Cambodjaanse en Zuidvietnamese troepen verenigen zich VLIEGCLUB HAAMSTEDE Ernstige aanrijding eist vier doden lied wat vogelgeluiden in Westhoeklucht Sabotage in atoomcentrale Politiek protest tegen Moskou Grote olievondst in de Noordzee ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Maandag 11 mei 1970 Nr. 20399 NEAR LOEONG, 10-5. Drie batal jons van het Cambodjaanse leger hebben zich zondag verenigd met de Zuidvietnamese troepen, die het strategisch belangrijke veer by Ueak Loeong hadden veroverd. Terwijl de Cambodjanen de weg vanaf Phom Penh in zuid-westelijke richting aflegden, trokken tiendui zenden Zuidvietnamezen in twee ko- lonnes stroomopwaarts langs de Me kong, vergezeld van 'n vloot van 150 schepen. Hieronder zijn 30 Ameri kaanse vaartuigen. De opdracht van de Zuidvietname se troepen was, volgens generaal VIENTIANE. De Laotiaanse rege ring wil het zuidelijke stadje Sara- vang, dat onder zware druk staaf van Noordvietnamese troepen, eva cueren, aldus welingelichte kringen in Vientiane. DODELIJKE ONGELUKKEN HAAFTEN. De 36-jarige leraar M. Mulder uit Emmen is in Heilouw (gem. Haaften) betrokken geraakt bij een verkeersongeluk en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. OOLTGENSPLAAT. De 69-jarige oliehandelaar J. van der Wende uit Sommelsdijk is op een kruising van de provinciale weg bij het buurt schap Achthuizen (nabij Ooltgens- plaat) op Goeree-Overflakkee om het leven gekomen. EIBERGEN. Op de Groenloseweg te Eibergen is de 68-jarige G. H. Bennink uit deze plaats verongelukt toen hij met zijn fiets de voorrangs- weg opreed zonder voorrang te ver lenen aan een automobilist. De fiet ser werd door de personenauto ge grepen was op slag dood. SPIJKENISSE. Tijdens het vrij zwemmen in het instructiebad van Spijkenisse is de 8-jarige E. Simons uit deze plaats verdronken. AMSTERDAM. De 74-jarige me vrouw E. E. Porsius-Weisheit is uit het raam van haar woning twee hoog in de Conradstraat in Amsterdam gevallen. De vrouw was ramen aan het lappen. Men vermoedt dat de vrouw, die het ongeluk nief over leefde, een hartaanval heeft gekre gen. UTRECHT. De 38-pjarige service monteur M. te Niet uit Utrecht is op de rijksweg van Utrecht naar Amsterdam met zijn auto veronge lukt en korte tijd later in het aca demisch ziekenhuis in de Domstad aan de opgelopen verwondingen overleden. BEEGDEN. De 43-jarige wielrijd- ster mevr. H. C. Rijksroost uit Beeg- den is op het kruispunt Napoleon- weg en Baexemerweg in haar woon plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. LEEUWARDEN. Door de „Vlaar- dingen Zes" van schipper J. Poepjes is het stoffelijk overschot opgehaald van de stuurman van de op 20 fe bruari jl. gezonken Katwijk 103. Het stoffelijk overschot is met de red dingboot „Carlot" overgebracht naar Terschelling. UTRECHT. De 12-jarige Mariska J. Lugtighefd uit Heiloo is op een niet beveiligde overweg bij Heiloo tegen een passerende trein gebotst en korte tijd later aan de opgelopen verwondingen overleden. Het meisje passeerde met haar fiets de overweg, die is voorzien van zig-zaghekken. HATTEM. In Hattem verongeluk te de 60-jarige mevrouw Nijmeier- Heideveld. Zij arriveerde met een bus uit de richting Apeldoorn en wilde zonder voldoende uit,te kijken de hoofdweg Zwolle-Apeldoorn over steken. Het slachtoffer werd daarbij aangereden door een personenauto. Zij overleed op de plants van het ongeval. NOORDWIJK. In de loop van vrij dag is in een ziekenhuis te Leiden de 84-jarige D. Bedijn uit Noord- wijk aan de op Hemelvaartsdag bij een verkeersongeval in zijn woon plaats opgelopen verwondingen over leden. De bejaarde man was toen hij te voet een straat overstak geschept door een personenauto en tegen het wegdek gesmakt. Dzoe, die de operatie leidde, de twee oevers bezet te houden, zuiverings acties op de oostelijke oever uit te voeren, Neak Loeong te bezetten, de wijkplaatsen en installaties van de Vietcong te vernietigen en de Cam bodjaanse troepen bij het veer af te wachten. Vietcong-weerstand Deze opdracht is volvoerd, maar de Zuidvietnamezen zijn twee keer op weerstand van de Vietcong gesto ten. Zij hebben twee commandopos ten van de Vietcong ontdekt. Deze zijn door Amerikaanse helekopters vernietigd. Ongeveer 60 communis ten zijn gesneuveld. Honderd Amerikaanse helicopters en talloze Amerikaanse adviseurs begeleidden de Zuidvietnamezen bij hun opmars, die werd bemoeilijkt door vele loopgraven en versperrin gen. Zij zijn ongeveer 2.600 Vietna mese vluchtelingen tegengekomen, die zwaaiden met witte doeken, en enkele bezittingen met zich meevoer den - soms een varken of een kip. Volgens een Zuidvietnamese oogge tuige willen zij weg uit Cambodja, „daar hebben zij te veel geleden". Koninklijke gelukwensen voor Feijenoord DEN HAAG, 9-5. De koningin en prins Bernhard hebben telegrafisch hun hartelijke gelukwensen gezonden aan het bestuur en de spelers van Feijenoord bij het behalen van de Europa Cup in Milaan. Ook prinses Beatrix en prins Claus, prinses Mar griet en de heer van Vollenhoven zonden direct- ha afloop van de wed strijd telegrammen om Feijenoord met zijn overwinning geluk te wen sen. LEIDSCHENDAM, 10-5. Bij een aanrijding zondagmiddag tussen twee personenauto's op Rijksweg 4 (Leiden en Leidschendam) zijn vier mensen om het leven gekomen. Over de juiste toedracht van het tragische ongeluk tast de verkeerspolitie van Leidschendam nog in het duister. Het ongeluk gebeurde omstreeks 2 uur op Rijksweg 4, even buiten Leid schendam en ter hoogte van een wegopbreking. Een personenauto uit de richting Amsterdam is vermoede lijk te veel naar links uitgeweken, waardoor een botsing is ontstaan met een tegemoetkomende personen auto uit de richting Rotterdam. In de auto uit de richting Amster dam zat alleen de 23-jarige aanne mer A. P. Erades uit Leiden. De man werd op slag gedood. In de andere auto zat een uit vijf personen be staand gezin uit Purmerend. De 48- jarige chef-tekenaar H. van Rijt en zijn 44-jarige vrouw C. S. van Rijt- Vogelesang zaten voorin, hun drie dochters - van 3, 9 en 11 jaar - ach terin de auto. Kort na het ongeluk overleden de heer en mevrouw Van Rijt en hun 9-jarige dochter Pauline aan de op gelopen verwondingen. De beide an dere méisjes werden ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis Anthoniushove in Voorburg. Er was ook nog een derde personenauto bij het ongeluk betrokken, maar de be- M1LAAN. Coen Moulijn drinkt de dronk van zijn leven: champagne uit de Europabeker. De overwinning blijkt goed te smaken. Bankoverval in Huizen HUIZEN, 9-5. Vrijdagavond om Nhalfnegen is een gewapende bank overval gepleegd op het bijkantoor van de Bondsspaarbank in Huizen. De kassier, die op dat moment alleen in het filiaal aanwezig was, werd door de overvaller met een klein pistool bedreigd. Nadt de daden enkele duizenden guldens in een leren boodschappentas had gestopt, verdween hij in een grijsgekleurde auto (Citroen D.S., kenteken 15-96 AX) in de richting Blaricum. De auto bleek enkele da gen geleden in Utrecht te zijn ont vreemd. Koning Constantijn in Nederland SCHIPHOL, 9-5. Met zijn gemalin, de Deense prinses Annemarie, is ko ning Constantijn van Griekenland vrijdagmiddag in een lijntoestel van Alitalia uit Rome op Schiphol aan gekomen. De zich in Italië in ballingschap bevindende vorst is naar Amsterdam gekomen als lid van het Internatio naal Olympisch Comité, dat naar bekend deze week in het RAI-cen- trum in congres bijeen is, o.a. om te bepalen in welke steden de Olympi sche zomer- en winterspelen van 1976 zullen worden 'gehouden. Voor de zomerspelen hebben zich Los Angeles en Moskou candidaat gesteld en in de derde plaats ook Montreal. Om de eer van de win terspelen strijden Denver en Van couver op het Amerikaanse conti nent, Tampera in Finland en Sion in Zwitserland. Of de winterspelen gehandhaafd zullen blijven staat overigens nog niet vast. stuurder bleef ongedeerd en ook de schade viel mee. Stichting Militaire Omroep Nederland opgericht AMSTERDAM, 9-5. In Amsterdam is opgericht de Stichting Militaire Omroep Nederland (MON). Initia tiefnemers zijn de ex-marinier Hans König (22) uit Amsterdam en de be roepsmarinier Peter Iedema (21) uit Amstelveen, die resp. voorzitter en secrètaris-penningmeester van het voorlopig bestuur zijn. Doelstellingen van de M.O.N. zijn: 1. het verstrekken van objectieve voorlichting omtrent doel en werk wijze van de strijdkrachten; 2. meer begrip kweken voor de noodzaak van het defensie-apparaat; 3. het ver sterken van de band tussen burgers en militairen; 4. versterking van de geestelijke weerbaarheid van het gehele volk; 5. bestrijding van de schadelijke invloed van de anti-mi litaire propaganda die een vertekend en negatief beeld geeft van de ge wapende macht en 6. verzorging van een behoorlijk ontspanningspro gramma, zo wordt in het communi qué van M.Ó.N. meegedeeld. nodigt jonge mannen (minimum-leeftijd 14 jaar) uit tot het gratis bijwonen van een dia- en informatie-avond op vrijdagavond 15 mei a.s. Deze avond, in het club huis te Haamstede, zal worden verzorgd door enkele Schouwse zweefvliegers. Aanvang: 19.30 uur. Bij voldoende belangstelling zal eventuele deelnemers de gelegenheid geboden worden een dag gratis mee te vliegen. Voor vervoer kan worden gezorgd. Heeft u hiervoor interesse? Dan kunt u zich telefonisch opgeven bij de heren L. KLOMPE (tel. (01115 - 1384) en A. BOM (tel. 01115 - 1477), (na 18.00 uur) of een kaartje schrijven aan: Secretaris Vliegclub Haamstede, Kloosterweg 100, Haamstede. Vliegen is goedkoper dan u denkt t De nacht van Milaan MILAAN, 8-5. In de „nacht van Milaan", volgend op de voor Feij enoord zo glorieus verlopen Europa Cup finale tegen Celtic, zijn twaalf Nederlandse en zeventig Schotse voetbalsupporters in een ziekenhuis terechtgekomen. Zonder lichamelijk gewond te ra ken ondervonden veel enthousiasten toch de nadelen van het zich onge remd stqrten in een kolkende feest- massa. In totaal verloren achttien fans hun paspoort, 51 hun porte feuille en raakten 28 personen hun biljet voor de thuisreis kwijt. Zowel het Nederlandse als het Britse consulaat reikte de benodigde documenten alsmede geld uit. Drie Nederlanders konden in de drukte hun auto niet terugvinden. De kwestie- WESTHOEK, 8-5. In de vroege morgenuren van Hemelvaartsdag hield de Vogelwacht Schouwen-Dui- veland, begunstigd door fraai lente weer, haar traditionele vogelgelui den-wandeling. Een groot aantal gevederde zan gers deed zijn best in het zonbe schenen jonge groen van de omge ving van de Tempelput aan de Mool- weg bij Haamstede. De deelnemers leerden er de zang kennen van veldleeuwerik, koolmees, pimpelmees, boomkruiper, winterko- Arbeiders pleegden „kraak'" van twee ton WIJK RIJ DUURSTEDE, 10-5. Zondagavond om zes uur hebben twee fabrieksarbeiders, A. van O. en II. J. II. uit Wtfk by Duurstede te genover de recherche bekend dat z(j op 26 december j.I. hebben ingebro ken by de familie van de Werke al daar. Bij deze inbraak werd een brand kast met een door de politie geschat te inhoud van een kleine 200.000 gul den meegenomen. De politie verdacht het tweetal al lange tijd van de inbraak. Vrijdag j.I. werd tot actie overgegaan en werden beide mannen aangehouden. Na huis zoeking werd bij een bedrag van 6.000 gulden in eentas gevonden, terwijl Van O. 8.500 gulden in huis bleek te hebben. Zondagochtend vond de recherche nog eens 60.000 gulden onder de vloer in de woning van O. Het ontbrekende bedrag van de totale buit is niet teruggevonden. De verdachten verklaarden dit geld te hebben uitgegeven aan onder meer auto's en wasmachines. Stiptheidsactie Belgische postsort eerders BRUSSEL, 9-5. In het Antwerpse kantoor van de posterijen zijn post- sorteerders in de nacht van donder dag op vrijdag met een stiptheidsac tie begonnen, nadat hun collega's in Brussel daar in de voorgaande nacht mee gestart waren. In het Antwerp se sortecrcentrum bleef het dubbele aantal poststukken liggen vergele ken met andere zondagen. Geschal wordt dat 40 procent van het per soneel er aan meedeed. Verwacht wordt dat de actie zich nog zal uit breiden. Dag der. verpleging UTRECHT. 10-5. Op 12 mei is het 150 jaar geleden, dat Florence Nigh tingale - de pionierster van de ver pleging - werd geboren. Dit was voor de commissie voorlichting en publiciteit, uitgaande van de fede ratie van verenigingen, die de ver pleging en andere onderdelen van de gezondheidszorg bevorderen, aan leiding om het motto voor de dag der verpleging daarbij aan te sluiten. Vele ziekenhuizen, psychiatrische centra, verpleegtehuizen, zwakzin- .nigeninstituten en organisaties op het terrein- van de gezondheidszorg zullen ieder op eigen wijze weer aan dacht besteden aan de -12e mei. Vechtpartij te Venlo VENLO, 10-5. De gerryeentepolitie van Venlo heeft zondag na hevig verzet tijdens een arrestatie na een vechtpartij de 23-jarige fabrieksar beider A. S., de 19-jarige metselaar R. M. en de 22-jarige betonwerker P. van T., allen uit Venlo, gearres teerd en op het politiebureau inge sloten. Het drietal zal wegens mis handeling. vernieling en het zich met vereende krachten verzetten te gen de politie, aan de officier van justitie worden voorgeleid. ning, zanglijster, merel, nachtegaal, roodborst, sprinkfiaanrietzanger, tuinfluiter. grasmus, fitis, tjiftjaf, heggemus, boompicper, vink, kneu, tér wijl aan het slot van de wande ling de groene specht nog even het gezelschap nalachte. Al deze gelui den werden overduidelijk gemar keerd door de koekoek. Ook de eerstelingen van de duin bosflora werden en passant bestu deerd. De rondleiding, diebijzonder geslaagd was, werd geopend en ge sloten door de voorzitter de heer J. P. C. Boot. 'Zweedse expositie in Utrecht UTRECHT, 9-5. De ambassadeur van Zweden in Nederland, K. G. baron Lagerfelt, heeft vrijdagmiddag in het aartsbisschoppelijk museum museum in Utrecht de tentoonstel ling „Middeleeuwse kunst uit Zwe den" geopend. De opening werd o.m. bijgewoond door prinses Beatrix. Grote wapenvondsten in Gambodja WASHINGTON - SAIGON, 9-5. Duizenden wapens en miljoenen munitiepatronen hebben de in Cam bodja opererende Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen tot dusver buitgemaakt, zo is in Washington meegedeeld. Ambtenaren van het Witte Huis zeiden, dat de omvang van de ontdekte communistische voorraden alles in de schaduw stel de wat tot dusver in Zuid-Vietnam gevonden was. Volgens voorlopige .gegevens zijn 4.800 handvuurwapens en 730 lichte mitrailleurs in handen van de Amerikanen en Zuidvietna mezen gevallen. Verder zijn 124 vrachtauto's en duizend ton rijst op de Vietcong en de Noordvietnamc- zen buitgemaakt. Autocoureur omgekomen •SAECKINGEë, 10-5. De 38-jarige Zwitserse Porsche-render Sigi Lang uit Sankt Gallen is zondag in Saec- kingen bij een bergklimwedstrijd voor het Westduitse kampioenschap om het leven gekomen. Het wegdek was dcor de vegen glad geworden. In een scherpe bocht raakte de Zwitserse coureur in een slip. Zijn wagen kwam aan de linkerkant van de weg tegen een boom tot stilstand. Lang die vorig jaar won in Saec- kingen, werd op slag gedood. LONDEN, 19-5. Saboteurs hebben ernstige schade aangericht in de atoomcentrale van Wylfa, die in aan bouw is op het eiland Anlesey bij de kust van Wales. De centrale zal vermoedelijk eind 1970 worden opgeleverd, en zal dan de grootste ter wereld zijn. Verschei dene installaties van wezenlijk be lang voor het functioneren van de centrale zijn volledig vernield en een aantal elektrische leidingen is losge rukt. De directeur van de centrale, Ri chard Elliot, meent dat de sabotage niet het werk is geweest van natio nalisten uit Wales. Maar volgens hem zouden, ondanks de scherpe veiligheidsmaatregelen bepaalde per soneelsleden installaties kunnen be schadigen als zij dat willen. Hij voegt er aan- toe, dat al twee of drie jaar lang zich gevallen van vandalisme hebben voorgedaan. Hierdoor moest het tijdstip van in werkingtreding van de centrale al achttien maanden worden uitgesteld. Het huizenkraken in Utrecht UTRECHT, 9-5. Het pand Oude Gracht 147 en 147 bis in Utrecht, dat in de nacht van 4 mei werd gekraakt bevat 22 voor bewoning geschikte kamers, variërend van drie bij- 3,5 meter tot 5 bij 7 meter, de meeste met vaste wastafel. Dit blijkt uit een. stencil, dat de krakers in Utrecht hebben verspreid en waarin zij een beroep doen op de Utrechtse burge rij hun actie voor behoud van dit pand te ondersteunen. DEN HAAG, 9-5. Een 25-tal in Nederland wonende politieke vluch telingen uit Estland, Letland, Oe- kraine, Hongarije, Polen en Tsjecho- slowakije heeft zaterdagmiddag in Den Haag een stille demonstratieve tocht naar de Russische ambassade gehouden om te protesteren tegen de blijvende „bezetting en onder drukking van hun landen door de Sowjets". „Zij hebben 25 jaar gele den de bezetting en onderdrukking van de nazi's overgenomen en die landen niet de vrijheid teruggege ven". „Op hoop van leven DEN HAAG, 9-5. Prins Bernhard heeft vrydagmorgen in zijn functie van president van het „Wereldna- tuurfonds" op paleis Soestdyk een delegatie onvangen, die hem het eer ste exemplaar van het boekje „Op hoop van leven" heeft aangeboden. „Op hoop van leven" is de officiële uitgave ter gelegenheid van het Eu- repese Natuurbeschermingsjaar 1970 en ligt als geschenk tijdens de na- tuurbcekenweek 1970 in de boek handel. De delegatie bestond uit de heren prof. K. H. Vous, voorzitter van het comité ter voorbereiding van het Europese Natuurbescher mingsjaar 1970, de .heer C. A. L. Gelsing, directeur van N.V. Biliton- van der Rijn, de heer M. Bruijn, art director N. V. Biliton- van der Rijn, ontwerper en samensteller van het boekje, en mr. C. Vrij, secreta ris van de vereniging ter bevorde ring van de belangen van de boek handel. BRUSSEL, 9-5. In de aandeelhou dersvergadering van Petro-Fina N.V. die vrijdagmiddag in Brussel werd gehouden, is meegedeeld dat de groep waarin Petrofina een deelne ming heeft van 30 procent, in de Noorse zone van de Noordzee op de lokatie „Ekofisk" een belangrijke laag olie heeft aangeboord. Produktietesten hebben uitgewe zen dat het hier gaat om een laag die honderden miljoenen tonnen olie bëvat. De dikte van de produktieve lagen, hun grote produktiviteit en de uitgestrektheid van de struktuur hebben aangetoond dat economische exploitatie zonder twijfel mogelijk is. Op Terschelling stuk natuur door brand verwoest MIDSLAND, 9-5. Een felle brand, aangewakkerd door een straffe oos tenwind, heeft op Terschelling een groot stuk natuur verwoest. De brand ontstond bij Midsland en woekerde 4 kilometer verder door tot paal 8. Tussen de zomerhuisjes die hier staan wist men het vuur te bedwingen dankzij de medewerking van honderden badgasten. De va kantiegasten wisten de zomerhuisjes voor het vuur te behoeden door brandgangen te graven en de brand- blusapparaten leeg te spuiten. De brandweren van Westterschelling en Midsland bestreden het viiur. Om kwart voor twaalf vrijdagmorgen was men het vuur meester. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. En ook is nog niet bekend hoeveel hectaren precies verloren zijn gegaan. Scène uil het toneelstuk „Onder verdenking" dat de toneelvereniging „Op Prift" te Renesse op de planken bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). sergeant Meijer DEN HAAG, 10-5. De heer G. Voortman uit Deventer zal op woens dag 13 mei a.s. in zijn hoedanigheid van voorzitter en initiatiefnemer van de Grebbe-actie inzake sergeant Chris Meijer in Den Haag een onder houd hebben met minister Den Toom (defensie). Tijdens dit gesprek zal hij de heer Voortman ccn uiteenzetting geven van de wensen en eisen van zijn actiecomité ten aanzien van re cente uitlatingen van generaal ma joor Harberts. Tevens zal de heer Voortman enkele suggesties doen over eventuele te volgen gedragslij nen voor de nabestaanden van ser geant Meijer en alle oudstrijders uit de tweede wereldoorlog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3