AGENDA De minister kan geen garanties geven Fraaie aquaria „tuin" in het Gravensteen Aardverschuiving in Zwitserland Bobby Moore kan meespelen STREEKNIEUWS Oe Thant naar Moskou en Londen Prins Claus: „Nederlanders zijn tolerant" Bushaltes Gasfabriek/Caustraat en Sas te Zierikzee worden opgeheven Nauwkeurige meting van de aarde „Fruitteelt in nood" Velen namen vanmorgen (donderdag) al een kijkje bij het boeiende gebeu ren dat zich achter vele aquaria-vensters afspeelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HA AG. 27-5. De delegatie van „Fruitteelt in nood", die een brief overhandigde aan minister Lardinois - in het kader van een demonstratie ve optocht in de Kesidentie - werd geleid door de voorzitter van de werkgroep de heer J. II. Stoutjesdgk, die op de brief een toelichting gaf. De minister deelde mee te weten wat er met de fruitteelt in ons land en die in de E.E.G. aan de hand is. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat er over vijf en ook over tien jaar in ons land nog fruitteelt zal zijn. Ga randeren kon hij dit echter niet, ook niet voor de perspectief biedenedc bedrijven. „Een deel zal het over vijf jaar ook nog wel redden, al weet ik niet welk deel van de fruitteelt", al dus de minister. Hij wees erop dat het georgani seerde bedrijfsleven een half jaar ge leden heeft gevraagd, ook door het ministerie werd gerealiseerd. De heer Stoutjesdijk opperde, dat bijv. de overbruggings finaneieringsrege- ling in de praktijk niet tot tevreden heid werkt. Hij meende dat de in druk bestaat, dat de fruitteelt uitein delijk alleen gedijen kan waar de overheid het wil. De Nederlandse fruitteelt zit in een acute geldnood, meende hij. Sociale maatregelen vond de heer Stout jesdijk niet vol doende. Er zullen economische maat regelen nodig zijn. De minister nodigde vervolgens de fruittelers uit met bewijzen te ko men voor concurrentievervalsende maatregelen in andere E.E.G.-lan den. Deze handschoen zei de heer Stout jesdijk op te willen nemen. De minister zegde toe zich er dan voor in te zetten, dat de discriminerende maatregelen ongedaan worden ge maakt. of ook in Nederland zullen worden ingevoerd. Hij meende, dat de Nederlandse Overheid doet wat ze kan. Hij achtte het dan ook niet uitgesloten dat aanvullende regelin gen worden getroffen. „Verwacht teleurstellend" Bij het ministerie van landbouw had het gesprek van de delegatie zo C CHESIERES, 27-5. Honderden brandweerlieden en vrijwilligers be gonnen bij het Zwitserse bergdorp Chesieres ten zuidoosten van Mon- treux inderhaast met het graven van greppels om een langzaam langs een berghelling omlaag glijdende massa modder en gesteente een halt toe te roepen. Kinderen en studenten zijn geëvacueerd uit chalets in de omge ving van Chesieres, maar het dorp zelf loopt geen gevaar. De modder en steenmassa beweegt zich over een tachtig meter breed front met een snelheid van ongeveer dertig meter per uur omlaag. lang geduurd, dat enige demonstran ten onrustig werden en begonnen te roepen omdat de minister naar bui ten zou komen. De heer Stoutjesdijk deelde nu afloop mee, dat het ge sprek met de minister „verwacht te leurstellend" was geweest. Terug op het Malieveld deed hij 5.000 fruittelers verslag van het ge sprek op het ministerie. Daarbij ver wees hij naar de toezeggingen, dat de kwestie nauwlettend wordt gevolgd en dat ze maandag 1 juni aan de or de komt in een gesprek van de mi nister met het landbouwschap. De demonstartie. die daar meer dan twee en een half uur duurde, had in haar geheel een ordelijk ver loop. De demonstranten hadden be geleiding van de politie gekregen. Advertentie Veel mensen weten al wat Intermeubel voor hen betekent Exclusieve modellen 5 jaar garantie i1 Laagste prijs door internu- |i tionale inkoop van kwali- i1 teits-meubelen Gratis mooie kleurenfolder (i Alle gewone meubelen 10- (i '20 v/u goedkoper dan elders i DEURLOO, „de meubelshow- room van Zierikzee". Vrij toe- i gang Meelstraat 31. BOGOTA, 28-5. Bobby Moore, de aanvoerder van de Britse voetbal ploeg die meedingt naar hel wereld kampioenschap, zal donderdag om 22.30 uur Ned. tijd naar Mexico ver trekken met een vliegtuig van „Aero- lineas Argentinas". De rechter die het onderzoek naar zijn beweerde diefstal leidt, Pedro Dorado, heeft de voetballer voorwaardelijk in vrij heid gesteld. Moore zal zich op ge zette tijden bij de Colombiaanse ambassade in Mexico moeten mel den. UTRECHT. Het sexblad „Minisex and Love" is woensdag in Utrecht tijdens een controle van de zedenpo litie in vijftien sexboetieks en tijd schriftenwinkels in twee van deze zaken in beslag genomen. Tegen de verkopers is proces verbaal opge maakt. Het zwembad/sporthal- zoekplaatje (Ingezonden) Naar aanleiding van onze adver tentie in de Zierikzeesche Nieuws bode: „Gezocht" 500 personen, die ieder f 1000.(of meer) ter leen wilen verstrekken aan de Stichting Spot tcenti um Schouwen-Duiveland, hebben we enige reacties vernemen, die ons noodzaken het vo gende er aan toe te voegen. De advertentie is bedoeld om aan te tenen, dat het bijeenbrengen van f 500.000,beslist géén hersenschim behoeft te zijn. Samen is dit zeer wel een haalbare kaart. Gevraagd werd nu cf wjj lagere intekenbedragen b.v. f 50,niet in teressant vinden! Dit is een misvat ting: iedere inschrijving is interes sant! Hoe meer burgers van Schou- wen-Duiveland deelnemen, des te lie ver het ons is. Belangrijk is slechts het bereiken van het gestelde doel. De acccmcdatie moet een sociaal trefpunt worden van en voor de ge hele burgerij! Daarop is ook de gehele aktie af gestemd, de cpzet is zodanig dat nie mand behoeft te denken: ik kan niet meedeen. D a:om is r naast de bur gerzinlening de mege ijkbeid tot het deen van giften tot ieder gewenst bedrag; daarom zal er een sticker- verkoop gestart woiden ad. f 0,50 per sticker, da?rom cok een grandio ze loterij met een lctprgs ad. f 1, met als troostprijs een auto en als hoofdpijs een zwembad/sporthalcom binatie vcor allen! Tevens kan weiden medegedeeld dat er reeds talloze enthousiaste reakties zijn. Gaarne willen we hier een p~-ar voorbeelden noemen die ons bijzender getroffen hebben: Een scholier heeft ingeschreven op de burgerzin'ening voor f 100,Hjj had gelezen dat de storting eerst volgend jaar 1 juli zal zijn, welnu zo deelde hij mede, ik ga vakantie werk verrichten en op die manier kan ik de inschrijving verdienen. Straks kan ik dan zeggen, ik heb tcch ook mijn steentje meegebouwd. Kijk dat is het nu: wü vinden dit geen steentje, dcch een steengoede steen! Wie van de jongeren volgen dit voorbeeld Misschien is er een afzonderlijke jeugdthermometer van te maken. Een cuder iemand met een klein pensioentje merkte op: f 50,is wat veel vcor mij, zelf zal ik misschien ncoit zwemmen, 'maar hier heb je toch f 5,Want, zo deelde deze ou de burgeres mede: ik vind- het ge weldig als er zo iets op Schouwen- Duiva'and komt! Deze voorvallen geven ons zeker heid dat wc zullen en moeten slagen. Be „hamvraag" voor deze week is: Hoe hoog staat de thermometer a.s. maandag? Doet u uw best, wij van onze kant deen er alles aan om Schouwen- Duiveland de sportaccommodatie te verschaffen die zo broodnodig is Het bestuur van de Stichting „SPORTCENTRUM SCHOUWEN-DUIVELAND" HILVERSUM, 27-5. Prins Claus is van mening, dat de Nederlanders to lerant zijn. „Weliswaar gaan ze ook de straat op om te vechten, en dan vallen er soms brokken, maar ik zou dit niet als onverdraagzaamheid willen zien". Prins Claus zei dit woensdagavond in een veertig minu ten durend televisie-interview. De prins zei, zelf eok wel bepaalde ver anderingen sneller doorgevoerd te wUlen zien. Voorbeelden daarvan zei hij niet te kunnen geven in ver band met de hem opgelegde consti tutionele beperkingen, die hij soms als hinderlijk ervaart, „al zie ik vól kernen in, dat het in een constitutio nele mcnarchie niet anders kan". De prins zei voorts van mening te zijn, dat men de mogelijkheden van leden van het koninklijk huis meer zou kunnen gebruiken. „Zelfs als ik naar mijn schoonvader kijk, dan heb ik niet het gevoel, dat hij in zijn mo gelijkheden vreselijk beperkt is door het feit, dat hij de man is van de koningin." Wat door de vragenstellers W. L. Brugsma en mr. H. W. Sandberg ge noemd werd met de „establishment" contact te hebben en daardoor afge sneden te zijn van de bevolking, ant woordde prins Claus, dat er talloze mogelijkheden zijn om contact te hebben met die mensen, die niet tot de zgn. establishment behoren. Hij wees op zijn contact met avantgar- disten en kunstenaars, waaruit hij geleerd had over de denkwijze van deze jonge mensen. Geen ornament De prins zei verder, zijn funktie ZIERIKZEE Op het te Baarn gehouden exa men voor de leergang Methodische Rij-instruktie, slaagde met lof de hqer M. de Loo/e, rijschoolhouder te Zierikzee. Het examen gaat uit van de Stichting Auto- en Motorrijschool- bedrijven (Vamoij. BROUWERSHAVEN Schooljeugd in „De Koebel" De kinderen van 'de 3c en 4e klas van de basisschool te Brouwershaven hebben hun schoolkamp er weer op zitten. Maandagmorgen vertrokken de kinderen per fiets naar Burgh, om een drietal dagen te verblijven in hel vakantie-oord „De Koebel". Er werd naar hartelust genoten van de fraaie omgeving en de kinderen konden zich uitleven in de duinen, domeinen enz. Woensdagavond arri veerden ze weer op de Markt, opge wacht door de ouders. Hiermede was een eind gekomen aan drie on vergetelijke dagen. De leiding be rustte bij mevrouw v. Snippenburg- Bakker en de heren Visser en Drij- gers. Een tweetal moeders verzorgde de wanne maaltijden. ZIERIKZEE, 27-5. Voor alle in de „onderwaterwereld" belangstellen den in Zierikzee en op Schouwen- Duivo'and bestaat vanaf heden (don derdag) tot 10 juni a.s. een unieke gelegenheid cm zich eens nader op de hoogte te stellen van wat een aquarium nu eigenlijk is. De vele vragen rond aquaria worden name lijk op een bijzonder „kunstzinnige" wüze beantwoord op de tentoonstel ling van de aquariumvereniging „Helodea" alhier. Een tentoonstel ling in het Gravensteen, die van morgen om tien uur werd geopend door burgemeester D. W. Kastelein, die de wens uitsprak dat het vele werk dat door een aantal „Heledoa"- teden werd verzet zal mogen worden bekroond met een groot aantal be zoekers. „Helodea" is er in geslaagd, zon der hulp van deskundigen, om het monumentale Gravensteen om te toveren in een kleurrijke „tuin" die getuigd van de grote liefde van de niet te zien als een ornament van de kroon. „Ik geloof, dat wij in deze tijd met een ornament niet verder kunnen gaan. Dat is misschien in het verleden gedeeltelijk zo geweest, maar voor de toekomst zal dat zeker niet zo zijn". Op de vraag, of de leden van het koninklijk huis zich niet meer als „gewone mensen" zouden moeten gedragen, antwoordde prins Claus: „Ik geloof, dat we ons precies zo gedragen als de gemiddelde Neder lander. Naar mijn mening is er geen enkel verschil. Wij rijden weliswaar een keer per jaar in een gouden koets, maar in het algemeen voelen wij ons heel gewone staatsburgers". Zelf voelt de prins geen afstand tot de bevolking, maar indien andersom men een afstand voelt tegenover het koninklijk huis, dan bestaat z.i. bij de betrokkenen de neiging om het eigen gevoel te.projecteren op de he le bevolking en te veronderstellen, dat de afstand algemeen is. Prins Claus zei voorts, zich volko men opgenomen te voelen in het Nederlandse volk. LENINGRAD, 27-5. Op 7 januari 15171 begint een grote internationale operatic waarmee via de kosmische ruimte tct op enige meters nauw keurig ccn aantal punten op aarde zal worden gemeten en waarmee de kennis zal worden verdiept van dc drift der enntinennten, dc bewegin gen van de polen en dc stromingen in het inwendige der aarde. Dc laatste voorbereidselen, voor dec o]ieratie lijn woensdag in Le- ngrud getroffen tijdens dc bijeen komst van „Cospar" (Internationale Commissie voor Ihilmte-Onderzoak). De operatie, die Isnge.v(Interna tionaal (JeodcL'.eh Experiment-per aqeariurrliefhebfcers voor hun hob by. Burgemeester Kastelein was van het geheel bijzonder onder de indruk en hij pnderschreef de wens van de voorzitter, de heer t. P. Kloet, dat het ledental vooral ook met jeugdi gen zal tcenemen. Ongetwijfeld zal de fraaie omgeving van het oude Gravensteen het bezoek aan de ten toonstelling nog stimuleren. Op het belang van deze morgen voor de organiserende vereniging werd gewezen dcor de heer C. P. Kloet, die als voorzitter een woord van welkom sprak en herinnerde aan de oprichting van „Helodea" in 1949. Het ledental kwam de eerste jaren niet boven de dertien, maar nam de laatste jaren toe tot 50. Dank bracht de heer Kloet aan degenen die zich hadden ingespannen bij de inrichting van de tentoonstelling en aan de firma's de hiervoor materia len hebben afgestaan. De opening kreeg een extra accent met de uitreiking van een onder scheiding van de landelijke bond „Aqua Terra" door de voorzitter, de heer M. Bot. Dit onderscheidingste ken in de vorm van een zilveren schepnetje overhandigde de heer Bot aan de heer Joh. Kloet, oud-voorzit ter van „Helodea" gedurende een pe riode van acht jaar. Met dit ere-te- ken wordt in feite, aldus de heer Bot, de gehele vereniging te Zierikzee on derscheiden. Op de tentoonstelling zgn een twintigtal fraaie aquariumstands te zien, o.a. gezelschapsaquaria, specia le aquaria, een propagandastand en als pronkstuk een tropisch-zeeaqua- rium. De expositie kwam tot stand in samenwerking met de V.V.V. Zierik zee. "VIENTIANE. De Belgische televi sieploeg die sinds 25 maart in het noorden van Laos werd vermist is woensdag behouden en in goede ge zondheid in Loeang Prabang aange komen. Dit heeft het Franse pers bureau AFP uit goedingelichte krin gen in Vientiane vernomen. DENHAAG. De minister van soci ale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de gereorga niseerde commissie arbeidspositie vrouwen en meisjes geïnstalleerd. Kunstmaan) wordt genoemd, is door Frankrijk voorgesteld. Van ongeveer vijftig stations over de aarde zullen laserstralen worden uitgezonden op een tijdstip waarvan de nauwkeu righeid door middel van atoomklok ken precies wordt vastgesteld. De stralen worden door zeven geodeti sche kunstmanen via hun laserre flectors naar hun uitgangspunt te ruggekaatst. Daardoor kan de af stand tussen twee punten op aarde -eer nauwkeurig worden vastgesteld. Men moet daartoe de tijd meten die de lichtstraal nodig heeft om de af stand heen en weer naar de kunst maan af Ie leggen. Donderdag 26 mei Nieuwerkerk Dorpshuis, 7.30 uur. Plattelandsvrou wen afdeling Duiveland. Vrijdag 29 mei Renessc Dorpshuis, 8 uur oprichtingsbijeen komst Strandbrigade georganiseerd door gemeentebestuur Westerschou- wen. Zaterdag 30 mei Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uui, C.H.U.-Jongerenbijeenkomst, (spre ker minister Udink). Advertentie HET PREMIE- SPAARPLAN met 20 */o belasting vrije premié! Uw moderne gezinsbank, de N'JTSSPAARBANK ZIERIKZEE Alito-wurgliianiak weer aan het werk? FIJNAART, 28-5. De gevaarlijke auto-wurg-maniak, die zich graag bedient van gestolen „Fiats", is weer aan het werk geweest. Het heeft er alle schijn van, dat deze ongeveer 25 jaar oude man, die dit jaar moordpogingen ondernam in Ossendrecht en de Belgische plaatsen Le Calamine en Diepenveen, deze week heeft toegeslagen in het West- Brabantse Fijnaart. Daar werd dins dagavond laat een zeventienjarig meisje twee maal van de weg af ge reden. Toen het meisje van haar bromfiets viel, probeerde de man haar te wurgen. Evenals de drie voorgaande keren lukte hem dit niet. Men krijgt sterk de indruk, dat het de man er niet om te doen is zijn slachtoffers te doden, maar eerder om ze grote angst in te boezemen. Overigens werd de man ook deze keer gestoord. Dat gebeurde echter pas, nadat hij het meisje nog een mes op de keel had gezet en gedreigd had haar te zullen doden. NEW YORK, 27-5. Oc Thant, de secretaris-generaal van de V.N. die zich onlangs uitsprak voor een inter nationale conferentie over Indochina, gaat midden volgende maand praten in Londen en Moskou. Engeland en Rusland bekleedden samen het voor zitterschap van de Geneefse confe renties over Indo-China. Thant gaat op uitnodiging van de Britse en de Russische regering. Op 14 juni vertrekt hij naar Londen en op of omstreeks 17 juni is hij in Moskou. Naar verluidt zal hij ver volgens Mongolië bezoeken. Graanhandel wil interventieprijzen DEN HAAG, 27-5. Het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Graanhandel" heeft in een telegram aan de raad van de E.E.G. zijn be zorgdheid en teleurstelling uitge sproken over het feit dat op 1 juni a.s. de prijzen en met name de in terventieprijzen voor het komende seizoenjaar nog niet zijn vastgesteld. Het wijst op de risico's en bezwaren die het bedrijfsleven door het ont breken van besluiten van de E.E.G. loopt en dringt op spoedige vaststel ling aan. Het gaat zeer slecht in de pluimveeteelt ZEIST, 27-5. De producentenprijs voor eieren, die in het eerste kwar taal van dit jaar gemiddeld f 1,72 (vorig jaar f 2,10) per kilo bedroeg, was in april gedaald tot f 1,38 (f2,05) en in de week van 4 tot 9 mei tot f 1,26 (f 1,73). De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de heer Ha H. Garrelds, be cijferde woensdagmiddag in Zeist op de openbare vergadering van het schap aan de hand van opbrengsten en kostprijzen, dat de Iegsector van de pluimveehouderij in de eerste vijf maanden van 1970 een verlies van f 40 miljoen lijdt, waarvan in april en mei alleen al f 27 miljoen. In juni en juli verwacht hij bovendien geen beduidende verbetering, ook al is er nu sprake van een versnelde afslachting van leghennen en een verminderde inleg van broedeicren. door de R.T.M. var het aantal in- en AMERSFOORT. Per 1 juli a.s. zal de partikuliere verpleeginrichting Het Dennenhuis te Amersfoort ge sloten worden heigeen betekent dat op ri'o r' -i'<m 20 demente bejaarden op straat dreigen le komen. T r- Libanese minister van h' zaken, Kamal Bzjcnrbipi* vrcnsdag na af loop van ri»n kabinetsvergadering in Beircei iv-cgr-irr'd dat cr van 15 juni af rirt merv met raketten vanaf Libanees gebied rp Israel geschoten mag worden. AARDENBURG. 27-5. Op dc weg Aardenburg-SIKruis is woensdag morgen de 68-jarige bedrijfsleider van een wasserij, do heer A. J. dc Witte uit Maldegcm (België zo zwaar gewond geraakt, dat hij kort na aan komst in hot. ziekenhuis te Oostburg is overleden. Advertentie STEM NIET UIT SLEUR NO. I Hebt U ooit geweten dat U zelt beslissen kunt wie van de lijst er in de raad zal komen? Kies daarom niet alleen partij. Kies in die partij óók de persoon van uw voorkeur. Dat is duidelijkheid in de politiek. Het totaal aantal stemmen op de lijst uitgebracht bepaalt het aantal zetels; maar UW voorkeur maakt uit WIE die zetels zullen bezetten. Zo is de Kieswet. S Stem niet uit sleur nr. 1. U kunt méér doen. U hebt inspraak. Stem met overleg. DORDRECHT Worvrde - dr nieuwe f,;, meter hoge spoorweghef- bru over de Mi rdrechl op zijn plaats gebracht. De nieuwe drie miljoen I üo wegende hefconstructie is vooral voor de duwvaarl een uitkomst. Met een doorvaartbreedte van 43 meter en een doorvaarthoogte van bijna 47 meter zal ook nog een duwboo: met vier baklzcu - e spoor brug kunnen passeren. ZIERIKZEE, 28-5. Met ingang van zondag 31 mei a.s. heeft de R.T.M. dc hartes Zierikzee-Sas en Gasfabriek/ Caustraat op. Burgemeester D. W. Kastelein zei op een persconferentie ir. het stad huis dat de R.T.M. de opheffing ver dedigde met de motivering dat de passagiers nu sneller op hun be stemming zouden zijn. Het gemeen tebestuur billijkt de opheffing van de -halte Zierikzee-Sas. Een telling, op verzoek var. het gemeentebestuur, yitsteppende passagiers heeft uitge wezen dat slechts 5% van het totale reizigersbestand, gebruik maakt van deze halte. Maar daar uit dezelfde lelling blijkt dat maar liefst 18 °/o in- en uitstapt bij de Gasfa briek/Caustraat, acht het gemeente bestuur handhaving van deze laat ste halte noodzakelijk. Zeker in ver band met de serviceverlening van het openbaar vervoer en een snelle afvoer van de reizigers. Passagiers die helemaal naar het centrum of Malta moeten, lijden na de opheffing van de halte Caustraat/Gasfabriek een enorm tijdsverlies. Deze bezwaren heeft het gemeen tebestuur de R.T.M. kenbaar ge maakt, maar desondanks ontving het gemeentebestuur woensdag 27 mei het bericht dat dc R.T.M., met goed keuring van de Rijksverkeersinspec- teur, beide haltes met ingang van 31 mei a.s. opheft. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2