DE ZIERIKZEESCHE COURANT EUROPESE COMMISSIE CA AT BESTAAN UIT NECEN LEDEN Franz Stangl - beul van Treblinka staat terecht Gezin Theodorakis ontvlucht Griekenland Doden bij ongeregeldheden in Augusta Zeeuws-Vlaams comité op de bres voor verhindering inpoldering mosselbanken Heidebrand door sigarettepeuk Cambodjaanse regering in ballingschap verbreekt betrekkingen met Ver. Staten BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dins<l;i<; 12 mei J 970 126ste jaargang Nr. 20400 WAARIN OPGENOMEL REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Ziarikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Bestemmingsplannen Westerscliomven BRUSSEL, 11-5. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Economische Gemeenschap, die maandag en dinsdag in Brussel ver gaderden, hebben maandag tijdens een lunchvergadering besloten dat de Europese Commissie per 1 juli uit negen personen zal bestaan. Ze volgen daarmee het fusiever drag dat bepaalt dat de Europese executieve op die datum van 14 tot negen leden teruggebracht moet zijn. Ieder van de Beneluxlanden krijgt één zetel in de nieuwe commissie en Duitsland, Frankrijk en Italië ieder twee leden. De Italianen zouden ver zekerd hebben dat ze een aanvaard bare kandidaat voor het voorzitter schap hebben. De ministers zijn het er voorts over eens geworden dat op 30 juni de onderhandelingen beginnen met Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken, die om toetreding tot de E.E.G. hebben gevraagd. De ministers van buitenlandse za ken van de E.E.G. zijn het er maan dagavond in Brussel over eens ge worden dat het gemeenschappelijke standpunt van de zes, bij de onder handelingen met de kandiclaat-leden, moet zijn dat bij stemmingen in de Geen Griekse priesters achter het stuur ATHENE, 11-5. De bisschop van Saloniki, mgr. Leonidas, heeft alle priesters in zijn bisdom verboden een auto te besturen. Het bisschop pelijk schrijven wijst op de zeer strenge sancties die de kerkelijke wet oplegt aan tot de kerk behoren de chauffeurs, die, ook per ongeluk, voetgangers doodrijden. In Griekenland wordt iedere auto mobilist, die een dodelijk ongeluk veroorzaakt, in voorarrest gehouden tot zijn proces. Veiligheidsraad voor onafhankelijk Bahrein NEW YORK, 11-5. De veiligheids- raad heeft zich maandag met alge mene stemmen uitgesproken voor een volledig en soeverein Bahrein, dat vrij is zelf te beslissen over zijn betrekkingen met andere landen. Dit is de wens van de meerderheid van de bevolking van Bahrein, zoals is gebleken uit een onderzoek dat door een V.N.-vertegenwoordiger is ver richt. ministerraad van de uitgebreide ge meenschap, niet de vier grote landen de zes kleine kunnen overstemmen. Op het moment denkt men over een oplossing (en dinsdag wordt daar waarschijnlijk een besluit over geno men) die de vier grote landen, En geland, Frankrijk, Duitsland en Ita lië ieder tien stemmen geeft, België en Nederland ieder vijf, Luxemburg twee stemmen en Noorwegen, Dene marken en Ierland ieder drie stem men. Daarbij zou dan de bepaling moeten komen dat voor een gekwali- Het gevaar hij landbouwtrekkers DEN HAAG, 11-5. Met de algeme- ne strekking van het ontwerp-be- sluit tot wijziging van het Land- bouwveiligheidsbesluit van 1950, nl. het voorkomen van gevaren bij het gebruik van moderne "landbouwtrek kers, kan de commissie arbeidswet geving van de Sociaal Economische Raad instemmen. Dit deelt zij mee in een advies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid. De commissie, die het advies na mens de S.E.R. heeft uitgebracht merkt op dat het Landbouwveilig- heidsbesluit 1950 aan de technische ontwikkeling moet worden aange past. De "bepalingen van het besluit hebben voornamelijk nog op het oog voertuigen met paardekracht. ficeerde meerderheid in de raad 41 stemmen nodig zijn. Zetels Men is het er ook over eens ge worden dat in een Europees parle ment van de tien, de vier grote sta ten elk 36 zetels, België en Neder land ieder 14 zetels, Luxemburg zes zetels en Ierland, Noorwegen en De nemarken ieder tien zetels moeten bezetten. Tenslotte is voorgesteld de commissie van de tien leden tellen de gemeenschap te laten bestaan uit veertien leden, twee commissarissen voor elk groot land en één voor ie- ■^der van de zes kleine lid-staten. De ministers werden het nog niet eens over de onderhandelings pro cedure, m.a.w. wie de onderhande lingen zal moeten voeren, In begin sel is men hereid de Europese Com missie bij deze onderhandelingen een grote rol té laten spelen, maar er is nog niet beslist of de onderhande lingsdelegatie van de E.E.G. tenslot te voorgezeten zal worden door de voorzitter van de Europese Commis sie of de raadsvoorzitter. WASHINGTON. President Nixon heeft maandag vijftig gouverneurs van Amerikaanse staten gevraagd de interventie in Cambodja te steu,- nen en te helpen bjj het onderdruk ken van de antioorlog-stemming in het land zelf. BUSSELDORF, 11-5. Voor het „Landsgericht" in het Westduitse Düsseldorf begint woensdag het pro ces tegen een van de zwaarste oor logsmisdadigers van het Hitlerrijk, de nu 60-jarige Franz Stangl. Deze oud-SS-officier - - wel de tweede Eichmann genoemd - was in de oorlogsjaren achtereenvolgens commandant van de moordenaai's- schcol Haidheim bij het Oostenrijkse Linz en commandant van de vernie tigingskampen Sobibor en Treblinka. In de vele pagina's tellende tenlaste legging wordt Stangl moord op vier honderdduizend Joodse gevangenen in Treblinka en moord op duizenden Duitse en Oostenrijkse ouden van dagen, ongeneeslijk zieken en gees- PARIJS, 12-5. De echtgenote van de Griekse componist en oppositieleider Mikis Theodorakis en hun twee kin deren zijn maandagavond in Parijs aangekomen. Zij hadden heimelijk Griekenland verlaten na wekenlange vergeefse pogingen toestemming van de auto riteiten in Athene te krijgen om zich bij Mikis Theodorakis te voegen, die vorige maand Griekenland mocht verlaten en door de Franse politicus Jean-Jacques Servan-Schreiber naar Parijs werd gebracht. LOOSDRECHT. In Oud Loosdrecht vond het Eurofashion Festival 1970 plaats. De prijsuitreiking vond plaats door Jacques Esterel, die wij hier zien met de winnares, de Finse Tarja Vxiokko en het model, waarop de Finse ontwerpen werden getoond. Het nieuws, dat het mevrouw Theodorakis en haar kinderen gelukt was te ontsnappen werd -maandag avond door een van de drie leden van het Franse comité voor mense lijkheid, professor Paul Milliez, be kendgemaakt op een bijeenkomst in Parijs ter herdenking van de slacht offers van de dictatuur in Grieken land. Met bootje Het gezin van Theodorakis, die op de bijeenkomst was en zijn tranen de vrije loop liet toen hij het nieuws hoorde, is eerst op een 20 uur duren de tocht over ruwe zee in een bootje naar Sicilië gebracht. Vandaar werd de reis per vliegtuig naar Parijs ge maakt. Zij zijn uit Griekenland ge smokkeld door drie jonge Fransen, twee mannen en een vrouw. telijk gestoorden in Hartheim ver weten. Op merkelijk is dat Franz Stangl in feite niet terecht zal ven staan voor hetgeen hij in de ooft logsjaren als commandant van Sobi- dor - na Auschwitz wellicht het gru welijkste en meest effectieve vernie tigingskamp van de nazi's - heeft misdaan. In Sobidcr vonden 1,6 mil joen Joden de gasdood. Tussen 2 maart en 20 juli 1943 re den naar deze 80 kilometer ten oos ten van het Poolse Lublin liggende vernietigingskamp negentien treinen uit Nederland met in totaal 34.000 Nederlandse gevangenen. Nog geen twintig keerden uit So bibor terug. Tijdens het proces tegen Franz Stangl, dat tot eind september van dit jaar zal duren, zullen wel enkele getuigen worden gehoord die Stangl als commandant van Sobidor hebben meegemaakt. Deze verkla ringen worden beschouwd als aan vullend bewijs voor de stelling van de openbare aanklager, dat Franz Stangl zich in Treblinka en op het kasteel Hartheim schuldig heeft ge maakt aan massamoord. Twee dagen per week Het processchema voorziet in twee zittingsdagen per week: iedere woensdag en iedex-e vrijdag. Het Landsgex'icht heeft bewust een groot aantal rustdagen vastgesteld om de betrokkenen niet bij voortduring te confronteren met de afschuwelijke misdrijven van het nazi-regime in,'t algemeen en die van verdachte Franz Stangl in het bijzonder. Bo vendien zijn ï'uime marges nodig om de president en de griffier'de gele genheid te geven enkele getuigen, die in verband met ziekte of ouder dom niet in staat zijn naar Düssel dorf te komen, in hun woonpjlaatsen te bezoeken. In totaal zijn 40 getui gen gedagvaard. Zij wonen in Duits land, Israel en de Verenigde Staten. Nationale garde ingezet hij rassenonluslen AUGUSTA (Georgia) 12-5. In Au gusta, in ,de Amerikaanse staat Ge orgia, is maandagavond de Nationale Garde ingezet tegen groepen negers, die plunderend en brandstichtend door de binnenstad trokken. Volgens eerste berichten zijn schoten geval len, maar tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. De onlusten braken uit nadat 's middags een betoging was gehouden voor. de gevangenis van Augusta, waar onlangs een 16-jarige neger die daar op beschuldiging van moord in voorarrest zat door twee celgenoten van het leven was beroofd. Volgens de politie zjjn bij schiet partijen drie negers gedood. Onge veer twintig personen liepen ver wondingen op. Eerx muitende menigtè van enkele 'honderden negers vernielde etalage ruiten en plundereden verscheidene winkels. Twee winkels werden in brand gestoken. Gouverneur Maddox van Georgia, die tweehondei-d man van de Natio nale Garde naar Augusta heeft ge stuurd, verklaarde „ze gaan met scherpe munitie. We zijn niet van plan in deze staat anarchie toe te la ten". TERNEUZEN, 11-5. In Zeeuws- Vlaanderen is een comité - het z.g. Mosselbankencomité - opgericht, dat tot doel heeft de plannen tot indij king van een gebied langs de Wes- terschelde voor Dow Chemical (Ne derland) te verhinderen. Dit bedrijf dat nabij Terneuzen reeds over 420 ha fabrieksterrein beschikt, wil thans, in westelijke ELSPEET, 11-5. Maandagmorgen heeft een felle brand gewoed op de Speuldcrheide nabij Elspeet. Ongeveer vijf hectare heide werd een prooi van de vlammen. De brand werd omstreeks het middaguur ont dekt vanaf een brandtoi'en, waarna de vrijwillige bosbrandweren van Elspeet, Garderen, Uddelr Ermelo en Apeldoorn in actie kwamen. Met een zestal spuitwagens werd het vuur bestreden. Tegen 1 uur 's middags was men de brand meester. De rijks politie Elspeet stelde vast dat de bi*and veroorzaakt was door een nonchalant weggeworpen nog bran-, dende sigarettepeuk door een mili tair die samen met een collega een radioposl op de heide had betrokken De beide militairen hadden vergeefs getracht de brand zelf nog te doven. De koninklijke marechaussee heeft het onderzoek overgenomen. PEKING, 11-5. De „koninklijke regering van nationale eenheid van Cambodja" heeft maandag in Peking een verklaring uitgegeven waarin zy haar besluit bekendmaakt de diplo matieke betrekkingen met de Vere nigde Staten te verbreken. „De misdaden en de ongerecht- vaardigde invasie in Cambodja dooi de Amerikaanse impeidalististen zijn een kenmerkende schending van de plechtige verklaringen die de her vatting van de diplomatieke beti-ek- kingen tussen Cambodja en de Ver enigde Staten mogelijk gemaakt", aldus de verklaring van de regei-ing, die door prins Sihanoek in het leven huidige machthebbers in Pnoin Penh werd geroepen nadat hij door de uit de macht was gezet en naar Chi na uitweek. WASHINGTON, 12-5.. De commis sie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat heeft maandag met négen tegen vier stemmen be sloten bjj dc senaat een amendement in te dienen dat een verbod van nieuwe militaire acties in Cambodja behelst. AMSTERDAM. Koning Constantijn van Griekenland en koningin Anne Marie tekenen het gastenboek op de stand van de Zwitserse plaats Sion in de Amsterdamse RAI, waar de steden die zich kandidaat stellen voor de Olympische Spelen 1976 hun kandidatuur met foto's en modellen toelichtten. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's J Voorspoed maakt weinig i V/AT UQT PEt richting, ook de mosselbanken in de Westerschelde inpolderen. Het actie comité vreest bovendien dat niet lang daarna de aangx-enzende hoge en lage Springer ep het natüurreser- vaat ,De Westgeul" in de Braak- manpolder aan de Dowplannen ten offer zullen vallen. Het totale inpol- dei'ingsplan omvat 700 a 800 ha na tuur- en recreatiegebied. De bevolking Het comité verwijt behalve de Dow-directie ook het gemeentebe stuur van Terneuzen en Gedeputeer de Staten van Zeeland, dat al deze plannen over de hoofden van de Zeeuwsvlaamse bevolking worden opgezet en dat er slechts op het laat ste ogenblik publiciteit aan wordt gegeven. Men beroept zich er op dat het beoogde gebied 's winters een pleisterplaats is voor ongeveer 40.000 .vogels en dat het de enige foura- geerplaats is van de honderdduizen- den trekvogels op hun traject van noord naar zuid tussen Waddenzee en Noi-mandië. Bovendien is de Wes- terschelde, als studieobject voor bo- demkundigen uit tal van landen, een openluchtlaboratoi-ium van interna tionale allure. Het comité is gisteren (maandag 11 mei) begonnen met het verspi-ei- den in Zeeuwsch-Vlaanderen van tienduizend formulieren in scholen, spreekkamers van artsen enz. Men hoopt een even groot aantal handte keningen voor het einde van deze maand te overhandigen aan gedepu teerde Staten van Zeeland. Verwachting tot woensdagavond: Zelfde weertype Lager wordende temperatui'en; meer noordelijke wind: over het al gemeen hetzelfde weertype. Voor donderdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temperatui-envan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temperatui-en: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 50 procent. 13 mei. Zon op 4.50, onder 20.24. Maan op 11.36, onder 2.15. 14 mei. Zon op 4.48, onder 20.25. Maan op 12.49, onder 2.27. Eerste kwartier: 13 mei te 11.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 13 mei 8.29 v.m. 20.48 n.m. 14 mei 9.31 v.m. 21.54 n.m. BROUWERSHAVEN 13 mei 8.17 v.m. 20.49 n.m. 14 mei 9.21 v.m. Doodtij: 15 mei. 21.58 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. meldt: De veranderingen op de weerkaart zijn momenteel niet groot. Een hoge- drukgebied tussen IJsland en Scan dinavië krijgt van uit Groenland 'enige vex'sterking. Een voi*e van lage luchtdx'uk reikt van de Azoren via Frankx-ijk tot in Polen. In deze vore trekt een afzonderlijke depressie bo ven Duitsland zeer langzaam in de richting van de Oostzee. Aan de zuidwestkant van deze storing handhaaft zich nu al bijna twee dagen een hardnekkig regen- gebied dat samen met een vrij lage temperatuur en mistgebieden het weer bijzonder onaangenaam maakt in de Ardennen, de Eifel en in Mid- dcnduitsland. Langzaam vei*plaatst dit gebied zich thans haar Noordduitsland. Boven ons land bleef Vandaag een nooi-doostelijke stroming nog be trekkelijk wanne lucht aanvoeren. Deze stroming wordt echter meer noordelijk, waardoor tengevolge van aanvoer over zee de temperaturen geleidelijk wal lager worden. Ove rigens verandert er nog weinig in het huidige weertype.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1