AGENDA Van de Dienst der Domeinen werd woonoord ,Het Kamp' gekocht STREEKNIEUWS Nog nooit werden er zo veel zonnebrillen verkocht in Nederland als dit jaar. Vooral de licht filtrerende zonnebrillen met hun bijzondere lenzen, waardoor schittering en hinderlijke straling worden weggenomen, zijn bij jong en oud zeer in trek. Gemeenteraad Duivel and DUIVELAND, 20-5. De gemeente raad kwam woensdagavond in een openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam, in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, waarbij alle leden te genwoordig waren. De voorzitter opende de bijeenkomst met een wel komstwoord en het ambtsgebed. Be treffende vragen op de vorige ver gadering deelde de voorzitter mede met betrekking tot het oude verval len Dorpshuis te Oosterland, dat aan de eigenaar, baron Schimmelpen- ninck van der Oye te Wassenaar een bod is gedaan tot aankoop van dit gebouw, waarop tof op heden nog geen bericht is ontvangen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een aantal goedkeuringen door Ged. Staten betreffende in vorige vergaderingen genomen besluiten die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Bij de heer Bakker (Arb.) was ontstemming ontstaan door het almaar te laat ontvangen van de stukken voor de raadsverga deringen en namens alle frakties gaf hij te kennen dit in het vervolg niet langer meer te nemen. Er is al vaak op geattendeerd en nu was het zover dat er één avond voor de ver gadering nog een aantal paperassen in de bus vielen bij de raadsleden. De tijd is veel te kort om deze dan nog vruchtbaar te kunnen onderzoe ken, e.q. te bestuderen. De voorzit ter beloofde alles in het werk te stel len cm hierin verbetering te krijgen, doch ditmaal lag het aan een in stantie, die te laat kwam met een toezegging. Verder kw.am ter tafel een verzoek von M. de Bruine Jacs. zn. te Oosterland voor de aankoop van een perceel bouwgrond aan de Burgcm. van der Havestraat voor de bouw van een woning. Het perceel is groot 461 ca, en de kosten bedra gen hiervoor f 6.375,—. Dit werd goedgekeurd. Ook aan de heer J. de Vin te Nieuwerkerk werd grond verkocht aan de Erlïng Steenstraat aldaar, een perceel groot 250 ca, voor de prijs^van f 3.750,ook voor wo ningbouw bestemd. Aan de Van den Abeelestraat in Oosterland werd een drietal percelen grond verkocht voor woningbouw, nl. aan de heren Jac. van dei Maas C.z. te Oosterland, de heer L. W. Boogert, Oosterland en aan de heer J. F. Slingerland uit Rotterdam. Deze percelen zijn groot rcsp. 250 ca, 170 ca en 250 ca, in prijzen resp. f 3.750,f 2.550,en f 3.750.—. Verkoop slootgedcclte Verder werd besloten om aan de heer C. van Trierum en aan de N.V. Freriks, beide te Oosterland, te ver kopen een stuk sloot gelegen bij de percelen van genoemde persoon en N.V. voor het symbolische bedrag van één gulden, onder voorwaarde wanneer gegadigden deze slootge- deelten willen dempen zij dit moe ten doen overeenkomstig de aanwij zing door het college. Het gedeelte aan van Trierum is groot c.a. 700 ca en dat van de N.V. Frederiks c.a. 480 ca. De heer Bakker informeerde of deze sloot op den duur niet hele maal gedempt kan worden, ook bij de bejaardenwoningen, want hij vond dit maar een rattenkwekerij wethouder Kuijper (Arb.) deelde mee dat het inderdaad in de toe komst zal gebeuren, wanneer er de ncdige voorzieningen getroffen zijn. Door de. dienst der Domeinen is het woonoord: „Oosterland" genaamd: „Het Kamp", te koop aangeboden, bestaande uit een aantal barakken, staande op 5890 m- grond, aan de gemeente, voor de prijs van f 25.000. Het kamp dient nog steeds als tij delijke bewoning en brengt aan huur rond f 370,in de maand op, of f 4.440,per jaar. Voor de inventa ris vroeg men f 4.000,bestaande uit tafels, stoelen eetgereien derge lijke. Dit bod vond men te hoog en de gemeente bood f 2.000,wat in middels werd geaccepteerd door de Domeinen. Men besloot kamp en in ventaris aan te kopen voor de prijs samen van f 27.000,De bij het Kamp behorende grond zou in de toekomst b.v. kunnen worden ge bruikt als industriegrond. Door de Stichting Woningen en Woongebouwen voor bejaarden op AMSTERDAM. - Een fikse brand heeft gewoed in een douaneloods met naftaline aan de Javakade. Rechts een vrachtauto, die met naf taline was geladen, to enmen onder de wagen met laswerkzaamheden bezig was, waardoor de brand ont stond. Schouwen-Duiveland zal wederom een aantal bejaardenwoningen wor den gebouwd in de streek waarvan in de gemeente Duiveland 10 in Oosterland en 5 in Ouwerkerk. De Stichting heeft een geldlening aangegaan, die door de deelnemende gemeenten dient te worden gega- rj'deert. De garantie voor de ge meente bedraagt hiervoor f 521.000^ Dit werd aanvaard. Op de raadsver gadering van 3 april jl. is besloten een recreatiecommissie in te stellen en om dit besluit ten uitvoer te brengen worden de volgende perso nen in deze commissie benoemd, t.w. de heren A. L. Bakker, A. R. I. van den Hoek, A. van Klinken, S. Over- beeke en M. K. Romeijn en als niet stemgerechtigde leden, de heren F. Schuiling als technisch adviseur en de heer J. M. Holm als secretaris. Een krediet van f 1.000,— werd ver volgens beschikbaar gesteld zijnde het Duivelandse deel in de aankoop- kosten van een derde poederbluswu- gen op Schouwen-Duiveland. Er zijn er dooi de gezamenlijke gemeenten destijds al twee aangekocht die wer den gestationeerd resp. te Bruinisse en te Zieiikzee doch men heeft de noodzaak ingezien er ook nog één aan te schaffen en deze in de West hoek te stationeren. Tarieven turnzaal Hierna volgde de vaststelling van de taiieven voor de te openen nieu we sportzaal te Oosterland, zulks na informatie bij verschillende gemeen ten met een dergelijk gebouw .Uit deze gegevens kwam men tot het volgende voorstel: huur van de zaal, met uitzondering van de kantine: plaatselijke verenigingen, aangeslo ten bij een erkende landelijke sport bond: f 2.50 per uur of f 5,— per mergen, middag of avond, jaartarief 1 200,—. Overige verenigingen of particulieren i 5,— per uur, of mor gen." middag of avond ad. f 10,per uur, jaartarief f 400,De huur van de kantine f 10,— per gelegenheid. Voorts is men van mening dat, ge zien de waarde van gebouw en in ventaris de mogelijkheid van ge bruik bij grotere evenementen, het beheer en het toezicht niet alleen kan berusten bij de concierge, waar- ern besloten werd een commissie van beheer in te stellen, bestaande uit de heren A. Stoutjesdijk, wet houder, A: L. Bakker, raadslid en de heer J. Waasdorp vertegenwoordi ger van de plaatselijke sportvereni- gin. De heer Bakker vond een en ander veel te summier opgesteld en hij zag liever deze materie wat uit voeriger behandeld. „Kan b.v. de heer De Later, die als concierge is aangesteld, dit werk nu wel alle maal aan en zou zijn ander werk hier niet onder beginnen te lijden", zo vroeg hij zich af, „deze man heeft zoveel aan zijn hoofd". Verder zijn de tarieven te summier opgesteld. De voorzitter was de mening toegedaan dat pas b.v. over een jaar, wanneer alles goed reilt en zeilt, men beter een en ander kan realiseren. Volle digheidshalve zij nog meegedeeld dat als schoonhoudster van het ge bouw is aangesteld, mevrouw T. Capelle-Roks. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts aangenomen een vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over 1969 en de vaststelling van het voorschot, bedoeld in art. 103 der Lager Onderwijswet 1920. Betreffen de het voorschot, dit wordt berekend naar het aantal leerlingen van de desbetreffende bijzondere scholen. Te Nieuwerkerk bedroeg het aantal leerlingen in 1969 150 en te Ooster land 111. Het voorschot wordt der halve als volgt berekend: voor Nieu werkerk f 18.388,86 en voor Ooster land bedraagt het f 11.625,03. Bui gemeesterswoning In de vorige vergadering van de gemeenteraad werd besloten over te gaan tot de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester. Aangezien deze bouw, die nog moet weiden aanbesteed, nog wel enige tijd op zich zal laten wachten en het gewenst is dat de burgemeester woonachtig is in de gemeente, werd besloten over te gaan tot een tijde lijke oplossing, waarvoor zich nu de gelegenheid voordoet. Door het ver trek van ds. Karens staat nl. de pas torie vait de Ger. Gemeente aan de Ooststraat te Nieuwerkerk leeg en de raad van deze kerk is genegen de pastorie te verhuren aan de gemeen te voor f 350,per maand, waarbij ook de stoffering van de woning is inbegrepen. Besloten werd hierop in te gaan en de woning aan de burge meester beschikbaar te stellen, waarvoor een kerting van 12 procent op het salaris van de burgemeester zal plaats vinden, hetgeen neeikomt op f 200,per maand. De heer Overbeeke (AR) betreurde het feit dat van een artikel in de voorwaar den van verhuur, opgesteld doo:r de kerkeraad van de Ger. Gemeente, door „de pers" een sensatieberieht is gedistilleerd. Flitsen uit het buitenland PRAAG. Een omvangrijke zuive ring van alle „rechtsgezinde (revi sionistische) functionarissen" is don derdag in de centrale raad van de Tsjeehoslowaakso vakverenigingen begonnen. BOGOTA. Een DC-3 van de Co lombiaanse luchtvaartmaatschappij „Avianca" is met 26 personen (23 passagiers en 3 bemanningsleden) aan boord gedwongen naar Cuba te vliegen. NEW YORK. Duizenden jongelui hebben donderdag in New York een betoging tegen de oorlog in Indo- China gehouden. De politie trad al leen op, toen een groep betogers van de vastgestelde route probeerde af te wijken. LONDEN. De Britse regering zal 750 mariniers naar Noord-Ierland zenden. Deze moeten gedurende de verkiezingsstrijd ongewenste politie ke activiteit afremmen. De mari niers zullen ongeveer 2 maanden in Noord-Ierland blijven. TEL AVIV. Zeven Israëlische kin deren zijn gedood toen de autobus waarin zij naar school wilden gaan getroffen werd door bazooka's die vanaf Libanees grondgebied werden afgevuurd. 15 kinderen werden ge wond van wie enkelen zeer ernstig. BELFAST. Donderdagavond is een Britse militair in een café in Belfast tijdens eeh ruzie met een burger doodgestoken. De ruzie zou ontstaan zijn toen de militair per on geluk het glas van een van de café bezoekers omstootte. GENEVE. Het Internationale Ro de Kruis heeft bekendgemaakt dat tot duiver meer dan zesenvijftigdui zend vluchtelingen uit Cambodja in Zuid-Vietnam zijn aangekomen. Zij werden door het Zuidvietnamese Rode Kruis geholpen. BORDEAUX. Een groep van on geveer 30 mensen heeft donderdag een politiebureau in Bordeayx met stenen bekogeld. Terwijl een aantal van hen de ruiten van het gebouw in gcoide, schreven andere „rotte justitie" op de muur. Daarna sloe gen ze op de vlucht. De politie neemt aan dat de aanval verband houdt met een op handen zijnde proces te gen linkse studenten in Bordeaux. CCLUMBUS, OHIO. Meer dan duizend leden van de Nationale Gar de moesten donderdagavond naar .de campus van de universiteit van Ohio in Columbus worden gediri geerd in verband met .botsingen tussen blanke en negerstudenten. CAIRO. Maandag zal in Khartoem de hoofdstad van Soedan, een kleine Arabische topconferentie worden ge houden, waaraan wordt deelgenomen door de regeringsleiders van Egyp te, Libië en Soedan. Dit is vrijdag bericht door het gezaghebbende Egyptische blad El Achram. LITH. Bij een frontale botsing tus sen twee personenautos in de ge meente Lith verongelukte de 64-ja- rige M. van Kraaij (zonder beroep) uit Oss. KOPENHAGEN. Het grootste ge deelte van de Deense vissersvloot ge stationeerd in Esbjerg, is door een staking getroffen. Zeshonderd vis sersboten liggen als gevolg daarvan werkloos. WASHINGTON. Een Amerikaanse Azië-kenner heeft woensdag ge waarschuwd, dat de aanwezigheid van 5.500 kernwapens in zuidoost- Azië president Nixon er wel eens toe zou kunnen brengen, deze te gebrui ken als noord-Vietnam een grote aanval zou inzetten, wanneer Ameri ka minder dan 200.000 militairen in Zuid-Vietnam over heeft. ZIERIKZEE Jeugdclubhuis „De Lichtboei" Uit een overzicht samengesteld door dé kapitein M. Knot van het Leger des Heils over het clubhuis werk in „De Lichtboei" blijkt dat het Clubhuis dit jaar ruim 450 leden in geschreven heeft. Iedere week wer den op de 55 clubs gemiddeld 850 tot 900 kinderen ontvangen. Dit betekent dat in de periode van oktober 1969- april l970 een totaal aantal kinderen werd bereikt van meer dan 26.000, in de leeftijd van 2 tot 25 jaar. Uit deze cijfers blijkt weer eens duidelijk dat „De Lichtboei" bij de jeugd voldoet aan een grote behoef te. Daarbij vraagt de rijpere jeugd de laatste tijd steeds meer aandacht, maar het programmeren voor deze groep kostruimte en geld. In een rondschrijven aan de bevolking doet het Leger des Heils in dit verband een -beroep op de bevolking om op gironummer 378335 een bijdrage te geven om voor de bedoelde groep jongeren de "bènodigde ruimte en in ventaris tè realiseren. Eén seizoen kost „De Lichtboei" thans f 70.000, waarvan het rijk f 30.000 en de ge meente f 750 voor haar rekening neemt. Er blijft dus nog een flink bedrag „open" dat op andere wijze dient te worden aangevuld. Zomerloogdag C.B.T.B. West-Nederland De zomertoogdag van de C.B.T.B. West-Nederland zal gehouden wor den op woensdag 24 juni a.s. te Zie- rikzee. Het programma, dat plm. 700 tot 800 personen zal moeten trekken heeft als thema: „Leven, wonen en werken in het Deltaland van mor gen". Dit thema zal nader worden ingeleid door de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Verder is er een forumdis- kussie, in dit forum zullen o.a. zit ting nemen: drs. R. Zijlstra, lid van de 2e Kamer, dr. A. B. Vaandrager en drs. P. Bukman, beide sekreta- rissen van de Ned. C.B.T.B., verder zal ook de heer dr. ir. C. W. C. van Beekom worden gevraagd in het fo rum zitting te nemen. Ook aan het element ontspanning en ontmoeting is gedacht, want direkt na de mid dag-samenkomst worden de aanwe zigen verzocht mee te gaan met de boot-excursie langs de Deltawerken. In Burghsluis zal men de boot ver laten om met bussen de rit over Westerschouwen naar Zierikzee te vervolgen. BROUWERSHAVEN Afd Plattelandsvrouwen Op 26 mei wordt in de tuin van mevr. Bolier aan de Lokkersweg een tuinmiddag georganiseerd door de afdeling Brouwershaven van de Plattelandsvrouwenbond. Gepraat wordt over „Bloemschikken en be handeling van kamerplanten". KERKWERVE Gezellige middag bejaardensociëteit Op dinsdagmiddag 26 mei a.s., om 'vier uur, worden alle bezoekers en bezoeksters van de bejaardensocië teit alhier verwacht voor een gezel lige middag ter afsluiting van het afgelopen seizoen. Omstreeks 6 uur zal een gezamenlijke maaltijd plaats vinden, waarna men nog enige tijd gezellig bijeen hoopt te zijn. Het avondprogramma zal o.a. worden op geluisterd met voordrachten. OOSTERLAND Oranjeverenigingsbestuur en e.a. naar Westmaas Per touringwagen van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee, maakten het bestuur van de Oranjevereniging en de verdere medewerkers aan het programma: „Breng eens een zonne tje", in totaal 20 personen, een be- zoek aan de bejaardensociëteit te Westmaas, teneinde ook daar het programma, dat hier ter plaatise op koninginnedag ten uitvoer werd ge bracht, de bejaarden voor te schote len. Te Westmaas was het eveneens de Oranjevereniging die dit organi seerde en in het gebouw Concordia waren ongeveer een 80 bejaarden aanwezig, die intens hebben genoten van de muziek van „Jaap en Kees", het orgelspel van Machiel Dalebout en van de zang van Teeuw Bal en Henk van der Werf. Verder bespeel de mevr. Trudie Dorst-Hoogvliet. zelf afkomstig van Westmaas en ini tiatiefneemster van deze avond, de accordeon en genoot men van de verschillende voordrachten door me vrouw Zeijler-de Vin en de voorzit ter van de Oranjevereniging. De pre sident van de bejaardensociëteit te Westmaas, die het openingswoord had gesproken, was tenslotte ook de. tolk van de aanwezigen toen hij het gezelschap uit Oosterland hartelijk dank bracht voor het gebodene eri de dames een plantje en de heren een rokertje aanbood. De voorzitter van de Oranjevereniging van Oos terland, de heer Matth. Steenpoorte Lz. sprak een dankwoord voor de gulle ontvangst. Tot besluit van deze gezellige bejaardenavond werd dooi de aanwezigen een tlveetal couplet ten van het „Wilhelmus" gezongen. Omstreeks twaalf uur arriveerde men weer op het dorp, zeer tevreden over het verloop van deze gezellige avond. Zesling in New York NEW YORK, 22-5. De 25-jarige mevrouw Susan Danoff heeft don derdag in de universiteitskliniek in New York het leven geschonken aan een zesling, vijf meisjes en een jon gen, die bij de geboorte ieder 400 gram wogen. Nog geen twee uur na de geboorte waren de jongen en drie meisjes overleden. Het is niet zeker of de twee andere kinderen het zul len redden. Mevrouw Danoff had zwangerschapbevorderende hormo nen ingenomen, aldus een woord voerder van het ziekenhuis. De be valling vond plaats in de zesde maand van de zwangerschap. Britse oorlogsnabes taanden naar Nederland EEN HAAG, 21-5. Vanaf 29 mei zal opnieuw een gioep van tachtig Fiilse oorlcgsr.abestaanden in ons land zijn om een bezoek te brengen aan de graven van hun in de jaren 1940-1943 gesneuvelde familieleden. Zij zijn hieilre uitgenodigd door hel Nedeilandse Gorlogsgi aven Comité, het zc genaamde „Klsprooscomilé", dal deze bezoeken bekostigd uit do, opbrengst van de jani\ijks? „Klap-- icoscoliccte". Camera in trein UTRECHT, 21-5. In het expe- (i rimentele treinstel 1970, dat op (i 1 juni tussen Groningen en Den Haag gaat rijden zullen i' reizigers, in eerste instantie toevallig reizende N.S.-crs", i1 met een camera worden geob- i1 serveerd als zij daar tenminste i1 toestemming voor hebben ge geven. De camera maakt iede- l' re twintig seconden een foto. De N.S. wil aan de hand daar- I' non bekijken of de verschil- I' lende typen fauteuils in het treinstel „gemakkelijk zitten": iemand die vaak van houding J verandert voelt zie)i waar- f schijnlijk minder op zijn ge- f mak dan een ontspannen rei- ziger die kennelijk zijn draai gevonden heeft. Vrijdag 22 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland. Zaterdag 23 mei Haamstede Strandweg, 2.30 uur, start I.V.N.-na- tuurwandeltocht. Westhoek Excursie Jeugdvogelwacht. Vertrek: hoek Moolweg-Burghseweg. 10 uur. Ouwerkerk Excursie Jeugdvogelwacht. Vertrek: hek Staatsbosbeheer-bos. 2 uur. Oosterland 2.30 uur, opening nieuwe sporthal. Zondag 24 mei Haamstede Strandweg, 2.30 uur, start I.V.N.-na- tuurwandeltocht. Maandag 25 mei Zierikzee Mondragon, 8 uur, Philatelica. Renesse Het Wapen van Renesse, 2 uur, open bare verkoping woonhuis. Brouwershaven Verenigingsgebouw, 7.30 uur, ge meenteraadsvergadering. Oosterland Conferentiekamer, 8 uur, Oosterlands Kolenfonds. Dinsdag 26 mei Haamstede Ger. kerk, 7.45 uur, N.C.V.B.-afdeling Zierikzee Caustraat 53, 7.30 uur, bestuursver gadering korfbalvereniging All Rea dy. Brouwershaven Tuinmiddag Plattelandsvrouwen vertrek Markt, 13.15 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 4 uur, feestelij ke afscheidsmiddag en -avond be jaardensociëteit. Woensdag 27 mei Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, discussie avond K.V.P. Advertentie SPAARBUSJES de degelijke manier van thuissparen. Busjes gratis in bruikleen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE BUIS De toorn van een volksgroep en mogelijk van raadsleden moge op mij rusten, maar ik heb medelijden mei een burgemeester, die wel (tij delijk) in een huis mag, maar niet naar de televisie mag kijken. Niet dat burgemeesters alsmaar naar de buis moeten kijken, maar (tussen de druppeltjes om door), gaat zo'n ma gistraal toch een en ander de neus voorbij. Hij zal het Groot Byzantijns koor niet kunnen horen en dat is zonde en jammer, want - al staat de hele wereld op zijn kop - dat is on gelofelijk prachtig. Hij zal ook geen steenvissen kunnen zien, die in de Indische oceaan, ten westen van Australië de gekste capriolen uilha len en heel wat anders zijn te we zen, dan onze huiskat. En opnamen van de nestjes van de fitis (een hemels mooi zangertje) gaan ook aan oog. en oor voorbij en gesteld dat er een herhaling komt van „Trumpets of the Lord") Trom petten van de Heer"). Alweer, ai staat heel de wereld op zijn kóp, dan zullen wij met onze laatste ademsnik nog volhouden, dat er niet veel god- verheerlijkender programma's de ether worden ingezonden. Hij ^zal ook dat super begaafde meisje uit Driebergen in Duys' uit zending niet zien, dat zo bijna ang stig verrukkelijk Mozarl kan spelen en de brede galm van het orgel in de Jacobijnekerk te Leeuwarden, zal zijn luiis niet kunnen binnenstromen. En wal in vredesnaam als de bur gemeester kleine zeeschildpadjes (net uit het ei) op de Seychellen-eilanden over Het strand wil zien huppelen, om toch maar zo snel mogelijk hel beschermende water te halen? Gesteld ook (volle raadsagenda) dal de burgemeester geen tijd heeft om de kranten te lezen. Dan zal hij onder buis loch wat in de beklem ming komen en misschien ten on rechte menen, dat het rassenvraag stuk al is opgelost eji de oorlog in Cambodja al passé. Enfin, U merkt het al. ik ben he lemaal verward door dat l.v.-embar- f/o. Terwijl ik iedereen gelijk wil ge ren. mr ct (och ontkend dat het op de t.v. alL i .naar moord- en dood slag is, alleen maar protestdemon straties ru alsof er iedere avond naaktshows de huiskamers worden binnêfigcschQven. Trouwens al zou het rokje ran Eva Glorih Lopez („Vamos a ver") wat kort zijn, of haar bloesje wat laag, laten dan toch alle verontrusten (waarom?) inclu sief de burgemeesters naar de knop rennen om het fluorescerend oog te doven. Dat is een daad, een hande ling, maar dan moet er wel een knop zijn natuurlijk! SCHIEREI LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2