MIUTAIRE EENHEDEN ISRAEL TERUG UIT UBANON kindersandalen VERTON Poolse Generaal Anders overleden Het „kraakpaleis" Reeds Amerikaanse troepen uit Cambodja teruggetrokken Coloradokever te Barneveld DE LONEN EN DE INFLATIE TOMOS A. VAN HESE Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan ZffiRIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 mei 1970 Nr. 20J0l TEL AVIV/BEIROET/WASHING- TON/LONDEN, 13-5. Alle Israëlische militaire eenheden, die aan de actie tegen steunpunten van Arabische guerrillastrijders in het zuiden van Libanon hebben deelgenomen, zijn woensdag naar Israël teruggekeerd. De Israëlische minister-president, mevrouw Golda Meir, heeft inmid dels de Veiligheidsraad, die woens dag het debat over het incident her vatte, ervan op de hoogte gesteld. Premier Meir voegde'aan haar me dedeling toe, dat Israël de regering van Libanon voor alle gewelddaden verantwoordelijk blijft stellen die van haar grondgebied uit tegen Is raël worden gepleegd. Israël stelt zich een rechtvaardige en duurzame Israëlisch-Arabische vrede ten doel, doch het behoudt zich het recht van zelfverdediging voor wanneer het wordt aangevallen, aldus mevrouw Meir. Geen woningnood maar veel krotten in België BRUSSEL, 13-5. De Belgische mi- nister van volkshuisvesting, Breyne, heeft woensdag in de senaat in Brussel verklaard dat de 3.188.000 gezinnen die België telt, de beschik king hebben over 3.494.000 woningen. Woningnood kent België dan ook niet. Desondanks is de Belgische wo ningsituatie verre van schitterend. In het totale Belgische woningbe stand zitten namelijk 400.000 niet te herastellen krotten, waarbij dan nog 600.000 huizen komen die zo verval len zijn dat een deel ervan eveneens moet verdwijnen en een ander deel ingrijpend gerestaureerd moet wor den. Advertentie Nu weer ruime keus in PIEDRO PINOCCHIO MARATHON SCHOENEN HAVENPLEIN 13 ZIERIKZEE Telefoon 2488 Veel te veel fruit in Euromarktlanden BRUSSEL, 13-5. Het Belgische landelyke fruittelersverbond aange sloten bjj de Belgische Boerenbond, heeft scherpe kritiek geoefend op de strukturele overproduktie van fruit (voornamelijk appels en peren) in de zes Euromarktlanden. Ze wijten deze overproduktie aan „onverantwoorde planning en een onverantwoord subsidiëringsbeleid speciaal in Frankrijk en Italië". Op 1 maart van dit jaar, zo heeft het verbond becijferd, was er nog 400.000 kg fruit in de gemeenschap voorra dig, ofwel meer dan een miljoen ap pels en peren. De Belgische voorraad bedroeg 65.000 kg. Wie een secretaresse zo'n arbeids plaats aanbiedt, heeft waarschijn lijk geen personeelszorgen meer. Het geïntegreerde Bureausysteem 2000, aldus hopen de Olympia-Werke in Wilhelmshaven zal een nieuwe fase in de kantoorrationalisering inleiden. In het fraaie, doelmatige bureau zijn alle voor de secretaresse onont beerlijke apparaten verenigd: dik teerapparaat, schrijfmachine, tele foon, intercom, asbak, een prullen bak en een vak voor persoonlijke dingen zijn ingebpuwd, voor schrijf behoeften en stenoblok is voldoende plaats, ook voor bloemen en een koffiekopje. De speciale stoel op wielen behoort erbij. Op de Hann- over-Messe 1970 was de elegante inrichting voor de dame van het voorkantoor voor de eerste keer een veel bewonderd expositie-object. Woorden wisseling Intussen wdS de Veiligheidsraad woensdag tijdens het debat over de Israëlische actie tegen Libanon het toneel van heftige woordenwisselir/- gen tussen de Russische gedelegeer de Jakob Malik en zijn Amerikaanse en Britse collega's. De woordenstrijd tussen Malik, de Brit Lord Caradon en de Amerikaan Charles Yost was naar de mening van waarnemers een uiting van de meningsverschillen, die na een jaar viermogendhedenoverleg over het Midden-Oosten nog steeds bestaan. Malik werd op een gegeven moment zo driftig, dat hij van „zij ne lordschap" en de Amerikaanse ge delegeerde een duidelijk antwoord eiste of hun regeringen nu wel of niet voor de volledige ontruiming door Israël van de bij de juni-oorlog van 1967 veroverde Arabische gebie den zijn. Lord Caradon zette uiteen, dat zijn regeling achter de resolutie van de Veiligheidsraad van 1967 staat. Malik beschuldigde de Verenigde Staten ervan met hulp van Engeland de totstandkoming van een viermo- gendheden-akkoord tegen te wei-ken. Hij trok een parallel tussen de „ver sterking van de Israëlische acties" en de Amerikaanse interventie in Cambodja. Grote zilverreiger gezien bij Vlissingen MIDDELBURG, 13-5. In het natuur- en recreatiegebied van Staatsbosbeheer, gelegen in de gemeente Vlissingen, is de zeer zeld zame grote zilverreiger waargenomen. De grote zilverreiger is een büna qen meter grote sneeuwwitte vogel met zeer sierlijke witte schouderveren, die als een waaier over het lichaam hangen en is in hoofdzaak broedvogel van de gematigde subtropische en tropische gebieden en hier en daar in Oostenrijk en Bohemen. Men vermoedt dat de vogel, die gezien is in Vissingen, met de zuidoostelijke bovenwind van enige dagen geleden naar Nederland is afgedwaald. Deze eeuw is volgens een woordvoerder van de Nederlandse Ornitologische Unie in Den Haag de grote zilverreiger, voor zover bekend nog maar tien keer in Ne derland waargenomen. LONDEN, 13-5. Generaal Wladys- lav Anders, die in dc Tweede We reldoorlog de Poolse troepen aan voerde welke aan de zijde van de geallieerden streden, is in een Lon- dens ziekenhuis aan een hartaanval overleden. Hij was 77 jaar. Anders was de zoon van een hoge ambtenaar in Littauen, toen een Russische provincie. Na eerst in het leger van de Tsaar te hebben ge diend, werd hij commandant van een Pools cavalerieregiment, toen Polen Y oedselvergif tiging in Franse stad VALENCE, 13-5. Een maaltijd ter gelegenheid van een eerste commu nie in een dorp nabij de Franse stad Valence heeft een noodlottige afloop gehad. Van de 21 aanzittenden zijn er twee aan een voedselvergiftiging ovei-leden. De andere negentien lig gen nog in een ziekenhuis. Van twee van hen is de toestand zoi-gwekkend. onafhankelijk was geworden. Na de Duitse invasie in 1939, gevolgd dooi de Russische bezetting van Oost- Pelen, kwam Anders in Russische gevangenschap. Toen de Duitsers in 1941 Rusland binnenvielen, werd hij uit gevangenschap ontslagen en kreeg hij het bevel over de Poolse strijdkrachten in de Sowjet-Unie. De militairen hiervoor wist hij te werven onder Poolse krijgsgevange nen. Met in totaal vijf divisies trok hij naar het Midden-Oosten. Bij het geallieei-de offensief in Italië in 1944 speelde zijn tweede Poolse leger korps een belangrijke i-ol bij de ver overing van Monte Cassino, waar door de weg naar Rome openkwam. Na de oorlog vestigde hij zich in Londen. Hij werd een fel tegenstan der van de Sowjet-Unie en het com munistische bewind in zijn land. In 1946 verloor hij zijn Poolse nationa liteit wegens „schadelijke activiteit tegen de staat". Kledingfabriek met 125 jjl Utfecllt werknemers gaat sluiten ROTTERDAM, 13-5. De N.V. Klee- dingfabriek „De Industrie" in Rotter dam - een bedrijf met circa 125 wei-knemers - heeft besloten de pro- duktie medio juli te staken. In over leg met de vakbonden is voor het personeel een afvloeiingsregeling ge troffen. De directie van de kledingfabi-iek is tot het besluit gekomen op grond van de structurele moeilijkheden in het bijzonder in de herenbovenkle- dingindustrie. Het bedrijf, dat zich toelegt op de vervaardiging van he renkostuums, sportcolberts en pan talons in het betere geni-e, onder vindt de laatste jaren in toenemen de mate de concurrentie uit binnen- en buitenland. Succes voor Himalaja-expeditie KATMANDOE, 13-5. Een Neder lander en drie Sjerpa's, die deel uit maakten van een Nederlandse Hi malaja-expeditie, zijn er op 5 mei in geslaagd de nog niet eerder bedwon gen noordoostelijke top van de Hi- malaja-Sjoeli te beklimmen. De top is 6.496 meter hoog. De mededeling van de succesvolle bestijging is woensdag ontvangen door het Ne- palese ministerie van buitenlandse zaken, maar de naam van de Neder lander en andere bijzonderheden zijn niet bekend. UTRECHT, 13-5. De bewoners van „Het Kraakpaleis" in Utrecht, het ruim 20 kamers tellende pand aan de Oude Gracht 147, dat in de nacht van 4 tot 5 mei is gekraakt, hebben b. en w. de gemeentei'aadsleden van Utrecht een witboek gestuurd. Ze hopen dat dit donderdag op de ge- meenteraadsvei-gadei'ing aan de orde zal komen. De eigenaar wil het pand verkopen en hij heeft geweigerd van de krakers een huur van f 3000 per maand te acceptei'en. In hun wit- doek zeggen de bewoners dat ze al les zullen doen om het pand, dat volgens hen al drie jaar leeg staat, te behouden. Het is inmiddels schoon gemaakt, terwijl ook de licht- en waterleidingen zijn gerepareerd. Het „paleis" telt nu 25 bewoners, terwijl er ook een kindëfcci'êche in is gevestigd. Brand op de Veluwe door vliegtuig EDE. 13-5. In de Kop van Deelen op de Veluwe tussen Arnhem en Hoenderloo heeft dinsdagmiddag over een oppervlakte van 40 hectare een bos- en heidebrand gewoed. De brand was vei*oorzaakt door de af geworpen brandstoftanks van een Amerikaanse fotoverkenningsvlieg- 1 tuig type Phantom, dat deelneemt aan de luchtmachtoefening Royal Flush. Veertig bunder bos gingen door de brand verloren. Grote oorlogsbuit WASHINGTON, 13-5. De Ameri kaanse minister van defensie, Mei vin Laird, heeft dinsdag voor de Se naatscommissie voor de strijdkrach ten verklaard dat er al „verschei dene duizenden" Amerikaanse sol daten uit Cambodja zjjn terugge trokken en dat er voor het eind van deze week nog meer troepen terug getrokken zullen worden. Laird zei dat deze gang van zaken in ovei'eenstemming is met de ver klaring die president Nixon vrijdag op zijn persconferentie heeft afge legd. Nixon zei toen dat het grootste deel van de Amerikaanse troepen die naar Cambodja zijn gezonden om de BARNEVELD, 13-5. In Bameveld zijn woensdagmorgen enkele exem plaren van de Colorado-kever gesig naleerd. Dit kevertje dat jaren gele den vanuit Amerika naar Europa is gebracht kan een bedi-eiging voor de aardappeloogst vormen. Het is te herkennen aan vijf zwarte strepen op beide gele schilden. Zoon overrijdt zijn vader WANROIJ, 13-5. Op de weg Wan- roij-OpIo is de 78-jarige landbouwer A. Donkers uit Wanroij (N.B.) ver ongelukt. Rijdend op zijn fiets in een rookwolk die ontstaan was door het in brand steken van de berm werd hij aangereden door een per sonenauto die werd bestuurd door zijn zoon. Het slachtoffer overleed ter plaatse. ZEIST, 13-5. De looneisen van de werknemers die in onze gespannen arbeidsmarkt vaak ingewilligd moe ten worden, vormen een bron voor de inflatie. De verhoogde lonen lok ken prijsverhogingen uit, die dan weer ingepei'kt worden door de mi nister van economische zaken. Op deze wijze wordt de prijspolitiek de sluitpost van het inflatiebestrijdings- beleid. Aldus de heer P. G. van der Weele, voorzitter van het Konink lijk Nederlands Verbond van On dernemers, dinsdagavondv op een middenstandsappèl, genouden te Zeist. Twee kleuters verdronken BOLSWARD, 13-5. Woensdagmid- dag is de 4-jarige Pieter Timme aan het Laag Bolwerk in Bolsward spe lenderwijs te water geraakt en ver dronken. Het ongeval werd door een speel makkertje gemeld. De step. waar mee het kind had gespeeld, lag nog aan de walkant. Na bijna een uur dreggen is het stoffelijk overschot geborgen. VEENWOUDEN, 13-5. Woensdag middag is het bijna twee jaar oude dochtertje van mevrouw G. van dei- Tuin, wonende in een woonwagen te. Buitenpost, voorover in een wasketel gevallen en verdronken. De moeder en grootmoeder van het kindje die het al hadden gemist, troffen het le vensloos in de wasketel naast de woonwagen aan. Advertentie de bromfiets voor iedereenl 2 versnellingen vanaf 845,— 3 versnellingen vanaf 875,— 4 vei-snellingen vanaf 975,— Dealer: Weststraat 5 Zicrikzcc schuilplaatsen van de Vietcong en de Noordvietnamezen te vernietigen voor midden^juni teruggeti-okken zal worden en dat de rest voor 30 juni zal volgen. President Nixon heeft gezegd dat de Amerikanen en Zuidvietnamezen 7000 handwapens en 1000 grote wa pens zoals mortieren hebben buitge maakt en meer dan 3000 bunkers hebben vernield. Verder zijn 8.458.000 patronen, 11.000 gi-anaten, 10.000 mortiei'granaten, 800 grote raketten, 8.500 kleine raketten; 1,8 miljoen kilo rijst en 170 voertuigen buitgemaakt. Ongeveer 5.000 tegenstanders waren gedood en meer dan 1.300 gevangen genomen. Familie verliet bijtijds brandende boerderij ECK EN WIEL, 13-5. In de nacht van dinsdag op woensdag is de boer derij van de familie J. van Schaik aan de Vlissingsestraat in het Be- tuwse Eek en Wiel door brand ver woest. Hetgezin met zeven kinderen wist zich bijtijds in veiligheid te stellen, alleen een hond kwam in de vlammen om. Over de oorzaak van de brand valt niets met zekerheid te zeggen. De brandweer van Maurik was het vuur na enkele uren mees ter. b De Israëliërs hebben dinsdag bij hun inval in Libanon 30 Arabische verzetsstrijders gedood en 15 gevan gen genomen, zo meldt de Israëlische radio. Verbotl van onnodige vivisectie gevraagd DEN HAAG, 13-5. Namens 23.000 Nederlandse staatsburgers hebben woensdagmiddag mevrouw M. van Oosten uit Raalte en mejuffrouw A. Bot in het gebouw van de Tweede Kamer een petitie tot de leden van het parlement overhandigd, waarin wordt verzocht er bij de regering op aan te dringen onnodige vivisectie te verbieden. Deze petitie was een uit vloeisel van een actie, die beide ge noemde dames en de heer H. Broek huizen uit Zwolle de afgelopen maanden voor o.m. dit doel hebben gevoerd en waarvoor zij tot dusver 23.000 adhesiebetuigingen hebben ontvangen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 15 MEI. NED. 1. Na de Scheepsjongens van Bontekoe een herhaling van de kindermusical Hip, hipper, hipst. Een onderwijzer, Dick Bode, wrocht te dit werk voor zijn klas. Het gaat over een schoolklas en een straat zangersgezin, die elkaar wederzijds beïnvloeden en de klas van Dick Bode zet het op de planken. Na Hier en Nu een vol uur voor de Friese cabarettier Rients Gratama. Twee jaar geleden stapte deze Fries uit zijn provincie en zijn show: Vin gertjes in de pap, doet hei goed. Dé show is opgenomen in de schouw- burg Geert Teis in Stadskanaal. Daarna een documentaire over de beperktheid van het bevattingsver mogen van de mens. Onze geest kan nl. niet alles wat we opnemen ver werken. De Russische geleerde Yevgenin Zagdansky is ejcKter van oordeel dat ons opnemingsuermogen kan worden .gebruikt en verbeterd door hei te trainen. Volgens hem staat onze soort nog lang niet aan het einde van haar ontwikkeling. Dan snif snif, de laatste Farce Ma jeure van dit sèizoen, moge dit pro gramma een vredige vakantie heb ben! Dr. Okkc Jager verzorgt de dagsluiting en Teleac van Molecuul tot mens. NED. 11. Scala en Beroemde die rentuinen tussen zeven en acht. Na hei journaal Department S, Jason King moet iemand opsporen, doch vindt slechts de beenderen van de betreffende persoon. Dan verdwijnt er weer iemand eh - over blijven slechts... juist dé botjes. Dan Con sumentenvoorlichting in Koning Klant, waarna de „stal" van Johnny Hoes komt opdraven. In de Salaman der in Mechelen treden de Heikre kels, Joop de Knecht, de Zangeres Zaterdag 16 mei, twintig over acht, Zaterdagavondakkoorden 1970. Spe ciale gasten zijn Los Inca's, hier spelend op hun inheemse instru menten. zonder naam, Zwarte Lola en Gert Eijkelboom op. Hierna nog Achter het nieuws. ZATERDAG 16 MEI. NED. I. Vanmiddag een deel uit de Walt Disney serie: Wonderful world of colour. Dit keer een spec taculaire film over een bosbrand, waar een romantisch verhaal in is verwerkt. Dan de geschiedenis van Oebele-land. Na het journaal de iet wat belegen show (uit 1968), rond een ietwat belegen man, Elvis Pres ley. Het „idool" zingt o.a. Trouble, Guitar man en Hound Dog. Jos van der Valk zorgt weer voor de Zater dagavondakkoorden; gasten zijn Ju lie Felix, Los Inca's en The Pedd lers, een Belgische popgroep. Voor Cabaretaria, veertig minuten Brand punt. Wim lbo's speciale gasten zijn: de Griekse zanger Kostas Hat- zis, de Italiaanse Milly Monti en Paul van Vliet. Mgr. Bluyssen ver zorgt tot slot het evangelie. NED. II. Tusen zeven en acht de Evangelische Omroep: Rotterdam zingt en Close-up van zomaar een christen. Het journaal van acht uuj wordt gevolgd door een informatieve uitzending voor vakantiegangers, Goeie reis. De uitslag van de quiz: Wie is wie, ten behoeve van de Ne derlandse Blindenbond, wordt be kend gemaakt en dan komt het laat ste deel van Het leven en de tijd van Lord Mountbatten, De laatste onder koning. In 1947 werd Lord Mount batten benoemd tot onderkoning van India met de bedoeling hem het koloniale gezag te laten likwideren en dat is hem wonderwel gelukt. Daarna de Transatlantic Pop-show of the year. Het is een reportage van de uitreiking van de Ivor No- vello awards, een onderscheiding die te vergelijken valt met onze Edison. Tom Jones, Dusty Springfield, En- elbert Humperdinck, Lulu, Matt Munroe, Sandy Shaw, Peter Sar- stedt, David Bowie en Blue Mink treden op, evenals Rolling Stones en Beatles. VRIJDAG 15 MEI. NED. 1: 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws; 19.04L. Bontekoe19.13 Hip, hipper, hipst kl.; 20.00 Journaal; 20.20 .Hier en- nu; 20.45 Vingertjes in de pap; 21.45 Voorbij de horizon kl.; 22.25 Farce Majeure; 22.45 Dr. Okke Ja ger; 22.50 Journaal; 22.55 Van mole cuul tot mens. NED. II: 18.45 Fabel; 18.55 Nieuws 19.04 Scala; 19.30 Beroemde dieren tuinen kl.; 20.00 Journaal: 20.20 De partment S kl.; 21.10 Koning Klant; 21.35 Een lach en een traan; 22.15 Achter het nieuws; 22.40 Journaal. ZATERDAG 16 MEI. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 Bos brand kl.; 16.45 Oebele kl.; 18.45 Fa bel; 18.55 Nieuws; 19:04 Elvis Pres ley kl.; 20.00 Journaal; 20.20 Zater dagavondakkoorden 70 kl.; 20.15 Brandpunt; 21.55 Kabaretaria; 22.40 Epiloog; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Fabel: 18.55 Nieuws 19.04 Rotterdam zingt!; 19.45 Close- tip; 20.00 Journaal: 20.20 Goeie reis! 21.00 Uilslag: Wie is wie: 21.10 Life and times of Lord Mountbatten kl.; 22.00 Popmusic-show of the year kl.; 23.30 Journaal. (dan kijkt u vëél prettiger)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3