Quiz Moeders tweede leven lekker lui taaier Jaarverslag Provinciale Zeeuwse V.V.V. Mr. J. F. G. Schlingemaim over de Nederlandse landbouw De fruitmars naar Den Haag f-Gasfornuizen: 10 modellen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dingdag 19 mei 1970 Nr. 20103 Advertentie Z1KK1KZEE, 10-5. ,,De overnaeh- tingseüfer.s bevestigen de algemene indiuk dat het jaar 1969 geen oï nauwelijks beter resultaat heeft.op- geleveid, dan het jaar 1968". Aldus wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1969 van de Provinciale Zeeuw se V.V.V.dat aangeboden zal wor den a.Mi de algemene vergadering op vrjjdag 22 mei a.s. te Vlissingen. Als belangrijkste ooreaken van de genoemde ontwikkeling worden ge noemd: de invoering van de B.T.W. en de toenemende concurrentie van de „zonnelanden". Geconstateerd wordt dat het nieuwe belastingsys teem heeft geleid tot een aantal prijsverhogingen die de concurren tiepositie van ons land op de toeris tische markt hebben verzwakt. Na tionaal gezien kan gesproken worden van een verslechtering van de reis- verkeersbalans. De verwachting wordt uitgesproken dat - mits de weersomstandigheden niet tegen werken - het jaar 1970 betere resultaten te zien zal geven dan 1969. Toch zal er in de komende jaren rekening moeten worden gehouden met een minder spectaculaire groei van het verblijfs toer isme. „Daarom verdient de handhaving en verbete ring van de kwaliteit van het toe ristisch produkt de grootste aan dacht". De behoeften zijn de laatste jaren sterk veranderd. Bij de vraag naar vakantie-accommodatie ziet men bijv. steeds meer een verschui ving van de traditionele verblijfs- vormen als hotel en pension naar kamperen, verblijf in caravans, zo merwoningen en appartementen. In het eerste volle jaar van het bestaan heeft de Streek V.V.V. Schouwen-Duiveland verschillende activiteiten ontwikkeld, o.a. de uit gifte van de krant „Zon-Zee-Zee- land" en deelname aan de tentoon stelling „VISMA '69" in Rotterdam en „Goes Kamp" in Den Haag, aldus wordt gememoreerd. vul 't juiste woord in op dc plaats van de stippeltjes. Ga met deze oplossing naar dc winkelier die dit merk verkoopt. Er wacht u een leuke attentie, als u bij de eerste 6 goede oplossers bent. Heeft uw winkelier geen prijzen meer beschikbaar, stuur dan uw oplossing naar Postbus 1700 Amsterdam met vermelding van dc naam van dc betreffende winkelier. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 19 MEI 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws; 19.04 Geen zee te hoog; 19.30 Verslag op dinsdag; 20.00 Journaal; 20.20 Strijd om China; 21.35 De Andy Williams show; 22.25 Wij, heren van Zichem; 23.25 Journaal. NED. II. 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws 19.04 Scala; 19.30 De Shepperds; 20.00 Journaal; 20.20 Peyton Place; 21.00 Sportpanorama; 22.00 Televi- zier; 22.50 journaal. WOENSDAG 20 MEI NED. 1. 1.7.00 Avonturen in speel- goedland; 17.05 Het wonder der na tuur; 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws; 19.04 Info; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Politieke partijen: 20.25 Socutera; 20.35 Houdini; 22.15 Rapsodie; 23.15 Journaal. NED. II. 1S.45 Fabel; 1S.55 Nieuws 19.04 Dit is Tom Jones; 20.00 Jour naal'; 20.20 De zomer; 21.25 Een i voord tegen het verval; 21.50 Spreekuur; 22.20 Journaal. DINSDAG 19 MEI NED. I. Tussen zeven en acht Geen zee te hoog en Verslag op dinsdag met Cees Boomkens en Tom Huystee. Na het nieuws van acht een Engelse documentaire over de ge schiedenis van China. Aan de hancl van archief materiaal wordt een beeld geschetst van het land. Daarna de Andy Williams Show. Hij ont vangt Debbie Reynolds, de Edwin Hawkinsingers en Henry Mancini. AMSTERDAM. De 29-jarige kan toorbediende H. van der L. uit Pur- merend wordt ervan verdacht de afgelopen maanden- door oplichting en zwendel voor f 17.500,— aan goe deren en contanten in handen te hébben gekregen. Hij is aangehou den en inmiddels aan de officier van justitie voorgeleid. Kijkje op Noordwelle in de voor- oorlogsetijd, toen juist in Schouiven de elektriciteitspalen zo opvielen, omdat ze naakt en kaal het land schap ontsierden. Niet alle verande ringen - men ziet het - houden een estetische verslechtering in. Dan sluit de KRO de avoncl af met Wij heren van Zichem, deel twee, Ik gaf de duvel mijne koek. Deze keer spelen pastoor Munte, de landloper Wannes Raps en Dries van Heul een belangrijke rol. NED. II. De AVRO begint vana vond na Scala met een show rond de Shepperds. Omgeturnd van de eeji- voudige volksmelodie naar de com merciële popsong. Zij zingen o.a. Simple song of Freedom en I shall be released. Na het journaal dubbel- Peyton Place. Roclney bezoekt Allis- son en verhuist naar het plaatselijk hotel. Stella hoort dat ze als getuige gedagvaard zal worden. Vervolgens een Amerikaanse film rond de Har lem Globetrotters, een ploeg pro fessionele basketballers. C.B.S. film de een tournee van het team, dat van elke wedstrijd een show maakt, door het Caraïbisch gebied. WOENSDAG 20 MEI NED. I. Vanmiddag Avonturen in Speelgoedland en Het grote Moeras, een speurtocht- van een groep jon gens door een van de grote natuur reservaten in de Verenigde Staten, 's Avonds beginnen Ilse Wessel en Jaap van Meekren met Info, waarna Kenmerk tot acht uur op het scherm is. Na uitzendingen van de VVD en Socutera de woensdagfilm Houdini. Deze film van George Marshall gaat over het leven van de legendarische boeienkoning Houdini. Houdini goo chelde eveneens niet onverdienste lijk en was een vakbekwaam illusio nist. Regelmatig liet deze man zich geboeid in een verzegelde doodkist naar de bodem van een rivier zak ken. Tonny Curtis speelt de hoofdrol in Houdini. Willeni Duys mag de avond afsluiten met Jonge mensen op weg naar het concertpodium. NED. II. De Tom Jones show met Stevie Wonder, The Hollies en Pal Paulsen vanaf zeven uur. Na achten een spel van Romain Weingarten, geregisseerd door Rense Royaards. Het is een merkwaardig stuk over twee katers, prins Knoflook en Hal ve Kers. Samen met het meisje Lo- relta en haar broertje Simon wonen ze in een tuin. Els Ingeborg Smits, Lou Landré, Peter Faber en Carol van I-Ierwijnen spelen het. Samen met Hugo Raes en John Huybrechts maakte Rense Rooyaards het Woord tegen het Verval. Het is een pro gramma over de milieuverontreini ging, dus een aanklacht. Tot slot dokter A. C. van Swol. Brand in universiteit van Grenoble GRENOBLE, 16-5. Het dak en de twee bovenste verdiepingen van het wetenschappelijk instituut van de universiteit in Grenoble zijn ver woest. De brandweer die met groot ma terieel was uitgerukt slaagde erin de brand te lokaliseren waardoor aangrenzende gebouwen konden worden gered. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastgesteld. Hoewel men naar aanleiding van rei cente onlusten aan de universiteit aanvankelijk aan brandstichting dacht is later gebleken dat kortslui ting de brand moet hebben veroor- zaakt. Radio-Moskou heeft vrijdag ver klaard, dat het Chinese leger zwak en ouderwets is, doordat het militaj- re samenwerking met andere com munistische landen van de hand heeft gewezen. Flitsen7 uit het buitenland BONN. Het proces Stangel zal tot ver in de maand september duren. Er zijn gemiddeld twee zittingsdi- gen per week (woensdag en vrijdag). Voorts zijn er enkele pauzen ingelast van ongeveer tien a elf dagen. In deze peridoe zullen de rechters ge tuigen in Amerika en Israël gaan bezoeken. PARIJS. Ongeveer 2.000 mensen hebben in Parijs, onder politiebe scherming, een bijeenkomst bijge woond, georganiseerd door een rechtse beweging, die zich „Nieuwe orde" noemt. Deze bijeenkomst was de grootste manifestatie van reebts- gezinden in Frankrijk sinds 10 jaar. BEIROET. Uit militaire bron verluidt in de Libanese hoofdstad dat tweeduizend soldaten van het geregelde Syrische leger met artille-.. rie en andere zware uitrusting Li banon zijn binnengetrokken. SAIGON. Een woordvoerder van de Zuidvietnamese regering heeft bekendgemaakt, dat Zuid-Vietnam een bestand van 24 uur in acht zal nemen, ter viering van de geboorte dag van Boeddha. Dit bestand be gint in de middag van 19 mei. GRENOBLE. In de Franse stad Grenoble, is een kneedbom ontploft in de hal van het kantoor van het gas- en elektriciteitsbedrijf. Het was de tiende bomaanslag deze maand in de stad. De hal werd beschadigd en honderden ruiten in de omgeving gingen aan scherven. ADDIS ABEBA. Volgens be trouwbare Tsjechische kringen in de Ethiopische hoofdstad ,is de eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse ambassade in Addid Abeba, Wladi- mir Krula, naar een westers land „overgelopen". WASHINGTON. Alle slachtoffers van de rassenonlusten in „Augusta zijn door schoten in de rug getroffen. Dit heeft een van de dokters die bij het onderzoek betrokken is, bekend gemaakt. BRASILIA. Een Boeing-straal- vliegtuig van de Braziliaanse lucht vaartmaatschappij VASP is gekaapt terwijl het op weg was van Brasilia naar Manaus in het noorden van het land. Dit heeft het persbureau Jornal do Brasil meegedeeld. ROME. De vakverenigingen van ambtenaren bij gemeenten en pro vincies in Italië hebben overeen stemming bereikt met de minister van binnenlandse zaken over de sa laris- en bevorderingseisen. ASSEN, 16-5. „Niet de boeren, niet de bedrijfstak, maar het beleid van de Europese Commissie in Brussel is oorzaak van de moeilijk heden in de Nederlandse landbouw". Tot deze conclusie kwam mr J. F. G. Schlingemann uit Goes, econo misch adviseur van het „Koninklijke Nederlands Landbouwcomité", in een inleiding die hij vorige week in Assen hield voor de algemene ver gadering van het „Drenths Land- bouwgenootschap. Met behulp van talrijke cijfers loonde hij aan, dat behalve in de wereld en in Europa ook in Neder land landbouw onmisbaar blijft. Nederland produceert voor een waarde van 24 miljard gulden, waarvan tien miljard wordt geëx- MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 2.158.947 stuks, stemming rustig. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 53/54 gram 7,01- 7,39; 56/57 7.50-8.09; 60/61 7,92-8,27; 64 65 8.35-8,63. Eierveiling Barneveld Aanvoer 653.568 stuks, stemming rustig. 51'52 6,96-7,35; 56/57 7,61-8,04; 61/62 7,99-8.37; 66/67 8,91-9,46. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 2.500.000 stuks, han del traag. 50/58 7,35-825, kg prijs f 1,47-1,42; 59/65 8,45-9,40, kg prijs f 1,43-1,45. Witte eieren 25 tot 50 cent per 100 lager. porteerd. „In dit licht gezien is het eigenlijk ongelofelijk, dat er zo ge jammerd wordt", aldus de heer Schlingemann. „De moeilijkheden in de Europese en de Nederlandse landbouw zijn van structurele aard. Hoe ouder de beschaving, hoe slech ter de structuur. Dat is nadelig voor kostprijsbeheersing, modernisering en inkomstenvermeerdering van de boer. Daarom is het belangrijk, dat in Brussel naar structuurverbetering wordt gezocht. Maar er wordt te weinig aandacht besteed aan, de fi nanciering er van. Gok over de cul tuurtechnische vraagstukken wordt -te gemakkelijk heen gesprongen". GOES, 16-5. De werkgroep „Fruit teelt in nood", ingesteld door de Ne derlandse fruittelersorganisatie NFO, houdt op 27 mei een demon stratie in Den Haag. De werkgroep schat dat er vijfduizend deelnemers zullen zijn: fruittelers met hun ge zinsleden. Met bussen zal men naar het Malieveld komen en vandaar om twee uur 's middags naar het bin nenhof vertrekken. Men wil daar een petitie aanbieden aan de voor zitter van de Tweede Kamer, in aan wezigheid van de vaste commissie voor landbouw uit die kamer. Ver volgens gaat men op het ministerie van Landbouw de petitie aanbieden aan minister Lardinois. Enkele dagen eerder zullen dozen fruit worden bezorgd bij alle kamer leden en ministers. VLIEGBASIS DEELEN. Vliegtui gen van de tweede en vierde ge-al- lieerde tactische luchtmachten, wel ke deelnamen aan de jaarlijkse foto- verkenningswedstrijd Royal Flush". Voor de tweede keer sinds 1956 was een Nederlandse basis verzamelpunt voor de deelnemers. Van boven naar beneden: Starfighter van de Kon. Luchtmacht, Thunderflash van de Belgische Luchtmacht, Hunter van de R.A.F., Phantom van de Ameri kaanse Luchtmacht, Starfighter van de Duitse en Starfighter van de Ca nadese Luchtmachten. UTRECHT. Op een terrein in Zwolle-noord wordt dezer dagen een begin gemaakt met de bouw van een nieuw verpleegtehuis voor lang durig zieken van de christelijke ver eniging „Het Zonnehuis". De bouw kosten bedragen ruim zeven miljoen gulden. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede C. den Boer te Zeist. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Tuil H. A. Jellema, a.s. emeritus predikant te Giessen (N-B). Geref. Kerken Beroepen te Dronten (wijk Bid dinghuizen) B. Koekoek te Wad- dinxveen, te Waardhuizen J. Dijk- stra, kandidaat te Amstelveen. Aangenomen naar Heiloo C. Chr. Verkuyl te Arum. Geref. Kerken Vrijgemaakt Examen - Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het kandidaatexamen theologie de heer G. R. Wielinga, Lumeijstraat 26 A te Rotterdam. Advertentie 04LM.4LM.MWrM Exclusieve vormgeving Reeds vanaf f290,- inclusief BTW COMPAGNIE Compleet met GENERALE afdekplaat 1221 D E l E C T R I c I T E glasruit en la de koninginnegracht at - den haag TELEFOON: 070 - 60 88 10* FEUILLETON 41 Maar nadat ze een paar keer met haar nieuwe wagen naar de stad ge reden was om te winkelen en nog eens op een zate'rdag een langere rit maakte met Simon, vroeg ze op een koude februarimiddag zichzelf af: Nu heb ik wel m'n rijbewijs en een mooie wagen, maar wat heb ik er eigenlijk aan? Rijden is wel leuk, maar zonder een bepaald doel is er ook weer niet veel aan. Aan de an dere kant is het zonde van het geld. Ik kan niet iedere dag naar Amster dam en ook niet iedere week naar Hillgersberg rijden, hoewel Janneke het altijd prettig vind, als ik een dagje kom, dat wel. Dat merk ik meteen. Feitelijk heb ik nu een doelloos bestaan. Lottie is getrouwd en heeft boven haar eigen huishoudentje. Zij en haar man werken beiden en zijn de hele dag weg. Ze hebben intussen hun kennissenkring en zijn 's avonds vaak weg. En als ze hier al eens een keer gasten hebben, mogen ze ge bruik maken van de benedensalon en trek ik me terug, want ik ben te oud geworden voor hen. Simon be gint wat zelfstandiger te worden, dank zij Lettie's leiding en heeft in tussen ook zijn vrienden, waarmee hij in zijn vrije tijd optrekt. Die heeft me ook niet meer zo nodig als een paar jaar geleden. Mijn taak is vrijwel afgelopen. Mijn kinderen zijn groot en ik voel me nog veel te jong om maar te zitten turen en staren naar buiten. Een mens kan ook niet altijd lezen en altijd borduren of ha ken. Als cr nu een baby op komst was. zou ik wat kleertjes kunnen maken, maar Lettie en Willem vin den zichzelf nog te jong voor kin deren. Wat zei Lettie laatst ook al weer daai-over? O ja: „Feitelijk zijn we te vroeg getrouwd. Met het oog op de fabriek was het noodzakelijk. Anders hadden we een paar jaar ge wacht. Die paar jaar wachten we nu in ieder geval met de rest Ik .voel me nog veel te jong om al moeder te zijn. En Willem is het in deze met me eens". Ze had niet geantwoord, alleen maar geknikt. Willem was het im mers in alles in alles met haar eens? Lettie had veel weg van Bram. Bram, de selfmade man, die zich opgewerkt had tot wat hij was, toen hij stierf, was gewend te bevelen, te heersen, te beslissen, en kon geen andere mening naast zich dulden. Hij wist het alleen. In menig opzicht leek Lettie op haar vader. Lettie be sliste: we gaan trouwen. Niet Wil lem, maar Lettie. En Willem vond het goed. Lettie besliste: voorlopig nog geen kinderen en andermaal vond Willem het best. Lettie ma*kte uit: Nu neem ik de leiding van de fabriek op me, maak het maar voor me in orde Willem. En Willem deed het. Op de fabriek noemde men Lettie mevrouw de Vorn. Niet mevrouw Greinmahle. „Vind je dat goed?" had ze haar dochter eens gevraagd. Het antwoord was kenschetsend voor Lettie: „Weet je moeder, vroe ger was ik juffrouw de Vorn. Omdat ik vaders dochter was, kreeg nie mand het in zijn hoofd me bij dc voornaam te noemen. Dus: juffrouw- de Vorn. Op eens was ik getrouwd. Dus werd het mevrouw dc Vorn. Ik laat hot maar zo. Ik vind het wel prettig de naam van mijn vader to dragen en Willem vind het helemaal niet erg. Nee, Willem vond ook dit best. door Henk van Heeswijk Wat zei.hij laatst in een vertrouwe lijke bui? „Lettie is mijn vrouw en daarom voel ik me een gelukkig man. Vanaf de eerste keer, dat ik haar bij haar vader in het kantoor onmoetlevond ik haar lief. Ik dacht toen al: Dat zou nu net een vrouwtje voor mij zijn. Dus ging ik wat aan dacht aan haar besteden." Op dit ogenblik was Lettie boven om zich te verkleden. Omdat Lettie er nooit met een woord over ge sproken had, hoe ze eigenlijk met elkander in kennis gekomen Waren, vroeg Willmien, een tikkeltje gre tig: „En toen. Willem? Lettie is er de vrouw niet naar om zich dadelijk te laten inpalmen." „O, dat ging vrij eenvoudig. Op een morgen moest ik-op kantoor zijn. Lettie was er op dat moment, alleen. Ze zei: Vader is even de fabriek in. Zal ik hem oproepen?" Ik antwoordde: „Welnee, ik heb wel even de tijd. Kunnen wij wat babbelen." Ze zei: „Meneer Greinmahle, daar heb ik onder werktijd geen gelegen heid voor." „Wel," stelde ik voor„laten we het dan maar eens na werktijd doen. Wat denkt u van zaterdagmiddag?" Lettie vroeg verwonderd: „Waar om? Wat hebt u me allemaal te ver tellen?" Eu ik zei: „Dat zou ik nu juist onder vier ogen willen doen. Ze beloofde niets, maar zaterdag smiddags wachtte ik haar met de auto op bij de Kalfjeslaan. Ze was er. We hadden een leuke middag en konden vrij spoedig best met elkaar overweg. Dus maakten we voor dc zondag ccn nieuwb afspraak. Nu ja...." Hij lachte verlegen: „Zo is het. begonnen." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7