Renesse wist raad met de 5-mei-viering zirrikzt.' STREEKNIEUWS GEALLIEERD EFFEKT DOOR AANWEZIGHEID MARINE Mossèlzaadvisserij op Zeeuwse stromen KERKDIENSTEN HEMELVAARTSDAG Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 6 mei 1970 Nr. 2Q«! SPORT KORFBAL All-Ready 11 is praktisch veilig In de 3e klasse van de Zeeuwse Korfbalcompetitie had AU Ready II zaterdag een goede dag want uit de twee gespeelde wedstrijden haalden Jaap van Klinken en de zijnen drie punten. Omdat deze punten alle drie tegen Atlas II uit Ritthem werden behaald-, betekende dit tevens, dut de Zierikzeeënaren vrijwel zeker de onderste plaats zullen ontlopen. Eerst werd met 3-3 gelijk gespeeld en in de volgende ontmoeting bleef met 5-3 de volle winst in Zierikzee. TOP I uit Arnemuiden nam resoluut de leiding van KVL over want de club uit Arnemuiden bleef in Vlissingen met niet minder dan 1-10 baas over de Lammerenburgers. De stand is hier: TOP KVL r 10 7 0 3 14 62-43 Ondo II 13 5 3 5 13 50-50 Stormvogels II 12 4 3 5 11 35-51 AU Ready II 13 4 1 8 9 37-56 Atlas II 10 0 3 7 3 26-54 BKC I bleef All-Ready op de voet volgen In de 2e klasse van de Zeeuwse Winterkorfbalcompetitie blijft de spanning er tot de laatste wedstrij den goed in zitten. Het leidende AU Ready I had een vrije dag, zodat de rood-zwarte Zierikzeeënaren nog even op het kampioenschap moeten wachten. BKC I uit Breskens, goede tweede op de ranglijst, zorgde er voor om haar aanspraken op de ti tel te behouden want in Yerseke kwamen de Zeeuws Vlamingen te gen Volharding I weer met een royale 2-6 overwinning voor de dag. De achterstand op Al!' Ready blijft echter vier punten en aan één punt hebben de Zierikzeeënaren reeds ge noeg om zich kampioen te kunnen noemen. Inmiddels is de situatie voor het onder aan de ranglijst bengelende Volharding vrijwel hopeloos gewor den en het ziet er naar uit, dat de oesterploeg volgend jaar een toon tje lager zal moeten gaan zingen. Ook Togo II bleef nog in de gevaar lijke hoek zitten want in Middel burg verloren de Goese reserves met niet minder dan 9-2 van Swift IV. De stand is nu: All Ready I 14 14 0 0 28 81-33 BKC I 15 12 2 1 26 91-46 Atlas I 12 7 1 4 15 46-43 Animo III 13 4 4 5 12 40-53 Zuidwesters II 13 4 2 7 10 50-63 Swift IV 11 3 2 6 8 50-51 Togo II 13 2 3 8 7 43-62 Olympia I 14 3 1 10 7 44-87 Volharding I 13 1 3 9 5 37-56 heid ook voor de ander". Een stijl volle herdenking van de gevallenen en de bezetting, zodls Bruinisse de laatste jaren niet meer heeft gekend. Kraan van teervat opengedraaid Op de scheepswerf van de firma D. van Duivendijk en Zonen draai den enkele jeugdige kampeergasten zondagmiddag een kraan open van een vat met koolteer, met gevolg dat ongeveer 50 liter van dit conserve ringsmiddel weg liep. De daders zijn bekend, zodat wettelijke aansprake lijkheid zal volgen. Auto's tegen elkaar Op de Grevelingen moet het ver keer van tijd tot tijd stoppen, omdat de brug over de Grevelingensluis, open gaat om mosselschepen of sche pen met materiaal voor de Deltawer ken door te laten. De heer J. P. Ver- hage uit Middelharnis bemerkte dat te laat en reed op de auto van de heer A. M. Kanters uit Bréda, de laatste van een gevormde file. Beide wagens kregen blikschade, de een van voren, de ander van achter. Huhle aan bevrijder EPE, 5-5. De Gelderse gemeen te Epe heeft dinsdag de Cana dese mr. Roger Jean-Marie, die vijfentwintig jaar geleden op 17 april als eerste Canadese militair per motor vanuit Apeldoorn het bericht van de bevrijding in Epe bracht, en diens echtgenote een grootse hulde bereid. Op uitnodiging van de gemeente was het echt paar naar Epe gekomen om iaar de bevrijdingsfeesten mee te vieren. De Canadese gast, die in de oorlogsjaren luite nant in het Canadese leger was, werd toegesproken door burgemeester J. H. Bergh van Epe op een door duizenden be- .angstellenden omzoomd markt -plein. Imposante optocht 's middags RENESSE, 5-5. Renesse mag dit jaar terugzien op een wel bijzonder geslaagd bevrijdingsfeest. Onder een stralende zon werd een goed ver- Behalve de bevolking toonden dit zorgd programma vlot afgewerkt, jaar bijzonder veel toeristen hun be langstelling, wat nog bijdroeg aan de feeststemming. Reeds vroeg in de morgen klonk koraalmuziek vanaf de kerktoren, het eerste optreden van „Luctor et Emergo". De schoolkinderen streden daarna om fraaie prijzen. Op het dorpsplein moesten de kinderen 10 opdrachten uitvoeren. Er kwamen daartoe 10 „toestanden" opgesteld, waar de kinderen hun kunnen kon den tonen en stempels vergaren, die weer tot prijzen konden leiden. De uiteindelijke uitslag was: Klas I: le prijzen: Joop Wandel en André Kooman; 2e prijs: René Brons; 3e prijzen: Jaap de Feiter, El- bert Wiersma, Harry Kostense en Saskia Strasek. Klas 2: le Martin Jonker; 2e Jan v. d. Velde en 3e prijzen Jacco de Meu- lemeester en Jaap Boerma. Klas 3: le Anneke Lemson; 2e Mar tin Berrevoets en 3e prijzen Emile v. d. Nieuwenhof, Jan Duinhouwer en Rijni Dorreman. Klas 4: le Robert Jan Kostense en Sjaak Vasseur, 2e Nico v. d. Slikke en Hans Steehouwer. Klas 5: le Ina Braber en Jaap Ver boom; 2e Alfred Bakker. Klas 6: le Peter Vasseur, Peter Si mons, Peter Janse en Lauran Mol. Na het ringsteken werd op het dorpsplein een zakkendans uitge voerd. Dit op de wijze van de zo be kende stoelendans. In het kader van de feestelijkhe den verzorgde de toneelvereniging „Op Drift" 's avonds in het doi*pshuis een toneelavond. Gebracht werd „Onder verdenking", na afloop ge volgd door een gezellig bal o.l.v. Theo River Stars. De optocht Voor de middag stonden een op tocht, ringrijden en een zakkendans op het programma. In de optocht re den 11 fraai versierde wagens mee, gevolgd door versierde fietsen en verklede kinderen. Er was dit jaar bijzonder veel aandacht aan de ver siering geschonken, zodat het geheel een fleurige aanblik bood. Bij de wa gens werd de grote.prijs van f 100.- gewonnen door tot tank omgebouwde wagen. De tweede prijs verdiende de wagen van de heer M. Verseput, die een voedseldropping voorstelde. Wa gen 39, voorstellende het „Anne Frankhuis" werd derde. Bij de groe pen veroverden de zusjes van Meer- ten de eerste prijs met hun uitbeel ding van Flipje en juffrouw Schaap. Irene Kort stelde een dame uit 1900 voor en kreeg in de sector versierde personen de eerste prijs. Bij de ver sierde personen de eerste prijs. Bij de versierde fietsen werd L. Lemson le. Herman Vrton 2e en John de Feiter 3e. Het ringsteken liep vervol gens gesmeerd. Men lette goed op de snelheid waarmee de ring werd ge- derd. Eerste en winnares van de wis selbeker van de Oranjevereniging werd Connie Steur met acht punten. Na kampen werd B. Smit 2e en Henk de Vos 3e met ieder 7 punten; 4e P. Janse, 6 punten; 5e mevrouw Beye- Figee, 5 punten; 6e A. Verseput, 5 punten; 7e A. Bakker, 4 punten; 8e N. Koster, 4 punten; 9e C. Timmer mans, 4 punten; 10e B. Moerland, 4 punten; lie J. A. Mol, 4 punten. De Jeugdsoos reed met een fraaie wagen in de optocht mee. Onder werp was: „De riolering", gekozen n.a.v. de vele diskussies over dit onderwerp. Gercf. Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 9 uur ds. Op den Velde. Kerkwcrve: 8.30 uur ds. Westerink. Haamstede: 9.45 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst. Oosterland: 10 uur leesdienst. Gercf. Gemeenten in Nederland Nieuwerkerk: 9.45 uur leesdienst. Bruinisse: 10 uur leesdienst. WASHINGTON. Het Amerikaanse Departement van Defensie heeft be kendgemaakt dat de Amerikaanse strijdkrachten hun „verdedigende actie" tegen raketbases en luchtdoel geschut in Noord-Victnam hebben beëindigd. Oud-Gcreforineerde Kerken Ocsterland: 9.30 uur de heer Van der Meer. Bruinisse: 19.00 uur de heer Van der Meer. „Het Geschenkenhuis" organiseer de een grote tuinmeubelshow in het Dorpshuis te Renesse. Deze show, als experiment opgezet, bleek gezien het bezoek aan een behoefte te vol doen. Het waren vooral de bezitters van de zg. tweede woningen, die hier een keur van tuinmeubelen vonden. Ook uit zakelijk oogpunt werd de show zon succes dat men volgend jaar zeker weer een derge lijke tentoonstelling zal trachten te organiseren. De onlangs gehouden collecte voor het Ned. Rheumafonds heeft opge bracht f 514,21. DREISCHOR Ger. Organistenvereniging De gereformeerde organistenver eniging, kring Zeeland, houdt op zaterdag 9 mei in de hervormde kerk te Dreischor een vergadering. Ver schillende aanwezige organisten zul len het nieuwe orgel bespelen. OOSTERLAND Geslaagde oriëntatierit In het kader van de festiviteiten hier ter plaatse werd op zaterdag middag 2 mei een oriëntatierit ge houden voor auto's, georganiseerd door de Oranjevereniging, met als deelnemers en deelneemsters, inwo ners van de gemeente Duiveland. Zelden heeft Zierikzee tijdens een feest oin in de (maritieme) stijl van de dag te blijven de wind zo in de zeilen gehad als ojj de vijf-en-twintigste viering van de Bevrijdingsdag. Plechtigheid in Schutterszaal van het stadhuis Een zonovergoten dag, die hier bijzonder reliëf kreeg door aanwezigheid van twee Britse marineschepen, een schip van de Kon. Nederlandse Marine en delegaties uit de zustersteden St. Hilaire-du-Harcouët en Hatfield. Goede vondst van de Z.O.V. was officieren en bemanningen van de schepen te be trekken in de feestviering, waardoor een „ge-allieerd" cffekt ontstond, dat onvergetelijk zal zjjn, vooral voor hen die van elders kwamen om deze bij zondere feestelijkheden bü te wonen. De 25ste bevrijdingsdag ging van start met het „ophalen" van de bemanningen der schepen aan het Luitje. Ze werden opgenomen in een fantastische optocht, die het uitnemend deed in de stralende bevlagde stad en waarvan deel uitmaakten de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", het majorettenpeloton van „Rust Roest", leden (en lidjes) van Delta Sport en „ergens tussenin", het bestuur van de Z.O.V. dat veel eer heeft ingelegd met dit stijlvolle en gezellige feest. De drie burgemeesters van Zierikzee, St. Hilaire en Hatfield, geflankeerd door de commandanten van de „Flintliam" en de „Dittisham". I (Foto's: Zierikzeesché Nieuwsbode). den lot de Tweede Wereldoorlog en we dienen de fessen te leren, om een herhaling voor altijd te kunnen ver mijden. Burgemeester Guinebault had het een zeer bijzondere ervaring gevon den met de bevolking van Zierikzee de omgekomenen te mogen herden ken. Hij geloofde dat de band tussen de beide destijds zo getroffen steden zal blijven en de vriendschap in een sfeer van tolerantie zich nog zal ver diepen, waarmede de steden een voorbeeld stellen voor de volken en alle mensen van goede wil. Tot slot sprak de Z.O.V.-voorzitter, de heer E. P. J. Krips, die met het gemeentebstuur verheugd was over de komst van Engelsen en Fransen -en met name herinnerde aan de En gelse vlootsteun tijdens de oorlog, o.m. de voedseldroppings. Hij geloofde dat op het punt van marine er goed aan zou doen fre- mogelijke noodzakelijke werving de kwenter aan vlootbezoek te doen. Ge schenken werden hirena wederzijds aangeboden. Hatfields burgemeeste- resse bood een zilveren schaal aan. De commandanten van de drie Mari neschepen ontvingen het stadszegel, waarna de Engelse commandanten het gemeentebestuur eeA ingelijste foto van de bodems aanboden. Tot slot sprak de commandant van het Nederlands marineschip „Balder" woorden van dank. Het 43 km. lange parcours, dat werd uitgezet door de bestuursleden van de O.V., de heren J. A. Beije en J. P. Boogert, lag ten zuiden van rijksweg 18 in de gemeente Duive land. Er waren 54 wagens aan de start bij de toren van Oosterland. De finish was bij het café „Even Buiten", waar ongeveer half zes de prijsuitreiking plaats had. Er waren een tiental prijzen uitgereikt, waar van de eerste drie waren: Rinus Dorst Pz. uit Oosterland, de eerste prijs; Rinus de Valk, eveneens uit Oosterland, de tweede prijs; en Huib Roks, Oosterland, de derde prijs. Ofschoon de weersgesteldheid niet zo best was, is deze rit toch nog uit stekend geslaagd. Bevrijdingsherdenking in hervormde kerk Er bestond zondagmorgen 3 mei goed belangstelling voor de herden kingsdienst die in de Ned. Herv. Kerk alhier werd gehouden voor alle kerkelijke gezindten, voor het feit dat ons land 25 jaar geleden werd bevrijd uit de Duitse overheersing. Voorganger was de pastor loei, ds. H. Ommering. Na de gewone inlei ding bepaalde de predikant zijn tal rijk gehoor bij Joh. 8 36, waar Christus tot de Joden zegt: „Indien dan de Zoon u zal vrijgemaakt heb ben, zo zult gij waarlijk vrij zijn". In het kort ging de voorganger in op de geschiedenis van 25 jaar gele den toen na een lange bange periode van strijd en lijden eindelijk de be vrijding daagde. „Doch", zo vroeg hij, „zijn we nu ook waarlijk vrij?" De enige echte vrijheid is hierin gele gen dat Christus ons heeft vrijge maakt. Tijdens deze dienst werd ge collecteerd voor de actie: „Vrijheid, ook voor de ander". Velen op saillante punten hebben deze zoveelste, maar ditmaal bijzon dere optocht gadegeslagen. Bij de in gang van het stadhuis maakte het gemeentebestuur in gezelschap van de Engelse en Franse delegatieleden hun opwachting en meldden de com mandanten der schepen zich bij bur gemeester D. W. Kastelein. „Kunst en Eer" bracht hierna respectievelijk het Nederlandse, het Engelse en het nemend exempel, enerzijds van mu- Franse volkslied ten gehore, een uit- zikaal kunnen, anderzijds van onder linge lotsverbondenheid in oorlog en vrede; momenten die iets terugrie pen van de veelbewogen dagen van mei 1945. Allen verzamelden zich hierna op de Schutterszaal, waar burgemees ter Kastelein een welkom toeriep aan de'gasten, de état major van de schepen, de leden van het gemeente bestuur, de bemanningen en de gast vrouwen en -heren, die gehoor had den gegéven aan de niet onbekende oproep „join the Navy" (voeg U bij de marine). Hartelijk welkom De heer Kastelein herinnerde aan de bestaande vriendschapsbanden met St. Hilaire en Hatfield, sinds de tijd van de watersnoodramp en toon de zich uitermate verheugd op deze bijzondere dag delegaties uit beide steden te Zierikzee te mogen begroe ten. Ook verwelkomde hij de Britse marine, die door bemiddeling van de Britse consul te Rotterdam met twee schepen naar hier is gekomen. Bijzonder waardeerde hij de aan wezigheid van burgemeester Guine bault, dei - maar juist aangekomen te Zierikzee maandagavond - onmid dellijk deelnam aan de stille tocht naar de graven der gevallenen. Hij wist dat de banden tussen bei de steden tot in lengte van jaren in stand zullen blijven, herinnerde aan de grote publieke belangstelling voor de marineschepen en prees het werk van de Z.O.V. Engelse en Franse stemmen De burgemeester van Hatfield mrs zei - mede uit naam van de delgaiteleden - zeer trots te zijn deze bijzondere dag te Zierikzee te mogen bijwonen. Evenals Engelsen en Fransen zijn de Nederlandei-s een onafhankelijk volk „en vreemde be zettingen moet voor U een vrschrik- kelijke last zijn geweest". Zij waar schuwde dat nimmer mogen worden vergeten de gebeurtenissen, die lei- ZIERIKZEE/BRUINISSE, 4-5. De eerste dag van de mosselzaadvisserij op de Zeeuwse stromen is voor de meeste kwekers een ongedacht suc ces geworden. Er werden voor zoVer bekend op de Grevelingen of in het Schaar van de Vlietplaten (Noord Branbant) geen nieuwe banken gevonden, maar de banken van vorig jaar (geul van den Osse) en bij de Vlietplaten voor noemd, bleken meer zaad te bevat- Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 10 uur ds. Van der Schee; Kerkwerve: II uur ds. v. d. Berg. Serooskerke 11 uur ds. Huizing. Haamstede: 9.30 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. De Wit Ncordwelle: dienst te Renesse. Scha- rendijke: 9.30 uur ds. v. d. Berg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feune- kes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feune- ten, dan was gedacht. Het daar van vorig jaar overgebleven zaad, bleek goed gegroeid en groot zaad c.q. half was mosselen, zijn met het oog op het komende seizoen, begerenswaar dig. Er volgen deze week nog enkele dagen, dat in de Zeeuwse stromen naar mosselzaad mag worden gevist, c.q. naar nieuwe banken mag worden gezocht. Veel vissers van Yerseke beproefden hun geluk in de Ooster- schelde, oostelijk deel. kes. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 uur ds. Om mering. Sirjansland: 10 uur kandi daat Vis, Sommelsdijk. Bruinisse: 10 uur ds. Post. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 9 uur ds. Favier. Haam stede: 10 uur ds. v. d. Kooy. Scha- rendqke: 9.30 uur ds. Put. Brouwers haven: 9.30 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 10 uur ds. De Valk, em. pred. Middelharnis. Oosterland: geen dienst. Bruinisse: 10 uur ds. Brem- mer. BRUINISSE Stijlvolle dodenherdenking Voorafgegaan door vier majorettes van „Nu met Hope", met omfloerste trommen, trokken maandagavond vele tientallen vertegenwoordigers van de bevolking naar de begraaf plaats te Bruinisse. De stoet werd geopend door burgemeester en me vrouw Hokken en de beide wethou ders en enkele leden van de ge-' meenteraad en de waarnemend ge meentesecretaris. Op de begraaf plaats was een houten kruis opge richt, met het opschrift: „Voor hen die vielen". De eerste krans werd gelegd door burgemeester G. Hok ken namens de gemeente, gevolgd door V.V.V., Rode Kruis en tal van andere verenigingen en buurtver enigingen. Na de kranslegging trok de stoet naar de hervormde kerk, waar een gezamenlijke kerkdienst werd gehouden, waarin ds. P. Post voorging met een pedikatie over Galaten 5:1: „Staat dan in de vrij heid, met welke ons Christus vrij gemaakt heeft". De goed bezette kerkdienst werd besloten met het zingen van het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus. De collecte was bestemd voor de Stichting „Vrij- donderdag 7 mei

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 3