lekker lui Sa Treffer rsr DE ZIERIKZEESCHE COURANT FLUS GEWONDEN, ARKESTATIES EN MATERIELE SCHADE Huizen „kraken'1 in Utrecht Communicatie '70 De nationale herdenking le Amsterdam De Ned. regering en Cambodja Gesprek over Midden-Oosten De Sow jet-Unie en Cambodja DE STRIJD IN CAMBODJA Vier doden bij rellen te Ohio (V.S.) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE woensdag 6 mei 1970 126ste jaargang Nr. 2U397 WAARIN OPGEN0MEL *FDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lanneweldcen tl, Zierikzee, Postbus t, tel. (OlftO) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bi| de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij s 'h lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 8,10; per maand 2,75; per jaar it,20. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contraclprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 ®/o B.T.W. In dit nummer: Bevrijdingsfeesten op Schöniven-Dnireland 't Is geen pot en 't is geen spuit. Er komt mayonaise uit. 't Is geen fles en 't is geen bus. 't Is de nieuwe Remia flus UTRECHT, 5-5. Volgens de Utrechtse politie hebben Utrechtse jongeren in de afgelopen dacht 12 a 13 leeg staande woningen bezet. Hoeveel jongeren daarbij zijn betrokken, is de politie niet bekend. Zij gaat trou wens ook niet tot verdere actie over en laat de jongeren voorlopig rustig zitten. De politie heeft nl. de indruk, dat de actie in feite is gevoerd als een vor mvan protest in plaats van een onderneming voor het zoeken van permanente huisvesting. Het be jaardenhuis dat ook even doelwit va nde krakers was, is gelegen aan het Oorsprongpark in Utrecht. ROTTERDAM, 5-5. - Een Zweedse witte-brood-maaltijd op de Coolsin- gel voor 1500 mensen uit alle krin gen van de Rotterdamse bevolking en een haven- en vervoersdefilé van enkele kilometers lang, waren dins dag het begin van Communicatie '70, het evenement waarmee RoUei-dam tot en met september het zilveren jubileum van de bevrijding en dc herbouw van de stad viert. Sleutel lag hij kluis UTRECHT, 5-5. Tijdens het week einde is in het kantoor van notaris mejuffrouw J. M. Lenobel in Utrecht een geldtas met 19.880 gulden en twee bankboekjes gestolen. Men had zich toegang verschaft via de achter zijde van het kantoor. In een niet af gesloten kast werd de sleutel van de kluis gevonden. Daarna was het een eenvoudige zaak de tas en de bank boekjes uit de kluis te halen en mee te nemen. Bali)' flood gevonden in kinderwagen AMSTERDAM. 4-5. In een bij een commune in gebruik'zijnde woning aan de Oudezijds Voorburgwal in Amsterdam is de zes weken oude baby Iryanka Giling door haar va der dood in de kinderwagen aange troffen. Hel lijkje werd voor sectic in beslag genomen, omdat de doods oorzaak niet kon worden vastgesteld. Pakketboot naar sloper BRUSSEL. 5-5. De Belgische pak ketboot „Prince Albert", die jaren lang mede de dienst van Oostende op Dover heeft onderhouden en die in de tweede wereldoorlog de ge allieerden grote diensten bewezen heeft bij het troepenvervoer, wordt openbaar voor de sloop verkocht. De mailboot was het oudste schip dat op deze lijn in dienst was. Het werd gebouwd en in dienst gesteld in 1937. Van 1.968 af deed het slechts zo nu en dan nog dienst op de lijn Oostende-Dover. Oiiflerzoek naar kwaliteit zeewater DEN HAAG, 3-5. Na de consumen tenorganisaties van België en Frank rijk gaat ook de Nederlandse consu mentenbond een onderzoek instellen naar de kwaliteit van het zeewater langs de kust en hel zwemwater in een aantal belangrijke recreatiege bieden. De consumentenbond zal daartoe deze zomer op grote schaal monsters nemen. Verwacht wordt dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen, omdat een betrouwbaar beeld alleen kan worden verkregen op grond van epn aantel waarnemingen, gespreid over een langere periode met ver schillende weertypen. TEL AVIV. Tijdens een vuurge vecht in de Jordaanvallei heeft een Israëlische patrouille in de nacht van zondag op maandag 21 arabische guerillustrijdcrs gedood, aldus een Israëlische officier in Tel Aviv. Dit nummer bestaat uit 12 pashm's r f Een vrouw, die zich door f J haar man op de handen wil t f laten dragen, moet op haar t gewicht letten. a AMSTERDAM. 5-5. Tenminste veertien gewonden, onder wie drie politicmannen, 137 arrestanten, meer dan dertig bezette panden en een nog- niet te schatten materiale scha de vormen de balans van de bevrij dingsdag in Amsterdam. De dag begon met de bezetting in de vroege ochtenduren van het voor malige 's Heerenlogement aan de Keizersgracht. De politie die bij aankomst door de krakers werd be kogeld met zakjes talkpoeder en rookbommen ging kort daarna over tot ontruiming van het pand, waarbij gebruik werd gemaakt van traangas. Vierenvijftig krakers kwamen op het hoofdbureau terecht, vijf daarvan werden later op de dag vrijgelaten. In de loop van de morgen werden in verschillende delen van de stad wo ningen gekraakt! en bezet. De politie liet de bezetters ongemoeid. Om twee uur verzamelden zich b(j bet Lieverdje op het Spul de ver schillende actiegroepen, die geza menlijk optrokken naar dc Heren gracht. Hier was een pand bezet naast het bevolkingsregister tegenover de ambtswoning van de burgemeester. De gracht werd afgezet en de politie dreef de samengestroomde jongeren uiteen. Politiebusjes die langs het be zette grachthuis reden werden van uit de ramen begooid met zakjes talkpoeder, stenen en planken. Kor te tijd later ging de politie over tot ontruiming. De agenten gingen naar binnen via een met een pistool inge slagen ruit naast de voordeur. Bt'^in onrust De bezetters die naar de bovenste etage waren gevlucht werden van de ramen verdreven door de stralen van een water werper. Ongeveer zeventig jongelui werden uit het pand ge haald en overgebracht naar het hoofdbureau. Deze ontruiming was het begin van de onrust in de bin nenstad, die met een onderbreking tussen vijf en acht uur tot het mid dernachtelijk uur voortduurde. Charges In de Vijzelstraat bij de Heren gracht bleef het onrustig en daar werden voor het eerst grote charges door de politie uitgevoerd. De bot singen met de politie verplaatsten zich toen naar het Leidseplein en de Leidsestraat. Hier werden de politie- manneji bekogeld met stenen en fietsbellen, de gebruikelijke projec tielen bij rellen in de hoofdstad. Mo- Advertentie DEN HAAG, 5-5. Dc fractieleider van dc Katholieke Volkspartij in de Tweede Kamer. drs. W. K. H. Schmelzer begrypt niet waarop de Nederlandse rgering reeds zo snel tot een voorbarig oordcel over de Ame rikaanse actie in Cambodja is ge komen. (Zoals bekend verklaarde premier De Jong vrijdagavond na afloop van het wekelijkse kabinetsberaad dat.de regering „begrip" had voor het Ame rikaanse optreden). In een voorlopige, persoonlijke re actie, afgaand op de tekst van de toe spraak van president Nixon en met het voorbehoud dat het bijzonder moeilijk is voldoend inzicht te krij gen in de gehele militaire situatie, verklaarde drs. Schmelzer dat Nixon weliswaar enige bruikbare argumen ten heeft aangevoerd waarom deze stap de vrede zou kunnen dienen, maar dat zijn gehele motivering voorshands niet voldoende overtui gend is. Veel verkeersongelukken in Frankrijk NEW YORK. 6-5. De ambassa deurs van Amerika, Rusland, Enge land en Frankrijk bij de Verenigde Naties hebben dinsdag gedurende twee uur van gedachten gewisseld over het midden-oosten. Besloten werd op 26 mei opnieuw bijeen te komen. Intussen zullen hun plaats vervangers verder werken aan het opstellen van een memorandum over de punten waarover met het in de dertien maanden, die het overleg al duurt, eens is geworden. Dit is van welingelichte zijde in New York vernomen. Verwachting tot donderdagavond: Enkele wolkenvelden Overwegend droog weer met wol kenvelden, maar ook zonnige perio den; matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tol 11. Min. temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Max. temperaturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 7 mei. Zon op 5.00, onder 20.14. Maan op 5.18, onder 23.20. 8 mei. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 5.58, onder Eerste kwartier: 13 mei te 11.26. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 7 mei 4.20 v.m. 16.44 n.m. 8 mei 4.58 v.m. 17.21 n.m. BROUWERSHAVEN 7 mei 4.01 v.m. 16.24 n.m. 8 mei 4.39 v.m. 17.04 n.m. Springtij: 7 mei. toragenten en manschappen van de mobiele eenheid veegden enkele ma len het plein en het begin van de Leidsestraat schoon. Omstreeks half vijf trokken zij zich terug en lieten het terrein over aan de enkele hon derden jongeren. Een half uur later deed de politie een inval bij het actiecentrum van de B.B.K. op de Nieuwe Herengracht op vermoeden van overtreding van de vuunvapenwet. Wapens werden niet gevonden, wel twee dozen kali- umchloraat, 20 kilo talkpoeder, elf honderd zakjes gevuld met een nog onbekend wit poeder, twintig zakjes J groene inkt, een blik geel poeder en tien rookbommen. Twaalf personen onder wie enkele B.B.K.-bestuursle- den, werden gearresteerd. MOSKOU, 5-5. Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft op een persconferentie in Moskou gezegd, dat Amerika een zware verantwoor delijkheid op zich heeft geladen door de inval in Cambodja. De Sowjet-regering zal er de nood zakelijke conclusies uit trekken voor het te volgen beleid. „In de ontstane situatie zijn alle staten wie vrede en vrijheid van de volken dierbaar zijn, geroepen een groot verantwoordelijkheidsgevoel aan de dag te leggen voor het verde re verloop van de gebeurtenissen en er vastbesloten toe bij te dragen, dat de agressor een nederlaag wordt toe gebracht. ANGTASSOM (Cambodja). Gewonde Cambodjaanse soldaten wachten op e< rrm r miur ren eerr.le hulpi«' trenlen gv.WOnd bij dc recente ge vechten. waaraan ook Amerikaanse troepen deelnamen. PARIJS, 4-5. Verkeersongelukken tijdens het lange vrije weekend van 1 tot 4 mei hebben in Frankrijk aan 125 mensen het leven gekost. 1.241 mensen raakten gewond, van wie 491 ernstig. Tijdens het afgelopen week end is in Frankrijk de maximum snelheid van 100 km per uur ook van toepassing geworden op een aantal drukke wogen, waarop tot dusver geen snelheidsbepérking gold. Den Toom werd een krans aange bracht namens de ministerraad., door mr. A. B. Roosjen namens de Staten Generaal. Organisaties Onder de organisaties, die ha hen kwamen waren Poolse, Britse en Ca nadese oud-strijders, Zuidmolukse veteranen, het Genootschap Enge landvaarders, het Nederlands Da chau comité, de Oorlogsgravenstich ting, de ridders Militare Willemsorde de koopvaardij, het voormalige KNIL en tot slot een afvaardiging van het comité Nationale Herden king Militaire gevallenen en het co mité Nationale Herdenking. Koningin en prins openden. Ver volgens, nadat in een aangrijpende minuut stilte eer was gebracht aan de gevallenen, het défilé langs het monument, waarbij tenslotte de tre den geheel door bloemenruikers wa ren bedekt. AMSTERDAM, 4-5. Voorafgaand aan de Nationale Herdenking op de Dam, waar het koninklijk paar cn deputaties van allerlei organisaties kransen legden bij het Nationaal Monument, zijn maandagochtend in drie kerken in de hoofdstad herden kingsdiensten gehouden. De Nationale Herdenking op de Dam was een indrukwekkende plechtigheid temidden van de van leven bruisende hoofdstad. Nadat de koningin en prins Bernhard een gro te krans van witte anjers aan de voet van het monument hadden ge- tegd volgden in een lange stoet ver tegenwoordigers van alle geledingen van het Nederlandse volk en buiten landse oud-strüdersorganisaties. SAIGON, 5-5. Dc Amerikaanse cn Zuidvictnamesc troepen die op drie fronten in Cambodja oprukken, heb ben gemeld dat zij 2.000 Vietcong- strijders en Noordvietnamezen heb ben gedood. KENT, 5-5. Bij een betoging op dc terreinen van de universiteit van Ohio te Kent, die werd gehouden uit protest tegen liet Amcrikansc optre den in Cambodja, zijn vier mensen om liet leven gekomen en vijftien gewond geraakt. Een woordvoerder van de natio nale garde, die men te hulp had ge roepen om de rond 200 betogers uit een te jagen, zei dat gardisten het vuur hadden geopend toen een sluip schutter op hen geschoten had. De leden van de garde hadden echter alleen opdracht in de lucht te schieten. De vier doden zijn jonge- mensen. Ontroerend was de kranslegging door twee verzetsweduwen, die on bekend wensten te blijven, namens alle nabestaanden. Door premier Dc Jong en de ministers Becmink cn Zij hebben echter nog steeds niet het hoofdkwartier van de vijand ge vonden, dat president Nixon beval te verwoesten toen hij besloot Ameri kaanse troepen naar Cambodja te zenden. De Amerikanen en Zuidviet- rvamezen zouden 477 guerillastrijders gevangen hebben genomen en enor me wapenvoorraden en honderden tonnen levensmiddelen hebben buit-; gemaakt. In het gebied van dé Vishaak zou den 12 Amei'ikanen zijn gesneuveld en 44 gewond zijn geraakt. Aan de kant van de Zuidvietnamese rege ringstroepen zouden op alle drie de fronten tot dusver 151 doden en 598 gewonden zijn gevallen. AMSTERDAM. Tachtig man van de politie hebben een eind gemaakt aan mermeer. Op de foto: twee van de naar de arrestantenwagens geleid. mobiele brigade van de Amsterdamse de bezetting van twee flats in de Bijl tien nog aanwezige bezettersworden De spanning op de bijeenkomst steeg toen een gardelid het bevel gaf de bijeenkomst te ontbinden, omdat er geen vergunning voor was gegeven. Schoten vielen en betogers begonnen met stenen te gooien. De garde maakte toen gebruik van traangas, maar vele granaten wer den teruggegooid voor zij ontploft waren. Daarop kreeg de garde bevel over de hoofden van 'de betogers te schieten. Advertentie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 1