Stemt V.V.D.! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bereidheid verduidelijkt tot gesprek met de Oostbloklanden Amsterdam krijgt zijn metro „Het gaat niet goed in Nederland!" ^ij kunnen en willen niet langer meer Zeer ernstige toestand door overstromingen in Oost-Europa wachten" Veerbootvertraging door amok-makende patiënt ZIERIKZEE, LIJST 4 i DE HLJLP AAN ROEMENIË WILT U f 500- VERDIENEN? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 mei 1970 126ste jaargang Nr. 2U-IÜK waarin opgenomen REDAKME ÊN ADMINISTRATIE: Idnnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 22S5, ud 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakieur: M J. 8i| de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: NV Drukkerij h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 BTW i dit nummer: Gift voor s..::iui in zivctnlxnl l)e NATO-mi nis tersconferentie ROME, 27-5. De ministersconfe rentie van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie te Rome heeft zich uitgesproken voor multilaterale gesprekken over veiligheid in Euro pa met alle belangstellende regerin gen, maar slechts als bij de reeds aan de gang zijnde en nieuw te be ginnen contacten voortgang zou zijn geboekt. De Navo-rcgeringen ver klaren zich in het slotcommuniqué, dat woensdagavond te Rome werd uitgegeven, bereid de bilaterale con tacten te verveelvoudigen. Het doel van de multilaterale con tacten zou dan zijn om vast te stel len of het mogelijk is een Europese veiligheidsconferentie of een reeks van dergelijke conferenties te hou den. Voor dat multilaterale contact kan een permanent orgaan of een andere methode worden overwogen, aldus het communiqué. Multilateraal overleg De Britse minister van buitenland se zaken, M. Stewart, had voorge steld dadelijk een permanente com missie te belasten met 't multilate rale overleg. De V.S., Frankrijk en Italië hadden de meeste bedenkingen tegen opneming van de mogelijkheid van multilateraal contact in het com muniqué, aldus werd in conferentie kringen vernomen. Nederland en de andere Beneluxlanden behoorden met West-Duitsland, Noorwegen, De nemarken en Canada tot de landen die ervoor waren. Het resultaat van de beraadslagingen van woensdag, de laatste dag van de twee dageu du rende conferentie, over het commu niqué leidde tot overeenstemming over het bereiken van multilateraal overleg in fasen. Aparte verklaring Evenals in december na de vorige ministersconferentie te Brussel is ge schied, is ook woensdag te Rome een aparte verklaring uitgegeven. In die verklaring van de Navo-landen zon der Frankrijk, dat geen deel meer uitmaakt van de geïntegreerde ver dedigingsstructuur van de Navo, worden de communistische landen uitgenodigd tot verkennende bespre- AMSTERDAM, 28-5. De Amster damse gemeenteraad is woensdag avond laat akkoord gegaan met de aanleg van de o os tl ij n van het stadsspoor. Alleen de vier leden van de PSP- fractie, mevrouw Baank (onafhanke lijk) en de BP-er Fontani stemden tegen de voordracht van b. en w., waarir werd gevraagd het trace van de lijn vast te stellen en voor de uit voering een krediet van f 405 mil- jcen te verlenen. Een motie van de PSP om het voorstel aan te houden kreeg geen steun. Het rijk heeft voor 18 km lange costlijn, die van het Centraal Station via Nieuwmarkt, Weesperstraat, Wi- bautstraat en Amstelstation naar de Bijlmer zal lopen, een bijdrage van f 195 miljoen toegezegd, die over een periode van zeven jaar (1970-'76) zal worden verdeeld. kingen over een „wederzijdse en evenwichtige vermindering van de strijdkrachten, in het bijzonder in de centrale sector van Europa". In die verklaring worden vier richtlijnen genoemd voor een derge lijke vermindering van de strijd krachten. In de eerste plaats dient zij vere nigbaar te zijn met de veiligheid van het bondgenootschap en mag zij niet werken ten nadele van een van de twee partijen, te weten de Navo en het Pact van Warchau. Verder .moet de vermindering wederzijds eveen- wichtig en in fasen geschieden. Re kening moet worden gehouden met de geografische situatie, waarmee men, naar men in conferentie-krin gen zei, het oog heeft op de verhou ding tussen het beperkte Navo-ge- bied in West-Eurcpa en het uitge strekt gebied van de communistische landen op het Eur.-Aziatische vaste land. Toezicht 1 De vermindering moet zowel slaan op de strijdkrachten van het land zelf als op in dat land gelegen strijd krachten van andere landen, inclu sief hun wapensystemen. Verder moeten afspraken worden gemaakt over het toezicht op de naleving van regelingen tot vermindering van de troepensterkte. Waarschuwende steni uit kring van exportcombinatie BUNNIK, 27-5. „Wanneer nie mand minder dan de minister-presi dent en zjjn minister van C.R.M. in de tuin van het Catshuis ronddollen met de Europacup, is zoiets natuur lek fantastisch voor de streling van onze nationale voetbaitrots. Toch zon het voor onze gemeenschappelijke welvaart nuttiger zijn geweest als de voetbalminnende excellenties op dat moment de barometer van de natio- na'e economie hadden bestudeerd". De directeur van de Nederlandse Exportcombinatie, de heer L. Fokke- ma, die dit op de ledenvergadering van de N.E.C. in Bunnik betoogde, meent dat het in Nederland niet goed gaat. Als voorbeeld noemde hij de stijging van het ziekteverzuim in de afgelopen tien jaar met 48 pro cent en het koersverloop op de Am- terdame effectenbeurs. „Het zou een teken aan de wand moeten zijn dat een bedrijf met een jong management als Albert Heyn dat bovendien volop profiteert van een bloeiende consumptiemaatschap pij, de notering voor zijn aandelen binnen een jaar met 50 procent ziet teruglopen", aldus de heer Fokkema, die er ook aan herinnerde dat de op de effectenbeurs genoteerde fondsen een jaar geleden een waarde van vijftig miljard gulden vertegenwoor digden en dat dit bedrag nu tot nog geen veertig miljard is gedaald, het geen bij een inflatieverlies van 7,5 procent neerkomt op een reële daling met 25 procent. Gebrek aan werkelijkheidszin De heer Fokkema hekelde het vol gens hem allerwege getoonde gebrek aan werkelijkheidszin. Als we nog enkele jaren zo doorgaan, zei hij, staat ons land er net voor als het verre achterland van een van die ontwikkelingsgebieden waarheen wij volgens een aantal potverterende po litieke figur enbinnenkort elk jaar twee miljard zouden moeten sturen, terwijl de kwaliteit van het geld dat overblijft en waarmee wij onder meer onze sociale voorzieningen moeten financieren, steeds slechter wordt. Hij stelde verder, dat besef moet worden dat elk door verhoogde be- drijfslasten afgedwongen prijsstij ging in wezen een omgekeerde infla tie is. Wat dat betreft staat Neder land volgens hem aan de top. De ge middelde prijsstijging lag in het af-. gelopen jaar in Nederland ruim driemaal zo hoog al in landen als bijvoorbeeld Zwitserland (2,2 pro cent), Duitsland (2,9) en Zweden (2,9) Tegenover de eveneens gestegen be drijfslasten staat een dalend animo voor het leveren van optimale ar beidsprestatie, aldus de heer Fokke ma. Shell koopt N.Y. Billiton DEN HAAG, 27-5. De Koninklijke Shell groep zal een bod in contanten doen op alle uitstaande aandelen van de N.V. Billiton Maatschappij en wel: per cumulatief preferent aandeel f 1000 nominaal (le rubriek) een bedrag van f 9.500,per aan deel van f 20 nominaal (2e rubriek) een bedrag van f 180,Met deze transactie is in totaal f 422 miljoen gemoeid.' Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f Met een lengen kun men wel J een eind komen, moor terug- J keren ermede kon men niet. 4 4 4 Voorzitter Werkgroep „Fruitteelt ip nood": Verwachting tot vrijdagavond: Dezelfde temperaturen Opklaringen maar tijdelijk veel be wolking met plaatselijk enige regen; zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen; weinig verandering in temperatuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 1.55, onder 14.13. Nieuwe maan: 4 juni (3.21). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 mei 10.02 v.m. 22.21 n.m. DEN HAAG. Duizenden fruittelers hebben woensdagmiddag een demonstra- RRomvrrc<awxvirw. tieve optocht door de residentie gehouden, teneinde de aandacht te vestigen bkuuweksHAVEN: op de noodsituatie in deze bedrijfstak. Op de foto: de rijkelijk van span- 29 mei 9.52 v.m. 22.25 n.m. doeken voorziene stoet op weg naar het Binnenhof. De klachten werden Doodtij: 30 mei. aangehoord, maar onmiddellijk kon van regeringszijde geen toezegging ver- kregen worden, die duidelijker soulaas geeft voor de problemen. Voorop de HET WEEROVFR7ICHT Schouwen-Duivelandse groep. DE BILT. 28-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in betekenis afnemend gebied van hoge luchtdruk verplaat ste zich van Engeland naar onze om geving. Hierdoor nam de wind in de nacht van woensdag op donderdag tot zwak af, maar er bleef veel be wolking aanwezig. Op de oceaan trekken langs de noordflank van een krachtig hogedrukgebied bij de Azo- ren frontale storingen naar de Brit se eilanden. De voorste van deze se rie had in de morgen Schotland en Ierland bereikt en zal het komende etmaal Nederland passeren. Er wordt daarbij veel bewolking verwacht, waaruit plaatselijk enige regen kan vallen. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. WENEN, 27-5. De overstromingen die de afgelopen grote verwoestingen hebben aangericht in Roemenië, Hongarije en het zuiden van de Oe kraïne, bedriegen sinds dinsdag ook Zuidslavië. Tien steden in het gebied Vijfduizend fruittelers protesteerden in Den Haag DEN HAAG, 27-5. Zonder onze schuld zijn wij in een positie geko men waarin we zonder hulp verstik ken. Wij willen en kunnen niet lan ger wachten. De minister van land bouw zal nu zijn belofte, de Neder landse fruitteelt niet ten onder te la- AMELAND, 27-5. De veerboot Holwerd-Ameland, die woensdag avond om zeven uur vanaf het ei land de haven van Ho'.werd had mceten binnenlopen, moest vijf uur wachten voor de haven met vele passagiers aan boord, onder wie schoolkinderen die van een school reisje terugkwamen. De boot kon niet eerder dan twaalf uur binnenlopen omdat men moest wachten op hoogtij. De oorzaak van de vertraging was een ontsnapte pa tiënt van de psychiatrische inrich ting Franeker. Deze jongeman van ongeveer 20 jaar was sinds zondag verdwenen en had zijn toevlucht ge zocht op het eiland Ameland. Hij meldde zich hier woensdag bij de po litie omdat hij honger kreeg en werd op de boot naar de vaste wal gezet. Onderweg heeft hij echter amok ge maakt, waarbij hij zelfs nog over boord is gesprongen. Met een aparte boot is hij naar de vaste wal ge bracht en met verwondingen naar Franeker overgebracht. Voor de veerboot was het toen al te laat om alsnog binnen te lopen. Het was in middels weer eb geworden. In het veerhuis in Hol werd wachtten tien tallen ouders op hun kinderen. Advertentie tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Doodgewone Nederlanders STEMMEN allemaal VVD, want de VVD is er voor ons allemaal E De VVD is er dus ook voor U mimiMinimin ten gaan, moeten waarmaken. Een onevenredige grote produktiebeper- king van de fruitteelt in ons land is niet van gevaar ontbloot. Afgezien van de konsekwenties voor de fruit telers zelf, betekent dit voor de con sument straks dure Franse appelen. Dit zei woensdag de heer J. H. Stoutjesdijk uit Oosterland op een persconferentie in Nieuwspoort in Den Haag als voorzitter van de werkgroep „Hruitteelt in nood" van de Nederlandse Fruittelersorganisatie (N.F.O.). De groep nam, omdat de crisis een dieptepunt heeft bereikt, het initiatief tot het houden van een demonstratie, die woensdagmiddag in Den Haag werd gehouden en waar aan 5000 personen,'fruittelers en hun gezinsleden, deelnamen. Delegaties gaven bij de vaste ka mercommissie en bij de minister van landbouw brieven af, waarin ge vraagd wordt dat op korte termijn daadwerkelijke hulp wordt verwe zenlijkt, zodat de fruittelers hun per spectief biedende bedrijven kunnen voortzetten, zodat gezinnen normaal in hun onderhoud kunnen voorzien. Onhoudbare crisissituatie De heer Stoutjesdijk sprak over een onhoudbare crisissituatie waarin de fruitteelt zich thans bevindt en die een gevolg is van overproduktie in de E.E.G.-landen. In 15 jaar ver dubbelde de produktie van appelen en Frankrijk nam van deze toename met forse overheidssteun 42 procent voor zijn rekening. De Nederlandse fruitteelt verschaft 15.000 man werk waarvan fjO procent op de bedrijven. De investeringen in opstanden, gebouwen en inventaris belopen meer dan 500 miljoen gul den. Dit bedrag is thans in het ge ding: bij liquidatie zal dit kapitaal worden vernietigd. De totale be drijfstak werkt met verlies, gemid deld per bedi'ijf over het jongste sei zoen 15.000 a 20.000 gulden. Winst werd alleen gemaakt door die be drijven die een goede hagel verzeke ring hadden afgesloten en die een grote hagelschade hebben opgelopen, aldus de heer Stoutjesdijk. De toestand kan pas weer gezond worden meende hy als de produktie wordt ingekrompen. Nederland loopt by' deze inkrimping voorop: ongeveer een derde van areaal is aangemeld om te worden gerooid op grond van een nationale regeling. De E.E.G.-rooipremieregeling be oordeelde de heer Stoutjesdijk als on toereikend, mede door de onwil van Frankrijk om zijn bijdrage hieraan te willen leveren. Maatregelen norlig Hij constateerde dat in de Neder landse fruitteelt de reserves zijn ver dwenen en de afschrijvingen worden opgegeten. Er zijn maatregelen nodig die perspectief biedende bedrijven in staat te stellen deze crisis door te ko men. Voorts zijn er maatregelen no dig voor die hun bedrijf willen ein digen opdat dit dan financieel moge lijk wordt gemaakt. Minister Lardi- nois van landbouw is van de situatie volkomen op de hoogte, hij beloofde tev helpen. De hulp is teleurstellend en onvoldoende en de toezeggingen zijn te vaag, meende de heer Stout jesdijk. Het antwoord op de vraag: wel of geen fruitteelt meer in Neder land moet nu gegeven worden; con- cx-eet en met aanvaarding van de consequenties. Hiei'voor zal de Ne derlandse ovex-heid en niemand an- dex-svei-ant woordelijk zijn, aldus dc heer Stoutjesdijk, Hij wees er nog op dat fruittelers geen mensen zijn die zomaar de sü-aat op gaan. Zij voelen zich thans in de steek gelaten en zich genood zaakt om vandaag met duizenden uit alle windstreken van ons land naar Den Haag te komen om te demon- stileren. van Novy Sad, waar de Donau en Theiss samenkomen, worden door het snel stijgende water bedreigd. In Hongarije is de waterstand van de Theiss gestegen tot 7,71 meter. Een groot deel van de door het wa ter bedreigde gebieden ligt drie me ter onder de waterspiegel. Men neemt aan dat ongeveer 5000 onder gelopen huizen totaal verwoest zul len zijn. Meer dan 23.000 mensen uit 22 dorpen zijn geevacueei'd. De weersvooruitzichten zijn gunstig zo dat men geen nieuwe overstromingen verwacht. Ei'ger is de toestand in Roemenië. Het landbouwgebied van Baragan, dat tot dusver voor het wa ter gespaax'd is gebleven, is dinsdag ook ondergelopen. In totaal staan in Roemenië nu 850.000 hectare onder water. Deskundigen verwachten dat het jaren zal dui*en voordat de aan gerichte schade zal zijn hersteld. Vol gens officiële cijfers heeft het water aan 171 mensen het leven gekost. Andere bei-ichten spreken echter van ongeveer 300 doden. 1200 plaatsen en doi-pen zijn door de inwoners vei-la- ten. Meer dan 300.000 mensen zijn naar eldei-s ovei'gebracht. Ruim 70.000 huizen zijn door de overstro- mingen min of meer beschadigd. 2000 kilomter vei*keersweg en 500 ki lometer spooi'weg zijn onbruikbaar geworden. 1000 kilometer van het elektrische net en 700 kilometer tele foonnet zijn vernield. De regen in Roemenië is nog niet opgehouden, zodat het gevaar van nieuwe over- stromingen nog niet is geweken. Geen nieuwe veemarkt voor Rotterdam LEIDEN, 27-5. Minister Lardinois van landbouw én visserq meent dat er in Rotterdam geen nieuwe vee markt moet worden gebouwd. éij opheffing van de oude markt over enkele jai-en. denkt hij in de eerste plaats aan ovei'hevelen naar de veemarkt van Leiden en pas in tweede en dei-de instantie naar die in Den Bosch en Utrecht. De be windsman zei dit woensdagavond op een K.V.P.-bijeenkomst in Leiden. De minister kenschetste de situatie rend de slachthuizen als „middel eeuws". Hier bestaan de aanvoer- gx-enzen no,g aldus zijn toelichting, terwijl die in de E.E.G. ovei'al zijn afgeschaft. Hij deelde mee dat er plannen bestaan om in west-Neder land en Centi'aal Slachthuis te bou wen dat de gehele i*andstad .van vlees voorziet. DEN HAAG, 27-5. De Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en Ikor's „Wilde Ganzen" hebben voor een eerste hulpverlening aan de slachtoffers van de overstromings ramp ?n Roemenië honderdduizend gulden beschikbaar gesteld. De wc- relddiaconaten van de Hervormde Kerk en van de Gereformeerde Ker ken hebben reeds lang goede contac ten met de protestantse kerk in Roe menië. Juist in de geteisterde gebie den wonen veel protestanten. Op 27 mei zullen de Nederlandse kerken dekenvoorraden per vlieguig naar Roemenië versturen. De beschikbaar gestelde honderdduizend gulden vor men een eerste aanzet. Voor verdere hulpverlening hebben de kerken de volgende gironummers opengesteld: giro 8685 van het Hervormd Wereld - diakonaat in Utrecht, giro 2211 van het Algemeen Diakonaalbureau van de Gereformeerde Keken in Utrecht. Of meer •m- Zie pagina 6 •w- Honderden guldens voordeel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1