DE ZIERI KZEESCHE COURANT Meer dan 700.000 buitenlanders tijdens Pinksteren in ons land Wapenvondst in West-Berlijn Britse parlementsverkiezingen: 18 juni Catastrofale overstromingen in Roemenië Prinses Margriet bezocht Aardenburg Stuiver meer voor pakje boter Beweging voor bet afzetten van Nixon Oost-Duitsland nog geen lid W.H.O. Weer doden bij studentenonrust in V.S. De V.V.D. belooft geen gouden bergen iets koven de raming Steeds dalend broodverbruik WAT ZEG T BILT 0 MORRIS ZIERIKZEESCHE H Diu»daj! 19 mei 1970 126ste jaargang Nr. 20403 WAARIN OPGENOMEN XFDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: lei. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bi| de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J' 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Pinksterdrukte vooral op de wegen Eindeloze stromen auto's over de verkeerswegen DEN HAAG, 18-5. Naar schatting 735.000 buitenlandse toeristen hebben dit pinksterwcckcindc (zaterdag, zondag en maandag) ons land bezocht. Het Nationaal Bureau voor Toerisme komt tot deze raming aan de hand van steekproeven bij veertien belangrijke grensdoorlaatpostcn. Tijdens de pink sterdagen van 1969 hebben 425.000 buitenlanders ons land bezocht. Met Pa sen dit jaar reisden rond 540.000 buitenlanders naar ons land cn gedurende het 1 meiweckeinde ongeveer 610.000, zodat in deze tien hoogtijdagen in het voorjaar van 1970 het aantal buitenlandse bezoekers 1.885.000 was. Verheugend noemt het Nationaal Bureau voor het Toerisme het, dat vergeleken met Pasen en het 1 mei- weekeinde de spi'eiding van het bui tenlandse bezoek over het gehele land aanzienlijk groter was. Ook in het zuiden, midden en oosten profi teerde men van het omvangrijk aan tal buitenlandse toeristen, dat ons uitbundig bloeiende land bezocht. Bovendien bevonden zich in deze ge bieden ook veel Nederlandse pink ster-recreanten. Eindeloze stroom auto's Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat met deze Pinksteren het in komend verkeer zo omvangrijk zou worden. Vrijdagochtend was er bij na in alle toeristencentra nog vol doende logiesaccomodatie beschik baar. Gedurende de gehele dag was ook nergens aan de grens sprake van grote drukte. Op de vroege zaterdag morgen, maar ook al de avond er voor, begon echter een eindeloze stroom buitenlanders over onze landsgrenzen te komen. Bij de door laatpost Bergh-autoweg kwamen za terdagochtend per uur '2500 auto's Onderwijsuitkeringcii uit liet Gemeentefonds DEN HAAG. 16-5. Pel' 20 mei zul- len nadere voorschotten over de pe riode '63-'66 op de uitkeringsbedra gen per lokaal en per leerling aan Nederlandse gemeenten uit het Ge meentefonds worden verleend. Hier toe hebben de ministers van binnen landse zaken en van financiën be sloten. Deer dagen zullen zij de defini tieve bedragen voor de uitkerings jaren '63-'66 vaststellen. WEST-BERLIJN. 19-5. De West- Berlijnse politie heeft in het afgelo pen weekeinde in de woning van een 24-jarige vrouwelijke student wapens en munitie gevonden. Ook werd ma teriaal voor het vervaardigen van geluiddempers, het namaken van sleutels en voor het vervalsen van papieren aangetroffen. De bewoon ster en haar 33-jarige vriend, in wiens nabijgelegen flat ook geluid dempers en munitie werd gevonden, zijn spoorloos verdwenen. Tegen hen is een aanhoudingsbevel uitgevaar digd. binnen. De gehele dag bleef de stroom aanhouden en bij verschillen de grensdoorlaatposten groeide hij zelfs des middags nog aan. Bij de V.V.V.-kantoren, in het bij zonder in de Randstad Holland, moest men des avonds dan ook op volle toeren draaien om voor de ve le logieszoekenden een passend on derdak te vinden. Op Eerste Pinksterdag kwam op nieuw een grote hoeveelheid buiten landers onze grens over. Voor het Nationaal Bureau voor het Toerisme en de V.V.V.'s werd het logiespro- bleem in de loop van de dag dan ook steeds moeilijker. Met gebruik van de reserve van particuliere nood adressen en van uitwijkmogelijkhe den elders in het land kon men het uiteindelijk echter op bevredigende wijze oplossen. Zoals steeds met Pinksteren was ook dit jaar het aantal kampeerders groot. Nederlanders en buitenlanders bij elkaar genomen schat de ANWB hun aantal op rond een half miljoen. Van vrijdagmiddag 16.00 uur tot maandagmiddag 17.00 uur noteerde de rijkspolitie veertien doden, dat wil zeggen mensen, die ter plaatse als gevolg van een verkeersongeval overleden in een gebied, dat ressor teert onder de bevoegdheid van de rijkspolitie. De rijkspolitie heeft dus geen kennis van eventuele verkeers doden op gemeentegebied en zij, die eventueel later alsnog overleden zijn aan de gevolgen van een verkeers ongeval. Attracties Van de verschillende attracties, die ons land kent, heeft de Nationale Bloemententoonstelling Keukenhof de meeste bezoekers getrokken: 75.000 (tegen 26.000 Pinksteren 1969). Madurodam noteerde 40.000 (vorig jaar Pinksteren 36.000); de Scheve- ningse Pier 32.500 (35.000); diergaar de Blijdorp te Rotterdam 38.000 (24.000); de Efteling 50.000 (55.000); de Rotterdamse Euromast 13.500 (11.500); het Rijksmuseum 14.000 (11.000); het dierenpark Wassenaar 17.805 (20.000); de Spidorondvaarten in Rotterdam 15.000 (11.500); dier gaarde Artis in Amsterdam 17.000 (17.000); Avifauna in Alphen aan den Rijn 30.000 (40.000); het Kröller-Mül- ler Museum op de Hoge Veluwe 6.000 (6.500); het Nederlandse Dpenlucht- museum in Arnhem 7.500 (8.000) en het Panorama Mesdag 1661 (2.700). Tot zocer de aan het A.N.P. opge geven cijfers. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's De soep maakt de soldaat. Ned. ambassadesecretaris moet weg uit Moskou MOSKOU, 16-5. De eerste secreta ris 'van de Nederlandse ambassade in Moskou, mr. M. P. van Soest, is in de Sowjet-Unie tot ongewenst persoon verklaard wegens „daden die niet te verenigen zijn met zijn officiële status". Hij zal het land moeten verlaten, aldus het Sowjet- russische persbureau Tass. RENESSE, 17-5. Zondagmiddag drie uur brank brand uit in de duinen te Renesse, gelegen tussen de over gangen Moolweg en Wilhelminahoe- ve. Het vuur greep zeer snel om zich heen, maar werd reeds direkt bestreden door enkele voorbijgan gers. Ook de brandweer werd. ge waarschuwd. Deze was onmiddellijk ter plaatse en maakte korte metten met de vlammenDoor dit snelle optreden bleef .de schade beperkt tol 100 m~. verbrand helmgras. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ~T~ LONDEN, 18-5. De Britse premier Wilson heeft algemene verkiezingen uitgeschreven voor 18 juni. Dit is op tweede Pinksterdag bekendgemaakt nadat Wilson op Buckingham Palace koningin Elizabeth van zijn plan op de hoogte had gesteld. De Labourregering kon officieel neg een jaar aanblijven, maar recen te cpinie-peilingen vielen voor La bour zo gunstig uit dat Wilson be sloot de verkiezingen te vervroegen, ervan uitgaande dat zo n kans om 'n grote meerderheid te behajenzich misschien niet meer zou voordoen. Het Lagerhuis, dat vorige week vrijdag uiteengoing voor een voor jaarsreces, wordt op 26 mei terugge roepen voor het afhandelen van drin gende zaken. De koningin zal het parlement dan drie dagen later for meel ontbinden. Het nieuwe parle ment komt op 29 juni bijeen. Het jongste Gallup-onderzoek gaf Labour een voorsprong van 7,5 pro cent op de oppositionele conservatie ven. Veel {loden en vermisten BOEKAREST, 18-5. De Roemeense regering heeft alle beschikbare hulpdiensten, militairen en burgers gemobiliseerd in de strijd tegen de overstromingen die sinds het einde van de vorige week het noorden cn het midden van het land hebben ge- treffen. De overvloedige regeval en de ten- gevolge daarvan buiten hun oevers getreden rivieren hebben met name in de driehoek gevormd door de ste den Tirgoe Meores, Dej en Alba AARDENBURG. 16-5. Prinses Mar griet heeft vrijdag een bezoek aan Aardenburg gebracht. Dit bezoek kwam in de plaatse van haar bijwo ning van de kranslegging bij het mo nument te Eede op 13 maart 1970, de dag waarop het 25 jaar geleden was dat koningin Wilhelmina voor het eerst na dc oorlog Nederlandse bo dem betrad, toen de prinses wegens dc mist niet kon overkomen. Prinses Margriet arriveerde kwart over elf per helikopter op de lan dingsplaats bij het thcatercentrum „Cocnsdike" te Aardenburg. waar zij werd begroet door de commissaris der koningin in de provincie Zee land, mr. J. van Aartsen, en de bur gemeester van Aardenburg, M. G. M. van Berckcl. Met vlaggetjes zwaaiende school kinderen vormden een erehaag naar naar het bejaardencentrum, waar bloemen werden aangebodeifen waar het bestuur en enkele leden van de staf aan de prinses werden voorge steld. Hier kwamen ook de wethou ders en de leden van de Aarden- gtirse gemeenteraad hun opwachting maken. Namens de gemeente bood het oudste raadslid, de heer J. J. Rcsseel, de prinses een fraai wand bord aan. In de recreatiezaal onder hield de prinses zich met diverse be woners. DEN HAAG, 16-5. Verwacht moet werden dat van 19 mei af de con sumentenprijs voor een pakje boter met ongeveer vijf cent gaat sty gen. Met ingang van die datum wordt namelijk de Nederlandse inleve- ringsprijs voor boter met f 21,72 verhoogd tot f- 628,07 per 100 kilo, zijnde het algemene E.E.G.-boter- prijspeil. De E.E.G.-ministerraad heeft hiertoe, na gunstig advies van het Europese parlement te hebben gekregen, in zijn vergadering van donderdag 14 mei besloent. Bij deze gelegenheid bestond de raad niet uit ministers van landbouw, maar van verkeer. Advertentie <lllllflllfllltllllli»IIJ»l!"IJ»"iJJ"JI"IJJJ>IJII>ll»IJJIJIJIJJJIIIllllllllllillJlllfllJIIIIJIMIII Ioeloa op ongeveer 250 km ten noor den van Boekarest een'ware ramp situatie doen ontstaan. De verliezen aan mensenlevens zijn nog niet pre cies bekend. In Boekarest, van waaruit de hulpacties worden geleid spreekt men van verscheidene tien tallen doden en vermisten. Een voorlopige balans, opgemaakt tijdens het afgelopen weekeinde schat de schade aan fabrieken en boerderijen op een slordige 65 milj. gulden. In totaal zijn 300 plaatsen getroffen waarvan-40.000 huizen on der water zijn verdwenen en 3000 verwcest.Grote gedeelten van wegen en spoorwegen zijn weggeslagen waardoor 1700 kleinere en grotere plaatsen van de buitenwereld zijn afgesneden. 400.000 ha bouwland staan onder water. BOEDAPEST, 19-5. Niet .alleen Roemenië, maar ook Hongarije heeft ernstig te lydcn van overstromingen Bijna 35.000 mensen zijn gccevacu- eerd uil een veertigtal dorpen die door het water worden bedreigd. Er moeten nog 45 dorpen woden ont ruimd. De watersnood is een gevolg van het buiten haar oevers treden van de Tisza. Actie behoud Staehluiuse bos DEN HAAG, 16-5. Een dertigtal leden van de werkgi'oep Staelduin wil vrijdagochteid 22 mei een esta fetteloop van het Staelduinse bos naar het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening hou den en minister Schut 10.000 hand tekeningen aanbieden. Deze handtekeningen zijn afkom stig van mensen die de acties van de werkgroep steunen om het bij 's-Gra- venzande gelegen Staelduinse bos voor de recreatie te behouden. Dit bos is gedeeltelijk in gebruik bij defensie. TWEEDE KAMER WASHINGTON, 19-5. In Amerika bevoegdheden van het congres. Vice- is maandag de oprichting bekendge- president Agnew moet volgens Her maakt van een beweging, die presi- non worden beschuldigd van het rei- dent Nixon en vice-president Agnew zen van de ene staat naar de andere wil laten afzetten. De bekendmaking met het'doel oproer të stichten, werd gedaan door een hoogleraar in de geschiedenis aan de universiteit van Massachusetts, Joseph Hernon, en enkele studenten. Hernon deelde mee dat de bewe ging, die tien dagen geleden tijdens een vergadering van hoogleraren en studenten te Amherst in het leven had geroepen, de steun had gekregen van 28 universitaire instellingen, voor het merendeel uit het noord oosten van de Verenigde Staten. Prof. Hernon wil proberen voor 4 ju li de afzettingsprocedure in het huis van afgevaardigden op gang te bren gen. Hij wil dat Nixon met het oog op de inval in Cambodja beschuldigd wordt van schending van de grond wet en het zich toeëigenen van de Zes doden van Augusta: Alle in de rug geschoten AUGUSTA, 16-5. De lijkschou wing op de zes negers die tijdens de onlusten in Augusta werden gedood, heeft uitgewezen dat alle slachtoffers in de rug zijn geschoten. De gevon den kogels zijn afkomstig uit jacht geweren. De Amerikaanse politie is bij rel letjes soms gewapend met jachtge weren, maar uit het onderzoek is nog niet gebleken of de gevonden kogels met geweren van de politie zijn afgevuurd. GENEVE, 16-5. De beslissing of Oost-Duitsland zal worden toegela ten als volwaardig lid van de We reldgezondheids organisatie, waar voor het een aanvraag had inge diend, is donderdag door de Alge mene vergadering van deze organi satie op haar zitting in Geneve tot volgend jbar uitgesteld. Een desbe treffend voorstel van Uruguay werd met 70 tegen 26 stemmen aangeno men. Negentien landen onthielden zich van stemming. Tegen uitstel van het besluit wa ren alle zeventien landen die die op neming van de DDR in een door Hongarije ingediende ontwerpreso lutie hadden gesteund. m De Amerikaanse minister van de fensie, Meivin Laird, heeft maandag verklaard, dat Amerikaanse militai ren mogelijk weieens voor korte „be schermende tegenacties" naar Laoti- aans gebied zijn gezonden. Ben Goerion uit Knesset JERUZALEM, 18-5. Israëls oud premier David Ben Goerion. die per soonlijk op 14 mei 1948 de onafhan kelijkheid van zijn land uitriep, heeft maandag ontslag genomen als parlementslid. De 83-jarige politicus zei dat hij dit deed, omdat hij toch niet langer actief deelnam aan de werkzaam heden van het parlement. Bc<jrrotin«{stekort 1970 maar schenkt volop aandacht aan de werkelijkheid. Stemt V.V.D. ZIERIKZEE; LIJST 4 ïniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiimmmiii DEN HAAG, 16-5. Het nadelig sal do op de rijksbegroting voor 1970 zal 107 miljoen gulden hoger uitkomen dan in de Miljoenennota was ge raamd. Dit heeft de minister van finan ciën. dr. H. J. Witteveen, aan de Tweede Kamer meegedeeld in een nota over de uitvoering van de rijks begroting. NEW YORK, 16-5. Elf dagen na dat in Kent vier studenten werden gedood door schoten van leden van dc nationale garde, heeft de politie van Mississipi twee studenten van de universiteit van Jackson doodgescho ten. Vijf studenten werden ernstig gewond cn elf mensen liepen lichte verwondingen op. Ook een politie agent raakte gewond. De studenten van de universiteit van Jackson, die hoofdzakelijk door negers wordt bezocht, demonstreer den donderdagavond omdat naar hun mening teveel negers naar Vietnam worden gestuurd zodra zij afgestu deerd zijn. Volgens de politie is de schiet- Zwartboek over huisvesting buitenlanders HILVERSUM, 18-5. De open werkgroep „Buitenlandse werkne mers" van progressief Hilversum heeft op het stadhuis van Hilversum wethouder L. G. Becker van socia le zaken een zwartboek betreffende de huisvesting van buitenlandse ar beiders in Hilversum aangeboden. Het zwartboek bevat de resultaten van een enquete, die dc werkgroep onder alle grote vreemdelingenpen sions en enkele kleinere in Hilver sum heeft gehouden. partij, die een twaalftal seconden duurde, uitgelokt door een schot van een sluipschutter. De studenten ver klaren dat het betreffende geluid af komstig was van een vallend conser- venblikje. AMSTERDAM, 16-5. In ons land is het broodverbruik per hoofd van de bevolking in de afgelopen tien jaar van circa 87 kg tot bijna 66 kg per jaar of met 24 procent gedaald. In dezelfde periode verminderde het aantal bakkerijen tot de helft, van ruim 12.000 tot 6.000. Deze cij fers verstrekte donderdagmiddag mr. P. J. Wintels. secretaris van de Stichting Nederlandse Bakkerij tentoonstelling. Hij sprak op een persbijeenkomst ter gelegenheid van de vijfde internationale bakkerijten toonstelling, die van 1 t m 5 juni in de Amsterdamse RAI wordt gehou den. Als voornaamste oorzaken van het in grote getale verdwijnen van bak kerijen sinds 1959 noemde hij de broodprijspolitiek van de overheid, de technische ontwikkeling en het steeds verder dalend broodverbruik. Plr Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Vanavond en vannacht veel bewol king met plaatselijk enige regen; morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, aan de kust later moge lijk tot krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest; ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Max.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.34. Maan op 20.33, onder 3.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 20 mei 21 mei 2.25 v.m. 3.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 20 mei 2.15 v.m. 21 mei 2.53 v.m. Springtij: 23 mei. 14.54 n.m. 15.37 n.m. 14.33 n.m. 15.15 n.m. Schilder Kinipe overleden BRUSSEL. 17-5. De Belgische kunstschilder en dichter Reimond Kimpe is op 84-jarige leeftijd te Goes overleden. Kimpe heeft onder meer in Parijs contacten gehad met Picasso en Marc Chagall. Hij was een intieme vriend van Felix Tim mermans en stond model voor een van de hoofdpersonèn uit „Pallieter" Kimpe vestigde zich na de eerste wereldoorlog in Nederland, nadat hij in zijn geboorteland een militant lid was geweest van de activistische beweging „Jong Vlaanderen". Vrouw verdacht van poging tot moord AMSTERDAM, 16-5. De 33-jarige Portugese vrouw C. C. P. D. uit Am sterdam, die woensdagmiddag we gens poging tot moord op haar 15- jarig stiefdoctertje Maria Pimenta werd aangehouden, heeft bekend dat zij het meisje na haar te hebben geboeid in de Amstel heeft geduwd. Naar verdachte verklaarde had Ma ria haar dinsdagavond ernstig be ledigd toen zij het meisje verwijten makte over het kapot maken van het tv-toestel. Het kind was tenslot te het huis uit gelopen, waarna dc vrouw achter haar aan was gegaan. Advertentie fWLfTY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 Verliezen in Cambodja SAIGON. 17-5. De Amerikanen hebben tot dusver bij hun actie in Cambodja meer dan 2.600 Noord- Vietnamezen en Vietcongstrijders ge dood, tegen een eigen verlies van 140 man. Ongeveer 550 Amerikanen werden gewond, aldus een Ameri kaanse militaire wooidvoerder in Saigon. Juwelier bestolen ETTEN-LEUR. 17-5. In dc nacht van zaterdag op zondag heeft een tot nu toe onbekende een klinker ge gooid door de etalageruit van een juwelier in Etten-Leur. Er werd voor een waarde van f 30.000 aan gouden ringen en dergelijke zaken gestolen. De rijkspolitie stelt een on derzoek in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1