Stemt óók V.V.D.! 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT ISRAEL VRAACT AMERIKA DRINGEND OM VLIEGTUIGEN Schoolkinderen gedood bij aanval van Arabieren op Israëlische bus Bejaarde vrouw springt uit raam uit angst voor nachtelijke inbreker Tweede fosforfabriek van Hoechst in Vlissingen wordt niet gesloten Hoge stand IJssel: Boeren lijden schade Brooprijs één cent hoger Cholera-epidemie na hittegolf in India Sportvlietuig neergestort - Vier gewonden Ernstigste overstromingen sinds eeuwen teisteren Roemenië Een hele partij voor jong en oud ZIERIKZEE, LIJST 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muumlaj; 25 mei 1070 I26ste jaurguutt Nr. 201(16 WAARIN OPGENOMEI. 1797 - 1885 «fiOAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 22S5, a a 18.00 uur: lel. (01)10) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v 'h Lakenman Ochfman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 ®/o B T W. In dit nummer: Oosterlond kreeg modern sportgebouw WASHINGTON, 24-5. In een zon dag in de V.S. uitgezonden vraagge sprek voor de televisie heeft de Is raëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, een dringend be roep op de Amerikaanse regering ge daan om onmiddellijk de Phantoms en Skyhwaks te leveren die Israël voor z(jn verdediging nodig heeft. De Israëlische minister verklaarde dat het een ramp zou zijn als Israël deze vliegtuigen niet zou krijgen nu het Kremlin de wapen voorrad en van Egypte aanvult en vergroot. Hij zei niet te geloven dat de Ame rikaanse regering het verzoek van Israël om deze vliegtuigen te leveren zal afslaan. Volgens hem is er geen grote kloof tussen de schatting van Washington en die van Tel Aviv over de Russische steun aan Egypte. Overleg Abba Eban heeft zondag in Londen overleg gepleegd met de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Mi chael Stewart. Na afloop van dit overleg verklaarde Abba Eban dat hij Stewart had laten weten dat men in Israël bijzonder ongerust en ont stemt is over het feit dat Engeland de resolutie van de Veiligheidsraad heeft gesteund waarin Israël verooi- TEL AVIV. 23-5. Acht schoolkin deren en drie volwassenen ztfn ge dood toen b(j de Israëlisch-Libanese grens een schoolbus op weg naar school werd beschoten door Arabi sche guerilla's. Tweeentwintig inzittenden van wie het merendeel kinderen, werden min of meer ernstig gewond. De Israëlische autoriteiten noem den de aanval een laffe misdaad te gen onschuldige kinderen. Minister president mevrouw Golda Meir zelf grootmoeder, barstte in huilen uit toen zij het tragische nieuws ver nam. Een Arabische splinterorgani satie heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich genomen. De organisatie voor bevrijding van Pa lestina, EI Fatah, verklaarde dat de aanval niet paste in haar strategie tegen Israël. Naar de ware toedracht zou een onderzoek worden ingesteld. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken in Washington verklaarde geschokt te zijn en ver oordeelde de aanval op de Israëli sche schoolbus. deeld wordt voor zijn jongste inval in Zuid-Libanon. De Israëlische mi nister meende dat men in interna tionaal politiek verband in eerste dient te streven naar het herstel van het bestand in het Midden-Oosten overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad van juni 1967. Nederlandse actie tot behoud van Borobudur SCHIPHOL, 24-5. In de komende herfst zal de VARA een documen taire op het scherm brengen van de door verzakkingen en verweer in verval geraakte Borobudur in een poging nationale steun te verkrijgen voor de restauratie van deze monu mentale boeddhistische tempel op Java, die tot een der markantste en schoonste wonderwerken van de wereld wordt gerekend. Voor het vervaardigen van deze film is zon dagochtend per Garuda-lijntoestel een uit 5 leden bestaande ploeg van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Zeventig jaar getrouwd BGLSWARD, 24-5. Een brief en een taart van koningin Juliana wa ren zondag de tastbare bewijzen van koninklijk mee-leven met het zeven tigjarig huwelijksfeest van het echt paar D. Wijbenga en B. Wijbenga- Gosliga uit het Friese Bolsward. Het echtpaar respectievelijk 96 en 95 jaar, had veel gelukwensen in ont vangst te nemen. ZALTBOMMEL, 24-5. De 62-jarige mevrouw H. Week-Kusters, wonen de in een eenzaamboerderijtje onge veer drie kilometer buiten de stad Zaltbommel, werd in de nacht van zaterdag op zondag opgeschrikt toen een man haar woning binnensloop. De vrouw vluchtte de trap op en is via het zolderluik door het raam naar buiten gesprongen. Ongeveer drie meter lager kwam zij op de grond terecht. Met een ge broken been is zij daar blijven lig gen tot zij zondagmorgen om half zes door een tuinder werd gevonden. De indringer inmiddels is de gehele nacht in het huis gebleven en heeft zich daar waarschijnlijk te slapen gelegd. Omstreeks dezelfde tijd dat de vrouw gevonden werd, moet hij het huis zijn uitgegaan. Een natuur- UTRECHT. Twee tot nog toe on bekende mannen hebben zaterdag avond, omstreeks middernacht, te Utrecht de 44-jarige benzinepomp bediende M. J. van Weide uit De Meern overvallen. Zij gaven de man een nekslag en gingen er met zijn tas met een inhoud van f 1500.— vandoor. liefhebber die toevallig langs kwam, zag een bromfiets langs de weg lig gen maar op het moment dat hij deze wilde oppakken kwam de man naar buiten, pakte de bromfiets en reed weg. Van de man ontbreekt elk spoor. tfMJTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Dulveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Milieuhygiëne in Zeeland VLISSINGEN, 23-5. De tweede fosforfabriek van Hoechst Vlissingen N.V., die sinds januari van dit jaar volop in produktie is (30.000 ton na- triumtripolyfosfaat per jaar), echter zonder de volgens de hinderwet ver eiste vergunning, zal niet gesloten worden. Dit heeft de gemeente Vlissingen meegedeeld in antwoord op vragen van de Zeeuwse vereniging milieu hygiëne. Door toedoen van deze ver eniging is ongeveer tien dagen gele den aan het licht gekomen, dat de fosforoven al sinds vijf maanden zonder vergunning werkt. De vere niging Milieuhygiëne maakte ernsti ge bezwaren tegen deze gang van za ken en noemde het een aantasting van de burgerrechten om dat de be volking in de omgeving van de fa briek wordt blootgesteld aan de ge vaarlijke af gassen die de fabriek in de lucht brengt, terwijl zij veel last heeft van de ernstige geluidshinder. Het gemeentebestuur van Vlissingen is van mening dat, hoewel Hoechst in bedrijf mag blijven met de tweede fosfor-oven, het niet vaststaat dat de hinderwetvergunning inderdaad ook verleend zal worden. De rechten van de gemeente en van degenen die be zwaar willen maken tegen de fa briek, zijn volledig opengehouden. Hoechst heeft de fabriek op eigen risico in bedrijf gesteld. De gemeente Vlissingen heeft haar beslissing ge nomen naar aanleiding van een cir culaire van het ministerie van soci ale zaken en volksgezondeheid. In deze circulaire wordt aanbevolen voor bijzonder ingewikkelde fabrie ken of wetenschappelijk nieuwe in stallaties een periode toe te staan, waarin een fabriek zonder vergun ning in werking kan zijn. HATTEM, 24-5. De boeren op de uiterwaarden van de Gelderse IJssel hebben door de hoge waterstand van die rivier in de afgelopen weken ernstige schade geleden. Enkele boeren in dit gebied zijn hierdoor gedwongen hun vee op stal te laten staan, terwijl het vee in' an dere delen van het land al enige tijd in de weide graast. Verscheidene Overstromingen in de Oekraïne MOSKOU. 23-5. Het Russische, persbureau Tass meldt, dat dertien mensen om het leven zijn gekomen en dat meer dan 16.000 mensen zijn geëvacueerd in verband met over stromingen in het noorden en het westen van de Oekraine. De watersnood is het gevolg van overvloedige regen. DEN HAAG, 23-5. De minister van Economische Zaken, van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn, gezien de re cente ontwikkeling van de bloem- prijzen na overleg met de Neder landse Bakkerij Stichting, akkoord gegaan met een verhoging van .de maximumbroodprijzen met 1 cent per 800 gram met ingang van 25 mei 1970, met dien verstande dat de hui dige prijzen van grootbrood van 400 gram en van kleinbrood met een standaardverpakking van tenminste 400 gram, eveneens met 1 cent mo gen worden verhoogd. Onveranderd geldt dat de prijzen van thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. boeren van de IJsseluiterwaarden hebben hun vee naar bevriende re laties in droge gebieden moeten eva- cuëren, terwijl anderen hun koeien en jongvee op de schaars droge plek ken wei laten grazen. Momenteel staat ongeveer 75 van de weilan den in dit gebied onder water, de eerste snede gras voor de hooioogst is door het water reeds verloren ge gaan, waardoor het hooi uit andëre streken aangekocht moet worden. Door de onvoldoende hoeveelheid gras moeten de koeien op het ogen- bliek met krachtvoer worden bijge voerd. De aanstaande landbouwoogst is door het hoge water verloren ge gaan. NIEUW DELHI, 24-5. Mede als ge volg van een hittegolf is in verschei dene Noordindische staten een cho- lera-epidemei uitgebroken. In Nieuw Delhi is meegedeeld dat er tot. nu toe al minstens 350 men sen aan deze ziekte zijn overleden en dat honderden mensen besmet zijn. De zwaarst getroffen staat is Mad- hya Pradesj waar 232 mensen aan de cholera zijn bezweken. Taxistaking in Eindhoven EINDHOVEN, 24-5. Zondagmiddag om twee uur zijn te Eindhoven 105 taxi-chauffeurs van de Eindhovense taxi-centrales de „Hotax" en de „Ve- tax" in staking- gegaan. Hun eisen zijn verhoging van het weekloon tot een garantie-bedrag van f 230 en 6 procent vakantietoeslag, welke rege ling ook in Rotterdam en Schiedam zal gelden. De staking is uitgeroepen door het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.). ROTTERDAM, 24-5. In de wei landen bü de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven is zondagavond een tweemotorig Cessa-sportvlieg- tuig neergestort. Bij het ongeluk zijn twee mannen en twee vrouwen gewond geraakt; een echtpaar uit Rotterdam en een echtpaar uit Schiedam. Volgens de politie hebben ide vier zwaar maar geen levensgevaarlijk letsel opgelo pen. Het Nederlandse vliegtuigje ver ongelukte kort voor het op Zestien hoven zou gaan landen. Het toestel werd zwaar beschadigd. Wrakstuk ken lagen over een grote afstand verspreid. Brandweerwagens, ambu lances en politieauto's hadden grote moeite het verongelukte vliegtuigje te bereiken, daar het midden in de weilanden lag. OOSTERLAND. Een kijkje in de fraaie en bijzonder doelmatig ingerichte nieuwe gymnastiekzaal van het sportgebouw te Oosterland, dat zater dagmiddag officieel werd geopend door de heer M. J. van Poelje, lid van gedeputeerde staten van Zeeland. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsfcjpde). Tweelioncleril mensen kwamen om hel leven WENEN 24-5. De overstromin gen in Roemenië breiden zich niet meer uit. Het modderige water be gint zich terug te trekken, vooral in het noorden, midden en westen van het land, ondanks de aanhoudende regenval in de afgelopen dagen. Bij de overstromingen - de ergste sinds eeuwen - zijn naar schatting 200 mensen cm het leven gekomen en 265.000 dakloos geworden. Minstens 28.000 stuks vee, p!<uimvee inbegre pen, zjjn verdronken en 9.300 huizen verwoest. 725.000 hectare bouwland heeft onder water gestaan. Maar het gevaar voor nieuwe ram pen is nog niet volledig geweken. Galat, het grootste ijzer- en staal- centrum van Roemenië, waar men in de loop van het weekeinde een dijk van acht kilometer heeft voltooid, en het daar dicht bij gelegen Braila worden nog steeds bedreigd. Een enorme golfkam jaagt over de rivier de Proeth in de richting van Galat, dat ook gevaar loopt door het geste gen water van de Siret, net als de Proeth een zijrivier van de Donau. In Wenen is meegedeeld dat er bij de overstromingen in Roemenië min stens 840 bruggen op de een of an dere wijze beschadigd zijn en dat er van de verschillende grote verkeers wegen nog in totaal 1.100 km onbe rijdbaar is. Ook diverse waterzuive ringsinstallaties zijn vernield. Hier door is het gevaar voor het uitbre ken van epidemieën groter gewor den. Groepen artsen, verplegers en verpleegsters trekken door het land en enten alle mensen tussen de twee .en 55 jaar in tegen tyfus. Inmiddels begint het hulpmateriaal binnen te stromen 'dat een twaalftal landen hebben toegezegd. De situatie bljjkt niet zo gunstig als men aanvankelijk meende. In een officieel communique, zondag in Boe karest uitgegeven, wordt de toestand nog steeds ernstig genoemd. Het wa ter in diverse rivieren blyft stjjgen en bedreigt verscheidene stadjes en ALBA-JUL1A (Roemenië). De over stromingen in midden- en noord- Roemenië namen de vorm van een ramp aan. Hier een beeld uit het dorp Alba-Julia, waarvan de bewo ners door militairen moesten worden geëvakueerd. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De grootste vijand van het f goede is niet de liefde tot het i kwade, maar de valse schaam- te tot het goede zelf. dorpen in centraal- en zuid-Roeme- nië. Uit dorpen en stadjes in centraal Roemenië zijn inmiddels nog eens duizenden gezinnen naar veiliger oorden gebracht. De vrouwen en kinderen zijn naar opvangcentra in op heuvels gelegen plaatsen ver voerd. De mannen zijn echter geble- ve om te pogen hun bezittingen te redden. v Vrij zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Droog en vrij zonnig weer; vannacht plaatselijk mist; zwakke tot matige, in hoofdzaak zuidwestelijke wind; in het algemeen iets lagere temperatu ren. Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. 26 mei. Zon op 4.32. onder 20.42. Maan op 1.10, onder 9.53. Laatste kwartier: 27 mei (23.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 mei 7.00 v.m. 19.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 mei 6.44 v.m. 19.15 n.m. Doodtij: 30 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-5. Hel K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde voltrok zich een aanzienlijke weers- verbetering in ons land. Een hoge- drukcel trok over Frankrijk oost waarts en lag maandagmorgen bo ven Oostenrijk. De aanvankelijk met noordwestelijke winden aangevoer de koude lucht werd geleidelijk ver vangen door zachtere lucht die met zuidelijke winden werd aangevoerd. Zondag werden maxima van onge veer 20 graden gemeten, tegen 16 graden op zaterdag. Inmiddels be gint een tweede hogedrukgebied, dat bij de Azoren ligt, in omvang toe te nemen. Tussen beide hoge- druksystemen in trekt een zwak front over de Britse eilanden naar onze omgeving. Het wordt gevolgd door drukstijgingen .zodat het ko mende etmaal de luchtdruk in vrij wel geheel Europa aan de hoge kant zal zijn, en gerekend mag wor den op rustig en zonnig weer. flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIIIIIIIIIJIIIIIIIIlllllllllllli MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllOllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1