DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Roolvink in Tweede Kamer over A.O.W. en A.W.W. Deze zomer goedkoop onderdak voor jeugdige toeristen in Amsterdam Driekwart milj schade bij brand laatste nieuws Israëlische uitval I MET WOORDEN - NAAR DADEN I Stemt V.V.D.! ZIERIKZEE, LIJST 4 Kon. Shell groep neemt N.V. Billiton Maatschappij over BEKENDMAKING j Belangrijke verkoop van j dames-, heren- en kinderkleding f I: Twee vliegtuigkapingen in de Ver. Staten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 mei 1970 126ste jaargang Nr. 20407 WAARIN OPGENOMEK RÉDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8') de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V Drukkerij h Ldkenmnn 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 8.T.W. In dit^ nummer: De stadhuis-restauratieplannen Br'haren 28 mei 8.53 v.m. 21.13 n.m. BROUWERSHAVEN Algehele oplossing vaii het pensioenprobleem eerst na verloop van jaren geheel te realiseren DEN HAAG, 25-5. De algehele op lossing van het pensioenprobleem zal eerst na verloop van een aantal ja ren geheel gerealiseerd kunnen wor den. Nochthans is het streven er op gericht, deze oplossing zo spoedig als dit maar mogelijk is te verwerkelij ken. AMSTERDAM, 25-5. Amsterdam heeft de komende zomer voor het opvangen van jeugdige toeristen de beschikking over 3650 slaapplaatsen in de goedkopere klasse. Hierbij kan nog een reservecapa citeit van tenminste 1900 slaapplaat sen worden geteld, zodat in het ui terste geval zeker 5.550 jonge vakan tiegangers dagelijks aan een goed kope overnachtingsgelegenheid kun nen worden geholpen. De permanen te slaapplaatsen zijn verdeeld over de traditionele jeugdhotels (2100 bed den) en de gelegenheden (met 1550 slaapplaatsen) die door of met me dewerking van de Stichting Zomer- accomodatie Jeugd toerisme Amster dam voor deze zomer zijn ingericht. De reservemogelijkheden bevinden zich o.m. in de oude Rai. Dit is maandagmiddag bekendge maakt op een persconferentie van de stichting, die is voortgekomen uit de werkgroep jeugdtoerisme en door de gemeente financieel wordt gesteund. Koninklijk paar aan jubileumdiner Schiphol SCHIPHOL, 25-5. Koningin Juli- ana en prins Bernhard hebben maan dagavond in het restaurant Avio- rama van Schiphol aangezeten aan een intiem diner, dat de directie van de luchthaven aanbood ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van Schiphol als vliegveld voor de bur gerluchtvaart. Het restaurant was de gehele dag voor het publiek gesloten geweest ter voorbereiding van de zaal. die op zeer speciale wijze met heesters, bloemen en planten was versierd. BLERICK, 25-5. Uit het maandag ingestelde onderzoek is gebleken dat de schade die werd veroorzaakt dooi de brand in de pluimveeslachterij van de N.V. Bekebrede en Zn. in Blerick veel groter is dan aanvanke lijk werd verondersteld. De schade aan goederen wordt met inbegrip van de brand- en bedrijfsschade op 750 duizend gulden geraamd. Een groot gedeelte van de slachtvoorraad bleek verloren te zijn gegaan door de ster ke rookontwikkeling die door het smeulende vuur in de isolatiewand van de bewaarcellen was ontstaan. De brand werd zondag ontdekt, nadat enkele dagen tevoren dakbedekkers herstelwerkzaamheden aan de isola tie hadden uitgevoerd. Minister B. Roolvink (Sociale Za ken en Volksgezondheid) heeft dit maandagmiddag aan de Tweede Ka mer meegedeeld in de memorie van antwoord op het voorstel van wet tot verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-pensioenen. Zoals bekend behelst deze verhoging een optrek king van de sociale uitkeringen met drie procent ingaande 1 januari 1970 en de invoering van een vakantie toeslag van respectievelijk drie pro cent in 1970 en van zes procent voor volgende jaren. In de memorie van antwoord gaat de minister ondermeer uitvoerig in op de wens vanuit de Kamer naar voren gebracht,, om de optrekking van de A.O.W.- en A.W.W.-pensioe nen tot het minimumloon zo spoedig mogelijk haar beslag te doen vinden. Hij vraagt zich daarbij af, of het wel van realiteitszin getuigt om te stel len, dat binnen vijf jaar de gehele operatie haar voltooiing moet heb ben gevonden. De minister merkt op, dat hij hiermee niet bedoelt te zeg gen, dat naar zijn mening een ter mijn van vijf jaren onhaalbaar zou zijn. Het zou hem, zo blijkt uit de memorie van antwoord, verheugen, indien een en ander binnen die ter mijn realiseerbaar zou zijn. In de memorie wijst de minister er op, dat de ontwikkeling in de ko mende jaren nog tal van onzekere en onberekenbare factoren inhoudt en dat bovendien het noemen van een concreet aantal jaren, waarbin nen het einde van de weg bereikt zou moeten zijn, bij de betrokkenen een verwachting wekt, zonder dat vaststaat deze in vervulling kunnen gaan. Deze overwegingen doen de minister uit een oogpunt van reali teitszin de nodige voorzichtigheid betrachten. In de memorie van antwoord deelt minister Roolvink mee, dat hij voor nemens Is te bevorderen, dat zo spoedig mogelijk wettelijke maatre gelen worden voorbereid, zowel voor de oplossing van het pensioenvraag- stuk als voor de invoering van een arbeidsongeschiktheidsverzekering voor nict-loontrekkendcn. 27 mei 28 mei 7.38 v.m. 8.41 v.m. 2011 n.m. 21.14 n.m. Doodtij; 30 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de noordflank van een hogedrukgejDied, waarvan de kern tussen Ierland en de Azoren lag. stroomde maandagmiddag via de Britse eilanden koelere oceaanlucht Nederland binnen. Dit gaf tijdelijk boven ons land wat meer bewolking, maar regen van betekenis is er niet gevallen. In de avond kwam in de koelere lucht een lokale bui tot ont wikkeling. Het komende etmaal zal het hogedrukgebied niet veel van plaats veranderen. Oceaanstoringen zullen over het noordelijk deel van de Noordzee het vasteland opgaan en kunnen daai'bij voornamelijk in het noorden van ons land mogelijk enige regen veroorzaken. In het temperatuurverloop koml niet veel verandering. Exodus uit grensgebied van Zuid-Libanon BEIROET, 26-5. De Libanese pers heeft gemeld dat uit het grensgebied in Zuid-Libanon minstens dertigdui zend mensen zjjn weggetrokken na de beschieting op vrjjdag door de Is raëlische artillerie van vier plaatsen in dit gebied. De helft is naar Beiroet gegaan, waar men nog niet voor onderdak heeft kunnen zorgen. TEL AVIV, 25-5. Vier Israëlische tanks en twee kleine eenheden van btf elkaar 30 man, z(jn maandag de grens met Libanon overgestoken voor een politic-operatie in de sector waar Arabische gucrillastrüdcrs vrij dag een Israëlische schoolbus over vielen, zo is van militaire zjjde in Tel Aviv meegedeeld. Advertentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi dat op deze nieuwe weg eerder-een rendabele en betekenisvolle positie kan worden bereikt door te streven naar een nauwe samenwerking met een bstaande onderneming, die inter nationaal werkzaam is op genoemde terreinen. AMSTERDAM, 25-5. Het ligt in de bedoeling dat Koninklijke Shell Groep de N.V. Billiton--Maatschap- p(j en de N.V. Singkep Tin Maat schappij over neemt, zo hebben Ko ninklijke Shell en Billiton maandag gezamenlijk bekendgemaakt. Sing kep is een houdstermaatschappij van aandelen Billiton. Sinds enkele dagen houden Billi ton en een der maatschappijen van de Koninklijke/Shell Groep bespre kingen die kunnen leiden tot een bod van Shell op de aandelen Billiton en die van Singkep Tin. Zodra het re sultaat van de in de komende dagen te voeren onderhandelingen bekend is zullen nadere mededelingen wor den gedaan. In verband met een en ander heeft de Billiton-directie het Effectenhandel verzocht de notering bestuur van de Vereeniging voor den jn aandelen Billiton en Singkep op de Amsterdamse Effectenbeurs op 26 en 27 mei op te schorten. Maandag avond zijn de betrokken vakbonden en ondernemingsraden over de on derhandelingen ingelicht. Billiton en Shell, zo werd maandag op een persconferentie bekendge maakt, zijn van mening dat een sa menvloeiing van de activiteiten der twee concerns voor beide onderne mingen belangrijke voordelen biedt. De huidige ontwikkeling in de mijn bouw, de metallurgie en haar toe passingen leiden tot een voortduren de, aanzienlijke schaalvergroting en daarom betekent voor Billiton de be schikking over de financiële en de technische mogelijkheden van de Koninklijke Shell een flinke verster king van haar potentieel en haar concurrentiepositie. Reeds enige tijd bestudeert Shell - in het kader van haar streven naar diversificatie - de mogelijkheden van de winning en de verwerking van ertsen, de handel in metalen en die in metaalprodukten. Naast de wens zelf projecten tot ontwikkeling te brengen (men denke aan het recente initiatief voor exploratie naar in- dampingszouten in het noorden van Nederland) ontstond de overtuiging Advertentie in het hervormd verenigingsgebouw, 't Vrije 2 te Zierikzee. EXTRA GROTE KEUZE! MINIPRIJZEN Geopend: Woensdag 27 mei van 10.30-18.00 uur Donderdag 28 mei van 9.00-21.00 uur Passen is mogelijk, ruilen is toegestaan. Niet goed, geld terug Verkoop vindt plaats onder leiding en garantie van de N.V. LANDGRAAF TE ROTTERDAM. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t Schilde, en eu ruzies laten f zich hel best eau een afstand J bekijken. i NEW YORK, 25-5. In de V.S. zijn maandag twee vliegtuigen gedwon gen naar Cuba gevlogen. Een Convair 880 met 96 passagiers en zes bemanningsleden aan boord werd gekaapt nadat het vliegtuig volgens rooster in Atlanta, Georgie, was geland. Dit vliegtuig is inmid dels in Havanna aangekomen en stond maandagavond op het punt naar de V.S. terug te keren. Later op de dag werd een Boeing-77 van American Airlines door een passa gier met een revolver eveneens naar Cuba gedwongen. Het straalvliegtuig landde eerst op het Kennedy-vlieg- veld bij New York om bij te tanken SNEEK. Beeld van de brand op de bovenverdieping van het warenhuis Vroom en Dreesman, welke volgens de bedrijfsleider voor miljoenen guldens schade heeft aangericht. De bovenste verdieping brandde geheel uit. terwijl de goederen beneden verloren gingen door de grote hoe veelheden bluswater. en de 66 passagiers uit te laten stap pen voordat het opsteeg naar Ha vanna. De kaper had toestemming gegeven tot het vrijuit laten gaan van de passagiers. Hij waarschuwde echter dat hij zou schieten wanneer er nog andere voertuigen dan de tanks en de passagiersbus naar het vliegtuig zouden rijden. De Boeing- 727 heeft eveneens zeven beman ningsleden. Jeugdige bromfietser reed tegen vrachtwagen MAASSLUIS, 25-5. Waarschijnlijk deerdat hij achterom zat te kijken reed maandagavond in Maasland de 16-jarige J. S. uit die plaats met zijn bromfiets frontaal tegen een tege moetkomende vrachtauto uit Hazers- woude. De bromfietser raakte zwaar gewond en werd naar het Holy-zie- kenhuis in Vlaardingen vervoerd, waar hij naar aankomst overleed. Witte Huis: V.S. 30 juni uit Cambodja WASHINGTON, 25-5. Het Witte Huis heeft maandag met het oog op berichten dat Cambodja om een lan ger verbljjf van Amerikaanse troe pen in Cambodja wil vragen, ver klaard dat „al het Amerikaanse per soneel op 30 juni Cambodja zal heb ben verlaten". Verongelukt in lesauto VUGHT, 25-5. Maandagmiddag is de 39-jarige mevr. M. Geurts-Ne- lissen bij een verkeersongeval in Vught om het leven gekomen. Mevr. Geurts bestuurde een leswagen, waarmee zij de weg wilde overste ken. Een vrachtauto uit Akkum (Bel gië) kon de lesauto niet meer op tijd ontwijken, waardoor een botsing ontstond en de leswagen werd mee gesleurd. De vrouw was op slag dood. De 37-jarige rij-instructeur W. S. uit Oss moest zwaar gewond op genomen worden in het ziekenhuis in Den Bosch. Soedan nationaliseert banken Weinig verandering in temperatuur Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar vanavond en vannacht in het noorden van het land kans op enige regen; matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest; weinig verandering in temperatuur. Voor donderdag: Aantal uren zon: 6 tol 14. Min.-temperaturenomstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. CAIRO. De regering van Soedan heeft alle buitenlandse banken ge nationaliseerd. Dat heeft het Soeda- nese staatshoofd en premier, gene raal Jaafar el Nimeiry, maandag avond in Khartoem bekendgemaakt. Het bericht is afkomstig van het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo. AMSTERDAM. Prinses Margriet met het eerste exemplaar van de Mari tieme Encyclopedie, welke haar maandagmiddag werd aangeboden tijdens 'een bijeenkomst in het Ha vengebouw. De zes delen zullen alle informatie verschaffen over de zee en de scheepvaart.*- 27 rpei. Zon op 4.31. onder 20.43. Maan op 1.29, onder 11.23. 28 mei. Zon op 4.30, onder 20.44. Maan op 1.43, onder 12.49. Laatste kwartier: 27 mei (23.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1