Moeders tweede leven Wajang in-'t-kuipje. Wat al die Zonnige Landen missen: de Beemster, Walcheren, Friese meren en 'kaas uit't vuistje'. BLIK DOOR HET WERELD Wilson kan winnen door gebrek aan tegenstand Bejaarclensoos Haamstede kreeg visite De spoortunnel onder Het Kanaal Niet meer sollen met kerkbezit in Vlaanderen Restauratie kerk Ger. Gem. te Oosterland op hoog 7IERIK7EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 mei 1970 Nr. 20404 Seizoen afgesloten Voor de volgende zomer moet premier Wilson de Britten een nieuw Lagerhuis laten kiezen. Maar het is daar hel voorrecht van de eerste minister dat hijzelf daarvoor het tijdstip mag bepalen: dat betekent: het gunstigste uitkiezen, waarbij alle partijen natuurlijk gespannen uitzien naar de resultaten van de opiniepei lingen. Lange tijd hoefde men die niet te houden omdat algemeen bleek dat Labour enorm aan aanhang had ingeboet, wat haast automatisch de Conservatieven ten goede moest ko men. Dat was geen wonder. Wilson kreeg een enorme economi sche misère op te lossen, waarbij harde maatregelen nodig waren, zo als devaluatie die werd uitgevoerd, inkomens- en prijsbeheersing die maar ten dele doorgezet werden maar toch genoeg om menigeen hel gevoel te geven dat hem een stuk welvaartsstijging door de neus ge boord werd. Dan was er een aanwas van het korps werklozen. Merkwaardigerwijs is dat allemaal sterk veranderd volgens de opinie peilingen. Binnen een paar weken is een Conservatieve voorsprong van 4%/a pet. veranderd in een achter stand van 7Viipet., dat wil zeggen dut de toestand nu zou zyn als in maart 196(> toen Labour met een meerderheid van tegen de honderd zetels in het Lagerhuis werd ge bracht. Niets veranderd Door het kiessysteem kan een ge ringe percentuele meerderheid name- Advertentie Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. lijk zeer rijkelijk met zetelwinst ge honoreerd worden. Waarom die om zwaaiDe aanzienlijk betere cijfers op de betalingsbalans, het feit dat tal van leningen gesloten in de ijtd van nood zijn afgelost, de sterkte op nieuw van het pond sterling zijn wel argumenten die de economen verblij den kunnen, maar het zijn geen ar gumenten waarmee men de bier drinkers in de pub enthousiast maakt. Die kunnen op zijn best een beetje blij zijn dat bij de laatste be groting de belastingen eens een keer niet opgeschroefd werden, zelfs niet op drank en sigaretten zoals de laatste jaren gebruikelijk. Maar het ging hierbij nu ook weer niet om bedragen die tot nationale vreugde aanleiding konden geven. Bovendien hebben de Britten ook wel in de gaten dat de laatste tijd een aantal loonsverhogingen erdoor zijn gekomen waarvan het prijsver hogende effect binnenkort wel te voelen zal zijn. Zoveel is er dus aan het gevoel van persoonlijke welvaart niet ver anderd. Wat Wilson waarschijnlijk het meest helpt is dat hij onver stoorbaar altijd maar door is gegaan en blijk heeft gegeven dat hij zijn zaken in elk geval beheerst, al kan men over zijn inzichten gerust bek vechten. Zolang er niet onmiddellijk regeringsveranderingen op het spel staan kan men dan gerust uit pro test Conservatief stemmen, maar als het nu om een nieuwe premier en een nieuw kabinet gaat moet men deze\nieuwe heren ivel even gaan bezien. Bekwame leiding En wat men dan ziet schept niet direct veel geestdrift. Heath, de op positieleider is en blijft een kleur loze figuur waar niet erg veel van uit gaat. En wat zit er verder nog in het Conservatieve pakket? Man nen als Powell, die handig de ras sentegenstellingen exploiteert wat hem aan de ene kant zoveel nieuwe aanhang brengt als er aan de andere kant afgaat van mensen die dit soort onverdraagzaamheid niet pruimen. En ziet Heath kans zich tegen de po- wellisten door te zetten? Geenszins. Moet zo iemand dan als eerste mi nister krachtig de kabinetskoers bè- palen? Het zijn eenvoudig de twijfels die overheersen, terwijl men bij Wilson wel gedwongen is zijn bekwaamheid te erkennen zelfs als men zijn in zichten niet deelt. Het lijkt er op of de Britten bij zichzelf overwegen dat het belangrijkste dan toch is dat een bekwaam man wint - leiding moet er zijn en Wilson kan die geven. Een opinie die Labour tamelijk gewaagd aanwakkert door nu al de Conserva tieve tegenstanders als „plastic pop pen" te bespotten. Het werkt alle maal zo goed dat Wilson inderdaad de kans heeft te winnen, al is het maar bij gebrek aan tegenstand Dreischor's „De Drie Schorren" heeft weer nieuwe bewoners DREISCHOR, 20-5. Het vermaar de dorpshuis „De Drie Schorren" aan de Ring te Dreischor heeft weer nieuwe bewoners gekregen. De heer W. van Bakcl uit Zierikzee, die dc laatste tijd de exploitatie voor zyn rekening had genomen is er mee ge stopt en deze heeft nu zijn intrek genomen in het vroegere café „De Onderneming" aan de Boogcrdweg alhier. Dc exploitatie van het dorpshuis is al jaren lang een moeilijke en veelbesproken zaak geweest. De le vensvatbaarheid is al jaren onzeker en ook de laatste jaren is er in feite niet veel ten goede veranderd. De gemeenteraad van Brouwershaven is er keer op keer mee doende ge weest en de meningen over de dorps huiskwestie in Dreischor waren in de Brouvvse raad nogal eens ver deeld. De conclusie was uiteindelijk, dat niemand er goed raad mee wist. Men wilde het vermaarde dorpshuis zelfs opheffen en de kwestie van ge rezen moeilijkheden spitste zich toe. toen mevrouw C. A. Herrel- van Beers uit Sluis haar intrek er in trok. Na een groot aantal onaangename verwikkelingen tussen haar en het stichtingsbestuur en zeker niet in het minst met de toenmalige burge meester A. H.: Vermeulen, verdween ook mevrouw Van Hërrel weer uit het Dorpshuis. Het gebouw stond daarna geruime tijd leeg en toen ook het andere plaatselijke café „De Drie Schapen" haar poorten sloot, was er eigenlijk een noodsituatie in het ringdorp ontstaan. Er was geen behoorlijke vergaderruimte meer doch dit veranderde, toen de heer W. van Bakel uit „De Landbouw" uit Zierikzee als nieuwe exploitant aan diende. Ook dat liep uiteindelijk weer anders dan men allerwege ver wacht had ep thans gaat de heer T. G. van der Pol (sinds 1 mei jl.) uit Rotterdam als beheerder-exploitant optreden. Hij zal trachten om het voormalige Dorpshuis weer nieuw leven in te blazen. HAAMSTEDE, 16-5. In het rust huis ..Duinoord" werd vorige week een bijeenkomst voor de bejaarden gehouden waarop ook de sociëteits leden van Burgh en Serooskerkc aanwezig waren. De presidente mevr. Roëll- Cra- mpr sprak een welkomstwoord waarop het Zeeuwse volkslied werd gezongen. Een speciaal welkom i ichtte de presidente tot mevr. Kort- Meurs uit Renesse en mej. Van de Bruinhorst uit Ouwerkerk die de middag verzorgden met muziek, zang en declamatie. Ook het bruidspaar V. d. Bos- Geluk deelde in het wel komstwoord omdat het juist op deze dag 55 jaar getrouwd was. De echtelieden werd een corsage opge speld terwijl zij tevens een attentie ontvingen. Hun werd toegezongen: „Dat 's Heren zegen op u daal". Begeleid op de gitaar zong mevr. Kort enige liedjes die zeer in de smaak vielen. Mej. V. d Bruinhorst declameerde een aantal gedichten waarop thee, koffie en wat lekkers zich goed deden smaken. Na de pauze zong mevr. Kort een paar liedjes in het Gronings en di verse refreintjes werden meegezon gen zoals dat van Dappere Pieter, Jeruzalem, Tineke van Heule enz. Mevr. V. d. Bruinhorst besloot deze middag met het declameren van en kele bekende gedichten. Beide dames werden door de presidente hartelijk dank gezegd en hun werd een aan denken overhandigd. Mevr. Fokker- BURGERLIJKE STAND 7IERIK7EE Geboren. 17 mei Antoinette Clau dia Ilonka, d. van Cornelus Jakobus Dorreman en Willy de Looze (Zie rikzee); 16 mei Jacobus Pieter, z. van Cornells Willem Bom en Pieter- nella Elizabeth de Regt (Zierikzee); 16 mei Michel Jan, z. van Huibertus Ferdinand Schaalje en Maria Jannie Maatje de Kok (Zierikzee); 19 mei Peter Gerard Jacobus, z. van Gerard Jacobus Boot en Adriana Catharina Mangold (Zierikzee); 16 mei Pieter Johannis Leendert, z. van Leendert Okkerse en Sielje Johanna Smits (Bruinisse). Gehuwd. 15 mei Servaas Sprong, 25 jr. (Middelharnis) en Barbera Maria Hendrikse, 19 jr. (Zierikzee); 16 mei Georg Julius Lindsay Kruij- der, 29 jr. (Middelburg) en Johanna Ultee, 26 jr. (Zierikzee). Overleden. 13 mei Geertje Bontkes, 70 jr., echtg. van Jan Albert de Graaf (Groningen); 17 mei Jan van den Hoek, 51 jr., echtg. van Jako- mijntje Boot (Brouwershaven); 18 mei Janna Viergever, 74 jr., geh. ge weest met Anthonie Kristalijn (Zie rikzee); 18 mei Thonis Schiettekatte, 92 jr., geh. gew. met Cornelia Su- zanna van der Male (Zierikzee). de Oude dankte namens de „soos" van Burgh en bood Haamstede een enveloppe met inhoud aan. Namens Serooskeike dankte mevr. Tange man- Linders en ook zij deed dit dankwoord vergezeld gaan van een bedrag onder couvert. Wegens afwe zigheid van de burgemeester dankte mevr. Everwijn- v. d. Bout het soos- bestuur voor het vele dat het in het afgelopen seizoen deed. Na gezamenlijk zingen van „Wat de toekomst brengen moge" was deze middag, die tevens het einde betekende van het seizoen, ten einde en sprak mevrouw Röell een slot woord. MARKTBERICHTEN Aardappclbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 19-5. Klei-aardap- pelen voor hét binnenland: Bintje 35 mm opwaarts (in twee maten) f 36,00-37,00; Bintje 35-55 mm f 35.00 -36,00; Bintje 50 mm opwaarts f 40,00-41,00; Bintje 55 mm op waarts f 40.00-41.00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 34,00-35.50; Bin tje 50 mm opwaarts f 40.00-41,00. Voeraardappelen f 2,00-4,00. Stemming: binnenland en export prijshoudend. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. DEN HAAG. Het gemeentezie- kenkenhuis Leyenburg in Den Haag gaat f 156,6 miljoen kosten. De glo bale kostenraming van vijf jaar ge leden kwam neer op f 87,5 miljoen. UTRECHT, 20-5. Alle technische voorbereidingen voor de bouw van een spoortunnel onder het Kanaal zijn uitgevoerd. De tunnel krijgt volgens de laatste plannen een lengte van 52,8 km, dat is tweemaal zolang als de Simplon- tunnel. Men is na het bestuderen van eed hele serie mogelijkheden tot de conclusie gekomen dat de tunnel moet worden geboprd. Twee gangen met een doorsnee van 6,58 meter, waardoor het trein-verkeer geleid zal worden en daartussen een zoge naamde diensttunnel. De bouw zou moeten beginnen aan de Engelse kust tussen Folkestone en Ashford en zou na 37 km het Franse vaste land in de buurt van Sangatte berei ken. De respectievelijke op- en af ritten zouden een lengte hebben van 16 en 12 km. Een en ander staat ver meld in Nieuws op 't spoor", een periodieke uitgave van de Neder landse Spoorwegen. ZIERIKZEE, 20-5. Dezer dagen werd aan de Dam alhier de „Young-shop" geopend. Deze moderne boetiek voor het modebewuste jonge meisje is de nieuwste uitbreiding van het Modehuis Holty. Foto: een kijkje in de nieuwe zaak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). BRUSSEL, 20-5. De gouverneur van de Belgische provincie West- Vlaanderen heeft de voorzitter van kerkbesturen in zijn provincie gewe zen op hun plicht om waardevol kerkbezit in ere te houden. Hij vindt dat in geen geval pas toors of andere personen zelfstandig mogen beslissen over verkoop van dat bezit en hij heeft de kerkbestu ren gevraagd eed inventarisatie te maken van alle bezit en lijsten daar van naar het Bisdom en de provin cie te sturen. De oproep van de Westvlaamse gouverneur komt nadat in de pro vincie een aantal verkopen van kerkgoederen hebben plaatsgevon den die kunstkenners zeer veront rust hebben. Zo bleek de koster van een Westvlaamse kerk het 17-eeuwse orgel van die kerk verkocht te heb ben aan een Duitse opkoper. De koster die geen benul van de waarde van het instrument had deed het' voor een krats van de hand. In Brugge is een 14-eeuwse klok, die ooit de Vlamingen nog heeft op geroepen tot de strijd, „zomaar" ver kocht. Luxe restaurants blijken soms gemeubileerd te zijn met waarde volle kerkmeubelen die ook zomaar van de hand zijn gedaan. Advertentie ~V~ Fraaie banken geplaatst en lambrizering vernieuwd OOSTERLAND, 20-5. Het interieur van het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente aan de Sint Joostd\jk alhier heeft een grondige vernieuwing ondergaan. Het gebouw, dat uit 1917 dateert, had nog steeds de toen geplaatste vurenhouten ban ken en een dito lambrizering. Door verschillende calamiteiten zoals oor logsgeweld en watersnoodramp wa ren de banken en de lambrizering er niet beter op geworden en omdat één en ander toch nodig aan een verf- beurt toe was besloot de kerkeraad nieuwe mahoniehouten banken en een dito lambrizering te doen aan brengen. De firma Gebr. Verwoerd uit Rhe- nen, die specialisten zijn op het ge bied van kerkmeubelair hebben zich op voorbeeldige wijze van hun taak gekweten. Binnenkomend kent men het voormalige interieur niet meer terug. De donkerrode houtkleur geeft het geheel met de gelijkkleurige lambrisering, een warm aanzien. Ook de preekstoel heeft een veran dering ondergaan. Reeds enige jaren geleden is het tonvormig onderstel verwijderd en is er een eikenhouten platvorm voor in de plaats gekomen. Het oude, hierbij geverfde klank bord heeft men toen nog gelaten. Ook dit is nu vervangen, om in de stijl te blijven, door een eikenhouten luifel, die de accoustiek ten goede komt en het geheel een estetisch verantwoord aanzien verleent. De bovenmuren in het kerkgebouw, die door invloed van het zoute water, evenals overal, waren afgebladderd, zijn enige jaren geleden met platen bekleed zodat deze ook een gaaf aanzien hebben verkregen. Al met al heeft de Gereformeerde Gemeente nu een subliem kerkgebouw gekre gen. Communicatie Beki,k het evenemont "Communi catie 70" vanuit de C 70 stoeltjeslift. Maak die unieke tocht hoog boven het feestelijke Rotterdam. Geniet van het uitzicht op Havodam, de gc- weldige maquette van do Rotter- lm i i damse havens. Zweef over do I II V^7CIU Coolsingel vol fleurige paviljoens, gezellige terrasjes en feestvierendo mensen. Een zeldzame tocht door de Tucht van bijna 2 km lang. Er is veel meer te doen tijdens C 70. Dolfirodam het lumjD,^,ot 7,° m verh0°9de Euromast. C 70. een feest midden in de stad. Met een overdekte winkelpromenade lanas uitbundige etalages. Met spon tane wijkfeesten, vrolijke straatconcerten, sportactiviteiten, dansfestijnen. Iedere dag iets anders, iets nieuws. programma verkrijgbaar bij C 70 (tel. 010-147237) en bij alle V.V.V. kantoren. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van méns en stad FEUILLETON Advertentie Wie in eigen land blijft met vakantie hoeft helemaal niet jaloers te zijn. Nedei'land zit boordevol schoonheid—en de meesten van ons kennen er maar een partje van. Je kunt hier tien vakanties lang ontdek kingen doen als je wilt: goed koop, zonder eindeloos gereis en in je moers taal.'t Is wel raar dat 'kaas uit't vuistje' niet als bezienswaardighèid in alle reisgidsen staat. Want er is geen ander land waar je je kunt veroorloven zo royaal te zijn met die Gouden Glorie. Gewoon happekee, het mes erin en zo'n ferm brok onder de zon. Geweldig! „En zii sprak zeker het eerst over trouwen?" Hij knikte. „Gelukkig kon ik na de dood van haar vader veel voor de zaak doen. Dat weet u. Dus had ik veel kontakt, niet alleen met u, ook met haar. Op een avond was ze bij ons. Dat was begin december, weet u wel? Er waren iedere keer moei lijkheden op de fabriek. M'n vader zat nog in zijn kantoor met een cliënt. Ze pakte me opeens beet en zei: „Ik weet dé oplossing, Willem: we gaan trouwen, heel eenvoudig. Dan ben ik meerderjarig en kan ik doen, wat ik wil. „Nou, ik vond het best. Ik heb eigenlijk van het begin af al veel van haar gehouden." „En nu, Willem? Je bent nu ruim een jaar getrouwd. Je zult haar nu wel beter hebben leren kennen." „Moeder," - hij dempte zijn stem m keek even naar de trap - „ik ben dol op haar. En zij op mij. Maar dat laat ze aan anderen nooit mer ken. Zo is ze nu eenmaal." Sinds die avond had Willemicn zekerheid. Mijn dochter is gelukkig, constateerde ze na het gesprek met haar schoonzoon. Ze leeft voor de fabriek en houdt van haar man. Ik kan tevreden zijn. Simon wordt steeds meer zelfstandig. Om hem hoef ik me ook geen zorgen meer te maken. Duswaarom zal ik niet meer gaan genieten van het leven? 5 Enkele dagen na de negentiende verjaardag van Lettie zei Willemien op een avond, toen ze gevieren bij elkaar zaten in de grote salon; „Kin deren, ik ga een dag of veertien uit. Misschien wil Lettie zo vriendelijk zijn om gedurende die tijd voor Si mon te zorgen? Samen met Tootje zal dat weinig extra last geven, neem ik aan." Lettie zette grote ogen op, haar moeder, het hoofd schuin, aankij kend. „Uit?" herhaalde ze. „Veer tien dagen? Waarheen?" „O, dat weet ik nog zo precies niet. Ik heb helemaal geen vast omlijnd plan. Misschien onder andere naar Parijs. Naar madame Legrand. Als ze nog in leven is." „Wie is madame Legrand?" Willemien lachte fijntjes. „Daar werkte ik vroeger immers? Als mo de-ontwerpster? Toen je klein was, heb ik er wel eens over verteld." „Best mogelijk," antwoordde Let tie ongeïnteresseerd, „dat is al zo lang geleden. Maar wat heb je er aan? Om veertien dagen rond te zwerven? Ga je met de wagen?" „Natuurlijk. Daar heb ik 'm toch voor." Hè? O ja. vanzelf. Ik heb wel eens gedacht: Waarom heeft moeder een auto gekocht; ze rijdt haast nooit." „Kan dat? Wat Simon betreft?" „O ja, waarom niet? Maar ik vind het een beetje dwaas, moeder. Op jouw leeftijd en helemaal alleen. Zeg jij nu eens. Willem? Vind jij het verantwoord?" Willem knikte positief. „Waarom niet? Je moeder is geen negentien meer." „O, dank je wel. Bedoel je daar soms wal mee?" „Jazeker. Ik zou jou bijvoorbeeld niet veertien dagen alleen laten gaan Je zou om dc haverklap aangehou den worden door de politie?" „Je bent niet lekker. Waarom zou den ze me dan aanhouden?" „Dat is nogal logisch. Omdat je er uit ziet als zeventien, als een tiener. Veel te jeugdig". Lettie begon te blozen, haar man onderzoekend aankijkend. Maar be gon niet lachen. Ze keek naar haar moeder. „Van hem weet je nu,nooit precies, of hij het meent of niet. Zo, dus ik zie er uit als zeventien?" Hij knikte. „Net zo jeugdig on liet door Henk van Heeswijk als op onze trouwdag". Een stroeve lach kwam op haar gezicht. „Zal best." mopperde ze. doch Willemien merkte, dat ze zich gevleid voelde. Er werd nog enige tijd over ge sproken. Lettie kwam met andere bezwaren: „wat weet je van je wa gen? Als je nu eens pech krijgt? En waar slaap je dan? In een hotel? Zorg er dan maar .voor. dat ze je niet bestelen. En Parijs moet hele maal een gevaarlijke stad zijn voor vrouwen, heb ik vaak gelezen. Wat je toch op jouw leeftijd aanhaalt. Als je je maar herinnert, dat ik je gewaarschuwd heb, hoor. Vader zou het nooit goed gevonden hebben „Als vader nog geleefd had. zou ik het niet doen", antwoordde Wil lemien rustig. „Juist, omdat ik nu zo alleen ben en wat doelloos leef. Ik wil wat afleiding hebben". „Zeg. je hebt ons toch zeker?" Willemicn knikte. „Dat weet ik wel. lieverds, en ik ben er iedere dag dankbaar voor. Maar jullie kunnen op eigen benen staan. Overigens... ik krijg nu zo het idee. dat jullie me geen vankanliereisje gunnen Daar kwam een storm van protes ten tegen in opstand, vooral van Si mon. Dus kreeg Willemien de zegen van hel drietal en op een zonnige meimorgen reed ze weg. hartelijk nagewuifd door Lettie. Willem, Si mon en Tootje. Prettig gestemd reed ze naar de nieuwe weg en daar verhoogde ze haar snelheid. Gelijk een goede oefening voor me om dat meer rij— routine te krijgen, dacht ze tevreden. Deze eerste dag maak ik het niet te gek. Als ik moe begin te worden, zoek ik een aardig hotel en ga daar overnachten. - (wordt vervolgd) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7