Het contact knapt af op eis van D.D.R. Dure medische faculteit tc Rotterdam Barre anti-Amerika-campagne in China De noodtoestand in de pluimveehouderij Zuidvietnamese troepen niet ineens weg uit Cambodja Conflict Syrië- Saoedi-Arabië ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE RFDAKTIE EN ADMINISTRATIE. Unnewekken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, •a 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 19.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M J. Qi) de Vaale, tel. (01110)- 2938. Uitgave. N V Drukkerij h Lakenman Ochlman, Zierikzee Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en/ vrijdag - Adverlenliepriji 19 cent per losse mm; Succesje(max. 4 regels) I 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 °/o-BT.W. Vrijdag 22 mei 1970 126ste jaargang Nr. 20105 WAARIN OPGENOMEL DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 - 1889 In dit nummer: Gemeente Duiveland koopt ,,Het Krimp liet Oost-Westduilse lopgesprek Dit nummer bestaat uit 11 pagina's f Wie niet tot het ajscheid KASSEL, 21-5. Dc tweede topcon ferentie die de regeringsleiders van oost- en west-Duitsland donderdag in Kassei hebben gehouden, is over schaduwd door incidenten. Doch ook afgezien hiervan was de stemming aanmerkelijk koeler dan b(j het eer ste gesprek in Erfurt. Aan het einde van cey dag van confrontatie van tot dusver onverzoenlijke opvattin gen deed bondskanselier Willi Brandt een beroep op de Oostduitsc premier Stoph. de draad van het overleg niet af te breken. Wat de incidenten betreft, baalden in de ochtend drie jongelui de Oost- duitse vlag naar beneden, die zij ver volgens verscheurden, voorts kon 's middags een voorgenomen krans- legging door Stoph bij het monu ment voor de slachtoffers van het Nazibewind niet doorgaan. Gezien de aanwezigheid van meer dan 5.000 de monstranten - zowel voor- als tegen standers van erkenning van de D.D.R. - achtten de Westduitse au toriteiten het niet verantwoord, dat de Oostduitse eerste-minister naar het gedenkteken ging. Toen het overleg om ca half acht in de avond was beëindigd, ging Stoph alsnog, begeleid door Brandt, naar het monument om een krans rode anjers te leggen. Tevoren had dc bondskanselier zich uitvoerig verontschuldigd voor de anti-Oostduitse incidenten. Stoph had ,met groot leedwezen'' kennis genomen van het feit, dat de West- DEN HAAG, 21-5. Byna een kwart miljard gulden meer dan was ver wacht gaat de in allerijl gestichte medische faculteit Rotterdam kosten. Omstreeks de jaarwisseling 1968- 1969 had de regering nog een kosten- cijfer van 436 miljoen gulden ge noemd, welk cijfer na verscheidene bijstellingen was bereikt, maar me dio 1969 bleek, dat de kosten in totaal 670 miljoen gulden zouden gaan be dragen. De Algemene Rekenkamer, die dit in haar jaarverslag over 1969 aan het parlement mededeelt, stelt, dat deze aanzienlijke kostenstijging hoofdzakelijk te wijten is aan de haast, waarmede het project in uil voering is genomen. Had men de bouw een jaar uitgesteld, zodat men alles beter had kunnen voorbereiden dan had de overheid wellicht belang rijke bedragen kunnen besparen, al dus de rekenkamer, die daarbij aan tekent, dat uitstel van een jaar had betekend, dat 160 studenten pas een jaar later met hun studie hadden kunnen beginnen. Advertentie miiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De gemeente bent u zelf als u V.V.D. stemt! ZIERIKZEE, LIJST 4 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimii PEKING, 21-5. De anti-Ameriku- campagne. die woensdag in de Chi nese hoofdstad is ingezet heeft don derdag in uitgebreide vorm voort zetting gevonden. Duizenden scholieren en arbeiders trokken in rijen van vier of vijf naast elkaar op naar het pleinNvan de hemelse vrede. Sinds het negende partijcongres heeft Peking niet meer zo veel rode vlaggen en felle leuzen gezien. De demonstranten die bin nen korte tijd tot een aantal van ve le honderdduizenden waren uitge groeid droegen voornamelijk bont gekleurde spandoeken waarop de woensdag door Mao-Tse-Toeng uit gesproken redevoering over Indo- China zo goed en zo kwaad als het ging werd weergegeven. Uit luid sprekers schalden voortdurend mars muziek, revolutionaire liederen en NEW YORK. Duizenden bouwvak arbeiders hebben een demonstratie rond het Neiv Yorkse stadhuis ge houden om te tonen dat zij achter de oorlog in Vietnam staan. Gewa- pend met veiligheidshelmen en Ame rikaanse vlaggetjes blokkeerde de groep de straten rond viev huizen blokken. duitse overheid de orde en veilig heid blijkbaar niet zou kunnen ver zekeren. Hij noemde dit „recht streeks in strijd" met de verzeke ring van Brandt, dat de Oostduitsers in Kassei dezelfde rechten zouden hebben als de Westduitsers in Er furt. ,vAlIes of niets" Wat het overleg aangaat, stelde Stoph dat de bondsrepubliek de D.D.R. volkenrechtelijk moet erken nen, voordat er enige andere over- eenkomst tussen de twee Duitse sta ten kan worden gesloten. Brandt verklaarde op zijn beurt, dat de on derhandelingen niet mogen ver zwaard door voorwaarden vooraf te stellen. Hij meende ondanks het Oostduitse standpunt van „alles of niets" toch enige punten van ge meenschappelijke interesse' te be speuren, zoals b.v. ten aanzien van het afzien van geweld en de ont wapening. Aan het einde van de conferentie verklaarde Stoph, dat de D.D.R. be reid blijft tot verder overleg met de Westduitse regeringsleider, mits de bondsregering „een realistischer hou ding ten aanzien van het vraagstuk van de vestiging van diplomatieke betrekkingen" aanneemt. Hij zéi dat zijn kabinet „een pauze noodzakelijk acht om na te denken". Geen totaal fiasco Na het vertrek van de Oostduitse trein verklaarde Brandt, dat men het er over eens was, dat de gedach- tenwisseling „tezijnertijd" moet wor den voortgezet. In dit verband zei woordvoerder Ahlers er niet zeker van te zijn, dat er deze herfst nog een derde topgesprek mogelijk zal zijn. Hij legde er de nadruk op, dat' de contacten niet zijn verbroken en dat beide partijen bereid zijn tot een nieuwe ontmoeting, wanneer zij tijd hebben gehad om zich over hun res pectieve standpunten te beraden. Suggesties, als zou de conferentie in Kassei een volleidig fiasco zijn, wees hij van de hand. De bijeenkomst op 19 maart in Erfurt en de tweede conferentie in Kassei waren z.i. his torische gebeurtenissen, waaraan niets kon worden afgedaan. KASSEL. Premier Willi Stoph van de D.D.R. en Bondskanselier Willy Brandt zijn voor de tweede maal bijeen gekomen, ditmaal in het Westduitse Kassei. De besprekingen hebben echter geen succes opgeleverd. - Foto v. l.n.r.: Albert Osswald, min.-pres. van Hesse, premier Stoph en kanselier Brandt op het station van Kassei. BARNEVELD, 23-5. Tweehonderd pluimveehouders hebben donderdag in een bijeenkomst in de pluimveehal in Barneveld samen met een forum leuzen tegen de „Amerikaanse agres sor". Van de uitgenodigde leden van het diplomatieke corps bleven enige Ver tegenwoordigers van westelijke .lan den, zoals die van Nederland, Zwe den en Noorwegen, kennelijk liever thuis. Partijleider Mao Partijleider Mao maakte volgens warnemers een zeer frisse indruk, hoewel hij de situatie wel ernstig scheen op te nemen. Het hoogtepunt van de campagne werd gevormd door de toespraak van de massa op het Plein van de Hemelse Vrede. Minister van Defensie Lin Piao las daar de eerder door Mao opgestelde verklaring over het conflict in Indo- China voor. Boven de menigte be woog zich een zee van rode vlaggen en spandoeken waarop ook het nieu we paropl te lezen stond: „Volkeren van de wereld verenigt u en strijd tegen de Amerikaanse agressor en zijn vazallen". De in Peking in ballingschap ver blijvende afgezette Cambodjaanse prins Norodom Sihanoek dankte de menigte voor de Chinese hulp die hij ondervindt. SAIGON, 21-5. De Zuidvietnamese vice-president Ngoeyen Cao Ky heeft verklaahrd dat het naief is om te verwachten dat Zuid-Vietnam zijn troepen tegelijkertijd met de Ame rikanen uiterlijk 30 juni - uit Cam bodja zal terugtrekken. Hij vond deze gelegenheid om de guerillaschuilplaatsen in Cambodja aan te vallen van vitaal belang voor de verdediging van Zuid-Vietnam en de pacificatie-programma's. „Ik wil verklaren dat wij door niemand onze handen opnieuw zul len laten binden in de strijd voor onze zelf-vérdediging", aldus Ky. Volgens de Zuidvietnamese vice- president heben de acties in Cam bodja geleid tot een vermindering van de gevechtshandelingen in Zuid- Vietnam. De operaties -van Zuid- Vietnam in Cambodja achtte hij een goede gelegenheid voor de oprichting van een nieuw anti-communistisch front van Vietnam, Cambodja en Laos. Hij meende dat de Vietcong door de vernietiging van haar bases in Cambodja tot serieuze vredeson derhandelingen gedwongen zal wor den. De co.iisumptiemelkprijs in de E.E.G. RIJSWIJK. 21-5. Met instemming heeft het bestuur van het Produkt- schap voor Zuivel woensdag kennis genomen van het standpunt van de Europese commissie inzake de prijs van consumptiemelk: alleen een vrije prijsvorming kan tot de hoog ste valorisatie leiden en de huidige regelingen, die de prijzen voor con sumptiemelk beperken, moeten als anti-economisch beschouwd worden, welke ook de daarvoor aangevoerde sociale motieven zijn. Dit standpunt van de commissie, zo werd aan het Prod uk tsch a ps be stuur meegedeeld, is in de werk groep melk en zuivelprodukten van de E.E.G. door een vertegenwoordi ger van de commissie vertolkt. BEIROET, 21-5. Vliegtuigen van Saeedi-Arabische maatschapyen mogen gedurende 48 uur niet boven Syrisch grondgebied vliegen, aldus heeft de ambasade van Saocdi-Ara- bië in Beiroet donderdag meege deeld.. Dit verbod dat in Damascus niet officeel bekend is gemaakt, verplicht de Saoedi-Arabische vliegtuigen tot een grote omweg op de route van Beiroet naar Djeddah. De spanning in dc betrekkingen tussen Syrië en Saoedi-Arabic ont stond nadal de oliepijpleiding van Saeedi-Arabië over Syrië naar Li banon bij een ongeluk .werd bescha digd. De Syrische regering geeft al sinds 20 degen geen toestemming om de pijpleiding tc repareren, waar door de Sacedi-Arabische economie grote schade wordt tegebracht Als represaillemaatregel schorste de regering van Saoedi-Arabic allo economische betrekingen met Syrië. Daarop verklaarde dc regering in Damascus het Syrische luchtruim tot verboden gebied voor Snocdi-Arnbi- sche vliegtuigen. kan geraken, zal de vreugde van het weerzien niet smaken, a van deskundigen getracht een ant woord te vinden op de vraag, hoe in hun huidige situatie verbetering ge bracht kan worden. De bijeenkomst was belegd door de Ned. Organisatie van Pluimveehouders en de Neder landse Vereniging van Legpluim- veehouders. De voorzitter van de N.O.P., ir. F. N. Sikkes, die ook de bijeenkomst en het forum voorzat, zei dat het in de legpluimveehouderij geweldig slecht gaat, terwijl het nu met de slacht- pluimveehouderij dezelfde kant op gaat. De vergadering kwam tenslotte tot een aantal door de heer Sikkes ge formuleerde conclusies. Men meende dat een beroep op de vrijwarings clausule in de E.E.G.-eierregeling moet worden gedaan om alle eier- importen uit derde landen stop te zetten. Restituties bij uitvoer naar derde landen wil men verhoogd zien. Uit de E.E.G.-pot moesten volgens de vergadering gelden beschikbaar wor den gesteld om het verbruik van pluimveeprodukten te stimuleren, al le gelden uit de heffingen op voeder- granen zouden aan de pluimveehou derij ten goede moeten komen. Europa-trip van Amerikaanse student BRUSSEL, 21-5. Een Amerikaanse student Fred Kirch die getuige is ge weest van dc dramatische gebeurte nissen aan de universiteit van Kent in dc V.S. waar vier studenten wer den gedood, is donderdag in België aangekomen. Hij zal een trip van drie weken door Europa maken om, zoals hij donderdag verklaarde, steun van Europese studenten te krijgen voor een actie tegen de Amerikaanse pre sident Nixon. Kirch zal in België een aantal spreekbeurten vervullen waarin hij studenten zal opwekken brieven en telegrammen aan presi dent Nixon te sturen tegen de oorlog in Indo-China. Verder zal hij hen vragen manifestaties en vergaderin gen te organiseren in het kader van de dag tegen de oorlog op 30 mei in de V.S. zal worden gehouden. Verwachting tot zaterdagavond: Overdag minder koud Koude nacht met hier en daar moge lijk nachtvorst; afnemend, buiïg; morgen overdag flinke zonnige pe rioden, vooral in de kustgebieden, en in het algemeen iets hogere tempe raturen; matige aan de kust aanvan kelijk nog krachtige winc^ tussen noordwest en west. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temperaturen: 1 tot 6 graden onder normaal. Max. temperaturen: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans Nop een geheel droog etmaal: 80 px-ocent. 23 mei. Zon op 4.36. onder 20.38. Maan op onder 5.39. 24 mei. Zon op 4.35. onder 20.39. Maan op 0.07, onder 6.54. 25 mei. Zon op 4.33, onder 20.41. Maan op 0.43, onder 8.22. Laatste kwartier: 27 mei (23.32). HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 mei 4.37 v.m. 24 mei 25 mei 5.22 v.m. 6.10 v.m. 17.06 n.m. 17.50 n.m. 18.37 n.m. 16.46 n.m. 17.33 n.m. 18.25 n.m. BROUWERSHAVEN: '23 mei 4.18 v.m. 24 mei 5.03 v.m. 25 mei 5.51 v.m. Springtij: 23 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-5. Hel K.N.M.I.' deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich een uitgebreid lagedrukgebied, waaromheen via de Noordzee koude polaire lucht naar onze streken stroomde. Deze lucht is inmiddels tot ver in Europadoor gedrongen en bereikte reeds de Alpen. Temperatu ren van meer dan 20 graden komen dan ook alleen nog voor in het Mid dellandse zeegebied en zuidoost- Europa. Eeh hogedrukgebied ten westen van de Golf van Biscaje ver andert weinig van plaats, maar breidt zich het komend etmaal wel uit over de Britse eilanden en dc Noordzee. Voor ons heeft dit tot ge volg dat de noordwestelijke wind af neemt en ook de onstabiliteit van de lucht, zodat de kans op buien kleiner wordt, en er meer zon zal zijn. De temperatuur blijft nog aan de lage kant en op daarvoor gevoelige plaat sen is nachtvorst niet uitgesloten. Brand verwoest Rotterdamse kerk «OTTERDAM, 21-5. Een felle, uil- slaande brand heeft donderdag dc Saridelinghkerk in Rotterdam-Zuid in korte tijd vrijwel volledig verwdoest De kerk was al geruime tijd niet meer in gebruik en zou worden ge sloopt. De Rotterdamse brandweer kon, nadat zij met veel materiaal was gearriveerd weinig meer tegen de vlammenzee uitrichten. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Bij politie en brand weer bestaat de indruk dat de brand in de Sandelingkerk is ontstaan doordat kinderen in het gebouw met vuur hebben gespeeld. Hongerige Braziliaanse boeren overvallen een trein RECIFE, 22-5. Een groep „Flagcla- dos", hongerige Braziliaanse boeren, hebben in dc staat Ceara een trein lot stilstand gebracht door stenen op de rails te leggen. Z(j wisten dertig zakken meel buit tc maken. De grote droogte die al sinds enige tyd in het noord-oosten van Brazilië heerst, heeft in veel dorpen honger veroor zaakt. De overval verliep zonder inciden ten. Het treinpersoneel wist de Fla- gelados, die waren vergezeld door hun vrouw en kinderen ertoe over te halen niet alles mee te nemen. De plaatselijke politie wilde niet tussen beide komen. De toestand wordt in de stad Bahia zeer ernstig genoemd. Tal van Fla- gelados verlaten het platteland en trekken naar de steden, waar zij werk hopen te vinden. Maar dc plaatselijke autoriteiten beschikken niet over voldoende fondsen om de vele duizenden boeren werk te ver schaffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1