TUINMAN maak van elke feestdai een échte vleesdag V.S. bezorgd over bedreiging zelfstandigheid van Libanon vloerbedekking overgordijnen vitrages Man vermist na brand in Den Haag Kwellingen in Zuidafrikaanse gevangenissen Geen „deltaplan' bestrijding hartziekten Twee doden en vermiste bij aanvaring op Westerschelde Weer arrestaties Cambodja blijft in Griekenland wapens vragen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag IS mei 107(1 12(iste jaargang Nr. 2UKI2 WAARIN OPGENOMEI. DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redekteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v 'h Lakenman A Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar J 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagl onze contraclprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 B.T.W. in dit nummer' Hoorzittingorcr Streekplan De strijd in het Midden-Oosten NEW YORK, 14-5. De Verenigde Staten hebben donderdag benadrukt dat zij groot belang hechten aan de zelfstandigheid en de territoriale onschendbaarheid van Libanon en dat elke bedreiging daarvan, van welke kant dan ook, in Washington grete bezorgdheid wekt. V.N. am bassadeur Chales Yost betuigde neg eens de warme vriendschap van zyn land voor deze Arabische staat in een rede op de vierde vergadering die de Veilgheidsraad donderdag aan de Israëlische interventie in Libanon wyddc. Ycst zei dat de V.S. de resolutie van dinsdag, waarin de onmiddellij ke terugtocht van de Israëlische troepen uit Libanon werd geëist, hebben gesteund omdat zij tegen elke bedreiging van de Libanese territoriale integriteit zijn. Maar, zei, Yost, de V.S. steunen ook krach tig de zelfstandigheid en de territo riale onschendbaarheid van Israël en het recht van het Israëlische volk in vrede te leven. De Amerikaan deed een beroep op de Sowjet-Unie haar politiek inzake het Midden-Oosten te herzien en de Advertentie Woninginrichten is ons dagelijks werk Daarom zo'n grote keus uit voorraad in zoals naadloos tapijt van Hatema Desso Parade en Bonaparte Oók in en zijn wij uitzonderlijk groot gesorteerd (Ploeg en Gardisette) Vraagt vrijblijvend bezoek en gratis prijsopgave MOL 19 ZIERIKZEE TEL. 2887 Grens tussen Libanon en Israël. De Israëlische Chef van de Staf Bar Lev (voorgrond rechts) bespreekt met officieren en manschappen de situatie na het terugtrekken van de troepen uit Libanon, op zoek naar Arabische guerrillastrijders en hun schuilplaatsen. Amerikaanse pogingen tot ontspan ning in dit gebied te steunen. Hij sprak zich voor een vermeer dei ing van het aantal VN-waarne- mingsposten in het conflictgebied uit. Oorlogshandelingen duren voort Intussen duurden de oorlogshande lingen in het Midden-Oosten voort. Israëlische vliegtuigen kwamen op twee fronten in actie na nieuwe aan vallen van Arabische commando's op. Israëlische dorpen langs de grens met Libanon. De Israëliërs schoten teven het Suezkanaal twee Egyp tische Migs-21 neer tijdens een vier uur durende luchtaanval op Egyp tische militaire doelen. Later op de dog stegen de Israëlische toestellen opnieuw op en ditmaal waren Egyp tische posities in de centrale en de zuidelijke sectoren van het Suezka naal het doelwit. Zij kwamen voorts in actie boven Jordaans gebied waai de lanceerplaats van raketten werd vernietigd die eerder op de dag wa ren afgevuurd op het dorp Hamma- dieh, in de Beitsjeanvallei. De nieuwe incidenten langs de Li banese grens, bij een waarvan vier Arabische guerrillastrijders werden gedood, deden zich voor enkele uren nadat vice-nremier Allon Libanon had gedreigd met verdere acties wanneer de aanvalen vanaf zijn grondgebied legen Israël zouden voortduren. Uit Beiroet weid een artilleriebe schieting van twee Libanese grens- doipen gemeld, waarbij vier burgers om het leven zijn gekomen. De be schieting was v olgens Israël een ver gelding voor eerdere overvallen van Falestijnse commando's in Boven- Galilea. DEN HAAG, 15-5. De 22-jarige W. Gieling uit Den Haag xvordt sedert in de nacht van donderdag op vrij dag een groot woonhuis, in dë Trompstraat in Den Haag door brand werd verwoest, vermist. Zeven personen werden bij de brand gewond. Twee personen ble ven zonder letsel. De brandweer schat de materiele schade op f 15.000. De politie arresteerde op aanwijzing van getuigen d 20-jarige J. M. van de B. V., die de brand zou hebben veroorzaakt, maar dit ontkent. Dat de brand niet meer en ernsti ger gevolgen heeft gehad is te dan ken aan het feit, dat in het heren huis op de derde en zolderetage een partijtje werd gegeven in de kamer van de 21-jarige mejuffrouw M. H. de Graan, die o.m. drie buitenlandse vriendinnen op visite had. De brand is ontstaan, doordat voor de deur van het pand een bromfiets in brand was gestoken, naar voorshands wordt aangenomen door de aangehouden jongen, die in het aangrenzende pand, een kamerverhuuronderneming LONDEN, 14-5. Het „Defence and Aid Fund", dat bijstand verleent aan slachtoffers van de apartheidspoli tiek van de Zuid-Afrikaanse rege ring, heeft donderdag by monde van de voorzitter, kanunnik John Collins, meegedeeld over verklaringen van 22 politieke gevangenen in Zuid-Afrika te beschikken, waarin zij zeggen te zijn gemarteld. Een van de gevangenen zegt ge blinddoekt en geboeid te zijn opge hangen, zodanig dat zijn tenen juist de grond raakten. Hij was gestompt tot hij het bewustzijn verloor. Een ander zegt dat politieagenten en A- frikaanse helpers gevangen met een zweep hebben geslagen. Vrouwelijke gevangenen werden aan hun haar van de grond getild. Collins wilde niet zeggen hoe hij in het bezit van de verklaringen is gekomen. voor mannen, woonde en die met zijn medebewoners in onmin leefde. Toen de deur was doorgebrand verspreidde het vuur zich in een oogwenk via het trappenhuis door het gehele pand, waarop de nog in het huis aanwezige gasten van me juffrouw De Graan alarm sloegen en de enige bewoonster, die niet op het partijtje was, de 26-jax-ige me juffrouw T. P. Kool, wekten. Daar niemand het pand meer via de trappen kon verlaten, zocht ie- dereen een heenkomen door uit ra-^ men te springen. DE ZAAK- SERGEANT MEIJER DEN HAAG, 14-5. Minister W. den Toom van defensie overweegt de thans 87-jarige generaal-majoor buiten dienst J. Harberts voor een gesprek uit te nodigen om van be dachten te wisselen over de zaak van de in de meidagen 1940 gefusi- leerde sergeant Johan Christiaan Meijer. Indien de gepensioneerde bevel hebber va'n het tijdens de Duitse in val de Grebbeberg verdedigende derde legerkorps zijn verontschuldi gingen in het openbaar zal aanbie den, zal de kwestie-Meijer voor het comité Grebbe-actie tot het verleden behoren. Indien dit niet het geval is en ook de regering over enkele we ken niet met een antwoord zal ko men op vragen van het Tweede Ka- merlid Lems (P.v.d.A.), zal het ge noemde comité de strijd tegen de oud generaal-majoor voortzetten en een aanklacht tegen hem indienen. Jongetje verongelukt APELDOORN, 14-5. De 7-jarige Johannes Jacobsen uit Apeldoorn is donderdagmiddag op het kruis punt Langedijk-Barnewinkel dode lijk verongelukt, toen hij plotseling, het kruispunt overstak en door een personenauto werd gegrepen. Het kind werd onmiddellijk naar het Ju- lianaziekenhuis overgebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. ASSEN, 14-5. Het is onwaarschijn lijk dat op korte termyn het „Delta plan' ter massale bestrijding van hart- en vaatziekten in de vorm zo als prof. dr. F. L. Mejjler het enige tjjd geleden heeft voorgesteld, zal doorgaan. De Utrechtse hoogleraar in de car diologie vroeg zich donderdag af, of deze wijze van aanpak, waarbij naar schatting slechts 400 Nederlanders per jaar een hartinfarct kunnen ont lopen, wel opweegt tegen de kosten van het project (50 miljoen per jaar) en de nationale economische schade door de sterfgevallen en invaliditeit ten gevolge van hart- en vaataan- doeningen, die op een half tot een miljard gulden worden geraamd. Prof. MeijIer sprak in Assen op de provinciale gezondheidsdag die werd georganiseerd door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in de provincie Drente. Uit vele discussies met de deskun digen was prof. Meijler gebleken - hetgeen hij overigens ook zelf wel inzag - dat velen een landelijk elec- tro-cardiografisch onderzoek, alleen, onvoldoende vinden. Een E.C.O. geeft niet in alle gévallen aan, dat er een afwijking is van het hart- en vaat- systeem. Op zijn minst zou hieraan een onderzoek naar de vet- en kool- hydratenstofwisseling moeten wor den gekoppeld. Een E.C.O. is echter in elk geval beter dan niets te doen. goed idee Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees,Vleeswaren en Vleesconserven "*fc— TERNEUZEN, 14-5. In de pas van Terneuzen op de Westerschelde is donderdagochtend de Franse „Basse Indre" (499 brt.) gezonken na een aanvaring in dichte mist door de Joegoslavische kustvaarder „Popje- da" (1818 brt.). Twee leden van de negen koppen tellende bemanning van het Franse schip, kapitein Durand en de olie man Le Mercier kwamen hierbij om het leven terwijl een bemanningslid de matroos Gallene. nog wordt ver mist. De overige opvarenden konden door te hulp gesnelde schepen wor den opgenomen. De groep rijkspolitie te water te Weme,ldinge zorgde voor overbrenging van de overlevenden en de inmiddels geborgen slachtof fers naar Terneuzen. De stoffelijke overschotten van de beide omgeko menen werden opgebaard in het mortuarium van het Julianazieken- huis te Terneuzen. De overlevenden werden ondergebracht in hotel „Pays Bas" aldaar. Twee van hen werden voor onderzoek naar het ziekenhuis vervoerd. Het zoeken naar de ver miste werd voortgezet, hetgeen werd bemoeilijkt door de dichte mist. DJAKARTA, 14-5. Cambodja zal op de Aziatische conferentie over Cambodja, die op 16 mei in Djakar ta wordt geopend, blyven aandrin gen op wapenleveranties, ondanks dc oppositie van talryke deelnemers tegen militaire steun aan Phnom Penh. Dit heeft de speciale afgezant van de Cambodjaanse regering, belast met de voorbereiding van de confe rentie, gezegd. „Wij kunnen ons niet verdedigen, omdat wij een vredelievende natie zijn, die niet op oorlog is voorbe reid". Indonesië, Japan, Maleisië, Singa pore en de Philippijnen, die aan de conferentie in Djakarta zullen deel nemen, hebben verklaard, dat zij geen wapens naar Cambodja zullen zenden. AMSTERDAM. Aan het eind ran een demonstratieve optocht van stu denten tegen het wetsontwerp van minister Veringa, zette dev groep zich voor het Maagdenhuis om ook daar te protesteren. Op de foto: de zitactie voor het Maagdenhuis, die echter slechts tien minuten duurde. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Niemand verveelt zich zo der schaamte. WAT ZEG T PEr BILT ATHENE, 14-5. De Griekse veilig heidsdienst heeft in het afgelopen weekeinde vijf mensen aangehouden, onder wie de Kretenzische verzets leider Emmanuel Bandoevas. die in de tweede wereldoorlog van 1941 tot 1944 op Kreta tegen de Duitsers streed. Dit is donderdag van be trouwbare zijde in Athenë vernomen. Ondanks het feit dat onlangs de grondwettelijke waarborgen tegen willekeurige arrestaties weer van Kracht zijn verklaard, is de familie van de betrokkenen niet meegedeeld waarvan de arrestanten worden be schuldigd, aldus genoemde kringen. De drie Amerikaanse correspon denten, die sinds vorige week in Cambodja worden vermist zijn dooi de Vietcong gevangen genomen. Dit maakte de politie in de Cambod jaanse plaats Svey Rieng woensdag bekend. Verwachtirfg tot zaterdagavond: Dezelfde temperaturen Veel bewolking, maar ook enkele zonnige perioden en plaatselijk een bui; zwakke tót matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturenvan ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 16 mei. Zon op 0.45, onder 20.28. Maan op 15.12, onder 2.48. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maan op 16.28, onder 20.30. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.31. Maan op 17.46. onder 3.08. HOOGWATERSTANDEN BROUWERSHAVEN: 16 mei 11.40 v.m. n.m. 17 mei 0.10 v.m. 12.33 n.m. 18 mei 0.55 v.m. 13.14 n.m. 19 mei 1.37 v.m. 13.54 n.m. ZIERIKZEE: 16 mei 11.50 v.m. n.m. 17 mei 0.08 v.m. 12.46 n.m. 18 mei 0.56 v.m. 13.29 n.m. 19 mei 1.43 v.m. 14.12 n.m. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 15-5. Hel K.N.M.I. meldt: Een depressie, die donderdag boven de Golf van Biscaje lag. trok in be tekenis afnemend, in noordelijke richting en was vrijdagochtend aan gekomen in het zeegebied ten zuiden van Ierland. Aan een bij dit druk- systeem behorend koufront, dat zich in noordoostelijke richting over Frankrijk verplaatste, ontwikkelde zich een gebied van lage luchtdruk, dat over Parijs naar zuidwest België trok. In de frontale zone kwamen regen en onweersbuien voor, die in de ochtend het zuiden van ons land waren genaderd. Voor zaterdag ziet het er naar uit. dat de luchtdruk ten zuiden en oos ten van Nederland het laagst is waardoor de winden merendeels oostelijk zullen zijn. De frontale zo ne zal waarschijnlijk in onze omge ving vrijwel stationair gaan worden, hetgeen in het algemeen veel be wolking zal betekenen met regen en onweerskansen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1