rrico BLIK DOOR HET WERELD Het vastgelopen Duitse probleem vertoont weer wat beweging Twee te Nijmegen ontsnapte delinquenten meldden zich bij politie te Brouwershaven TELEVISIETIPS voor volgende week Wal biedt de BEELDBUIS? Het Schaep met de 5 pooten struikelt Advertentie Een platenbon is altijd raak 15,-7,50 10,-15,-20,-25,- VENSTER Brandt wordt de laatste: [ijd nogal eens vergeleken met AdeHauer, dé eerste bekleder van het ambt van bondskanselier. In menig opzicht slaat die vergelijking nergens,op. maar bijvoorbeeld wel ten aanzien van het feit dat men onder beiden weten kon wie in Bonn de politiek bepaalde, wal onder Erhurd en Kie- singer zeker minder duidelijk het geval was. Een andere, belangrijke Overeen komst is dat Brandt na Adenauer weer de eerste Westduitse ftyerings- leider is die iets betekent in de in ternationale verhoudingen, zeker (lij. van wat men de Atlantische wereld kan noemen. Er wordt in Washing ton en in Londen en in Parijs wel degelijk rekening gehouden met wat Brandt onderneemt, beraamt of af wijst. Dat is iets waarvoor men in Moskou bepaald dok aandacht heeft. Daar misschien nog wel meer dan in oost-Berlijn, ook al is een voor naam deel van Brandts activiteiten er op gericht eindelijk eens een re delijke balans te vinden in de ver houding tussen de twee Duitse sta ten. Formeel moeten in Kassei als daar de Oostduitse premier Stoph met Brandt komt praten spijkers met koppen geslagen worden, maar waarschijnlijk is belangrijker wat de Russische top met de naar Moskou ontboden Ulbricht en Stoph hebben besproken. Waarbij men in gedach ten mag houden dat al geruime tijd Brandts persoonlijke afgezant Egon Bahr even buiten de poorten van het Kremlin logeert. Normalisatie In Moskou waardeert men, zonder er veel behoefte aan te hebben dit ook te zeggen, dat Brandt in de bondsrepubliek vrij snel de publieke opinie er rijp voor heeft gemaakt dat men in feite met een buurstaat DjD. R. te maken heeft en dat het blijven spreken over een door de „Sowjets bezet gebied" hoe langer hoe absur der wordt. In de lucht zit eigenlijk dl een er kenning door Bonn van de D.D.R., alleen wellicht nog niet helemaal formeel. De Russen zouden daarmee best tevreden zijn, het wezen boven de schijn verkiezend; in de D.D.R.- top is zeker een sterke fractie die da formaliteit ook nog heet noodzake lijk schijnt te vinden - wellicht een Duitse eigenschap: onder Adenauer werd ook ijselijk formeel over de Oostduitse kwesties gedaan en daar* vindt men dan een van de scherpe verschillen tussen de twee kanse liers. Wat voor de Russen telt is dat de toestand in Europa een normalisatie van de verhouding tussen de Duits- landen nodig maakt en Brandts „Ostpolitik" opent perspectieven dat dit zakelijk kan gebeuren, wanneer oost-Berlijn maar niet al te zeer op zijn ponteneur gaat staan ten aan zien van niet zo gewichtige zaken. Moskou wenst dit ook des te meer na de partijdag van de S.P.D., waar op Brandt wel zonder twijfel de grote leider van zijn partij bleek, maar waarop ook bleek dat er vrij wat zogenaamde Juso's waren, zeer Een platenbon is altijd raak f 5,- 7,50 ÏO,-15,- 20,- 25,- radikale „nieuw-linksers". Alternatief Deze kregen eigen geen voet aan de grond door het overwicht uan Brundt die de partijprogramma's kon voorzien van een stempel van rede lijke gematigdheid. Maar veel gaat afhangen van Brandts succes, onder meer ten aanzien van zijn Ostpolitik. Faalt Brandt in die zin dan hoeft men niet te verwachten dat een ver linkste S.P.D. onder een andere kanselier in Bonn zal binnentrekken - integendeel: men zal dan een te rugkeer zien naar de C.D.U. en daarvan dan nog wel een zeer recht se versie. Het alternatief voor Brandt kan niet aantrekkelijk zijn voor Moskou, terwijl deze de beste figuur is waar op ze kunnen hopen enigermate za ken te doen die in beider belang zijn. Die tip zullen Ulbricht en Stoph in Moskou ook ivel gekregen hebben, wat nog niet wil zeggen dat dat in Kassei al zal blijken. Maar er zijn ook andere mogelijk heden, waaronder een aanvraag voor het lidmaatschap der Ver. Naties van de twee Duitslanden samen waar*- door een hele massa soevereiniteits- kwesties bijvoorbeeld pijnloos gere geld kunnen worden. In ieder geval is het hele oostwestcomplex dat om het vroegere Duitse rijk scharniert in beweging en dat is lang zo niet geweest. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zelhem (toe/..) F. Ger- brandy te Putten - te Hollandsche- veld G. van Estrik te Genemuiden. Aangenomen naar Rozenburg J. Leij, koopvaardijpredikant te Lon den. Bedankt voor IJsselmuiden C. den Boer te Zeist - voor Nieuwerkerk aan den IJssel J. Smit te Putten - voor Ka/nei'ik T. Lekkerkerker te Oosterwolde (Gld.). BRUINISSE. Bij de te Rruinisse in de Ned. Herv. Kerk gehouden verkiezing van twee notabelen werd de heer W. van der Have herkozen. In de vakature ontstaan door het benoemen van de heer C. de Keizer tot kerkvoogd werd gekozen de heer Jac. Goudzwaard. Geref. Kerken Aangenomen naar Alkmaar drs. G. H. Homans te Eindhoven - naar Den Ham J. F. Colenbrander te Apel doorn. Examens: Aan het Zendingssemi narie te Baarn slaagden voor het zendingsexamen de heer D. J. Evers en mevr. Evèrs-Tik. Zij zullen dbor het Algemeen Diakonaal Bureau uitgezonden worden naar Soemba, waar de heer Evers werkzaam zal zijn als hoofd van de technische werkplaats te Pameti Kerata. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zalk en Veecaten J. D. Janse te Marknesse - Te Tiel-Zalt- bommel A. P. van Dijk te Nieuwleu- sen. Christ. Geref. Kerken. Bedankt voor Zaamslag M. Baan te Zeist. Geref. Gemeenten Beroepen te Toronto (Unionvilla) (Ont. Can.) G. A. Zijderveld te Mid delburg. BROUWERSHAVEN, 21-5. De twee delinquenten, die op tweede pinksterdag wisten te ontvluchten uit de Pompekliniek voor psychisch ge stoorden in Nymegen, hebben zich woensdagavond j.l. uit eigen bewe- gnig bij de politic in Brouwershaven gemeld. Het tweetal is voorlopig in gesloten in het huis van bewaring in Middelburg. De twee patiënten, de 21-jarige A. H. uit Amsterdam en de 26-jarige J. B. uit Zierikzee (eerstgenoemde behoort tot de eerste categorie, het geen inhoudt dat hij gevaarlijk voor zijn omgeving wordt geacht), wisten tijdens een recreatie-uurtje in de Nijmeegse kliniek de benen te ne men. Ze slaagden erin over de 3,5 meter hoge muur van de binnentuin van de inrichting te klimmen. Ruim een dag lang bleef het twee- ZATERDAG: de laatste improvisatie. ZONDAG: Gamma: Bedreigt de mens de .mens, een programma over mi lieuvervuiling. MAANDAG: Een documentaire over Zuid-Afrika: Breek de muren af. WOENSDAG: De jaren zeventig, de tweede thema-avond van de VARA. Deze keer in (rustig?) Groningen. DONDERDAG: Een documentaire over Weinreb en zijn bijbelse visie op de mens. VRIJDAG: Voor de liefhebbers, Wihna Driessen en Marco Bakker in klankkleur. DINSDAG op Hilversum I een docu mentaire van Frans Evers: Moet de Oosterschelde open blijven? (21.55-22.25). NIEUWSNIEUWSNIEUWSNIEUWS Bert Garthof gaat voor de VARA- televisie naar Indonesië. Samen met de filmer Theo van Haren Noman gaat hij een documentaire samenstel len over de Boroeboedoer. Weer en geen weer gaat gewoon door zonder Bert, die wel elke week een reisbrief zal sturen. 3 juni - de dag van de gemeente raadsverkiezingen zal de televisie weer urenlang in de lucht zijn met verkiezingsnieuws. Om het leuk te houden komen er ook flitsen van een discussie in het Politiek Café Tioente, waar afgevaardigden van rechts en links over de uitslag pra ten. Er wordt een nieuw computer sys teem ontwikkeld voor de vereen voudiging van de televisieprogram mapresentatie (29 letters, tel maar op). Op het ogenblik is het uitzenden van een dag t.v. nog een zeer ge compliceerde toestand, waarbij hon derden schakelaars met de hand be diend moeten worden. Nu heeft men echter een computer ontwikkeld die dertig verschillende programma bronnen voor uitzending kan ver werken. De Raad van Beheer van de BRT -heeft besloten dat het nieuws een duidelijker vorm zal krijgen en dat er een wekelijkse uitzending komt, gewijd aan belangrijke politieke en sociale gebeurtenissen. De raad wees - naar aanleiding van slechte kritie ken - op de in België geldende re gels, die de verplichting voor de journalisten inhouden „geen eigen standpunt in te nemen, noch de in druk te wekken de standpunten die hij weergeeft aan te kleven. Steeds moet hij zich duidelijk distanciëren van de onderscheiden opinies, die hij aanhaalt". Na het geweldige succes van de Capitol Country and Western Show in Amsterdam en Scheveningen komt er op 22 mei alweer zo'n spek takel in ons land. Dit keer is het de MCA Country Roundabout show, waaraan Conway Twitty, Lorctte Lynn, Ian Howard cn Bill Anderson meewerken. tal voor de politie spoorloos. Liftend bereikten ze woensdag Brouwersha ven. B., die deze streek goed kent, wilde graag zijn eigen woonplaats nog eens bezoeken. Het gebrek aan geld en een onderkomen bracht bei- dep echter in moeilijkheden, die zo groot werden dat ze besloten zich bij de plaatselijke politie aan te ge ven. De directeur van het huis van be waring in Middelburg, de heer W. F. B. van den Berge kon donderdag middag nog niet zeggen, wat er met de beide delinquenten gaat gebeu ren. „Het wachten is op de beslis sing van de officier van justitie in Middelburg. Ik verwacht wel dat ze weer terug gaan naar Nijmegen", al dus de directeur. Oostenrijks vliegtuig verongelukt - 7 doden WENEN, 21-5. Een passagiers vliegtuig van de Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij „Viennair" is bij Innsbruck in de rivier de Inn neer gestort, waarbij alle zeven inzitten den om het leven zijn gekomen. Om dat het vliegtuigwrak een uur na het ongeluk nog met de romp naar boven in de rivier lag, neemt de po litie aan dat de vijf passagiers en de twee piloten zijn verdronken. Het twee-motorige toestel van het type „Aero-Commander" maakte een vlucht van München naar Innsbruck. Het Italiaanse staatsapparaat blijft verlamd door een ongekende stakingsgolf. De post wordt niet be zorgd, de telefoondiensten zijn ont wricht, vele scholen zijn gesloten en op de regeringsdepartementen heerst een administratieve chaos. Advertentie Een platenbon is altijd raak 15,-7,50 10,-15,-20,-25,- Nederlands jongetje zoek in België BRUSSEL, 21-5. Een vijftigtal Bel gische militairen is ingezet geweest bij het zoeken naar een Nederlands jongetje (Eric Dys) uit Tilburg, dat sinds zondag op een kampeerterrein bij Martelange wordt vermist. Ver sterkt met een groep rijksfachters hebben de militairen een groot ge bied uitgekamd. Tot nu toe echter zonder succes. Het kind verbleef met zijn ouders op het kampeerter rein. ZATERDAG 23 MEI. NED. I. Vanmiddag het slot van de Waaier van Sevilla. Pablo loopt weg, maar aangezien hel de laatste waaier is zal hij wel terugkomen. In Kijkkast danst het Scapino Ballet een sprookje van Annie M. G. Schmidt: En toen veranderden ze in kikvorsen. Na zevenen de eindeloze Scheepsjongens van Bontekoe - zou Coen Flink het eigenlijk leuk vin den? - gevolgd door een uitzening van de Zeskamp show. Na het nieuws Met speciale opdracht. De spionne Christine Morris is ontvlucht en dat geeft de nodige complicaties. Tot be sluit Hier en nu en Evangelie. NED. II. Eerst de Evangelisch Omroep, na het journaal Ironside. Ed Brown wordt een moord in de schoenen geschoven en Ironside helpt hem uit de prut. Hierna is het tijd voor Achter het nieuws, dan \'A- RA's sporttribune en vervolgens de laatste improvisiatie van dit seizoen. Gasten zijn deze keer Adèle Bloe- mendaal en Alexander Pola. ZONDAG 24 MEi. NED. I. Vanmorgen de eucharis tieviering uit de Michaclkerk in De Bilt; het thema van de predikatie is Meteen plaat vindt iedereen z'n draai SAFI (Marokko). De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl zette voor de tweede maal met een pupyrusboot koers naar Zuid-Amrika. Op de foto: hel vertrek van de Ra 11. Vriendschap. Verder Weelcjournaal, verkeersinformatie en Skippy. ln| deze laatste aflevering is een 'ex-1 oorlogsvlieger totaaal confuus. In de serie Untamed World een program over Marokko, 's Avonds de docu mentaire De witte Roos, ouer het nauwelijks bekende verzetswerk van een groep studenten in München. I Na de Knotse Kneuzen Ralley, Kapi- I tein Harmsen. Fiete speelt nu een i belangrijke rol bij de opsporing van I een ontsnapte gevangene. In het f KRO theater Ik ken hem niet, maar een semi-documentaire van Nel Bakker. Carol van Herwijnen, Carlu - de Raet en Hans Culeyian zijn en- I kele van de spelers. Ik ken hem niet, maaris gebaseerd op eenpl van de Russische schrijversproces- sen uit de laatste jaren. In Gamma komt de milieuvervuiling aan de orde, want de aarde wordt al viezer en viezer. NED. II. Met het eerste deel van een reisreportage voor de jeugd on der de titel India, land aan de Gan-fl ges, start wanavond de NOS. Ria Dohmen ging hiervoor met Peter van Delden uit Voorschoten naar India. Verder Studio Sport, Panoramiek en' Wat doe ik voor de kost. Kort ge-m ding komt vanavond met de stelling: De problemen van de derde wereldH zijn niet door ontwikkelingshulp, maar door ingrijpende structuurver anderingen op te lossen. ZATERDAG 23 MEI. NED. I: S.45 Nascholing huisartsen: 9.15 Vamos a ver; 10.00 Van mole cuul tol mens; 10.30 Bij leven en welzijn; lhOO Methodiek van de bur gerschapsvorming; 11.30 Ruimtelijke ordening; 12.00 Kosmovisie; 16.00 Nieuws; 16.02 Waaier van Sevilla; 16.42 Kijkkast; 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws; 19.04 Bontekoe; 19.19 Zes kamp Show; 20.00 Journaal;20.20 Dubbel Zeskamp; 21.35 Mei speciale opdracht kl.; 22.25 Hier 'en nu; 22.50 Evangelie; 23.00 Journaal. NED. II: 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws 19.04 De eerste aanspraak kl.; 19.30 Close-up; 19.40 Een handvol muziek; 20.00 Journaal; 20.20 Ironside kl.; 21.10 Achter het nieuws; 21.35 Sport tribune kl.; 22.40 Improvisatie kl.; 23.20 Sporttribune; 23.35 Journaal. ZONDAG 24 MEi. NED. 1: 11.00 Eucharistieviering; 15.00 Nieuws; 15.02 Wcekjoumaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 Skip py kl.; 15.50 Verrekijker; 16.00 Tob- spion kl.; 16.25 Mensen in Marokkof, kl.; 18.55 Fabel; 19.00 Woord uoorli I woord; 19.05 De witte roos; 19.30 Knotse kneuzen rally kl.; 19.45 De ge vangenis kl.; 20.30 Journaal; 20.35 Ik j ken hem niet, maar22.15 Gamr l ma; 22.55 Journaal. NED. II: 18.55 Fabel; 19.00 Nieuws; 19.05 India, land aan de Ganges kl.; 19.30 Studio Sport; 20.15 PanoramieV, 20.40 Wat doe ik voor de kost? kl.; I 21.10 Studio Sport; 21.35 Kort ge ding; $2.25 Journaal. Advertentie UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Uit Fondsen van het vijfjarenplan voor de ontwikkeling van de Nederlandse Antillen heeft de Nederlandse regering een bedrag van ongeveer f 10 miljoen (Ned. crt) ter beschikking gesteld voor de infra structuur en de bouw van 250 volks woningen op Aruba. HEERHUGOWAARD. De twee meisjes, die in de gemeente Heerhu- gowaard door een personenauto van achteren werden aangereden en later aan hun verwondingen overleden, waren de 15-jarige hulp in de huis houding C. M. Dekker en de 16-jari- ge winkelbediende M. Groenland. Beide meisjes woonden in Heerhugo- waard. SASSENHEIM. Drie onbekende mannen hebben ingebroken bij een juwelierszaak in de hoofdstraat in Sassenheim. Binnen twee minuten was het drietal weer vertrokken met kostbare sieraden en horloges ter waarde van circa f 200.000,De da ders zijn tot nu toe spoorloos. AMSTERDAM. Prinses Beatrix heeft met het doen luiden van de schoolbel het nieuwe gebouw aan de prinses Irenestraat in Amsterdam geopend van de oudste huishoud school in ons land, de Amsterdamse huishoudschool beter bekend als ,,'t Zandpad." LICHTENVOORDE. In Lichten voorde kwamen eèn Nederlandse en Duitse personenauto frontaal tnet el kaar in botsing. Om hé,t'léven kwa men de 8-jarige technicus H. Keen uit Hengelo en de 24-jarige Duitser F. J. Mersmann uit Bocholt. AMSTERDAM. Dertien plastieken, met een gezamenlijke waarde van f 130.000, die stonden op'een beelden tentoonstelling van de Nederlandse kring van beeldhouwers in de Am sterdamse tuinstad Osdorp zijn als gevolg van vandalisme van de jeugd min of meer ernstig beschadigd. Vooral op Luilak heeft de jeugd da nig huisgehouden. MUNTENDAM. De 16-jarige fa brieksarbeider' M. op den Dijk uit Muntendam is op de weg West-Eind in de gemeente Oosterbroek met zijn bromfiets tegen de achterzijde van een stilstaande vrachtauto gereden. De bromfietser liep hierbij dusdani ge verwondingen op, dat hij ter plaatse is overleden. DEN HAAG. De totale binnenland se afzet van gedistilleerde dranken heeft in 1969 acht procent meer be dragen dan in 1968. Volgens voor lopige cijfers is deze afzet in de eer ste drie maanden van 1970 nog eens met zes procent gestegen ten opzich te van het productschap voor gedis tilleerde dranken. AMSTERDAM. De eerste Neder landse sex-film „allemaal naar bed", regie Dick Visser en cameraman Wuk Huizinga, is woensdag aan de pers getoond en zal binnenkort in première gaan in het Cinetol Theater in Amsterdam. AMSTERDAM. Verdacht van ver krachting van een 19-jarige studente in hun woning aan de Hoogte Ka- dijk in Amsterdam zijn door de ze denpolitie aangehouden de 23-jarige bankwerker W. R. en de 26-jarige lasser G. H. ROOSTEREN. Na zes keer duiken heeft een duikersfirma uit Vught woensdag bij de brug over het Juli- anakanaal in Roosteren de kolf uit het water gehaald van het wapert dat op 10 april werd gebruikt bij de roofoverval op de Boerenleenbank in het midden-Limburgse Roosteren. DEN HAAG. Het Nederlandse Roo- de Kruis zal een klein bureau gaan oprichten, waar zowel landelijk, pro vinciaal als groot-stedelijk de ver schillende organisaties, die zich bezig houden met het bestrijden van het gebruik van verdovende middelen door jongeren, zullen worden gere gistreerd. ROTTERDAM. De Rijnmondraad heeft ingestemd met de hoofdlijnen van de door het dagelijks bestuur opgestelde „schets ruimtelijk be stuur", dat onder meer vestiging van basisindustrieën langs de zuidoever van het Hollands Diep (Noord-Bra bant) bepleit. Een heel mooi plaatje van de Schuit haven in 1930. Men lette op de win kels op de achtergrond en de stapel plaats van waren (links), aangevoerd door de „vrachtkarren" van Schou- wen-Duiveland. KORTE BERICHTEN FRICO, KAAS MET EEN GROTE K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5