berini Moeders tweede leven automobilisten verdien 275 2 grote flakons Washand Shine +speciaalspons tijdelijk 5?5 Russen zitten comfortabel in Nabije Oosten NEDERLAND EN INDO-CHINA Voor 40 snelle was- en glansbeurten van uw auto ZIEK IKZEESCIIE NIEUW SBODE Vrijdag 15 mei 1970 Nr. 20402 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER nium*ii:x op wx HM: Mensen van nu op brommers van nu! De Berini van Gazelle is verrassend ld en duidelijk van deze tijd. Hij is sportief, is modieus, hoort bij jong-zijn, snel-zijn en overal bij zijn. Model VE 600, in liefst 4 kleuren lever baar groen, blauw, fris rood en hipgeel. Ga eens kijken bij uw Gazelle dealer. VAN GAZELLE KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. I. H. C. Holland heeft een contract getekend met Conzinc Rio-Tinto Malaysia Sdn. Berhad, een Joint Venture van Rio Tinto Zinc en Bethlehem Steel, voor de levering van een tinbaggermolen met ertswasserij. De tinmolen zal gaan werken in de Labohan Dagang concessie in de staat Selangor in Maleisië. DEN HAAG. In de orderpositie van de Groningse korton- en papier fabrieken is sedert begin 1969 een verbetering opgetreden, waarbij de verminderde belangstelling voor strokarton volledig wordt gecompen seerd door de toenemende afzet van andere karton- en papiersoorten. DOOSTEREN. Een van de vier gearresteerden inzake de roofover val op 10 april jongstleden op de Boerenleenbank in het Limburgse Roosteren heeft tegenover de rijks politie Susteren een volledige be kentenis afgelegd. Het is de 21-jari ge jongeman L. uit Echt. AMSTERDAM. Het „Witte fietsen- plan", dat destijds door de Provo's in Amsterdam werd gelanceerd, is nu gerealiseerd op het ten zuiden van Kopenhagen gelegen schiereiland Mön, zo deelt het Deens verkeersbu reau in Amsterdam mede. Op het hele eiland staan fietsen ter beschik king van de daar verblijvende toe risten. MAASTRICHT. De plaatselijke afdeling van de P.v.d.A., P.S.P.. C.P. N., P.P.R. en D '66 in Maastricht zullen zaterdagmiddag a.s. gezamen lijk demonstreren tegen de Ameri kaanse inval in Cambodja, de her- nieuwe bombardementen in Vietnam en het doden van vier protesterende studenten op de campus van de uni versiteit in Kent. UTRECHT. De Stichting Oecume nische Hulp aan Kerken en Vluch telingen heeft een miljoen gulden overgemaakt naar Inter-Church Aid de hulporganisatie van de Wereld raad van Kerken in Genève, voor de wederopbouw van Oost-Nigeria (het voormalige Biafra). De stichting heeft nog meer geld toegezegd. De Wereldraad heeft namelijk een klei ne twintig miljoen gulden nodig voor het eerste jaar van de wederopbouw. DEN HAAG. De Amsterdamse journaliste mevrouw Henriëtte Lo- deizen is in Den Haag onderscheiden met de Dr. Flaumenthaftprijs, van wege het beste artikel over mond hygiëne dat vorig jaar in versche nen. v BREL)A. De Nederlandse vereni ging van lijders aan hart- en vaat ziekten, heeft naar aanleiding van recente publikaties over het feit, dat in de maand februari van dit jaar in de chirurgische hartkliniek van de rijksuniversiteit in Utrecht achter elkaar 18 operaties een dodelijke afloop hadden, een telegram verzon den aan minister Roolvink. FEUILLETON door Henk van Heeswijk „Dus jij zou er geen bezwaar te gen hebben, als ik rijles ging ne men?" „Natuurlijk niet. Maar u hebt toch geen wagen?" Willemien dacht aan de grote zwarte auto, die bij de fabriek in de garage stond en vrijwel nooit werd gebruikt. Ik kan zeggen, dat hij van mij is, maar dan vliegt Lettie er te gen in. Dat staat vast. Dus antwoord de ze alleen maar: „Die kan ik ko pen". „Maar wat moet u met een wagen? U gaat nooit ergens heen!" „Als de rouwtijd om is, wordt dat wel anders, Lettie", antwoorde haar moeder rustig. „Ik ben vast niet van plan om tot mijn dood toe hier te zetten toekijken. Daar voel ik me echt nog te jong voor". De dochter bekeek haar moeder enige tijd. Tenslotte knikte ze. „Ja. Die donkere kleren staan u eigen lijk afschuwelijk. Overigens, ik zie cr het nut ook niet van in, maar dal moeet u weten. Het is me eigenlijk nooit zo opgevallen, dat u er nog ta melijk jeugdig uitziet voor uw ja- ven". Willemien glimlachte. „Dank je wel. Lettie". ..O, dat is geen compliment hoor. Ik meen het echt". De volgende dag zocht Willemien meteen een rijschool op en maakte een afspraak. Ze kreeg een boekje met verkeersregels mee, die ze thuis rustig ging bestuderen. Binnen veer tien dagen, nadat ze enkele prakti sche lessen had gehad, zei haar in structeur: „U hebt er aanleg voor. mevrouw. Bovendien bent u een rustig iemand en maakt u zich niet zenuwachtig. Als u zo doorgaat, wordt u een perfekte rijdster". Begin november deed Lettie voor de tweede keer examen en straalde opnieuw. Ditmaal was ze bij haar thuiskomst buiten zichzelf van woe de. „Ik zal met Willem overleggen, wat me te doen staat, want dit neem ik niet. Ik weet van mezelf, dat ik goed kan rijden en nu zei die kwal, dat ik een bocht te kort had geno men. En een keer onnodig had ge toeterd. Alsof dat zo belangrijk is". Diezelfde maand maakte Wille mien haar laatste, ditmaal lange rit met haar instructeur. Tijdens deze rit zei de man: „Mevrouw, aan u is niet veel meer te leren. U kunt zich rustig melden voor het examen. Ik voorspel u, dat u een goede kans maakt in één keer te slagen, als u zo blijft rijden. U hebt feeling". Een week na nieuwjaar deed Wil lemien examen, in een zwiepende sneeuwstorm, dwars door de oude binnenstad, over hoge bruggen, met korte bochten om geparkeerde auto's niet te raken, en door smalle straten met nauwelijks een meter speling aan iedere kant. Terwijl de sneeuw bleef vallen en haar uitzicht bemoei lijkte. Maar na afloop complimen teerde de examinator haar vriende lijk en verklaarde, dat ze geslaagd was. „Als u onder deze moeilijke weersomstandigheden zo voortreffe lijk rijdt, mevrouw, zult u met mooi weer helemaal geen last hebben". Ondanks het feit. dat ze een ge voel van triomfantelijkheid had, om dat ze meteen de eerste keer ge slaagd was. vond ze hel niet leuk om thuis hiervan mededeling te moeten doen. Maar ze wist. dat Let tie razend nieuwsgierig zou zijn. Toen zc tegen zessen thuiskwam, keek ze alleen maar even haar moe der aan en knikte enkel. ..Ik zie het al: u bent geslaagd. En dal met dit rotweer vandaag. Ik rijd veel langer dan u en ik straal twee keer. Nou", ze stak haar hand uit: „Gefelici teerd. In ieder geval gun ik hel je. dat spreekt". Toen Willemien enkele dagen latei- haar rijbewijs in haar bezit had, reed ze opnieuw naar de stad en be keek verschillende auto's. Ze had tijdens een van de laatste ritten aan haar instructeur om advies gevraad. Tenslotte liet ze haar keus vallen op een Citroen, omdat het model haar aanstond en de instructeur al had gezegd, dat deze wagen zo vast op de weg lag .Samen met de garage houder maakte ze een rit door de stad en een stuk op de nieuwe auto weg naar Utrecht om z'n snelheid te beproeven. Terug in Amsterdam knikte ze tevreden. „Maakt u de pa pieren ervoor maar in orde. want ik koop hem. De kleur vind ik ook mooi. Wanneer kan ik hem halen?" Dat was" een kwestie van twee of drie dagen. En hoe wilde mevrouw betalen? Willemien lachte. „Ik betaal kon- tant". antwoordde ze rustig. Enkele dagen later bewonderden* haar dochter, zoon en schoonzoon (ie wagen. Willem mocht achter het stuur gaan zitten cn gevieren maak ten ze een ritje door de omgeving. Waarna Willem zijn schoonmoeder verzekerde, dat ze er veel plezier aan zou beleven. De volgende dag reed ze naar Hillegersberg en liet Janneke de wa gen zien. 's Middags, na het eten. re den ze samen een eindje om. win kelden in de stad en keerden tegen etenstijd terug naar Hillegersberg. (wordt vervolgd) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Raalte: A. K. van der Schoot. Appelscha; te Wagenin- gen: E. Bouman, Urk, die bedankte voor Rotterdam-Pernis; te Kesteren: A. J. Wijnmaalen, Maartensdijk; te Vlaardingen: W. C. van Dam. Geld- drop te Dedemsvaart: W. I. Doude van Troostwijk, Doorwerd-Heèlsum; te Nunspeet (toez.): L. van Nieuw- poort, Sliedrecht; te Zeist (toez.): H. Jongerden, Veenendaal; te Odoorn (wijkgem. Valthermond): mej. drs. C. I. R. Glas, kand. te IJmuiden, die dit beroep aannam; te Dubbeldam: C. W. Schlingemann, Valkenswaard c.a.; te Rotterdam-Kralingen: C. A. van Harten, Bodegraven. Aangenomen naar Rotterdam- Zuid: A. Baes, Katwijk aan den Rijn; naar Eindhoven: C. G. J. Keijzer. predikant Eglise Reformée de France te Chatlelleroul; naar Wolf aartsdijk: P. van Die, pred. voor b.w. te Ba- rendrecht. Bedankt voor Rotterdam-Zuid: H. W. Hielkema, Hilversum; voor Doorn (nad. besl.): J. Py van Roon, Katwijk aan Zee. Ger. Kerken Beroepen te De Lier: H. Toren beek. Zoutkamp; te Berkel: I. Meijer te Winschoten. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG -Een landelijk plaatje uil de dertiger jaren van de Kerkweg bij Ellemeet. Ned. Hcrv. Kerk Zicrikzec: Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Van der Schee; 11 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Bakker, Middelburg, geen zondags school. Serooskerke: lluur ds. Bak ker; 9.30 u. zondagssch. Burgh 10 u. ds. Westerhof. Haamstede: 9.30 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9 uur de heer Allewijn, 10.30 uur ds. De Wit. Noordwelle: 9.15 uur ds. De Wit. Scharendijke: 10 uur ds. Van den Berg. Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 1 uur zondagsschool. Dreischor: 10.30 uur de heer Alle wijn. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Van der Most, Rotterdam. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur dr. Bezemer, Scheveningen; 6.30 uur ds. Van Rennes, Oud Beijerland. Brluinissc: 10 en 5 uur ds. Post. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Fa vier; 6.30 uur ds. Put. Haamstede: 9, 10.30 en 5 uur ds. Van der Kooy. Scharendyke: 9.30 uur ds. Put; 2.30 uur ds. Favier. Zon nemaire: 9.30 uur ds. Feunekes, 5 uur ds. Favier; (ochtenddienst gez. met de herv. gem. in de herv, kerk. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. Ribbe- link, Strijen. Oosterland: 10 en 3 uur de heer Blokland, Roosendaal. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Bremmer. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10.30 en 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 9 uur ds. Westerink; 3 uur ds. Op den Velde. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. P. Roos, Middelhamis. Middel tegen voortijdige geboorten LONDEN. 14-5. Britse geleerden hebben een hormoonpreparaat ont wikkeld ter voorkoming van te vroege geboorten. Het middel, dat door middel -van een verstuiver in de neus moei worden gespoten, maakt een einde-aan „te vroege" sa mentrekkingen van de baarmoeder. Het Britse„Nationale Instituut voor Medisch Onderzoek" heeft hel preparaat al met succes op dieren toegepast. Over ongeveer twee jaar hoopt men het in de handel te bren gen. Advertentie KOPENHAGE, 14-5. Denemarken zal binnenkort in positieve zin ant woorden op het Nederlandse initia tief cm met een tiental andere lan den te ijveren voor een vreedzame regeling van het conflict in Indo- China. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Kopenhage donderdag ver klaard. Hij zei te kunnen meedelen, dat ook Noorwegen positief zal reageren als alle geraadpleegde landen gun stig blijken te staan tegenover het Haagse initiatief. alleniual het uude liedje, muur er is een verschil. Pijnlijk voor Israel is in de eerste plaats dal dergelijke vergeldings- aanoallen nog steeds nodig zijn. In Arabische kring weet men langza merhand wel dat Israël van terug slaan weet, maar niettemin blijven de geurrilla-acties voortduren waar van Israël toch beoogt verlost te ra ken. Wellicht zal de Libanese rege ring liever rust aan de grens zien heersen, maar ze blijkt zomin als an dere Arabische regeringen opgewas sen tegen de macht en de aanhang van de diverse „bevrijdingslegertjes" Hel constant vergelden lijkt dus geen al te effectieve politiek, maar bovendien is het er een die hoe lan ger hoe moeilijker gaat worden. Te gen Egypte zal Israël dergelijke ex pedities minder en minder kunnen gaan uitvoeren, althans diep het binnenland in, zoals gebruik was geworden. In Tel Aviv mag men dan wel verontwaardigd zijn over de aanwezigheid van Russische piloten, van Russische S.A.M.-raketten, maar ze zijn daarmee niet te verwijderen. En men zal zich wel tweemaal be denken om in regelrecht conflict te komen met de Sowjet-strijdkrachten. Wat dun tevens inhoudt dat Nassers legioenen aan het Suezkanaal een aardige paraplu hebben gekregen, Waaronder ze zich beter met hun Is raëlische tegenstanders kunnen me ten dan voorheen. Russische invloed In dit opzicht verslechtert de Is raëlische positie. Maar ook in ander opzicht. De geurrilla-aanvallen van vroeger waren expedities van een groep mannen met wat simpele wa pens. Nu komen van ver achter de grens- of bestandslijn tamelijk inge wikkelde raketten - het materieel van de sluikoorlog is stukken mo derner geworden. En effectiever. En minder gemakkelijk te bestrijden. Eensdeels geeft dit de Arabische toeschouwers grotere voldoening, te meer daar de weliswaar zwijgende maar niet weg te denken Russische steun de Arabische massa's in ieder geval verlost van de akelige ge dachte alleen te staan in een tame lijk uitzichtloze situatie. Wie hieruit een logisch argument kan destilleren waarom dan de be reidheid om de geschillen uit te pra ten zou toenemen, is wel overdreven optimistisch. Temeer daar de Russen zich meer en meer in een positie ma noeuvreren die hun de sleutel geeft voor de verdere ontwikkelingen. Ze zullen waarschijnlijk geen belang hechten aan een grootscheepse oor log, maar des te meer aan een voort zetting van de huidige slijtageslag die Israël schaadt en de in Sowjet- ogen reactionaire regimes evenzeer, maar die de invloed van de Russen in deze streek des te beter bevor dert, zonder noemenswaardige in spanning. RECHTSZAKEN Vice-admiraal wisl het niet. DEN HAAG, 14-5. Vice-admiraal mr. A. N. baron de V. van S. gelegerd in de marinekazerne in Den Haag en wonend in Doorwerth, adviseur voor volkenrechtelijke aan gelegenheden der marine, bracht donderdag de permanente krijgs raad Nederland voor de zeemacht in Den Haag tot uiterste verbazing met de mededeling, dat hij niet wist, dat hij na aanrijding niet mocht doorrij den als zijn identiteit niet was vast gesteld. Hij weet het nu wel: de zeekrijgsraad veroordeelde hem voor zo'n misdrijf, gepleegd in de nacht van 27 op 28 juni vorig jaar in Was senaar, tot een boete van f 250 en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vier maanden. De fiscaal bij de zeekrijgsraad had hiervoor een zelfde straf gevorderd. Dat verdach te ook nog schuldig werd bevonden aan de betreffende aanrijding wens te de fiscaal ook nog gestraft te zien met een boete van f f 100 of tien da gen. Ook met deze eis ging de krijgs raad akkoord. Ger. Gemeenten Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Israël schiet op Libanon BEIROET, 14-5. Een Libanese mi litaire woordvoerder heeft meege deeld, dat Israëlisch artillerie de plaatsen Hoela en Blida in zuid-Li- banon heeft beschoten. De beschie ting kostte vier vrouwen het leven. Een man werd verwond en enkele huizen werden beschadigd. Libanese artillerie beantwoordde het vuur. Een Israëlische militaire woord voerder heeft gezegd, dat gisternacht bij schermutselingen tussen Israëli sche militairen en geurrilla-strijders uit Libanon vier geurilla-strijders zijn gesneuveld. TEL AVIV. In de Israëlische hoafdstad is bekendgemaakt dat de Arabische geurrilla-organisatie „EI- Fatah" haar activiteit vanuit Liba non tegen Israëlische nederzettingen heeft voortgezet, in weerwil van de zo juist voltooide Israëlische vergel- dingsinval in Libanon. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst; 3 uur student Koster, Yerseke. Ooster land: 10 en 6.30 uur stud. Koster; 2 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Rencssc: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur leesdienst Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur, de heer A. van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Stenfert Kroese, Bilthoven. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugd- samenkomst, 19.30 uur verlossings- samenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: zaterdag 19 uur; zondag 10 uur. Lïaamstede: zondag 10 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: dienst om 4 uur. Israël vierde zijn tweeëntwintigste verjaardag als staat voornamelijk met een forse strafexpeditie op Li banees gebied - eqn niet onverwacht antwoord op de beschieting door geurrillu's met raketten van Israëli sche nederzettingen. Een begin is zo gemaakt met het dreigement van minister Dajun dut Libanon erop moet rekenen net als Jordanië en Egypte zijn grens gemarkeerd te krijgen met verwoeste plaatsen als de aanvallen niet ophouden.' Het lijkt ROME. De stakingsgolf in Italië heeft zich voortgezet met vijf nieu we acties in verschillende delen van het land. Bedankt Voor Sprang-Capelle: W. Hage, Krabbendijke. STUTTGART. De Wilhelma, de die rentuin te Stuttgart meldt dé ge boorte van haar eerste kameel. De blijde gebeurtenis kwam onverwacht. Niemand wist, dat de merrie van het eind vorig jaar in de dierentuin gearriveerde kamelenpaar, drachtig was. Zij bracht het veulen, als on verwacht gastgeschenk, uit haar va derland mee. De draagtijd bij de kamelen bedraagt 13 maanden. De oppasser vond het kamelenjong op een morgen in het stro. Moeder ka meel is erg lief voor haar kind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7