rrico OM NIEUWE SITUATIE MET BEHOUD VAN WAARDEVOLS STREEKNIEUWS Hoorzitting AGENDA OP EEN MOOIE PINKSTERDAG ntetvergeten- tricoeten Nieuwe actie in Indo-China Tarweberg slinkt „BELONING" Belangrijke hoorzitting Streekplan ZIERIKZEE, 14-5. Voorjaar en feitelijk einde van de vergadertijd ten spijt, heeft een zeer geïnteresseerde Concertzaal zich donderdagavond „op het vooront werp Streekplan Sehouwen-Duiveland geworpen". In het kader van een eerste publieke hoorzitting (ook voor de provincie een experiment) zijn talrijke facetten van het Streekplan belicht en werden talrijke zinnige opmerkingen gemaakt, die mogelijkerwijs later hun neerslag zullen vinden in het definitieve ontwerp. De hoorzitting werd op voortreffelijke wijze geleid door het lid van G.S. jhr. mr T. A. J. W. Schorer, bijgestaan door andere „forum"-!eden, waarvan de heren ir. A. M. de Vink, directeur van de P.P.D. en Gedeputeerde A. L. van Geesbergen „het meest aan de bal waren". Een inleidende toespraak van de voorzitter, die het voorlopig karak ter van het Streekplan onderlijnde, maar tevens wees op het „andere tijdperk" dat voor Sehouwen-Duive land is aangebroken. Opgave hier voor is: planning voor de toekomst, met gelijktijdig streven naar behoud van het eigen karakter. „Het gaat om een nieuwe situatie met behoud van het oude". Met betrekking tot het streekplan is intussen nog alles mogelijk. Er komt een ter visieleg ging en bezwaarschriften kunnen ingediend voordat het voorstel de raden bereikt. Algemeen gezien zal het streven gericht dienen te zijn op zo harmonisch mogelijke oplossin gen. Oost-west-verbinding Ir. De Vink liet hierna nog eens de hoofdpunten van het plan de re vue passeren, zo wij die in verschil lende exerpten in het recente ver leden hebben gepubliceerd. Met na me werd de noodzaak van nieuwe wegen onderstreept, met als belang rijkste de gedachte oost-west-hoofd- verbinding, die de bestaande ver binding tot een weg van secundaire betekenis zal maken. Verdere strand- ontsluiting zal nodig zijn, de aanleg van jachthaven t.b.v. het watertoe risme en markante punten in het nieuwe geheel worden Scharcndijke en Bruinisse. De zandplaten in de Grevelingen en later in het Zeeuwse meer, worden recreatie-eilanden. Talrijke vragen Bij de uitvoerige vraagstelling werd door het publiek nog al eens de fout gemaakt, dat dingen ter sprake werden gebracht, die geheel buiten het kader van een Streekplan vallen. Hierop kon uiteraard niet dieper worden ingegaan. Opgemerkt werd dat het plan een (te) lange voorbe reidingstijd van 21/z jaar heeft ge had, maar - gelet op de vele voor bereidende studies - bleek deze op merking geen hout te snijden. Ook was er kritiek op de voorzieningen dagrecreatie, maar gewezen werd op FRICO, KAAS MET EEN GROTE K DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM. De 25-jarige trans portarbeider M. Wolvers uit Delft is in het havengebied van Rotterdam om het leven gekomen. Hij werd in het ruim van het m.s. Beatrix, lig gende in de Derde Petroleumhaven, bedolven onder anode-blokken van circa 1600 kg., die uit een hijs vie len. VALKENSWAARD. De 53-jarige pater Augustijn J. J. Bouman uit Eindhoven is in de nacht van woens dag op donderdag te Valkenswaard met zijn auto verongelukt. De pater, die landelijk directeur was van het „Bedrijfsapostolaat", kwam uit Bel gië. NCORDWIJK. Donderdagmorgen is de 22-jaiige M. Hoek uit Noord- wijk in het ziekenhuis in Leiden overleden aan de ernstige verwon dingen die hij op een kruising in Noordwijk had opgelopen. De jonge man is met zijn bromfiets tegen een autobus van dc Noord-Zuidhollandse Vervoersmaatschappij gereden en werd met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis overgebracht. HAARLEM. Donderdagmorgen is in dc Maria-stichting de 56-jarige bedrijfscontroleur W. A. van der Mijc uit Haarlem overleden aan de gevolgen van een aanrijding. Woens dagmiddag werd hij op de fiets door een personenauto in zijn woonplaats aangereden. Het slachtoffer werd 25 meter meegesleurd. DEN HAAG. De 78-jarige J. H. van Kampen uit Den Haag is woensdag in het ziekenhuis Zuidwal bezweken aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk op 3 mei opliep. Dc bejaarde man slak te v op een kruispunt een weg over en werd toen door een paard omver gelopen. Met verwondingen aan handen, armen en het hoofd werd hij opgenomen. het optimale aantal kampeerplaat sen en de strandontsluiting, zodat vraagsteller ook hiermede wel kon worden tevreden gesteld. Anders lag het met de plannen Grevelingenbek- ken. De toekomstige struktuuf is nog niet geheel duidelijk (nationaal park), maar vooral is nog onzeker in hoeverre het rijk financieel gaat helpen. Een recreatieve begeleiding kan o.m. inhouden de opleiding tot recreatiedeskundigen. In dit opzicht heeft ook de Kampeerraad zijn be tekenis. Uitbreiding (ook van kampeerplaat sen) zal dienen te geschieden zonder aantasting van natuurgebieden. Ove rigens werd uit de vergadering wel getwijfeld of deze herstructurering allemaal wel zal kunnen zonder het eigen karakter van de streek geweld aan te doen. Een klacht: „sinds 1945 is Sehouwen-Duiveland overstroomd mot rapporten, nota's en plannen en de vraag is, wanneer wij nu einde lijk eens met rust worden gelaten. Tenslotte wordt ook hier - ten be hoeve van het massatoerisme - ieder pad geëffend en elke kuil gedicht. Waar blijft de romantiek op deze wijze". Het forum geloofde echter dat „men de zaak niet op zijn beloop mag laten", omdat juist dan de erge dingen gebeuren, die worden ge vreesd. Een ander was bevreesd voor klei ne, partikuliere manipulaties, die dc schoonheid van het landsschapsbee'd verstoren. „Men koopt een klein hoekje grond, plant er populieren op, die er niet horen en men werkt met riet matten, waardoor de aanblik schade oploopt". Zierikzee Zierikzee bleek ook nog al zorgen kind in de vergadering. Waarop be rusten de prognoses voor de bevol kingsgroei en hoe moet het met een niet te betalen jachthaven? Veel van deze problematiek behoort tot het gemeentelijk terrein, maar de voor zitter zag toch wel mogelijkheden in een zekere aanvullende industriële ontwikkeling, deels afgestemd op de recreatie. Bovendien meende ir. De Vink dat de mens genoegen gaat ne men met een grotere afstand tussen wonen en werken (forensisme). Ten slotte is er - wat de financierings- problematiek bestreft - uitzicht op rijkssteun. „Weliswaar is de groei niet te voorspellen, maar er zit toch een zekere lijn van ontwikkeling in. Nieuwe natuurgebieden Vrees voor .een „teveel en een te vergaand" werd weggepraat met de opmerking dat er ook nieuwe na tuurgebieden zullen ontstaan. Voor opgesteld werd een zo goed'mogelijke bescherming van het bestaande. Ter sprake kwamen de gemeentelijke herindeling en de watervoorziening, alweer twee zaken, die feitelijk niet bij een streekplanbespreking thuis horen. Toch werd er iets over ge zegd. Plannen bestaan voor een zoetwater-spaarbekken in de Greve lingen („een plas in een plas") van 1000 ha. Aan herindeling van ge meenten op Sehouwen-Duiveland is wellicht toch nog geen eind geko men, in tegenstelling met eerdere opmerkingen van minister Beernink. Het vuil in toeristisch Sehouwen- Duiveland zal een steeds groter rol gaan spelen en hoe dat moet? Ge dacht wordt o.m. aan containers, die het vuil naar elders vervoeren ter verbranding. Op de grote slreekplankaart zijn wel lijnen getrokken, die thans ech ter nog geen exacte betekenis heb ben. Een lijntje rond de buitenste duinenrij, betekent niet dat hier we gen komen. Een lijn in de richting Veermansplaat duidt op een weg in een heel verre toekomst. Sociaal toerisme De vakbeweging heeft geen in spraak gehad; het was een klacht van een andere „zaalgenoot". De voorzitter wees op de K. v. K., waar in cok de vakbeweging is vertegen woordigd. Overigens had de opmer king voldoende „poids" om mee naar Middelburg te nemen. De personeels voorziening wordt een moeilijke zaak; veel mensen zijn nodig van mei tot september en hce is de opvang nadien? Aan ver forensen werd niet altijd geloofd, mar het forum hield staande dat het forensismc een uit breiding ondergaat. Onder sociaal toerisme (dat zou te weinig aan zijn trekken komen, hetgeen werd be streden) valt ook de sportvisserij cn daaraan is veel aandacht besteed, evenals aan de „openbare oevers" van Grevelingenmecr en toekomstig Scheldemeer. De meerprojekten zijn feitelijk zaken van nationaal belang en dc vraag is of de gemeenten, wier ter zou kunnen zijn - zich aan het bestuurskracht hier en daar wel be- geheel niet vertillen. In het plan - zo werd opgemerkt - is slechts een deel van het Grcvclln- genprojekt opgenomen, daar ook Zuidholland hiermede heeft te ma ken. Gewaarschuwd werd de plannen niet te lokaal tc zien. Midden-Zee land en Flakkee dienen in het ge heel te worden betrokken, want hel gaat toch dc kant van grotere een wording op. De provincie - zo werd gesteld - heeft contact gehad met de omringende gebieden voor de opstel ling van het streekplan. Angst is er om met het toerisme „de polder in te gaan". Dit moet niet letterlijk opgevat. Gedacht is o.m. aan de strook tussen Hoge- en Lage Zoom. Ernstig werd gewaarschuwd tegen de uitbreiding van Zierikzee, zodanig dat het geheel wordt inge kapseld in een ring van nieuwbouw. Tere driehoek Teer is b.v. de driehoek: Laan van St. Hiliaire, le Weegje en Havendijk Die driehoek moet open blijven. Het is - aldus de voorzitter - een Zierikzeese zaak, spelend in de sfeer van bestemmingsplannen. De landbouw uitte zijn verontrus ting, met het oog op dc doorsnijding, gevolg van nieuwe wegenaanleg. De directeur P.P.D. zette uiteen dat doorsnijdingen zoveel mogelijk worden voorkomen. De belangrijkste weg (oost-west) is góen rechte lijn, maar kent zijn (aanpassende) krom mingen. In totaal zullen niettemin aan recreatie, wegen, industrie en woningbouw in de toekomst (tot 1990) 1300 ha nodig zijn en onder de indruk van dit toch veelzeggende cijfer, kwam laat in de avond het slot van de nuttige besprekingen, die werden afgesloten met een welge meend dankwoord van de voorzitter. SAIGON/WASHINGTON/PARIJS, 14-5. Het ministerie van defensie in Saigon heeft donderdag in een kort communique bekendgemaakt dat het Zuidvietnamcse leger een nieuwe actie op Oambodjaans grondgebied is begonnen. Eenheden van de 22e infanterie divisie en pantservoertuigen hebben opdracht gekregen 17 km diep Cam bodja binnen te dringen tot in de provincie Retanakiri ten zuidwesten van Pleiku. De operatie is het begin van de tweede fase van de actie die op 5 mei samen met de 4e infante riedivisie van de Amerikanen in het hoogland van Cambodja werd uitge voerd. Volgens militaire kringen is de operatie bedoeld om het algemeen hoofdkwartier van de Noordvietna- mezen in het Hoogland op te sporen en te vernietigen. Zaaien voorjaarsgranen in Rusland verloopt traag MOSKOU, 14-5. Donderdag zyn in Moskou officiële cijfers gepubli ceerd die aangeven dat het zaaien van voorjaarsgranen in de Sowjet- Unie dit jaar trager verloopt dan verleden jaar. Volgens de statistische raad der Sowjet-Unie is nu 69 miljoen hec tare ingezaaid, ongeveer de helft van het beoogde areaal. Omstreeks deze tijd van het vorig jaar was al 74 mil joen hectare ingezaaid. Westerse deskundigen menen uit de cijfers te kunnen opmatten dat* het areaal van de voorjaarsgranen alt jaar kleiner zal zijn dart verle den jaar, toen het 149 miljoen hec tare bedroeg. Ze veronderstellen dat de Russische regering streeft naar een oogst van 174 miljoen ton. Ver leden jaar bedroeg de produktie 160,5 miljoen ton. Flinke greep in juweliersétalage NIEUWKOOP, 14-5. In de nacht van woensdag op donderdag hebben inbrekers door met drie straatstenen twee etalageruiten te verbrijzelen een groot aantaal horloges en siera den geroofd uit de juwelierswinkel van dc heer G. van Nes in Nieuw koop. Hoewel de alarminstallatie onmid- ddellijk werkte en de beide honden van de heer Van Nes luid begonnen te blaffen, ging ajles zo snel in zijn werk dat, toen men beneden kwam, de rovers reeds met de buit waren verdwenen, de heer Van Nes schat dat er voor ongeveer veertigduizend gulden artikelen uit zijn winkel is gestolen. Hij is tegen inbraak ver zekerd. Op het ogenblik ontbreekt volgens de politie nog elk spoor van de daders. Actie „Het kiml van de rekening" AMSTERDAM, 14-5. De op 10 april begonnen landelijke handtekeningen actie met als motto Het kind van de reke ning" zal 28 mei worden afge sloten met hel aanbieden aan de minister van volkshuisves ting en de Tweede Kamer van een petitie, waarin zal worden gevraagd de woningnood tot een oplossing te brengen om dat de kinderen by de voort durende woonellende in hun geestelijke en lichamelijke ge zondheid worden gestoord. De petitie zal met de verzamelde handtekeningen om vier uur door een aantal vrouwen wor den overhandigd. Het initia tief van de handtekeningen actie is uitgegaan van de werkgroep „Moeders willen vrede". Medewerking verleen den „Man, vrouw, en maat schappij", het landelijk werk verband Huisvestingsnood en het katholiek Vrouwengilde Tot nu toe zijn enkele duizen- ien handtekeningen verzameld. Jaarvergadering Prov. Zeeuwse Ver. voor Vreemdelingenverkeer De algemérie jaarvergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal gehouden worden op vrijdag 22 mei a.s. in ho tel Brittannia te Vlisslngen. Aan de orde komen o.a. de jaarstuken, de begroting voor 1971 cn een bestuurs verkiezing. Op het programma staat verder een inleiding te houden door drs. H. J. Knottenbelt, adj.-dir. van het Nat. Bureau voor Toerisme over het onderwerp „Filosofie over het promotion-beleid van het Nat,. Bu reau voor Toerisme". ZIERIKZEE: Vrouwenkonlakt P.v.d.A. Het vrouwenkontakt in de P.v.d.A. afdeling Zierikzee houdt op vrijdag 15 mei haar laatste maandelijkse bij eenkomst van dit seizoen in de kof fiekamer van het Huis van Nassau. Naast de gebruikelijke agendapunten zal de heer H. v. d. Berge dia's ver tonen van de viering van het 20-jarig bestaan. Op deze avond zijn ook mannelijke belangstellenden van harte welkom. ZIERIKZEE/BRU1NISSE Weer goede mosselzaadvangsten Het zit de mosselkwekers blijkbaar mee, als het gaat om mosselzaadvis serij, want voor de derde keer kan worden gemeld, dat de resultaten goed zijn. Eerst was dit het geval bij de zaadvisserij op het Groninger Wad vorige week viel het in de Zeéuwse Stromen erg mee, deze week komen moedgevende berichten van het Friese Wad. Alleen het zaad zou echter wel wat groter moeten zijn, het is klein zaad# dat wel Wz jaar nodig zal hebben 'om tot consumptie mossel op te groeien. En dat duurt voor velen te lang. BROUWERSHAVEN Lezing over Suriname voor Plattelandsvrouwen Dinsdagavond verzorgde mevr. Smit-Goeman een avond voor de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Brouwershaven, over het onderwerp „Suriname hoe het leeft en werkt". Mevrouw Smit vertelde op boeiende en vlotte wijze over Suriname, dat wel vier-en-een-half keer zo groot is als Nederland. De mensen zijn er zeer gastvrij. Met na me sprak ze over de Indianen, de ne gers, Hindostanen en Creolen en ging zij nader in op de verschillen in aard en karakter van deze zeer ver schillende mensen. Bovendien ver toonde mevrouw Smit een fraaie se rie kleurendia's. Na afloop van de interessante le zing deelde de presidente nog mee dat de tuinmiddag gehouden zal worden op 26 mei a.s. bij mevrouw Bolier-Barendse. BRUINISSE Afd. Bond van Bejaarden De vergadering van de Bond van Bejaarden afdeling Bruinisse was weer goed bezet en er bestond veel animo voor het op 20 mei te houden reisje. De middag werd gevuld met zang en spel en de thee en koffie die werden geserveerd, waren best. De traktatie hierbij was niet verge ten. Enige gedichten werden voorge dragen en met het zingen van Ge zang 280 werd de vergadering ge sloten. Mevrouw IJzelenberg-Olree had de leiding. DEN HAAG, 14-5. Niets was in dit verkoopseizoen veranderlijker dan de tarwevoorraden. Aldus de heer H. van Dijk, directeur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten, in de donderdag ge houden bestuursvergadering. Aan het begin van het seizoen schreven de kranten over de enorme tarwe berg, nu gaat men in de E.E.G. al lerlei maatregelen nemen om een ge vreesd tekort te voorkomen. Toch zal volgens de schatting van het pro duktschap de voorraad bij de over gang van het oude naar het nieuwe seizoen per 1 augustus normaal zijn. Asfaltmoleii op Schiphol wordt stilgelegd HAARLEMMERMEER, 14-5. Bur- gemeester en wethouders van Haar lemmermeer hebben donderdag be sloten om een asfaltmolen, die op Schiphol staat, te laten sluiten, om dat omwonenden er last van onder vonden. De asfaltmolen is eigendom van het aannemersbedrijf J. Booms uit Avenhorn, welk bedrijf bezig is met asfalteringswerkzaamheden op een nieuwe startbaan. Volgens een woordvoerder van de directie is nog geen oplossing gevonden. Het sluiten te en tevens kostbare vertraging van van de asfaltmolen betekent een gro- de werkzaamheden. Recreatieterrein Chaain BREDA, 14-5. Donderdagmiddag heeft de commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortman, op het terrein van de staatsboswachterij Chaam een vuur ontstoken als teken, dat het staatsbosbeheer een nieuw dagrecre atieterrein van vijftien ha. groot, „Dc groote weide" genaamd, vopr 't publiek heeft opengesteld. „Dc groo te weide' 'maakt onderdeel uit van de staatsbossen in de omgeving van Breda, zoals hot Mastbos, het Lies- bos, hef Ulvcnhoufsbos, do boswnch- tcrijen Chaam cn Dorst en dc Strij- beekse heide, die in totaal oen op pervlakte beslaan van 4.000 ha. cn ten dele reeds bekend zijn als recre atieoorden. Op de donderdag te Zierikzee gehouden „hoorzitting" over het voorlopige Streekplan Sehouwen- Duiveland, heeft „de zaal" - de eerlijkheid gebiedt het te beken nen - het volle pond gehad. Ieder een kon zich vrijelijk uitspreken; de vragen werden niet en bagatel le afgedaan en er werd ook heel wat „stof' mee naar Middelburg genomen, die wordt neergelegd in een verslag, dat mede het gezicht van het definitieve plan zal kun nen bepalen. Er zijn zeer behartenswaardige opmerkingen gemaakt. Over de wegen, om een voorbeeld te noe men. Er wordt aan het toch al in gekrompen areaal landbouwgrond, straks opnieuw ernstig getrokken door de aanleg van wegen. Een zinnige opmerking was derhalve, althans een deel van een belang rijke weg over de toekomstige dijk van het Grevelingenmeer te leg gen. Het mes snijdt daardoor aan twee kanten. Toeristisch krijgt men er een attractie van de eerste orde bij en men krijgt besparing van landbouwgronden. Motieven sterk genoeg om die gedachte nieuwe oost-west-verbinding nog eens sterk op de korrel te nemen. Vroeger had Sehouwen-Duive land langs de zuidkant - althans voor een groot deel - zon weg. Het was de mooiste weg, die het toenmalige eiland bezat. Redaktioneel zijn wij van me ning dat men zich wat de toekom stige planning betreft, ook moet hoeden voor een „overfrappe". Men kan teveel willen vastleggen, teveel tegemoet komen aan de ove rigens snel veranderende toeristi sche „trend". Het is best mogelijk dat de volwassenen van straks - voor wie liet allemaal gebeurt - b.v. op primitievere wijze zouden willen kamperen en een land schapsindeling begeren, die veel meer spontane elementen, in zich heeft. Zo zet een hoorzitting als plaats vond en vindt (er komt er nog één te Renesse) de streekbevolking wel aan het denken. Als het plan een maal definitief is, moet men wel begrijpen, dat er liet een en ander (zeg: tot 1990) gaat gebeuren in deze streek. En alweer de vraag: wordt het niet teveel, want tenslot te is het bij elkaar maar een kleine schol, die in het water drijft? Intussen hebben wij de donder dagavond beleefd als een werke lijke geboden mogelijkheid tot in spraak; een hoogst nuttige zaak en we hoefden om het zover te krij gen - niet eens met spandoeken de straat op. LEDENTAL TROS DEN HAAG, 14-5. Minister Klom- pé (C.R.M.) antwoordt bevestigend op vragen vanuit de Tweede Kamer of het juist is dat de Tros de 250.000 leden, in de zin van de wet nodig om B-omroep te worden, nog niet kan aantonen. Zij ontkent evenwel dat de Tros dit via de pers heeft moeten vernemen. Drie weken voordat het resultaat van een gehouden steek proef bij de kranten bekend was, is de secretaris van de Tros de uitslag van de proef telefonisch meegedeeld. Op 16 april is dit schriftelijk beves tigd. Grote brand in Parijs POISSY, 15-5. Vrijdagochtend vroeg is in Poissy, een westelijke voorstad van Parijs, een supermarkt van meubelen en huishoudelijke ar tikelen uitgebrand. Het was een ge bouw van drie verdiepingen. Het blussingswerk werd bemoeilijkt door ontploffende gasflessen. Persoonlijke ongeluken hebben zich niet voorge daan. De brandweer had uit voor zorg de huizen in de nabijheid laten ontruimen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade wordt geschat op vijf miljoen francs. Bloemisterij vraagt overheidssubsidies UTRECHT, 13-5. De voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Bloe misterij", dr. A. J. Verhage, heeft woensdagmiddag op de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht gezegd, dat in de bloemiste rij dezelfde problemen dreigen als die welke zich nu in de fruitteelt voordoen. Hij, meent, dat ook de Ne derlandse regering tot subsidies aan de bloemisterij moet overgaan, als het niet lukt, om pen eind te maken aan de concurrentievervalsende overheidssubsidies in andere E.E.G.- landen. WEERT. De 37-jarige wegenbouw- uitvoerder A. J. vanu Uden uit Oss is woensdagochtend bij een ver keersongeluk te Bocholt in het Bel gische Limburg zo zwaar gewond ge raakt dat hij aan de opgelopen ver wondingen is overleden in hel zie kenhuis tc Weert. Hij bolste met zijn personenauto frontaal tegen een Belgische personenauto, waarvan de bestuurder zwaar gewond rankte. Vrijdag 15 mei Zierikzee De Kluut, 8 uur, bijeenkomst P.Z.J. Huis van Nassau, 8 uur, Vrouwen kontakt P.v.d.A. Renesse De Ark, optreden „Ekscplion" Dreischor Winterkerk, 7.3U uur, kerkelijke bij eenkomst. Dinsdag 19 mei Renesse De Ark, 7.30 uur, openb. hoorzitting Streekplan. Woensdag 20 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 22 mei Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 8 uur, Stichting Sportcentrum Sehouwen- Duiveland. Zaterdag 23 mei Oosterland Officiële opening nieuwe turnzaal. Advertentie Dagelijks op de hoogte van het saldo van uw rekening via REKENINGEN met dagafschrift Formulieren en overboekingen geheel kosteloos NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Brand verwoest papierfabriek DOETINCEM, 14-5. Donderdag middag heeft een felle brand een groot deel van de magazijnen en op slagplaatsen van de afdeling Vromen van de papierfabriek N. V. Vromen en papierfabriek Doetinchem in de as gelegd. Het vuur, dat omstreeks half twee werd ontdekt verspreidde zich zo snel, dat de brandweer van Doetinchem vier korpsen uit de omgeving om assistentie vroeg. LEEUWARDEN. In Leeuwarden is de 65-jarige mevrouw Aukje Bergs- ma-de Jong bij een ongeval om het leverugekomen. De vrouw werd ge raakt door een buitenspiegel van een passerende bus, waardoor zij met haar fiets kwam te vallen. Zij over leed later aan de opgelopen verwon dingen in een ziekenhuis. JACKSON (Mississippi). De politie in Jackson heeft vrijdag gevuurd op een meisjesslaapzaal van de plaatse lijke universiteit. Volgens de eerste berichten zijn er minstens twee do den en tien gewonden. Wij zijn klimatologisch bepaalde mensen en daarom praten we zoveel over het weer. In het zuiden doet men dat zo niet, of het moet sneeuw in de .winter zijn of een mistral die alles omver blaast. Maar weer is daar geen diskussiepunt. Hier wel, want u heeft het al gezien, het ver donkert allemaal een beetje en daarom ben ik niet meer zo jaloers op de lieden, die de Pinksterkoffers pakken en de tent al van de zolder haalden. Het is misschien toch maar beter te opereren vanaf een veilige basis. Even een klein uitstapje om nog wat bloesems te zien, de wind die vaart in de hoge bruingroene populierentoppen en hel alweer ver dwijnende roze van prunus en Ja panse kers. Daarna terug in het hol letje, want Pasen (hier doet een niet wetenschappelijke overweging op geld) was te mooi, om Pinksteren een kans te geven. Onze onsamenhangend keuvelen vloeit voort uit een schoonheids trauma, die een oude plaat ooit heeft nagelaten. Pnkslerzondag in de Al pen. In hel dal een boomgaard, laai end van bloesems en daaronder een schaapherder met zijn kudde. Tussen de bomen een kerktoren en de lichte aanzet van de bergen. Geen zoel plaatje, maar doortrokken van een stilaan zeldzame uitstraling van schoonheid, stille vreugde, vrede. Zo iels wordt niet meer gemaakt in de ze tijd, omdat er geen schaapherders meer zijn die de schapen onder bloeiende bomen laten grazen (bo men worden trouwens gekapt) en de kerktoren, ja daar zitten een hele boel mensen ook mee. Met kerst loopt dat nog wel af: een kindje in een stal en met Pasen is er extase rond het nietfwe uitbotlende leven, maar Pinksteren ligt zo onduidelijk. Er is ir? de wereld mee.r sprake van een onheilig beest, dan van een hei lige geest en als het weer dan ook nog niet meewerkt. Enfin, een mens beleeft zyn int en- ste dingen van binnen en nu maar eens zien om van die Pinksteren iets goeds te maken, zij het verzwaard met dé loden last van het betere le ven, dat ons scheidt van de vertrap ten en verdrukten, maar een mens is ook pion op het schaakbord van dc omstandigheden, cn. hij moet c.r ge woon mee klaar komen, met. al die dingen. Dan is er nog wel een „ba- loning", ook al zou het gietem. Maar hel laatste hoop ik nlatl SCHIEP EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2