-f— Gasfornuizen: 10 modellen ARAM EN DE BROEDERS DER KUST Meer bijbels verspreid in Nederland Nota inzake samenlevingsopbouw Zeeland STREEKNIEUWS wlM Exclusieve vormgeving n j r Inclusief BTW K66QS V3n3T Compleet met f 290,- afdekplaat vormgeving COMPAGNIE GENERALE D'EIECTRICITE glasruit en lade koninginnegracht 64 - den haag TELEFOON: 070-6088 10* AMSTERDAM, 1-5. In Nederland werden in 1969 meer bijbels verkocht dan in 1968,namelijk 117.323 tegen 105.789. Naast de bijbels werden ook Nieu we Testamenten verspreid (7.570 in 1969 tegen 9.029 in 1968), afzonder lijke bijbelboeken (49.485 tegen 73.952) ën kleinere gedeelten (56.721 tegen 98.238), aldus een overzicht van het Nederlands Bijbelgenootschap. De teruggang van afzonderlijke bijbelboeken is te wijten aan het feit dat de evangelies voor massaver spreiding uitverkocht raakten. Het N.B.G. besloot een geheel nieuwe se rie uit te geven. De nieuwe vertaling werd niet geschikt geacht voor dit doel. Daarom werd opdracht gegeven voor de evangeliën van Lucas en Marcus de vertaling uit 1951 te her zien. Inmiddels is dit nieuwe evan gelie van Lucas klaar gekomen. Het werd uitgegeven onder de titel „Het verslag van Lucas". Italiaanse man doodde zijn vriendin De zaak-Kopechne BOSTON, 30-4. De rechter van in structie is van mening, dat senator Edward Kennedy mogelijk onzorg vuldig heeft gereden, waar: door zijn auto vorig jaar juli van een brug reed. In de auto kwam Jo Kopechne om het leven. Rechter James Boyle zei ook in zijn rapport te geloven, dat Kennedy en Jo Kopechne niet op weg waren naar een aanlegsteiger, zoals de se nator heeft verklaard. Hij is tot de conclusie gekomen dat senator Kennedy volkomen ver trouwd was met de weg op het eiland Chappaquiddick in Massachusetts en dat hij met opzet de dijkweg is in geslagen die naar de brug leidde. Kennedy heeft voor de rechtbank verklaard dat hij verdwaald was en bij vergissing een verkeerde weg had genomen. LAND- EN TUINBOUW Een mooi gazon is een sieraad voor de tuin Gedurende praktisch het gehele jaar kijkt men naar het gazon. Voor al in de zomermaanden is een mooi gazon een lust voor het oog. Helaas zijn er maar al teveel ga zons waaraan te weinig aandacht wordt besteed. Er zijn mensen die denken, dat een gazon weinig onder houd vraagt; het tegendeel is waar, een goed gazon stelt zéér hoge eisen. Vooral de grasmachine moet veel worden gebruikt om het gras kort te houden, om de vruchtbaarheid te herstellen, dient na het maaien het gazon te worden bemest. Tegenwoordig is het bemesten en het bestrijden van onkruid in het gazon zeer gemakkelijk. Door gebruik te maken van Fisons Greenkeeper, een mengsel van orga nische en anorganische voedingsstof fen, waaraan bovendien een selec tief onkruidbestrijdingsmiddel is toe gevoegd, slaat men twee vliegen in één klap. Deze onkruidverdelger beschadigt het gras niet en laat het onkruid bo ven haar kracht uitgroeien, waar door het afsterft. Bij het strooien van Fisons Greenkeeper moet rekening worden gehouden met de windrich ting, zodat deze meststof niet in de border terecht komt. De beste resultaten worden bereikt bij groeizaam weer. Gedurende de eerste zes maanden op een nieuw ga zon geen bestrijdingsmiddelen toe passen. Wieden is dan alleen moge lijk door het met de hand uittrek ken van ongewenste plantengroei. Weer grote verliezen op appelen DEN HAAG, 2-5. Op rond 66 mil joen gulden schat het Produktschap voor Groenten en Fruit het verlies dat de Nederlandse handelsproduktie van appelen, groot 475000 ton, aan de telers heeft opgeleverd. De vei- lingprijzen gedurende dit seizoen kwamen tot en met 25 april gemid deld op 26 cent per kilo, bij een kost prijs van 40 cent. In de regel wordt de prijs later in het seizoen niet ho ger meer. In het seizoen l968/'69 was de gemiddelde veilihgprijs 33 cent, het seizoen daarvoor ook 26 cent. Het totale verlies in het vorige seizoen was f 24 miljoen, in het vorige f 68 miljoen. Landbouwschap wenst gesprek met ministerraad DEN HAAG, 2-5. Het Landbouw schap heeft dc regering schriftelijk verzocht om het Landbouwschap op korte termijn in de gelegenheid te stellen de wensen van het agrarisch bedrijfsleven in een gesprek met de ministerraad toe te lichten, een on gebruikelijke stap, aldus de brief, die in de geschiedenis van het' Land bouwschap slechts tweemaal eerder is voorgekomen. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap zegt zeer bezorgd Ie zijn over de toene mende moeilijkheden van de Neder landse land- en tuinbouw on acht het gewenst zijn standpunt op nadruk kelijke wijze onder de aandacht van de hele regering te brengen, aange zien de agrarische problematiek een breed terrein van het regeringsbeleid betref l. Sluilifgroep op Schouweu-Duivelauil Z1EK1KZEE, 2-5. Coördinatie is ei genlijk het wachtwoord voor een nieuw soort streekorganen, dat in Zeeland langzaam van de grond komt en tot doel heeft, de leefbaar heid te bevorderen, welzynsopbouw en welzynsbevordering van grote eenheden op het gebied van bejaar denzorg, jeugdzorg, onderwijs, socia le dienstverlening, cultuur en vor ming, sport- en vrye tijdsbesteding, planologie. Het is ondoelmatig en dikwijls geldverslindend, wanneer diverse verenigingen of stichtingen met één zelfde doel naast elkaar en soms te gen elkaar opereren in één en het zelfde gebied en één en dezelfde plaats. Uitgaande van de stelling, dat de overheid verantwoordelijkheid draagt voor het algemeen belang en tot taak heeft de maatschappelijke ontwikkeling te bevorderen, zonder dwingend opleggen van ingrijpende maatregelen deed de Stichting voor Samenlevingsopbouw geboren wor- Flitsen uit het buitenland CANEERRA. Ambtenaren van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag hebben enkele documenten gevon den die een nieuw licht werpen op de ontdekking van Oostelijk Austra lië door Captain Cook op 29 april 1770. TEL AVIV. De zesde Amerikaanse vloot, die in de Middellandse Zee kruist, is volgens het Israëlische blad „Haaretz" reeds drie dagen in staat van paraatheid. Het blad zegt dit uit „welingelichte bronnen" te weten. BRUSSEL. De Europese commissie in Brussel heeft de regeringen van de zes EEG-lidstaten zes verordenin gen voor structuurhervormingen van de landbouwproduktie in de ge meenschappelijke markt voorgelegd. Deze verordeningen zijn een uitvloei sel van het uit eind 1968 stammend plan-Mansholt. BEIROET. Hooggeplaatste Jorda- niërs hebben getracht de Palestijnse bevrijdingsbeweging te liquideren en de leiders George Habash en Yasser Arafat te vermoorden, aldus een woordvoerder van de commando's. De bevrijdingsbewegingen hebben dit complot echter weten te verijde len. Het is niet bekend of koning Hoessein er van af wist. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft 100.000 exemplaren uitgegeven van een boek waarin het Zionisme wordt aangevallen en Israel wordt be schuldigd van het volgen van het „bloedspoor der nazi's". PRAAG. De bevelhebber van de troepen van het pact van Warchau, de Russische maarschalk Iwan Ja- koebovsky, is ter gelegenheid van 1 mei door de Tsjechoslowaakse re gering ondersoheiden met de titel „held van Tsjecho-Slowakije". MONTREUX. De Tsjechoslowaak se televisie heeft met haar film „Sest Uprchliku" (de zes ontsnap ten) de Gouden Roos van Montreux gewonnen. De film verwierf ook de persprijs en de prijs van de stad Montreux voor de grappigste show. DJAKARTA. Nieuw-Zeeland heeft Indonesië een krediqt van 560.000 Amerikaanse dollar verleend voor de invoer van grondstoffen. Het zal in 18 jaar woi-den afgelost, te begin nen over zevén jaar. De rente is 3 procent. JERUZALEM. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken Abba Ebah zei in Jeruzalem dat de inter nationale reactie eh met name die van Amerika van vitaal belang is voor het vaststellen van de grootte van de Russische hulp aan de Egyp tische „oorlogsmachine". den. Doelstelling: de maatschappelij ke ontwikkeling en de zelfwerkzaam heid van de bevolking in het werk gebied van een stichting, mede ge zien de ingrijpende veranderingen in dit gebied tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Scala van mogelijkheden Gymnastieklokalen (eventueel op richting daarvan, oefenterreinen, gemeenschapshuizen of dorpshuizen, het goed of beter laten functioneren van het plaatselijk verenigingsleven, onderwijsvoorzieningen, beroepen en beroepskeuze voorlichting, het be vorderen van het bibliotheekwezen en bibliotheekvoorzieningen en open bare leeszalen en het bejaarden- vraagstuk en alles wat daarmee sa menhangt op het- gebied van ont spanning enz., zij vormen een scala van mogelijkheden en problemen, die door de stichting zullen worden behandeld. Op provinciaal niveau is in Zee land werkzaam op het terrein van de samenlevingsopbouw het Provinci aal Opbouworgaan Stichting Zee land, terwijl regionaal werkzaam zijn: De Stichting Opbouw West- Zuid-Beveland en de stichtingen Welzij nsorgaan Tholen en Werk groep Welzij nsstichting West- Zeeuws Vlaanderen, de twee laatste regionale stichtingen zijn nog in op richting. Verdei kennen Middelburg Vlissingen en Hulst een Welzijns- stichting. Op Schouwen-Duiveland is een studiegroep samengesteld, die haar werkzaamheden binnenkort gaat be ginnen, ook in de Kanaalzone Ter- neuzen-Sas van Gent is een begin. Vage plannen bestaan voor het platteland van Walcheren, de nieu we gemeente Goes en de gemeenten Kapelle en Reimerswaal. De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk geeft subsidie voor het werk v.an de welzijnsstichtingen c.q. de samenlevensopbouw, want wil het werk goed funktioneren dan zal een functionaris nodig zijn, die alles wat door bepaalde commissies is uit gedokterd uitvoert, of de omgekeerde manier, een functionaris kan bepaal de dingen rapporteren, dat dan door een uitgebreider team kan worden gerealiseerd. De „Commissies" die de functiona ris ter zijde staan, of uit wier mid den of door wie een „werker" wordt benoemd zijn z.g. locale opbouwcom- missies, welke de noden en behoeften van de plaatselijke of regionale ge meenschappen vast stellen en waarin de voor de bevrediging van deze be hoeften het vereiste overleg en de samenwerking daarvoor gestalte kunnen krijgen. AMSTERDAM. De Amsterdamse Officier van Justitie en hoofd van het parket mr. J. F. Hartsuiker, heeft meegedeeld dat het zijn bedoeling is de donderdag aangehouden relschop pers, die in arrest blijven, zo spoe dig mogelijk te doen berechten. De politie heeft tijdens de rellen totaal 22 jongelui gearresteerd. Ontploffingsgevaar bedreigde Utrechtse stadswijk UTRECHT, 30-4. Op een viaduct by de Pelikaanstraat ontspoorden gisternacht twaalf wagons van een goederentrein. De wagons waren ge vuld met giftige en brandbare vloei stoffen die als gevolg van de ont sporing echter niet explodeerden terwyl er ook geen brand uitbrak. Vanwege het ontploffingsgevaar bij de opruimingswerkzaamheden be sloot de Utrechtse pfolitie, na over leg met de sociale dienst, om dertig gezinnen uit de Pelikaanstraat te evakueren. Om vyf uur donderdag- mddag was alle gevaar geweken en konden ongeveer 120 evekuees terug aar huis. Kringvergadering Rode Kruis De kringvergadering van de Kring Zeeland van het Ned. Roode Kruis zal gehouden worden op zaterdag 30 mei a.s. in „De Prins van Oran je" te Goes. In deze vergadering wordt o.a. het Rode Kruis aan. de orde gesteld als hulpverleningsorga nisatie bij rampen in Zeeland. Voor gesteld wordt als kringcommissaris te herbenoemen mr. J. J. v. d. Weel. Ter vergadering zal aanwezig zijn een verzameling van geschriften, bo- chures e.d. over Jeugd Rode Kruis en Jongeren Hulp Dienst, omdat ge bleken is dat de afdelingsbesturen deze vaak onvoldoende kennen. Drukte op Grevelingendam Het was aan het verkeer over de Grevelingendam duidelijk te merken dat konninginnedag 1970 een extra lang weekend inluidde. Dit verkeer ondervond nogal wat hinder van de brug over de Grevelingensluis. De sluis moest herhaaldelijk open en de brug naar boven, voor de mossel schepen die met zaad van de Wad denzee arriveerden, of die terug kwa men van het uitzaaien. Er waren weinig hengelaars, wat zeker wel een gevolg zal zijn geweest van het koude weer. ZIERIKZEE Gunning Het aanleggen van centrale ver warming in 68 huizen welke momen teel in aanbouw zijn in plan West- Zierikzee werd namens het Aanne mingsbedrijf F. den Hartog te 's-Gra- vendeel opgedragen aan N.V. v/h H. M. van der Plas Zn te 's-Herto- genbosch. Gevonden voorwerpen Groen regenjack; Combinatietang; Tenisbal en witte plastic bal; Zwar te parapluie; 1 paar bruine heren schoenen; zwarte regenbroek; Zwart bruine herdershond; Gele zwem band „Tabac" Hondenriem met ket ting; 1 pakje sigaretten „Cam bridge"; Gouden trouwring; Rol te keningen in koker; Boodschappen- net; Bankbiljet f 10,Wollen ijs muts rood-blauw; L.-blauwe ijsmuts; Bruine dameshandtas; Zijde grijze sjaal met in één van de hoeken f 2,-. Verder zijn op het politiebureau inlichtingen te bekomen omtrent ge vonden wanten, portemonnaies, sleu tels, handschoenen en sjaals. Geslaagd Aan de vakschool te Goes slaagde voor het eerste gedeelte van de akte. Na (naaldvakken): mejuffi-ouw W. J. V. Swecre te Zierikzee. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen is geslaagd voor het docto raal examen scheikunde de heer J. H. Wieringa te Zierikzee, (cum lau- de). OOSTERLAND Collecte Astma Fonds Onder leiding van mevr. J. Meer man-van Damme werd hier ter plaatse een huis-aan-huis-collecte gehouden ten bate van het Neder landse Asthma Fortds, door de jonge dames Riet Boogert, Tonnie Capelle, Lea Rotteen Ria Stoutjesdijk. De op brengst was zeer bevredigend n.l. f 243,70. Een dankwoord aan allen die dit werk met een gift wilden steunen, is zeker op zijn plaats, BRUINISSE Bijeenkomst bejaardenclub Op de bijeenkomst van de Bejaar denclub Ons Genoegen te Bruinisse, afd. Bruinisse van de Algeméne Be- jaardenbond, heeft de heer Van Veen uit Goes een film vertoond over het land Isi'ael. De heer Van Veen, die zelf meermalen de landen in het Midden-Oosten heeft bezocht kan vertellen, terwijl de meége- brachte dia's een fraai beeld gaVen van het land Israel. De leiding was in handen van mevr. IJzelenberg- Olree. Mevrouw IJzelenbefg-Olree las enkele zelfgemaakte gedichten. Een tiental bejaarden uit Nieuwer- kerk was als gasten aanwezig. Advertentie KERKNIEUWS Het is 200 jaar geleden dat kapi tein Cook als eerste blanke voet zette op Australische bodem. Over de ge hele wereld wordt dit feit herdacht o.in. ment tentoonstellingen. Op deze exposities zal men fotocopieën kun nen zien waaruit blijkt dat Cook fi nanciële hulp heeft gekregen van de Nederlanders. Op de foto: een schil derij van de landing in Botany Bay. Orgelsliowrooin te Bruinisse werd officieel geopend BRUINISSE. 2-5. Vrijdagmiddag heeft burgemeester G. Hokken te Bruinisse de orgel-showroom van de heer Joh. van den Bos geopend. De heer Van den Bos heeft vorig jaar het pand Nieuwstraat 3 aange- De te Bruinisse gehouden collecte voor het Astma bestrijdingsfonds bracht f 393,61 op. Vijftig jaar lid „Nu met Hope" Het is dezer dagen 50 jaar geleden, dat de heer Thomas Kik lid werd van het muziekgezelschap „Nu met Hope" te Bruinisse, De thans 62-ja- rige heer Kik, die nog dapper zijn partij mee blaast, maakt tevens reeds 45 jaar deel uit van het be stuur van de vereniging. Pech bij het mosselzaadvissen De moselzaadvisserij. op de Wad denzee brengt risico's mee. Dat on dervonden de gebrs. Sinke uit Yer- seke: door de storm werd hun mo- tormosselvaartuig YE 88, tegen de Friese kust gesmeten. Het vaartuig is op de dijk blijven zitten. De Bru 39 van de firma H. en C. Jumelet te Bruinisse verloor bij het vissen de schroef. Banken op Grevelingendam Op de Grevelingendam, ongeveer 300 meter van de sluis, zijn ten be hoeve van de bermtoeristen en de hengelaars, in de uitstulping, die daar door de dam gemaakt wordt, banken geplaatst met tafeltjes en pa pieren zakken voor eventueel afval. Interkerkelijke herdenkingsdienst Heden (maandag)avond 4 mei, half negen wordt in de 'Hervormde Kerk te Bruinisse een herdenkingsdienst gehouden, waarin de Hervormde predikant ds. P. Post zal voorgaan, de dienst is interkerkelijk: ook de leden van de Gereformèerde Kerken worden verwacht. Aan deze dienst gaat een stille tocht naar de begraaf plaats vooraf, waarvoor afgevaardig den van alle verenigingen zijn uit genodigd. Kransen zullen worden ge legd ter nagedachtenis van hen die in de oorlog het leven lieten. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeenten in Nederland - Bruinisse Heden (maandagavond 4 mei 8.15 uur student Van den Berg (Herden kingsdienst). kocht, miet de bedoeling er een show room van electronische orgels in te vestigen. Deze orgels stonden tol dusver in de etalage van de rijwiel handel, maar een fraaie combinatie kon men dat niet noemen, vandaar de oplossing thans gevonden in een aparte toonzaal. De heer Van den Bos, is eigenlijk rijwielhandelaar-rijwielhersteller, maar als hobby had hij ook de orgel bouw. Hij is bijzonder muzikaal en heeft zichzelf het spel aangeleerd. Het is voorgekomen, dat hij een kerkorgel kocht, het instrument re pareerde en het later weer door ver kocht (naar Vlaardingen). De heer Joh. van den Bos, heeft de technische knobbel, die hij zonder twijfel bezit, geërfd van zijn vader, die in het jaar 1900 naast zijn werk op het land een zaakje begon, oor spronkelijk in zaden enz., maar die toen de fiets zijn intrede deed, zich daarop met energie wierp en de eer ste Bruinisser rijwielhersteller werd. Thans is de heer Van den Bos op nieuw als enige over en burgemees ter Hokken waarschuwde hem gek scherend, dat hij zijn hoofdberoep niet mocht inwisselen voor zijn hob- ty, want waar moeten dan de fiet sen worden gemaakt. De feestelijke opening werd bijgewoond door ken nissen, leden van de buurtvereniging de ambachtslieden C. Deurloo, J. van Oeveren en M. Jumelet en vele ande ren. De orgelshowroom van de heer Van den Bos vormt een aanwinst voor de Nieuwstraat als. winkel straat. ROTTERDAM. De 64-jarige me vrouw A. Bal-Malon is bij een au- tobotsirig op het kruispunt Bergse- laan-Rodenrijselaan in Rotterdam om het leven gekomen. Ze werd uit de auto van haar man geslingerd, toen deze werd aangereden door een van rechts komende auto. BEKENDMAKING REINIGINGSDIENST ZIERIKZEE In verband met de feestdagen in de week van 3 t/m S mei 1970 zal de ophaaldienst voor huisvuil in de ge meente Zierikzee als volgt plaatsvin den: woensdag 6 mei: route van dinsdag 5 mei; vrijdag 8 mei: route van donderdag 7 mei én de normale route. De dir-ecteur gemeentewerken: J. LOUWERSE. ROME, 2-5. Dc rechtbank van Ro me heeft een man tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld, die on der invloed van een slaapmiddel zyn vriendin liad gedood. De verdachte, Marino Vulcano, die aan slapeloosheid leed, had op een avond twintig slaaptabletten ingeno men. Toen hij weer bij zijn positie ven kwam, ontdekte hij, volgens zijn zeggen, dat zijn vriendin door pis toolschoten om het leven was ge bracht. Hij zei zich niets van het ge beurde te herinneren en geen enkele reden te hebben om zijn vriendin te doden. In eersfe aanleg was hij beschul digd van dood door schuld en in af wachting van zijn berechting op vrije voelen gesteld. Volgens een psychia trisch onderzoek was hij tijdens het misdrijf niet bij zinnen. De openbare aanklager was het hier echter niet mee eens. De rechtbank wilde ten slotte wel enige, verzachtende om standigheden m aannierking nemen. 22. Dc stormloop, die de mannen van Sec- wart de Schuimer zo verraderlijk op Aram, de reus en het meisje uitvoerden, bewees de waarde van een verrassing. Wel wist Tudor dc voorsten even legen Ie houden, maar toe» aan alle kanlrn mannen zich lenig ais kallen over de rolling slingerden, het mes tussen de landen, was hu wel ge dwongen ijlings terug te trekken. Samen met Aram verdedigde hij zich dapper bij dc grote mast, zijn tegenstanders uitdagin gen toeschreeuwend. Ook de spitse kling van de jonge krijger flitste weergaloos snel rond en eiste haar tol. Maar ondanks het feit dat zij het ge tweeën gemakkelijk tegen vijfmaal zo sterke overmacht vermochten op le nemen, besefte Aram al spoedig dat langer stand houden alleen maar dwaasheid was. Snel voegde hij de reus een paar woorden toe. Tudor protesteerde! Tudor protesteerde al- lijd wanneer er teruggetrokken moest wor den. want de reus kende maar één richting tijdens hel gevecht en die lag recht vooruit. Doch Aram's veel beweeglijker geest wist clal hel geen dapperheid is om zichzelf roe keloos dood te vechten en een paar woor den waren voldoende om Tudor voor zich te winnen. Enkele ogenblikken later ver dedigde hij alleen het. achterdek, terwijl Tudor, hol meisje in zijn armen geklemd, behendig langs een touw omlaag gleed in een kleine boot. Een kreet van woede Ring op onder de piraten locn zij hun prooi zagen ontglip pen. Doch Tudor beantwoordde dat alleen maar met. een uitdagend geschreeuw. En zodra Aram zag dat zijn vriend dc kleine boot afstootte, sprong iiij lenig overboord..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1970 | | pagina 5