li verleiden ABN Spaarbiljet 197076 Moeders tweede leven Algemene Bank Nederland f100.- groeit naar f155.- in vijf jaaren acht maanden BLIK DOOR HET WERELD Israëlische kritiek op Israël groeit „Flitsen" uit het buitenland ZIERFKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag mei 197U Nr. 20397 Advertentie Open tot eind mei van 8 uur 's-morgens tot zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends. Ook tijdens de bitterste momenten in Israels historie hebben de partij en zich de luxe gepermitteerd het over diverse zaken oneens te zijn - iets wat we een gezond stuk demo cratie zouden kunnen noemen. Be langrijker echter was het dat er ze ker geen tweedracht bestond over een aantal kardinale punten, zoals de strij dtegen de Arabische buren. Die toestand is allengs aan het ver anderen. In Israël klinkt vooral de laatste tijd steeds sterkere kritiek op juist het regeringsbeleid ten aanzien van bijvoorbeeld de bezette gebieden. Premier mevrouw Golda Meir ziet alitie bijeen te houden en heeft als eerste prioriteit de bestaande co- daarvoor al een aantal zaken ge slikt die menige Israëli in het ver keerde keelgat schieten, zoals de be paling over het joodzijn die wel de mening van het orthodoxe rabinaat vertegenwoordigt maar zeker niet die van vooral de jongere burgers. Maar mevrouw Meir heeft nu een maal de zeer conservatieve Gahal partij in de coalitie nodig. Met diezelfde orthodoxe groepe ring zit ook een grote moeilijkheid over de bezette gebieden. De Gahal wil zelfs niet dat in regeringsver klaringen hoe voorzichtig ook gerept wordt over terugtrekken - zelfs een verzachting daarvan door te zeggen dat dit niet automatisch betekende tot de grenzen van voor 1967 accep teert die party niet. Het verschijn sel van een kleine partij die doordat ze op de wip zit een invloed kan laten gelden die ver boven haar be langrijkheid uitgaat. Kentering Maar voor het eerst zijn hiertegen ook reacties. Zo is op het ogenblik een strijdpunt of nu zo nodig in He- bron - op de bezette Jordaanoever - een Israëlische kolonie gebouwd moet worden, alleen omdat tot 1929 toen hier een moordpartij plaats vond op deze plek joodse kolonisten hebben gewoond. Vooral jonge Israëli's zien geen enkele noodzaak voor deze koloni satie waarvan ze wel vrezen dat de Arabieren hieruit terecht kunnen opmaken dat Israël gewoon geen zin heeft ooit nog de bezette gebieden weer terug te geven. En juist onder die jeugd leeft sterk de idee dat het niet mogelijk is tot in eeuwigheid alle enop kracht vetrouwend in een vijandige Islamietische wereld op been te blijven, maar dat men tot een akko:ord moet komen dat niet alleen maar de Arabieren tot con cessies dwingt. Het tamelijk botte weigeren van een gesprek tussen Goldmann en Nasser wordt in diezelfde kring de regering ook kwalijk genomen. Trou wens niet alleen om redenen van billijkheid: men heeft ook het gevoel dat dit soort fanatieke maatregelen Israels naam in het buitenland even min geod doet terwijl de Joodse staat het zeker niet kan stellen zon der de morele en verder financiële steun van het westerse buitenland. Die steun is volgens deze groepen vooral afhankelijk van de mate waarin in dat westen Israël gezien wordt als een werkelijk serieus naar vrede strevend land. SPORT VOETBAL DFS-MOS 5-2 (vriendschappelijk) Het Bergen op Zoomse MOC (Me- vo-Olympia Combinatie) dat volop kans heeft op de kampioenstitel in de 3e klasse der KNVB afd. Zuid zicht als sparringpartner een wat zwakkere tegenstander om vooral haar voorhoedespelers nog wat kneepjes bij te brengen. Zo dacht trainer Krijgh (vroeger BW) er over Deze goede trainer verliet voortijdig het veld om et gebogen hoofd na te denken over de oorzaak van de 5-2 nederlaag die zijn selectie tegen DFS moest incasseren. De wedstrijd was pas vrijdag vastgesteld zodat er maar weinig publiek was. De thuisclub won zeer verdiend en de overwinning had nog groter kun nen zijn, doch één doelpunt werd af gekeurd, tenminste, de scheidsrech ter hd het niet zien maken. Al kort na het beginsignaal schoot één der MOC-achterspelers in eigen doel, 1-0. Rechtsbinnen De Jong scoorde de gelijkmaker, 1-1, doch Piet v. d. Aarsen bracht DFS op 2-1, met wel ke stand werd gedraaid. Piet v. d. Aarsen kopte de stand fraai op 3-1 en een schuiver van Toon Rijnberg betekende 4-1. Het werd zelfs 5-1 na een solo-run van Toon Rijnberg en tenslotte verkleinde Staf Mutsterts de achterstand tot 5-2. ZEIST. De betaalde voetballers zullen aan het eind van het lopende seizoen een vakantie-uitkering ont vangen van zes procent van het ba sis-salaris plus premies. KERKNIEUWS Op woensdagavond 13 mei a.s. zal er in de Geref. Gem. te Nieuwerkerk aan de Molenstraat een extra kerk dienst worden gehouden, waarin ds. De Boer uit Ridderkerk zal voorgaan in de dienst van 7.30 uur n.m. MOSKOU. Tijdens de 1-mei-vie- ring in Moskou hebben voor het tweede achtereenvolgende jaar al leen burgers en geen militaire for maties aan de traditionele parade deelgenomen. SAIGON. De regering van de re publiek (Zuid)-Vietnam heeft een bestand van 24 uur afgekondigd, ter gelegenheid van de geboortedag van Boeddha op 19 mei, aldus is verno men van de zijde van het Zuidviet- namese ministerie van buitenlandse zaken. WASHINGTON. De internationale vermaarde Amerikaanse kinderarts dr. Benjamin Spock, een militante pacifist „van het eerste uur", is vóór het Witte Huis gearresteerd, terwijl hij deelnam aan een godsdienstige plechtigheid in de open lucht, geor ganiseerd bij wijze van protest te gen de interventie van de V.S. in Cambodja. NEW YÖRK. Minstens elf mensen zijn gewond toen drie bommen in twee Newyorkse bioscopen korte tijd na elkaar explodeerden. PRAAG. Tijdens het défilé voor de viering van 1 mei in Praag heb ben enkele jonge ..Tsjechoslowaken tegen de communistische partij ge protesteerd. Dit heeft het partij-or gaan Rude Pravo onthuld; HONGKONG. Prins Norodom Si- hanoek, het afgezette staatshoofd- van Cambodja, heeft een beroep op de wereld gedaan de verztesstrijders in zijn land te hulp te komen die te gen de regering in Pnom Penh en tegen „buitenlandse indringers" vechten. KAMPALA. Een functionaris op het Britse consulaat in Kampala is ontvoerd, zo heeft een woordvoer der voor het Britse hoge commis sariaat zondag in Oeganda meege deeld. HONGKONG. Het Noordkoraanse persbureau heeft gemeld dat Ame rikaanse troepen Noord-Korea zijn binnengedrongen en daar het vuur hebben geopend. Het persbureau maakte geen melding van doden of gewonden. Advertentie dat Is een samengestelde Interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren i en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 6 MEI. NED. I. Voor de jeugd vanmiddag Weet je veel en Kijk zelf maar. Om zeven uur Scala, gevolgd door Ken merk. Na de zendtijd voor de po litieke partijen, waarin Binding Rechts aan bod komt, een afleve ring van Tob-spion. Om vijf voor negen eindelijk Feijenoord-Celtic Glasgow, een rechtstreekse reporta ge uit het San Siro stadion in Mi laan, met in de pauze een filmpje van de Stichting Nederlandse Vrij willigers. NED. II. Vanavond MIK uit de Lievékamp te Oss. Ook nu weer met Drika en de Boertjes van Buuten. Na het journaal Zelf Doen .Er wordt aandacht besteed aan plantebakken voor tuin en balkon en aan de beurs Karwei 70. Dan een Duitse filmko medie uit de dertiger jaren. De man die Sherlock Holmes was. Hans Al- bers en Heinz Ruhmann spelen de hoofdrollen in dit werk over de tij dens de Brussel wereldtentoonstel ling gestolen Mauritiuszegels. Na het laatste journaal nog Vamos a ver en Kosmovisie van Teleac. DONDERDAG 7 MEI. NED. I. Vanavond de film van Wim van der Linden over Jethro Tuil, die bestaat uit Martin Lan celot Barre, elektrische gitaar en fluit, Glen Gornick, basgitaar, Clive Bunker, drums en andere slaginstru- mensen en de leider Ian Andersen. Daarop volgt een program van Paul Haenen en Ton Hasebos over de amateurarcheoloog Leo Kluitmans. Voorafgaand aan het Dagboek van een oproerkraaier een tekenfilmpje van Chris Marker en Borowczyk over de ruimtevaart, Les Astronau- tes. Dan volgt de laatste aflevering van de geweldige serie die gepresen teerd wordt door Jaap van de Mer- we. Gerard Cox, Rob van de Mee berg, Adèle Bloemendaal, Frans Vrolijk en Willy Alberti doen er aan mee. Dan een Italiaanse film over een verpauperd gezin dat in Brazilië op zoek is naar werk. Teleac brengt vanavond Bij leven en wel zijn en Sociale Aktie. NED. II. Voor achten Studio Sport en Van gewest tot gewest. Om tien over acht De dief van Washington. Naast Robert Wagner als Alexander Mundy speelt Fred Astaire als Alis- tair Mündy mee. Daarna Een vreemd stuk Engeland, een reportage over de Engelse Kanaaleilanden die in de oorlog door de Duitsers zijn bezet. Voor de vijfde monoloog van een bekende actrice, speelt Ben Web ster. Linda at Pulteney's is speciaal door J. B. Priestley geschreven voor de actrice Irene Worth. Het gaat over een vrouw en de gevolgen van een vliegtuigongeluk (dat zij mee maakt). Tot besluit nog Tot onze diepe droefheid. VRIJDAG 8 MEI. NED. I. In Piste treden vanavond weer tal van internationale attrac- Donderdagavond vijf voor half negen doet Adèle Bloemendaal weer mee aan het Dagboek van een oproerkraaier, dat op Ned. I wordt uitgezonden. ties op. Er zijn o.a. acrobaten, tra pezewerkers en clowns. Al de num mers worden begeleid door het Piste orkest o.l.v. Toni Vess. Blijf uit onze buurt, heet de 8ste aflevering van 't Schaep met de 5 pooten en na tuurlijk gebeuren ook nu weer de waanzinnigste dingen. Daarna volgt de actualiteitenrubriek Brandpunt, waarna Little Joe jacht mag gaan maken op veedieven. Na Riskante Kerk, een magazine over een kerk in ontwikkeling nog een Teleacles Vqu molecuul tot mens, Hoe een vi rus vermenigvuldigt. NED. II. Na Scala met ondermeer nieuws uit de dagbladen en Wei vaardigheden wordt na hel nieuws van acht uur, Sahara de zoutkara- vaan, uitgezonden. Het is een docu ment over de opofferingen die de Touaregs zich moeten getroosten om aan zout te komen. Dan een vol. uur swing van het Dutch Swing College, dat dit jaar haar zilveren jubileuni viert. Er worden dan ook oude her inneringen opgehaald en historische filmpjes vertoonda Rita Reys en Anneke Grönloh zingen respectieve lijk Won 't You come home Bill Ba- ley en In my solitude. Dan een pro- gramma over de kwalitatieve woon nood van Adelheid van de Most en Hans Fernhout, Vandaag of morgen. Na het laatste nieuws een samen vatting van de vandaag verreden etappe van Olympia's Ronde van Nederland. DONDERDAG 7 MEI. NED. I: 18.50 Fabeltjeskrant: 18.55 Nieuws; 19.00 Jethro Tuil; 19.30 Mystiek/Leo Kluitmans/Hekserij/De Peel; 19.55 Reclame; 20.00 Journaal; 20.15 Reclame; 20.20 Les Astronautes 20.25 Dagboek van een oproerkraai er, kl.; 21.00 Triste Tropici; 22.30 Journaal; 22.35 Bij letien en welzijn. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 19.00 Studio Sport; 19.30 Van gewest tot gewest; 20.00 Jour naal; 20.10 De dief van Washington, kl; 21.00 Een vreemd stuk Enge land; 21.50 Ben Webster speelt; 22.05 Vrouwen alleen, kl.; 22.25 Tot onze diepe droefheid: 22.55 Journaal. VRIJDAG 8 MEI. NED. 1: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.51 Reclame; 18.55 Nieuws: 19.00 Recla me; 19.04 Piste, kl; 19.55 Reclame; 20.00 Journaal; 20.15 Reclame; 20.20 't Schaep met de 5 pooten, kl; 21.00 Brandpunt; 21.40 Bonanza, kl; 22.30 Riskante kerk; 22.55 Journaal; .23.00 Van molecuul tot mens. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant18.51 Reclame; 18.55 Nieuws; 19.00 Recla me; 19.04 Scala; 19.30 Weivaardig heden; 19.55 Reclame; 20.00 Jour naal; 20.15 Reclame; 20.20 Sahara, de zoutkaravaan, kl; 21.10 25 jaar Dutch Swing College Band; 22.10 Vandaag of morgen; 23.00 Journaal; 23.05 Wielrennen: Olympia's ronde van Nederland. FEUILLETON 35 Maar op een avond in het begin van december kwam ze thuis en zei tegen haar moeder: „Zo kan het niet langer, moeder. Daarom ga ik trou wen. Nog deze maand. Dan ben ik meerderjarig en kan ik mijn rech ten laten gelden". Grote schrik bij Willemien. „Trou wen?" herhaalde ze, totaal verbluft. „Maar kind, je bent zeventien! En met wie wil je trouwen?" „Met Willem. U kent hem: Wil lem Greinmahle, de advokaat. Eigen lijk zijn we het al een hele tijd eens. Ik heb vanmiddag vrij genomen en we hebben het samen uitgepraat. Hij komt vanavond toestemming vragen. In dit opzicht zijn we het. volkomen eens". „En waar wil je dan gaan wonen?" Grote verbazing bij Lettie. „Hier natuurlijk, waar anders? Dit is ons huis. Als u en Simon naar boven gaan, nemen wij het benedenhuis. Dat is voor ons groot genoeg. En Willem houdt zijn kantoor aan de Keizersgracht". Tientallen bezwaren werden weer legd. Zelfs de oude heer Greinmahle, die Willemien om medewerking vroeg het huwelijk nog uit te stellen, liet haar in de steek. Voor hem was er geen enkel bezwaar, al was Lettie nog erg jong. Bovendien, zag ze er uit als zeventien? Je gaf haar zo twintig! En hij wilde best zo'n knap pe schoondochter! Tot laat in de avond werden alle voor- en nadelen besproken. Een keer had Willemien aan haar zoon gevraagd: „Wat denk jij ervan, Si mon? Jij hoort ook bij de familie. Zeg jij jouw mening eens". De jongen had schouderophalend geantwoord: „Wat doet mijn me ning er toe? Als zij het in haar hoofd gezet heeft om te trouwen, dan trouwt ze. Dan houdt geen mens haar tegen. Zelfs u niet, moeder". „Dat wil ik dan nog wel eens zien" weerlegde de vrouw hardnekkig. „Ik ga er eerst een paar nachten over slapen. We nemen geen onberaden beslissingen. Of je over drie of vier weken trouwt, maakt in dit geval niets uit". En daar moest iedereen zich bij neerleggen. Willemien zei die avond geen ja en geen nee. „Over een paar dagen neem ik mijn beslissing. Niet eerder". De volgende dag reisde ze naar Rotterdam. En vertelde Janneke van de onverwachte trouwplannen van haar dochter en de reden. Haar schoonzuster dacht er niet lang over na. „Ik zou m'n toestem ming maar geven. Is-ie advokaat? En heeft-ie wat te doen? Ja? Dan zou ze het slechter kunnen treffen. Je zult je dochter wel beter kennen dan wij, maar van wat ik weet, zul je het uiteindelijk toch tegen haar moeten afleggen". „En ze wil het benedenhuis", voeg- deWillemien er aan toe. „Maar daar denk ik niet aan. Ze kunnen op mijn slaapkamer na de bovenverdieping krijgen. Ze moeten zelf maar een keuken laten maken. Maar beneden houd ik. Als het zo door gaat, zit ik over een paar jaar in de schuur of het tuinhuisje. Maar zo gek krijgen ze me toch werkelijk niet". Des middags vroeg ze het oordeel van haar broer. Hans Holstegger luisterde op zijn beurt naar de uit eenzetting van de beweegredenen en antwoordde uiteindelijk, dat het misschien zo gek niet was, als Wil lemien haar toestemimng gaf. „Let- door Henk van Heeswijk tie is nooit een gemakkelijk kind geweest, dat hebben Janneke en ik al jaren gemerkt. Als ze trouwt, ben je gelijk van de verantwoording af. Houden ze van elkaar?" „Weet ik het iMisschien op haar manier. No galtijd kan ik me niet losmaken van de gedachte, dat ze alleen maar wil trouwen terwille van de zaak. Ze is gewoon bezeten van de fabriek. En sinds enkele we ken al die kleine pesterijtjes whar ik Van Loesink van verdenk, maar bewijs het eens.... ik weet nigt, wat ik zelf onder deze omstan digheden deed. Misschien hetzelfde". „Vlucht in het huwelijk", oreerde Janneke. „Is het een knappe jongen, die advokaat?" „Dat wel", gaf Willemien toe. „Ik kan best met hem als schoonzoon voor de dag komen". Ze keek het tweetal opeens verschrikt aan. „Alle mensendat heb ik me nog niet eens gerealiseerd.... Willem wórdt dan m'n schoonzoon, hè?" Hans gilmlachte. ..Dat is tenmin ste zo de gewoonte. Je wordt oud. Wil. Voor je het weet heb je een kleinzoon of kleindochter op je schoot". „Als ze hun woorden waarmaken, duurt dat nog wel even", antwoord de zijn zuster. „Ze hebben al laten weten, dal er voor kinderen voorlo pig geen tijd is". Janneke meesmuilde: „Ik hoor hel ze zeggen Nog diezelfde avond gaf Willemien haar dochter toestemming om te trouwen. Lettie kuste haar moeder onverwacht hartelijk. „Dank je. moe der, dat je mee wilt werken. En ge loof maar. dal Willem en ik van el kaar houden. Als dat niet het geval was. zou ik het vast niet doen". (Wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 9