lekker lui m Treffer s DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland tracht met andere landen te komen tot zinvol initiatief voor bevordering vreedzame regeling in Indo-China Castro waarschuwt V.S. Land- en tuinbouwschool Breda afgebrand Kamerleden Goedhart en Schuitemaker van Partij van de Arbeid over naar DS '70 „Amerika gedwongen zich met kwestie Indo-China in te laten' Vergeet niet I LIJST 4 Olympische Spelen in 1976 te Montreal 25 jaar kunstnier FLUS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Donderdag 11 mei 1970 126ste jaarKaiiK 1 Nr. SÜiOl WAARIN OPGENOMEL REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikiee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag"^ Advertentieprijs 19 cent pei; losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: De Zeeuwse recreatiedag '70 Cumhodju-debut in Tweede Kamer DEN HAAG, 13-5. De regering zal met kracht de pogingen voorzetten om, in overleg met andere landen, te komen tot een zinvol initiatief voor het bevorderen van een vreedzame regeling van het conflict in Indo- China. Minister Luns van buiten landse zaken heeft dit woensdag avond in de Tweede Kamer meege deeld by de voortzetting van het de bat over Cambodja. De andere landen, als hierboven bedoeld, zijn België, Luxemburg, De nemarken, Ierland, Italië, Noorwe gen, Roemenië, Zuid-Slavië, Zweden, India en Canada. Minister Luns deelde de Kamer mee, dat in de meeste gevallen een aanvankelijk positieve reactie is ontvangen op het Nederlands initiatief. Aan die reac tie werd overigens wel de wens ver bonden de zaak eerst verder te be studeren, voordat een nadere en de finitieve reactie zal genomen kun nen worden. De minister van Buitenlandse Za ken schonk, bij de beantwoording van de woensdagmidag in eerste in stantie gemaakte opmerkingen, voorts- ook aandacht aan een Frans initiatief voor het bijeenroepen van een „vergrote" Parijse conferentie. De Nederlandse regering hoopt, al dus mr. Luns, dat dit Frans initiV tief succes zal hebben. Hij wees er op. dat het door Nederland genomen initiatief de Franse pogingen om te komen tot een gesprek niet in de weg zal mogen rijden. Minister Luns bestreed in z^jn be antwoording de opvattingen, neerge legd in de moties van de afgevaar digden Den Uyl en Van der Spek. Aanvaarding van de drie door de ze Kamerleden ingediende moties zei hij te moeten ontraden. De motie van de K.V.P.-er Mommersteeg zal de re gering naar vermogen uitvoeren, zo deelde de bewindsman mee. De re gering is bereid deze motie te aan vaarden. Minister Luns bekritiseerde de eenzijdeigheid. die in het debat naar Ernstige schade door blikseminslag BLERICK, 13-5. Een bliksemin- slag in de schoorsteen van de wo ning van de familie van den Berg in Blerick, heeft een grote ravage en schade aangericht. Een gedeelte van de schoorsteen en van het dak van de woning werd weggeslagen, ter wijl de muren werden ontzet. De elektrische leidingen, ook in de aan grenzende woningen, werden geraakt en de stopcontacten jn deze huizen werden uit de muur geslagen. In deze woningen werden ook de televisietoestellen vernield. Op ver schillende plaatsen sneuvelden de lampen aan de plafonds. De inslag ging met een hevige knal en een grote stofwolk gepaard. voren was gekomen van de zijde van de oppositie in de Kamer. Deze een zijdigheid was niet te constateren bij de regeringspartijen, zo merkte hij op. De minister zei het te betreuren, dat geen van de sprekers van de op positiepartijen hi de Kamer niet een maal hebben vermeld, dat Noord- Vietnam in eerste instantie verant woordelijk is geweest voor de'uit breiding van het conflict in Indo- China. Sinds de maand april is er, aldus de bewindsman, duidelijk spra ke geweest van een directe aggressie met name tegen Cambodja. Minister Luns herhaalde woens dagavond zijn eerder uitgesproken hoop en verwachting, dat de bom bardementen op Noord-Vietnam niet zullen worden herhaald. De bewinds man zei niet te willen ingaan op de interne situatie in Amerika. Het lykt me beter, aldus mr. Luns dat de re gering zich onthoudt om daarop in te gaan. Immers, de Nederlandse re gering heeft af te gaan op daden en niet op de interne ontwikkeling van een land. Sprekende over de onderhandelin gen in Parijs merkte minister Luns ondermeer op, dat het woord onder handelingen een te groot woord is voor wat zich thans in de Franse hoofdstad afspeelt. De heer Luns merkte op, absoluut te verwachten, dat de Amerikaanse troepen eind volgende maand Cam bodja zullen hebben verlaten. Hij zei de indruk te hebben, dat de Zuid- Vietnamese troepen langer in Cam bodja zullen blijven zitten dan de Amerikanen. In zijn betoog, waarin de heer Luns zich niet zo pessimis tisch uitliet over de resultaten van een eventueel overleg, sprak minister Luns de vurige hoop en verwachting uit, dat zich geen'verdere escalatie zal voordoen. De Nederlandse rege ring zal daarop blijven aandringen, aldus de minister van Buitenlandse Zaken. HAVANNA, 13-5. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft woensdag gezegd dat de V.S. verantwoordelijk zijn voor de levens van elf Cubaanse vissers die gevangen worden gehou den door een anti-Castro-organisa-, tie in Miami. Castro dreigde ook met militaire acties tegen Britse eilanden van de Bahama-groep die volgens hem worden gebruikt als oefenbasis en schuilplaats voor verbannen Cu- baanse guerrillastrijders. laken» slepen tend de standpuntinneming van de Partij van de Arbeid inzake Cam bodja tot hun besluit heeft genoopt. „Dit was uitsluitend de druppel die een reeds lang volle emmer deed overlopen". In een brief aan het pre sidium van de Tweed Kamer zullen zij eveneens mededeling doen van hun besluit. De heer Schuitemaker verklaarde, dat hij en de heer Goed hart als een afzonderlijke groep zit ting zullen blijven nemen in de Tweede Kamer, waarbij zij zich dan zullen beschouwen als vertegenwoor diger van Ds'70. DEN HAAG, 13-5. In de Tweede Kamer hebben de P.v.d.A.-fractie- leden Goedhart en dr. Schuitemaker, woensdagmiddag na afloop van het aandeel van de heer Goedhart in het debat over Cambodja medegedeeld, dat zij bedanken voor het lidmaat schap van de Party v. d. Arbeid en zich zullen aansluiten bij DS'70. Heden donderdagachtend, zouden zij dit, zo deelde de heer Schuite maker mede, aan het fractiebestuur per brief berichten. De heer Schuite maker verklaarde, dat niet uitslui- BREDA, 13-5. Woensdagavond om streeks kwart voor negen is de Mid delbare land- en tuinbouwschool in Breda nagenoeg geheel uitgebrand. De school is gevestigd in een groot gebouw aan de Teteringse dijk en telt ongeveer 200 leerlingen. Het vermoeden bestaat, dat de brand ont staan is op de zolder, waar de Mgr Hamer verkennersgroep 'n onderdak heeft. De Bredase brandweer be streed de brand met alle beschikbare materieel en manschappen. Om streeks kwart voor tien kon het sein „brand meester" worden gegeven. Toen werd de vuurhaard met twaalf Tel Aviv: loen werd de vuurhaard met twaalf np 1 Hf 1 1 1 i»*p, stralen bestreden. De school moet loestand iVlidden-Uosten blijtt gespannen leen de vier muren stonden toen nog overeind. Over het schadebedrag kon nog geen mededeling worden gedaan. Het bestuur van de land- en tuin bouwschool heeft plannen om over twee jaar in Breda-noord een nieuwe school te bouwen. De brandweer en politie stellen heden (donderdag) een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. TEL AVIV/BEIROET, 13-5. Als de Arabische guerrilla's de Israëlische steden en dorpen blyven aanvallen dan is Israel vandaag weer bereid de grnd- en luchtacties op en boven Libanees grondgebied te herhalen en dat zelfs op groter schaal dan dins dag het geval was. Goedhart versus Den Uyl ROTTERDAM, 13-5. De vragen, die de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl dezer dagen aan de regering heeft gesteld met betrekking tot de uw volmacht tijdig, d.w.z. vóór 20 mei aan te vragen als u op 3 juni a.s. niet zelf op de V.V.D. kunt stemmen. Onze secretaris, 't Vrije 19, Zierikzee, telefoon (01110) 2223 is gaarne bereid U hierbij behulpzaam te zijn. AMSTERDAM, 13-5. Voor de eer ste keer in de geschiedenis van de moderne olympische spelen zal Ca nada gastland zijn. Montreal, met zyn twee en een,half miljoen inwo ners, waarvan zeventiende van Franse oorsprong, zal de zomerspe len in 1976 - waartoe het werd ge kozen - waarschüniyk van 17 juli tot 1 augustus organiseren. De grootste stad van Canada heeft een typisch landklimaat. De winters zijn lang en koud, de zomers kort en heet. Regen valt er in de laatste pe riode nauweliiks. In tegenstelling tot Moskou en Los Angeles zal Montreal zijn voornaam ste Olympische arena nog moeten bouwen. De stad telt twee stadions met elk 30.000 plaatsen. In de ko mende zes jaar zal een Olympisch Stadion worden gebouwd, dat aan 80.000 teschouwers plaats zal bieden. Voorts zal er nog een zwemstadion moeten verrijzen met een geplande capcileit van 10.000 personen. Montreal is op het gebied van het organiseren van grote evenementen niet onbedreven. In 1967 herbergde de stad de wereldtentoonstelling die 52 miljoen bezoekers trok. De kosten van de zomerspelen van 1976 zullen wegens de voorzieningen die drie jaar geleden reeds zijn getroffen, dan ook binnen de perken blijven. Wel zal het olympisch dorp nog moeten, worden geconstrueerd. Volgens de plannen zullen er 12.000 atleten en atletes kunnen worden gehuisvest. Voor de winterspelen van 1976 is de stad Denver gekozen. jongste ontwikkeling in het voorma lige Indo-China, zyn voor de heer F. J. Goedhart aanleiding geweest in een brief aan de heer Den Uyl ^ijn bezwaren tegen diens politiek nog maals kenbaar te maken. - „Sinds de voormalige Franse ko lonie in vier onafhankelijke staten opgedeeld werd", zo schrijft de heer Goedhart, „en Noord-Vietnam daar bij in handen van een communistisch regime is gevallen, heeft dit regime zich duidelijk ten doel gesteld Zuid- Vietnam, Laos en Cambodja in zijn macht te krijgen". De verantwoorde lijkheid voor de gruwelen, waarmee de communistische agressie gepaard is gegaan berust dan ook volgens de heer Goedhart bij Hanoi en bij de genen die Hanoi voortdurend op al lerlei manieren hebben gesteund. Hij is van mening, dat de Ver. Staten zich noodgedwongen in de zaak heeft moeten mengen, nadat Zuid-Viet- nam, dat niet opgewassen was tegen communistische oorlogsmethoden, cm Amerika's hulp had gevraagd. De daaruit voortvloeiende Ameri kaanse tussenkomst kwam uitslui tend om verdere gewelddadige uit breiding en vergroting van macht en invloed van Moskou en Peking te stuiten. „Deze doelstelling van de Ameri kaanse politiek", aldus de heer Goedhart, „moet iedereen aanspre ken, die het gevaar van het rode im perialisme onderkent. Ook voor ons in West-Europa, ook al hebben we geen enkel direct belang in Indo- China, is de gang van zaken daar daarom van de grootste betekenis". De heer Goedhart wijst verder in zijn brief op het onlogische dat schuilt in het feit, „dat velen, die helemaal niet achter de Sowjet-Unie en rood China staan, toch alles doen wat ze kunnen om de Amerikaanse regering dwars te zitten,of de raad geven in Indo-China maar te capituleren. On deze wijze ontstaat een soort van internationale pressie groep, die zeer heterogeen van sa menstelling is en waarin men com munisten, anarchisten, hervormde predikanten, pacifisten, aanhangers van „nieuw links" utopisten enz. naast elkander aantreft, die zoveel mogelijk afbreuk doen aan de poli tiek van de Ver. Staten van Amerika, het bolwerk van de vrije wereld, van welks kracht het behoud van onze eigen vrijheid en democratie ook af hankelijk is". Feijenoord in actie voor de jeugd ROTTERDAM, 13-5. De Europa- cup-winnaar, Sportclub Feijenoord, start een actie voor de jeugd in de oude wijken van Rotterdam, met. als middelpunt van de actie een maan denlang durende expositie van de grote zilveren Europacup in het stadscentrum. Men hoopt honderd duizenden guldens, misschien zelfs meer dan een miljoen, bijeen te brengen tot het welzijn van de Rot terdamse jeugd i» de oude wijken, waar Feijenoord steeds in goede en slechte tijden zijn aanhang heeft ge vonden. De bestemming van de gel den zal t.z.t. worden vastgesteld, maar men denkt al in de richting van crèches en kinderspeelplaatsen. DEN HAAG, 13-5. Dit jaar is het een kwart eeuw geleden dat dr. Willem Johan Kolff voor het eerst een patiënt die aan een niervergif tiging leed, met behulp van een door hem uitgevonden kunstnier in leven kon houden. Ter herdenking van dit feit zal prof. Kolff, sinds 1956 burger der Verenigde Staten en se dert 1967 hoogleraar in de chirur gie en hoofd van de afdeling kunst matige organen, tevens directeur van hei „Institute of Biomedical Engi neeringvan de universiteit van Utah in Salt. Lake City volgende week in Nederland worden gehul digd. WASHINGTON. Tot verrassing van de aanwezige journalisten vroeg president Nixon aan het slot van zijn jongste persconferentie een mi nuut stilte ter nagedachtenis van de journalist Merriman Smith van UPI. die vorige maand overleed. Smitli was de man, die aan het einde van een persconferentie, altijd - namens de aanwezige persmensen - zei: „Dank u, mijnheer de president". Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ondanks de oproep van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties om de troepen terug te trekken - een oproep die werd gedaan toen Israel al een uur tevoren het einde van de operatie tegen de Arabische guerril la-bases op de berg Hermon had aangekondigd - wilde men vanmor gen in Tel Aviv niet verbergen dat Israel vastbesloten is een einde te maken aan de aanvallen vanaf .Liba nees grondgebied. De gewapende eenheid die gis teren nog voor zonsopkomst de grens met Libanon overschreed zal naar verwachting vandaag geheel zijn te ruggetrokken. Er zullen dan 11-ver- zet-strijders zijn gevangengenomen, een onbekend aantal zijn gedood, 40 gebouwen verwoest en tien voertui gen van de guerrilla's vernietigd. Maar nog voor de tanks en de para troepen geheel zijn teruggetrokken heeft een vooraanstaande ambtenaar al verklaard dat de actie met een nog groter verwoestende effekt kan worden herhaald. De ambtenaar die weigerde zijn naam te noemen zei; „wij achten de regering van Libanon verantwoordelijk. Israëlische troepen zijn nu een keer de grens overge trokken en kunnen het morgen of overmorgen opnieuw doen". Advertentie. 't Is geen pot en 't is geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't is geen fles en 't is geen bus. 't Is de nieuwe Remia flus Het Joodse jeugdverbond van België heeft woensdag in Brussel een soldariteitsdag voor de Joodse minderheid in de Sowjet-Unie ge houden. Het grootste wonder is de liefde. Vrij warm Verwachting tot vrijdagavond: Droog en zonnig weer met zwakke tot matige oostelijke wind en in het algemeen iets hogere temperaturen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temperaturen0 tot 5 graden boven normaal. Max. temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 10 procent. 15 mei. Zon op 4.47, onder 20.27. Maan op 14.00, onder 2.38. Volle maan: 21 mei te 4.38. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 15 mei 10.42 v.m. 23.03 n.m. BROUWERSHAVEN 15 mei 10.33 v.m. 23.08 n.m. Doodtij: 15 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdag lag Nederland in een gebied met geringe luchtdruk- verschillen. Boven de Oostzee lag een in betekenis afnemend gebied van lage luchtdruk, terwijl zich bo ven de Golf van Biscaje een depres sie bevond waarvan een bijbehorend koufront zuidwest Frankrijk binnen drong. Van een ten noorden van IJsland gelegen hogedrukgebied strekte zich een uitloper langs de Engelse oostkust naar ons land uit. Een tweede rug van hoge druk lag over Italië, het Alpengebied en Zuid- duitsland. In de nacht waren met noordwestelijke winden mistvelden van de Noordzee het zuiden van het land binnengevoerd. In het binnen land vormde zich elders door uit straling mist bij minimumtempera turen van 7 a 8 graden. Naar ver wachting zal het lagedrukgebied bij Spanje zijn aktiviteit meer naar het Middellandse zeegebied verplaatsen. Het hogedrukgebied in het noorden zal zich verder naar het zuiden uit breiden, waardoor in onze omgeving een matige noordoostelijke stroming wordt ingesteld, waarbij er weinig verandering in het weertype komt. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1