DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Gezond scepticisme" bij topgesprek tussen Brandt en Stoph Twee doden, 2 gewonden bij auto-ongeluk [jtause j0(jen Een sporthal met zwembad in Zierikzee willen naar Israël Nieuw vakantieschip voor Rode Kruis V.S.-diplomaten tegen Nixon's politiek Actiecomité „Mosselbanken" te Terneuzen Nederlanders beklommen Himalaja-top President Nasser: „Russische piloten bij Egyptische luchtmacht" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l)nu<b-nki<; 21 mei 1070 12Ustr jaargang Nr. 20104 WAARIN OPGENOMEL SEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, lel. (01110) 2255, ia 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OfflO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 8i, de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V Drukkerij 'h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand j 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief A »/o B.T.W. In dit nummer: »S. D.-fmitkwekers gaan demonstreren KASSEL. 20-5. De Westduitse bondsregering is „zeer nuchter" b(j de beoordeling van de vooruitzichten van de ontmoeting die heden don derdagmorgen om tien uur in het slothotel van Kassei begon en ziet het topgcsprek tussen bondskanse lier Willy Brandt en premier Willy Stoph met „gezond scepticisme" te gemoet. Dat verklaarde regeringswoord voerder Conrad Ahlers aan de voor avond van het tweede interduitse topgcsprek ten overstaan van jour nalisten in Kassei. Brandt zelf had enige uren tevoren in een interview met het Duitse persbureau D.P.A. in Bonn gezegd dat de bondsregering haar positiehouding ten aanzien van een „opwaardering" van Oost-Duits- land op internationaal gebied zou la ten afhangen van een vooruitgang in de interduitse dialoog. Brandt wees erop dat het feit dat er een tweede gesprek wordt gehouden op zichzelf al belangrijk is. Er zou echter uit moeten blijken of de D.D.R. in haar „huidige polemiek houding" bljjft volharden of dat ze een wezenlijke bijdrage wil leveren. Ik heb een paar voorstellen te doen", zei Brandt. Regei-i ngs woord voerd er Ahlers voegde daar in Kassei nog aan toe dat bij de ministersbespreking die in Bonn heeft plaats gevonden volledi ge overeenstemming is bereikt over het onderhandelingsstandpunt even als over de 20 punten die volgens Bonn elementen kunnen vormen van een verdrag tussen de beide Duitse staten. Op de vraag of bij de 20 pun ten ook de volkenrechtelijke erken ning van Oost-Duitsland is opgeno men antwoordde Ahlers met een duidelijk „neen". Interduits topgesprek vanmorgen gestart B1MMEN (Duitsland). De minister van verkeer en waterstaat drs. J. A. Bakker en diens ambtgenoot Dieter Deneke beiden rechts) van Noord- rijn-W estfalen in het laboratorium van het wat er me et station, dat nabij de grens met Nederland in gebruik is genomen. Deze waarnemingspost is de eerste in een keten van 21 controlestations, dje in Duitsland langs de Rijn worden gebouwd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie niet tot het afscheid i kan geraken, f f zal de vreugde van het weerzien niet smaken. Dat kan 9WJ Stemt V V D- ZIERIKZEE; LIJST 4 TiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiuMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiliilli Verwachting tot vrijdagavond: KOUD Koud weer met plaatselijk enkele buien maar ook zonnige perioden, vooral in.het kustgebied; krachtige, aan de kust aanvankelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind, tegen de avond afnemend. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: van 1 tot 6 gra den onder normaal. Max.-temperaturen: 2 tot 7 graden onder normaal. Kans op. een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37. Maan op 23.11, onder 4.43. Volle maan: 21 mei te 4.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 mei 3.52 v.m. 16.23 n.m. BROUWERSHAVEN 22 mei 3.35 v.m. 16.01 n.m. Springtij: 23 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een depres sie afkomstig van IJsland verplaatst zich donderdag naar de zuidpunt van Noorwegen. Rond dit lagedruk- systeem stroomt koude polaire lucht naar west-Europa met een westelijke stroming, welke vrijdag naar het noordwesten geruimd zal zijn. Bij een krachtige tot harde wind zal het kwik overdag nauwelijks 13 graden bereiken, zodat het weer een tame lijk guur karakter zal hebben. Naast opklaringen zullen daarbij ook buien ons deel zijn. Het lijkt waarschijn lijk dat buiigheid en wind na vrij dag tijdelijk onderdrukt worden door dat ons dan een zwak luchtdrukst ij- 'gingsgebied kan bereiken. De kóude lucht zal tot ver in Europa doordrin gen. Alleen in het Middellandse zeegebied blijven de temperaturen aangenamer, rond 20 25 graden. In Spanje en Italië is het daarbij nog vrij zonnig, maar bij de Balkan ver oorzaakt een oud lagedrukgebied minder fraai weer. Advertentie illllllllllfJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DORDRECHT. 20-5. Op de Moer- dykbrug z\jn twee personen b(j een auto-ongeluk om het leven gekomen. Twee anderen werden zwaargewond. Een personenauto met'vijf inzit tenden zwenkte na het inhalen van een vrachtauto te snel terug naar rechts waardoor de personenauto met het rechter achterspatbord aan de linkervoorbumper van de vracht wagen bleef haken en vervolgens te gen de brugleuning aansmakte. De stoffelijke overschotten van de beide omgekomenen en de beide zwaarge wonden werden overgebracht naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. De bestuurder van de vrachtauto en de vijfde inzittende van de personen auto bleven ongedeerd. De slachtoffers zijn de 22-jarige Nederlanders kregen Israëlische onderscheidingen DEN HAAG, 20-5. De Israëlische ambassadeur in Nederland, de heer S. Arad, heeft woensdagmiddag in Den Haag onderscheidingen uitge reikt aan Nederlanders die tijdens de Duitse bezetting het leven van Joodse medeburgers hebben gered. De onderscheidingen werden toege kend door het Israëlische staatsinsti tuut Jad Vasjem, dat in 1953 door het parlement werd opgericht om de zes miljoen Joden te herdenken die tijdens de tweede wereldoorlog dooi de nazi's werden gedood en om de genen te eren die zich op speciale wijze verdienstelijk hebben gemaakt bij het redden van Joden. B. W. van Keulen en zijn even oude echtgenote E. B. van Keulen-Buren uit Rotterdam. De beide zwaarge wonden, de 29-jarige P. van Keulen uit Oosterhout en de 16-jarige K. van Keulen uit Amsterdam, waren broers resp. zwagers van de veron gelukten. De personenauto werd be stuurd door de 54-jarige moeder resp. schoonmoeder van de omgeko menen, woonachtig te Amsterdam. In Roemenië 120.000 daklozen door overstromingen GENEVE, 21-5. Meer dan 120.000 mensen zijn door de overstromingen in Roemenië dakloos geworden. Ruim 320 dorpen staan onder water en ongeveer 40.000 huizen zijn ver nield. Dit is woensdagavond meegedeeld door het -Internationale Rode Kruis in Geneve. Het Rode Kruis heeft op de aangesloten landen een beroep gedaan de slachtoffers van de wa tersnood hulp te verlenen. De Zwit serse regering heeft voor dit doel in middels een bedrag van ongeveer 400.000 gulden beschikbaar gesteld. KCPENHAGE, 20-5. Zeven Litause Jcden hebben er voor gepleit, dat de Sowjet-Unie de Joden uit Litauen die zulks wensen, toestaat naar Israël te emigreren. Zij deden dit in een boodschap aan secretaris-generaal Ce Thant van de Ver. Naties, pre mier Golda Meir van Israël en de voorzitter van de V.N.-commissie voor de rechten van de mens. De boodschap is via ondergrondse ka nalen terecht gekomen bij de Deense opperrabijr. Bent Melchier, die voor de doorzending zal zorg dragen. Week en vijf (lagen cel wegens bezetting museum AMSTERDAM, 20-5. De 26-jarige edelsmid Jan M. en zijn 24-jarige vrouw Anna M.-van B., die op 17 januari van dit jaar deelnamen aan de bezetting van het Amsterdams stedelijk museum door de B.B.K., zijn woensdagmiddag door de Am sterdamse politierechter, mr. G. H. Nomens, wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot een week resp. vijf dagen onvoorwaardelijke gevange nisstraf. De officier van justitie had resp. f 150 en f 100 boete tegen hen geëist. TERNEUZEN, 19-5. Twee leden van het Actiecomité „Mosselbanken" dat handtekeningen verzamelde te gen het inpolderen van een belang rijk natuurgebied ten behoeve van DEN HAAG, 20-5. Over twee jaar hoopt het Nederlandse Roode Kruis een nieuw vakantieschip ten behoeve van langdurige zieken in gebruik te kunnen nemen, dat vjjf a zes mil joen gulden gaat kosten en in de plaats zal komen van het thans ge bruikte schip „J. Henri Dunant". Het hoofdbestuur is tot dit besluit gekomen omdat de laatste jaren de inzichten over de recreatie en ver zorging van langdurige zieken, zich belangrijk gewijzigd hebben, te we ten de patiënten moeten zo gemobi- DEN HAAG. Prins Bernhard heeft een expositie van moderne Afrikaan se sculpturen in Madurodam ge opend. Op de foto: de Tanzaniaanse ambassadeur in ons land ldrid Ab dul Wakil bood de prins „de kano van het opperhoofd" aan. Het betreft hier een originele Afrikaanse kano met een leeuw als boegbeeld. liseerd mógelijk zijn. Dit houdt in dat zij overdag rolstoelen tot hun beschikking zullen moeten hebben hetgeen verdubbeling van de ruimte aan boord noodzakelijk maakt. Er zullen aan boord van het nieuwe schip evenveel plaatsen beschikbaar kemen als aan boord van de „J. Henri Dunant", welk schip van 1959 dateert. Dat aantal is 72 patiënten en 70 verzorgsters. Dcw Cchemical te Terneuzen, heeft de verzamelde handtekeningen aan de provinciale griffie te Middelburg afgegeven. De handtekeningen wer den in ontvangst genomen door de heer J. A. C. van Dongen. In nauwelijks een week tijd wer den 5500 handtekeningen verzameld. Bovendien werd door de Nederland se bond vanvogelliefhebbers te Bergen op Zoom een formulier in geleverd „namens alle veertigdui zend leden" voorts was er een aan tal vogelbeschermingsverenigingen, vier V.V.V.'s in west Zeeuws Vlaan deren, de Natuurbeschermingscom missie vereniging stafleden van de rijksuniversiteit te Gent (B.) van het Nederlands rijksinstituut voor Na tuurbeheer enz., die hun adhesie met deze actie betuigden. WASHINGTON, 21-5. Ongeveer 500 jonge Amerikaanse diplomaten hebben in een brief aan de minister van buitenlandse zaken, William Ro gers, geprotesteerd tegen de Ame rikaanse interventie in Cambodja. Dit heeft het Franse persbureau A.F.P. in goedingelichte kringen in Washinton vernomen. Vertegen- j woordigers van deze diplomaten ^hebben woensdag éen onderhoud ge had mét de vice-minister'van bui tenlandse zaken, Alexis Johnson, die speciaal is belast met politieke za ken. Deze zou hebben gezegd, dat het ontoelaatbaar is dat functionarissen Bomalarm weerhoudt minister Klompé van opening Israël-markt HILVERSUM, 20-5. Drie anonieme telefoontjes, dat zich in het socië teitsgebouw van de katholieke wer kende jongeren, in Hilversum een bom zou bevinden, hebben minister M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk er woensdag avond van weerhouden, hier een niet politieke Israël-markt van de K.W.J. te openen. Een bezoek aan de markt woest worden afgelast. De officiële opening verrichtte de minister na een uur wachten elders in Hilversum, in een zaal van het bureau sport- en jeugdzaken van de gemeente Hilver- van de buitenlandse dienst zich in het openbaar verzetten tegen de In- doevhinese politiek van de president De woordvoerder van het ministerie, Robert McCloskey, heeft meegedeeld dat tegen de protesterende diploma ten geen disciplinaire maatregelen zullen worden genomen. Kluis gekraakt in belastingkantoor DELFT, 20-5. Inbrekers hebben tijdens het Pinksterweekeinde de kluis in het kantoor van de ontvan ger der directie belastingen aan de Molslagn in Delft gekraakt. De inbraak werd dinsdagmorgen ontdekt. Met snijbranders werd de kluis opengebrand, waarna op de zelfde wijze drie in de de kluis aan wezige brandkasten werden gefor ceerd. Er wordt een bedrag van 7.000 gulden vermist. De inbrekers, vol gens de politie minstens drie, heb-- ben in het belastingkantoor een grote chaos aangericht. Munitiedepot ontploft RAWALPINDI, 20-5, In het gebied van Lahore (Pakistan) is woensdag een munitiedepot in de lucht gevlo gen. 14 mensen verloren het leven en 74 werden gewond. Tot de slacht offers behoren zowel militairen als burgers. KATMANDOE, 20-5. De leden van de Nederlandse Himalaya-expeditie zijn in Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, teruggekeerd na een geslaag de poging de 6520 m. hoge noord oostelijke top van de Himalchuli te HAMBURG, 20-5. President Nasser van Egypte heeft in een interview met het duitse blad „Die Welt" voor het eerst volmondig toegegeven dat de Egyptische luchtmacht gebruik maakt van de diensten van Russische piloten. Nasser sloot de mogelijkheid zeis niet uit dat deze piloten ook reeds bij luchtgevechten met Israëlische pilo ten betrokken zijn geweest. „Wij hebben de beschikking over Russi sche piloten, zij leiden onze eigen piloten op en als zij vliegen zijn ze nooit ongewapendde mogelijk heid bestaat dus dat ze met een Is raëlische straaljager „in aanraking komen". Gevraagd of hij wist dat Russi sche piloten al betrokken waren ge weest bij gevechten met de Israëli's zei de Egyptische president: „dat is de bekende moeilijk te beantwoor den vraag. Ik weet het niet. De mi litairen misschien wel". Volgens Nas ser zijn de piloten echter al zeer lan ge tijd in Egypte, in tegenstelling tot- een groep nieuwe Russische advi seurs die eerst in de laatste drie maanden naar Cairo waren gekomen. Of deze laatsten iets te maken heb ben met de installatie van de Russi sche SAM>-3-raket ten wilde Nasser niet zeggen. bereiken. Zeven van de acht berg beklimmers en vijf Sharpa.'s hebben tussen 5 en 8 mei in vier groepen deze top bereikt. „Het was technisch een niet al te moeilijke klim", aldus de 33-jarige Christiaan Korthals Al- tes in een vraaggesprek met het Britse persbureau Reuter. „Alles ging zeer vlot tot aan kamp 4, dat op een hoogte van 6270 m. lag. Bo ven het kamp "bevond zich een rug van sneeuw, een kleine muur van ijs en het laatste ijsveld tot'aan de top". Mil joenenorder voor kassenbouw DEN HAAG, 20-5. Het door Prins N.V. te Dokkum ontwikkelde systeem van kassenbouw bestaande uit ge prefabriceerde metalen profielen heeft in verschillende landen de vraag naar de bouw van complete fabrieken voor de vervaardiging van kassen volgens dit systeem doen ontstaan. Voor de uitvoering van dergelijke projecten heeft Prins N.V. uit het buitenland al drie aanvragen in behandeling. Een aanvrage uit Rusland heeft inmiddels geleid tot de opdracht voor de bouw van een complete fabriek met een capaciteit van 250 ha. per jaar. Met deze op dracht is een bedrag van ruim f 30 min. gemoeid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1