Moeders tweede leven Bij ons staat eenMercedes metde km-prijs van een 10.000-gulden-auto Fa. W. Gilijamse rotterdam heeft de kleinste haven ter wereld... Kwestie plaatsing van earavans in boomgaarden aan de orde Turnzaal te Oosterland nadert voltooiing Dagelijks veel op de weg? ARAM EN DE BROEDERS DER KUST ZIERIKZEESCIIR NIEUWSBODE Donderdag 14 mei 1970 Nr. 20401 Gemeenteraad Westersehoiiwen I I >T v - WESTEN SCHOUWEN, 11-5. In de gehouden raadsvergadering vroeg de heer Hendiikse naar reacties op de eventueel al genomen maatregelen tegen caravanhouders. Vragensteller had hier vroeger al eens meer naar ge-infcrmeerd. De voorzitter zei dat het college in dit geval was wezen kijken en gebleken was dat het ge zin te gioot is, zodat voor slaapruim- te een aanbouwseltje geplaatst werd dat uitneembaar is. De heer Hen- iliik.se meende toch wel dat dit bij hoge uitzondering geplaatst werd waarop de voorzitter nog toelichtte dat landelijke plannen hierover in beweging zijn gekomen. Het is niet uitgesloten dat in de nabije toekomst voor een sta-caravan een bouwver gunning nodig is. De raad ging akkoord met het in eigendom overdragen van een per ceel grond aan de Zandweg, groot 1400 m-. voor de totaalprijs van f 1007,75 zijnde 25 maal de pachtca- non ad 40,31. Op een vraag van de heer Kloosterman of het toekom stige bouwgrond betreft antwoordde de voorzitter dat dit niet ter zake doet omdat het eeuwigdurende erf pacht is. Het verzoek van de heer H. Bouwman te Serooskerke om de naast zijn woning gelegen grond te kopen, werd ingetrokken. De werkingsduur van het voorbe- reidingsbesluit voor het gebied Hoo- genboomlaan Renesse en de omge ving tussen Hoge- en Lagezoom en Roelandsweg der voormalige ge meente Noordwelle is verstreken en de raad tekende hier weer een jaar tje bij. Een voorbereidingsbeslult werd eveneens aanvaard voor de ge bieden omgeving Vertonsweg, Groe- newoudswegje en het Groenoords- wegje. „Wanneer eens definitief?" vroeg de heer Steur. Het ontwerp- bestemmingsplan is al in het college geweest en er zullen nog enige es sentiële onderdeeltjes doorgenomen moeten worden. De schenking van de n.v. Kavero te Renesse, groot f 2000 werd in dank aanvaard en zal ter beschikking ko men van het school- en instructie zwembad. Alleen de heer Dalebout was er niet enthousiast over en vroeg zich af wat de bedoeling van deze gift was. „Zit er soms wat achter?" Bij nader inzien kon de heer Dale bout zich toch akkoord verklaren. „Niets achter zoeken en in dank aanvaarden", opperde de heer Steur, terwijl de heer Kloosterman het be treurde dat Kavero het enige be drijf van „goede wille" is in de ge meente. In de vakature A. J. Goossens als bestuurslid van de „Stichting Dorps huis Renesse" werd gekozen de heer L. C. Hoogerhuis. De bezoldigingsregeling 1968 werd overeenkomstig de nieuwe regeling aanvaard. Ook de aankoop van 80 m-\ grond van de heer H. J. Jim- mink voor f 1 de massa ondervond geen bezwaren. Deze grond is nodig voor de aanleg van een verbin dingsweg tussen de Acacialaan en de Lijsterbesweg in het plan Zeebad Nieuw Haamstede. Poedcrb'usinstallatic Bij de begrotingswijzigingen werd f 1100 gevoteerd voor de aanschaf van een poederblus-installatie en f 2850 voor bijbetaling bij de ruiling van een D.A.F. voor de heer Van 't Veer. In de vakature mej. Kloet werd ten gemeentehuize benoemd de heer Zagers uit Vlissingen, werkzaam bij het Kadaster te Middelburg. Bij de rondvraag vroegen de he ren Dalebout en Hendrikse naar de verruiming van caravans in boom gaarden. „We kunnen deze verrui ming nog niet toestaan omdat dan bij ca. 10 hectare boomgaardopper vlakte 50 caravans geplaatst zouden worden, hetgeen zeer bemoeilijkt wordt met de sanitaire voorzieningen Donderdag heeft het college een ge sprek hierover met een G.S.-depu- tatie en daaruit kan misschien een conclusie getrokken worden. Het is echter geen eenvoudige zaak", aldus de voorzitter. Uittreding kleuterschool Dè heer Hendrikse vroeg inlich tingen over de uitbreiding kleuter school te Renesse. Het blijkt dat de plannen naar de Inspecteur zijn en juist deze morgen waren teruggeko men. Opnieuw vroeg de heer Hendrikse wanneer de tramwagens op het oude R.T.M.-emplacement gaan verdwij nen. Hierop toonde de vooxzitter een bouwpx-ent waai-op de wagens zijn veranderd door een aantal laag- bouw-appartementen. Deze plannen zijn naar het Stedebouwkundig Bu reau voor advies. „Is dit een zekere bevoorrechting door eerst een plan te maken en dan pas opruiming?", vroeg de heer Hendrikse, „ik noem het een on sociale vorm van recxeatie. Art. 14 toepassen en binnen 2 maanden zijn deze ontsiexende wagens weg. Ik kan dit niet begrijpen van een der gelijke maatschappij met een zo ter zake kundige directeur". De voorzit ter antwoordde hierop dat hij niet wist welke bindende afspraak er zes jaar geleden gemaakt is, toen de helft der wagons verdwijnen moest. Wethouder v. d. Klooster waar schuwde: „Weet wel, wat wel en wat niet mag, in deze gemeente". De heer Hendrikse: „Ik krijg het gevoel dat schriftelijke vragen hier over in de achteihoek gedrukt wor den". De heer Dalebout zei tenslotte deze wagons zeer smerig te vinden „en dan nog mensen er in ook!" In een volgende vergadering zal een be slissing genomen worden. Voetpad Over het voetpad te Renesse van de winkel Verton tot aan het Esso- station wilde de heer Hendrikse meer weten, doch er is nog geen de finitief plan van Gemeentewerken. Ook het terrein Verseput vraagt om onderhoud, merkte de heer Hendrik se op, waarbij de heer Steur zich aansloot. Het sportpark Van Zuijen kwam nog eens ter sprake n.a.v. een vraag van de heer Hendrikse. Er wordt verder geboord met behulp van ge- meentepex-soneel dat echter nog niet is geweest. „Enkele kernen liggen er slecht en vuil bij en het personeel komt alleen maar vlaggen ophangen bij feestelijkheden en zoals op Seroos kerke de paai'denuitwei-pselen van de Strao wegvegen. Volgens de voor zitter is ziekte hier de oorzaak van. Wanneer komt nu het aardgas?", vx*agen de hei-en Hendrikse en Hoo gerhuis. De voorzitter verduidelijkte dat er nog geen oplossing is gevon den voor de technische zijde van de zinker door de Gx-evelingen naar Dreischor. Hiei'over wordt nog door de Gas Unie en Rijkswaterstaat ge- diskussieerd. „Doch een oplossing moet er wel zeer snel komen in het belang van de inwoners van Schou- wen-Duiveland", die er op i-ekenen dat zij in het seizoen 1970-1971 gas kunnen stoken. De heer Hendrikse vx*oeg naar de kosten der aanpassing van de ge--- meenteschuren. In de volgende ver gadering zullen in een eindwijziging deze cijfers bekend woi"den gemaakt. Streekplan Over het voorontwerp Sti'eekplan Schouwen-Duiveland vroeg de heer Hendrikse waar de voorlichting van gemeentewege blijft. De heer Ever wijn antwooi-dde dat G-S. de burge rij via een brochure en 2 openbax-e hearings van vooxiichting voorziet. Begin juli volgt dan een pré-advies van de gemeente. De heer Hoogerhuis attendeerde het college op de gex-inge hoeveel heid bouwgrond die er nog in Renes se is. „We zoeken, ook in Haamste de", antwoordde de voorzitter. Dezelfde vragensteller vroeg naar maatregelen voor de Hogeweg. „Er zijn wat nazakkingen en het ergste zal bijgestraat woi'den door de aan nemer» doch het blijft nog een jaartje stuntelen", was het antwooi-d van de voorzitter. Hierna sluiting van de raadsv^r- gadering. Een drietal toekomstige raadsleden stelde zich vanaf de pu blieke tribune op de hoogte van de besprekingen. DRACHTEN. De zesjarige Nico- laas Dijkstra uit Drachten is op de Nooi'derhogeweg in zijn woonplaats door een vrachtauto aangereden en enige tijd later in het ziekenhuis aan de gevolgen ovex-leden. Het kind stak onverwachts met zijn fietsje de weg over, waai-door de chauffeur de jongen niet meer kon ontwijken. OOSTERLAND, 13-5. De turnzaal, die door Bouwbedrijf Boogert aan de Van den Abeelestraat wordt ge bouwd is bijna klaar. Alleen de mannen van „Schelde Internatio naal", Goes-Deurne zyn nog met het interieur bezig. By het binnentreden van de gigantische zaal komt men onder de indruk van de grote, drie dimensionale ruimte. De zaalruimte is 16 x 28 meter, met een vloer van synthetische rub- tertegels waarop een labyrinth van rode, gele, blauwe en witte strepen, die dienen voor de uitoefening van vei-schillende balsporten zoals vol leybal, handbal, lawn-tennis en der gelijke, waarvoor ook reeds attribu ten aan de mui*en en wanden zijn aangebracht. Voorts is er in de zaal ruimte een lange uittrekbare tribune van blank grenehout aangebx-acht voor het publiek. Het is vex-boden de xaibbervloer te betreden met schoe nen, opdat de gymnasten en spelers hun stofvrije vloer behouden. Over dag krijgt men licht vanuit het' dub belwandige plafond. Voor de avond is een T.L.-buizenvei'lichting in het plafond aangebx-acht. Verder zijn aan de kant van de zaal bijruimten ge creëerd, zoals een berging voor ge- bruiksvooi'werpen en voor de kachel van de centrale verwarming, twee kleedkamex's met toiletten en was gelegenheden met doox-loopdouches (en een afsluitbare douche). Voorts is er een keukenruimte met goot steen en aanrecht en een x'uime can- tine met bar. Kortom een entourage, die nog cp weinig plaatsen op het ei land zal worden aangetroffen. Alleen FEUILLETON Ze keken naar de jongelui, die in een andere hoek van de gi-ote salon in een druk gespx-ek gewikkeld wa ren. Lettie was zo ongeveer het mid delpunt. De jongevrouw zag er lief uit in haar nieuwe avondjapon. Wil lem, haar man, stond bij het raam en luisterde blijkbaar meer dan hij sprak.Een rustige- jongen, dacht Willemien. Hoe goed passen die twee bij elkaar. De nog geen zeventienjarige Simon zat eveneens in de kx-ing en tot Wil- lemien's vex-wondering deed hij rus tig mee aan de gesprekken. Hoewel ze niet kon vei-staan, wat hij zei, zag ze hem druk gesticuleren om waarschijnlijk zijn argumenten kracht bij te zetten. Wat later op de avond wex-d er door de jongeren gedanst bij de mu- de omgeving is' nog een wax-e zand woestijn en de mannen van het aan nemersbedrijf Wandel uit Nieuwer- kex*k zullen nog menige kubieke me ter grond en zand moeten verzetten en stenen en tegels vei-1 eggen, eer bij de opening volgende week zater dag het gebouw behoox-lijk zal kun nen worden bei-eikt. Rest nog te ver melden dat als concierge is benoemd de heer C. J. de Later en als schoon- houdster mevr. T. Capelle-Roks al hier. ziek van een pick-up. Simon dx-aaide met een frêle blondje, dat verheer- lijkt naar hem opkeek. „Wie is dat wicht?" infoi-meex'de Janneke, die enige tijd had toegeke ken. Willemien haalde haar schouders op. „Ik weet het wex*kelijk niet meer. Iedex-een is aan me voorgesteld, maar je weet, hoe dat gaat. Ik kan onmogelijk al die namen onthouden. „Wacht.nu weet ik' het weer een nichtje van Willem". „Ik weet het echt niet. Overigens Simon heeft nauwelijks oog voor de andex-e sexe. Af en toe is hij nogal verlegen". „Op het ogenblik andex-s helemaal niet", lachte Janneke. Hans kwam naar haar toe, la chend en met open armen. „Zullen wij ook even?" vroeg hij aan zijn vrouw. „Met jou altijd, mannetje". Willemien zag toe, hoe ze rustig dansten temidden van de anderen. Maar opeens stond Willem bij haar stoel. „Mamaals ik u vraag voor deze dans, is dat niet omdat u hier zo in uw eentje zit, maar omdat ik u gx-aag eens in m'n ax-meh wil heb ben". Willemien kwam lachend overeind. „Je bent een ondeugd, Willem. Flirt je zo met iedei-e vrouw?" Ze begonnen te dansen. De man schudde zijn hoofd. „Vast niet. Maar u ziet er vanavond zo jeugdig uit. Iemand zei vanavond tegen me: „Die knappe vrouw in het gx-ijs. is dat je schoonmoeder? Ik geloof er niets van. En hij bedoelde u". „Dank je Willem. Het is wel wat overdx-even, want ik ben werkelijk al twee en veertig". „Troost u, mama, u ziet er uit als twee en dertig. Als u zo lacht als nu. lijken Lettie en u veel op elkaar". „Ze is anders in menig opzichl haar vader". „Dat is mogelijk. Meneer de Vorn was een flinke zakenman. Ze heeft het nog dikwijls over haar vader". Toen Willemieneen poosje latei- weer naast Janneke zat, zei deze: „Ik zag jullie zoëven dansen, jij en je schoonzoon. Zeg, jullie vormden een knap paar. J.e moest eens weten, Willemien, hoe jeugdig je er nog uit ziet. Als de i-ouwtijd om is, moet je eens een paar leuke jurken kopen. Het was me de laatste jaren al opge vallen, dat je je eigenlijk veel te oud kleedt". i Het vroegere K. L. M. - station te Haamstede, belangrijk trefpunt toen voor de oorlog de Zeeuwse lijn nog bestond (en floreerde). Na de oorlog werd het station omgebouwd tot het huidige hotel-café-restaurant Haam stede-Vliegveld. AMMAN. Het Volkfi*ont voor de bevrijding van Palestina heeft ge zegd vei-scheidene Israëliërs gedood te hebben bij een overval in de noor delijke Jordaanvalei. Een Israëlisch voertuig en pen oogstmachine wer den vernield. De overval gebeurde zondag. Alle commando's keerden ongedeerd naar hun bases terug. 39 door Henk van Heeswijk „Ik ben ook al twee en veertig. Janneke". „Wat is twee en veertig? Volgen de maand woi'd ik veex-tig. En kun je het aan me zien? Eind van het jaar, als alles goed gaat, hebben we acht kinderen. Mar ik slank iedere keer. weer normaal af. Al kunnen we niet concurreren tegen die daar - ze wees naar de jeugdigen, die nog altijd dansten - daai'om kunnen we beiden nog wel voor de dag komen, hoor!" 4. Eind augustus deed Lettie rijexa men; tot haar vex-bazing en veront waardiging zakte ze. „Die man, die examinator, had wat tegen me. Dat voelde ik vanaf het eerste moment. Niet tegen mij pex-soonlijk, maar tegen de vrouw in het algemeen. Misschien denkt die man, vrouwen horen niet achter het stuur". Willemien zei: „Zo dacht je vader er ook altijd over. Ik mocht van hem tenminste geen rijlessen ne men". Lettie keek haar moeder verbaasd aan. „Wex-kelijk?" „Zeker. Vader was van mening, dat een vrouw nooit goed kon leren autox-ijden". Haar dochter dacht even na. „Misschien in die tijdach nee, tegenwoox-dig is het veel drukker. Weet je, moeder, in enkele opzichten was vader wel eens wat ouderwets, vond u ook niet? In een heleboel dingen ging hij vlot met z'n tijd mee. Neem nu de plastics, hè? Ik herinner me nog - ik zat, meen ik in de' hoogste klas van de lagex-e school - kwam hij eens met enkele der eex-ste pi-odukten thuis, een paar autootjes, een bal en shuttles voor badminton. Ik hoor hem nog zeg gen: dat is de grondstof voor de toe komst. Niet alleen voor speelgoed, maar ook voor gebruiks- en huis houdelijke artikelen. Toen wist nau welijks iemand, wat plastic was. Hij is meteen begonnen op gx-ote schaal plastic speelgoed te vervaardigen en laten maken en wat was het x-esul- taat? Dat hij een groot deel van de markt had veroverd, voor het tot onze concurrenten doordrong, dat ex- toekomst in zat. Ziet u? Zo was va dermin een heleboel dingen zijn tijd ver vooruit. En in andere dingen hopeloos ouderwets". (wordt vervolgd) We willen het u eerst wel voor-rékenen, voordat we voor-rijden. Aan de hand van tabellen kunnen we u aantonen dat een Mercedes-Diesel een all-in-kilometerprijs heeft die niet hoger is dan die van uw 10.000-gulden-auto. Ervan uitgaande dat u ca. 30.000 kilometer of meer per jaar rijdt. Waarom zoudt u - juist u als veel-rijder - zich dan nog het comfort, de betrouwbaarheid en de veiligheid van een soepele, opvallend stille Mercedes-Diesel ontzeggen? Die zuiniger is dan u denkt. Tabellen en een onthullende proefrit liegen niet. AUTOMOBIELBEDRIJF Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116 - 3 70 27. Zodra Seewart de Schuimer hoorde dat Tudor zich inscheepte om te vertrek ken, maakte een dolle drift zich van hem meester. In tegenstelling tot zijn sluwe broeder de Handelaar, die zich uitmuntend kon be heersen, werd de Schuimer doorlopend door aanvallen van woede overvallen en er was maar heel weinig voor nodig om hem razend te doen worden. Alleen het feit al dat Tudor het gewaagd had enkele van zijn mannen te bevechten en - wat erger was - te overwinnen, maakte dat hij de reus thans als een persoonlijke doods vijand beschouwde. Hij bracht z'n handen aan de mond en schreeuwde de bemanning toe naar hem te luisteren, waarna hij een stortvloed van bevelen begon uit te delen, doorspekt met beledigingen en ophitsende kwade taal aan het adres van de bemanning. „Zorg dat ik die Tudor in handen krijg, jullie honden!" schreeuwde hij hen dreigend toe. „Twee maal is hij reeds door jullie vingers ge glipt! Als het ditmaal ook weer mocht ge beuren, zal ik jullie ellendelingen laten zien wat Seewart de Schuimer doet met schuim dat zijn orders niet opvolgt", be sloot hij z'n toespraak. „Ik heb genoeg van jullie lafheid! En volg me nu! Tien man nen blijven aan boord. De rest..snel ik wacht niet op kreupele landzeehonden". „Hondschuimkreupele landzee hond! Dat is alles wat je van hem hoort", gi-omden enkele der achtergeblevenen ver bitterd, toen Seewart met zijn mannen ver dwenen was. „Een goed woord krijg je niet. Het is een rampspoed dat wij onder zo'n schipper varen". Het was op dat ogenblik dat Seewax-t de Handelaar, die het gehele gesprek had ge volgd en een ander deel van z'n sluw plan in vervulling zag gaan, glimlachend nader trad. „Ik meen te horen dat er een zekere ontevredenheid onder u heerst", sprak hij minzaam. „Geen wonder. Uw behandeling is ook zo dat mij 't hart in het lichaam kruipt wanneer ik uw lijden aanschouw. Doch wellicht kan ik u helpen...." Advertentie n.l. Havodam, de 200 meter lange maquette, waar u 's werelds groot ste haven In het klein ziet. Eén van de attracties van C70. Havens, sche pen, kranen, bruggen: alles natuur getrouw op schaal nagebouwd en door in beweging te zetten. C70 biedt meert Een kabelbaan, dwars door het centrum... Dolfiro- dam. het drijvende dolfinarium... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... café's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat alles 5 maan den lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen zoals wijkfeesten, muziekuitvoeringen, dansfestijnen, sportactiviteiten enz. Vraag de agenda bij de VVV. Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9