DE ZIERIKZEESCHE COURANT Duizenden studenten protesteren legen V.S.-poJitiek Indo-China Landbouwschap wil gesprek met ministerraad over het landbouwprobleem Amerikaanse aanvalsgroep bereikt groot bevoorratlingscenlrum Vietcong Bloesempracht in Zeeland Man vermoordt te Amsterdam Israël waarschuwt Libanon Harriman contra Nixon over Cambodja De „krakers" in Amsterdam Meubelfabriek door brand verwoest WAT w HfjI 5 Niet voldoende „losse tientjes" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag H mei 1970 126ste jaargang Nr. 2U398 WAARIN OPGBNOMBL 1797 - 1889 RÉDAKHE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, iió 18 00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 6.) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave. N.V. Orukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar 31,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) f 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusieI 4 B T W. dit nummer: Serie inbraken Ie ISieu n erkerk WASHINGTON, 7-5. Enkele duizenden studenten zijn donderdag naar het Kapitool getrokken om bij leden van het Amerikaanse congres te protesteren tegen de politiek van president Nixon in Indo-C'hina. V Vele senatoren en leden van het huis van algevaardigden drongen er b|j de studenten op aan, steun te winnen voor verscheidene voorstel len om militaire gelden te besnoeien voor de Amerikaanse strijd in Cam bodja, wanneer de begroting van het ministerie van defensie wordt behan deld. Dit gebeurt volgende maand. Senator Mansfield heeft de studen ten gewaarschuwd voor geweldple ging. Dit zou de „polarisatie" van de bevolking der V.S., die reeds een goed eind opgang was, slecht ver haasten. De democratische senator McGo- vern zei, dat het geweld in Azië niet stop gezet kon worden door het in de V.S. toe te passen. Hij drong er bij de studenten op aan, een amende ment te steunen, dat hij en vier an dere senatoren maandag j.l. hadden ingediend en dat het besnoeien van gelden voor de militaire operaties in Vietnam, Cambodja en Laos beoogt. De democratische senator Birch Bayh verzekerde de studenten, dat de hoop van het land op verandering van de huidige Amerikaanse politiek voornamelijk op het Amerikaanse congres is gevestigd. President Nixon heeft donderdag tijdens een gesprek van anderhalf uur op het Witte Huis met hoofden van acht Amerikaanse universiteiten de verzekering gegeven, dat zijn re gering geen vijandig commentaar meer zal leveren over studenten, die het niet met de regering eens zijn. Intussen hebben de tegenstanders van het Amerikaanse militaire optre- WASHINGTON. Leden van de In ternationale Vrouwenbond voor Vre de en Vrijheid, hielden een stilzwij-, gende maar desondanks duidelijke protestactie op het bordes van hel Kapitool tegen de Amerikaanse in terventie in Cambodja. en in Cambodja in het buis van af gevaardigden een nieuwe nederlaag geleden. Een voorgesteld amendement op een wetsontwerp voor de toewijzing van begrotingsgelden om na 1 juli geen fondsen beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse grondstrijd- krachten in Cambodja, werd met 164 tegen 94 stemmen afgewezen. Eerder had het huis al een reeks van derge lijke amendementen verworpen. De tegenstanders van het rege- rings beleid hebben nu hun hoop ge vestigd op de senaat, waarin de op positie groter is. Bij een botsing tussen protesterende studenten van de universiteit van Buffalo en de politie hebben donder dagavond vier studenten schotwon den opgelopen. Volgens de politie zijn de betrokkenen getroffen dooi jachtpatronen die de politie niet ge bruikt. Tegenover het Witte Huis in Was hington bevindt zich een jonge stu dent, Brian McDonell, die sinds vier dagen in hongerstaking is uit protest tegen de Amerikaanse interventie in Cambodja. Hij heeft verklaard zijn actie te zullen voortzetten, totdat alle Amerikaanse militairen uit Cambod ja zijn teruggetrokken. DEN HAAG, 6-5. „Ik hoop dat de ministerraad ons de gelegenheid zal geven in een gesprek dieper in te gaan op het landbouwprobleem, dat een van de grootste vraagstukken van de moderne industriële maat schappij is". Aldus ir. C. S. Knottnerus, voor zitter van het Landbouwschap in de woensdagmorgen gehouden openba re bestuursvergadering. Zoals be kend, heeft het Landbouwschap vo rige week in een brief om een on derhoud met de ministerraad ver zocht. Het grote dilemma aldus de heer Knottnerus, is dat nog heel veel mensen de landbouw moeten ver laten zonder dat dit op een mense lijk aanvaardbare wijze mogelijk is in het tempo, dat ons door de maat schappelijke ontwikkeling wordt op gelegd. Het stimuleren van een snel lere afvloeiing kost veel geld, maar het zou goed besteed zijn. De struc tuurverbetering van de blijvende bedrijven loopt groot gevaar, als de Ondcrstcunmgsbasis Noord, Cam bodja, 7-5. „Hier is het en we zit ten er midden in". Dit waren de tiicmfantclijkc woorden van briga de generaal Robert Shoemaker, de commandant van de Amerikaanse aanvalsgroep in Cambodja, toen Amerikaanse eenheden donderdag rustingsstukken ontdekt en in het grote hoeveelheden wapens cn uit- r er woud van Cambodja op ongeveer drie kilemeter afstand van de Viet namese grens en twintig kilometer ten noorden van de Vishaak. Het complex, dot door de Ameri kanen „de stad" werd genoemd, werd maandag vanuit de lucht ont dekt. De eerste berichten spraken van tussen de driehonderd cn vijf honderd gebouwen en bunkers in een gebied var. anderhalf bij drie ki lometer. In de hutten, bunkers en gebou wen bedekt met palmbladeren heeft meer dan een miljoen aan kleine wapens gevonden, duizend geweren, machinegeweren en mortieren en verder talrijke medicamenten en andere voorraden. Een militaire woordvoerder in Saigon heeft gezegd, dat hel Ameri kaanse opperbevel niet over inlich tingen beschikt, die er op zouden kunnen duiden, dal het ontdekte complex gebouwen in werkelijkheid het hoofdkwartier van de Vielcong voor Zuid-Vietnam is. afvloeiing onvoldoende is. We moe ten niet vergeten dat bedrijfsvergro ting alleen mogelijk is, als daar ruimte voor is. In zijn brief aan de regering heeft het Landbouwschap betoogd, dat zelfs een verdubbeling van het tem po van beroepsverandering niet ge noeg zou zijn om te voorkomen, dat de inkomensachterstand van de boe ren en tuinders verder toeneemt. Dat betekent volgens de heer Knott nerus, dat ook prijsverhogingen no dig zijn om degenen, die nog niet weg kunnen, niet tussen de kosten en prijzentang te laten creperen. Ook voor de blijvers zullen prijsverho gingen nodig zijn om de ruimte voor investeringen te geven. Zonder ver beteringen in het saneringsbeleid, het prijsbeleid en het fiscale klimaat is er geen toekomst voor de huidige ondernemingsgewijze agrarische pro- duktie in ons land. KAPELLE, 7-5. In Zeeland is de bloei van de fruitbomen begonnen. Verschillende perenrassen hebben hun blcesenknoppen geopend, de meeste pruimen staan in bloei en ook de kersen, maar deze fruitsoort treft men in Zeeland niet veel meer Aangenomen mag worden, dat er het komende weekeinde in de pro vincie prachtige bloesemtochten te maken zullen zijn. Vooral het gebied van Kapelle, Wemeldinge, Kloetinge heeft wet dat betreft veel te bieden Omdat de bloei erg Iaat begint, is er sprake van de zg. groene bloei, wat wil zeggen dat er veel groenblad tussen het wit van de bloesems aan de bomen zit. Vijf jaar voor doodslaan grootmoeder DEN HAAG. 6-5. Het Haagse ge- rechtshof heeft woensdagmorgen de 30-jarige metselaar A. D. J. It. ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, alsmede voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. De man had op 14 maart van het vorig jaar zijn 79-jarige grootmoeder bij wie hij in huis woonde, met een bijl doodgeslagen en daarna ongeveer f 600,gestolen. Hij had die avond ruzie gekregen in een café over het niet betalen van f '20,schuld, waar na hij naar zijn grootmoeder ging, onder invloed van drank verkerend, en haar om het leven bracht. Daarna ging hij terug naar het café en sloeg in Amsterdam aan het feesten. AMSTERDAM, 6-5. Dc Amster damse recherche heeft woensdag morgen in een doodlopende steeg in dc Amsterdamse binnenstad een man gevonden, die door messteken om het icven is gebracht. De moordbrigade is er nog niet in geslaagd om dc identiteit van de man vast tc stel len. Van de dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Het stoffelijk overschot van dc man werd om 7.00 uur aangetroffen in de Guldehandsteeg, die loopt van de Warmoesstraat naar het water van het Damrak.. Het lichaam lag half op het trottoir en voor de an dere helft op het wegdek. De man, die van het zuidelijk type is - de Amsterdamse recherche ver moedt een Marokkaan of Tunesiër - is door messteken om het leven ge bracht. Er zijn verwondingen gecon- stateerd aan de hals en in zijn borst. De politie heeft de indruk, dal de vermoorde nog niet zo lang dood was en dat hij beroofd is. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's TEL AVIV, 7-5. Generaal Halm Bar Lev, chef van de Generale Staf van de Israëlische strijdkrachten, heeft donderdag de Libanese rege ring ex-voor gewaarschuwd dat Israël zal terugslaan als er nog eens van af Libanees gebied op een Israëlisch dorp geschoten mocht worden. WASHINGTON, 7-5. Avercll Har riman, die de Amerikaanse delegatie naar het vredesoverleg over Vietnam in Parjjs heeft geleid, heeft donder dag op een persconferentie in Was- De brand te Alphen aan de Rijn ALPHEN AAN DEN RIJN. 7-5. Het onderzoek naar de oorzaak van de catastrofale bi-and (schade circa twee miljoen gulden), die vrijdag j.l. in Alphen aan den Rijn woedde in een van hout opgetrokken winkel centrum in het nieuwe woongebied (Ridderveld), blijkt geen vaststaande feiten aan het licht te hebben ge- bracht, zo is maandagavond in Al phen aan den Rijn meegedeeld, Zo als bekend gingen acht winkels en twee banken in de vlamenzee ver loren en kwam de eigenaar van een supermarkt, de 47-jarige F. A. Zwet sloot om het leven, terwijl twee mensen ernstige brandwonden op liepen. AMSTERDAM, 6-5. Tegen alle 136 mensen, die de Amsterdamse politic gisteren uit de twee gekraakte pan den aan de Herengracht en de Kei zersgracht en het centrum aan de Nieuwe Herengracht heeft gehaald, is proces-verbaal opge maakt. Zij zullen vrijdag en eventueel za- tei'dag voor de officier van justitie worden geleid. Zij worden thans op het hoofdbui-eau en een aantal dis trictsbureaus vastgehouden. Er is gisterenavond nog 1 arrestant bijge komen, die op straat werd aangehou den, zodat het totaal aantal gearres teerden 137 bedraagt. De politie meldde vanmorgen, dat tengevolge van de ontruimingen van de twee bezette panden en de scher mutselingen in de binnenstad 14 mensen, onder wie 3 politiemannen, licht gewond waren geraakt. Nie mand werd voor. vei-pleging opgeno men. Iedereen kon huiswaarts keren, ook de inspecteur G. Hoi'stman, die een lichte hersenschudding opliep, toen de ruit van zijn busje werd ver nield door stenen, die in zijn richting werden gegooid. TERWOLDE, 7-5. In dc nacht van woensdag op donderdag heeft brand gewoed in een meubelfabriek in Ter- wol dc. De schade bedraagt ruim twee mil joen gulden. Het bedrijf, Stokkink's Meubelfabriek N.Vv is gespecialiseerd in slaapkamerameublementen. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De brand is bestreden door de Als men door werken rijk kon worden don zouden de molens aan de molenpaarden behoren. VI &ILT PARIJS. In de hal van het Parijse vliegveld Orly beantwoordI de Fran se journalist vdn Griekse afkomst Jean Starakis, die op 12 april jl. tot 18 jaar yverd veroordeeld, maar door Griekenland werd uitgewezen, de vragen van zijn collega's. De Griek se nationaliteit werd hem ontnomen, zodat uitwijzing als vreemdeling mogelijk werd. hington verklaard dat er „geen mili tair succes in Cambodja denkbaar is dat dc verschrikkelijke prijs waard is die wij in de V.S. zelf en in het buitenland betalen". Het besluit van president Nixon om troepen naar Cambodja te zen den en de bombardementen op Noord-Vietnam tijdelijk te hervat ten, aldus Harriman, berust op een ernstige beoordelingsfout. Volgens Harriman zijn de gevolgen van dit besluit duidelijk voorspel baar. „Toch blijft Nixon een koers volgen die ons land steeds verder zal verdelen, een constitutionele ci'isis zal uitlokken, onze economische pro blemen ingewikkelder zal maken en het merendeel van onze bondgenoten voor de vraag zal stellen en of wij wel bekwaam genoeg zijn om de lei ding op ons te nemen". DEN HAAG, 6-5. Nog niet alle bank- en postkantoren in het westen van het land konden volledig wor den bevoorraad met onverpakte zil veren. tien gulden stukken. Er is bij 's rijks munt een vertraging ont staan bij de produktie. Verpokte zil veren tientjes zijn inmiddels volle dig over de kantoren gedistribueei'd. Verwacht wordt dat in de loop van deze en volgende week de achter stand bij de aflevering van onver pakte munten geheel zal worden in gehaald. klankbord uit kerk gehaald én beschadigd BUSSUM. 6-5. Hel houten klank- bord van de preekstoel van de Rooms Katholieke Heilige Hartkërk in Bussum is tijdens de herdenkings avond uit de kerk gehaald en op het Bussumse Marktplein (Wilhelmina- l51antsoen> achter gelaten: ongeveer 1 Vz km van de kerk. Men vermoed dat de daders de sleutel van de kerk hebben kunnen bemachtigen en de tijd hebben gehad de stalen kabels warmee het bord was bevestigd te vernielen. Aan het grote houten klankbord werd ernstige schade toe gebracht. Verwachting tot zaterdagavond: Enkele buien Zonnige perioden maar ook enkele i-egen- of onweersbuien; matige, in het Waddengebied tijdelijk krachtige oostelijke wind; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets la gere. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen en maximum- temperatui*en: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge peiiode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 40 procent. 9 mei. Zon op 4.57, onder 20.17. Maan op 6.51, onder 0.21. 10 mei. Zon op 4.55. onder 20.19. Maan op 7.57, onder 1.05. 11 mei. Zon op 4.53, onder 20.20. Maan op 9.09, onder 1.37. Eerste kwartier: 13 mei te 11.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 mei 10 mei 11 mei 5.35 v.m. 6.16 v.m. 6.54 v.m. BROUWERSHAVEN 9 mei 10 mei 11 mei 5.16 v.m. 5.57 v.m. 6.38 v.m. 18.00 n.m. 18.34 n.m. 19.11 n.m. 17.45 n.m. 18.24 n.m. 19.06 n.m brandweerkorpsen van Terwolde, Twello, Apeldoorn en Deventer. De afdeling machinale plaatbewerking is geheel afgebrand. De brand is ont dekt onmiddellijk na afloop van do t.v.-uitzending van de wedstrijd Feijenoord-Celtic. Om vier uur in de nacht was men de brand meester. Donderdagmorgen kon men zich be- perken tot nablussen. Doodtij: 15 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-5. Het K.N.M.I. meldt: In grote delen van Europa was hel donderdag vrij zonnig en warm weer. Een hogedrukgebied boven Scandinavië hield een brede ooste lijke stroming in stand, die tot juist boven Nederland reikte en waarmee continentale lucht werd aangevoerd. Vei'der naar het zuiden lag een vlak. maar uitgerekt lagedi-ukgebied. De hierin aanwezige lucht was iets min der stabel van opbouw, zodat er en kele buien in voorkwamen. Later op de dag viel ook in ons land hier en daar een buitje. Aanmerkelijk koe ler bleef het in Spanje, waar oceaan- lucht was binnengedrongen. Het bij behorend koufront lag vrijdagmor gen over de Alpen en Italië en veroorzaakte daar regen- en onweers buien. Het ziet er naar uit dat het lagedi-ukgebied zijn invloed gelei delijk meer naar het noorden gaat uitbreiden. Hoewel de temperatux'en op ongeveer hetzelfde niveau blijven, neemt de buien kans toe. Herman Wigbold hoofd* redakteur Vrije Volk AMSTERDAM. 6-5. Do raad van comissarissen van de N.V. De Ar beiderspers heeft besloten de heer Hei-man Wigbold. thans eindi-edac- teur van de Vara-tv rubriek „Ach ter het Nieuws", per 1 september a.s. te benoemen tot hoofdredacteur van het dagblad Het Vije Volk, als op volger van de heer E. Messer. die is benoemd tot directeur van Hel Vrije Volk. De benoeming heeft plaats gevon den op voordracht van het curatori um van Het Vrije Volk. Veel gaslekkages in Amsterdam AMSTERDAM, 8-5. Hel gemeente energiebedrijf in Amsterdam wordt de laatste dagen ovei-sti-oomd met klachten over lekkages. Terwijl hei aantal gewoonlijk gemiddeld 100 per dag bedraagt, kwam maandag jongst leden 175 klachten binnen, woensdag bijna 300 en op Hemelvaartsdag on geveer 200. Alleen bevrijdingsdag lag met 74 klachten onder het gemiddel de. Het G.E.B. schrijft de stijging aan het warmere weer toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1