Moeders tweede leven OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING fijn fietsen dit In mei 1945 at Schouwse Westhoekbevolking weer chocolade gametuwtijdmee-gaMardenmb! ZILRIKZLESCIIE NIET W SHODF Vrijdag 22 mei 1970 Nr. 20405 Vijf en twintig jaar geleden He! bevrijding werd terecht op 5 mei herdacht omdat toen de capitu latie werd getekend, maar zoals wel eens eerder en later voor en na 5 mei 1945, Schouwen-Duive'and een uitzonderingspositie h d, zo was dat ook met de Uuitse bezetting van het toenmalige eiland. Vcoial de laatste weken van april had men het nog zwaar in de West hoek, omdat westelijk Schouwen zo als bekend bewoond bleef. Op vrijdag 13 april zette een een- menstrpedo van Duitse makelij, ach tervolgd door een Engels vliegtuig, zich tegen het strand. De Duitser liet zijn vaartuig, geladen met 900 kg dynamiet in de lucht vliegen en over 150 meter was het duin één vuurzee Natuurlijk ging alles gepaard met een geweldige knal, die vele ruiten deed springen. De geruchten nemen hand over hand toe, maar met de geruchten ook tevens de granaten die hier en daar insloegen. De haven van Scha- rendijke werd door de Duitsers ge bruikt als afvoerhaven en de boeren moesten dag en nacht met die gra naten rijden van de Westhoek naar Scharendijke, zonder dat men zien kon dat de voorraad verminderde. Er was sprake van vernielingstroe pen die grote gaten in de dijken zou den moeten maken, maar zover kwam het gelukkig niet. Wel werden de havens van Dreischor en Schelp- hoek onklaar gemaakt (28 april). Óp 27 april lieten de Duitsers de eerste bunkers in de lucht vliegen. Op 29 april speelde de blinde orga nist Clement in de kerk van Noord- welle het Wilhelmus, maar de kerk gangers durfden het (nog) niet mee te zingen. De voedselvliegtuigen kwamen overvliegen, in formaties van tien kwamen ze aanzetten, wipten over de duinen en draaiden dan met een grote boog oostwaarts. De bevolking in de Westhoek was wild enthousiast en op 1 mei kwamen de kinderen met vlaggen naar buiten want men ver telde dat de oorlog geëindigd was. Op 3 mei liet een voedselvliegtuig zijn lading gedeeltelijk op Renesse neervallen. Alles werd netjes bijeen gegaard, om straks te dienen voor de streken waar men het harder no dig had. Maar ja, de chocola en de thee, die wilde men wel houden. En zo at men 25 jaar geleden begin mei overal in de Westhoek chocolade. De bevrijding En dan de bevrijding. Op 5 mei landde jhr. mr. A. F. C. de Casem- bdoot, later de commissaris der ko- nigin met een deputatie bij Borren- damme en in Zierikzee heeft hij wel met de Duitse bezetters gesproken. Op 5 mei was het in de Westhoek nog „avondklok". Op 6 mei werd in de kerken wel over de bevrijding gepreekt, werd wel het Wilhelmus gezongen, maar op 7 mei mochten de O.D.-ers die langzaam boven de grond begonnen te komen, niet op de haven van Scharendijke komen van de Duitsers, om hun „opdracht" uit te voeren. Eerst op 16 mei gelukte het om van Renesse naar Bruinisse te gaan, nadat in de week van 7 tot 12 mei de eeiste geallieerde officieren op het eiland werden gezien. En op St. Philipsland werd de commandant van de O.D. de heer P. J. Drooger, door de Franse bevelvoe rende van St. Philipsland belet om naar Schouwen-Duiveland over te steken. Zelfs tussenkomst van prins Bernhard hielp niet. Hij moest in ar ren moede, om op het eiland te ko men via Zuid-Beveland en eerst 13 mei zette hij voet op de bodem van Schouwen-Duiveland. Kapitein Villiers de Franse edel man, die hen had tegengehouden moest daarop spoedig in het huis van de heer Breetvelt in het Vrije voor de bevelhebber van Schouwen- Duiveland van de O.D. verantwoor ding afleggen. Voor het front van de t>cep werd hij later gedegradeerd. Want eerder had hij ook de red dingsboot van Ouddorp, die van Tholen kwam, met wapens voor de G.D. op Schouwen-Duiveland, in be slag laten nemen en de opvarenden in arrest gesteld. De bevrijding van Schouwen-Duiveland we schreven het reeds eerder, kreeg niet zo maar zijn beslag. Duitsers en geallieerden (de Fran se kapitein) spanden blijkbaar samen om de bevrijding te vertragen. Zo werd het b.v. 14. 15 en 16 mei eer de eerste oorspronkelijke bewoners van Bruinisse weer een voet in hun dorp konden zetten. Want ook kapi tein Kloosterman, met zijn Zuid- Bevelandse O.D. groep, die via Noord-Beveland kwam moest enkele dagen wachten eer hij het eiland op mocht. S. A. J. ÜE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gashuiskerk: 10 uur ds. J. van Woerden, Middelburg; 7 uur ds. Van der Schee. Lutherse kerk: 10 uur ds. Assendorp. Kerwerve: 11 uur de heer Hartkamp, Rotterdam. Se- rooskerke: 9.30 uur de heer Hart kamp. Burgh: 10 uur mej. da. A. A. van Leeuwen, Gorsel. Haamstede: 9.30 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. De Wit. Noordwelle: 11 uur ds. De Wit. Scharendüke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes, (Bed. H. D.) 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe 11 uur ds. Ommering. Dreischor: 9.30 uur ds. Ommering. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Van der Schee. Oosterland: 10 en 6 uur ds. W. Radstake, Rotterdam. Sirjansland: 10 uur leesdienst; 2.30 uur ds. Cassander, Middelharnis. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier; 6.30 uur ds. P. Schravendeel, Middelhar nis. Haamstede: 10 uur ds. Van der Kooy; 5 uur ds. Favier. Scharendij ke: 9.30 en 2.30 uur ds. G. Warnink, Slikkerveer. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. J. Keizer, Bleiswijk. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Lodder, Rotterdam. Nieuwerkerk: 8.45 uur ds. Van der Kooy; 5 uur ds. Th. de Kok, Meliskerke. Oosterland: gez. dienst met Nieuwerkerk; 3 uur de heer Blokland, Roosendaal. Brui nisse: 10 en 5 uur de heer Blokland, Roosendaal. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur ds. Teunis, Pernis; 7 uur ds. Van der Hoeven, Drachten. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. J. van Dij ken jr., Dedemsvaart. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. C. v. d. Weele, Hui zen, (voorber. H. A.). Haamstede: 10 uur godsdienstoefening; 3 uur ds. C. v. d. Weele. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. J. van Dijken jr. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst maandag 25 mei: 7.30 uur ds. Zwij- nenburg. Gouderak. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdljk: 10 uur ds. Palmboom, Dordrecht. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugd- samenkomst, 19.30 uur verlossings samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 10 uur. Haamstede: zondag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: Geen dienst. Advertentie leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,—. U lost af 18 x ƒ185,94. Rente en kos ten zijn daar al bij iin begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! LONDEN. Twee mensen zijn om het leven gekomen toen een van de wagons van de trein van Manchester naar Hatfield in Derbyshire nabij Manchester uit de rails liep. Twaalf reizigers wei-den gewond, van wie twee zeer ernstig. MEXICOSTAD. De 40-jarige guer rillaleider Marco Antonio yon Sosa, de man achter de schermen zou zijn geweest bij de ontvoering van de FEUILLETON Westduitse ambassadeur in Guate mala, graaf Von Spreti, is tijdens een gevecht met Mexicaanse militai ren gedood. „Flitsen" uit het buitenland NEWARK (New Jersey). De repu blikeinse gouverneur William Cahill van New Jersey heeft aan een diner verklaard, dat de regering-Nix on heeft besloten geen Amerikaanse troepen meer naar Zuid-Vietnam te zenden, zelfs als de Vietnamese-po-_ gingen schipbreuk lijden. MOSKOU. Aardbevingen in het afgelegen berggebied van Daghestan in de Kaukassas hebben vorige week doden geëist, zo blijkt uit een bood schap die het Kremlin aan de ge troffen bevolking heeft gestuurd. WASHINGTON. Ex-bondskanse lier Kiesinger van West-Duitsland heeft in het Witte Huis besprekingen gevoerd met president Nixon. Ook Nixons adviseur inzake buitenlandse politiek Henry Kiesinger was daar bij aanwezig. TEL AVIV. Israëlische straalja gers hebben anderhalf uur lang mili taire doelen in het middendeel van het Suezkanaal aan Egyptische zijdë aangevallen, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Alle vlegtuigen keerden onbeschadigd te rug. PEKING. Partijvoorzitter Mao Tse Toeng van China heeft officiéél zijn steun betuigd aan de afgezette president van Cambodja, prins No rodom Sihanoek. VERENIGDE NATIES, New York. De voormalige Amerikaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Athur- Goldberg, heeft de toelating tot de Ver. Naties bepleit van de Chinese Volksrepubliek en Noord- Vietnam. LEEDS. Voor een rechtbank in Leeds is verklaard, dat twee inbre kers uit ergernis een pakhuis in brand gestoken hebben omdat zij slechts een buit van drie pond ster ling hadden. De brand veroorzaakte een schade van 358.000 pond ster ling-(ruim drie miljoen gulden). ROME. De Italiaanse regering heeft besloten een aantal maatrege len te nemen om de prijsstijgingen te beteugelen, de woningbouw te be vorderen, de sociale zekerheid uit te breiden, het stedelijk vervoer te re organiseren en het belastingstelsel te herzien. ANGERS. Op het paleis van justi tie in de Westfranse stad Angers is een bomaanslag gepleegd. De ont ploffing heeft ernstige schade aan gericht aan het gebouw, waarvan al le ruiten werden vernield. Er heb ben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. SAOE DOC. Ongeveer 5.500 Viet namese vluchtelingen, voornamelijk vrouwen en kinderen, zijn bij de grensplaats Saoe Doe uit Cambodja Zuid-Vietnam binnengekomen. Het totale aantal vluchtelingen dat in de Mekong-Delta zijn toevlucht heeft gezocht is nu tot 32.000 gestegen. WASHINGTON. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft in Washington een onderhoud gehad met zijn Ameri kaanse collega, William Rogers. HANNOVER. Veei aandacht trok op de dit jaar gehouden Messe te Hann over een versterker, die de transmissiekapaciteit van telefoqnkabels wet hel viervoudige verhoogt. Voor de eerste maal ter xuereld kunnen thans 10.800 telefoongesprekken via een enkele kabel gevoerd worden. Welke betekenis deze nieuwe ontwikkeling toekomt, blijkt uit de volgend cijfers: Met onge veer zeven procent neemt hel aantal telefoonaansluitingen op de wereld thans elk jaar toe. Onder de bijna 240 miljoen telefoonabonnees in salle landen van de wereld worden dagelijks ongeveer een miljard verbindingen tot stand gebracht. De tot nu toe gebruikelijke draaggolffrequentie-systemen maakten het gelijktijdig tot standbrengen van 2.700 telefoongesprekken mo gelijk. MADRID. Premier Marcello Cae- tano van Portugal is in Madrid aan gekomen voor een officiëel bezoek van drie dagen, tijdens hetwelk hij door generaal Franco zal worden ontvangen. GENEVE. De Brit Wilfred Jenks is gekozen tot directeur-generaal van de Internationale Arbeidsorga nisatie (I.L.G.). Hij volgt in deze functie de Amerikaan David Morse op. Advertentie Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsen-handelaar een deelname-biljet. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 23 en zondag 24 mei Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)—280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-280, neemt waar voor dokter Van Leeuwen. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114)-388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster M. Kunst-Visser, Scharendijke, tel. (01117)-280, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts T. VAN ROON, Zierikzee, tel. (01110)2180, neemt waar voor dierenarts Bergsma. De weekeinddiensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Die eerste namiddag arriveerde ze in een klein dorp voorbij Charleroi, dicht bij de Franse grens. Op het eerste oog leek het plaatsje interes sant, dus besloot ze hier te over nachten, als ze een geschikt hotel kon vinden. Het eerste hotel was vol, doch enkele honderden meters ver der vond ze een groter hotel, dat be schikte over een vrije kamer. Ze liet zich inschrijven en werd door een jongen naar haar kamer ge bracht. Daar verfriste ze zich om vervolgens beneden, in het restau rant, wat te eten. Toen trok ze het dorp in, om de winkels te bekijken en rekende ze de Belgische prijzen om in Nederlandse, om het verschil te constateren. Ze schreef een paar kaarten voor thuis en voor Hans en Janneke, want dat had ze Lettie moeten beloven. „Schrijf ons ten minste iedere dag, zodat we tekenen van leven krijgen. Als je één dag ARAM EN DE BROEDERS DER KUST 30. Gebonden en machteloos wachtte Aram op de opkomende vloed. Maar meer nog dan de gruwelijke dood die hem hier be dreigde, verontrustte hem het lot van Ta- mahia. Wat had Seewart de Handelaar pre cies met haar voor? De Handelaar had ge zegd dat hij haar ontvoerde, om een groot losgeld voor haar bij Tudor te bedingen. Maar de Handelaar was verraderlijk en het was zeker niet ondenkbaar dat hij op het laatste ogenblik al zijn plannen zou wijzigen. Terwijl Aram op een middel zon om zich uit z'n benarde positie te bevrijden, ston den niet ver van hem af een groep man nen grimmig op de kade bijeen. „Daar gaat het schip van Tudor", mompelde Seewart de Schuimer. „Mijn broeder heeft mij op een dwaalspoor geleid. Ik heb er onver standig aan gedaan zijn aanwijzingen op te volgen. En Tjudor kan thans gemakkelijk naar open zee komen, want de vloed komt op". Inderdaad, de vloed kwam op. En nie mand bemerkte dit beter dan Aram. Lang zaam steeg het water om hem heen. Maar juist toen hij alle hoop om dit avontuur te overleven had opgegeven, voelde hij plot seling achter zich een zware, scherpe spij ker uit het hout steken. Haastig haakte hij het touw, dat zijn handen bond, er achter cn rukte verbeten overslaat, schakelen we meteen In terpol in". Aan de ene kant vond ze de zorg van haar kinderen om haar hartver warmend. Doch anderzijds irriteerde het haar wel een beetje, hoewel ze er thuis nooit wat van had laten merken. Tenslotte ben ik bijna drie en veertig en weet ik wel, wat ik doen en laten mag. De ongewone lange autorit had haar vermoeid en slaperig gemaakt, zodat ze zich al vrij vroeg op haar kamer terugtrok. Ze nam een bad, dat haar heerlijk verfriste, waarna ze in bed dook en bijna meteen in een diepe slaap verzonk. 's Morgens was ze vroeg bij de hand en voelde zich heerlijk uitge rust. Ze at met smaak haar ontbijt en bekeek de kaart, die ze voor haal verdere reis in het dorp had gekocht. Om kwart voor negen reed ze het dorp uit, had een half uur later wat moeilijkheden met de Franse doua niers, omdat ze haar koffer helemaal moest uitpakken en men zelfs onder de zitting in haar auto keek. Heb ik zo'n ongunstig uiterlijk, dacht Wil- lèmien, toen ze eindelijk het fiat kreeg en ze de koffer weer inpakte. Wat wrevelig verliet ze het grens- plaatsje. Maar rijdend in het vlakke Franse land, met de stralende zon aan haar linkerhand en betrekke lijk weinig verkeer op de weg, ver dween de wrok en betrapte ze er zich een poos later op, dat ze een liedje zat te neuriën. Nu kan ik wat van het leven gaan genieten, wist ze met zekerheid. Ei genlijk had ik al veel eerder m'n rijbewijs moeten halen. Ondanks Bram's tegenstand. In dit opzicht deed ik altijd alleen maar, wat Bram wilde. Mezelf heb ik geleidelijk weg gecijferd. Nu ja. Bram is dood en hij was op zijn manier lief voor me. Al was het de laatste jaren niet he lemaal goed tussen ons. We waren vervreemd van elkaar. Omdat we elk onze eigen wil hadden, die op elkaar botsten. Tenslotte koos ik maar de weg van de minste weerstand en zweeg ik. Als het tenminste niet te gek was. Overigens, Bram was ze,l- den een vurige minnaar. Dat lag niet in zijn aard. Misschien de eer ste maanden van ons huwelijk, toen alles nog een verkennen was van elkanders mogelijkheden. door Henk van Heeswijk Goed, ik zal ook mijn fouten, wel gehad hebben. Ik weet het. Mis schien ben ik niet altijd zo geweest als behoorde. Ik was ook dikwijls kwaad, al liet ik het zelden merken. Omdat ik in feite een hekel heb aan ruizie. Daar blijft altijd iets naars van hangen. En uiteindelijk leef je samen en wordt het steeds moeilij ker om het weer te doen worden als het eens was. Door je idiote trots wil je niet toegeven en Bram was hele maal de man- niet om ongelijk te bekennen dus moest het doorgaans van mijn kant komen, al was het meestal niet eens waar. Je deed het om de vrede in het gezin te herstel len. Voor de opvoeding van de kin deren is het ook niet goed, als vader en moeder immer ongenoegen heb ben met elkaar. Lettie was toch al veel te vroeg wijs. Ja, Lettie het veel te vroegrijpe vrouwtje, met hetzelfde willetje als haar vader. Die gelukkig een man heeft, welke genoegen neemt met haar wil om zelf in alles te beslissen. Misschien passen zij beter bij elkaar dan Bram en ik. Wij waren beiden teveel zelfstandig. Eigenlijk hadden we nooit met elkaar moeten trouwen, maar toen al. in onze zogenaamde verkeringstijd, kon ik niet tegen hem op. Ik was op het laatst immers helemaal innerlijk aan hem gebon den? Hij verlamde gewoon mijn wil. Ik wist het, maar ik kon er deson danks niets aan doen. Het leek wel een soort hypnose. Enfin, van de doden geen kwaad. Willemien, dat past niet. Bram had ontegenzeggelijk vele goede eigen schappen. Zorgzaam was hij in elk geval. Weet je nog, Willemien, toen je hem vertelde in verwachting te zijn van Lettie? Hij uitte zich in zulke dingen doorgaans niet erg. maar de volgende morgen stuurde hij meteen Tootje naar je toe. Omdat hij niet wilde, dat je onder dezo om standigheden alleen het huiswerk moest doen. Toen vond ik je een schat. Bram, en voelde ik me een gelukkige vrouw". Ach ja. ik heb toch ook geluk gekend? De op laatst zeldzame momenten van zijn harte lijkheid hij heeft nooit geweten, hoe ik soms /hunkerde naar een lief kozing van hem, een warme kus. een strelende hand. Maar dat zegt een vrouw nu eenmaal niet (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9