STILLE TOCHT EN HERDENKINGSDIENST TE ZIERIKZEE Kleurrijke Oranjemarkt afsluiting Bevrijdingsfeest te Zierikzee IIERDENKINGS- PLECHTIGHEDEN het gezondste moederdag geschenk: een nieuwe fiets! Mr. W. Niruwenhuysrn: „Vrijheid voor de ander" ZIERIKZEE, 4-5. Oj> indrukwek kende wijze herdacht Zierikzee de doden uit de Tweede Wereldoorlog, inzonderheid de gevallenen uit stad en streek. Aan de stille tocht, die in volmaakte stilte en waardigheid ver liep, namen de burgemeesters van St. tlilaire en Hattield en enkele delega tieleden deel. die het gemeentebe stuur van Zierikzee vergezelden naar de R.K.- en Algemene Begraaf plaats. I)e état major van de Engel se marineschepen en het Nederiand- se marineschip, hadden zich in cere monieel tenue eveneens bij de stoet gevoegd. Bloemen en fraaie kransen warden neergelegd opder de herdenkings plaat in het politiebureau van de verzetsstrijder M. K. van der Beek, het Joodse monument aan de Gracht weg en op onderscheidene graven. De stoet bevond zich nog op de Algemene Begraafplaats toen de twee minuten stilte vielen, vol wee moed en geladenheid om al hetgeen In de Wereldoorlog gebeurde en het geweld, dat ne? altiid zo zeer het le ven op aarde beheerst. In een op de stille tocht aanslui tende bijeenkomst in een volle Gast- huiskerk, werd het woord gevoerd deer de oud-Zierikzeeënaar mr. W. Nieuwenhuysen. destijds Kanton rechter en rechter bij het Bijzonder Hof, belast met de berechting van politieke delinkweitten. Positief handelen Mr. Nieuwenhuysen .wist in zijn indringende toespraak de juiste toon te treffen, centraal stellend de vraag wat wij samen hebben gedaan met de vijf en twintig jaar zo moeizaam verworven vrijheid. „Hebben wij vorm gegeven aan de vrije, mens waardige samenleving, die de geval len en voor ogen stond toen zij het hoogste offer brachten?" Ongaarne wilde hij nog de gruwelen uit de oorlog in herinnering roepen. „Het meest negatievé in de mens deed zich gelden, maar er zijn ook talloze voorbeelden van positief handelen, ook in eigen stad en omgeving". tMr. Nieuwenhuysen gaf daarvan enkele tieffende voorbeelden, d:ar- na wijzend cp de medeverantwoor delijkheid van de mens tegenover de ander. In een aantal retorische vragen stelde hij de kwalen van deze tijd in het licht, o.m. noemend een uitblij ven van een werkelijke vernieuwing op verschillende terreinen en een te kort aan verdraagzaamheid en naas tenliefde. „Plet gaat om de vrijheid ock voor de ander". De leiding van de bijeenkomst was in handen van kapelaan F. Loonen, die na Schriftlezing mediteerde, zich afvragend of wij met ons handelen de gedachtenis van de gevallenen niet hebben ontluisterd. Hij bena- diukte de persoonlijke verantwoor delijkheid van de Christen de aarde Nu de zomer snel nadert terug naar een zomer in het verleden. De foto stamt nit 1937, toch al een jaar waarin b.v. de Wereldjamboree werd gehouden. Men ziet hoe het zomers beeld was aan het strand van Renesse. meer bewoonbaar te maken en de mogelijkheden te gebruiken. Kon. Harmonie „Kunst en Eer" De dienst werd opgeluisterd door muzikale medewerking van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", dat een ontroerend „Sanctus" van Schubert vertolkte, dat een fraaie accoustischc ondersteuning kieeg in de histori sche ruimte van het kerkgebouw. Het orkest werd geleid door Eduai'd dc- Lcoff. De Zierikzeese Oratorium Vereniging, onder leiding van Eduurd Nietend. zong een tweetal Latijnse geestelijke liederen, het „Vcce mea ad Dominum" van G. Grece en het ..Diffusa est gratia" van G. Nanino. De dienst werd be sloten met het gezamenlijk bidden van het Onze Vader en hc-t zingen van „Wilt heden nu treden" met be geleiding van „Kunst en Eer". Een collecte aan de uitgang ten bate van Stichting 1940- 45 bracht f 323,88 op. Opgewekt „Ituitengebeuren" ZIERIKZEE. 6-5. Terwijl om acht uur in de Concertzaal Mozart's Sym phonic no. 36 tot klinken werd ge- bicht bij de aanvang van het bevrij dingsconcert door het Zeeuws Or kest was op de avond van bevrij dingsdag een grote massa samenge stroomd op het in een Oranjemarkt herschapen Hdvcnplein. Aan de markt werd omstreeks half acht overigens ook een muzikale start gegeven. Trouwens: het samenzijn op deze gevarieerde markt werd de hele avon dvclop niet muziek opge luisterd. Muziek die werd verzorgd dooi de Zierikzeesc groep „Dimples" en de Bocrenkapa! van „Kunst en Do opening werd verzorgd door een succesvol optreden van de majo rettes en de drmband van de gym nastiekvereniging „Rust Roest", die in de kring van gezellig ngerichte marktkramen en gadegeslagen door velen een bijzonder fraaie show ver toonden. Na dit feestelijke openings stuk was de medewerking van „Rust Roest" aan dit .buitengebeuren" be- pald nog niet afgelopen, want drie gioepen jeugdleden in de leertijd van 8 tot 16 jaar brachten een inter nationaal volksdansprogramma dat speciaal voor deze Oranjemarkt was ingestudeerd. Uitgevoerd werden 2 Amerikaanse dansjes, (Jingle Bell's en Oh Suzanna), een Zewedse dans, een Russsche .troika" en nog een Deens en een Israëlisch dansje. De ze gedanste omlijsting van het opge wekte marktgebeuren was ongetwij feld een groot succes en een gewaar deerde bijdrage aan het feesgebeu- rcn. I nde verschillende kramen waren tal van attracties samengebracht. Er konden diverse spelen worden be oefend. Het Leger des Heils vestigde de aandacht op de ambachtelijke kant van het clubhuiswerk en in de ze rtistieke hoek kon ook siersmeed- werk en keramsche produkten wor den bewonderd. Bovendien was er potterie uit de Hollandse school. De afdeling Zierikzee van de Alg. Bond van Bejaarden vestigde de aandacht op het bejaardenwerk en natuurlijk waren er dverse eet- en drinkgele- genheden. De commissie voor de bouw van een'sporthl en zwembad te Zierik zee nam een flink gedeelte van de beschikbare ruimte in beslag en bood o.a. panty's te koop aan. Ten bate van de sporthal-zwembadcom- binatie konden ook ballen worden gegcoid en de L.T.S. verzorgde de inlichting en bemanning van een stand tol beoefening van een elec- trisch spel. Bovendien keek een waarzegster in de toekomst en kon de schietspel t worden beoefend, al les voor het gcede doel. Dankzü het bijzonder fraaie weer en de goede belangstelling werd deze Oranjemarkt een succes waarmee de grote inspaning van de organisa toren onget wijle d beloond zal zijn. DODELIJKE ONGELUKKEN ST. JACOBI PAROCHIE. Tijdens de optocht die in het kader van de bevrijdingsfeesten in St. Jacobi Pa- rochi (gem. Het Bilclt) werd gehou den is de 16-jarige Klaas van der- Meer verongelukt. VRIES. Op de Vriezerweg in Vries (Dr.) reed de chauffeur van een trek ker met aanhangwagen zonder voor rang te verlenen de voorrangsweg op. De combinatie kwam in botsing met een motorrijder, de 26-jarige G. Bos uit Assen. Deze werd zwaarge wond naar een ziekenhuis in Gro ningen overgebracht, waar hij over leed. MAASTRICHT. In Maastricht is bij een verkeersongeluk de 26-jarige bediende P. J. Paulissen uit Maas tricht om het leven gekomen. HUNSEL. Op de Napoleonsweg in Hunsel is de 35-jarige fabrieksar beidster mej. M. J. Engelen uit Dil- sen (België) om het leven gekomen, toen het personenbusje waarin zij meereisde bij een kruispunt tegen een vrachtauto botste. Zij overleed in een ziekenhuis in Roermond aan haar verwondingen. -- V-,-- t ^jjl -< RHENEN. Rond het nationaal le- germonument op het ereveld Grebbe- berg, waar bijna 450 Nederlandse ge sneuvelden begraven liggen, is maan dagavond onder grote belangstelling de traditionele militaire herdenking gehouden van de koninklijke land macht. DIEREN. Nadat het deritig jaar lang geen speciale aandacht had ge noten, is het graf van de op 12 mei 7940 gefusilleerde sergeant Johan Christiaan Meijer maandagavond tij dens de dodenherdenking door fami lieleden uit het gehele land, door oud-Grebbebergstrijders en door vroegere buurtgenoten onder een zee van bloemen bedolven. AMSTERDAM. Enkele duizenden Amsterdammers hebben maandag avond op de Dam in de hoofdstad de doden herdacht. Tegen acht uur- arriveerde een stille stoet met aan het hoofd burgemeester en mevrouw Samkalden, bij het Nationaal monu ment, waar bij de pyloon een ere wacht van oud-BS'ers stond aange treden. BARN. Prinses Beatrix en prins Claus hebben maandagavond om acht uur een krans van witte chrysanten gelegd bij het monument voor de ge vallenen op het Stationsplein in Baarn. Ook prinses Irene was bij de plechtigheid aanwezig. DEN HAAG. In Den Haag zijn maandagavond drie stille tochten ge houden ter herdenking van de ge vallenen: naar de Waalsdorpervlakte, naar de fusilladeplaats aan de Paral lelweg en naar de begraafplaats „Westduin". WESTERBORK. Koningin Juliana heeft in het bijzijn van prins Bern- hard en van ongeveer vierduizend voormalige kampbewoners en an dere belangstellenden, een boeket witte seringen gelegd bij het herin neringsteken in het voormalige door gangskamp voor Joden te Wesler- bork. BERGEN OP ZOOM. In het kader- van de viering van de bevrijding vonden dinsdagmorgen op de Engel se en Canadese begraafplaats te Ber gen op Zoom, waar respektievelijk 1400 Candazen en een gelijk aantal gevallenen van diverse geallieerde nationaliteiten begraven liggen, her denkingsplechtigheden plaats. DEN HAAG. Duizenden hadden zich dinsdag naar het zonovergoten Scheveningen gespoed, onder wie vele dagjesmensen, om op deze na tionale feestdag ook getuige te zijn van het grote bevrijdingsdefilé dat de ex-bevelhebber van de Binnen landse Strijdkrachten, prins Bern- hard, er op de boulevard heeft af genomen. TEXEL. Op de begraafplaats van de in april en mei 1945 op Texel in de strijd tegen de Duitsers gevallen Georgiëx-s, zijn maandagmiddag kran sen gelegd namens het gemeentebe stuur van Texel, namens de ambas sade van de Sowjet-Unie, namens de Vereniging Nederland-U.S.S.R. en door verschillende particulieren. LOENEN. Op de ere-begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting in Loenen op de Veluwe, zijn maandag middag de doden uit de laatste we reldoorlog herdacht. De belangstel ling voor deze plechtigheid was over stelpend groot. Koninklijke familie bij nationale herdenking te Rotterdam ROTTERDAM, 5-5. De Nationa'e Herdenking van de bevrijding in de St. Laurenskerk in Rotterdam is dinsdagmorgen bijgewoond door H.M. de Koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven. De koninklijke familie kwam om even voor half elf bij de kerk aan, waar h.m. de koningin met een door estafettelopers uit Wageningen ge brachte fakel de bevrijdingsvlam heeft ontstoken. Hoogtepunten van deze herden king waren de rede van H.M. de ko ningin en van de donderdag j.l. overleden prof. dr. J. Presser, welke werd voorgelezen door diens stief zoon dr. J. Bijlsma. De bijeenkomst, die ongeveer een uur duurde, werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. liet feest te Zierikzee ARAM EN DE BROEDERS DER KUST 23. Met forse slagen bereikte Aram de boot waarin Tudor en Tamahia een goed heenkomen voor de piraten hadden ge zocht; en dc reus lachte vrolijk toen hij dc jonge krijger binnenboord hees.'„Aan de riemen, mijn vriend", riep hij uit. „Die jakhalzen van de zee zullen ons niet in handen krijgen. Hoewel het mij bijna een vernedering lijkt m voor hen te vluchten. Zij konden hel dwaze idee krijgen dat wij angst voor hen koesteren", voegde hij mee smuilend cr aan toe.. „Voelt ge er bij nader inzien niets voor om tcsamen het schip te bestormen?" Aram was echter te verstandig om op dc doldrieste plannen van Tudor zijn vriend in te gaan. Reeds haddon de schuimers een andere sloep gestreken, teneinde hun prooi te achtervolgen, en hij vreesde voor het lot van het, meisje indien zij hen in handen vielen. „Vooruit!" beval hij kort en Tudor, die uit vele gevochten had ge leerd dat in de strijd Aram's doorzicht minstens tegen zijn kracht opwoog, gehoor zaamde. zij het dan ook pruttelend. „Hen na!" tierden ruwe stemmen, toen de kleine boot snel op enkele gemeerde boten, die in de bocht van de haven lagen, toeschoof. Onder het uitstoten van ver schrikkelijke bedreigingen joegen zij hun prooi na. Doch lang vóór zij de schepen bereikten, had Aram reeds kans gezien zijn klein vaartuig behendig achter het roer van één der boten te verbergen. Met inge houden adem drukten de drie zich tegen het vochtige hout en wachtten met inge houden adem, terwijl de schelle stemmen snel naderden. De Engelse mijnenvegers afgemeerd aan het Luitje tijdens de feestdagen te Zierikzee. De tocht door het centrum van Zierikzee,'op weg naar hel stadlniis. (Foto's: Zierikzcesche Nieuwsbode). Nöordwelle herdacht bevrijding op vrolijke wijze NOORDWELLE. 5-5. Ook Noord- welle heeft het vijfde lustrum van onze bevrijding op vrolijke wijze herdacht. Het programma begon met het hij sen van de vlag, waarna de school kinderen enkele liedjes zongen. De belangstelling hiervoor was groot, ook burgemeester H. P. Everwijn en zijn echtgenote waren hierbij aan wezig. De burgemeester sprak enke le woorden tot de aanwezigen. Hij wees op de achtergrond van deze herdenking en de diepere zin van ■het'„vrij onder en met'Oranje te le ven". Vervolgens werden de ver sierde fietsen beoordeeld. Willemien van Sleyters, Petra de Rijke en Ja- nette Goense werden respektieve lijk 1, 2 en 3. Daarna liep de stoet rond het dorp, begeleid door zg. rammelmu ziek. Op het sportveld aangekomen begon men met touwtrekken, zowel de dames als de heren kwamen aan de beurt. Nadat de kinderen limona de en de overige aanwezigen koffie met koek hadden genuttigd, begon nen de drie eerste klassen van de O. L.-school aan de steprace. Winnaai's waren Wim Dalebout 1. Leen Hanse 2 en Jan Kou wen 3. Hierna mochten de 12- tot 20-jarigen kussengevech ten houden, winnares werd Carla Oosse. De hoogste klassen van de o.l.-school mochten toen over de'hin- dernisbaan. Ineke Westdorpe 1, Maartje Oossé 2 en Heieen Hanse 3, deden dit het beste. De vrolijke morg enwerd afgesloten met de prijs uitreiking. Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. Agrarische bevolking weinig tijd bevrijding te vieren ZIERIKZEE. 5-5. Het staat wel vast dat de agrarische bevolking weinig tijd heeft gehad om de her denking van de bevrijding te vieren. Overal op Schouwen-Duiveland heeft men het mooie weer van 4 en 5 mei benut om aardappels te poten of suikerbieten te zaaien. Sedert mensenheugenis was men niet zo laat, met deze werkzaamhe den als dit jaar door de weersom standigheden het geval was. De laatst bekende datum, dat de velden klaar waren, was tot dusver 30 april? Nu is het dan nog een week later ge worden. Maar maandag, dinsdag en woensdag kon veel worden ingehaald KERKNIEUWS Ned. Hery. Kerk Beroepen te Wageningen: P. de Haas, Luxemburg. Bedankt voor Smilde: P. van der Veer. Muiderberg. Gér. Kerken Beroepen te Hoogstede (Did.) (graafschap Bentheim); K. D. Ger- ber, Zliidhorn; te Dinxperïo en Mids- land-West-Terschelling: kand. E. K. Breeman, Kampen, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen hot beroep als vloot- predikant: E. J. Boljet. Wons. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Ommen 2de beroep): J. van Dijlc, Uithuizen Chr. Ger. Kerken Tweetal te Nunspeel: W. de Joodc, Rotterd'am-Kralingen en P. Roos, Middelharnis. Ger. Gemeenten Bedankt voor Sprang-Capelle: W. Hage, Krabbcndijke. en werden de werkzaamheden afge rond. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Ontvangst mededelingen ingeleverde geldige lijsten van kandidaten De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van dc raad der gemeente Zie rikzee brengt, ingevolge artikel H 11, lid 1 der kieswet, tor openbare ken nis, dat van het hoofdstembureau de mededeling is ontvangen bedoeld in artikel H 10 der kieswet, waaruit blijkt welke geldige lijsten van kan didaten zijn ingeleverd voor de a.s. verkiezing win de leden van de ge meenteraad op 3 juni 1970. Zierikzee, 1 mei 1970. De voorzitter voornoemd, D. W. KASTELEIN. VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD Nummering van de. listen van kandidaten De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van dc leden van de raad der gemeente Zie rikzee maakt, ingevolge artikel H 5 van bet kiesbesluit, bekend dal op dinsdag 12 mei a.s.. He 15.30 uur, in een voor kiezers toegankelijke zitting in het stadhuis, de in artikel H 15 des kieswet voorgeschreven numme ring van de geldige lijsten van kan- didalen voor de op 3 juni 1970 te houden stemming ter verkiezing van de loden van de gemeenteraad zal plaatshebben. Zierikzee, 4 mei 1970. De voorzitter voornoemd, D. W. KASTELEIN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 2