De Kabouters eten ook 'kaas uit 't vuistje'. Ze hebben geen alternatief. GAZELLE FIETSEN NIXONS GROTE VERLIES <Pmoccfïïo VERTON's schoenen Stemmen vóór en tegen toeristenbelasting in de provineie BLIK DOOR HET WERELD Aanleg van langzaam-verkeerswegen langs Rijksweg 18 STREEKNIEUWS NieuWei/tndittbf SANDALEN gezonde,zorgenvrije JEUGDSCHOEN EN voorde héeééle zomer! VLIEGCLUB HAAMSTEDE De recreatie in Zeelaml MIDDELBURG, 13-5. Bepleitte de voorzitter van de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zeeland, het lid van Gedeputeerde Staten A. L. van Geesbergen, voor een versnelde in voering van een gemeentelijke toe ristenbelasting, de voorzitter van de Provinciale Zeeuwse V.V.V., mr. E. Wage, stelde zich op het standpunt dat de invoering van een dergelijke belasting niet in het belang is- van de zo noodzakelijke verdere ontwik keling van de recreatie in Zeeland. Beide standpunten kwamen naar vo ren in inleidingen, die beide spre kers in Middelburg hebben gehouden op door de Provinciale Raad voor de Recreatie in Zee'and gehouden Zeeuwse recreatiedag. Mr. Wage schaarde zich met zijn1 oordeel aan de zijde van de Stichting Recreatie en de Horeca-wereld, die zich onlangs op verschillende gron den tegen een gemeentelijke toeris tenbelasting hebben gekant. De heer Van Geesbergen, die ver- IKijk bij de Gazelle dealer naar 1 de schitterende modellen. Wat I een keus! Wèt een fïetsl Een I stuk uitgekiend vakmanschap. I Een brok kwaliteit voor jaren I fietsplezier. een juweel van een fiets voor jong en niet meer zo jong! Wffl op kwaliteit staat, gaat op Gazelle zitten! der de toekomstige recreatie in Zee land behandelde, wees onder meer op de vcdg jaar verschenen nota van de Zeeuwse Recraetieraad, die hij ten aanzien van de standpunten over de dagrecreatie wel kan volgen, maar die hij op het punt van de ver- blij fs- en weekendrecreatie te opti mistisch vond. Met name gold dit ten aanzien van de te verwachten overnachtingen in Zeeland in het vorige jaar en zag dit getal in 1975 groeien tot zeven en een hall' miljoen en in 1985 tot elf miljoen overnach tingen- Tekort aan gegevens Hij wees op het tekort aan gegevens waarop een recreatiebeleid geba seerd zou moeten worden en op het voorstel aan het provinciaal bestuur door de recreatieraad voor een der gelijk onderzoek. De financiering, 250.000 gulden, is evenwel nog niet rond. Verder bepleitte hij een zo snel mogelijke beslissing van het rijk over eventuele financiële deelname aan het recreatieschap, dat het bin nenkort gereed te komen Grevelin- gen bekken gaat beheren. Overleg tussen het provinciaal bestuur en landbouworganisaties is gaande óver de vraag in hoeverre onrendabele agrarische bedrijven een recreatieve bestemming kunnen krijgen. Boom gaarden zouden door ze in te richten als kampeerterrein kunnen worden behouden, aldus de heer Van Gees bergen. Mr. Wage was verder van oordeel dat het van het grootste belang is dat de diverse overheden een duide lijke lyn aangeven, waarlangs de ontwikkeling in het zuid-westen van ons land zich zal voltrekken. Dit omdat de industrie en recrea tie zich volgens hem slechts gedra gen indien zij geografisch voldoende afstand nemen. Hij wees in dit ver band op publikaties rond een vlieg veld in het zuid-westen van ons land Verder leek het hem gewenst een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden om in Zeeland een nieuw-recreatiedorp te stichten, dat vooral in een behoefte tijdens slecht weer zal moeten voorzien. De ver- blijfsaccomodatie in dit dcrp zal se cundair moeten zijn. Gedacht kan worden aan een andere functie van dit dorp buiten het hoogseizoen, al dus mr. Wage. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eerbeek: W. I. Doude van Troostwijk, Dorwerd-Heelsum; te Nijkerk: C. den Boer, Zeist, die bedankte voor Hasselt; te Naald wijk: H. M. Boogert, Hellendoorn; te Rozenburg: J. Leij, koopvaardijpred. Ie Londen. Aangenomen naar IJmuiden-Oost: J. Brezet, Peize. Bedankt voor Oud-Alblas: J. M, de Raad, St. Annaland; voor Eer beek: A. P. Peschar, Tzum; voor Hollandscheveld: J. Bos, Lunteren; voor NieuweroordP. L. M. Ster renburg, Broek op Langendijk. Ger. Kerken Beroepen te Alkmaar: drs. G. H. Homans, Eindhoven; te Oosterwolde (Fr.): J. Torenbeek, Zoutkamp; te Middelburg: J. van Dalen, Overschie. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Kampen: P. Lok, Zuidhorn. Aangenomen naar Utrecht-Cen trum: W. Triemstra, Vrouwenpolder, die bedankte voor Hillegersberg- Terbregge. Bedankt voor Murmerwoude: E. J. Oosterhuis, Lemele-Lemelerveld. Chr. Ger. Kerken Aangenomen naar Nieuwpoort: H. van der Vlies, kand. te Apeldoorn. De grote vergissing van president Nixon bij zijn besluit om in Cam bodja in te grijpen was dat hij geen rekening hield met de golf van af keer die in de Ver. Staten zelf zou opsteken - en dat ondanks zijn er kend fijne neus voor wat politiek in eigen land haalbaar is en xvat niet. Die afkeer is belangrijker dan wat ook op het slagveld gebeurt en Nixon heeft zijn uiterste best gedaan om olie op het water te gietenzelfs met een onverwacht gesprek met studen ten uit de menigte die in Washing ton tamelijkv rustig maar daarom des te indringender kwam demon streren. Plus de concessie dat de Amerikaanse troepen eerder uit Cambodja terug zouden keren dan was aangekondigd. Het was onverwacht rustig ge worden in de V.S.; zozeer zelfs dat het comité dat ijverde voor vrede in Vietnam zijn kantoren sloot wegens gebrek aan belangstelling. De Ame rikanen, of ze nu erg ingenomen waren met hun nieuwe president of niet, gaven in elk geval toe dat de man inzake Vietnam de enige ver standige koers had ingeslagen: het terughalen van de Amerikaanse troepen. Dat dit niet zonder meer van de. ene dag op de andere ging was duidelijk en vandaar dat men de programma's accepteerde die „vietnamisatie" beoogden: het ver sterken van de militaire macht, van Saigon om zo goed mogelijke uit gangspunten te scheppen voor de re gering daar bij het bereiken van een of ander akkoord met Noord-Viet- nam en de Vietcong. Veel illusies leefden niet in de V.S. of het zou, hoe ook bemanteld, uit draaien op een communistische over winning met om gezichtsverlies te besparen wat overgangsregeringen waarin coalitiepartners de machts overname door de communisten mochten helpen voorbereiden. Het was, meende men, fatsoenshalve niet anders te doen: men kon de Zuid-Vietnampzen met wie de Ame rikanen zo lang hadden samenge werkt niet eenvoudig voor de leeu wen werpen. Dat het er in feite toch op neer zou komen vergat men liever als er dan maar formeel een beetje behoorlijk was gehandeld. Verspeeld vertrouwen Dit vertrouwen in Nixon dat deze de pijnlijke affaire zo zou afwikke len met de minste pijn voor ieder een, verspeelde hij omdat niemand erin gelooft dat de Indochinese oor log geliquideerd kan worden door hem uit te breiden. Wat de Ameri kanen het meest ergert is dat Nixon in een oude dwaalleer terugkeert; vandaar ook dat het niet de gebrui kelijke demonstranten zijn die zich tegen hem keren, maar ook de velen die tevoren niet zoveel behoefte Advertentie De Kabouters Willen een alter natieve maatschappij. Ze hebben nieuwe en andere ideeën over wonen, werken, eten. Erg boeiend allemaal, maar 't zat ons wel even hoog. Gelukkig hebben ze ons gerustgesteld: ze willen en weten geen alternatief voor któs. Dat was een pak van ons hart. Niet dat we onszelf Kabouters willen noemen, maar eigenlijk; hebben we niét altijd^ 'kaas uit't vuistje' gepropageerd als een alternatief hapje? hadden tegen hem te ageren. Die dwaalleer is dat de Amerika nen door militaire druk de Noord- Vietnamezen ertoe kunnen pressen aan de onderhandelingstafel inschik kelijker te worden. Dat doen ze niet. Ze zitten er alleen maar om te wachten tot de V.S. hun voorwaar den accepteert, die onveranderlijk zijn geweest: totale aftocht der Ame rikanen, die zich er dan verder ook maar niet meer mee moeten be moeien. Op zijn best was Hanoi be reid om als dit eenmaal was aan vaard, iets te doen dat het prestige verlies wat verzachtte, maar ook dit maar in geringe mate. En waarom zou dit nu verande ren? Natuurlijk, het uitvallen van Cambodja als een veilige schuil plaats voor Vietcong-operaties tegen Zuid-Vietnam moet voor de commu nisten onaangenaam zijn, evenals het feit dat sommige van hun aanvoer- routes waarschijnlijk afgesneden worden. Maar dat zijn twee aspec ten die de Vietcong en verbonden groeperingen op zijn hoogst dwingen tot iets meer - geduld en dat is iets waarvan ze onuitputtelijke voorraad hebben - wie dat niet geleerd heeft uit de lange strijd heeft niets ge-, leerd. Het is een geduld dat gebaseerd is op de overtuiging dat de V.S. huh inmenging in Azië niet onbeperkt kunnen voortzetten, al was het al leen maar omdat de Amerikaanse burgerij het niet slikt dat gigantische bedragen en talrijke levens worden geofferd voor iets wat het leven ïn de V.S. in geen enkel opzicht verbe tert. De demonstraties in Washington hebben Nixon geleerd dat de Viet cong en Hanoi hierin nog steeds vol komen gelijk hebben, temeer omdat Nixon het verspeelde vertrouwen niet snel zal terugwinnen - iets waarover zijn voorganger Johnson hem het best kan voorlichten. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren: 11. Edwin, z. v. Johan nes Theodoor Bert Eggink, en van Saskia Huberdine du Burck, wonen de te Zierikzee; 11. Antony Johan nes, z. v. Johannes Jacobus van der Have, en van Tona Janna Fondse, te Middenschouwen; 11. Marinus Hans, z.v. Johannes Jacobus van der Have en van Tona Janna Fondse, te Mid denschouwen. Gehuwd: 12. Cornelis Pieter Van der Bijl, 30 jr., loondorser te Zierik zee en Leenderina Jacomina Krijger, 39 jr., te Zierikzee. Overleden: 8. Bastiaantje Bossers, 82 jr., gehuwd geweest met Jacob Cornelis de Rijke, wonende te Brui- OOSTERLAND, 13-5. De activitei ten aan Rijksweg 18, de aanleg van lanzaamverkeerswcgen aan beide kanten van genoemde rijksweg, door de fa. Gebr. de Vos, aannemersbe drijf te Oude Tonge, nemen ter hoogte van het café-restaurant van de lieer Bouma een vrij grote om vang aan. De nieuwe zijwegen worden 3.50 m breed en in verband met de aan wezigheid van de weegbrug „Even Buiten" wordt bij de inrit van de boerderij van de heer Van der Maas een soort verkeersplein gecreëerd, dat de toegang tot de weegbrug ver gemakkelijkt. Inmiddels is reeds een stuk van het aldaar gelegen plant soen gerooid, en ook zal het wacht huis, buiten dienst, van de voorma lige halte van de bussen der RTM, moeten verdwijnen en zal er een ge deelte van de in de nabijheid gelegen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. Tijdens het blussen van een brand in een landbouw- schuur in Lent bij Nijmegen is de 58-jarige commandant van de vrij willige brandweer, de heer M.| van C'ollegem, door een hartaanval ge troffen en ter plaatse overleden. AMSTERDAM. 'De Lutherse Kerk zal zich laten vertegenwoordigen op de vijfde assemblee van de Lutherse wereldfederatie die in Porto Alegre (Brazilië) wordt gehouden. UDEN. Op de Volkenseweg te Uden is in de nacht de 62-jarige J. Verkuijleii uit deze plaats veronge lukt. De man stak de weg over maar keerde op zijn schreden terug omdat zijn vrouw hem riep. Hij werd ge grepen door een personenwagen en overleed ter plaatse aan de daarbij opgelopen verwondingen. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Tweede Kamerleden mr. G. A. A. M. Boot en dr. Th. E. E. van Schaik (beiden K.V.P.) inzake een minimum-overlijdingSuitkering ten behoeve van nagelaten betrek kingen van werknemers. VENRAY. Nabij de vliegbasis „De Peel" onder Venray is door onbeken de oorzaak een heidebrand uitgebro ken. De brandweer van Venray, ge assisteerd door de brandweer van Deurne en de brandweer van de vliegbasis Volkel, waren na twee uur blussen de brand meester. Vijf hectareheide ging hierbij verloren. DEN HAAG. De minister van bin nenlandse zaken, mr. H. K. J. Beer- nink, heeft mede namens zijn ambt genoot van justitie in de „Liresse- zaal te 's Gravenhage de centrale politie verkeerscommissie ge-instal- leerd. NIEUWE PEKELA. In Nieuwe Pekela heeft een felle brand een gro te losstaande landbouwschuur van de landbouwer A. G. Westers aan de Westerstraat volkomen in de as ge legd. De schade bedraagt ruim een ton. HAARLEM. In de eerste week van juni zullen de eerste van de 100 ver dachten, die in de eerste dagen van dit jaar de Katholieke Pedagogische Academie aan de Baanstraat in Be verwijk bezetten, voor de politie rechter te Haarlem terechtstaan we gens lokaalvredebreuk. TIEL. De polderbesturen in het Gelderse rivierengebied maken zich zorgen over de snelle was van het water op de bovenloop van de Rijn. De veehouders is verzocht hun vee zo spoedig mogelijk van de buiten dijks gelegen weilanden te halen in verband met de te verwachten hoge waterstand. DEN HAAG. De medische faculteit te Utrecht stelt al het mogelijke in het werk om de opleidingscapaciteit van het klinisch onderwijs zo snel mogelijk uit te breiden. Minister Veringa heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen vanuit de Kamer. ROTTERDAM. De 73-jtuige heer A. Jansen uit Spijkenissc is op de Vondelingweg in Hoogvliet (Rotter dam) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij werd op een kruispunt, rijdend op een bromfiets aangereden door een vrachtauto. WEERT. De 26-jarige A. Pelle- mans uit Nederweert is in het St. Jansziekenhuis te Weert overleden aan de verwondingen, die hij op 11 mei bij een verkeersongeval nabij zijn woonplaats had opgelopen. sloot moeten worden gedempt. Te vens zullen door deze werkzaamhe den de laatste „lichtpalen" verdwij nen, in Oosterland een erfenis nog uit de beginperiode van de elektrifi catie van het eiland, toen aanvanke lijk door de PZEM overal van bo vengrondse stroomleidingen gebruik werd gemaakt. De bewoners n.l. aan het stukje rijksweg bij de Kapelle- dijk krijgen hun stroom nog boven gronds. Door het leggen van een ka bel komt nu hieraan een einde. UTRECHT. Alle plaatselijke Gere formeerde Kerken krijgen van de generale synode het verzoek om zich te bezinnen op het oorlogsvraagstuk. ZIERIKZEE Bijeenkomst P.J.Z. Op vrijdag 15 mei wordt de (uitge stelde) bijeenkomst gehouden van de P.J.Z., waarop het streekplan Schouwen-Duiveland wordt bespro ken. De bijeenkomst vindt plaats in „De Kluut" te Zierikzee. Hel 40-jatig artsenjubileum Te Zierikzee heeft zich een comité gevormd, dat op vrijdag 15 mei a.s. in de Mondragon-foyer een bijeen komst zal organiseren, ter ge legenheid van het 40-jarig artsen- jubileum van het echtpaar dokter en mevr. Vleugels Schutter-Spit. Het huldigingscomité zal dan een ge schenk aanbieden namens hun pa tiënten, terwijl er gelegenheid wordt gegeven de jubilerende artsen toe te spreken. Aansluitend op deze bijeen komst volgt een receptie. HAAMSTEDE-BURGH De ballonnen van 5 mei De ballonnen die met bevrijdings feest door de schooljeugd zijn opge laten, dreven, zo is gebleken na de eerste terug gestuurde kaartjes, al len naar Engeland waar ze in de buurt van Huil terecht kwamen. Ééntje kwam uit Rotterdam. SCHARENDIJKE Opening „De Lely" Met ingang van heden (donderdag) is het cafébedrijf molen „De Lely" alhier heropend. De nieuwe direc tie van „De Lely" "wordt gevoerd door de heer Van der Putten, direc teur-eigenaar van hotel „De Schelp- hoek" te Serooskerke. BROUWERSHAVEN Zuiddijkstraal wordt herbestraat Dezer dagen is het Aannemings bedrijf J. de Ruiter Zn. uit Noord- gouwe begonnen met het herbestra- ten van de Zuiddijkstraat in Brou wershaven. Vooral door allerlei graafwerkzaamheden in de laatste jaren verkeerde deze drukke ver keersader in desolate toestand. Het verkeer wordt tijdelijk omgelegd, deels over de Poortdijk. Tramwoningen worden gesloopt Het Slopersbedrijf J. Smalheer uit Brouwershaven is druk doende om een rij woningen aan de Poort- dij kstraat te Brouwershaven te slo pen. Het zijn de zogenaamde „tram woningen, vroeger bewoond door het personeel van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Wanneer de woningen over enkele dagen geheel onder de slopershamer gevallen zul len zijn, zal ter afbakening Van het terrein een muur worden geplaatst. Het kampioenschap van de vierde klasse A in de zaterdag-voetbalcom petitie werd veroverd door Bruse Boys 11. (Foto: Zierikzee^che Nieuwsbode). Advertentie Havenplein 13 - Telefoon 2488 Zierikzee Voor 50 jaar.... ELLEMEET. Tot lid van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen is o.a. benoemd de heer A. v. d. Weijde alhier, lid van de Pro vinciale Staten. BROUWERSHAVEN. Geopend een motor-veerdienst Brouwershaven- Ouddorp. Zij die wensen overgezet te worden vervoegen zich bij C. Freeke alhier. ZIERIKZEE (Advertentie). - Ge rookte hammetjes zonder been 65 cent per pond. BRUINISSE. Correspondentie X uit Bruinisse kan niet geplaatst worden. Het zou u in aanraking met de strafrechter brengen. Redaktie. DREISCHOR. De rederijkerska mer „Kunst na de Arbeid" gaf haar tweede uitvoering van dit seizoen. BUITENLAND (AMERIKA). Een rechter te Chicago heeft ontslag ge nomen, omdat hij het aanhoren van echtscheidingsprocessen beu was. Hij zei dat tal van vrouwen zich alleen laten scheiden om aantrekkelijker te lijken in de ogen van mannen. ZIERIKZEE. „Kunst en Eer" bracht zondagavond de operette „Franche- ment en de marskramer" voor het voetlicht, ten aanhore van een zeer talrijk opgekomen publiek. NOORDGOUWE. Tot gezworene van de Noordgouwepolder is in de vakature Viergever gekozen de heer W-. J. ten Haaf. NOORDWELLE. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer M. Hoogen- boom op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester dezer ge meente. ELLEMEET. Het Ondersteunings fonds bij ziekte en ongevallen te Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke hield haar jaarvergadering bij De Roo alhier. GOES. De Centrale Anti-Revolu tionaire Kiesvereniging in de kies kring Goes, lieeft zich met grote meerderheid tegen het passief vrou wenkiesrecht voor de vertegen woordigende lichamen verklaard. Van haar zijn dus geen vrouwelij ke kandidaten te verwachten. nodigt jonge mannen (minimum-leeftijd 14 jaar) uit tot het gratis bijwonen van een dia- en inforniaiie-avond op vrijdagavond 15 mei a.s. Deze avond, in het club huis te Haamstede, zal worden verzorgd door enkele Schouwse zweefvliegers. Aanvang: 19.30 uur. Bij voldoende belangstelling zal eventuele deelnemers de gelegenheid geboden worden een dag gratis mee te vliegen. Voor vervoer kan worden gezorgd. Heeft u hiervoor interesse? Dan kunt u zich telefonisch opgeven bij de heren L. KLOMPE (tel. (01115 - 1384) en A. BOM (tel. 01115- 1477), (nó 18.00 uur) of een kaartje schrijven aan: Secretaris Vliegclub Haamstede, Kloosterweg 100, Haamstede. Vliegen is goedkoper dan u denkt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5