Moeders tweede leven Wijang in-'t-kuipje. 58ct caballero. de sigaret. Boekjaar 1969 was gunstig voor P.Z.E.M. ISv1 \j» wafarK Mosje Dajan verwacht een „hete zomer" VAN HET VADERLANDSE ERF Veelzeggend dramaatje van serg. Meijer DE AKKERBOUW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Dinsdag 1- mei 19/0 Nr. 201U0 Nettowinst van ruim 1,3 miljoen gulden ZIËR1KZEE, 11-5. Deze week ver- scheen het verslag over het boekjaar 1969 van Ue N.V. Prov. Zeeuwse F.»ektricitekts-Maatschappij, waarin melding wordt gemaakt van gunsti ge financiële resultaten. De produk- tie b.'eef zich in een sterk stijgende lijn ontwikkelen. De omzet steeg voor het eerst boven 1 miljard kWh en bereikte met 1.117 miljoen kWh een stijging vergeleken met 1968 van bijna 18 procent. Hoewel weer aan zienlijke kostenstijgingen optraden werd na ruime afschrijvingen een netto winst behaald van f 1.353.630,- (1968: t 1.175.061,-). Ir. het verslagjaar vielen twee be slissingen van verstrekkende bete kenis: de fusie met de ZEG AM en het besluit een commerciële kern energiecentrale te bouwen, de eerste in Nederland. Vermeld wordt ook de herdenking van het 50-jarig bestaan Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. van de maatschappij. Gunstige verwachtingen Verwacht wordt dat de stijging in de omzet zich gezien de reeds afgesloten contracten, minstens zal handhaven op het peil van de laatste jaren. Opgemerkt wordt gezien het hoge rentepercentage op de kapitaalmarkt de kostprijs van de kWh een tendens tct stijgen zai moeten gaan vertonen „Dcor de zeer sterke stijging van de omzet, een betere bezetting van het opwekapparaat en een uiterste effi ciency no te streven, is het wellicht mogelijk de kostenstijgingen te com penseren, zodat de tarieven ongewij zigd kunnen blijven", aldus de P.Z.E.M. Een van de belangrijkste peilers van de maatschappij in de provincie is de industriële ontwikkeling: er is een duidelijke wisselwerking tussen de grcei van de P.Z.E.M. en die van de industrie. Een eventuele stagnatie in de grcei van de industrieën of wel de vestiging van nieuwe zal zijn te rugslag geven op de maatschappij', maar vooralsnog mag worden aange nomen, aldus wordt medegedeeld, ,,dat do positieve elementen die het Westerscheldebekken te bieden heeft de bevoorrechte positie die Zeeland daardoor bezit, zal kunnen doen be houden". DEN HAAG. Bij het monument aan de Johan de Wittlaan in Den Haag is de 25ste en laatste officiële jaarlijkse herdenking van de in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Grenadiers en Jagers gehouden. NAARDEN. Gp verzoek van de Bus- sumse politie is in Naarden de 33- jarige W. S. aangehouden, die in de afgelopen weken twee plaatselijke bankkantoren heeft opgelicht, elk voor f 5000, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Het Franse vlieg- dekschip P. A. Foch zal van 15 tot 19 mei een routine-bezoek brengen aan Rotterdam. De Foch zal op 15 mei om 12.30 uur afmeren aan de Lekhaven en is voor het publiek opengesteld op 16, 17 en 18 mei van 2' tot 5 uur 's middags. WIJK BIJ DUURSTEDE. De re cherche van Wijk bij Duurstede heeft twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht enkele maanden geleden in Wijk bij Duurr stede bij een inbraak een bedrag van f 200.000 te hebben buitgemaakt. Het tweetal is in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is in volle gang. DEN HAAG. Scheveningen heeft zijn eerste grote duinbrand van het seizoen gehad. Ter hoogte van de Fuutlaan brandde 4000 vierkante meter duinbeplanting af. De brand weer, die de brand binnen een half uur meester was, vermoedt dat het vuur is ontstaan door in het duin achteloos weggeworpen rookgerei. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Brusc Trekker" Wedvlucht vanaf Chimay (B.) .af stand plm. 180 km. Gelost 7.45 uur; aankomst le duf 9.36 uur; laatste duif 10 uur. De uitslag luidt als volgt: T. M. Dalebout 1. 3, 4. 9, 18, 21. 23. 30, 31. 34. 35. 38; H. v. Noorden 2, 6, 17; A. de Ruiter 5, 37; L. de Bruine 7. 14, 24: Chr. Bal 8, 55; A. de Koning 10. 20, 32, 43, 48. 60; Ph. Steketee 11. 16, 19, 22. 40; J. Jumelet 12, 13, 25, 26 53; C. Zandijk 15, 49; B. de Ruiter 27; J. v. Boven 28, 52, 58; J. Bal 29, 46; B. Schot 33, 50, 51; J. Quist 36, 39, 41. 44, 56, 59; J. v. Hekke 42; A. J. IJzelenberg 45, 54; J. de Jonge 47, 57. „Hel gaat samen leven" MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTERDAM, 11-5. Kleiaardappe- len voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts f 36,00-37.00; bintje 35-55 mm f 34,00-35,00; bintje 50 mm opwaarts f 38.00-39,00; bintje 55 mm opwaarts f 38,00-40.00. Klei-aardappelen voor de export: bintje 35-50 mm f 33,00-34,50; bintje 50 mm opwaarts f 38,00-39,00. Voer-aardappelen f 2v00-4,00. Stemming: binnenland en export vast. Prijzen (exclusief omzetbelasting) vóstgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnen land c.q. export. TEL AVlV/JERUSALEM CAIRO, 11-5. „We moeten een hete zomer verwachten aan het Suez-kanaal", ze heeft de Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan in een inter view met de Israëlische radio ver klaard. Hij zei te verwachten, dat presi- 'clent Nasser nieuwe commando overvallen en luchtaanvallen zal larceren. nu hij dankzij de Russische steun een deel van zijn troepen heeft kunnen vrijmaken. Dajan verwacht riet. dat de Sovjet-Unie nog meer dan op het cgenblik het geval is be trokken zal raken bij de strijd in het Midden-Oosten. „Maar als onze vliegtuigen door Russische piloten weiden aangevallen, zullen onze pi loten terugslaan", aldus Dajan. De minister verklaarde dat Israel* niet al te bang moet zijn voor het isolement. „Ik reken wel op de we reldopinie. maar niet genoag om bombardementen op ons land onge straft laten. Ik stel 't lieven buiten de steun van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken dan dat ik het leven van de gezinnen in de grensgebieden met Libanon daaraan opoffer". „Wij zijn geen Tsjechoslowakije en geen Biafra", aldus Dajan. „Ons le ger is goed uitgerust, beter dan een jaar geleden, en over een jaar zal het neg sterker zijn". Generaal Dajan vervolgde: „Dit is ons land. In de loop der eeuwen zijn weliswaar hier anderen komen wo nen en 't gaat er ons ook niet om, cm hen weg te jagen, maar om met hen samen te leven. Zolang de Pa-, lestijnen echter de vernietiging van de staat Israel nstreven, kan er niet met- hen worden onderhandeld", al dus Dajan. Hij meende overigens dat met de coëxistentie wel vooruitgang wordt geboekt: „op 't ogenblik wer ken al meer dan 30.000 Arabieren bij ons". anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel. Een curieuze hoofdfiguur speelt een opmerkelijke rol in de herden kingen waarvoor deze maand zoveel reden is. Dertig jaar na zijn dood voor het vuurpeleton keht ieder op eens de sergeant Chris Meijer, de enige Nederlandse militair die in de korte mei-oorlog van 1940 als deser teur door een krijgsraad ter dood werd veroordeeld. Een klein drama dat anoniem wa\ gebleven en zo goed als vergeten als Jan F. A. Boer zich niet geroepen had gevoeld de hele historie uit te pluizen in het boek „De zaak van sergeant Meijereen eigenlijk in tens zielig relaas. Een sergeant die bij gebrek aan de goede granaten met zijn stuk pantseraf weer geschut niets zinnigs meer kan doen op de hem toegewe zen post en dus kalm opbreekt, niet eens in paniek vlucht als zoveel an deren. Een generaal die hysterisch wordt (en een paar dagen later des wegen ook van zijn commando ont heven moet worden) wegens de „lamlendigheid" van zijn troepen. En die een voorbeeld wil stellen, waarvoor sergeant Meijer toevallig pasklaar schijnt te zijn. Een barse rede tot een krijgsraad. Een in onreglementaire haast uitge voerd doodvonnis. Wat een afschrik wekkend voorbeeld had moeten zijn werd het dan niet eens omdat men vergat van de fusillering melding te maken - zelfs de ouders wisten eerst niet beter dan dat hun zoon was gesneuveld. Een verdrietig verhaal van men selijk falen onder omstandigheden waarmee men geen raad meer wist, nog aangedikt door het televisie-op treden van de 86-jarige generaal Harberts die het kennelijk allemaal bij nader inzien nog volkomen juist vindt. Boze oudstrijders, die zich be ledigd voelen en een krans ojj Meijers graf leggen. Zinloosheid Dan weer hel bericht, na zoveel tijd, dat in Breda twee deserteurs - echtere weliswaar dan Meijer - zon der proces zijn neergeschoten in die verwarde lijd. De vraag is waarom dit alles opeens zoveel mensen in nig aanspreekt. Na die vijf dagen oorlog tot vér na het formele einde van de tweede wereldoorlog heeft men toch ruimschoots de ervaring kunnen opdoen dal oorlog een ab surd bedrijf is waarin van recht en rede niet veel terecht komt, zelfs bij de partij die daaraan nog enige aan dacht poogt te schenken. Het geval van die ene sergeant Meijer en die ene generaal Harberts, dat zo boordevol zinloosheid is, trefl waarschijnlijk des te meer omdat dit in zijn tragiek zo overzienbaar is, compleet met namen en data en plaatsen. Maar niettemin een goede illustratie: die zinloze affaire is maar een onderdeeltje van dat grote abstracte begrip van oorlog dat de gelegenheid biedt tot zulke absurdi teiten. Juist dit roemloze, nietige ge val is daarom wellicht beter ge schikt om de krijg te veroordelen dan de bloedigste beschrijvingen van de verschrikkelijke slachtingen die in die oorlog zijn voorgevallen en die door hun massaliteit en hun ano nimiteit de veelzeggendheid en de overtuigingskracht zijn gaan missen die dit kleine drama zo overzichte lijk biedt. Juist daarom is hel wel zinvol dat dit snippertje oorlogsmi sère juist rond deze herdenkingsda gen wordt onthuld. Advertentie ^JKUulim n.Y. OqrijMit Verschillende oude foto's publiceer den wij in het verleden al van het slot „Moermond" te Renesse. Zelden troffen we echter een beter gelukte plaat van het slot voor de restaura tie dan deze foto uit 1930. DEN HAAG. 11-5. Hel akker bouwbedrijf heeft in het zuidweste lijk kleigebied dat in 1971 een ar beidsinkomen heeft van f 24.00, zal in 1975 met ruim twintig procent gezakt zijn tot f 19.050.—. Het ak- kerbuwbedrijf in de noordelijke klei gebieden, dat in 1971 een arbeidsin komen van f 17.000,— heeft, zal in 1975 met 30 prcent zijn gezakt lot f 11.910,Daartegen mag worden verwacht dat in deze periode het al gemene inkomensniveau met nomi naal 36 procent zal zijn gestegen. Aldus een prognose, die de hoofdaf deling akkerbouw van het Land bouwschap heeft opgesteld na een bespreking met enkele functionaris sen van het Landbouw-Economisch Instituut. De hoofdafdeling heeft grote be zwaren tegen een aantal specifieke tendenzen inzake het EEG-beleid voor de akkerbouwprodukten. Naar haar mening wordt het probleem van de overschotten in deze sector sterk overdreven. Het benauwende van de huidige situatie vindt zij dat er, tegenover kennelijke onmacht om met behulp van het markt- en prijsbeleid 'n doorgaande vermnide- ring van de inkomenspositie van de akkerbouwbedrijven tegen te gaan. geen enkel aanvaardbaar alternatief wordt geboden en dat geen duidelij ke wegen worden aangegeven waar langs de landbuw zijn positie kan o versterken. Deze situatie, aldus de hoofdafde ling, is voor de landbouw uitzicht loos en ontneemt de beren 't ver trouwen in de toekomst. Naar haar mening zal de Nederlandse overheid een actief EEG-beleid krachtig moe ten bevorderen. De nota van de hoofdafdeling werd in de bestuursvergadering van het Landbouwschap besproken en aanvaard. FEUILLETON Ed. LAURENS „Denk er om. dat je niet teveel op je schouders neemt". „Maakt u zich geen zorgen, moe der. Ik ben nuchter genoeg om te begrijpen, dat ik een mens ben en geen machine. Maar ik ben jonger dan vader, dus ik kan altijd iets meer presteren. En aan zijn •nage dachtenis ben ik verschuldigd er voor te zorgen, dat de fabriek voor uit gaat. Precies weet ik het nog niet, maar vorige maand hebben we zeker een record omzet. Met een paar dagen krijg ik wel de juiste cijfers. O ja, Van Loesink is terecht gekomen bij Haarmans in Rotter dam. Onze concurrent. Willem, help me onthouden, dat we eens die ar tikelen naslaan over economische spionage. En zoek ook eens uit. of ev al juris prudentie is over een of meer dergelijke zaken. Het staat me voor, dat ik er indertijd iets over gelezen heb. Als hij probeert onder mijn klanten te gaan stoken, pak ik hem aan. Ik heb zijn kontrakt, dat vader indertijd bij zijn indiensttre ding heeft opgesteld, er nog eens op nagelezen. Hij mag binnen twee jaar ons bedrijf geen concurrentie aan doen. Laat-ie het niet proberen, want dan grijp ik hem. Willem, heb je het genoteerd?" „Ik onthoudt het wel, poes." „Schrijf het toch liever maar op. Het zou de eerste keer niet zijn, dat je wat vergat. En 'houdt op met jc „poes". Je weet, dat ik er een hekel aan heb." „Is ze niet lief, mama?" vroeg hij lachend, een opschrijfboekje uit zijn zak halend. „Dat zul jij beter kunnen beoor delen dan ik." antwoordde Willc- mien neutraal. „Stel je voor, dat je me niet lief vond," merkte Lettie rustig op. „Nog niet eens een half jaar getrouwd." „En jij?" vroeg Willemien ondeu gend. „Maakt u de kachel ook even aan.... Ik zeg niets. Hij verbeeldt zich toch al zoveel, omdat hij jurist is en ik alleen maar fabrieksdirec- trice." „Nou. alleen maar.... Ik vindt, dat je het, je leeftijd in aanmerking nemende, al ver geschopt hebt." „Een mens moet de kansen, die er in het leven zijn, grijpen." vond de jongevrouw. „Dat heb je ook gezegd in dat. in terview voor de radio. Ik heb het gehoord. En die artikelen in de kran ten ha dè aandeelhoudersvergade ring. Maak je er geen plakboek van?" Lettie schudde haar hoofd. „Ik ben er niet ijdel genoeg voor en ik kan m'n tijd wel beter besteden. Overi gens, het was een goeie reclame voor de fabriek. We kregen er tenminste enkele nieuwe klanten door." In haar slaapkamer, terwijl ze zich uitkleedde, keek Willemien naar het grote portret van Bram dat daar sinds enige weken hing. Het was een van de laatste foto's van haar man. die ze had laten vergroten. „Mis schien heb ik het toch verkeerd ge zien. Bram, wat haar opvoeding be- tieft. Waarschijnlijk had jij het aan hel rechte eind. Ze doet nicl veel voor je onder. Ik hoop alleen, dat ze ondanks alles een vrouw blijft. Een vrouw, om haar man te behagen. Willem is cen-aardigc jongen en in alles haar volle steun. Laat ze het alsjeblieft naar waarde schatten en van hem houden. Hij verdient het door Henk van Heeswijk De tweede mei werd vrij uitbun dig gevierd. Al was de leegte voel baar. omdat het een verjaardag was van een der kinderen, waarbij de heer der huizes ontbrak. Janneke en Hans waren overgekomen, de eerste als gewoonlijk weer in verwachting. Willemien bemerkte het terstond. Toen ze een ogenblikje had, vroeg ze fluisterend: „Wanneer?" „Kun je het al aan me zien? Kind, ik ben pas in de derde maand. Eind november. Ja, het is erg kort op Erik. maar wat kun je er aan doen? We willen het immers allébei? In dit opzicht zijn we volkomen harmoni eus. En ik leef gewoon als altijd. Nergens erg in, nergens last van." ..En Bettie past nu op de kinde ren?" vroeg Willemien verder. „Samen met Ria. Ja. ik heb sinds kort een tweede meisje: achttien jaar en reuze lief voor de kinderen. Bettie begon te mopperen, dat ze hel te zwaar kreeg en eigenlijk was dat wel zo. Maar daar heb je. als alles reilt en zeilt zoals hel moet, geen erg in. En we willen Bettie niet graag kwijt. Ze is een juweel. Wil lemien. werkelijk. Zóeen krijg jc nooit, hoewel Ria erg meevalt." „Is dat niet vreselijk duur. twee dienstbodes in huis?" Janneke lachte. „Wc kunnen hel gelukkig betalen. Hans verdient goed en ze boog zich dichter naar haar schoonzuster, „dit blijft nog onder ons. hoor. maar er is een directeurplaats vacant en Hans maakt een gerede kans benoemd te worden. Dan zou hij minder hoeven te reizen en verdient nog meer. Hans staat bij de hoofddirectie gelukkig heel goed aangeschreven." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9