Wijang in-'t-kuipje. 58ct Vakantie en ziektekosten Langste tunnel ter wereld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 22 mei 1970 Nr. 20405 Van het Vaderlandse erf SPORT Tienduizenden Nederlanders over schreden de komende maanden weer de landsgrenzen. Hun hoop: mooi zonnig weer en een aantal dagen zonder zorgen en beslommeringen. Niet altijd gaat deze hoop ia vervul ling Zo kan men ook in het buiten land bijvoorbeeld ziek worden en de hulp van een arts nodig hebben. Het is in elk geval zaak om hiermee re kening te houden. Te meer, omdat in het buitenland een doktersreke ning soms hoog kan oplopen. Daarom is het raadzaam om uw ziekenfonds hierover eens te raad plegen. Er zyn ziekenfondsen die in hun aanvullingsfonds al een dekking geven tegen ziektekosten in het bui tenland. Voorts bestaat de mogelijk heid een tijdelijke verzekering af te sluiten. Verplicht verzekerden (en dat is nog altijd een zeer groot deel van onze bevolking) hebben in een aantal landen recht op geneeskundi ge verzorging overeenkomstig de wetgeving van het betrokken land. Maar ook daaraan zijn enkele „maars" verbonden. Faciliteiten in 9 landen Nederlanders, die hun vakantie binnen de landsgrenzen maar buiten hun woonplaats doorbrengen, heb ben weinig moeilijkheden wat ge neeskundige hulp betreft. Als zij zich als ziekenfonds verzekerde kun nen legitimeren bij een huisarts of specialist, die aan een ziekenfonds is verbonden, dan worden zij dopr- gaans zonder betaling geholpen. Be rekent de arts wel een met de zie kenfondsen overeengekomen tarief, dan kan men dit van het ziekenfonds weer terugkrijgen. Het enige waar men voor moet zorgen is, dat men zijn ziekenfondspapieren meeneemt. Voor degenen, die naar het bui tenland trekken, liggen de zaken heel wat gecompliceerder. In het bxütenland geldt de normale zieken fondsverzekering niet. Wel zijn er ten behoeve van de verzekerden be paalde faciliteiten geschapen. Deze vloeien voort uit verdragen, die de Nederlandse regering met andere landen heeft gesloten. Steeds minder kustvaarders ROTTERDAM, 21-5. De Neder- landse kustvaartvloot is in 1969 ver minderd van 767 schepen met een gezamenlijke tonnage van 323.757 brt. tot 640 schepen met tezamen 271.522 brt. De getalsmatige inkrim ping van 127 Nederlandse schepen kleiner dan 500 brt. - een afname van bijna zeventien procent - bete kende aldus het verslag van de „Ko ninklijke Nederlandsche Reeders Vereeniging", een „gevoelige ader lating" voor de Nederlandse kust vaart. Prefab-maaltijden in ziekenhuis HOOGEVEEN, 21-5. In de nieuw bouw van het ziekenhuis Bethesda, dat volgende week woensdag in Hoogeveen in gebruik wordt geno men, is een voedseldistributiesysteem ontworpen, ivaarbide bereiding van de maaltijden is losgekoppeld van een directe consumptie. De keuken, die slechts vijf dagen in bedrijf is, produceert dan Warme maaltijden genoeg voor een hele week. Deze maaltijden worden afgekoeld en op geslagen. Wanneer ze nodig zijn, worden ze verwarmd in een magne- tronische oven en verdeeld over de patiënten. Tijdens de proefnemingen bleek dat kleur, smaak en kwaliteit behouden bleven. Ook alle dieetmaal- tyden worden van tevoren bereid. De voordelen van dit systeem, dat voor het eerst in Nederland zal wor- - den toegepast, zijn ondermeer dat de patiënten de maaltijden steeds op een goede temperatuur krijgen voorge zet, de distributie sneller verloopt en dat de keuken geen hinder meer heeft van piekuren^ wanneer een geheel ziekenhuié van warm eten moet wor den voorzien. Dientengevolge hebben verplicht verzekerden, die hun vakantie door brengen in België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Joego-Slavië, Spanje, Portugal en Turkije recht op geneeskundige ver zorging, overeenkomstig de wetge ving van het betrokken land. Maar men moet hierbij wel bedenken, dat de rechten in deze landen door gaans minder ver gaan dan in ons land. Men kan dus toch nog voor belangrijke uitgaven komen te staan Alleen in West-Duitsland ligt de si tuatie ivat dat betreft heel gunstig. Alleen werknemers Omdat men dus toch in i>erschil- lende landen een niet onbelungrijk deel van de ziektekosten zelf zal moeten dragen, kan het raadzaam zijn een tijdelijke verzekering voor die kosten af te sluiten. Aangete kend moet ook worden dat bejaar denverzekerden niet onder boven genoemde regeling vallen. Alleen in West-Duitsland en Joego-Slavië kunnen zij wel profiteren van de re geling, in alle andere landen niet. Dit gegeven kan erg belangrijk zijn, nu een steeds groter aantal bejaar den nog een reisje naar het buiten land waagt. Wij hebben dus een aantal landen genoemd, waar voor verplicht verze kerden tamelijk gunstige regelingen gelden. Maar er zitten toch wel en kele addertjes onder het gras. In de meeste van de genoemde landen geldt de regeling voor alle verplicht verzkerden, dus ook voor de gezins leden, maar in enkele landen heb ben alleen de verplicht verzekerde werknemers de hierboven aangedui de rechten. Deze landen zijn Spanje, Portugal en Turkije. Degenen die uit andere hoofde onder de verplichte verzekering vallen, zijn in deze drie. landen van de aangeduide rechten uitgesloten. Vrijwillig verzekerden niet Wie het lijstje van landen, waar mee Nederland overeenkomsten heeft gesloten, goed bekijkt, zal het opvallen dat enkele belangrijke toe- ristenlanden als Oostenrijk en Zwit serland daar niet op voorkomen. Verplicht verzekerden, die naar deze landen treken moet daarom worden aangeraden een tijdelijke verzeke ring af te sluiten. Wie naar Engeland gaat, moet er niet op rekenen dat hij door de Na tionale Gezondheidsdienst gratis wordt geholpen. Doorgaans worden de kosten daar tegen particulier ta rief berekend. Rest nog te vermelden dat vrijwil lig verzekerden in geen enkel land rechten aan de gesloten verdragen kunnen ontlenen. (Uitgezonderd West-Duitsland). Zij zullen dus een tijdelijke verzekering moeten qfslui ten. B. New York Times verschijnt niet NEW YORK, 21.-5. De New York Times heeft donderdag bekendge maakt dat het blad met ingang van maandag a.s. tijdelijk niet zal ver schijnen. Deze maatregel houdt ver band met een impasse in onderhan- dlingen over een arbeidscontract en met name een geschil met een New- yorkse typografenbond, dat acht we ken heeft geduurd. Veel doden door overstromingen in Roemenië WENEN, 21-5. Elke dag worden meer doden geborgen in de door overstromingen geteisterde gebieden in Roemenië, aldus meldt het Roe meense persbureau Agerpres. Volgens niet-officiele ramingen in Boekarest zijn er meer dan 200 do den. Meer dan 25.000 stuks vee is tot dusver omgekomen. ZO'N KLEIN VLIEGTUIG VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee Programma voor: Vrijdag 22 mei: V.A.B.-Kon. Zee- landia (te Zierikzee); Stella Boys- Toren Boys II (te Serooskerke). Maandag 25 mei: Rijkswaterstaat- Smit Bolnes (te Zierikzee); Stella Boys-Toren Boys I (te Serooskerke); P.Z.E.M.-Hartogs P.V. (te Zierikzee). Dinsdag 26 mei: Die Gouwe-Veloci- tas (te Noordgouwe). Donderdag 28 mei: Stella Boys- P.Z.E.M. (te Serooskerke) Vrijdag 29 mei: Toren Boys II- V.A.B. (te Serooskerke); Kon. Zeelan- dia-Smit Bolnes (te Zierikzee). Alle wedstrijden vangen aan om 19 uur. BRIDGE Eindstand bridgecompetite Z.B.C. De eindstand van de competitie van de Zierikzeese Bridge Club is als volgt: I. en clubkampioen, echt paar Nolet, 58,71 pnt.; 2. P. ten Haaf- J. Holty, 54,29 pnt.; 3. J. Schaap-A. Schiettekatte, 53,48 pnt.; 4. L. Can- ters-P. Ribbens, 53,39 pnt.; 5. L. Be- cu-H. van der Post, 52,85 pnt.; 6. echtpaar de Graag, 50,79 pnt.; 7. da mes van der Valk-van de Zande, 49,33 pnt.; 8. A. Hendrikse-M. A. Sweere, 48,33 pnt.; 9. echtpaar Heu ser, 46,45 pnt.; 10. J. Goedhart-J. de Vlieger, 33,95 pnt. De overige paren hebben minder dan 10 wedstrijden gespeeld, zodat voor hen geen ge middelde is berekend. Dinsdag 26 mei a.s. is de laatste clubavond. Tijdens deze avond zul len de prijzen worden uitgereikt, ter wijl er tevens nog een wedstrijd ge houden wordt waaraan alle Jeden individueel kunnen deelnemen, dus zonder hun eigenpartner. Ook voor deze avond staan aardige prijzen ter beschikikng. Duitse militairen verongelukt MARGRATEN, 21-5. In Margraten vlak bij het erekerkhof aldaar, is gisternacht een personenauto met twee inzttenden 'aangetroffen. De auto was tegen een boom tot stil stand gekomen. In de auto zaten twee in België gelegerde Duitse mi litairen. Een van hen, de 20-jarige H. W. Kaune afkomstig uit Hohe- neggelsen (Did.), bleek aan zijn ver wondingen te zijn bezweken. De an dere militair was zeer zwaar gewond Hij is overgebracht naar een zieken huis. De verongelukte wagen werd tussen drie en vier uur ontdekt door een toevallig passerende vroedvrouw die van een bevalling afkwam. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De beide militairen waren gelegerd in de Ambrosiuskazerne in Tongeren (België). Antilopen retoer. AMSTERDAM, 21-5. Via New York en Frankfurt is per vlieg tuig dezer dagen een kleine kudde van tien Indische anti lopen of blackbucks uit Texas in Pakistan aangekomen, waar deze inheemse diersoort vrij wel is uitgeroeid. Het trans port van de tien antilopen, die afstammelingen zijn van de ruim dertig jaar geleden uit Pakistan geïmporteerde exem plaren, vormt een onderdeel van de actie, die op het ogen blik door de Nederlandse, Britse en Amerikaanse afde lingen van het Wereld Natuur Fonds (World Wildlife Fund) wordtgevoerd voor herstel en behou.d van de schrikbarend verarmde natuur in Pakistan. De antilopen maken thans deel uit van de bevolking van het Lal Suhanra-reservaat in west Pakistan. Hulpactie voor Hongarije en Roemenië UTRECHT, 21-5. De Stichting Oe- cutnenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht heeft haar gironummer 5261 opengesteld voor giften ten behoeve van de getroffe nen in het overstromingsgebied van Roemenië en Hongarije. De Wereldraad van Kerken heeft een zijner medewerkers gezonden naar het rampgebied. De eerste oproep betreft hulp in de vorm van babyvoedsel. melkpoeder en medicijnen, in het bijzonder van anti-biotica en multi vitaminetablet ten. Nigeriaanse Rode Kruis in moeilijkheden LAGOS, 21-5. Het Nigeriaanse Ro de Kruis heeft donderdag meege deeld dat zij met ernstige moeilijk heden te kampen heeft bij het uit voeren van een hulpprogramma in de door de burgeroorlog getroffen ge bieden. Er zal weldra een tekort aan levensmiddelen zijn om de zieken huizen in deze gebieden te voorzien. De voorraden melk en proteïnerijke produkten waarover het Rode Kruis beschikt zijn onvoldoende om het hulpprogramma voor eind juni uit te voeren. TOKIO, 21-5. Het \yerk aan de langste tunnel ter wereld (54,2 km) tussen de Japanse eilanden Honsjoe en Hokkaido begint dit jaar nog, zo wordt in Tokio vernomen. De tunnel zal in 1977 klaar zijn. De kosten wor den op 555 miljoen dollar geschat. Een treinreis van Tokio naar Sap poro op Hckkaido zal dan minder dan zes uur in beslag nemen. Nu duurt de reis per trein en boot bijna 20 uur. AMSTERDAM. Prins Bernhard toont een gouden tennisbalset voor het ere lidmaatschap van het Frans Otlen stadion, na de officiële opening van het sportcentrum. Het Salt-gesprêk Nav0 bekijkt de «ost-west-verliouding WASHINGTON, 21-5. De woord voerder van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft donderdag een Amerikaans persbe richt dat de besprekingen in Wenen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie over een beperking van de strategische bewapening vijftig procent kans van slagen hebben, „sterk twijfelachtig" genoemd. „De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn de besprekingen over een beperking van de kernbewapening begonnen in de hoop tot een over eenkomst te komen, waardoor het gevaar op een kernoorlog wordt ver minderd", aldus de woordvoerder. „Iedere poging om iets over het ver loop van dit overleg te onthullen zou zeer schadelijk kunnen zijn en aan het succes van de besprekingen af breuk kunnen doen", aldus de woordvoerder, die zei deze verklaring te hebben afgelegd „namens het ministerie van buitenlandse zaken". HANNOVER. De attractie van de luchtvaart show bij de Hannover-Messe, waaraan voor de eerste maal ook de Sowjet-Unie deelnam, was de Bo 209 Monstin". Een sportvliegtuig echt naar hel hart van vliegamateurs gebouwd. Met ingeklapte vleugels kan men het tweepersoons vliegtuig achter de au to hangen en naar het dichtstbijzijnde vliegveld slepen, maar ook als auto in de oarage parkeren. De wendbare geheel uit metaal bestaande machine is voor vele doeleinden te gebruiken: als lesvliegtuig, bij het zweefvliegen, als fcunsi- vliegtrainer. als sleepmachine voor reclame en niet in tie toetste plaats voor zakenreizen. KERKNIEUWS Ned. Hervormde Kerk, Nleuwerkerk Bevestiging en intrede kand. H. v. d. Heuvel Kandidaat H. van den Heuvel uit Stolwijk in de provincie Zuid-Hol land zal zondagmiddag 31 mei 1970 om half drie, na vooraf in de mor gendienst te zijn bevestigd door zijn mentor, ds. M. van den Bosch uit Goes, intrede doen als predikant van de hervormde gemeente van Nieu- werkerk in de classis Zierikzee, waar hij beroepen is in de vakature van ds. M. G. Westerhof, aan wie met ingang van 1 december van het vo rige jaar (1969) om gezondheidsre denen vervroegd emeritaat is ver leend en die thans nog als emeritus predikant te Nieuwerkerk woonach tig is. Hendrik van den Heuvel werd op 20 februari 1943 te Stolwijk in de provincie Zuid-Holland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk, Coorn- hert-gymnasium te Gouda en stu deerde vervolgens aan de rijks uni versiteit te Utrecht, waar hij in juni 1968 zijn kandidaatsexamen theolo gie en ongeveer vijftien maanden la ter in september van het vorige jaar (1969) ook zijn kerkelijk examen af legde. Nadat de heer Van den Heuvel van oktober van het vorige jaar (1969) tot eind januari van dit jaar (1970) eerst nog vier maanden bij ds. M. van den Bosch, predikant van de hervormde gemeente van Goes, stage had gelopen (werkzaam was geweest als leervicaris) werd hij op 5 maart van dit jaar (1970) na een te Rotter dam gehouden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde Kerk. Gedenkmunt interduits gesprek DUSSELDORF, 21-5. Ter herinne ring aan de ontmoetingen tussen bondskanselier Willy Brandt en pre mier Willy Stoph in Erfurt en Kas sei zullen in West-Duitsland gouden en zilveren gedenkmunten worden vervaardigd. Volgens een voorlopige opgave zullen er niet meer dan 20.000 zilveren en slechts 2000 gou den munten worden uitgegeven. De afkoop van de rentekaart-verzekering DEfr HAAG, 21-5. Het P.v.d.A.- kamerlid T. J. Vellenga heeft minis ter B. Rooi vink (sociale zaken en volksgezondheid) schriftelijke vragen gesteld over diens verbod aan de Stichting Socutera om een t.v.-film te maken betreffende de afkoopre geling voor de rentekaart-verze kering. Hij vraagt'Of dit verbod ver band houdt met het feit, dat er te weinig geld beschikbaar zou zijn om deze afkoop voor alle rechthebben den te betalen. Ook vraagt de heer Vellenga, of van de zijde van het ministerie van sociale zaken is mee gedeeld, dat men daar hoopt dat veel mensen zullen vergeten hun aanvraag voor een afkoopsom in te dienen en zo ja, staat de minister achter deze mededeling? Hulp voor Cambodja UTRECHT, 21-5. Ingevolge een oproep van de Wereldraad van Ker- ken te Geneve voor hulp aan de vluchtelingen uit Cambodja, die naar Vietnam gerepatrieerd moeten wor den, heeft de Stichting Oecumeni sche Hulp aan Kerken en Vluchte lingen te Utrecht" uit haar rampen reserve een bedrag van f 25.000 be schikbaar gesteld om de eerste nood te leningen, zo deelt de stichting mee Centraal bureau veiligheidskeuringen auto's DEN HAAG, 21-5. De minister van verkeer en waterstaat, di-s. J. A. Bakker, heeft donderdag op zijn mi nisterie in Den Haag een eerste oriënterend gesprek gehad met ver tegenwoordigers van negen ver voersorganisaties over de oprichting van een landelijke stichting, die in de toekomst onder meer de taak krijgt de verplichte veiligheidskeu ringen te coördineren en te delege ren aan de keuringsinstituten. Hoe wel de oprichting van de stichting nog niet haar beslag kreeg - orga nisaties hebben over een paar pun ten nog verschil van mening - is de naam al wel bekend, nl. Stichting Centraal Bureau Veiligheidskeurin gen Voertuigen (C.B.V.V.). Verwacht wordt dat eind van dit jaar de stichting haar werkzaamhe den kan aanvangen. DEN HAAG, 21-5. De verhoudin gen tussen Oost en West en met na me Europese veiligheidsvraagstukken zullen volgende week dinsdag en woensdag te Rome het hoofdonder werp van gesprek zijn op de minis- Huisartsen moeten rekeningen specificeren UTRECHT, 21-5. Niet-gespecifi- ceerde nota's van huisartsen kunnen döor de partikuliere ziektekostenver zekeraars niet in behandeling wor den genomen. De verzekeraars zullen dit soort nota's dan ook aan hun cliënten te rugsturen met het verzoek zorg te dragen voor specificatie. Voor de verzekeraars staat het overigens vast dat patiënten recht hebben op 7n gespecificeerde nota van hun arts Dit staat in een donderdag gepu bliceerd communiqué van de kontakt commissie Landelijke Organisatie van ziektekostenverzekeraars te Utrecht. K.L.M. verhuurt secretaressen NEW YORK, 21-5. Nu de concur rentie1 tussen de luchtvaarmaatschap pijen op de Transatlantische route steeds scherper wordt, biedt de KLM haar passagiers een nieuw ge mak: het huren van een secretaresse als hulp bij de zaken die zij in Hol land willen doen. Het zullen vooral zakenlieden zijn die hiervan gebruik willen maken. Alvorens zijn reis te beginnen kan de Amerikaan bij elk kantoor een reservering maken voor een secre taresse in Nederland. Secretaressen voor twaalf verschil lende talen zijn beschikbaar. De prij zen variëren van ongeveer twintig tot dertig gulden per uur, afhanke lijk van de gewenste taal. Een secre taresse, ,die Nederlands of Engels spreekt, kost twintig gulden per uur. Grieks, Japans en Indonesich komt op dertig gulden. Sclioolbraiid in Sterksel (N.B.) HEEZE, 21-5. Een felle uitslaande brand heeft donderdagavond voor naar schatting 300.000 gulden schade aangericht aan het epileptisch .cen trum „Provedentia" te Sterksel (gem. Maarheze).Enkele dienstgebouwen van de school, de onderwijzerska mer, het magazijn van leermiddelen alsmede het gebouw van de verwar mingsinstallatie brandden geheel uit. De brandweren van Eindhoven, Hee- ze. Maarheeze, Geldrop en Budel en de bedrijfsbrandweer van VuIIinghs bestreden het vuur. Een uur na het uitbreken van de brand, omstreeks kwart over acht, was men de brand meester. Naar de oorzaak van de brand wordt door de rijkspolitie van Maarheeze een onderzoek ingesteld. Vernielingen floor bolbliksem RIDDERKEkK, 22-5. Met een donderende klap sneuvelden donder dagmiddag in Bolnes in twee straten honderden ruiien. Op verschillende plaatsen viel de stroom uit, telefoonkabels bleken verdwenen en dit alles na inslag van een bolbliksem tijdens een hagelbui. Persoonlijke ongeluken deden zich niet voor al kreeg een arts veel men sen te verbinden die glaswonden hadden opgelopen. Aan de rand van Bolnes werden tal van mensen door de uit hun sponningen gerukte ra men gewond. De schade was hier ook groot. Vele dakpannen werden van de daken geveegd. Ook dc waterlei ding werd geraakt door dc inslaande bliksem zodat het water uit de grond gutste. In totaal werden ongeveer dertig huizen min of meer ernstig beschadigd. Met boardplatcn werden de open vensters voorlopig afgedekt. teriële voorjaarsconferentie van de vyftien landen van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie. In N.A.V.O.-kringen wordt het als vaststaand aangenomen dat de con ferentie tot een nieuwe oproep tot ontspanning in Europa, onder meer door een wederzijdse evenwichtige vermindering van troepen aan de grens tussen oost en west in Europa zal besluiten. Sedert de vorige ministersconfe rentie van de N.A.V.O. begin decem ber in Brussel is ér een studie ge maakt van mogelijke onderhande lingsprocedures. Scheepvaartbericbten Attis, 20-5 Hamburg naar Alaberg. Abida, 20-5. 700 m. o.n.o. Mombasa. Calamares, 20-5. te Koper. Diloma, 19-5. Tabangao naar Mena.' Kelletia, 20-5. 290 m. o. Dundee. Kenia, 20-5. 330 m. z.z.w. Bombay. Philippia, 20-5. te Pinepoint. Tara, 20-5. 150 m. n.n.w. Lissabon. Zafra, 20-5. 100 m. z.z.o. Socotra. INGEZONDEN STUKKEN Zieriks-ee, Iet op u saeck Dinsdag 26 mei a.s. zendt de KRO- radio een documentaire uit over on ze Oosterschelde, waarin de denk beelden van onze „Studiegroep-Oos- terschelde" naar voren worden ge bracht. Behalve twee vertellers van de radio-dienst, zullen de heren dr. Boelmans Kranenburg, Van Koever den (2de-Kamerlid), dr. Schrievers, of drs. Peelen (beiden hydrobiologen, onderscheidenlijk van het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer, en van het Deltainstituut voor hydrobiologisch onderzoek), en ir. J. Loeff, s.i., voor zitter van onze studiegroep, te Veere, het woord voex-en. De duur van de uitzending is 25 min.; het juiste tijd stip staat nog niet pi-ecies vast, maar valt tussen 21 en 22 uur. Raadpleegt in elk geval uw uitzend-gids. Zegt het voort! En laten vooral ook onze stadsbestuui'dei'en niet verzuimen te luisteren Zierikzee, dr. mr. H. P. Schaap lid van de Studie- groep-Oosterschelde (Voor de goede oi'de kan, in aanslui ting op het ingezonden van dr. mr. Schaap worden gewezen op onze T.V.-rubriek in dit nummei-, waarin de bedoelde ï-adiouitzending wordt getipt voor dinsdag 26 mei a.s., Hil versum I. REDACTIE. Advertentie Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3