou hem daar nimmer gezocht hebben, maar nu ik dit \v l ontkomt hf.f mij niet. ook al heeft hij t iijn snelste schip gestolen! Nu kan ik hem onderscheppen Die ganse nacht, terwijl de viool onder vol zeil met krakende want door de duis tere zeeën stormde, bleef Aram uitkijken, staande op de plecht van het admiraal schip. Hij wist dat zijn plan een wanhoops- plan was. Hij had geen andere bondgenoot dan een gewetenloze Schuimer, die hem naar het leven stonden zijn vijand was een nog sluwere en wredere schurk, Seewart de Handelaar. In diens handen be vond zich Tamahia. en ook zij. aan boord van het. gestolen schip, vond geen rust. Onbewust van hot feit dat Aram de achtervolging al had ingezet, pijnigde zij zich af met bange zorgen over zijn lot.. cn hel hare! Veere gereden en uiteraard was dit oude stadje een wandeling waard. Via de bossen van Oranjezon en Oostkapelle werd Domburg bereikt en het tijdelijk onderdak bekeken. Oriëntatietocht In de volgende dagen werd een, oriëntatietocht gehouden in Dom burg zelf. Bosspelen vielen zeer in de smaak, wat eveneens gezegd kon worden van het bezoek aan de speel tuin Westkapelle. Een rondrit over Walcheren leerde de meisjes en de jongens veel van dit schiereiland en het bezoek aan Vlissingen met de prachtige zeegezichten vanaf de bou levard waren onvergetelijk, evenals de tocht per veerboot heen en weer naar Breskens. Middelburg kreeg een aparte be langstelling en de Lange Jan bood een grandioos uitzicht. De Abdij-gebou wen, diverse kerken en het Zeeuws museum waren hier de uitspringers, doch het winkelen had voor de jon gelui ook zeker aantrekkingskracht. De 6e klasse verkende op deze wijze Walcheren grondig. In de avonduren kende de gezelligheid, ontwikkeld in diverse spelen, geen tijd en met weemoed verlieten de jongelui het vakantieoord om weer per auto naar huis te keren. RECHTSZAKEN Man schoot neefje neer MAASTRICHT, 27-5. Dc maxi- mumstraf voor overtreding van arti kel 307 van het Wetboek van Straf recht - dood door schuld - namelijk 9 maanden gevaneimisstraf, eiste de officier van justitie by de rechtbank te Maastricht tegen de 41-jarige koopman Hendrik M. uit Heerlen die op oudejaarsavond in Heerlen zyn 15-jarig neefje Philip Schneider met een flobertgeweer heeft doodgescho ten. De verdachte loste tegen het middernachtelijk uur van oud naar nieuw ter verhoging van de fees vreugde vanuit de keukendeur ach ter zijn huis schoten in de lucht. Het flobertgeweer had hij in België ge kocht om, zoals hij ter zitting ver klaarde konijntjes te schieten. Hij had er nog niet zo veel mee gescho ten omdat hij geen verguning had voor dit vuurwapen. In ieder geval was hij ermee aan het schieten toen zijn neefje achterom zijn huis betrad om nieuwjaar te wensen. De jongen we.rd door een kogel in het hoofd getroffen en was op slag dood. SPORT KORFBAL AU-Rcady II-Brouwcrshavcn II Vrijdagavond om 7 uur speelt All Ready II voor de 2e klasse van de zomerkorfbalcompetitie op Schou wen-Duiveland tegen de reserves van Brouwershaven. In de uitwed strijd werd destijds van de Brouwse ploeg gewonnen, doch de gasten zul len nu ongetwijfeld alles op alles zetten om revanche te nemen voor de geleden nederlaag. Of All Ready het /.over zal laten komen valt ech ter nog tc bezien, 'whnt nu dc rood zwarten aan kracht hebben geron nen. kan ongetwijfeld een interes sant treffen worden verwacht. De hoer J. A. Ünlcboul uit Haamstede is scheidsrechter. het zal gaan met de tarieven. Hij wenste - krachtig bijgestaan door de heer Dceleman - dat na 1 september aardgastarieven worden berekend voor het propaan/lucht. De Gasunie rept in het schrijven zelfs van een „koude periode", die nog moet wor den overbrugd, „maar," aldus de heer Doeleman, „dat moet dan toch echt wel tegen aardgasprijzen ook al is het aardgas er dan nog niet". De leiding - zo bleek - moet van Goeree komen en komt via Brou wershaven Schouwen-Duiveland binnen. ELKERZEE. De burgemeester- strandvonder van Eikerzee zal vrij dag te Scharendijke publiek, om contant, verkopen 16 stuks grenen balken, aan het strand aldaar aan- gespoeld> ADVERTENTIE. Dagelijks dik vet schapenvlees bij Frans Koopman op dë Oude Haven. HAAMSTEDE. Op tweede pink sterdag werd te Haamstede een zen- dingsfeest gehouden. Dr. A. M. Brou wer, rector van de zendingsschool te Rotterdam, voerde het woord. BUITENLAND. De passiespelen te Ober Ammergau zijn dinsdagavond geopend, terwijl het hele dorp dik onder de sneeuw lag. ZIERIKZEE. De Bond voor Staats- pensionering organiseerde op twee de pinksterdag een openlucht-mee ting op de weide-achter het tram station. Vier muziekgezelschappen en twee koren verleenden hun mede werking en als sprekers traden op de heren A. Bouma te Bolsward en ds. J. van Veen, predikant te Dokkum. ADVERTENTIE. Uit de hand te koop de vanouds bekende herberg met vergunning „Schouwen's Uitrus- ting", dewelke tal van jaren nog een ruime burgermansboterham oplevert Te bevragen bij de eigenaar. DUIVENDIJKE. Bij de heden ge houden verkiezingen voor een lid van de gemeenteraad, werd bij een voudige kandidaatstelling verkozen J. A. Padmos. BINNENLAND. In de Ned. Staats courant wordt belanghebbenden dringend ontraden zich te laten aan werven als arbeider bij de bouw van de spoorweglijn Madeira-Marmore in Brazilië. Het klimaat aldaar wordt zeer gevaarlijk geacht. BRUINISSE. Door de afdeling Goes van het Leger des Heils werd tweede pinksterdag op een weide van de heer Flohil een bijeenkomst gehouden. Advertentie Ruil bij ons uw oude naaimachine in (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF electrische zigzag lichtgewichtmachine Ons zigzag-programma loopt van 259,- tot 968,- compleet in koffer. PFAFF NAAIMACHINEHUIS BERGEN OP ZOOM Kortemeestraat 17 Telefoon (01640) 35878 BON VOOR GRATIS FOLDERS Zenden aan antwoordnr. 102 Bergen op Zoom Naam: Adres: A. Plaats:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 4