Moeders tweede leven caballero.de sigaret. 58 ct Wajang in-'t-kuipje. O Oosteuropese economie laat zich niet dwingen ARAM EN DE BROEDERS DER KUST ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 26 mei 1970 Nr. 20407 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Moeizaam komt in de E.E.G. me nig gemeenschappelijke politiek tol stand en vaak lukt het helemaal niet, bijvoorbeeld ten aanzien van trans port, energievoorziening en nog al tijd menig aspect van landbouw en industrie. Men noemt dit wel een een kwaad aspect van de democra tie dut men om der wille van de be langrijkere goede aspecten maar voor lief moet nemen. Maar als men dun redeneert dat onder dictatoriale KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Leerbroek: C. Evers, kand. te Putten (nad. besl.). Ger. Kerken Aangenomen naar Ee: de heer E. Wind, Heitsum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Bodegraven-Woerden en Alphen aan de Rijn: J. Geersing, Rouveen. Ger. Kerken Vrijgemaakt (buiten verband) Beroepen te Zalk en Veecaten: J. D. Janse, Marknesse (verb, bericht). Chr. Ger. Kerken Tweetal te Amsterdam-Noord: J. de Jong, Emmeloord en J. Vogel, Emmen. Ger. Gemeenten Beroepen te Slikkerveer: A. Hoo- gerland, Werkendam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ingen (toz.) H. Smits te Jaarsveld. Aangenomen naar Willowdale (Toronto) (Canada) (Chr. Ref. Church) L. M. Tamminga te Sioux Center (V.S.). Geref. Kerken Beroepen te Winterswijk G. Gom- mer te Buitenpost. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Kornhorn-Marum, te Noordbergum en te Steenwijk B. Gratz, kandidaat te IJsselmuiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (New Jersy) (V.S.) D. Hakkenberg te Dordrecht. Versnelde kankeropsporing BRUSSEL, 23-5. Aan de uni versiteit van Luik hebben we tenschappelijke onderzoekers een methode gevonden om kanker, bijzonder snel na het ontstaan ,op te sporen. Speci aal op het gebied van de op sporing van kanker in de her senen zijn heel goede resulta ten bereikt. Met behulp van wat men voorlopig genoemd heeft een „magnetische ther mometer" is men er in ge slaagd kanker te vinden twee weken na het ontstaan. Sinds verscheidene maanden houdt men zich in Luik bezig met een speciaal onderzoek naar de oorzaken van kanker en met het uitwerken van een methode van kankeropsporing, gebaseerd op de magnetische kenmerken van levende weef sels. dwang dit allemaal veel vlotter zou lopen dan geneest een korte blik op de Comecon, een leeftijdgenoot van de E.E.G. en de Oosteuropese tegenhanger ervan. Moskou heeft van begin af aan dit „orgaan voor wederzijdse bijstand", zoals het officieel gedoopt is, willen gebruiken om het totale industriële potentieel van de deelnemende lan den te bundelen op de voor Moskou gunstigste manier. Het best lukte dat met Tsjechoslowakije dat jaren lang braaf dure grondstoffen kocht van de Russen en de produkten goed koop terugverkocht. Een gevolg van deze uitbuiting was dat de fabrieken het geld niet hadden om tijdig te moderniseren en de faam van de Tsjechische produk ten in het westen verbleekte snel. Waarmee daarom de enig overgeble ven methode verviel om nog iets te verdienen waarmee investeringen gefinancierd konden ivorden. Liever dollars De Oostduitsers was een dergelij ke rol toegedacht maar ondanks braaf jazeggen tegen Moskou ging Ulbrichts industrieplanning toch rustig door met vooral zaken te doen in de westerse wereld, voor een groot deel zelfs in officiële bijand west-Duitsland, dat menige machine leverde waardoor oost-Dxiitsland zijn concurrentiepositie op de wereld markt kon verbeteren. Roemenië was openlijk rebelser omdat het de taak toegewezen kreeg vooral maar tarwe en olie te leve ren en vooral geen industrie op te bouwen. Ceausescu hoefde maar op de statistieken te kijken dat de lan den die de dupe zijn juist de landen zijn die niet anders dan grondstof fen hebben aan te bieden en hij bouwde dus rustig zijn fabrieken en handelde braaf met de westerse we reld om die industrie ook rendabel te maken. Trotseerde Roemenië zo de Russi sche wensen, de Hongaren kozen weer de geleidelijke, onopvallende weg: zij deden kalmaan veel van wat Dubcek ineens in Tsjëcho-Slo- wakije wilde invoeren. Industrieën kregen de plicht er voor te zorgen dat ze rendabel wa ren, het gaf niet hoq ze dat reali seerden. Met als gevolg dat Hongaar se bedrijven niet keken naar de for meel hoge roebelbedragen die ze konden incasseren voor hun produk ten, maar naar wat ze ervoor kon den kopen - en dus kozen ze vaak voor het verdienen van - op papier minder, maar in de praktijk meer waard zijnde - marken, dallars, pon den. Geen invloed Het bittere voor Moskou was dat daardoor weinig kwam van de opzet om min of meer de satellietlanden te laten betalen voor een mogelijk grootscheeps in de Russische indus trie te investeren - met als gevolg dat nu Franse, Italiaanse en Enelse bedrijven bijvoorbeeld te hulp zijn geroepen om de auto-industrie te moderniseren en uit te breiden. Er is zelfs een gesprek geweest nota bene met Henri Ford. En zo is het op menig ander ge bied. Daarnaast komt dan dat door vooral datgene na te streven wat op de wereldmarkt voordeel brengt, de nadruk op sommige bedrijvigheid komt te liggen en andere verwaar loosd wordt, bijvoorbeeld de com puterindustrie - vooral de Britse I. C.L. levert aardig naar oost-Europa, de Sowjet-Unie incluis. Dit alles is voor de Russen niet aangenaam, zo ook niet dat sommige satellieten het bestaan om voor te eens de wet van vraag en aanbod in plaats van een Moskous decreet te laten vaststellen hoeveel Oostduitse stellen binnen de Comecon maar, marken of Poolse zlotys een roebel waard zal zijn. Wat de Russen na streven is economisch net zo iets als het Brezjnewdoctrine politiek is: een vrijbrief voor het Kremlin om als naar zijn smaak het „stelsel" in ge vaar komt in te grijpen. Maar om een regering te dwingen kan men desnoods met kans op suc ces wat soldaten sturen. De dalende Tsjechoslowaakse produktie illus- streert echter dat generaals een eco nomie niet zo gemakkelijk naar hun hand kunnen zetten. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Belgische autori teiten zijn in Antwerpen een geval van onwettige uitvoer van sigaret ten uit België naar Nederland op het spoor gekomen, waarbij twee Ant werpse douaneambtenaren betrok ken zijn. SAIGON. De Amerikaanse troepen hebben bij hun optreden in Cambod ja tot dusverre 191 man aan doden en 731 man aan gewonden verloren. Dit heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon meegedeeld. SAIGON. In Cambodja zijn hevige moessonregens losgebarsten, die het gemeenschappelijke Amerikaans- Zuidvietnamese offensief in hoge mate belemmeren. NEW YORK. Ex-premier David Ben Goerion van Israël heeft in een vraaggesprek met het tijdschrift „Ti me" verklaard dat Israël terwille van de vrede al het tijdens de zes daagse oorlog op de Arabieren ver- oveide land moet teruggeven op Je ruzalem en de heuvels van Golan na. MARSEILLE. Vier gewapende lieden hebben bij een brutale over val in de buurt van Marseille de recette buitgemaakt van de totalisa- tor van de renbaan van Pont-de- Vivaux. Bij de overval vielen een dode en verscheidene gewonden. De buit bedroeg ongeveer 180.000 gulden ATLANTA (Georgia). Een 250 tal mensen, merendeels negers, hebben de mars naar Atlanta, die gericht was tegen „oorlog en onderdrukking" voltooid. Bij dit 250-tal voegden zich nog 3000 gelijkgestemden aan het graf var. de vermoorde Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. PARIJS. Frankrijk heeft op de Atol Moeroeroa in de Stille Zuidzee (Frans Polynesië) een tweede atoom- proef van de serie van dit jaar ge nomen bijzonderheden werden niet meegedeeld. PARIJS. In de woning van de burgemeester van Soulac, in Zuid- west Frankrijk is een bom ontploft. De ruiten sprongen en muren scheurden. Deze maand zijn in Frankrijk meer dan twintig bomaan slagen gepleegd. NEW YORK. De Nederlandse re gering heeft een bedrag van 54.000 gulden gestort in het V.N.-fonds voor Zuid-Afrika. Dit is bekendge maakt door het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York. Het geld is bestemd voor steun aan vluchtelingen uit Zuid-Afrika. BRUSSEL. Bij het Belgische plaatsje Wijnegem, op de Tumhout- se baan, heeft een inwoner van Ven- lo, de heer J. Martens, achter het stuur van zijn auto een hartinfarct gekregen. De man reed met zijn au- to door een róód verkeerslicht en ramde daarna een geparkeerde auto. Door deze botsing werd hij ernstig gewond. Hij is later in het zieken huis te Merksem overleden. GUATEMALA. Twintig in olijf groene uniformen geklede gewapen de mannen hebben de tien leden van een gezin in het pltasje Sanmanuel Chaparron vermoord. De overvallers staken het huis in brand en doodden de bewoners, die trachtten uit het brandende huis te vluchten. Advertentie Advertentie anders dan andere. AMSTERDAM. De 66-jarige ac quisiteur A. van de Marei uit Am sterdam is met zijn fiets in de Rijn straat in de hoofdstad verongelukt. De wielrijder, die geen voorrang verleende aan een vrachtauto met aanhanger, kwam onder deze wagen terecht. ROTTERDAM. In Bleiswij k bij Rotterdam reed zaterdagnacht een personenauto op een kruising tegen een lichtmast. De inzittenden, twee jongens en twee meisjes van om streeks 20 jaar, werden ernstig ge wond overgebracht naar het Berg wegziekenhuis in Rotterdam. Drie van hen waren afkomstig uit Bleis- wijk. een uit Bergschenhoek. DORDRECHT. Het lijk dat dezer dagen door de politie in Willemstad uit het Hollands Diep werd opge haald is geïdentificeerd als dat van de 31-jarige Oostduitse varensgezel George Karwatt uit Cösel (O-Duits- land). die sinds 29 november van het vorige jaav werd vermist. FEUILLETON Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Willemien drpnk van haar thee, onderwijl belangstellend luisterend. Ja, hier was ze weer terug in de oude, vertrouwde sfeer. Terwijl ze achter madame aanliep naar haar privévertrekken, had ze een glimp gezien van de ateliers, de tekenka mers en de magazijnen met stoffen. Er was niet zoveel veranderd. On getwijfeld bestond haar eigen stu- diootje ook nog. Straks even vragen. „En wat doe jij nu, ma pepite, sinds je weduwe bent? Alleen maar reizen? Heb je een behoorlijk pen sioen? Kun je je redden?" Willemien vertelde, dat ze geen financiële zorgen had, integendeel. Ze had jaren lang zuinig geleefd en haar kapitaaltje was in haar huwe lijksjaren bijna alleen maar ge groeid. Bovendien had ze een toe lage van de fabriek. En wat ik doe? Me een beetje vervelen. Mijn dochter 32. Nauwelijks had Seewart de Schuimer de stem van Aram achter zich gehoord, of een schorre kreet wrong zich uit zijn keel gat en woedend draaide hij zich om, terwijl hij in dezelfde beweging zijn scherp zwaard uit de schede trok. „Ha, gij!" riep hij. „Dat schip mag dan uitzeilen, dat uitschot van een broeder van mij mag mij verraden, maar hier is er tenminste één die mij in handen valt Het snel flisten van het zwaard ver mocht echter evenmin Aram's tegenwoor digheid van geest te verstoren als de woe dende gelaatstrekken van de Schuimer. „Kalm wat, heer piraat!" zei hij rustig. „Ik kom u uw broeder in handen spelen, want ik weet hoe gij hem vangen kunt". De driftige zeerover liet zijn wapen zin ken en staarde zijn jonge tegenstander on gelovig aan. „Luister „Seewart en zo gij niet luistert, zal het u berouwen. Ik bied u een bondgenootschap aan, want onze be langen zijn dezelfde. Wij willen beiden de Handelaar vangen! Ik zal u zegen hoe gij hem grijpen kunt. „Zeg op, zeg op! Bij alle geesten van de zee, dan zal ik hem in flarden snijden!" brieste Seewart de Schuimer. Maar Aram schudde het hoofd en sprak: „Op één voorwaarde, wij moeten samen werken en ik vergezel u op uw tocht!" „Ik neem iedere voorwaarde aan, die mijn trouweloze broeder in mijn macht kan bren gen", antwoordde de zeerover. En dal was het antwoord waar Aram op gehoopt had. „Vooruit dan!" riep hij, „volg mij naar uw schepen, da'n varen wij on middellijk uit!" En een ogenblik later ging Aram aan het hoofd van de zeeroversbende naar de kade waar de schepen lagen. is getrouwd, mijn zoon bijna vol wassen, dus waartoe dien ik nog? Ze gaan weldra hun eigen weg. Ik velde me een beetje overbodig. Van daar dat ik op reis ben gegaan. „Daar deed je goed aan, chérie. Maar overbodig ben je natuurlijk niet. Geen mens is overbodig in de wereld, al lijkt het er mischien wel eens op. Een enkele keer bedriegen we onszelf. We vinden het dikwijls nog leuk bovendien. Maar de werke lijkheid is, dat we allemaal een op dracht gekregen hebben in het leven Jouw opdracht vroeger was ontwer pen. Je had het in je. Je schiep iets goeds, dat bruikbaar was en' voor jezelf en voor anderen geld opbracht Je ging een mooie toekomst tegemoet dat wist ik. Maar het werk werd on verwacht onderbroken. Dat was ver velend, maar het had een doel. Welk doel, zul je misschien zelf wel we ten. En als je het nog niet weet, ont dek je dat later. Nu ben je weer te rug, in ons oude, vertrouwde Parijs. De stad van de mode. Waar de halve wereld naar kijkt. Versta je goed? Men kijkt naar ons, wat wij uilvin den en voorschrijven: lange of korte rokken, getailleerd of zonder specia le vorm. Met lage of hoge hals. Daar aan heb jij ook meegewerkt. Nee je stempel er op gezet. Wat let je, om opnieuw te beginnen? Ik weet. dat je het nog zult kunnen. De japon bijvoorbeeld, die je draagt, is geen confectie. Die zul je zelf wel ont worpen hebben en misschien ook zelf hebben gemaakt. Ik ken je ma nier van werken, je stijl, je ideeën van vroeger nog." Madame keek goedkeurend onder zoekend nog eens naar de japon. „Hel is origineel, vooral die mou wen. Je zoudt het opnieuw kunnen doen en veel geld verdienen. Maar ja als je genoeg geld hebt Willemien luisterde zwijgend naar de spraakwaterval van de oude meesteres van Maison Legrand. Een enkele keer knikkend. Nee. ze ginu niet meer werken. Niet omdat ze het niet prettig gevonden had indertijd. Maar zoiets - mode ontwerpen - moest door jonge mensen geschie den, zoals ze zelf was geweest. Nu. op haar drie en veertigste jaar zou ze hopeloos ouderwets zijn in haar ontwerpen. Ze was er meer dan twintig jaar uitgeweest. O la la Dat had een storm van protesten ten gevolge. Een ontwor door Henk van Heeswijk per en een ontwerpster schiep zelf de mode. En dan deed de leeftijd er niet tce. Een bewijs. Ga straks maar mee naar beneden. Herinner je Justus Ripostin? Vroeger inkoper, maar sinds enige jaren ontwerper. En- hoe? Een ontdekking, deze Jus tus. Heeft het al die jaren in zich gehad en nooit over gesproken. Tot hij op een dag een idee weg gaf voor een avondjapon. Ik zeg: Zet er een tekening van op en ik zal hem laten maken. Zet hij me daar een droom op papier, ma chérie. niet om te ge loven. De japon werd het sukscs van het jaar! Terwijl mevrouw verder vertelt over „le Justus formidable", dringt het plotseling tot Willemien door: dit is het! Parijs met zijn rue Pathé- lique en zijn Maison Legrand. De hele sfeer hier proefde ik opnieuw vanaf het ogenblik, dat ik hier weer binnenstapte. Ik ben helemaal niet weg geweest, het was alleen maar een boze droom, een lange, nare, droom. Die een en twintig jaren tus sen 1940 en nu vormen samen een dode episode in mijn leven. Al die tijd was ik in trance. Hier voel ik het tintelen van mijn vingers weer en bruist de energie in me op. Ik heb het nooit geweten. Lichamelijk heb ik geleefd en alles meegemaakt en doorstaan, wat een menselijk li chaam ervaart. Maar geestelijk was ik immers dood? Ik kan alleen hier leven, nergens anders meer. Heb ik twee volwassen kinderen en was ik verbonden aan een man, die bepaal de rechten op me had? Het is nu iets omvezelijks. Uit een ver, ver verleden. De beklemming is opeens van me gevallen.... Wat heeft me al die jaren mankeerd? Is dit het? Hoor ik hier thuis? Heb ik geen binding in Amsterdam? En mijn kinderen dan? Maar toch voel ik nu, dat ik bier gelukkig kan zijn. „Zo. ma petitie, nu gaan we eens rondkijken, want je zult je wel nieuwsgierig zijn. O. er is niet veel veranderd. Alleen heb ik enkele ja ren geleden het huis hiernaast ge kocht en laten verbouwen. Door een paar in de zijmuur gemaakte deu ren kunnen we er komen. Daar heb ik een paar moderne machines staan, die de stoffen op maat snijden, op ruwe maten wel te verstaan. De rest gebeurt nog altijd met de hand. Kom maar mee. dan kun je het zelf zien." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7