Moeders tweede leven VAN HET VADERLANDSE ERF NIET TROTS OP DE VRIJHEID ^^Qrdex is STREEKNIEUWS Bezwaren in Zeeland tegen uitbreiding van Hoechst-bedrijf Z1ER1KZEESU1E NIEUWSBODE Maandag 4 mei 1970 Sr. 20390 FEUILLETON door Henk van Heeswijk Lettie keek haar moeder enige tijd onderzoekend aan. Tenslotte knikte ze. ,Jn órde, moeder, we kunnen hem wel gebruiken. Ik zal proberen een kerel van hem te maken. Dan kun nen we met z'n tweeën misschien meer bereiken. En als u een advo- kaat neemt, denk dan aan meneer Greinmahle junior. Zijn vader heeft jarenlang voor vader gewerkt. Er waren wel eens processen en moei lijkheden met licentierechten en patenten. Hij heeft veel voor de fa briek gedaan, maar hij wordt nu te oud. Zijn zoon is een paar keer voor de fabriek opgetreden. Met behoor lijk sukses. Gaat u eens naar hem toe en bespreek het .Hij zal er wel wat op vinden, dat ze ons de fabriek niet ontstelen." Willem Greinmahle bleek een knappe jongeri te zijn, midden twin tig, en- al enigszins op de hoogte van de nieuw-ontstane situatie van de fabriek. Nadat ze hem verfeld had van haar gesprek met Van Loesink, gaf hij haar een stevige morele steun. „Houdt u rustig voet bij stuk. mevrouw' de Vorn, dan kan er niets gebeuren. U bent nu de grootste der aandeelhouders en u kunt iedere be slissing erdoor krijgen. Als u de fa briek later wilt bestemmen voor uw kinderen, kan niemand daar wat aan doen. We zullen proberen volgend jaar handlichting te krijgen voor uw dochter. Dan zijn we al een heel eind verder." Doch het ging niet zo gemakkelijk als de advokaot had voorgespiegeld. Het was duidelijk, dat Van Loesink de andere aandeelhouders had be werkt. Er werd een bod gedaan op het aandelenpakket van de familie De Vorn. doch Willemien reageerde er niet op, na advies te hebben inge wonnen bij Greinmahle. Op de bui tengewone aandeel houders vergade ring. die kort daarna werd belegd, op verzoek van 20 procent der aan deelhouders. geheel volgens de sta tuten en het huishoudelijk regle ment, ging het heet toe. Willemien tro.onde aan de hoofdtafel, met naast zich haar dochter en zoon en de ad- vokaat. Iemand hield een lange re devoering, waarin langs veel omwe gen werd geinsinueerd, dat Bram de Vorn de n.v. veel te veel geld had gekost. Pas weer een nieuwe wagen van drie en twintigduizend en het opneuw inrchten van een der kan toren voor zijn dochter. allemaal uitgaven, die niet helemaal te ver antwoorden waren. Van Loesink bleek vakman te zijn, minstens zo veel verstand van de branche te heb- ben als de overleden directeur, dus wie zou beter de leiding op zich kun nen nemen dan hij? Of wilde mevr. De Vorn 'n meisje, nauwelijks van de handen geven? Dan had men liever" zijn geld terug, want anders kon men het net zo goed in het water gooien. Maar Willemien hield haar been strak. Meneer van Loesink kon voor lopig directeur blijven. Daartegen was geen bezwaar. Over de capaci teiten van de adjunct-directeur wil de ze geen foordeel vellen. Dat zou pas over anderhalf jaar kunnen blij ken uit de balans. En tot zolang wil de zij haar oordeel opschorten. Maar de fabriek was sinds het beslaan fa miliebezit en zou dat blijven. En wie daar geen genoegen meenam, mocht het vanmiddag meteen zeggen, dan kreeg hij zijn geld terug. Daar zou mevrouw de Vorn dan wel voor zor gen. Lettie bdfog zich naar haar moeder en fluisterde: „Hoe wil je dit finan cieren. moeder? Daar heb je min stens twee ton voor nodig en dat heb je toch niet?" „Als ik niet genoeg heb," fluister de ze terug, „neem ik een hypotheek op de gebouwen. Maar de zaak blijft voor jullie. Die peuteren ze me niet uit handen." De- eindstemming was voor velen een verrassing. Opposanten die aan vankelijk mee hadden willen doen om de familie de Vorn uit te kopen, stemden nu met haar voor het con tinueren van de bestaande toestand, zodat de tegenstanders niet verder kwamen dan 30" o. Na deze enerverende vergadering nam Willemien Van Loesink nog even terzijde. „U hebt de uitslag ge hoord? Die is duidelijk genoeg, ver onderstel ik? Ik krijg van u iedere maand een rapport met een eenvou dig financieel overzicht. En iedere afwijking van de normale gang van zaken wordt eveneens vermeld. En o ja.... als er aandeelhouders zijn. die hun bezit willen overdragen, mo gen ze zich bij mij persoonlijk mel den. Dan krijgen ze boter bij de vis." De avond omhelsde Lettie de Vorn voor het eerst sinds jaren haar moe der en drukte een zoen op haar wang. „Moeder, ik heb je vanmiddag bewonderd. Je had het vader niet kunnen verbeteren." De moeilijkheden waren evenwel niet overwonnen. Door bepaalde machinaties van Van Loesink werd er door enkele personeelsleden een campagne op touw gezet tegen Let tie de Vorn. maar ook tegen haar broer. De laatste had het niet zo gauw door, maar Lettie onderkende onmiddellijk een zekere vijandig heid. Heel geleidelijk aan ontnam Van Loesink haar enkele taken, zo genaamd om haar drukke werk zaamheden wat te ontlasten, maar in werkelijkheid om haar langzaam maar zeker op lange termijn geheel uit te schakelen. Omdat Van Loesink in de fabriek nu de hoogste gezags drager was, kon ze er niet veel tegen doen. (Wordt vervolgd) leest middag voor Oosterlandse bejaarden OOSTERLAND, 30-4. De Ooster landse Oranjevereniging organiseer de ter gelegenheid van koninginne dag een feestmiddag voor de bejaar den in de Conferentiekvmer. De voorzitter van de Oranjevereni ging de heer Matth. Steenpoorte Iz. spiak een openingswoord, waarin hij n 't bijzonder burgemeester J. D. de Kam van Dtxiveland, wiens vrouw en dochter er eveneens waren, wethou der A. Stoutjesdijk en al diegenen die aan de middag hun medewerking verleenden welkom heette. Hij zei, verheugd te zijn over de grote op komst en wenste allen een zeer pret tige middag toe. Het eerste nummer van het programma, onder het mot to „Breng eens een zonnetje" werd gespeeld door de bekende band van Jaap en Kees. Hierna zong het duo H. van der Werf en M. Bal. met be geleiding van Mach. Dalebout op het electronische orgel, enige liederen die door de aanwezigen werden mee gezongen .Mevr. Zeijler-de Vin die haar sporen op het gebied van voor drachtkunst heeft verdiend, kwam met een humoristische noot in het Zeeuws-dialect: „Joos de klompen- maeker, die zograeg voorzienger in de kerke wou ore". Na de theepauze volgde een accord^ensolo door mevr. Dorst-Hoogv liet, een feestpotpourrie, die gretig meegegalmd werd, waarna vier Schouwsche boertjes, compleet met pet en klompen, ,op het toneel enige dansjes uitvoerden. Jaap en Kees lieten zich ook nog eens horen, evenals het herenduo met de orgel begeleiding. Na de pauze bracht MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwsc cicrvciling Barncvcld Aanvoer 1.219.710 stuks, stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 52-53 gram 7,22- 7.5157-58 gram 7,79-8,25; 00-61 gram 7,99-8,55; 64-65 gram 8,32-8,99. Eiervciling Barncvcld Aanvoer 396.670 stuks, stemming •redelijk. Prijzen in guldens per 100 eieren van .51-52 gram 7,31-7,62; 56-57 gram 7,74-8,31; 61-62 gram 8,16 8,74; 66-67 gram 9,18-9,68. Belgische eieren Veiling gestaakt. Eiermarkt Barncvcld Aanvoer ca. 1.850.000 st„ handel matig. Eieren van 50-58 gram 7.75- 8,55 per 100. Kgprijs: f 1,55-1,47. Eieren van 59-65 gram f 8.70-9,75 per 100 st. Kgprijs 1,47-1,50. Witte eieren 25-50 cent per 100 lager. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Dolle Mina in Utrecht heeft bij een wasserij en bij het hoofdkantoor van het N.K.V. gede monstreerd tegen de ongelijke belo ning van mannen en vrouwen. WAALRE. In de nacht is de 22-ja- rige G. J. A. M. van Poppel uit Ven- lo op de Valkenswaardseweg in Waalre met zijn auto tegen een links van de weg staande boom gereden. De jongeman werd zo zwaar gewond, dat hij ter plaatse overleed. UTRECHT. Een wachtmeester van de Rijkspolitie uit Scherpenzeel is met zijnauto onder een trein ge- men en daarbij gedood. GENDRINGEN. Op de Ettenseweg in Gendringen is in de nacht de 17- jarige W. M. Messink uit Ulft met zijn rijwiel door een achterop ko mende auto aangereden en zodanig gewond, dat hij ter plaatse overleed. DEN HAAG. Prinses Beatrix heeft het voornemen op dinsdag 5 mei a.s. de invalidensociëteit aan de Karei Doormanstraat te Rotterdam offici eel te openen. LAREN. Op 85-jarige leeftijd is in Blaricum overleden de kunstschilder Johan Meyer. Tot voor enkele jaren hanteerde hij nog penseel en palet, totdat blindheid hem dit onmogelijk maakte verder te werken. voorzitter Steenpoorte de voor dracht: ..De verkeerde sok" die de lachspieren niet weinig in beweging bracht. Mevrouw Doist, accordeon en Mach. Dalebout orgel, speelden vervolgens enige duetten. Mevrouw M. de Graaf-van der Have debu teerde met een zelfgemaakt gedicht: „Ode aan de Oosterlands klokketo- rcn". Hierna volgde een koffiepauze. Het herenzangduo trad nu op met accordeonbegeleiding door mevrouw Dorst en ten tweede male kwam mevrouw Zeijler-de Vin op de plan ken met een humoristische voor dracht: „De grote kies". Tenslotte nog een keer Jaap en Kees en hierna op verzoek, een herhaling van de be kende schlager: „De klok van Arne- muiden". De heer Willem Kloote sprak tot slot een dankwoord voor het genotene en zei dat het voor her haling in aanmerking komt. Hij dankte 't Granjeverenigingsbestuur en alle medewerkers (sters) voor deze fijne feestmiddag. Ook burgemeester de Kam was onder de indruk van het gebodene en hield zich aanbevo len als er weer een dergelijke mid dag wordt georganiseerd. Nadat de voorzitter, de heer Steenpoorte, deze middag had afgesloten met dank woorden, werd door alle aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen. TEL AVIV. Israëlische straalja gers hebben driemaal Egyptische posities aan het Suezkanaal aange vallen en een guerrillakamp in het zuiden van Libanon bestookt, aldus een militaire woordvoerder in Tel Aviv. Advertentie Temidden van een zich ontwikke lende, vooral plaatselijk gerichte, verkiezingsstrijd, organiseerden we twee nationale feestdagen: de ver jaardag van de koningin, de herden king der bevrijding. Twee dagen, die bedoeld zijn als een symbool van de éénheid van het Nederlandse volk En daar tussenin gedenken we nog de gevallenen van oorlog en verzet, die hun leven gaven voor de vrijheid van Nederland. Wat de herdenking van gevallenen en bevrijding betreft, we kunnen daarbij nauwelijks juichen over de resultaten van onze vrijheid, waar voor zo vel en hun leven gaven en over een bevrijding die we steeds meer zijn gaan misbruiken. Zo sterk als we ons in de jaren der verdruk king één volk voelden met één doel heroveren der nationale vrijheid, zo zijn wij ons tegen alle hoop en ver wachting in, toch weer gaan verde len in talloze groepen en groepjes, die elkaar bestrijden en verketteren. Voor de ouderen onder ons, zij die de oorlogsjaren bewust hebben be leefd, zegt die herdenking der geval lenen en van de bevrijding misschien nog iets. Voor de meeste jongeren betekent het niet veel meer dan een stukje vaderlandse geschiedenis, zo als de 80-jarige oorlog en de slag bij Waterloo. De jongeren kunnen zich de situ atie van de oorlogsjaren, de onder- Strak» huisolifant I AESTBOVRNE, 2-5. De tijd. f is niet ver meer dat mensen J olifanten en giraffen als huis- J dier kunnen houden, zo heeft het hoofd van het Britse vete- rinaire genootschoop op een f congres in Eestboume ver- klaard. Volgens hem zal men binnen afzienbare tijd olifan- ten en giraffen ter grootte van J een flinke houd kunnen fok- a ken. Ontploffing in hui» 11a uitstromend gas VOORBURG, 2-5. Aan dc Van Aremberglaan in Voorburg heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij twee mensen zodanig werden ge wond, dat zfj in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. De materiële schade is zeer aan zienlijk. De explosie werd veroor zaakt door vrij uitstromend gas. Ach teraf heeft de Voorburgse recherche gereconstrueerd, dat de gaskraan niet goed was gesloten, terwijl de geyser bleef branden. Op een gege ven moment was een explosie uiter aard het gevolg. De dochter des huizes, de 22-jarige A. E. de Haan, liep tweede graads brandwonden op. De 17-jarige D. Taken uit Voorburg, die op straat liep, kreeg een rondvliegende dak pan op zijn hoofd. Hij is met een her senschudding eveneens opgenomen in het ziekenhuis Sint Antoniushoeve te Voorburg. Het huis zelf, een dubbel woonhuis, is zwaar beschadigd. Grondstation voor satellietcommunicatie DEN HAAG, 2-5. Nederland krijgt een grondstation voor satellieten, dat zal worden gebouwd op een veertig hectare groot terrein ten noorden van het Friese plaatsje Burum (gem. Kollumerland). Dit station, dat door de PTT zal worden gebruikt voor verbindingen met Noord-Amerika via de in 1971 te lanceren sateliet Intelsat IV krijgt anderzijds via een straalverbindingsnet aansluiting met het Nederlandse telefoonnet. drukking, de honger en het verzet niet reëel indenken. Dat is voor hen iets van de ouderen, waar die zich nog mee bezig houden, maar wal voor hen een afgedane zaak is. DU ondanks dat de ouderen geprobeerd hebben, -de jongeren de betekenis van die strijd voor de vrijheid bij te brengen, ook hen dat te doen aan voelen. In het algemeen mogen we consta teren dat dit niet gelukt is. Verhalen en toneelstukken over de Jodenver volging blijken bij de schooljeugd van deze tijd niet meer aan te slaan. Ze zien het als wat droefgeestige en vervelende geschiedenisverhalen, waar ze maar weinig aandacht voor kunnen opbrengen. Alle hoogdravende woorden die thans weer bij de herdenkingen zul len worden geuit over wat dit alles betekent voor het Nederlandse volk, moet men miniseren tot wat het hééft betekend. Want voor de jonge re generaties heeft al die strijd en die vreugde om de bevrijding niet meer de betekenis die de ouderen er aan hechten. We moeten dat zien als een natuurlijke gang van zaken in de ontwikkeling. De jongeren kunnen niet stil blij ven staan bij wat eens geweest is, hoeveel dit ook zei voor de mensen van toen. Zo goed als we natuurlijk al lang niet meer denken aan het verzet en de bevrijding van de Franse overheersing in het begin van de vorige eeuw, zo 'gaat ook het denken en herdenken over de Duit se bezetting langzamerhand teloor. De ontwikkelingen gaan in snel ler tempo dan ruim anderhalve eeuw geleden, dus zullen we nu des te eerder dat van die jaren 1940-1945 als een afgedane zaak moeten be schouwen, die uiteraard nog wel sterk voortleeft by hen die het aan den lijve ondervonden wht toen ge beurde. Voor de ouderen zal dit een moeilijk te verwerken punt zijn. Advertentie Zwaar? Zij hebben de idealen uit de oor logsjaren van meer eenheid en ver broedering en geen oorlog meer, ver loren zien gaan. Er is niet veel van hun hoop en verwachting in vervul ling gegaan. Zij hebben het zelf al weer vergeten toen de vrijheid er eenmaal was en ieder weer kon gaan strijden voor zijn plekje onder de zon, voor zijn belangen en zijn idee- en. En hoe verder we van de bevrij ding afkwamen, hoe gedifferentieer der we gingen denken en handelen. Hoe mooi we nu ook praten over het offer der gevallenen, we hebben hun en onze eigen idealen van toen geen waardevolle gestalte weten te geven. We hebben de vrijheid bereikt dankzij veler hulp, maar dat is dan ook wel alles. We hebben de vrijheid niet weten te gebruiken om eensgezinder door het leven te gaan. En ook de jonge ren, die nu zo naar verandering streven, misbruiken de vrijheid en eisen dal hun mening en alléén de hunne, zal worden aanvaard. Zij ei sen meer democratisering en besef fen niet dat het eisen al de grondslag in zich bergt van het dictatoriale en dus vernietiging van de democratie. We mogen blij zijn dat wij dit alles vrij kunnen zeggen en dat betekent een heleboel, maar trots op het ge bruik ervan kunnen we bepaald niet Vogels die voedsel brachten en verlossing beloofden onverwachts kwamen zij uil de andere wereld, een wereld ook geschonden en uitgeput, maar zonder de gedoofde vlam van de vrijheid. Vogels wierpen voedsel uit en de geteisterden, zagen hel wonder van terugkerend leven. en vatten moed voor een nieuw beginnen! BURGH HAAMSTEDE Het Jeugd-Muziekkorps Het Jeugdcorps zal zich tijdens de aubade van dinsdag 5 mei aan de burgerij tonen en laten horen in gloednieuwe uniformpjes. KERKNIEUWS Oud Gereformeerde Gemeente BRUINISSE - Donderdag 7 mei. Hemelvaartsdag, 7 uur de heer Van der Meer. MIDDELBURG, 2-5. De vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft de be woners van de dorpen Borssele en Nieuwdorp opgeroepen om bezwaar te maken tegen een nieuwe uitbrei ding van de chemische fabriek Hoechst N.V. in het Sloegebied. Hoechst heeft bij de gemeente Vlis- singen een verzoek ingediend tot uit breiding van de fabriek met een z.g. zoutfabriek waarin fosfor, fosforzuur en natriumtripolyfosfaat geprodu ceerd zal worden. De vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland is van mening dat wanneer Hoechst gaat uitbreiden, de hoeveelheid zwaveldioxyde in de lucht de norm van T.N.O. zal over schrijden. Volgens het rapport van T.N.O. zou men in het Sloe al tegen de grens van het toelaatbare aan zitten. Verder wijst men op het ge vaar van fluor. „In wetenschappe lijke kringen houdt men tot dusver vol, dat de fluoruitstoot van Hoechst geen schade kan leveren voor de mens, echter wel voor grazend vee en plantengroei. De vereniging Mi lieuhygiëne vindt het een denkfout te menen dat de mens als eindfase van de voedselketen hiervan geen schade zou ondervinden. De bezitters van particuliere groententuintjes lo pen gevaar. Bij mistvorming is er bovendien kans op acute fluorver- giftiging", aldus de vereniging. Ver der. noemt het bezwaarschrift ge luidshinder, stankhinder en het ge vaar voor de recreatie en de land bouw. HOLLYWOOD. De in Zweden ge boren filmster Inger Stevens is dood in haar flat in Hollywood aangetrof fen. De doodsoorzaak van de 33-ja- rige actrice is nog niet vastgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 7