Tienduizenden jongeren demonstreren in V.S. tegen de oorlog Ernstige onlusten bij betogingen in Londen en Berlijn Sobere onafhankelijkheidsdag in Israël KRIJGT INDIA DE ATOOMBOM? Om milieuhygiëne in de wereld MORBIS Aanslagen op vier Iberia-vliegtuigen op vier Europese vliegvelden Gretsjko vaart uit tegen de Ver. Staten Het studentenverzet in de Ver. Staten Russisch protest in Den Haag Alle troepen eind juli weg uit Cambodja ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I I mei 1970 126ste jaargang Nr. 20399 WAARIN OPGENOMEL DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 188S REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lei. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B., de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: Westhoek in nieuwegroene jas President Nixon sprak niet hun leiders WASHINGTON, 9-5. Tienduizen den betogers, voor het merendeel jongeren, verzamelden zich zaterdag middag in de buurt van het Witte Huis in Washington voor een pro testdemonstratie tegen de oorlog in Indo-China. By het begin van de be toging schatte de politie de menigte op 50.000 mensen maar slechts 10.000 van hen bevonden zich op de afge sproken plaats van samenkomst, de „Ellips" een park ten zuiden van het Witte Huis. In de warme zon (de temperatuur liep op tot 28 graden) had de sfeer veel weg van die van een massapick nick. Veel betogers hadden gitaren of harmonica's bij zich. Er waren er echter ook enkele die voor alle ze kerheid helmen en gasmaskers had den meegenomen. President Nixon, die zich in het Witte Huis bevond, had 's morgens in alle vroegte een verrassend be zoek gebracht aan het Lincoln-mo nument en daar bijna een uur lang gesproken met circa veertig betogers. Enkele uren na zijn persconferentie, waarin hij zijn besluit tot de inval in Cambodja had verdedigd, was hij na één uur slaap om vier uur in de och tend opgestaan, had hij zijn bediende gewekt en hem gevraagd of deze het Lincoln-monument ooit bij nacht had gezien. Na diens ontkennende antwoord had Nixon gezegd: „laten we dan gaan", waarna ze vertrok ken, in gezelschap van enkele agen ten van de Geheime Dienst die zich eerst tegen het plan hadden verzet. „Blijf vreedzaam" Op de trappen van het monument sloeg Nixon de zonsopgang gade, waarna hij zich tot de al aanwezige betogers richtte. „Demonstreer van daag, kom naar de Ellips, maar blijf vreedzaam", zo zei hij. Hij had ook gezegd, te weten „dat jullie denken dat wij een stel zus-en-zo's zijn" (Nixon vertelde later dat hij een krachtiger uitdrukking had ge bruikt). Hij had de jongelui erop gewezen dat h(j „in 1938-'39 Neville Chamber lain nog beschouwde als de grootste levende staatsman" en toen geen en kele waardering had voor Winston Chui chill, die zich tegen „de man van de vrede" verzette. Later groeide de menigte uit tot 75.000 mensen, maar de betoging be hield haar vreedzame karakter. In het park, zichtbaar vanuit Nixon» werkkamer, uitten vele sprekers hun verontwaardiging over de inval in Cambodja en het doodschieten dooi de Nationale Garde van vier studen ten in Ohio, maandag j.l. er klonken luide spreekkoren op als „wij willen vrede". In de vyver Grote belangstelling trok een groepje jongens en meisjes dat naakt verkoeling zocht in een vijver. Hon derden mensen volgden al spoedig hun voorbeeld. Zij het wat meer be dekt. Een lid van de Zwarte Panters besloot een toespraak met een op roep tot de menigte, een obsceen vier-letter-woord te scanderen, ge volgd door Richard Nixons naam. De spreekkoren klonken duidelijk tot Witte Huis door, en brachten een te levisiestation, dat een rechtstreeks verslag van de betoging verzorgde, ertoe in allerijl het geluid weg te draaien. Geruime tijd voor alle spre kers aan de beurt waren geweest, begon de menigte zich al te versprei den. BERLIJN/LONDEN, 9-5. Bij mas sale betogingen tegen het Ameri kaanse optreden in Indo-China is het zaterdagmiddag in Wcst-Berlyn en Londen tot ernstige onlusten ge komen. In West-Berlijn leverden circa 8.000 betogers slag met 5.000 politie- De „Pilgrimfathers" DEN HAAG, 9-5. Tussen 16 en 30 mei zal de Engelse havenstad Ply mouth uiterlijk in een stuk Holland zijn veranderd. Deze Actie-Mayflo- wer '70 - is zo genoemd naar het schip, waarmede 350 jaar geleden de „Pilgrimfathers" als vluchtelingen omwille van geloofsvrijheid, na een tijdelijk verblijf te Leiden, vanuit Delfshaven naar de nieuwe wereld voeren. Dit bekende historische feit zal alom ook in ons land in de loop van dit jaar worden herdacht. JERUZALEM, TEL AVIV, 10-5. Twaalf Israëlische kinderen van grensnederzettingen, die de 12 bij belse stammen van Israël symboli seerden, hebben zondagavond vuren op de berg Herzl aangestoken. Hiermede eindigde de herden kingsdag ter ere van hen die bij het oprichten van de nieuwe staat Israël zijn gesneuveld, en begon de viering van de onafhankelijkheidsdag. Deze viering zal de soberste zijn sinds de onafhankelijkheid 22 jaar geleden op 11 mei werd uitgeroepen Er waren zondagavond geen dans feesten in de straten georganiseerd, en in Tel Aviv zullen slechts twee orkesten spelen. Het traditionele vuurwerk zal niet worden afgesto ken. De soberheid is een gevolg van de spanning in het Midden-Oosten. De gemeentebesturen hebben zoveel zo veel mogelijk bezuinigd ter wille van de defensiebegroting. mannen, van wie er 55 gewond raakten. Twee politiepaarden moes ten worden afgemaakt nadat ze in de strijd waren gestruikeld en beenbreuken hadden opgelopen. Een onbekende man is met kogelwonden in e enziekenhuis opgenomen, even als een ernstig aan het gelaat ge wonde politieman. De politie zegt, niet te weten wie er geschoten heeft. Er zijn 45 arrestaties verricht. In Londen speelden zich gevechten tussen betogers en politie af voor de Amerikaanse ambassade, en werden zeker 16 personen aangehouden. NIEUW DELHI, 9-5. Indiase par lementsleden en defensie-experts hebben zaterdag een studiebijeen komst over het nucleaire beleid af gesloten met de algemene conclusie dat India de atoombom kan en moet maken. Aan de bijeenkomst, georganiseerd door een niet-officiële studiegroep (het Indiaas parlementair en weten schappelijk comité), namen vérte- genwoordigers van zowel regerings als oppositiepartijen deel. Woord voerders zeiden na afloop dat men het er algemeen over eens was, dat de nucleaire koers voor India weten schappelijk uitvoerbaar was, politiek gezien hoogst gewenst, strategisch onontkoombaar en economisch niet alleen haalbaar maar zelfs voordelig. murrmsr - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 GENEVE, 9-5. In de algemene dis cussie werd er door dr. Kruisinga nog eens de nadruk op gelegd dat we ons onvoldoende op wereldniveau realiseren dat jaarlijks 300.000 ton D.D.T. wordt gebruikt. En van de werking van dit D.D.T. op de lange duur op de gezondheid van de mens mag men niet zonder meer gerust zijn. SCHIPHOL, 10-5. Op vier grote vliegvelden in Europa, t.w. op Schip hol en op de vliegvelden van Genève, Frankfort en Londen zyn zondag middag in deze volgorde lyntoestel- len van de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia byna gelyktydig het doelwit geweest van een onbekende terroristen-organisatie. In alle vier gevallen lieten onbe kenden in een onaanzienlijk koffer tje een soort brandbom achter, die zowel op Schiphol als in Genève en Frankfort met een steekvlam en daarna met veel rookontwikkeling tot ontploffing kwam nog voor de vliegtuigen waren vertrokken. Op Schiphol spoot de vuurstraal al uit het koffertje toen dit onbeheerd in de vertrekhal bij een K.L.M.-balie stond,waar o.a. reizigers voor het Iberia-toestel van 13.05 uur werden afgehandeld en op het vliegveld Heathrow van Londen wist men de koffer nog bijtijds uit het vracht- ruim van de machine te halen. Daar deze zich dus geen explosie voor. Anonieme tips In drie van de vier gevallen (Schiphol, Genève en Londen) belde volgens opgave van de politie een anonieme tipgever naar de luchtha vens op en wel precies op het tijdstip waarop de machines volgens schema zouden vertrekken. Telkens werd In gebrekkig frans of engels of duits gesproken en telkens werd gewaar schuwd voor een pakket of een ex plosieve koffer bestemd voor het ge reedstaande Iberia-toestel. Of dit ook in Frankfort gebeurde was zon dagavond nog niet zeker. In geen en kel geval werd er iemand gewond. De plaatselijke politiekorpsen en Interpol staan voor een raadsel. De 10e mei is in Spanje van geen speci ale betekenis. Of de terroristen met opzet telefonisch hebben gewaar schuwd voor de machines in de lucht waren, is niet bekend, doch het heeft er wel alle-schijn van. Ernstig in Genève In Genève was de situatie het ern stigst. Daar bevond het koffertje zich al aan boord van de DG-9 van Iberia met bestemming Majorca. Maar ook daar was op het moment van het vertrek telefonisch anoniem gewaar schuwd, zodat men passagiers en be manning nog maar net op tijd van boord had gehaald. In Frankfort ont plofte het koffertje terwijl het op een bagagewagentje met vele andere koffers naar het Iberia-toestel werd getransporteerd. Dit toestel had juist als de machines op Schiphol en Lon den als bestemming Barcelona. Op Londen-Heathrow tenslotte be vond het koffertje zich eveneens aan boord, waar het dankzij het anonie me telefoontje werd gevonden nog voor het ontplofte. Het is dringend noodzakelijk dit wereldverbruik terug te dringen, zo betoogde hij. Hij waarschuwde tegen het onge controleerd gebruik en spuien in de rivieren van zware metalen als kwik, arsenicum en cadmium' Ook deze hebben negatieve invloed op het le ven van .de mens en zijn milieu. Het gebruik van dergelijke stoffen en de lozing hiervan heeft o.a. het biologische evenwicht in de Botni- sche Golf beïnvloed. Dr. Kruisinga wees op de invloed die de verspreiding van duizenden tonnen zwaveldioxide in de lucht op den duur moet hebben. NEW YORK, 8-5. Naar verluidt zijn er nu in de V.S. 404 universitei ten gesloten door stakingen van de studenten die in vele gevallen de volledige steun hebben van de me dewerkers van de faculteiten. Aan de universiteit van Buffalo in de staat New York heeft de politie vrijdag met hagel op stakende stu denten geschoten en ruim 30 van hen gearresteerd. In Austin (Texas) trok ken rond 7.000 betogers door de stad uit protest tegen de uitbreiding van de oorlog in Indo-China en de „moord" op vier studenten in Kent. 5.000 studenten uit Ohio verzamel den zich vrijdag voor het Congres gebouw van de staat Ohio in Colum bus om te protesteren tegen Nixons politiek. In de loop van donderdag nacht zijn minstens 50 mensen ge arresteerd en tientallen gewond ge raakt bij gevechten in Carbondale tussen studenten en de nationale garde. Fred Harrington, het hoofd van de universiteit van Wisconsin in Madi son, heeft vrijdag zijn ontslag inge diend na vier dagen van onrust op de universiteitsterreinen. MOSKOU. 9-5. De Russische mi nister van defensie, maarschalk Gretsjko, heeft het Amerikaanse of fensief in Cambodja en de „barbaar se" bombardementen op Noord-Viet-v nam veroordeeld, en gewaarschuwd dat' zulkehandelingen niet onge straft kunnen blijven. Op een bijeenkomst in het Krem lin bij de 25ste verjaardag van de Duitse capitulatie zei hij: „De Ver enigde Staten breiden hun militaire activiteit op het grondgebied van Laos uit, hebben met hun agressie troepen een invasie van Cambodja uitgevoerd en zonder plichtplegingen de neutraliteit van dat land ge schonden. Het wordt tijd dat de im perialistische agressors zich herin neren dat het al lang geleden is dat inbreuken op de vrijheid en onaf hankelijkheid van volkeren onge straft konden blijven". Brezjnev Onder Gretsjko's toehoorders in ,t congrespaleis bevond zich partij leider Brezjnev, juist teruggekeerd van een bezoek aan Tsjecho-Slowa- kije. De maarschalk verklaarde dat Amerika enorme voorraden kern wapens heeft aangelegd en zich tot militaire basis van de kapitalistische wereld heeft gemaakt. Hetvoerde een agressie-oorlog tegen het Viet namese volk en had de „barbaarse" bombardementen op Noord-Vietnam „Krakers" mogen even blijven zitten UTRECHT. 9-5. Het college van burgemeester en wethouders over wegen op dit moment geen acties tegen de tientallen Utrechters, die in de nacht van maandag op dinsdag 10 a 15 leegstaande panden in de Domstad hebben gekraakt. Dit heb ben zij beslist na een bespreking van de krakersacties. B. en w. van Utrecht vinden het nodig te weten wat er na een even tuele ontruiming met de desbetref fende onbewoonde panden gaat ge beuren. Ze zullen daartoe contact opnemen met de eigenaars van de panden. B. en w. hebben hierbij aan getekend, dat de tijdelijke bewoners van de gekraakte panden zich niet kunnen beroepen op een van de Stichting bijzondere aanvullende huisvesting verkregen toestemming. hervat. „Het verleent actieve steun aan de Israëlische agressie tegen de Arabische landen en voert talrijke militaire provocaties en reactionaire opstanden uit", aldus Gretsjko. Mos kou trok „de ernstigste conclusies uit de verandering van de militaire en politieke situatie in het verre oosten. Wij hebben alle nodige maat regelen getroffen en zullen dat blij ven doen, voor een sterke en onver woestbare defensie zowel in het westen als in het oosten".' Gretsjko noemde China niet met name. Meisjes naar politie-academie DEN HAAG, 9-5. De ministers van binnenlandse zaken en van justitie hebben besloten, voorlopig bij wijze van proef, een klein aantal - ge dacht wordt aan twee a drie per jaar - vrouwelijke arbiturienten van middelbare scholen, die daartoe de wens te kennen geven en geschikt worden bevonden, toe te laten tot de volledige opleiding aan de Ne derlandse politie academie. Met deze toelating zal voor het leerjaar 1971-1972 een aanvang wor den gemaakt. DEN HAAG, 9-5. De Sowjet-am- bassadeur in Nederland, de heer V. S. Lavrov, heeft vrijdag bij het Ne derlandse ministerie van buitenland se zaken geprotesteerd tegen de Ne derlandse eis tot terugroeping van de tweede secretaris B. P. Netrebski en tegen het verbod tot terugkeer naar Nederland van de ambassade functionaris V. S. Sjarovatov. Ambassadeur Lavrov overhandig de daarbij een schriftelijke verkla ring aan de chef directie kabinet en protocol van het ministerie, mr, W. J. G. baron Gevers. Het optreden van de Nederlandse regering wordt in de door de Sow- jet-ambjassède gepubliceerde verkla- rin omschreven als een „grove pro vocatie, die niet in overeenstemming is met het belang van de ontwikke ling van de vriendschappelijke be trekkingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie. Er is geen enkele grond voor het optreden van de Ne derlandse regering", aldus de ver klaring. Persconferentie Nixon WASHINGTON, 10-5. President Nixon heeft vrijdagavond (Am. tijd) in een door de televisie uitgezonden persconferentie gezegd, dat de grote meerderheid van de Amerikaanse troepen tegen midden-juni uit Cam bodja teruggetrokken zal zijn. Te gen eind juni zouden alle Ameri kaanse troepen teruggetrokken zijn. Volgens Nixon verloopt de Ame rikaanse actie tot .vernietiging van de Vietcong-wijkplaatsen in Cam bodja vlugger dan verwacht werd. De eerste Amerikaanse troepeneen heden zouden midden volgende week teruggetrokken zijn. Op de vraag of hij verbaasd is DAU HAU (Zuid-Vietnam). Vietna- mezen, verdacht van hulp aan de Viet Cong in Cambodja, worden (foto) ondervraagd door Zuidvietna- mese soldaten,, die de verdachten in Cambodja gevangen namen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Als een meisje tot' haar ver- stand komt trouwt zij, als een f man tot zijn verstand komt is i hij getrouwd. over de hevigheid van de protesten tegen zijn besluit om Cambodja bin nen te vallen, antwoordde Nixon ontkennend. Hij zei te begrijpen, dat degenen die protesteren, de Ameri kaanse verliezen willen beperken en de Amerikaanse jongens naar huis willen doen zenden. „Ik nam het be sluit (om Amerikaanse troepen naar Cambodja te zenden) om juist de zelfde redenen als waarom zij pro testeren". President Nixon ontkende, dat er een tegenstelling zou zijn tussen zijn besluit van de ene week om 150.000 man troepen terug te trekken en zijn besluit van de week daarop om de inval in Cambodja tc doen. Weinig verandering Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden maar voornamelijk in het zuiden van het land ook plaat selijk enkele buien; weinig verande ring in temperatuur en een matige, in de kuststreek krachtige noord oostelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: 0 tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 12 mei. Zon op 4.52. onder 20.22. Maan op 10.23, onder 1.59. Eerste kwartier: 13 mei te 11.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 mei 7.38 v.m. 19.56 n.m. BROUWERSHAVEN 12 mei 7.24 v.m. 19.53 n.m. Doodtij: 15 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-5. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling bo ven Europa hebben zich tijdens het weekeinde geen belangrijke wijzi gingen voorgedaan. De hoofdsyste men zijn een hogedrukgebied boven noord Scandinavië en een gecompli ceerd lagedrukgebied boven de Golf van Biscaje met een frontale uitlo per boven midden-Europa. Achter laatstgenoemd front drong zondag minder warme lucht naar het noor den op en bereikte het uiterste zui den van ons land gepaard gaande met enige regen. Het centrum van genoemd regengebied kwam boven Luxemburg en het Saargebied tot stilstand en veroorzaakte daar een uitzonderlijke grote hoeveelheid re gen: plaatselijk zelfs tot 50 mm. De storing boven midden-Europa ver plaatst zich langzaam noordoost- waarts. Met een noordoostelijke wind zal in de kustgebieden iets minder warme lucht worden aange voerd. maar in het zuiden wordt wat meer zon verwacht en hogere tem peraturen. Vooral daar blijft eïhter de kans op enkele buien nog aan wezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1